CS217024B1 - Radionuklidový analyzátor vlastností a složení vzorků látek - Google Patents
Radionuklidový analyzátor vlastností a složení vzorků látek Download PDFInfo
- Publication number
- CS217024B1 CS217024B1 CS679080A CS679080A CS217024B1 CS 217024 B1 CS217024 B1 CS 217024B1 CS 679080 A CS679080 A CS 679080A CS 679080 A CS679080 A CS 679080A CS 217024 B1 CS217024 B1 CS 217024B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- radiation
- box
- properties
- composition
- samples
- Prior art date
Links
Landscapes
- Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
Abstract
Vynález se týká radionuklidového analyzátoru vlastností a složení vzorků látek, zejména nerostných. Lze jej využívat pro stanovení uranu v mediícha produktech zpracování uranové rudy. Je použitelný i pro analýzu složení a vlastností vzorků látek v ostatním průmyslu. Analyzátor sestává ze základového podstavce, na němž je umístěn box s nosičem vzorků, dvou zdrojů záření umístěných pod 8 nad analyzovaným vzorkem a otočného neeiče, vybaveného alespoň třemi filtry záření.
Description
Vynález se týká radionuklidového analyzátoru vlastností a složení vzorků látek, zejména nerostných.
Analýza'vzorků látek s užitím radionuklidů je technicky i ekonomicky významná, zejména pro kontrolu.a řízení nepřetržitý?h chemických výrobních procesů.
Známé analyzátory a způsoby s radionuklidy využívají princip excitace a měření rentgenfluorescenčního záření, maření odraženého a rozptýleného záření, nebo měření efektu absorpce záření a jsou ve většině specializovány podle jednotlivých uvedených principů a nebo při použití jediného i'adionuklidovéh.o zdroje záření využívají kombinací principů za cenu komplikovaného konstrukčního řešení analyzátoru. Specializovanost známých analyzátorů, respektive jejich konstrukční složitost a nákladnost je tec mickým a ekonomickým nedostatkem pro řadu významných aplikací zejména v podmínkách průmyslu.
Uvedené nevýhody odstreňujé redionuklidový anylyzátor složení a vlastností vzorků látek podle vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že na základovém podstavci je umístěn box, ve kterém je upraven otočně měnič vzorků. V ose spektrometrického detektoru je pod analyzovaným vzorkem, ve stěně mezi základovým podstavcem a boxem, uchycen první zdroj záření. Nad analyv z ováným vzorkem je krycí desce boxu upraven otvor s druhým zdrojem záření, «ad ním je vytvořen osobní nosič, vybavený alespoň třemi filtry záření. První zdroj záření může být variabilní s ruční volbou nejméně dvou energií záření pro analýzu absorpcí. Na krycí desce boxu může být upravena eretační jednotka otočného nosiče filtru a manipulační otvor.
Konstrukce radionuklidového analyzátoru podle vynálezu je jednoduchá, výrobní cena je nízká a při tom zfjiš£uje univerzálnost funkce možností současného nebo postupného užití principů rentgenfluorescence, rozptylu a absorpce zářeni. Umožňuje vyšší produktivitu činností v laboratořích, zejména při analýze menších partií vzorků různých látek,
Na připojeném schematickém vyobrazení je uveden příklad provedení radionuklidového analyzátoru podle vynálezu.
Na základovém podstavci 1 je připojen box 2 s otočným měničem 3, vzorků 4. Ve svislé stěně základového podstavce 1 je proveden prostup pro manipulaci s prvním zdrojem j? záření, který je uchycen ve stěně mezi základovým podstavcem 1 a boxem 2 pod anelyzoveným·,vzorkem 4. V krycí desce boxu 2. nad analyzovaným vzorkem 4 j® proveden průchozí otvor s osazením pro vložení druhého zdroje záření. Na protilehlé straně krycí desky boxu 2 je proveden manipulační otvor 10 pro vkládání a vyjímání vzorků 4 2 otočného měniče Shora nad analyzovaným vzorkem 4 je upevněn spektrometrický detektor 2 záření. Mezi krycí deskou boxu 2 a spektrometrie-ým detektorem 2 záření je odnimatelný otočný nosič 8 filtru 2 záření. Manipulace se zdroji £ e 6 záření je bez vlivu na polohu a stav analyzovaného vzorku 4. i’otéž platí o manipulaci a otočným nosičem 8 filtrů 2· Zvolená poloha nosiče 8 je zajištěna eretační jednotkou 11.
Redionuklidový analyzátor podle vynálezu lze využívat zejména pro stanovení uranu v mediích a produktech zpracování uranové rudy. Analyzátor je při tom použitelný i pro anylýzu složwnl a vlastností vzorků látek v ostatním průmyslu.
Claims (3)
1. Radionuklidový analyzátor vlastností a složení vzorků látek spektrometrickým detektorem, vyznačený tím, že na základovém podstavci (1) je umístěn box (2), ve kterém je upraven otočný měnič (3) vzorků (4)ψ přičemž v ose spektrometrického detektoru (7) je pod analyzovaným vzorkem (4) ve stěné mezi základovým podstavcem (1) a boxem (2) uchycen první zdroj (5) záření, zatímco nad analyzovaným vzorkem (4) je v krycí desce boxu (2) upraven otvor s druhým zdrojem (6) záření, nad kterým je vytvořen otočný nosič (8), vybavený alespoň třemi filtry (9) záření.
2. Univerzální radionuklidový analyzátor podle bodu 1, vyznačený tím, že první zdroj (5) záření je variabilní s ruční volbou nejméně dvou energií záření prá analýzu absorpcí.
3. Univerzální radionuklidový analyzátor podle bodu 1, vyznačený tím, že na krycí desce boxu (2) je upravena aretační jednotka (11) otočného nosiče (8) filtru (9) a manipulační otvor (10).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS679080A CS217024B1 (cs) | 1980-10-08 | 1980-10-08 | Radionuklidový analyzátor vlastností a složení vzorků látek |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS679080A CS217024B1 (cs) | 1980-10-08 | 1980-10-08 | Radionuklidový analyzátor vlastností a složení vzorků látek |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS217024B1 true CS217024B1 (cs) | 1982-12-31 |
Family
ID=5415732
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS679080A CS217024B1 (cs) | 1980-10-08 | 1980-10-08 | Radionuklidový analyzátor vlastností a složení vzorků látek |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS217024B1 (cs) |
-
1980
- 1980-10-08 CS CS679080A patent/CS217024B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| Khopkar | Basic concepts of analytical chemistry | |
| Ben-Dor et al. | Visible and near-infrared (0.4–1.1 μm) analysis of arid and semiarid soils | |
| US7989211B1 (en) | Functionalized gold surface-enhanced raman scattering substrate for rapid and ultra-sensitive detection of anionic species in the environment | |
| Grazioli et al. | 3D printed portable instruments based on affordable electronics, smartphones and open-source microcontrollers suitable for monitoring food quality | |
| JPS6039533A (ja) | マイクロプレ−ト分光分析装置 | |
| Crompton | Determination of anions in natural and treated waters | |
| CS217024B1 (cs) | Radionuklidový analyzátor vlastností a složení vzorků látek | |
| US5391352A (en) | Blood analysis apparatus | |
| US3511989A (en) | Device for x-ray radiometric determination of elements in test specimens | |
| Van Gemert | Automated wet chemical analysers and their applications | |
| JPS58143254A (ja) | 物質同定装置 | |
| CN213148498U (zh) | 一种基于地理环境探测的土壤分析装置 | |
| RU2253865C1 (ru) | Способ определения содержания в почве гумуса | |
| Piorek | Handheld X‐Ray Fluorescence (HHXRF) | |
| RU2065599C1 (ru) | Портативный рентгеноспектральный датчик и способ его реализации | |
| Pipil et al. | Introduction to analytical chemistry | |
| Phillips et al. | Instrumentation for water quality monitoring | |
| Wissmann | XRF in Agronomy Applications—Analysis of Plant Tissues and Fertilizers | |
| SU1025227A1 (ru) | Многоэлементный рентгенорадиометрический анализатор | |
| Nworie et al. | Comparison of Analytical Techniques in the Characterization of Complex Compounds | |
| SU868503A1 (ru) | Рентгеновский спектрометр | |
| Kunzendorf et al. | U, As and W in USGS Manganese Nodule Standards Nod‐A‐1 and Nod‐P‐1 | |
| SU1107643A1 (ru) | Способ рентгенорадиметрического анализа | |
| Brando | ISSUE HIGHLIGHTS-March 2020 | |
| Wang et al. | GemTOF: A Pioneering Technique in Gemology |