CS216084B1 - Nosná část reflektoru - Google Patents

Nosná část reflektoru Download PDF

Info

Publication number
CS216084B1
CS216084B1 CS892080A CS892080A CS216084B1 CS 216084 B1 CS216084 B1 CS 216084B1 CS 892080 A CS892080 A CS 892080A CS 892080 A CS892080 A CS 892080A CS 216084 B1 CS216084 B1 CS 216084B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
support tube
reflector
adjusting screws
sleeve
sheet metal
Prior art date
Application number
CS892080A
Other languages
English (en)
Inventor
Ladislav Mestek
Richard Skoda
Original Assignee
Ladislav Mestek
Richard Skoda
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ladislav Mestek, Richard Skoda filed Critical Ladislav Mestek
Priority to CS892080A priority Critical patent/CS216084B1/cs
Publication of CS216084B1 publication Critical patent/CS216084B1/cs

Links

Landscapes

  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)

Description

(54) Nosná část reflektoru
Vynález se týká nosné části reflektorů používaných v letištní přibližovací a dráhové soustavě jako přibližovací osové, přibližovací postranní, prahové, dráhové postranní nebo dráhové koncové světlometné návěstidlo.
Dosavadní nosná část reflektorů byla provedena tak, že parabola byla opatřena obroubením, za které se přichycovala objímka se žárovkou, jež byly upevněny ve snímatelném krytu, který byl připevněn k parabole pérovými uzávěry. Celý reflektor pak byl připevněn objímkou k hlavicovému ramenu pomooí dvou šroubů, po jejichž uvolnění bylo možné reflektorovou parabolu naklápět ve vertikální rovině. Hlavicové rameno pak bylo svou objímkovou částí nasazeno na trubce zakončené přírubou, kterou se dalo připevnit na stožár, sloup, jehlu nebo víko. Kabel s elektrickými přívody byl pak veden od objímky žárovky průchodkou skrz snímatelný kryt, poté byl stočen do smyčky, jež dovolovala naklápěcí pohyb reflektoru, a poté zaveden skrz další průchodku do hlavicové objímky a trubky k elektrické přípojce. Tento typ nosné části reflektoru měl hlavní nevýhody spočívající v tom, že žárovka byla uložena komplikovaně a labilně ve velkém výřezu v parabole reflektoru, přívod elektrické energie k žárovce byl veden kabelem zevně, kde mezi průchodkami vytvořená smyčka podléhala povětrnostním vlivům, a také byla lehce poškoditelná. Jednotlivé díly nosné konstrukce stávajících typů reflektorů byly odlitky, jež byly pracné a drahé. Kromě toho manipulace a údržba byla značně komplikovaná.
216 084
Shora uvedené nevýhody nosných částí reflektorů odstraňuje předmět vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že k bokům váloové části hrdla, upevněného k parabole jsou připevněna tečně plochá ramena, mezi kterými je v hrdle vytvořeno vně boční vydutí, na které je zevně přichycen kulový kalíšek nasazený na nosnou trubku a svým obvodem upevněný k ramenům, na jejichž volných koncích jsou vytvořeny segmentové otvory, kterými prochází seřizovači šrouby upevněné v objímce uložené volně na nosné trubce, přičemž v objímce jsou vytvořeny závity jednak pro seřizovači šrouby a jednak pro zajištovací šrouby trubky, kterou prochází elektrické přívody vedené od upevňovací konstrukce průchodkou a hrdlem k žárovce.
Rozvíjejícím znakem vynálezu je, ža objímka nasazená ns nosné trubce je vytvořená pásem plechu ve tvaru písmene T, v jehož ose symetrie jsou pod sebou vytvořeny otvory pro nosnou trubku, mezi kterými jsou závitové otvory pro zajištovací šrouby a v koncových částech ramínek pásu plechů jsou vytvořeny závitové otvory pro seřizovači šrouby, přičemž pás plechu je na výšku i na šířku dvakrát ohnut tak, že otvory pro nosnou trubku jsou v ose nad sebou a závitové otvory pro seřizovači šrouby jsou kolmo na tuto osu.
Nosná část reflektoru podle vynálezu přináší výhody spočívající hlavně v tom, že nejúčinnější část paraboly je minimálně zmenšena otvorem pro žárovku, přívodní kabel je zcela kryt a nemůže tedy dojít k jeho poškození a nadměrnému stárnutí. Jednotlivé díly nosné části jeou vyrobeny jednoduchoů technologií, nebot veškeré kovové díly jeou z plechu tvářeného lisováním za studená.
Příkladné provedení nosné části reflektoru je znázorněno na připojených výkresech, kde na! obr, l je v pohledu z boku s Částečným osovým řezem, obr. 2 je pohled zezadu na celý reflektor, obr. 3 je detail průřezu spoje mezi hrdlem a nosnou trubkou prostřednictvím kulového kalíšku, obr. 4 rozvinutý tvar objímky a obr. 5 objímka v pohledu z boku.
Nosná část reflektoru je vytvořena hrdlem £ neBoucí odraznou plochu reflektoru tvořenou parabolou 8. Na boku hrdla £ je vně vytvořeno boční vydutí la. ke kterému je připevněn výhodně bodovým svárem kulový kalíšek £. Po stranách kulového kalíšku £ jsou připevněna symetricky k hrdlu £ plochá ramena 2, na jejichž volných koncích jsou segmentové otvory £. Segmentovými otvory 7 procházejí seřizovači šrouby 5a upevněné v objímce £. Objímka £ má kolmo k oae otvoru pro nosnou trubku £ vytvořeny závity jednak pro seřizovači šrouby 5a a jednak pro zajištovací šrouby 5b. Zajištovací šrouby 5b procházejí objímkou £ k nosné trubce £. Nosná trubka £ prochází objímkou £ a její konec je uložen v kulovém kalíšku £, tvořící naklápěoí kloub. Vnitrní Částí kulového kalíšku £ prochází do hrdla £ průchodka 6, kterou jsou provlečeny elektrické přívody 11 zakončené výhodně vidlicí procházejí přírubou upevňovací konstrukce a nosnou trubkou £ skrz průchodku 6 do hrdla £, kde jsou připojeny k žárovce £. Nosná část žárovky £ je uložena mezi dvěma výstupky na vnější ploše paraboly 8, přičemž je zajištěna tlakem odklápěcí pružiny 12 připevněné k vnitřní stěně hrdla £. Otevřené dno hrdla £ proti parabole 8 je zakryto odnímatelným víčkem £0. Objímka £ nasazená na nosné trubce £ může být s výhodou vytvořena pásem plechu v rozvinutém tvaru písmene T, v jehož obs symetrie jeou pod sebou vytvořeny dva otvory 51 pro nosnou trubku £, mezi kterými jsou závitové otvory 52 pro zajišťovací šrouby 5b. V koncových částech ramínek pásu plechu jsou vytvořeny závitové otvory 53 pro seřizovači šrouby 5a. Pás plechu je na výšku i na šířku dvakrát ohnut tak, že otvory 51 pro nosnou trubku £ jsou v ose nad sebou a závitové otvory 53 pro seřizovači šrouby 5a jsou kolmo na tuto osu.

Claims (2)

  1. lS.ED.iSl VYNÁLEZU
    1, Nosná část reflektoru sestávajícího z hrdla nesoucího odraznou plochu a opatřeného průchodkou kabelu a, krycím víčkem a dále z trubkové části opatřené příchytnou přírubou pro připevnění svítidla na upevňovací konstrukci, vyznačující se tím, že k bokům válcové části hrdla (l) upevněného k parabole (8) jsou připevněna tečně plocná ramena (2), mezi kterými je v hrdle (l) vytvořeno vně boční vydutí (la), na které je zevně přichycen kulový kalíšek (3) nasazený na nosnou trubku (4) a svým obvodem upevněný k ramenům (2), na jejichž volných koncích jsou vytvořeny segmentové otvory (7), kterými prochází seřizovači šrouby (5a) upevněné v objímce (5) uložené volně na nosné trubce (4), přičemž v objímce (5) jsou vytvořeny závity jednak pro seřizovači šrouby (5a) a jednak pro zajišťovací šrouby (5b) nosné trubky (4), kterou prochází elektrické přívody (ll) vedené od upevňovací konstrukce průchodkou (6) a hrdlem (l) k žárovce (9).
  2. 2. Nosná část reflektoru podle bodu 1, vyznačující se tím, že objímka (5) nasazená na nosné trubce (4) je vytvořená pásem plechu ve tvaru písmene T, v jehož ose symetrie jsou pod sebou vytvořeny otvory (5|) pro nosnou trubku (4), mezi kterými jeou závitové otvory (52) pro zajišťovací šrouby (5b) a v koncových částech ramínek pásu plechu Isou vytvořeny závitové otvory (53) pro seřizovači šrouby (5a), přičemž pás plechu je na výšku i na šířku dvakrát ohnut tak, že otvory (51) pro nosnou trubku (4) jsou v ose nad sebou a závitové otvory (53) pro seřizovači šrouby (5a) jsou kolmo na tuto osu.
CS892080A 1980-12-17 1980-12-17 Nosná část reflektoru CS216084B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS892080A CS216084B1 (cs) 1980-12-17 1980-12-17 Nosná část reflektoru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS892080A CS216084B1 (cs) 1980-12-17 1980-12-17 Nosná část reflektoru

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216084B1 true CS216084B1 (cs) 1982-10-29

Family

ID=5440433

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS892080A CS216084B1 (cs) 1980-12-17 1980-12-17 Nosná část reflektoru

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS216084B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4712165A (en) Tubular overhead lighting system
US6585396B1 (en) Fluorescent hanging light fixture
US3183346A (en) Fluorescent lighting fixture
US4423471A (en) Mobile lighting fixture, method and boom
US2654830A (en) Direct lighting equipment
US3300634A (en) Lighting fixture and mount therefor
CS216084B1 (cs) Nosná část reflektoru
SE8205349D0 (sv) Belysningsarmatur
US2300504A (en) Lighting fixture construction
US2299870A (en) Electric fixture
US4646205A (en) Examining lamp
KR930011096A (ko) 전기반사형 전구
US3562510A (en) Luminaire
JPH09115319A (ja) 広域放射間接ランプ
US2426093A (en) Stage lighting
KR910013425A (ko) 이중 단부 텅스턴-할로겐 램프용 내진동 장착 구조물
US3168988A (en) Shades for lighting fixtures and to the means for supporting same
US2902591A (en) Lighting fixture
US1762565A (en) Indirect-lighting fixture
SU1636619A1 (ru) Люстра
US2927993A (en) Lighting fixture
CN218468908U (zh) 一种无边框发光面板灯
CN211011079U (zh) 一种新型吊灯灯臂
US1802524A (en) Lamp
CN209909696U (zh) 灯罩固定的壁灯