CS215065B2 - Způsob výroby derivátů oxadiazolotetrahydroisochinolinu - Google Patents

Způsob výroby derivátů oxadiazolotetrahydroisochinolinu Download PDF

Info

Publication number
CS215065B2
CS215065B2 CS81908A CS90881A CS215065B2 CS 215065 B2 CS215065 B2 CS 215065B2 CS 81908 A CS81908 A CS 81908A CS 90881 A CS90881 A CS 90881A CS 215065 B2 CS215065 B2 CS 215065B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
acetyl
acid
derivatives
methyltransferesis
phenylethanolamine
Prior art date
Application number
CS81908A
Other languages
English (en)
Inventor
William E Bondinell
Gerald R Girard
Original Assignee
Smithkline Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CS804525A external-priority patent/CS215064B2/cs
Application filed by Smithkline Corp filed Critical Smithkline Corp
Priority to CS81908A priority Critical patent/CS215065B2/cs
Publication of CS215065B2 publication Critical patent/CS215065B2/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Způsob výroby derivátů oxadiazolo- tetrahydroisoohinolinu, obecného vzorce I nebo II a jejioh farmaceuticky upotřebitelných adičních solí s kyselinami, vyznačující se tím. že se diazotuje 2-acetyl-8(7)ami- no-7 (8) -chlor- 1,2 , 3,4-tetrahydroisochi- nolin, reakční směs se neutralizuje, z výsledného produktu se hydrolýzou od ­ štěpí acetylová skupina a získané slouče ­ nina se popřípadě převede reakci s orga ­ nickou nebo anorganickou kyselinou na svo ­ ji netoxickou, farmaceuticky upotřebitelnou adiční sůl s kyselinou. Vyráběné sloučeniny vykazují farmako- logickou účinnost, zejména inhibují enzym fenylethanolamin-N-methyltransferézu, a lze je používat jako léčiva.

Description

Vynález se týká nových derivátů oxadiazolotetrahydroisoehinolinu. Tyto sloučeniny Vykazují farmakologiekou účinnost, zejména pak inhibují enzym fenylethanolamin-N-methyltransfe rázu.
Epinefrin je hormon syntetizovaný v dřeni nadledvinek, který ee při stresových situacích uvolňuje do krevního proudu a způsobuje hluboká fyziologické změny, které připravují živočicha k tomu, aby se mohl vyrovnat se stresovou situací. Tek například epinefrin vyvolává úzkost. krevního tlaku, zrychlení srdeční činnosti a vzestup srdečního objemu.
Tyto změny idlivé pro pacienty s určitými chorobami, jako jsou angína pectoris, infarkt myokardu a úzkostné neurózy.
Fenylethanolamin-N-methyltransferéza ketalyzuje finální stupeň biosyntézy epinefrinu, tj, přenos methylové skupiny z S-adenosylmethioninu na norepinef rin, za vzniku epinefrinu.
Sloučeniny podle vynálezu inhibují fenylethanolemin-N-methyltransferézu a tím potlačují tvorbu epinefrinu. Zmíněné sloučeniny jeou proto užitečné v situacích, při nichž dochází k nadměrné tvorbě epinefrinu nebo při nichž je vznik epinefrinu na závadu.
Sloučeniny podle vynálezu mohou existovat ve formě isomerů, které vesměs spadají do rozsahu vynálezu. Tyto isomery je možno znázornit následujícími '•-terci I a II
N=N <7
(II)
Oxadiazolotetrahydroisochinoliny vzorců I β II se podle vynálezu připravují z 2-acetyl-8(7)-amino-7(8)-chlor-1,2,3,4-tetrahydroisochinolinu diazotací a neutralizací výsledného roztoku za vzniku oxadiazolového zbytku. Acetylové skupina se pak odstraní hydrolýzou.
Obdobně použitelné jako volné báze jsou i netoxlcké, farmaceuticky upotřebitelná adiční soli sloučenin vzorců I a II s kyselinami. Tyto soli se snadno připraví metodami známými v daném oboru. Báze se nechá reagovat s organickou nebo anorganickou kyselinou v rozpouštědle mísitelném s vodou, jako v acetonu nebo ethanolu, přičemž izolace soli se provádí zahuStěním a ochlazením, nebo v rozpouštědle nemísitelném s vodou, jako v ethyletheru nebo chloroformu s tím, že se žádaná sůl přímo vyloučí. Jako příklady solí spadajících do rozsahu vynálezu se uvádějí maleáty, fumaréty, benzoéty, askorhéty, pamoéty, sukcinéty, bis(methy len)salicyláty, methansulfonáty, ethandisulfonáty, benzensulfonéty, aeetéty, propionáty, tartréty, salicyláty, citráty, glukonáty, laktáty, soli s kyselinou jablečnou, soli s kyselinou mandlovou, soli s kyselinou skořicovou, citrakonáty, soli s kyselinou asparagovou, stearáty, palmitáty, itakonáty, glykoláty, p-aminobenzoáty, glutamáty, thaofylinaeatáty, hydrochloridy, hydrobromidy, sulfáty, cyklohexylsulfaméty, fosfáty a nitráty.
Účinnost sloučenin vzorců I a II dokládá inhihice fenylethanolamin-N-methyltransferézy in vitro za použití testu, který popsali Pendleton a Snow [Molecular Pharmacology, 9 : 718 až 725 (1973)], při různých koncentracích testované sloučeniny.
Kromě toho lze doložit účinnost sloučenin podle vynálezu in vivo aplikací myším v dávce 50 mg/kg denně.po 7 po sobě následujících dnů. Samcům myěí se 7 po sobě následujících dnů orálně podává dvakrát denně buS testovaná sloučenina nebo nosné prostředí (jako kontrola). Ráno následujícího dne se mySím znovu podá testovaná látka nebo nosné prostředí a po 2 hodinách se zvířata usmrtí dekapitací.
Nadledvinky zvířat se vyjmou a podrobí se fluorometrické analýze na obsah jak epinefřinu, tak norepinefrinu. Testovaná sloučenina se pokládá za účinnou jako inhibitor fenylethanolamin-N-methyltransferézy v případě, že statisticky významně (nejméně p<’0,05) snižuje poměr epinefrin/norepinefrin v nadledvinkéch [R. G. Pendleton a spol., J. Fharmacol. Exp. Ther. 190, 55' až 562, 1974 a R. G. Pendleton a spol., J. Fharmacol. Exp. Ther. 197, 623 až 632, 1976].
Farmaceutické prostředky podle vynálezu, inhibující fenylethanolamin-N-methyltransferézu, obsahují farmaceutický nosič a jako účinnou složku derivát tetrahydroisochinolinu vzorce I nebo II. Účinné složka mé být v těchto prostředcích obsažena v množství účinném k inhibici fenylethanolamin-N-methyltransferázy.
S výhodou obsahují prostředky podle vynálezu účinnou látku vzorce I v množství zhruba od 50 mg do 1 000 mg, s výhodou zhruba od 100 mg do 500 mg, na každou dávkovači jednotku.
Farmaceutický nosič může být například pevný nebo kapalný. Jako příklady pevných nosičů je možno uvést laktózu, stearét hořečnatý, kaolin, sacharózu, mastek, kyselinu stearovou, želatinu, agar, pektin nebo arabskou gumu. Hnožství pevného nosiče se může měnit v Širokých mezích, obecně se vžak pohybuje zhruba od 25 mg do 1 g. Jako příklady kapalných nosičů se uvádějí sirup, podzemnicový olej, olivový olej, sesamový olej, propylanglykol, polyethylenglykol (mol. hmotnost 200 až 400) a voda. Nosič nebo ředidlo mohou obsahovat materiál zpomalující uvolňování účinné látky, například glyceryl-monostearát nebo glyceryl-distearát, a to buá samotný nebo spolu s voskem.
Prostředky podle vynálezu mohou být upravovány na Širokou paletu lékových forem. Tyto prostředky mohou být ve formě tablet, kapslí, prážků, trochejí, kosočtverečných pastilek, sirupů, emulzí, sterilních injekčních kapalin nebo kapalných suspenzí či roztoků.
Farmaceutické prostředky se připravují běžnými technikami zahrnujícími takové postupy, jako míšení, granulování a lisování nebo rozpouštění, tak, jak je to v tom kterém případě vhodné.
Způsob inhibovéní fenylethanolamin-N-methyltransferézy podle vynálezu spočívá v tom, že se živočichovi podá derivát tetrahydroisochinolinu vzorce I nebo II v množství postačujícím k inhibovéní fenylethanolamin-N-methyltransferézy.
S výhodou se sloučeniny vzorce I nebo II aplikují v běžných jednotkových dávkovačích formách připravených kombinováním příslušné dávky účinné látky se standardními farmaceutickými nosiči.
S výhodou se účinná látka vzorce I nebo II aplikuje v denní dávce pohybující se zhruba od 100 mg do 2 000 mg, nejvýhodněji od cca 200 mg zhruba do 1 000 mg. S výhodou se aplikace provádí dvakrát až třikrát denně ve stejných dávkách. Pokud se aplikace provádí shora popsaným způsobem, dojde k inhibovéní fenylethanolamin-N-methyltransferázy.
Farmaceutické prostředky podle vynálezu se podávají buá parenterélně nebo s výhodou orálně, v množství, v němž projevují žádanou biologickou účinnost.
Vynález ilustrují následující příklady provedeni, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Příklad!
2,2 g (0,01 mol) 2-acetyl-7-amino-8-chlor-1,2,3,4-tetrahydroisochinolinu se rozpustí ve směsi 10 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a 20 ml vody, a diazotuje se při teplotě 3 °C přidáním 0,7 g (0,01 mol) dusitanu sodného.
Směs se 30 minut míché a pak se k ni k úpravě pH na hodnotu 7 přidá 7,0 g (0,065 mol) uhliCltanu sodného. Extrakcí výsledné směsi chloroformem a odpařením extraktu ee získá 8-acetyl-[i,2,3]oxadiazolo [4,5-h] -6,7,8,9-tstrahydroisochinolin.
Varem pod zpětným chladlCem a 10% kyselinou chlorovodíkovou se z výše uvedené béze získá 1,2,3 oxadlazolo[4,5-h]-6,7,8,9-tstrahydroisochinolin-hydrochlorld.
Příklad 2
Za použití postupu podle příkladu 1 se 2-seetyl-8-araino-7-chlor-1,2,3,4-tetrahydroiso chlnolln převede na [1,2,3]oxadiazolo[5,4-h]-6,7,8,9-tetrahydrolaochinolin-hydrochlorld.
Příklad 3
Tento příklad popisuje složení a přípravu tablety obsahující dCinnou látku podle vyné lezu.
Složka Množství
[1,2,3] oxadiazolo [5,4-h] -6,7,8,9-tetrahydroi sochinolin 200 mg
dihydrát síranu vápenatého ,50 mg
sacharóza 25 mg
Škrob 15 mg
mastek 5 mg
kyselina stearová 3 mg
Dihydrát síranu vépenatého, sacharóza a tetrahydroisochinolin ae smísí a směs se granuluje za použití 10% roztoku želatiny. Vlhký granulát se protlaCuje sítem, vysuěí se, smí sí se se Škrobem, mastkem a steerovou kyselinou, protluCe se sítem a vylisuje se z něj tableta.
Jedna takováto tableta se aplikuje třikrát denně.

Claims (1)

  1. Způsob výroby derivátů oxadiazolotetrahydroiaochinolinu obecného vzorce 1 nebo II (I) (II) a jejich farmaceuticky upotřebitelných ediCních solí s kyselinami, vyznaCujíei se tím, že se diazotuje 2-acetyl-8(7)-amino-7(8)-chlor-1,2,3,4-tetrahydroisochinolin, reakCní směs se neutralizuje, z výsledného produktu se hydrolýzou odštěpí acetylové skupina a získaná slouCenina se popřípadě převede reakcí s organickou nebo anorganickou kyselinou na svoji netoxickou, farmaceuticky upotřebitelnou adiCnl sůl s kyselinou.
CS81908A 1979-07-02 1981-02-06 Způsob výroby derivátů oxadiazolotetrahydroisochinolinu CS215065B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS81908A CS215065B2 (cs) 1979-07-02 1981-02-06 Způsob výroby derivátů oxadiazolotetrahydroisochinolinu

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US5434379A 1979-07-02 1979-07-02
CS804525A CS215064B2 (en) 1979-07-02 1980-06-25 Method of making the derivatives of the thiadiazolotetrahydro-isochiline
CS81908A CS215065B2 (cs) 1979-07-02 1981-02-06 Způsob výroby derivátů oxadiazolotetrahydroisochinolinu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215065B2 true CS215065B2 (cs) 1982-07-30

Family

ID=25746013

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS81908A CS215065B2 (cs) 1979-07-02 1981-02-06 Způsob výroby derivátů oxadiazolotetrahydroisochinolinu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS215065B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2241000C2 (ru) Гетероциклические соединения с замещенной фенильной группировкой, способ их получения (варианты), фармацевтические препараты на их основе и способ ингибирования секреции желудочной кислоты
KR20080003599A (ko) 피롤로피리미디논 유도체의 겐티세이트 염 및 이의제조방법
US3639477A (en) Novel propoxyguanidine compounds and means of producing the same
CS208661B2 (en) Method of making the n-/2-phenyl-2-hydroxyethyl/-1,1-dimethyl-3-phenylpropylamin derivatives
US4128666A (en) 4 AND 5-Halo substituted 2-indanamine compounds
US4091105A (en) 2-Imino-3-aminothiazolidines and indoleamine-N-methyltransferase inhibition
PL174197B1 (pl) Dwuwodoroortofosforan tylidyny i sposób wytwarzania dwuwodoroortofosforanu tylidyny
EP2698371B1 (en) Novel addition salt of an inhibitor of platelet aggregation
CS215065B2 (cs) Způsob výroby derivátů oxadiazolotetrahydroisochinolinu
HU182653B (en) Process for producing new pharmaceutical compositions of analgesic activity
US3157573A (en) Antihypertensive 3, 4-dihydro-2(1h)-isoquinolinecarboxamidine
CZ321095A3 (en) Heterocyclic compounds
US3005818A (en) 1-phenyl-2, 3-dimethyl-4-morpholino methyl pyrazolone-(5) compounds
US4349472A (en) (S)-8(1-Adamantanecarbonyloxy)-7-chloro-3-methyl-1-phenyl-2,3,4,5-tetrahydro-1H-3-benzazepine
HU184791B (en) Process for preparing derivatives of tetrahydro-pyrid-4-yl-indole
US4098901A (en) Trifluoromethyl substituted compounds having antidepressive activity
CS215064B2 (en) Method of making the derivatives of the thiadiazolotetrahydro-isochiline
US4258049A (en) Inhibiting phenylethanolamine N-methyltransferase with thiadiazolo and oxadiazolotetrahydroisoquinolines
US3069318A (en) 2-lower alkyl-4, 5-dihydro-3-pyridazinone-6-carboxamides and antitussive compositions
EP0190860A2 (en) 6-Chloro-3-methyl-1H-2,3,4,5-tetrahydro-3-benzazepine-N-oxide and medical compositions using it
US4400384A (en) 5-o-Cyanobenzyl-4,5,6,7-tetrahydrothieno [3,2-c] pyridine methanesulfonate and other novel salts thereof
JPS61158967A (ja) 5−シアノピリジン−2−ジアゾヒドロキシドの塩基性塩およびその製法および使用法
US3502687A (en) Dioxinopiperidines
US4132787A (en) Pharmaceutical compositions containing a gamma-resorcylic acid derivative in the treatment of thrombosis
US4001424A (en) 1-Oxo-1H-naphtho [2,1-b] pyran derivatives for treating depression