Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Hydraulic high speed press

Classifications

B30B15/161 Control arrangements for fluid-driven presses controlling the ram speed and ram pressure, e.g. fast approach speed at low pressure, low pressing speed at high pressure

Landscapes

Show more

CS215025B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Edmund Nowak

Worldwide applications
1978 PL 1979 YU US DE CS AU BE FR IT GB DD SE JP

Application CS795539A events

Description

Vynález se týká hydraulického rychloběžného lisu opatřeného vlečným multiplikačním pouzdrem, uloženým kluzně na pístní tyči a vstupujícím na jedné straně· . do . tlakové komory o malém průřezu a na druhé straně do. tlakové komory, jejíž. · průřez je rovný pracovnímu průřezu pístu.
Nejjednodušší hydraulické · lisy jsou soustavy, u nichž jak přibližovací pohyb, pracovního be-ranu k materiálu, tak i jeho pracovní pohyb jsou vyvozeny přívodem tlakového hydraulického prostředí do válce lisu. Tím se obdrží přibližně stálá rychlost pohybu beranu a tedy rovnoměrný tlak · v celé délce zdvihu. Nevýhodou · · této .soustavy jsou značné ztráty energie, způsobené existencí velké síly i při pohybu naprázdno (to- . je při přibližování beranu) a současně nižší rychlost soustavy v důsledku omezeného výkonu čerpadla.
Jiné provedení hydraulické· soustavy, které odstraňuje tento nedostatek, je vytvoření lisu s přídavnou hydraulickou .soustavou pro rychlý pohyb pístu v počáteční fázi pohybu odpovídající přibližování beranu a nadto dvou soustav k napájení hlavní tlakové komory, totiž .sací soustavy, která je v činnosti v první fázi pohybu odpovídající přibližovacímu .pohybu a soustavy k přeplnění komory tlakovým hydraulickým· prostředím v pra2 covní fázi pohybu pístu. Tento. druh činnosti umožňuje zvýšenou přibližovací rychlost beranu a sníženou sílu tohoto pohybu, jakož i pracovní pohyb zvýšenou silou. Vážnou nevýhodou tohoto lisu je však zavzdušnění hlavní tlakové komory, zjištěné v případe, kdy přibližovací pohyb byl příliš rychlý, což prakticky .omezuje . rychlost lisu. Nadto lisy tohoto druhu jsou složité . hydraulické soustavy se složitým ovládáním a mnoha. ventily, přičemž sací . ventily . o velkém průtoku mají poměrně dlouhé doby nastavení a tak omezují rychlost . lisu.
Dalším, provedením lisu, odstraňujícím výše uvedené nedostatky, je hydraulický lis se dvěma nezávislými soustavami k napájení hlavní tlakové komory, to je soustavou s vysokým množstvím o nízkém tlaku k plnění komory během přibližovacího pohybu a vysokotlakou soustavou . pro pracovní . pohyb beranu. Hydraulický list tohoto druhu může mít . značně vyšší rychlost než dříve uvedený lis. Na . druhé straně však má takový lis určité nedostatky, to je zejména musí mít dvě .samostatné hydraulické soustavy a poměrně .složitou ovládací soustavu, přičemž jeho rychlost je omezena časem potřebným k přestavení .soustavy z jednoho způsobu činnosti na druhý.
Vynález .má za cíl odstranění výše uvede215025
213025 ných nedostatků známých rychloběžných hydraulických lisů a vytvoření konstrukce, která jednak odstraňuje nutnost použití dvou plnicích nebo hnacích soustav a jednak zjednodušuje ovládání a současně zajišťuje zvýšenou sílu beranu.
Podle vynálezu se tohoto cíle dosáhne tak, že se v hnací soustavě použije vlečného multiplikačního pouzdra, které je uloženo posuvně na pístní tyči a tvoří jednak pomocnou tlakovou komoru s malou tlakovou plochou pro chod beranu naprázdno, to je přibližování a jednak tlačnou plochu hlavní pracovní komory rovnou pracovní ploše beranu. Obě komory se plní z jedné napájecí soustavy prostřednictvím vhodných ventilů. V důsledku odstranění zavzdušnění zjištěného u lisů v souvislosti se sáním a v důsledku nutného přestavení samostatných napájecích nebo hnacích soustav mohou hydraulické lisy podle vynálezu dosáhnout rychlosti, která u dosud používaných hydraulických lisů není dosažitelná. Nadto odstranění samostatných napájecích nebo hnacích soustav vede ke snížení spotřeby energie. Proto může lis dosáhnout dostatečně vysokého výkonu se značně sníženou spotřebou energie.
Dále se lis podle vynálezu vyznačuje jednoduchým a spolehlivým celkovým uspořádáním a zvýšenou životností.
Hydraulický rychloběžný lis podle vynálezu je znázorněn v příkladu provedení na výkrese, na němž obr. 1 je Osový řez lisem v okamžiku začátku přibližovacího pohybu. Obr. 2 ukazuje tentýž lis v okamžiku ukončení tohoto přibližovacího pohybu a obr. 3 ukazuje tento lis po dokončení pracovního pohybu.
Hydraulický lis znázorněný v obr. 1 až 3 sestává z těchto základních skupin. Stojan 1 má v dolní části stůl 2 a v horní části hnací soustavu.
Hnací soustava sestává z válce 3, v němž je posuvná jednotka tvořená beranem 4, pístní tyčí 5 a pohyblivým stolem 6. Na pístní tyči 5 je posuvně uloženo vlečné multiplikační pouzdro 7. Toto vlečné pouzdro má výhodně podobu pouzdra s přírubou a pomocné tlakové komory 9‘ a 9“ jsou vytvořeny buď pod čelními plochami příruby pouzdra, nebo pod čelní plochou jeho válcové části.
Čelní plocha vlečného pouzdra 7 představující hlavní tlakovou komoru pracovní 10 je s výhodou opatřena výstupky 21, které vylučují nadměrné zmenšení objemu hlavní tlakové pracovní komory 10. Vnější plocha 8 pouzdra 7 je utěsněna známým způsobem a pohybuje se vzhledem к vnějším stěnám válce 3 a pouzdro tvoří dvě pomocné tlakové komory 9* nebo 9“ s malou pracovní plochou a hlavní tlakovou pracovní komoru 10 s pracovní plochou rovnou ploše beranu 4.
Pomocná tlaková komora 9‘ a 9“ pro rychlé přibližování i hlavní tlaková komora 10 jsou spojeny s hydraulickou plnicí soustavou přívodními potrubími 1Г a 11“ i potrubím 12. V přívodních potrubích 1Г a 11“ jsou zpětné ventily 13.
Lis znázorněný na výkrese je opatřen hydraulickou soustavou pro zpětný pohyb beranu 4, která je tvořena maticí 14 našroubovanou na závitovém konci 15 pístní tyče za účelem nastavení pracovního pohybu lisu a soustavou plunžrů 16 vedených v komorách 17 a spojených s plnicí soustavou potrubím 18.
Kromě toho je znázorněný lis opatřen těsnicí jednotkou sestávající z kroužkových pružin 19, které jsou uloženy nehybně ve válci 3 a tvoří těsnění součinné s vnější plochou 20 beranu 4.
Proto není nutné přesné opracování válce, rozměry lisu v osovém směru jsou značně menší, což zvyšuje tuhost a snižuje váhu stroje a značně prodlužuje životnost.
Rychloběžný hydraulický lis podle výkresu pracuje takto: V počáteční fázi pohybu lisu, který má provést rychlé přiblížení, se hydraulické prostředí přivádí potrubím 11‘ nebo 11“ do pracovní tlakové komory 9‘ nebo 9“ s poměrně malou pracovní plochou (obr. 1). Jako výsledek tlaku působícího na horní plochu pouzdra 7 v případě pomocné tlakové komory 9‘ se pístní tyč 5 s beranem 4 a pohyblivým pracovním stolem 6 pohybuje rychle ve směru šipky I a dochází к rychlému přiblížení. V konečné fázi tohoto pohybu (obr. 2) se přívodní potrubí 12 otevře hranou beranu 4. V důsledku toho se tlaková hydraulická kapalina přivádí do hlavní tlakové pracovní komory 10 a jednak působí tlakem na pracovní plochu beranu 4 a jednak působí protitlakem v opačném směru na stejnou plochu příruby pouzdra 7. To vede к automatickému zavření zpětného ventilu 13 a prudkému vzrůstu tlaku v.pomocných tlačných komorách 9‘ nebo 9“ (multipíikace tlaku) a současně к přemístění beranu 4 společně s pracovním stolem 6, které provedou pracovní pohyb značnou silou rovnou tlaku hydraulického prostředí znásobenému pracovní plochou beranu 4. V konečné fázi pracovního pohybu (obr. 3), během něhož bylo pouzdro 7 staženo s beranu 4, je tlak v pomocné tlakové komoře 9‘ nebo 9“ c· tolik větší než tlak v hlavní tlakové pracovní komoře 10 o kolik je pracovní plocha beranu 4 větší než pracovní plocha pouzdra 7. V důsledku získané multiplikace tlaku v pomocných tlakových komorách 9‘ nebo 9“ plochy pouzdra 7, které tvoří hlavní tlakovou pracovní komoru 10, odpovídající tlačným plochám pracovní plochy beranu, přičemž výše zmíněné pouzdro 7 se udržuje v nezměněné poloze bez ohledu na pohyb beranu 4. Po dokončení tohoto pohybu se ventil pro plnění hlavní tlakové pracovní komory 10 přestaví do přetokového stavu po 'prostřednictvím matice 14 spolu s pohyblivým pracovním stolem 6 dc výchozí polohy.
trubím 12 a současně sfe přivádí Hydraulické prostředí potrubím 18 do komor 17. V důsledku toho plunžr 18 přemístí pístní tyč 5

Claims (6)
Hide Dependent

1. Hydraulický rychloběžný lis, s hnacím ústrojím obsahujícím válec a beran s pístní tyčí uloženou posuvně v beranu, vyznačený tím, že je opatřen vlečným multiplikačním pouzdrem (7), které je posuvné po pístní tyči (5] a utěsněné na vnitřní ploše (8) válce [3], přičemž toto pouzdro tvoří svou jednou stranou alespoň jednu pomocnou tlakovou komoru (9‘) s malou pracovní plochou pro přibližovací pohyb naprázdno a svou druhu stranou hlavní tlakovou pracovní komoru (10) s plochou rovnou pracovní ploše beranu (4).
2. Hydraulický rychloběžný lis podle bodu 1, vyznačený tím, že přívodní potrubí (1Г) pro plnění pomocné tlakové komory (9‘) je opatřeno zpětným ventilem (13).
VYNÁLEZU
3. Hydraulický rychloběžný lis podle bodu 1, vyznačený tím, že vlečné multiplikační pouzdro (7) je přírubové pouzdro.
4. Hydraulický rychloběžný lis podle bodu 3, vyznačený tím, že pomocná tlaková komora (9‘) je tvořena přírubou vlečného pouzdra (7).
5. Hydraulický rychloběžný lis podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že pomocná tlaková komora (9‘) je tvořena válcovou čelní plochou vlečného pouzdra (7).
6. Hydraulický rychloběžný lis podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že čelní plocha vlečného pouzdra (7), které tvoří hlavní tlakovou komoru (10), je opatřena výstupkem (21) směřujícím к pracovní ploše beranu (4).