CS211112B1 - Spring claw clutch - Google Patents

Spring claw clutch Download PDF

Info

Publication number
CS211112B1
CS211112B1 CS172380A CS172380A CS211112B1 CS 211112 B1 CS211112 B1 CS 211112B1 CS 172380 A CS172380 A CS 172380A CS 172380 A CS172380 A CS 172380A CS 211112 B1 CS211112 B1 CS 211112B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
flange
shoulder
movable
piston
housing
Prior art date
Application number
CS172380A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jan Nemec
Original Assignee
Jan Nemec
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Nemec filed Critical Jan Nemec
Priority to CS172380A priority Critical patent/CS211112B1/en
Publication of CS211112B1 publication Critical patent/CS211112B1/en

Links

Landscapes

  • Hydraulic Clutches, Magnetic Clutches, Fluid Clutches, And Fluid Joints (AREA)

Description

Vynález se týká pružinové zubové spojky pro přesné obráběcí stroje, kde je vyžadován bezvůlový přenos kroutícího momentu.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a spring clutch for precision machine tools where a backlash-free torque transmission is required.

Na moderní obrábécí stroje jsou kladeny vysoké požadavky, zejména pokud jde o přesnost obrábění. Jedním ze zařízení, jež tuto přesnost umožňují, jsou např. polohovací mechanismy, které potřebují pro svou správnou funkci takové spojky, jež převádějí rotační pohyb bez vůle a zaručují zapnutí a vypnutí kinematického řetězu převodového ústrojí podle potřeby. Známé spojky, at už jsou to spojky třecí, zubové, elektromagnetické a hydraulické lamelové či jiné, neodstraňují dokonale nežádoucí vůli při přenášení rotačního pohybu a mají řadu dalších nedostatků. Jsou to např. mechanické ztráty, jež vznikají ve vypnutém stavu. Použití axiálního ložiska pro vypínací síly má zase tu nevýhodu, že je omezeno využití vysokých otáček.Modern machine tools are subject to high demands, especially in terms of machining accuracy. One of the devices that enable this accuracy is, for example, the positioning mechanisms which, in order to function correctly, require such clutches that translate rotational movement without play and guarantee that the gear train kinematic chain is switched on and off as required. Known clutches, whether friction, gear, electromagnetic and hydraulic multi-plate or other, do not completely eliminate the unwanted play when transmitting rotary motion and have many other drawbacks. These are, for example, mechanical losses that occur in the off state. The use of an thrust bearing for breaking forces in turn has the disadvantage that the use of high speeds is limited.

Shora uvedené spojky se zdokonalují pružinovou zubovou spojkou podle vynálezu, jež má v dutině své pohyblivé části, neúplné uzavřené víkem, umístěnou levou část posuvného pouzdra přesouvače, v níž jsou uloženy tlačné pružiny, opírající se o přírubu pouzdra přesouvače na jedné straně a o víko pohyblivé části spojky na druhé straně, přičemž pravá část posuvného pouzdra přesouvače, přiléhající při pohybu doleva svým osazením na osazení pevné části spojky je zakončena přírubou, přiléhající při pohybu doprava na čelní plochu válců hydraulického zařízení, v jejichž dutině jsou posuvně uloženy dva písty, z nichž vnější píst je pevně spojen s pístnicí, ovládající axiální pohyb pohyblivé části spojky doleva a vnitřní píst, posouvající se na pístnici, je opatřen na zadní čelní straně přírubou, zasahující do drážky v prvé části pouzdra přesouvače mezi osazením a přírubou.The aforementioned couplings are improved by a spring toothed clutch according to the invention having in its cavity its movable part incompletely closed by a lid, the left part of the slide shifter housing accommodating compression springs supported by the flange of the shifter housing on one side and the lid of the movable part on the other hand, the right part of the shifter sliding sleeve adjacent to the left by its shoulder on the shoulder of the fixed part of the coupling is terminated by a flange adjacent to the right face of the hydraulic cylinder cylinders in the cavity of which two pistons the piston is rigidly coupled to the piston rod controlling the axial movement of the movable coupling part to the left, and the inner piston sliding on the piston rod is provided with a flange at the rear face extending into a groove in the first portion of the shifter housing between the shoulder and the flange.

Největším kladem a výhodou spojky podle vynálezu je to, že umožňuje automatické spoje211112 ní obou částí spojky, hnací a hnané, zcela bez vůle. Bezvůlový přenos rotačního pohybu je jednou z podmínek, jež zajiětují přesnost moderních obráběcích strojů a jejich dokonalou funkci.The greatest advantage and advantage of the coupling according to the invention is that it allows automatic coupling of both coupling parts, driven and driven, with no play. The backlash-free transmission of rotary motion is one of the conditions that ensure the accuracy of modern machine tools and their perfect function.

Na přiloženém výkresu je znázorněn přiklad provedení vynálezu, kde obr. představuje pružinovou zubovou spojku podle vynálezu v řezu.BRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS The accompanying drawing shows an exemplary embodiment of the invention, in which FIG.

Spojka podle vynálezu sestává ze dvou částí 4, 2, hnací a hnané, zabírajících ůo sebe čelním ozubením 1 9. 18 a z hydraulického ovládacího zařízení. Na hřídeli 16 je volně otočně uložena hnaná axiálně pohyblivá část 2, kdežto hnací pevná část 2 je bezvůlově spojena s hřídelem 16 pomocí rozpínacích kroužků 20. Pohyblivá část 2 je axiálně posuvně upravena na pouzdru J., uloženém na radiálních ložiskách 17. Je opatřena čelním ozubením 12, které zabírá do čelního ozubení 19 pevné části 2 spojky.The coupling according to the invention consists of two parts 4, 2, driven and driven, engaging each other by spur gearing 19 and a hydraulic actuator. The driven axially movable part 2 is freely rotatably mounted on the shaft 16, while the drive fixed part 2 is free of engagement with the shaft 16 by means of expansion rings 20. The movable part 2 is axially displaceably mounted on a bushing J. mounted on radial bearings 17. 12, which engages the spur 19 of the fixed coupling part 2.

V dutině pohyblivé části 2, jež je neúplně uzavřena víkem 8, je umístěno posuvně pouz'dro 4 přesouvače a to jeho levá část, jež prochází otvorem mezi víkem 8 a tělesem pohyblivé části 2 a v pravé části vytváří mezi svým osazením 10 a přírubou 12 drážku. Mezi přírubou 2 levé části pouzdra 2 přesouvače a víkem 8 jsou umístěny čtyři tlačné pružiny 4· Hydraulické ovládací zařizení má dva válce 13. v jejich dutině se pohybuji vždy dva písty 6, 2· Vnější píst 2 je pevně spojen s pístnici 14 a vnitřní píst 6, posouvající se po pístnici 4Α» je opatřen na zadní čelní straně přírubou 12, jež zasahuje do drážky pouzdra J přesouvače, vytvořené mezi jeho osazením 10 a přírubou JJ,. Do dutiny válce 13 ústí tři otvory 21 22, 23. a to prostřední otvor 22 do prostoru mezi čely obou pístů 6, 2 a další dva otvory 21 . 23 pod vnitřní a vnější píst 6, 2»In the cavity of the movable part 2, which is incompletely closed by the lid 8, there is a sliding sleeve 4 of the transferor and its left part, which passes through the opening between the lid 8 and the body of the movable part 2 and forms in its right part between its shoulder 10 and flange 12 groove. Four compression springs 4 are located between the flange 2 of the left part of the shifter housing 2 and the cover 8. The hydraulic actuator has two cylinders 13. Two pistons 6, 2 are moved in their cavity. The outer piston 2 is firmly connected to the piston rod 14 and the inner piston. 6, sliding on the piston rod 4A 'is provided with a flange 12 on the rear face which extends into the groove of the shifter housing J formed between its shoulder 10 and the flange 11'. Three openings 21, 22, 23 open into the cavity of the cylinder 13, namely the central opening 22 into the space between the faces of the two pistons 6, 2 and the other two openings 21. 23 under inner and outer piston 6, 2 »

V dolní polovině obr. 1 je spojka podle vynálezu v zapnutém stavu a v horní polovině ve vypnutém stavu. V zapnutém stavu je spojka působením tlačných pružin 4, jež přitahují tlakem na přírubu £ levé části pouzdra 2 přesouvače toto pouzdro 2 osazením 10 k čelu osazení 11 pevné části 2 spojky a tlakem na víko 8 posouvají pohyblivou část 2 spojky ozubením 18 do záběru s ozubením 19 pevné částí 2 spojky. Při vypínání spojky je úkolem hydraulického ovládacího zařízení., jež není v této fázi v dotyku se žádnou částí spojky, vysunout pohyblivou část 2 ze záběru s pevnou částí 2 směrem doleva a odsunout pouzdro 2 přesouvače směrem doprava, čímž bude mimo dotyk s pevnou částí 2 spojky.In the lower half of FIG. 1, the coupling according to the invention is in the on state and in the upper half in the off state. In the engaged state, the clutch is actuated by compression springs 4 which pressurize the flange 4 of the left part of the shifter housing 2 by the shank 10 by the shoulder 10 to the shoulder face 11 of the fixed clutch part 2 and 19 fixed coupling part 2. When disengaging the clutch, it is the task of the hydraulic actuator, which is not in contact with any part of the clutch at this stage, to move the movable part 2 out of engagement with the fixed part 2 to the left and slide the shifter housing 2 to the right. couplings.

To se provádí vpuštěním tlakové kapaliny pod oba písty 6,, 1 Skrze otvory Ž1 , 23. čímž dojde k pohybu vnějšího pístu 2 doleva a vnitřního pístu ó, doprava. Pístnice 14 vnějšího pístu 2 vysune přitom pohyblivou část 2 spojky směrem doleva ze záběru a příruba 12 vnitřního pístu 2 při svém pohybu doprava ur.áší pouzdro 2 přesouvače za jeho přírubu JJ. směrem doprava, dokud se neopře o čelo válce JJ. Zapnutí spojky se provede vpuštěním tlakové kapaliny do prostoru mezi Sely obou pistů 6, 2 otvorem 22 čímž dojde k jejich pohybu směrem od sebe, načež se vrátí pohyblivá část 2 s pouzdrem 2 přesouvače do výchozí záběrové polohy, dané působením tlačných pružin 4·This is done by injecting pressurized fluid under both pistons 6, 1 through the openings 41, 23, thereby moving the outer piston 2 to the left and the inner piston 6, to the right. The piston rod 14 of the outer piston 2 slides the movable coupling part 2 to the left out of engagement and the flange 12 of the inner piston 2 moves to the right by its shifting sleeve 2 beyond its flange 11. to the right until it rests against the face of the cylinder 11. The clutch is engaged by letting the pressurized fluid into the space between the Sels of both pistons 6, 2 through the aperture 22 thereby moving them away from each other, after which the movable part 2 with the shifter housing 2 returns to the initial engagement position given by the compression springs.

Počet tlačných pružin 4 β hydraulických válců 13 může být u spojek podle vynálezu řešen různě podle velikosti přenášeného kroutícího momentu.In the couplings according to the invention, the number of compression springs 4 β of the hydraulic cylinders 13 can be varied according to the amount of torque transmitted.

Claims (1)

Pružinová zubová spojka, ovládaná hydraulickým zařízením, sestávající z části pevně spojené s hřídelem a z části axiálně pohyblivé, volně otočné na hřídeli, jež spolu zabírají svým ozubením, vyznačená tím, že v dutině pohyblivé části (2) spojky, neúplně uzavřené víkem (9), je umístěna levá část posuvného pouzdra (3) přesouvače, v níž jsou uloženy tlačné pružiny (4), opírající se o přírubu (9) pouzdra (3) přesouvače na jedné straně a o víko (8) pohyblivé části (2) spojky na druhé straně, přičemž pravá část posuvného pouzdra (3) přesouvače, přiléhající svým osazením (10) na osazení (11) pevné části (5) spojky je zakončena přírubou (12), přiléhající na čelní plochu válců (13) hydraulického zařízení, v jejichž dutině jsou posuvně uloženy dva písty (6, 7), z nichž vnéjší píst (7) je pevné spojen s pístnicí (14), ovládající axiální pohyb pohyblivé části (2) spojky doleva a vnitřní píst (6), posuvně uložený na pístnicí (14),' je opatřen na zadní čelní straně přírubou (15), zasahující do drážky v pravé části pouzdra (3) přesouvače mezi osazením (10) a přírubou (12).Spring-cogged clutch operated by a hydraulic device, consisting of a part rigidly connected to the shaft and a part axially movable, freely rotatable on the shaft, which engage with their teeth, characterized in that in the cavity of the movable coupling part (2) not completely closed by the cover (9) a left portion of the transfer slider housing (3) is disposed in which the compression springs (4) are supported, resting on the flange (9) of the transfer housing (3) on one side and the lid (8) of the movable coupling part (2) on the other side, wherein the right part of the shifter sliding sleeve (3) abutting its shoulder (10) on the shoulder (11) of the fixed coupling part (5) is terminated by a flange (12) adjacent the front face of the hydraulic cylinder (13) two pistons (6, 7) are displaceably mounted, of which the outer piston (7) is rigidly connected to the piston rod (14) controlling the axial movement of the movable part (2) of the coupling to the left and the inner piston (6) slidably mounted on the piston rod (14) is provided on the rear face with a flange (15) extending into a groove on the right side of the shifter housing (3) between the shoulder (10) and the flange (12).
CS172380A 1980-03-13 1980-03-13 Spring claw clutch CS211112B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS172380A CS211112B1 (en) 1980-03-13 1980-03-13 Spring claw clutch

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS172380A CS211112B1 (en) 1980-03-13 1980-03-13 Spring claw clutch

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS211112B1 true CS211112B1 (en) 1982-01-29

Family

ID=5352310

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS172380A CS211112B1 (en) 1980-03-13 1980-03-13 Spring claw clutch

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS211112B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102667260B (en) Gear shifter for gear transmission
US5078249A (en) Gear box with gears shiftable under load
US5109964A (en) Conical roller type clutch apparatus
US4223773A (en) Drive engaging apparatus
KR101689910B1 (en) Arrangement comprising at least one dog clutch
ATE517279T1 (en) SHIFT ACTUATOR FOR A SHIFT-BY-WIRE AUTOMATIC TRANSMISSION
BE1009097A3 (en) Weaving machine with DRIVE.
US11174927B2 (en) Electric drive assembly
US3838759A (en) Jaw clutch for multi-speed gear trains or the like
EP4399424B1 (en) Gear shift actuator
US4094522A (en) Chuck having radially reciprocating jaws
KR900016651A (en) Single piston implement of planetary transmission
CS211112B1 (en) Spring claw clutch
US10247254B2 (en) Friction clutch with intermediate element
RU2265148C1 (en) Friction variator for drive
US5040654A (en) Manual connect-disconnect coupling
US2401179A (en) Coupling device and control means therefor
EP4461996A1 (en) Modular shifting system
PL35990B1 (en)
US4042087A (en) Clutch control device for a machine tool
SU1698535A1 (en) Gearbox
JP2509497Y2 (en) Transmission operating device
IT8968136A1 (en) CONTROL DEVICE FOR A GEAR CHANGE FOR MOTOR VEHICLES.
US5138895A (en) Transmission ratio selector mechanism
CN211202771U (en) Single gear train linkage gear shifting transmission