CS206576B1 - Zařízení pro odko.rftování kmenů - Google Patents

Zařízení pro odko.rftování kmenů Download PDF

Info

Publication number
CS206576B1
CS206576B1 CS256776A CS256776A CS206576B1 CS 206576 B1 CS206576 B1 CS 206576B1 CS 256776 A CS256776 A CS 256776A CS 256776 A CS256776 A CS 256776A CS 206576 B1 CS206576 B1 CS 206576B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
debarking
cylinder
rolls
housing
segment
Prior art date
Application number
CS256776A
Other languages
English (en)
Inventor
Mirko Dressler
Miroslav Stejskal
Original Assignee
Mirko Dressler
Miroslav Stejskal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mirko Dressler, Miroslav Stejskal filed Critical Mirko Dressler
Priority to CS256776A priority Critical patent/CS206576B1/cs
Publication of CS206576B1 publication Critical patent/CS206576B1/cs

Links

Landscapes

  • Debarking, Splitting, And Disintegration Of Timber (AREA)

Description

(54) Zařízení pro odko.rftování kmenů
Vynález se týká zařízení pro odkorňování kmenů různých dřevin a stavu vysušení.
V současné době je používáno velké množství rozličných principů odkorňování dříví.
Jsou známy bubnové odkorňovače, ve kterých se dříví odkorňuje obrusem dříví o sebe a stěny bubnu. Dále je řada odkorňovačů s rotačními hlavicemi, ve kterých jsou nože, které odkrajují kůru od protahovaných kmenů. Po plavení dříví se používá řetězových odkorňovačů, které používají řetězů, odírajících kůru z povrchu kmenů. Existují odkorňovače s různými pevnými a odklápěcími noži, odkorňující podélně kmeny. Konečně existují stroje odkorňující dříví pomocí elektrického proudu.
Nevýhodou většiny těchto odkorňovačů je jejich složitost a tím obtížnost agregace s jinými operacemi jako odvětvování a pokud jsou jednoduché, pak jsou pro agregaci málo vhodné. Nevýhody těchto odkorňovačů odstraňuje zařízení pro odkorňování kmenů podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že ve skříni je umístěno několik odkornovacích těles jako odkornovacích válců nebo odkornovacích segmentů, nacházejících se v dotyku s celou nebo větší části obvodu kmene, přičemž některé nebo všechny odkorňovací válce jsou přitlačovány na obvod kmene přítlačnými elementy, např. rameny opatřenými pracovními válci, přičemž tlakové potrubí přítlačných elementů je opatřeno regulačním tlakovým ventilem.
Pro účinnější odkornění zaschlého nebo zledovatělého dříví jsou odkorňovací válce opatřeny brzdami nebo i pohony se stejnými nebo odlišnými obrátkami. Účinek lze zvýšit navíc tím, že odkorňovací válce jsou opatřeny žebry nebo blíže neurčenou pevnou elastickou hmotou. Při použití odvětvovacích segmentů místo válců jsou odvětvovací segmenty opatřeny řeznými částmi a odváděči plochou.
Vyšší účinek vynálezu proti známému stavu techniky spočívá v tom, že zařízení využívá výrobně jednoduchých a pro údržbu nenáročných elementů. Usnadňuje agregaci, nebol odkorňovací válce mohou sloužit pro vedení nebo i zavádění kmene do dalších strojů pro jiné pracovní operace, jako je odvětvování a podobně.
Na obr. 1 je pohled na zařízení z boku. Na obr. 2 je pohled na soustavu pěti odkorňovacích válců přitlačených na obvod kmene. Na obr. 3 je odkorňovací válec opatřený žebry. Na obr. 4 jsou znázorněny odvětvovací segmenty.
Na skříni U jsou umístěny alternativně odkorňovací válce 2. Některé z nich mohou být ve skříni 13 uloženy otočně na čepech 2i které jsou nepohyblivé, další nebo všechny jsou uloženy na čepech 2> které jsou umístěny na přítlačných elementech. Těmito elementy jsou např. ramena 2> která jsou uložena kyvné ve skříni 13 na hlavních čepech 15 a jsou ovládána pracovními válci Na tlakovém potrubí 19 generátoru tlaku pro přítlačné elementy je regulační tlakový ventil 2· Na odkorňovacíoh válcích 2 jsou alternativně umístěny v případě potřeby buá samostatně brzdy 6,nebo i pohony 2· Na odkorňovacích válcích 2 mohou být alternativně vytvořena žebra 8 nebo povrch pokryt elastickou hmotou.
Skříň 13 je buá umístěna samostatně na podstavci 12 nebo v agregaci s jiným strojem, např. odvětvovacím zařízením 21, přičemž jsou agregáty propojeny nosníkem 14. Pro podélný posun kmene je použito tažného zařízení 1 0. Alternativně je však možné i takové uspořádání, že kmen 1 je pevně ukotven a tažné zařízení 10 je napojeno na skříň 13.
Jsou-li použity místo odkorňovacích válců 2 odkorňovací segmenty 16, pak mohou býti tyto uloženy ve skříni 13 pevně nebo jsou některé nebo všechny na přítlačných elementech. Těmito elementy jsou např. ramena 2 s pracovními válci J. Odkorňovací segmenty jsou opatřeny řeznými částmi 17 a odváděcími plochami 18.
Činnost zařízení pro odkorňování kmenů spočívá v tom, že odkorňovací válce 2 jsou pomocí přítlačných elementů přitlačovány v souladu se stavem kambiální vrstvy na kmen 1 takovou silou, aby došlo tlakem odkorňovacích válců 2 k deformaci povrchových vrstev dříví i kůry a vlivem valivého odporu odkorňovacích válců 2 k odtržení kůry od kmene 1· Operátor dle dřeviny a stavu kambiální vrstvy reguluje pomocí regulačního tlakového ventilu 2 přítlačnou sílu. Jako přítlačný element slouží např. rameno 2 přitlačované ke kmeni 1 pomocí pracovního válce 3. Ramena 2 jsou uložena pomocí hlavních čepů 15 ve skříni 13 tak, aby odkorňovačí válce 2 při měnícím se průměru kmene 1 stále byly v dotyku s celým nebo větší části obvodu kmene 1.
V případě, že dříví je zaschlé, zledovatělé nebo jinak obtížně odkornitelné, jsou na odkorňovacích válcích 2 umístěny brzdy 6, které zvyšují účinek při odtržení kůry. Seřízením brzd 6 lze docílit odstupňovaného brzdění odkorňovacích válců až po úplnou aretaci. Účinek zvyšují také pohony 2, zejména při nestejných obrátkách a tím různé obvodové rychlosti odkorňovacich válců 2.
Další stupňování efektu odkornění lze docílit pomocí žeber 8 nebo pokrytí odkorňovacích válců 2 pevnou elastickou hmotou. Zejména v kombinaci s brzdami 6 nebo pohony 2 se pak docílí frézovacího účinku.
Podélný posun kmene 1 je zajištován tažným zařízením 10, jehož rychlost lze říditi a tím ovlivňovat míru prokluzu přítlačných válců 2 při brzdění nebo pohonu pomocí brzd 6 nebo pohonů 2·
Při agregaci s jiným strojem, například odvětvovacím zařízením 11 slouží odkorňovací válce i pro vedeni kmene 1 v ose zařízení. Jsou-li použity místo odkorňovacích válců 2 odkorňovací segmenty 16, pak je kmen 1 svírán odvětvovacími segmenty 16, které svými řeznými částmi 12 sdírají kůru· a.odváděči plochy 18 ji odvádějí mimo segmenty.
Odkorňovací zařízení samostatné nebo v agregaci je pevně umístěno buá na podstavci 12; nebo je pomocí tažného zařízení 10 posouváno po kmeni £, který je pevně zakotven.
Využití se předpokládá v lesním hospodářství, zejména v případech, kdy se požaduje odkorněná kulatina.

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení pro odkorňování kmenů sestávající ze skříně, ve které jsou umístěny přítlačné elementy, např. ramena opatřená pracovními válci, vyznačené tím, že ve skříni (13) je umístěn více než jeden odkorňovací segment (16) nebo odkorňovací válec (2) nacházející se v dotyku s celou nebo větší částí obvodu kmene, přičemž alespoň jeden odkorňovací segment nebo odkorňovací válec je opatřen ramenem (4) s pracovním válcem (3), přičemž tlakové potrubí (19) připojené k pracovnímu válci (3) je opatřeno regulačním tlakovým ventilem (7)
  2. 2. Zařízení pro odkornování kmenů podle bodu 1, vyznačené tím, že odkorňovací válce (2) jsou opatřeny stavitelnými brzdami (6) nebo i pohony (9) s navzájem stejnými nebo odlišnými otáčkami.
  3. 3. Zařízení pro odkorňování kmenů podle bodu 1, vyznačené tím, že odkorňovací válec (2) je opatřen žebry (8).
  4. 4. Zařízení pro odkorňování kmenů podle bodu 1, vyznačené tím, že odkorňovací válec (2) je opatřen na styčném povrchu s kmenem (1) elastickou hmotou.
  5. 5. Zařízení pro odkorňování kmenů podle bodu 1, vyznačené tím, že odkorňovací segment (16) je opatřen řeznou částí (17) a odváděči plochou (18).
CS256776A 1976-04-20 1976-04-20 Zařízení pro odko.rftování kmenů CS206576B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS256776A CS206576B1 (cs) 1976-04-20 1976-04-20 Zařízení pro odko.rftování kmenů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS256776A CS206576B1 (cs) 1976-04-20 1976-04-20 Zařízení pro odko.rftování kmenů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS206576B1 true CS206576B1 (cs) 1981-06-30

Family

ID=5363150

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS256776A CS206576B1 (cs) 1976-04-20 1976-04-20 Zařízení pro odko.rftování kmenů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS206576B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3763905A (en) Tree harvester
FI74382C (fi) Anordning foer traedavverkning.
CA1053127A (en) Whole tree reducing apparatus
SU680624A3 (ru) Установка дл групповой окорки бревен
US5111860A (en) Compression log debarking apparatus
US5094281A (en) Debarking/delimbing apparatus
NO145650B (no) Kappe- og kloeveinnretning for trestammer.
CS206576B1 (cs) Zařízení pro odko.rftování kmenů
US2841195A (en) Log-debarking machine
SE7901685L (sv) Anordning for avkvistning och avbarkning av liggande tred
CA1091135A (en) Three-step process for preparation of long wood strands
US3026919A (en) Log debarkers
FI72672B (fi) Kvistnings- och barkningsanordning.
US4098311A (en) Forestry machines
BRPI0608864A2 (pt) método e aparelho para colheita de madeira
WO2002019801A1 (en) Harvester head in a harvesting machine
US2600625A (en) Log supporting and log manipulating device for wood debarking devices
US3013593A (en) Log debarking apparatus
CA1330415C (en) Log feed roller mechanism
RU2741108C1 (ru) Способ заготовки сортиментов и конструкция механизма для его осуществления
FI83606B (fi) Metod foer behandling av traed och behandlingsenhet.
SU1482795A1 (ru) Лесозаготовительна машина
SU941182A1 (ru) Станок дл окорки бревен
US2834385A (en) Log-barking machine having logfeeding mechanism
SU820743A1 (ru) Захватно-срезающее устройстволЕСОзАгОТОВиТЕльНОй МАшиНы