CS204511B1 - Zařízení pro dojení dojnic ve vazných stájích - Google Patents

Zařízení pro dojení dojnic ve vazných stájích Download PDF

Info

Publication number
CS204511B1
CS204511B1 CS57579A CS57579A CS204511B1 CS 204511 B1 CS204511 B1 CS 204511B1 CS 57579 A CS57579 A CS 57579A CS 57579 A CS57579 A CS 57579A CS 204511 B1 CS204511 B1 CS 204511B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
milking
milk
vacuum
dairy cows
hose
Prior art date
Application number
CS57579A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Svarcbek
Original Assignee
Jaroslav Svarcbek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Svarcbek filed Critical Jaroslav Svarcbek
Priority to CS57579A priority Critical patent/CS204511B1/cs
Publication of CS204511B1 publication Critical patent/CS204511B1/cs

Links

Landscapes

  • Dairy Products (AREA)

Description

Vynález se vztahuje na zařízení, umožňující novou technologii dojení dojnic ve vazných stájích s respektováním zootechnických požadavků na kvalitu práce dojicích strojů i z hlediska hygieny získávání mléka a zjišťování množství jeho nádoje od jednotlivých dojnic s vytvořením vhodných podmínek pro uplatňování automatizačních prvků v průběhu dojení i jeho zakončovací fázi.
Technologie dojení dojnic ve vazných stájích je zatím nejrozšířenější v porovnání s technologií dojení v dojírnách. I když technologie dojení dojnic v dojírnách je z provozního hlediska výhodnější, lze předpokládat, že vzhledem k technologii ustájení dojnic se bude nejvíce rozšiřovat způsob dojení do potrubí ve vazných stájích, a to na úkor konvového způsobu dojení, který je zatím nejvíce používán, ale z hlediska náročnosti na lidskou práci je nevyhovující. Z uvedených důvodů je nutno věnovat větší pozornost způsobu dojení do potrubí ve vazných stájích, neboť známé typy potrubních dojicích zařízení nesplňují dané požadavky, a to zejména proto, že v průběhu dojení dochází ke značným výkyvům velikosti podtlaku, čímž se ovlivňuje pracovní charakteristika dojicího stroje a tím i průběh uvolňování mléka a stupeň vydojení dojnice. Hlavní příčinou kolísání podtlaku je způsob uspořádání dojicího zařízení, které je spíše přizpůsobeno stavebním podmínkám stáje, než fyziologii mléčné žlázy, neboť příliš dlouhé mléčné potrubí, které je určeno nejen pro dopravu mléka ze stáje do mléčnice, ale i pro přívod podtlaku do postrukových komor strukových násadců jednotlivých dojících souprav, způsobuje značné tlakové ztráty, které vznikají při dopravě mléka hydraulickým odporem. Tyto ztráty jsou pak úměrné délce mléčného potrubí a jeho výškovým rozdílům v přímém vztahu k množství dopravovaného mléka potrubím. Pro dodržování hygieny získávání mléka zatím nejsou vytvořeny takové podmínky, aby bylo možno klást požadavky na dojiče v souladu s požadavky na čistotu a uchování původní biologické hodnoty mléka. To se vztahuje na omývání vememe čistou vodou 45 ± až 50 °C. Optimální teplota vody pak má značný význam při přípravě dojnice k dojení k povzbuzení činnosti mléčné žlázy. Způsoby omývání vemene dojnice při potrubním dojení jsou zatím v příkrém rozporu se zootechnickými požadavky, neboť nejenom že se nedodržuje požadovaná teplota vody, ale zejména dochází k takovým případům, kdy jedno vědro vody musí postačit na omytí vemen u celé řady dojnic. V těchto případech se pak vemeno spíše infikuje než čistí. Pro zjišťování množství nadojeného mléka od jednotlivých dojnic, např, při kontrole dojivosti není vhodné zařízení, takže vznikají různé komplikace narušením organizace práce apod. při vřazování dojicí konve mezi dojicí soupravu a mléčné potrubí a při měření množství mléka jeho přeléváním z dojicí konve do vědra a jeho přenášením.
Uvedené nedostatky jsou v podstatné míře odstraněny zařízením pro dojení dojnic ve vazných stájích, vložené mezi dojicí soupravu a rozvodné mléčné i podtlakové potrubí podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že sestává z odměrné nádoby, jejíž víko, do kterého je zaústěna mléčná hadice dojicí soupravy, je opatřeno kohoutem přívodu podtlaku, který hadicí podtlaku s napojeným pulzátorem je propojen s rozvodným potrubím podtlaku. Mléčný kohout, kterým je víko opatřeno, je propojen s mléčným potrubím a spojen s trubicí pro odsávání mléka, která je uložena v odměrné nádobě. V dolní části odměrné nádoby je upevněn zásobník teplé vody. Odměrná nádoba je v horní části opatřena čepy, zapadajícími do ložisek, jimiž je opatřen závěs zařízení. V horní části závěsu je uloženo pojezdové kolečko, spočívající na kolejnici pojezdové dráhy.
Zařízení umožňuje dodržování stability podtlaku při dojení podle zootechnických požadavků. Tím je zamezeno nepříznivému ovlivňování fyziologie mléčné žlázy a je dosaženo vyššího stupně vydojení dojnice. Jsou splněny hygienické požadavky při získávání mléka, což umožňuje zásobník teplé vody s požadovanou čistotou a teplotou. Čistění a dezinfekce vemene současně umožňují vhodné pomůcky, např. mycí houba, nádobka na oddojení prvních střiků mléka a dezinfektor hrotů struků, které jsou vhodně umístěny na zařízení tak, aby je měl dojič po ruce. V porovnání se známým způsobem čištění vemene je mycí houba plněna čistou vodou o požadované teplotě, což je naprosto vyhovující, neboť navíc po jejím vyždímání umožňuje osušení vemene. Vyždímaná voda z houby se nevrací zpět do zásobní nádoby jako při běžném způsobu použití utěrky s kbelíkem a tím je vyloučeno znečistění zásobní vody. Tepelně izolovaný zásobník pro teplou vodu umožňuje uchovávat její požadovanou teplotu, čímž se zlepšily podmínky pro přípravu dojnice k dojení. Množství mléka, nadojeného od jednotlivých dojnic, je snadno a rychle zjistitelné v odměrné nádobě podle stupnice, přičemž odebírání průměrného vzorku mléka umožňuje vřazení rozvodky se vzorkovnicí do mléčné hadice, tj. mezi zařízení a mléčné potrubí, kdy při vyprazdňování měrné nádoby se naplní vzorkovnice mlékem, což plně vyhovuje při kontrole dojivosti. Zařízení lze běžně připojit k běžnému čištění, takže ruční čištění se provádí pouze při týdenní údržbě, a to poměrně jednoduchým způsobem, neboť po sejmutí víka s příslušnými hadicemi a dojicí soupravou lze čistit např. průtočným kartáčem ve vykloněné a zafixované poloze. Celkové uspořádání zařízení umožňuje instalaci všech známých automatizačních prvků, např. pro ukončení dojení, které jsou používány v dojírnách. Tím se dosahuje stejné úrovně techniky dojení jako v dojírnách. Vzhledem k počtu ustájených dojnic ve vazných stájích, který v současné době převyšuje počet dojnic vydojovaných v dojírnách, má technologie, daná zařízením podle vynálezu, značný národohospodářský význam.
Příklad provedení zařízení pro dojení dojnic ve vazných stájích podle vynálezu je schematicky znázorněn na připojeném výkresu, kde obr.
představuje celkový pohled na zařízení z boku, obr. 2 představuje pohled na zařízení v půdorysu při pojezdu po hlavní kolejnici pojezdové dráhy, při nájezdu na odbočku pojezdové dráhy a pohled na zařízení po najetí na odbočku pojezdové dráhy, a obr. 3 představuje detail zavěšení zařízení na kolejnici pojezdové dráhy zpředu.
Zařízení podle vynálezu sestává z odměrné nádoby 9, opatřené stupnicí 20. Shora je odměrná nádoba 9 uzavřena víkem 24, opatřeným shora hubicí 14, k níž je připojena mléčná hadice 13 dojící soupravy. Víko 24 odměrné nádoby 9 je opatřeno mléčným kohoutem 6, napojeným mléčnou hadicí 5 na mléčné potrubí 1. Dále je víko 24 odměrné nádoby 9 opatřeno kohoutem 16 přívodu podtlaku, který hadicí 15 podtlaku je propojen s rozvodným potrubím 2 podtlaku. Do hadice 15 podtlaku je zaústěn pulzátor 17 s napojenou hadicí 18 pulzující tlaku neznázorněné dojicí soupravy. Na mléčný kohout 6 je napojena trubice 10 pro odsávání mléka, uložená uvnitř odměrné nádoby 9. Víko 24 odměrné nádoby 9 je opatřeno rozstřikovačem 19 čistícího a dezinfekčního roztoku, který je uložen pod víkem 24 v horní části odměrné nádoby 9. Ke spodní části odměrné nádoby 9 je upevněn zásobník 12 teplé vody, který má ve své horní části vytvořen odvzdušňovací otvor 11. V dolní části je do zásobníku 12 teplé vody zaústěna plnící a vyprazdňovací hadice 22, uchycená držákem 21. Horní část odměrné nádoby 9 je opatřena čepy 7, které jsou uloženy v ložiskách 25 čepů, kterými je opatřen závěs 8. Závěs 8 je na svých spodních koncích opatřen rukojeťmi 26 a v horní části je závěs 8 opatřen pojezdovým kolečkem 4, uloženým na kolejnici 3 pojezdové dráhy. K ;lmo na kolejnici 3 pojezdové dráhy navazují odbočky 23 kolejnic. Na zásobníku 12 teplé vody jsou umístěny nevyznačené držáky pro čistící a dezinfekční pomůcky.
V mezidobí dojení je zařízení umístěno v manipulační místnosti, odkud se po kolejnici 3 pojezdové dráhy odváží do stáje k jednotlivým dojnicím. Před odvozem zařízení do stáje se naplní zásobník 12 teplé vody teplou vodou přes nevyznačenou směšovací baterii plnící a vyprazdňovací hadicí 22, přičemž naplnění zásobníku 12 teplé vody je dosaženo, jakmile voda začne vytékat odvzdušňovacím otvorem 11. Požadovaná teplota vody v zásobníku 12 teplé vody, je udržovaná po celou dobu dojení nevyznačeným tepelně izolačním pláštěm zásobníku 12 teplé vody. Před vlastním dojením se připojí mléčná hadice 5 na mléčné potrubí 1 a současně hadice 15 podtlaku k rozvodnému potrubí 2 podtlaku. Při přípravě dojnice k dojení se její vemeno omývá, např. mycí houbou, která je naplněna plnící a vyprazdňovací hadicí 22 po jejím uvolnění z držáku 21 teplou vodou ze zásobníku 12 teplé vody. Pro dodržování zootechnických požadavků jsou na zásobníku 12 teplé vody umístěny další pomůcky, např. dezinfektor hrotů struků a nádobka pro oddojení prvních střiků mléka. Před nasazením dojicí soupravy na vemeno dojnice se uzavírá mléčný kohout 6 a otevírá kohout 16 přívodu podtlaku, přičemž rozstřikovač 19 čistícího a dezinfekčního roztoku se přesune do polohy mimo vyústění hubice 14 mléčné hadice 13 dojicí soupravy. Po nasazení neznázorněné dojicí soupravy může dojič v odměrné nádobě 9 kontrolovat přítok uvolňovaného mléka při dojení. Po vydojení dojnice se zjišťuje množství mléka podle stupnice 20 odměrné nádoby 9. Vyprazdňování odměrné nádoby 9 se provádí uzavřením kohoutu přívodu podtlaku a otevřením mléčného kohoutu 6 při otevřeném samouzávěru dojicí soupravy. Tím se mléko z odměrné nádoby 9 odsává trubicí 10 přes mléčný kohout 6 a mléčnou hadici 5 do mléčného potrubí 1. Podtlak při dojení je přiváděn z rozvodného potrubí 2 podtlaku hadicí 15 podtlaku k pulzátoru a přes kohout 16 do odměrné nádoby 9, takže mléčné potrubí 1 slouží pouze pro dopravu mléka a podtlak do podstrukových komor strukových násadců je přiváděn přímo z odměrné nádoby 9. Tím je dosaženo požadované stability podtlaku při dojení. Po odpojení mléčné hadice 5 od mléčného potrubí 1 a hadice 15 podtlaku od

Claims (2)

    Předmět
  1. (1) a spojen s trubicí (10) pro odsávání mléka, která je uložena v odměrné nádobě (9), přičemž v dolní části odměrné nádoby (9) je upevněn zásobník (12) teplé vody.
    1. Zařízení pro dojení dojnic ve vazných stájích, vložené mezi dojicí soupravu a rozvodné mléčné i podtlakové potrubí, vyznačující se tím, že sestává z odměrné nádoby (9), jejíž víko (24), do kterého je zaústěna mléčná hadice (13) dojicí soupravy, je opatřeno kohoutem (16) přívodu podtlaku, který hadicí (15) podtlaku s napojeným půlzátorem (17), je propojen s rozvodným potrubím (2) podtlaku a mléčný kohout (6), kterým je víko (24) opatřeno, jě propojen s mléčným potrubím rozvodného potrubí 2 podtlaku se zařízeni přemísťuje z příslušné odbočky 23 kolejnice na kolejnici 3 pojezdové dráhy a po ní k další dojnici. K této manipulaci slouží rukojeti 26 závěsu 8. Po vydojení dojnic ve stáji se zařízení dopravuje zpět do manipulační místnosti, kde se čistí a dezinfikuje oběžným způsobem. Pro tento účel slouží rozstřikovač 19 čistícího a dezinfekčního roztoku, který se dává do polohy pod vyústění hubice 14 v prostoru odměrné nádoby 9. Při týdenní údržbě, po sejmutí víka 24 odměrné nádoby se odměrná nádoba 9 včetně zásobníku 12 teplé vody vyklání v ložiskách 25 čepů a ve vykloněné poloze se zajistí tak, aby bylo možné snadné čištění, např. průtokovým kartáčem. Při tomto úkonu zůstává závěs 8 ve svislé poloze a jeho rukojeti 26 slouží k lepší manipulaci se zařízením. Zařízení umožňuje použití všech automatizačních prvků, stejně tak jako v dojírnách.
    V případě vytvoření podmínek pro skupinové dojení dojnic, tj. že dojnice ve skupině mají přibližně stejnou dobu dojení, je možné použít kolejnice 3 pojezdové dráhy bez odboček 23 kolejnic a jednotlivá zařízení přemísťovat společně. V těchto podmínkách je možno použít pro pojezd zařízení podvozků s pojezdem po hnojně uličce stáje.
    vynálezu.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že odměrná nádoba (9) je ve své horní části opatřena čepy (7), určenými pro uložení do ložisek (25) závěsu (8), v jehož horní části je uloženo pojezdové kolečko (4), slouží k pojezdu po kolejnici (3).
CS57579A 1979-01-25 1979-01-25 Zařízení pro dojení dojnic ve vazných stájích CS204511B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS57579A CS204511B1 (cs) 1979-01-25 1979-01-25 Zařízení pro dojení dojnic ve vazných stájích

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS57579A CS204511B1 (cs) 1979-01-25 1979-01-25 Zařízení pro dojení dojnic ve vazných stájích

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS204511B1 true CS204511B1 (cs) 1981-04-30

Family

ID=5338076

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS57579A CS204511B1 (cs) 1979-01-25 1979-01-25 Zařízení pro dojení dojnic ve vazných stájích

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS204511B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5275124A (en) Milking apparatus
US2081947A (en) Dairy plant
CA2394162C (en) Method and apparatus for teat cup cleaning
NL1006473C2 (nl) Inrichting voor het automatisch melken van dieren.
JP3653100B2 (ja) 動物搾乳装置
US5085172A (en) Discharge system for milk and an automatic milking system provided with such a discharge system
AU2014299340B2 (en) Arrangement for milking animals
US5195456A (en) Milking apparatus
US5272997A (en) Milking apparatus
WO2004032608A1 (en) A milking plant
SE9903288D0 (sv) Method and apparatus for cleaning of a milking plant
US4854336A (en) Teat cup disinfectant system
RU2756769C2 (ru) Доильная система
CS204511B1 (cs) Zařízení pro dojení dojnic ve vazných stájích
RU103441U1 (ru) Линия производства молока с запрошенным потребителем качеством
US2775955A (en) Air injection milking machine device
WO2000035271A1 (en) Device and method for milking animals
CS250844B1 (cs) Mobilní dojící zařízení
RU2150190C1 (ru) Устройство для доения коров и выпаивания телят
US2730071A (en) Milking apparatus
US2606524A (en) Pipe line milking system
US2793612A (en) Milk receiving apparatus
SU539571A1 (ru) Устройство дл доени коров и вскармливани тел т
SU105973A1 (ru) Агрегат дл машинного доени коров
CA1296147C (en) Teat cup disinfectant system