CS204010B2 - Process for preparing antraquinone with antitumor effect - Google Patents

Process for preparing antraquinone with antitumor effect Download PDF

Info

Publication number
CS204010B2
CS204010B2 CS604377A CS604377A CS204010B2 CS 204010 B2 CS204010 B2 CS 204010B2 CS 604377 A CS604377 A CS 604377A CS 604377 A CS604377 A CS 604377A CS 204010 B2 CS204010 B2 CS 204010B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
days
dose
mice
day
compound
Prior art date
Application number
CS604377A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Robert C Hoare
Original Assignee
Allied Chem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Allied Chem filed Critical Allied Chem
Priority to CS604377A priority Critical patent/CS204010B2/en
Publication of CS204010B2 publication Critical patent/CS204010B2/en

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby antrachinonových derivátů, které je možno užít jako barviva a a které jsou také účinné proti karcinomu u savců. Výhodné nové sloučeniny podle vynálezu jsou účinné proti různým druhům leukémie a karcinomu u myší a je zřejmé, že alespoň jedna z těchto sloučenin, pravděpodobně však i řada příbuzných sloučenin, bude účinná proti karcinomu i u dalších savců, včetně lidí.The invention relates to a process for the production of anthraquinone derivatives which can be used as dyes and which are also effective against cancer in mammals. Preferred novel compounds of the invention are effective against various types of leukemia and cancer in mice and it is clear that at least one of these compounds, but probably a number of related compounds, will also be effective against cancer in other mammals, including humans.

Sloučeniny získané způsobem podle vynálezu je možno zpracovat běžným způsobem na farmaceutické přípravky s protinádorovým účinkem.The compounds obtained by the process of the invention can be formulated in conventional manner into pharmaceutical preparations having antitumor activity.

je známo, že antrachinonové deriváty jsou účinnými barvivý, například pro přírodní i syntetické textilní materiály. Řada barviv této skupiny je již známa a stále je možno získávat další sloučeniny, které je rovněž možno uvedeným způsobem užít. Například v nizozemském patentu č. 66/06423 je uvedena modrá antrachinonová barva, kterou je možno získat tak, že se uvede v reakci 1,4-diaminoantrachino.n s epichlorhydrinem a takto získaný kondenzační produkt se uvede v reakci s monoethanolaminem nebo diethanolaminem. Vzniklé barvivo je možno vyjádřit vzorcem III.it is known that anthraquinone derivatives are effective dyes, for example, for both natural and synthetic textile materials. A number of dyes of this class are already known and other compounds can still be obtained which can also be used as described above. For example, Dutch Patent No. 66/06423 discloses a blue anthraquinone color, which can be obtained by reacting 1,4-diaminoantraquinone with epichlorohydrin and reacting the condensation product with monoethanolamine or diethanolamine. The resulting dye can be represented by formula III.

O NHCtyCH (OH) CH2NHCHzCHz0HNHCtyCH O (OH) CH 2 NHCH from CH 0H from

NHCH^CH (OH) CH^NHCH^CH^OH (HJJ (Chemical Abstracts, 19Θ7, sv. 66, sfcr. 76931η].NHCH 2 CH (OH) CH 2 NHCH 2 CH 2 OH (HJJ (Chemical Abstracts, 19-7, Vol. 66, ref. 76931η)).

Tato antrachinonová barva je výhodná k barvení vlny, způsob jejího získání však probíhá v několika stupních. Je samozřejmé, že by bylo výhodnější získat výsledný produkt v menším počtu stupňů, zejména z ekonomických důvodů, v případě, že výsledný produkt si zachová své vlastnosti.This anthraquinone dye is advantageous for dyeing wool, but the process is obtained in several stages. Of course, it would be preferable to obtain the resulting product in a smaller number of stages, especially for economic reasons, if the resulting product retains its properties.

Vynález si klade za úkol navrhnout jednoduchý způsob výroby barviva antrachinonového typu. Toto barvivo má současně být účinné proti karcinomu u lidí.SUMMARY OF THE INVENTION It is an object of the present invention to provide a simple process for preparing an anthraquinone-type dye. This dye is also intended to be effective against human cancer.

Předmětem vynálezu je tedy způsob výroby antirachinonu s protinádorovou účinností, vyznačující se tím, že se zahřívá chinizarin v leukoformě s N-aminoalkylalkanolaminem vzorce II,Accordingly, the present invention provides a process for the production of antiraquinone having antitumor activity, characterized by heating quinizarin in leukoform with N-aminoalkylalkanolamine of formula II,

N—R—-N—R—OHN-R-N-R-OH

Ha H (Π) kdeHa H (Π) where

R znamená allkylenový zbytek o 1 až 4 atomech uhlíku, za použití 1 molu chinizarinu na 2 moly alkanolaminu za přítomnosti rozpouštědla s následnou o-xidací výsledného produktu molekulárním kyslíkem za vzniku antrachinonu obecného vzorce I,R represents an alkylene radical having 1 to 4 carbon atoms, using 1 mole of quinizarin per 2 moles of alkanolamine in the presence of a solvent followed by oxidation of the resulting product with molecular oxygen to give anthraquinone of formula (I),

O NH-R-NH-R-OH (U kdeNH - R - NH - R - OH (U where

R má svrchu uvedený význam, načež se popřípadě výsledná látka uvede v reakci s kyselinou za vzniku soli.R is as defined above, whereupon optionally the resulting compound is reacted with an acid to form a salt.

Tato barviva dávají vznik atraktivní modré barvě na textilních materiálech.These dyes give rise to an attractive blue color on textile materials.

Chinlz,a,rin je 1,4-dihydroxyantrachinon a jeho leutkoforma je 2,3-dihydroderivát vzorce IV.Quinlz, a, rin is 1,4-dihydroxyantraquinone and its leutcoform is a 2,3-dihydroderivative of formula IV.

Reakcí 1 molu této sloučeniny se 2 moly N-aminoalkylalkanolaminu se následnou oxidací výsledného produktu plynem obsahujícím kyslík, například vzduchem, získá modré barvivo· vzorce V,Reaction of 1 mole of this compound with 2 moles of N-aminoalkylalkanolamine followed by oxidation of the resulting product with an oxygen-containing gas, for example air, yields a blue dye of formula V,

O nh-r-nh-r-ohO nh-r-nh-r-oh

o hh-R-W-R-OH (V) což znamená, že se získá týž výsledný produkt daleko jednodušším způsobem.hh-R-W-R-OH (V) which means that the same resultant product is obtained in a much simpler manner.

Důležitým znakem způsobu podle vynálezu je oxidace 2,3-dihydroformy 1,4-diaminoantrachinonu.An important feature of the process according to the invention is the oxidation of the 2,3-dihydroform of 1,4-diaminoanthraquinone.

Z N-aminoalkylalkanolaminů použitelných při provádění způsobu podle vynálezu je možno uvést následující sloučeniny:N-aminoalkylalkanolamines useful in the process of the present invention include the following:

N-aminomethylmethanolamin (H2NCH2NHCH2OH),N-aminomethylmethanolamine (H2NCH2NHCH2OH),

N-aminoethylethanoIamin (H2NCH2CH2NHCH2CH2OH),N-aminoethylethanolamine (H2NCH2CH2NHCH2CH2OH),

N-aminopropylpropanolamin (H2NCH2CH2CH2NHCH2CH2CH2OH) aN-aminopropylpropanolamine (H2NCH2CH2CH2NHCH2CH2CH2OH) and

N-aminobutylbutanolamin (H2NCH2CH2CH2CÍH2NHCH2CH2CH2CH2OH).N-aminobutylbutanolamine (H2NCH2CH2CH2ClH2NHCH2CH2CH2CH2OH).

Reakce vyžaduje alespoň 2 moly N-aminoalkylalikanolaminu na 1 mol leukochinizarinu, obvykle je však výhodnější užít větší přebytek, tj. 2,5 až 3 moly N-aminoalkylalkanolaminu k zajištění tvorby výsledného produktu.The reaction requires at least 2 moles of N-aminoalkylalkanolamine per mole of leucoquinizarin, but it is usually preferable to use a larger excess, i.e., 2.5 to 3 moles of N-aminoalkylalkanolamine to ensure formation of the final product.

Sloučeniny podle vynálezu je možno snadno připravit tak, že se rozpustí leukochinizarin v rozpouštědle, například ethylalkoholu, k roztoku se za stálého míchání přidá N-aminoalkylalkanolamin a roztok se zahřívá na teplotu 75 až 80 °C po dobu průběhu reakce. Palk se reakční směsí nechá probublávat kyslík nebo plyn s obsahem molekulárního kyslíku, například vzduch, tak dlouho, až se leukoforma oxiduje. Roztok se zchladí na 10 °C, zfiltiruje, promyje alkoholem a odpaří. Barvivo podle vynálezu je možno užít běžným způsobem k obarvení textilních produktů, zejména jsou vhodné způsoby, při nichž se užívá dispergovaných barviv, například ve formě emulzí v rozpouštědle.The compounds of the invention can be readily prepared by dissolving leucoquinizarin in a solvent such as ethanol, adding N-aminoalkylalkanolamine to the solution while stirring, and heating the solution to 75-80 ° C during the course of the reaction. Oxygen or a molecular oxygen containing gas, such as air, is bubbled through the reaction mixture until the leukoform is oxidized. The solution was cooled to 10 ° C, filtered, washed with alcohol and evaporated. The dye according to the invention can be used in a conventional manner for dyeing textile products, in particular suitable processes using dispersed dyes, for example in the form of emulsions in a solvent.

Výhodnou sloučeninou, kterou je možno získat způsobem podle vynálezu, je derivát, v němž R znamená ethylenový zbytek a který je možno vyjádřit vzorcem VI.A preferred compound obtainable by the process of the invention is a derivative in which R is an ethylene moiety and is represented by Formula VI.

o NH-CH^CH^H-CH^CH£OHNH-CH 2 CH 2 H-CH 2 CH 3 OH

o nh-ch^ch^nh-ch^ch^oh (Vil·o nh-ch ^ ch ^ nh-ch ^ ch ^ oh (Vil ·

Tato látka je vhodným modrým barvivém a mimoto je účinná proti leukémii a dalším typům karcinomu u myší.It is a suitable blue dye and is additionally effective against leukemia and other types of cancer in mice.

Je velmi pravděpodobné, že každá ze sloučenin obecného vzorce I a jejich z farmaceutického hlediska přijatelné soli budou účinné proti širokému spektru nádorových onemocnění, zejména krevních forem a nádorů, jako jsou leukémie u pokusných zvířat i u lidí, v dávkách, které jsou nižší než dávky toxické.It is very likely that each of the compounds of formula I and their pharmaceutically acceptable salts will be effective against a wide range of cancers, particularly blood forms and tumors such as leukemias in both test animals and humans, at doses lower than toxic .

Tyto sloučeniny je možno zpracovávat na farmaceutické přípravky, v nichž je účinná látka nebo její sůl dispergována ve vhodném nosiči. Soli přijatelné z farmaceutického hlediska jsou například soli s kyselinami, jako je kyselina chlorovodíková, citrónová, jantarová, maleinová, vinná, octová a podobně. Z těchto solí je výhodný zejména acetát a hydrochlorid, z toho důvodu, že tyto látky mají účinnost a toxicitu, která se v podstajtě neliší od týchž vlastností základní sloučeniny.These compounds can be formulated into pharmaceutical compositions in which the active ingredient or its salt is dispersed in a suitable carrier. Pharmaceutically acceptable salts are, for example, salts with acids such as hydrochloric, citric, succinic, maleic, tartaric, acetic and the like. Of these salts, acetate and hydrochloride are particularly preferred because they have potency and toxicity that do not substantially differ from the same properties of the parent compound.

Sloučeniny podle vynálezu je tedy možno užít jako účinnou součást farmaceutických přípravků.Thus, the compounds of the present invention can be used as an active ingredient in pharmaceutical formulations.

Roztoky, které obsahují účinnou látku ve volné formě nebo ve formě soli, je možno připravit ve vodě, která popřípadě obsahuje například povrchově aktivní látky. Výhodná látka, v níž R znamená ethyl, je poměrně málo rozpustná ve vodě. Je však možno ji převést například na acetát, jehož pH ve vodném roztoku je 7,4. U té:to látky se prokázalo, že obsahuje přibližně 1,5 zbytku kyseliny octové na antrachinonové jádro. Je miožno vyrobit také diacetát, jehož vodný roztok má pH 6,2. Diacetát je rozpustný ve vodě až do množství 400 mg/ /ml vody. Volná látka i různé soli je možno učinit rozpustnějšími přidáním povrchově aktivních látek, například hydroxypropyleelulózy. Je možno také tyto látky dispergovat v glycerolu, kapalném polyethylenglykolu, ve směsích těchto látek a v olejích. Za běžných podmínek skladování a použití mají tyto přípravky obsahovat ještě konzervační činidla k zábraně růstu mikroorganismu.Solutions containing the active ingredient in free form or in salt form may be prepared in water, optionally containing, for example, surfactants. A preferred substance in which R is ethyl is relatively poorly soluble in water. However, it can be converted, for example, to an acetate whose pH in the aqueous solution is 7.4. The substance has been shown to contain approximately 1.5 residues of acetic acid per anthraquinone core. It is also possible to produce diacetate whose aqueous solution has a pH of 6.2. The diacetate is soluble in water up to 400 mg / ml water. Both the free substance and the various salts can be made more soluble by the addition of surfactants, for example hydroxypropyl cellulose. They can also be dispersed in glycerol, liquid polyethylene glycol, mixtures thereof and oils. Under normal conditions of storage and use, these preparations should also contain preservatives to prevent the growth of the microorganism.

Farmaceutické přípravky mohou mít také injekční formu, v tomto případě jde například o sterilní vodné roztoky nebo disperze a sterilní prášky, které se rozpouštějí těsně před použitím ve sterilním1 injekčním roztoku, popřípadě za vzniku disperze. Ve všech případech musí jít o sterilní formy a mimoto o formy, které je možno snadno aplikovat pomocí injekční stříkačky. Přípravek musí být stálý pro delší skladování a musí být chráněn proti kontaminaci mikroorganismů, například bakteriemi a houbami. Nosičem může být rozpouštědlo nebo prostředí pro vznik disperze, například voda, ethanol, polyol, jako glycerol, polypropylenglykol a kapalný polyethylenglykol a podobně, jakož i směsi těchto látek a rostlinné oleje. Kapalnost těchto látek je možno udržet například povlakem lecitinu, udržením žádaných částic a jejich velikosti v případě disperze a použitím povrchově aktivních činidel. Proti mikroorganismům je možno přípravky chránit různými antibakteriálními činidly a činidly účinnými proti houbám, jako jsou parabeny, chlorbutanol, benzylalkohol, fenol, kyselina sorbitová, thimerosal a podobně. V řadě případů je výhodné užít izotonických roztoků, což je možno zajistit přidáním cukrů nebo chloridu sodného. Vstřebávání injekčních roztoků je možno prodloužit pomocí činidel, které zpomalují vstřebávání, jako je například monostearát hliníku a železa.The pharmaceutical compositions may also have the form of an injection, in this case, for example, sterile aqueous solutions or dispersions and sterile powders which are dissolved immediately before use in a sterile injectable solution of 1, or to form a dispersion. In all cases, these must be in sterile forms and, moreover, in forms which are easy to administer by syringe. The preparation must be stable for prolonged storage and must be protected against the contamination of micro-organisms, such as bacteria and fungi. The carrier may be a solvent or dispersion medium, for example water, ethanol, polyol, such as glycerol, polypropylene glycol and liquid polyethylene glycol, and the like, as well as mixtures thereof and vegetable oils. The liquidity of these substances can be maintained, for example, by coating lecithin, maintaining the desired particle size and size in the case of dispersion, and using surfactants. The microorganisms may be protected by various antibacterial and fungal agents such as parabens, chlorobutanol, benzyl alcohol, phenol, sorbitic acid, thimerosal and the like. In many cases, it is preferable to use isotonic solutions, which may be achieved by the addition of sugars or sodium chloride. Absorption of injectable solutions may be prolonged by agents which delay absorption, such as aluminum and iron monostearate.

Sterilní injekční roztoky se připraví t,a.k, že se smísí účinná látka v žádaném množství s příslušným rozpouštědlem a dalšími součástmi, načež se výsledná směs sterilizuje filtrací. Disperze se obvykle připravují tak, že se sterilní účinná látka disperguje ve sterilním prostředí, které obsahuje konzervační činidlo a další složky, tak jak byly svrchu uvedeny.Sterile injectable solutions are prepared by mixing the active ingredient in the required amount with the appropriate solvent and other components, then sterilizing the resulting mixture by filtration. Dispersions are usually prepared by dispersing the sterile active ingredient in a sterile medium containing a preservative and other ingredients as mentioned above.

V případě sterilních prášků pro výrobu sterilních injekčních roztoků je výhodný způsob výroby sušení rozprašováním a lyofilizace, čímž se získá prášek a současně jakákoli další žádaná složka z roztoku, který byl užit k sušení rozprašováním nebo k lyofilízaci. Prášek je také možno sterilizovat užitím plynu, například ethylenoxidu, s následným členěním dalších požadovaných složek při zachování požadovaného rozměru částic. Tento prášek je možno později rekonstituovat v žádané kapalině, která musí být také sterilní.In the case of sterile powders for the manufacture of sterile injectable solutions, the preferred method of manufacture is spray-drying and freeze-drying, thereby obtaining a powder and at the same time any other desired component from the solution which has been used for spray-drying or freeze-drying. The powder can also be sterilized using a gas, for example ethylene oxide, followed by further subdivision of the desired components while maintaining the desired particle size. This powder can later be reconstituted in the desired liquid, which must also be sterile.

Jako farmaceuticky přijatelný nosič se rozumí jakékoli rozpouštědlo, dispergační prostředí, povlak, antibakteriální činidlo, činidlo proti houbám, činidla zajišťující vznik izotonického roztoku, činidla zpomalující vstřebávání apod. Použití těchto prostředí a činidel k výrobě farmaceutických přípravků je známo. Pokud by některá běžná prostředí nebo činidla nebyla vhodná pro použití spolu s účinnou látkou podle vynálezu, bude to v následujících příkladech uvedeno.By pharmaceutically acceptable carrier is meant any solvent, dispersing medium, coating, antibacterial agent, antifungal agent, isotonicity agent, absorption retarding agent and the like. The use of such media and agents for the manufacture of pharmaceutical compositions is known. Should some conventional media or agents be unsuitable for use in conjunction with the active ingredient of the invention, this will be illustrated in the following examples.

Přípravky, které obsahují účinné látky podle vynálezu, mohou mimoto obsahovat ještě další účinné látky.The formulations containing the active compounds according to the invention can additionally contain other active compounds.

Je zvláště výhodné zpracovávat účinné látky podle vynálezu do lékových forem vhodných pro jednorázové podávání. Jde o lékové formy, které je vhodné podávat pokusných zvířatům i lidem v dávkách, které obsahují určené množství účinné látky podle vynálezu tak, aby bylo možno jednotlivou dávkou ve spojení s vhodným nosičem dosáhnout žádaného léčebného účinku. Volba lékových forem je přímo závislá jednak na zvláštních vlastnostech účinné látky, jednak na léčebném účinku, jehož je nutno dosáhnout. Mimoto závisí volba lékové formy na způsobu podání, který je vhodný v jednotlivých případech.It is particularly advantageous to formulate the active compounds according to the invention into single-dose dosage forms. These are dosage forms suitable for administration to both test animals and humans in dosages containing a specified amount of the active compound of the invention so that the desired therapeutic effect can be achieved by a single dose in conjunction with a suitable carrier. The choice of dosage forms depends directly on the particular properties of the active substance and on the therapeutic effect to be achieved. Furthermore, the choice of dosage form depends on the route of administration, which is appropriate in each case.

Dávka účinné látky pro jednotlivé podání závisí na věku, tělesné hmotnosti a celkovém stavu léčeného organismu, na závažnosti onemocnění, na formě, v níž se účinná složka užívá, a na cestě podání. Denní dávka 1 až 100 mg/kg v jediné dávce nebo rozděleně až na pět jednotlivých dávek obvykle dostačují k léčbě většiny onemocnění, proti nimž je látka účinná a v podstatě netoxická. Pro osobu o hmotnosti 75 kg je tedy účinná dávka 75 až 7500 mg/den. Při rozděleném podávání, například ve třech denních dávkách, bude jednotlivá dávka obsahovat 25, až 2500 mg účinné složky, s výhodou 2 až 50 mg/kg tělesné hmotnosti a den, nejvýhodnější rozmezí je 2 až 30 mg/kg a den.The dose of the active ingredient for a particular administration depends on the age, body weight and general condition of the organism being treated, the severity of the disease, the form in which the active ingredient is used and the route of administration. A daily dose of 1 to 100 mg / kg in a single dose or in divided doses of up to five individual doses is usually sufficient to treat most diseases for which the agent is effective and substantially non-toxic. Thus, a 75 to 7500 mg / day dose is effective for a 75 kg person. For divided administration, for example in three daily doses, a single dose will contain 25 to 2500 mg of active ingredient, preferably 2 to 50 mg / kg body weight per day, the most preferred range being 2 to 30 mg / kg per day.

Jak již bylo uvedeno, zpracovává se účinná látka vhodným způsobem na lékové formy, které obsahují účinné množství této látky spolu s vhodným, z farmaceutického hlediska přijatelným nosičem. Jednotlivá dávka obsahuje naříklad účinnou složku v množství 0,1 až 400 mg, s výhodou 1 až 30 miligramů. Co se týká poměru účinné látky k nosiči, je účinná látka v lékové formě přítomna obvykle v množství 0,1 až 400 mg/ /ml nosiče.As already mentioned, the active ingredient is formulated in a suitable manner into dosage forms which contain an effective amount of the active ingredient together with a suitable pharmaceutically acceptable carrier. For example, a unit dose contains from 0.1 to 400 mg, preferably 1 to 30 mg, of active ingredient. As regards the ratio of active ingredient to carrier, the active ingredient in the dosage form is usually present in an amount of 0.1 to 400 mg / ml of carrier.

V případě, že farmaceutický přípravek obsahuje ještě další účinné látky, závisí jejich dávky na běžném způsobu podávání a na dávkování těchto dalších účinných složek.In the case where the pharmaceutical composition contains other active substances, the dosage depends on the usual route of administration and the dosage of these other active ingredients.

Ústupu nádorového bujení je možno dosáhnout například při intraperitoneálním podávání účinné látky. Tímto způsobem je možno účinnou látku podávat jednou denně nebo několikrát denně. Totéž platí pro nitrožilní podání účinné látky. V tomto případě obvykle postačí k ústupu nádoru 5 až 10 dní léčby. Je také možno podávat dávku účinné látky obden nebo jednou za několik dní. Je zřejmé, že celková dávka účinné látky, kterou je nutno podat ik ústupu leukémie, je nutno podat tak, aby nedošlo k výskytu nežádoucích vedlejších účinků cytotoxické povahy u léčeného organismu. V případě sloučeniny, v níž R znamená ethylovou skupinu, je možno při použití u myší prokázat příznaky toxicity v dávce 50 miligramů na kg a toxicita se pak zvyšuje od 50 do 100 mig/den, přesto však jsou výhodné dávky v blízkosti 100 mg/kg, protože při této dávce lze ještě toxické příznaky považovat za poměrně mírné, zejména v tom případě, že se látka podává obden nebo jednou za několik dní, a zejména ve srovnání s podobnými látkami.Tumor regression may be achieved, for example, by intraperitoneal administration of the active ingredient. In this way, the active ingredient can be administered once a day or several times a day. The same applies to the intravenous administration of the active ingredient. In this case, 5 to 10 days of treatment are usually sufficient to relapse the tumor. It is also possible to administer the active ingredient every other day or once every few days. It will be appreciated that the total dose of the active ingredient to be administered to relieve leukemia should be administered in such a way as to avoid undesirable side effects of a cytotoxic nature in the treated organism. In the case of a compound in which R is an ethyl group, signs of toxicity at 50 milligrams per kg can be demonstrated when used in mice and the toxicity is then increased from 50 to 100 mig / day, but doses near 100 mg / kg are preferred. , since at this dose the toxic symptoms can still be considered to be relatively mild, especially when the substance is administered every other day or every few days, and especially when compared to similar substances.

V průběhu popisu se karcinomem rozumějí zhoubné krevní choroby, například leukémie, stejně jako další pevné i rozptýlené zhoubné nádory, například melanokarcinom, karcinom plic a karcinom, prsu. Pod pojmy regrese a paliativní účinek se rozumí zástava nebo zpomalení růstu nádoru a dalších projevů choroby ve srovnání s neléčenými případy. Ve většině následujících příkladů byly užity myši jako pokusná zvířata k průkazu účinnosti a toxicity nových sloučenin podle vynálezu. Sloučeniny podle vynálezu je však možno užít i k léčbě vyšších savců, včetně lidí. V výsledků u myších savců je totiž možno předpokládat, že nové sloučeniny podle vynálezu budou stejně účinné i u lidí, a to v množství, v nichž je možno předpokládat i poměrně nízkou toxicitu.As used herein, cancer refers to cancerous blood diseases, such as leukemia, as well as other solid and dispersed cancers, such as melanocarcinoma, lung cancer, and breast cancer. The terms regression and palliative effect refer to arrest or retardation of tumor growth and other manifestations of the disease as compared to untreated cases. In most of the following examples, mice were used as test animals to demonstrate the efficacy and toxicity of the novel compounds of the invention. However, the compounds of the invention may also be used to treat higher mammals, including humans. In fact, in the mammalian mouse, it is expected that the novel compounds of the present invention will be equally effective in humans in amounts in which relatively low toxicity is expected.

Výroba a použití sloučenin podle vynálezu bude popsána v řadě následujících příkladů, které také obsahují údaje o účinnosti sloučenin podle vynálezu proti leukémii a podobným nádorům u standardních pokusných zvířat.The preparation and use of the compounds of the invention will be described in a number of the following examples, which also contain data on the efficacy of the compounds of the invention against leukemia and similar tumors in standard experimental animals.

Příklad 1Example 1

Příprava účinné látkyPreparation of the active substance

121 g p-leukochinizarinu nebo 2,3-dihydro-l,4-dihydrexyanthrachinonu se smísí se 30 ml ethylalkoholu v baňce o obsahu 1 litr. Tato směs se míchá do vzniku homogenní suspenze, k níž se přidá 124 g N-aminoethylethanolaminu. Výsledná směs se míchá při teplotě místnosti hodinu, načež se zahřeje na teplotu 75 až 80 °C a na této teplotě se udržuje 6 hodin. V průběhu této doby se směs provzdu-šňuje tak dlouho, až dojde k oxidaci leukoformy, což je možno prokázat vznikem čirého roztoku. Tento roztok se zchladí na 10 °C, zfiltruje se, promyje ethylalkoholem a odpaří dosucha ve vakuu, čímž se získá 138 g výsledné látky.121 g of p-leucoquinizarin or 2,3-dihydro-1,4-dihydroxyanthraquinone are mixed with 30 ml of ethanol in a 1 liter flask. The mixture is stirred until a homogeneous suspension is added, to which 124 g of N-aminoethylethanolamine is added. The resulting mixture was stirred at room temperature for 1 hour, then heated to 75-80 ° C for 6 hours. During this time, the mixture is aerated until the leukoform is oxidized, as evidenced by the formation of a clear solution. This solution was cooled to 10 ° C, filtered, washed with ethanol and evaporated to dryness in vacuo to give 138 g of the title compound.

Další účinné látky je možno získat tak, že se postupuje stejně jako svrchu, avšak N-aminoethylethanolamin se nahradí N-a204010 minomethylmethanolaminem, N-aminopropylpropanolaminem nebo N-aminobutylbutanolaminem.Other active ingredients can be obtained by following the same procedure as above, but replacing N-aminoethylethanolamine with N-a204010 with minomethylmethanolamine, N-aminopropylpropanolamine or N-aminobutylbutanolamine.

Příklad 2Example 2

Příprava solíPreparation of salts

Kteroukoli z volných látek z příkladu 1 je možno neutralizovat kyselinou, například kyselinou octovou nebo .chlorovodíkovou, za vzniku příslušné soli. Postupuje se například tak, že se přebytek zředěného vodného roztoku kyseliny octové přidá k práškované sloučenině z příkladu 1, odvozené od N-aminoethylethanolaminu. Směs se zahřívá na .teplotu 50 °C a na této teplotě se udržuje 2 hodiny. Pak se přidá přebytek chloroformu a po oddělení organické a vodná fáze se organická fáze odloží a vodná fáze se odpaří ve vakuu, čímž se získá výsledná sůl.Any of the free compounds of Example 1 can be neutralized with an acid such as acetic acid or hydrochloric acid to form the corresponding salt. For example, an excess of a dilute aqueous acetic acid solution is added to the powdered compound of Example 1, derived from N-aminoethylethanolamine. The mixture was heated to 50 ° C and maintained at this temperature for 2 hours. Excess chloroform is then added and after separation of the organic and aqueous phases, the organic phase is discarded and the aqueous phase is evaporated in vacuo to give the resulting salt.

Příklad 3Example 3

Příprava injekčního roztoku g acetátu, získaného způsobem podle příkladu 2, se rozpustí v 1 litru vodného roztoku .chloridu sodného, čímž se získá roztok s obsahem 10 mg účinné látky v 1 mililitru. V 5 ml tohoto roztoku se tedy nachází 50 mg účinné látky.Preparation of the solution for injection g of acetate obtained by the method of Example 2 was dissolved in 1 liter of aqueous sodium chloride solution to give a solution containing 10 mg of active ingredient per ml. Thus, 5 ml of this solution contained 50 mg of active ingredient.

Obdobné roztoky je možno připravit ze všech výsledných produktů způsobu podle vynálezu i z jejich solí při použití běžných, z farmaceutického, hlediska přijatelných rozpouštědel. V případě, že se k výrobě injekčního roztoku užívá volných výsledných produktů, je výhodné zvýšit jejich rozpustnost přidáním povrchově aktivní látky, například hydroxypropylcelulózy.Similar solutions can be prepared from all of the resulting products of the process of the present invention and their salts using conventional, pharmaceutically acceptable solvents. When free resulting products are used to make an injectable solution, it is preferable to increase their solubility by the addition of a surfactant such as hydroxypropylcellulose.

Příklad 4Example 4

Příprava práškovaného materiálu g volné zásady z příkladu 1, připravené při použití N-aminoethylethanolaminu, se disperguje ve 190 g glycerinu. V 1 g takto získaného prášku je tedy obsaženo 50 mg účinné látky.Preparation of the powdered free base material of Example 1, prepared using N-aminoethylethanolamine, was dispersed in 190 g of glycerin. Thus, 1 g of the powder thus obtained contains 50 mg of active ingredient.

Obdobné prášky je možno připravit ze všech výsledných látek získaných způsobem podle vynálezu při použití dispergačních činidel běžně •užívaných ve farmaceutickém průmyslu. Takto získaný prášek se pak popřípadě mísí s dalšími činidly a plní do kapslí běžným způsobem.Similar powders can be prepared from all of the resulting compounds of the present invention using the dispersing agents commonly used in the pharmaceutical industry. The powder thus obtained is then optionally mixed with other agents and filled into capsules in a conventional manner.

Příklad 5 myších samců kmene CDFi se infikuje v den, který bude dále označován O, intraperitoneálně buňkami lymfoidní leukémie L-1210 v množství 106 buněk. Ode dne 1 a pak denně celkem 9 dní se každé myši podá intrapeiritoneálně 250 mg/kg živé hmotnosti sloučeniny z příkladu 1 v hydroxypropylcelulóze jako v nosiči. Po 5 dnech přežívají 2 ze 6 myší. Průměrná doba přežití byla 6,5 dne pro pokusná zvířata, 9,9 dní pro zvířata kontrolní.EXAMPLE 5 Male CDFi strain mice are infected on day 10, hereinafter 10, intraperitoneally with lymphoid leukemia L-1210 cells in an amount of 10 6 cells. From day 1 and then daily for a total of 9 days, each mouse is administered intraperitoneally with 250 mg / kg body weight of the compound of Example 1 in hydroxypropylcellulose as vehicle. After 5 days, 2 out of 6 mice survive. The mean survival time was 6.5 days for the test animals, 9.9 days for the control animals.

Příklad 6Example 6

Pokus z příkladu 5 byl opakován na skupině 6 myší a na kontrolní skupině, přičemž bylo pouižito dávek uvedených v tabulce 1. V této tabulce jsou také uvedeny průměrné doby přežití. Pokus byl přerušen po 30 dnech.The experiment of Example 5 was repeated on a group of 6 mice and a control group using the doses shown in Table 1. This table also shows the average survival times. The experiment was interrupted after 30 days.

Tabulka 1Table 1

Lymfoidní leukémie L-1210Lymphoid leukemia L-1210

Sloučenina z příkladu Example compound Dávka mg/kg hmotnosti Dose mg / kg weight Přežití po 5 dnech Survival after 5 days Průměrná doba přežití Average survival time Vyléčená zvířata * * ** Cured animals * * ** 5 5 250 250 2/6 2/6 6,5 6.5 6 6 125 125 4/6 4/6 6,8 6.8 7 7 62,5 62.5 5/6 5/6 21,8 21.8 2 2 kontrola control 0 0 9,9 9.9 8* 8 * 95,0 95.0 6/6 6/6 7,3 7.3 9* 9 * 62,5 62.5 6/6 6/6 11,3 11.3 10* 10 * 42,0 42.0 6/6 6/6 11,3 11.3 11* 11 * 28,0 28.0 6/6 6/6 18,3 18.3 2 2 kontrola control 0 0 8,4 8.4

* Myší kmen BDFi ** Myši přežily až do konce pokusu* BDFi mouse strain ** Mice survived until the end of the experiment

Z uvedených výsledků je zřejmé, že dávky 62,5 mg/kg tělesné hmotnosti a vyšší byly již při každodenním podávání pro myši toxické. Podstatně lepší doby přežití ve srovnání s kontrolními zvířaty je možno prokázat v dávkách 28 až 62,5 mg/kg hmotnosti.From these results, it is evident that doses of 62.5 mg / kg body weight and above were already toxic to mice when administered daily. Significantly better survival times compared to control animals can be demonstrated at doses of 28 to 62.5 mg / kg body weight.

Příklad 12 myším samcům kmene CDFi byla naočkována lymfocytární leukémie P-388 intraperitoneálně v množství 106 buněk v as12 citické kapalině. Od prvního dne po naočkování a pak denně po· 9 dní byla zvířatům podána sloučenina z příkladu 1 v dávce 128 mg/kg hmotnosti v roztoku chloridu sodného zároveň s povrchově aktivní látkou „Tween-80“. 4 až 6 myší přežívalo po 5 dnech a průměrný čas přežití byl 5,9 dní. Příklady 13 až 29Example 12 Male CDF1 mice were inoculated with lymphocyte leukemia P-388 intraperitoneally in an amount of 10 6 cells in as12 sensitive liquid. From day 1 after inoculation and then daily for ·9 days, the animals were administered the compound of Example 1 at a dose of 128 mg / kg body weight in sodium chloride solution together with the surfactant "Tween-80". 4 to 6 mice survived after 5 days and the average survival time was 5.9 days. Examples 13 to 29

Byl opakován příklad 12 se skupinou myší, výsledky jsou uvedeny v tabulce 2. Test byl přerušen po 30 dnech.Example 12 was repeated with a group of mice, the results are shown in Table 2. The test was discontinued after 30 days.

Tabulka 2Table 2

Lymfocytární leukémie P 388Lymphocytic leukemia P 388

Příklad Dávka v mg/kg Přežití Průměrná doba Počet vyléčených hmotnosti po dnech přežitíExample Dose in mg / kg Survival Mean Time The number of weight healed after days of survival

12 12 128 128 13 13 64 64 14 14 32 32 15 15 Dec 16,0 16.0 16 16 8,0 8.0 17 17 4,0 4.0 kontrola control 0 0 18 18 128 128 19 19 Dec 64 64 20 20 May 32 32 21 21 16,0 16.0 22 22nd 8,0 8.0 23, 23, 4,0 4.0 kontrola control 0 0 24 24 128 128 25 25 64 64 26 26 32 32 27 27 Mar: 16,0 16.0 28 28 8,0 8.0 29 29 4,0 4.0 kontrola control 0 0 Poznámka: Note:

4/6 4/6 5,9 5.9 6/6 6/6 6,4 6.4 6/6 6/6 8,8 8.8 6/6 6/6 29,7 29.7 3 3 6/6 6/6 29,9 29.9 4 4 6/6 6/6 29.7 10.8 29.7 10.8 3 3 6/6 6/6 6,4 6.4 4/6 4/6 6,3 6.3 6/6 6/6 7,8 7.8 6/6 6/6 10,1 10.1 6/6 6/6 21,0 21.0 % % 6/6 6/6 29,7 11,0 29.7 11.0 3 3 2/6 2/6 5,0 5.0 6/Θ 6 / Θ 6,2 6.2 5/6 5/6 8,0 8.0 6/6 6/6 28,8 28.8 2 2 6/6 6/6 23,0 23.0 6/6 6/6 19.8 10.8 19.8 10.8

Označení % i v následující tabulce znamenají, že přežívající zvířata nemohla být po autopsiíi v tabulce uvedena jako vyléčená píro rozsáhlost nádoru.The designation% i in the following table indicates that surviving animals could not be listed as tumor cure after autopsy in the table.

Z výsledků je zřejmé, že sloučeniny podle vynálezu mají vysokou účinnost v dávce 4,0 až 16,0 mg/kg hmotnosti. V dávce 32,0 mg/kg a zejména v dávce 64,0 mg/kg převyšuje toxicita použité látky její účinnost proti nádorům.The results show that the compounds of the invention have high potency at a dose of 4.0 to 16.0 mg / kg weight. At a dose of 32.0 mg / kg and in particular at a dose of 64.0 mg / kg, the toxicity of the substance used exceeds its efficacy against tumors.

Příklad 30 myším samcům kmene BDFi byl intraperitoneálně naočkován homogenát melanokarcinomu B-16. Přesný počet buněk ho>mogenátu nebyl znám. Od prvního dne po naočkování a pak každý druhý den bylo myším intraperitoneálně podáno 128 mg sloučeniny z příkladu 1 na kg hmotnosti v roztoku chloridu sodného s obsahem povrchově aktivního činidla „Tween-70“. Injekční podání bylo u přežívajících myší Intraperitoneálně opakováno ve dny 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 a 17. Průměrná doba přežití byla 5,2 dne ve srovnání se 21,3 dny u kontrolních zvířat. Pokus byl přerušen 60. den. Příklady 31 až 47EXAMPLE 30 Male BDFi strain was inoculated intraperitoneally with a B-16 melanocarcinoma homogenate. The exact number of hogenate cells was not known. From the first day after seeding and every other day, mice were administered intraperitoneally 128 mg of the compound of Example 1 per kg of weight in a sodium chloride solution containing the surfactant "Tween-70". Injection was repeated intraperitoneally in surviving mice on days 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 and 17. The average survival time was 5.2 days compared to 21.3 days in control animals. The experiment was interrupted on day 60. Examples 31 to 47

Pokus z příkladu 30 byl opakován při použití dávek účinných látek, jak jsou uvedeny v tabulce 3, v níž jsou také uvedeny získané výsledky.The experiment of Example 30 was repeated using doses of the active ingredients as shown in Table 3, which also shows the results obtained.

Tabulka 3 Melanokarcinom B-16Table 3 Melanocarcinoma B-16

Příklad Example Dávka mg/kg hmotnosti Dose mg / kg weight Přežití po 5 dnech Survival after 5 days Průměrná doba přežití Average survival time Počet vyléčených Number of cured 30 30 128 128 3/10 3/10 5,2 5.2 31 31 64,0 64.0 8/10 8/10 6,1 6.1 32 32 32,0 32.0 10/10 10/10 10,8 10.8 33 33 16,0 16.0 10/10 10/10 59,8 59.8 8 8 34 34 8,0 8.0 10/10 10/10 59,8 59.8 6 6 35 kontrola 35 control 4,0 0 4.0 0 10/10 10/10 59,8 21,3 59.8 21.3 6 6 36 36 128 128 4/10 4/10 5,4 5.4 37 37 64,0 64.0 8/10 8/10 7,1 7.1 38 38 32,0 32.0 10/10 10/10 n,i n, i 39 39 16,0 16.0 10/10 10/10 51,0 51.0 pouze myši s nádory only mice with tumors 40 40 8,0 8.0 10/10 10/10 60,0 60.0 10 10 41 kontrola 41 control 4,0 0 4.0 0 10/10 10/10 43,0 25,2 43.0 25.2 % % 42 42 128 128 10/10 10/10 9,3 9.3 43 43 64,0 64.0 8/10 8/10 16,8 16.8 44 44 32,0 32.0 10/10 10/10 37,0 37.0 45 45 16,0 16.0 10/10 10/10 34,0 34.0 46 46 8,0 8.0 10/10 10/10 36,0 36.0 47 kontrola 48* ** 49** 50** 51** 47 control 48 * ** 49 ** 50 ** 51 ** 4,0 0 128 64,0 32,0 16,0 4.0 0 128 64.0 32.0 16.0 10/10 10/10 32,0 18,8 7,0 12,0 31,0 31,0 32.0 18.8 7.0 12.0 31.0 31.0 52** 53** kontrola 52 ** 53 ** control 8,0 4,0 0 8.0 4.0 0 26.3 27,0 30.3 26.3 27.0 30.3 1 1

* Sérum z příkladu 30 až 41 bylo před očkováním ,pro příklady 42 až 53 ředěno· v poměru 10 : 1. Současně bylo vynecháno povrchově aktivní činidlo.The serum of Examples 30-41 was diluted 10: 1 prior to vaccination, for Examples 42-53. At the same time, the surfactant was omitted.

** V příkladech 48 až 53 bylo· injekční podání provedeno ve dnech 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 a 17.** In Examples 48-53, injection was performed on days 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 and 17.

Příklad 54 myším samcům kmene CDFi bylo naočkováno intraperitoneálně množství 105 buněk lymfoidní leukémie L-1210. Od prvního dne po naočkování a pak denně po 9 dní byla těmto myším intraperitoneálně podávána sloučenina z příkladu 1 v roztoku chloridu sodného v dávce 128 mg/kg hmotnosti. Pátého dne přežívalo 5 myší, průměrná doba přežití byla 6,1 dne. Pokus byl ukončen 30. dne.EXAMPLE 54 A male CDFi strain was inoculated intraperitoneally with 10 5 cells of L-1210 lymphoid leukemia. From the first day after inoculation and then daily for 9 days, these mice were intraperitoneally administered the compound of Example 1 in sodium chloride solution at a dose of 128 mg / kg body weight. On day 5, 5 mice survived, with a mean survival of 6.1 days. The experiment ended on day 30.

Příklady 55 až 77Examples 55 to 77

Byl opakován pokus z příkladu 54 při použití dávek uvedených v tabulce 4. V příkladech 62 až 69 bylo podání podkožní, v příkladech 70 až 77 byly sloučeniny podávány perorálně.The experiment of Example 54 was repeated using the dosages listed in Table 4. In Examples 62 to 69 the administration was subcutaneous, in Examples 70 to 77 the compounds were administered orally.

1010

Tabulka 4 Lymfoidní leukémie L-1210Table 4 Lymphoid leukemia L-1210

Příklad Dávika mg/kg Přežití po> 5 Průměrná Počet hmotnosti dnech doba přežití vyléčenýchExample Dose mg / kg Survival at> 5 Mean Number of days weight survival time cured

54 54 128 128 55 55 64,0 64.0 56 56 32,0 32.0 57 57 16,0 16.0 58 58 8,0 8.0 59 59 4,0 4.0 60 60 2,0 2,0 61 61 1,0 1.0 62 62 128 128 63 63 64,0 64.0 64 64 32,0 32.0 65 65 16,0 16.0 66 66 8,0 8.0 67 67 4,0 4.0 68 68 2,0 2,0 69 69 1,0 1.0 70 70 512 512 71 71 256 256 72 72 128 128 73 73 64,0 64.0 74 74 32,0 32.0 75 75 16,0 16.0 76 76 8,0 8.0 77 77 4,0 4.0 kontrola control 0 0

5/6 5/6 6,1 6.1 6/6 6/6 7,8 7.8 6/6 6/6 11,0 11.0 6/6 6/6 15,3 15.3 6/6 6/6 16,0 16.0 6/6 6/6 12,8 12.8 6/6 6/6 12,7 12.7 6/6 6/6 11,3 11.3 6/6 6/6 10,3 10.3 6/6 6/6 11,8 11.8 6/6 6/6 11,8 11.8 6/6 6/6 10,4 10.4 6/6 6/6 8,4 8.4 6/6 6/6 8,3 8.3 6/6 6/6 8,4 8.4 6/6 6/6 8,2 8.2 6/6 6/6 8,1 8.1 6/6 6/6 9,0 9.0 6/6 6/6 8,8 8.8 6/6 6/6 8,8 8.8 6/6 6/6 8,4 8.4 6/6 6/6 8,4 8.4 6/6 6/6 9,2 9.2 6/6 6/6 9,2 8,0 9.2 8.0

Při intraperitoneálním podání měla sloučenina z příkladu 1 vysokou účinnost v dávce 16,0 a 8,0 mg/kg hmotnosti. Omezená účinnost byla pozorována v případě, že stejné nebo vyšší dávky byly podány podkožně nebo· perorálně.For intraperitoneal administration, the compound of Example 1 had high efficacy at 16.0 and 8.0 mg / kg body weight. Limited efficacy was observed when the same or higher doses were administered subcutaneously or orally.

Příklad 78 myším samcům kmene BDFi byl naočkován Lewisův karcinom plic ve formě homogenátu karcinomatózních buněk nitrožllně, přičemž dávka buněk nebyla přesně známa. Od prvního dne po naočkování celkem 9 dní byla myším podávána sloučenina z příkladu 1 v dáce 32 mg/kg hmotnosti. Po 5 dnech přežívalo všech 10 myší, průměrná doba přežití byla 8,2 dne.EXAMPLE 78 Male BDFi strains were inoculated with Lewis lung carcinoma as a homogenate of carcinomatous cells intravenously, with the cell dose not known exactly. From the first day after inoculation for a total of 9 days, mice were administered the compound of Example 1 at a dose of 32 mg / kg body weight. After 5 days, all 10 mice survived, with an average survival time of 8.2 days.

Příklady 79 až 89Examples 79 to 89

Byl opakován pokus z příkladu 78 při použití dávek uvedených v tabulce 5. V příkladech 84 až 89 byly ve formě homogenátu k naočkování užity spíše části nádoru než homogenát. Pokus byl přerušen 60. dne.The experiment of Example 78 was repeated using the dosages shown in Table 5. In Examples 84 to 89, tumor portions were used as the homogenate for inoculation rather than the homogenate. The experiment was interrupted on day 60.

Tabulka 5 Lewisův karcinom plicTable 5 Lewis lung cancer

Příklad Example Dávka mg/kg hmotnosti Dose mg / kg weight Přežití po 5 dnech Survival after 5 days Průměrná doba přežití Average survival time Počet vyléčených Number cured 78 78 32,0 32.0 10/10 10/10 8,2 8.2 79 79 16,0 16.0 10/10 10/10 18,0 18.0 80 80 8,0 8.0 10/10 10/10 32,0 32.0 % % 81 81 4,0 4.0 10/10 10/10 23,3 23.3 % % 82 82 2,0 2,0 10/10 10/10 25,0 25.0 % % 83 83 1,0 1.0 10/10 10/10 22,8 22.8 kontrola control 0 0 22,7 22.7 84 84 32,0 32.0 10/10 10/10 8,4 8.4 - 85 85 16,0 16.0 10/10 10/10 11,0 11.0 86 86 8,0 8.0 10/10 10/10 28,0 27,0 28.0 27.0 87 87 4,0 4.0 10/10 10/10 88 88 2,0 2,0 10/10 10/10 39,0 39.0 89 89 1,0 1.0 10/10 10/10 50,3* 50,3 * kontrola control 0 0 24,0 24.0

U tohoto nádoru bylo možno pozorovat účinek zejména v dávce 2,0 až 8,0 mg/kg, přestože výsledky nejsou tak prokazatelné jako u ostatních nádorů. Vysoká hodnota v příkladu 89 je poněkud v rozporu s toxicitou, která se projevovala zejména úbytkem tělesné hmotnosti a která byla velmi zřejmá již v dávce 2,0 mg/kg.In particular, an effect of 2.0 to 8.0 mg / kg was observed in this tumor, although the results are not as demonstrable as in other tumors. The high value in Example 89 is somewhat contradictory to the toxicity, which was mainly manifested by weight loss and which was very obvious already at the 2.0 mg / kg dose.

Příklad 90 myším samicím kmene CDFi byla intraperitoneálně naočkována lymficytární leu18 kémie P-388 v množství 10® buněk. První den po naočkování a pak 5. a 9. dne, celkem tedy třikrát, bylo myším podáno 512 mg/kg hmotnosti sloučeniny z příkladu 1 v roztoku chloridu sodného s přídavkem povrchově aktivního činidla „Tween-80“. Pokus byl přerušen po 30 dnech. Průměrná doba přežití byla 2,1 dne.Example 90 Female CDF1 mice were inoculated intraperitoneally with lymphocytic leu18emia P-388 in an amount of 10 6 cells. On the first day after inoculation and then on days 5 and 9, three times in total, mice were given 512 mg / kg of the weight of the compound of Example 1 in sodium chloride solution with the addition of the "Tween-80" surfactant. The experiment was interrupted after 30 days. The average survival time was 2.1 days.

P ř í k 1 a d y 90 až 102Example 90 to 102

Byla opakován pokus z příkladu 90, dávky a výsledky jsou uvedeny v tabulce 6.The experiment of Example 90 was repeated, dosages and results are shown in Table 6.

Tabulka 6Table 6

Myší samiceMouse female

Příklad Example Dávka mg/kg hmotnosti Dose mg / kg weight Přežití po 5 dnech Survival after 5 days Průměrná doba přežití Average survival time Počet vyléčených Number of cured 90* 90 * 512 512 0/6 0/6 2,1 2.1 91* 91 * 256 256 0/6 0/6 2,7 2.7 92* 92 * 128 128 2/6 2/6 5,0 5.0 93* 93 * 64,0- 64,0- 5/6 5/6 7,8 7.8 94* 94 * 32,0 32.0 6/6 6/6 29,7 29.7 1 1 95* 95 * 16,0 16.0 6/6 6/6 26,0 26.0 1 1 kontrola control 0 0 n,i n, i 96** 96 ** 64,0 64.0 4/6 4/6 6,3 6.3 97** 97 ** 32,0 32.0 6/6 6/6 8,7 8.7 98** 98 ** 16,0 16.0 6/6 6/6 34,9 34.9 4 4 99** 99 ** 8,0 8.0 6/6 6/6 28,0 28.0 1 1 100** 100 ** 4,0 4.0 6/6 6/6 22,3 22.3 101** 101 ** 2,0 2,0 6/6 6/6 24,0 24.0 102** 102 ** 1,0 1.0 5/6 5/6 17,9 17.9 kontrola control 0 0 10,5 10.5 * Příklady 90 až 95 byly provedeny při in- intraperitoneálně, množství nebylo přesně * Examples 90 to 95 were performed intraperitoneally, the amount was not accurate jakčním podání 1., action application 1., 5. a 9. dne. 5th and 9th day. známo. Od prvního dne po naočkování a pak každý druhý den byla celkem- devětkrát po- known. From the first day after inoculation and every other day, she was nine times ** V příkladech 96 ** In examples 96 a 102 a v kontrolním dána and 102 and in control účinná látka z příkladu 1 v množství the active ingredient of Example 1 in an amount příkladu byl pokus prováděn do 35. In the example, the experiment was conducted until 35. dne, in- 125 mg/kg hmotnosti v day, in- 125 mg / kg weight v roztoku chloridu chloride solution jekce byly podávány screams were served denně 9 dní. daily 9 days. sodného s přídavkem hydroxypropylceluló- sodium with addition of hydroxypropylcellulose Ve všech pokusech bylo možno prokázat zy. Po 5 dnech přežilo všech 10 myší, prů- It was possible to show zy in all experiments. After 5 days, all 10 mice survived, vysokou účinnost sloučeniny podle high potency of the compound of vynále- měrná doba přežití byla the inventive survival time was 8,4 dne, pokus byl 8.4 days, the attempt was zu, zejména v dávce 16,0 mg/kg. especially at a dose of 16.0 mg / kg. přerušen po- 60 dnech. interrupted after 60 days. Příklad 103 Example 103 Příklady 104 až 107 Examples 104 to 107 10 myším samcům 10 male mice kmene BDFi strain BDFi byl na- Byl he was- He was opakován pokus z retry from příkladu 103, po- Example 103, očkolván homoigenát oocyte homoigenate melanokarcinomu B-16 užité melanocarcinoma B-16 used dávky a výsledky pokusů jsou uvede- doses and results of the experiments are given stejně jako v příkladech 30 až 41, as in examples 30 to 41, pak ve ny v tabulce 7. then in Table 7. zředění 1:10 stejně jako v příkladu 41 až 53 a 1:10 dilution as in Example 41 to 53 Tabulka 7 Table 7 Příklad Example Dávka mg/kg Dose mg / kg Přežití po Survival after Průměrná doba Average time Počet Number hmotnosti weight 5 dnech 5 days přežití survival vyléčených cured 103 103 125 125 10/10 10/10 8,4 8.4 104 104 62,5 62.5 10/10 10/10 16,0 16.0 2 2 105 105 31,2 31.2 10/10 10/10 49,0 49.0 2 2 106 106 16,6 16.6 10/10 10/10 43,3 42,8 43.3 42.8 2 2 107 107 8,3 8.3 10/10 10/10 kontrola control 0 0 18,7 18.7

Při těchto pokusech byla zjištěna vysoká účinnost v dávkách 8,3 až 31,2 mg/kg. Tyto výsledky jsou dalším průkazem účinnosti proti melanokarcinomu z příkladu 30 až 53.In these experiments, high efficacy was found at doses of 8.3 to 31.2 mg / kg. These results further demonstrate efficacy against melanocarcinoma of Examples 30-53.

Příklad 108 myším samcům kmene CDFi byl naočkován zředěný homogenát nádoru Colon 26 (National Caneer Institute, č. C6). Všem samcům byla pak podána sloučenina z příkladu 1 v množství 125 mg/kg hmotnosti v roztoku hydroxypropylcelulózy, dodávaném pod obchodním názvem „Kluccel“, a to 1., 5. a 9. dne po naočkování. Vyhodnocení bylo prováděné do 70. dne. 5. dne přežívaly všechny myši, průměrná doba přežití byla 27,0 dní ve srovnání s 26,5 dne pro kontroly.Example 108 A dilute tumor homogenate of Colon 26 (National Caneer Institute, # C6) was inoculated to male CDFi strain mice. All males were then administered the compound of Example 1 at 125 mg / kg by weight in the hydroxypropylcellulose solution, marketed under the trade name "Kluccel", on days 1, 5, and 9 after inoculation. The evaluation was performed by day 70. On day 5, all mice survived, with an average survival time of 27.0 days compared to 26.5 days for controls.

Příklady 109 až 112Examples 109 to 112

Byl opakován pokus z příkladu 108, dávky sloučeniny z příkladu 1 a výsledky jsou uvedeny v tabulce 8.The experiment of Example 108 was repeated, doses of the compound of Example 1 and the results are shown in Table 8.

Tabulka 8Table 8

Nádor C6Tumor C6

Příklad Example Dávka mg/kg Dose mg / kg Přežití po 5 dnech Survival after 5 days Průměrná doba přežití Average survival time Počet vyléčených Number cured 108 108 125 125 10/10 10/10 27,0 27.0 109 109 35,2 35.2 10/10 10/10 32,0 32.0 110 110 31,2 31.2 10/10 10/10 29,0 29.0 111 111 16,6 16.6 10/10 10/10 29,0 29.0 112 112 8,3 8.3 10/10 10/10 33,8 33.8 kontrola control 0 0 26,5 26.5

Tyto pokusy prokazují účinnost užité sloučeniny proti uvedenému nádoru. Ve srovnání s jinými příklady byla v tomto případě zjištěna nižší toxicita při použití 125 mg účinné látky na 1 kg hmotnosti.These experiments demonstrate the efficacy of the compound used against said tumor. Compared to other examples, a lower toxicity was found with 125 mg of active ingredient per kg of weight.

Příklad 113 myších samců kmene CD8F1 bylo naočkováno homogenátem nádoru mléčné žlázy CD8F1 podkožně, přičemž částice nádoru byla homogenizována tak, že podkožně bylo aplikováno 500 až 1000 mg materiálu.Example 113 male mice of CD8F1 strain were inoculated with CD8F1 mammary tumor homogenate subcutaneously, wherein the tumor particles were homogenized by administering 500-1000 mg of material subcutaneously.

Tabulka 8Table 8

PříkladExample

Nádor mléčné žlázy CD8F1CD8F1 mammary tumor

Příklad Dávka mg/kg hmotnostiExample Dose mg / kg weight

1., 8., 15. a 22. dne po naočkování byla myším injekčně podána sloučenina z příkladu 1 v roztoku hydroxypropylcelulózy intraperitoneálně v dávce 125 mg/kg hmotnosti. 5. dne přežívalo 8 myší z 10. Po 36 dnech byly všechny myši usmrceny. Průměrná hmotnost nádoru v této době byla 630 mg. Příklady 114 až 117On days 1, 8, 15 and 22 after seeding, mice were injected with the compound of Example 1 in a solution of hydroxypropylcellulose intraperitoneally at a dose of 125 mg / kg body weight. On day 5, 8 out of 10 mice survived. After 36 days, all mice were sacrificed. The average tumor weight at this time was 630 mg. Examples 114-117

Byla opakován postup z příkladu 113. Užité dávky a výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 8.The procedure of Example 113 was repeated. The dosages and results used are shown in Table 8 below.

Přežití po Průměrná váha dnech nádoru v mgSurvival after The average weight of tumor days in mg

113 113 125 125 114 114 '62,5 '62, 5 115 115 31,5 31.5 116 116 16,6 16.6 117 117 8,3 8.3 kontrola control 0 0

8/10 8/10 630 630 9/10 9/10 989 989 10/10 10/10 423 423 10/10 10/10 1354 1354 35/35 35/35 37 16Θ5 37 16Θ5

Výsledky prokazují, že k inhibici nádoru může dojít v širokém rozmezí dávek. Při některých dávkách došlo k podstatnému snížení velikosti nádoru.The results demonstrate that tumor inhibition can occur over a wide dose range. At some doses, the tumor size was significantly reduced.

Claims (2)

PREDMETSUBJECT 1. Způsob výroby antrachinonu s protinádorovou účinností obecného vzorce I,A process for the production of anthraquinone having antitumor activity of the general formula I, R má níže uvedený význam, vyznačující se tím, že se zahřívá chinizarin v leukoformě s N-aminoalkylalkanolaminern vzorce II, vynalezuR is as defined below, characterized in that quinizarin is heated in leukoform with the N-aminoalkylalkanolamine of formula II, N—R—N—R—OHN-R-N-R-OH H2 H (Π) kdeH 2 H (Π) where R znamená alkylenový zbytek o 1 až 4 atomech uhlíku, za použití 1 molu chinizarinu na 2 moly alkanolaminu za přítomnosti rozpouštědla s následnou oxidací výsledného produktu molekulárním kyslíkem, načež se popřípadě výsledná látka uvede v reakci s kyselinou za vzniku soli.R is an alkylene radical having 1 to 4 carbon atoms, using 1 mole of quinizarin per 2 moles of alkanolamine in the presence of a solvent followed by oxidation of the resulting product with molecular oxygen, and optionally reacting the resulting compound with an acid to form a salt. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce I uvede v reakci s kyselinou octovou za vzniku monoacetátu nebo diacetátu.2. A process according to claim 1, wherein the compound of formula I is reacted with acetic acid to form a monoacetate or diacetate. Severografia, n. p., závod 7, MostSeverography, n. P., Plant 7, Most
CS604377A 1977-09-16 1977-09-16 Process for preparing antraquinone with antitumor effect CS204010B2 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS604377A CS204010B2 (en) 1977-09-16 1977-09-16 Process for preparing antraquinone with antitumor effect

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS604377A CS204010B2 (en) 1977-09-16 1977-09-16 Process for preparing antraquinone with antitumor effect

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS204010B2 true CS204010B2 (en) 1981-03-31

Family

ID=5406571

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS604377A CS204010B2 (en) 1977-09-16 1977-09-16 Process for preparing antraquinone with antitumor effect

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS204010B2 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107811971B (en) Liposomes for drug delivery
AU749220B2 (en) Lipid complexes and liposomes of highly insoluble platinum complexes
US6461637B1 (en) Method of administering liposomal encapsulated taxane
US5428051A (en) Methods of combating pneumocystis carinii pneumonia and compounds useful therefor
RU2169555C2 (en) Lyophilized lipid complex of water-insoluble camptothecin
EP0180581B2 (en) Drug preparations of reduced toxicity
CZ166893A3 (en) Pharmaceutical composition
US5776912A (en) Lipophilic oligosaccharide antibiotic compositions
US5116949A (en) Benzoyl urea compound-albumin complex
TWI260224B (en) Pharmaceutical compositions for the treatment of tumor diseases
US3966949A (en) Pharmaceutical compositions and preparing same
CS204010B2 (en) Process for preparing antraquinone with antitumor effect
US7691864B2 (en) Anti-hypertensive composition and methods of treatment
GB2036554A (en) Anthraquinones for use in therapy
CN100366253C (en) 1,2,4-benzotriazine oxides formulations
KR840001561B1 (en) Process for preparing pharmaceutical saltsof 4'-(9-acridinyl amino)-methanesulfon-m-anisidide
US4505925A (en) N,N-diethyl-5-methyl-2H-1-benzothiopyrano-4,3,2-cd-indazole-2-ethanamine compositions and methods for their use
JPH07277964A (en) Antitumor agent
KR810000876B1 (en) Process for the preparation of anthraquinone compounds as anti-cancer agents
US6528524B2 (en) Pharmaceutical compositions containing cinchonine dichlorhydrate
CA1137874A (en) Anthraquinone compounds as anti-cancer agents
US5002756A (en) Method for relieving radiogenic or drug-induced side effects
DE2748015A1 (en) MEDICINAL PRODUCTS FOR THE HEALING OF EVILING NEW FORMATIONS
IE45653B1 (en) Anthraquinones for cancer therapy
JP2565396B2 (en) Radiation or drug side effect reducer