CS201116B1 - Způsob identifikace přítomnosti C-C vazeb u látek vycházejících z plynového chromatografu - Google Patents

Způsob identifikace přítomnosti C-C vazeb u látek vycházejících z plynového chromatografu Download PDF

Info

Publication number
CS201116B1
CS201116B1 CS331576A CS331576A CS201116B1 CS 201116 B1 CS201116 B1 CS 201116B1 CS 331576 A CS331576 A CS 331576A CS 331576 A CS331576 A CS 331576A CS 201116 B1 CS201116 B1 CS 201116B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
gas chromatograph
substances
bonds
methane
identification
Prior art date
Application number
CS331576A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Franc
Original Assignee
Jaroslav Franc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Franc filed Critical Jaroslav Franc
Priority to CS331576A priority Critical patent/CS201116B1/cs
Priority to CS772928A priority patent/CS201117B1/cs
Publication of CS201116B1 publication Critical patent/CS201116B1/cs

Links

Landscapes

  • Other Investigation Or Analysis Of Materials By Electrical Means (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)

Description

Předmětem vynálezu je způsob identifikace přítomnosti C-C vazeb u látek vycházejících z plynového chromatografu.
Na rozdíl od papírové chromátografie, kde identifikace jednotlivých látek na chromatogramu je možná nejenom z hodnot Rp, ale také ze zabarvení skvrn vzniklých postřikem těchto látek vhodnými specifickými činidly, zbývá u plynové: chromatografie pouze možnost relativních eluěních časů. Z praxe je známé, že za daných pracovních podmínek má řada různých sloučenin shodné eluční časy. Proto, jestliže je potřeba provést identifikace jednotlivých píků na chromátogramu, je k tomu zapotřebí dalších metod, jako je chromatografie za jiných podmínek, plynová chromatografie spojená s hmotovou spektrometrií, izolace látek a jejich identifikace pomocí UP, IČ nebo NMR spekter a podobně. Přitom většina těchto metod je buď přístrojově velmi náročná, anebo poskytuje jen určitou část odpovědi na položenou otázku. Jedním z problémů je zjištění přítomnosti alkylskupin nebo jiného dalšího uhlíkatého řetězce na aromatickém jádře, Pokud se jedná o čistou látku, je možno provést zjištění alkylu štěpením ve speciálním katalyzátoru. Tento způsob je předmětem čs. patentu č. 139 431. Pro identifikaci alkylskupin na chromatogramu neexistuje doposud jednoduchá metoda, nepočítá-li se hmotová, spektrometrie nebo nukleární magnetická resonance.
201 116
201 110
Nyní bylo zjištěno, že za jistých pracovních podmínek dochází na platinové síťce k odštěpení alkylu od aromatického jádra za vzniku metanu. Podobně se chová jakákoliv látka mající seskupení -CHgCHg···· “CHp -.
Podstata způsobu přítomnosti C-C vazeb vycházejících z plynového chromatografu spočívá podle vynálezu v tom, že se složky směsí organických látek rozdělí na plynovém chromatografu, načež se každá složka směsi vede v proudu nosného plynu, například vodíku k rozkladu na platinové síťce při teplotě 800 °C a vzniklá směs metanu, vyššího alkanu se 2 až 16 atomy uhlíku, aromatického uhlovodíku, popřípadě vody a amoniaku se podrobí absorpci na vrstvě aktivního uhlí s jemně rozptýleným paladiem a detektorem plynového chromatografu spojeným se zapisovačem se zaznamená přítomný metan.
Píky, které se na chromatogramu objeví po hydrogenačním štěpení, odpovídají metanu a charakterizují přítomnost alkyl skupin nebo uhlíkatých nasycených řetězců.Porovnání chromatogramu bez tohoto zařízení a s ním ukazuje, které z píků náleží látkám majícím alkylskupinu. Tento způsob a zařízení k jeho provádění jsou přemětem vynálezu.
Metoda je dalším doplňkem metod pro identifikaci píků na chromatogramu, zjištění poměrů uhlík/vodík,uhlík/dusík a uhlík/síra. Metody jsou chráněny čs. patentem č, 128 374, čs. autorským osvědčením č. 184 969 a čs. autorským osvědčením č. 195 853.
Na připojeném výkrese je na obr. 1 znázorněno zařízení podle vynálezu, využívající plynového chromatografu. K tlakové láhvi £ je připojen čistič plynu 2, na který navazuje dále manostat £ a manometr £. Na manometr £ je napojena přes srovnávací komůrku detektoru 2, chromatografické kolona 6,opatřena dávkovacím zařízením £ a dále hydrogenační pícka £. Mezi hydrogenační píckou 2 a detektorem £ je umístěn absorber 8 s aktivním uhlím. Detektor 2 3® spojen se zapisovačem 11 a průtokoměrem 10.
Funkce zařízení je následující: do proudu nosného plynu, v tomto případě vodíku, který se vede z tlakové láhve £ přes čistič plynu 2, manostat £ a manometr £ do srovnávací komůrky detektoru £ se nadávkuje dávkovacím zařízením £ s výhodou injekční stříkačkou směs látek, které se na chromatografické koloně 6 rozdělí. Po rozdělení projdou rozáělené složky hydrogenační píckou £» která je naplněna platinovou síťkou zahřátou na 800 °C. Na této síťce dochází k odštěpení alkylů z aromatického jádra, případně k rozštěpení uhlíkatého řetězce na metan. Kyslík z molekuly přechází na vodu, dusík na amoniak. Mezi hydrogenační píckou 2 a detektor £ je zapojen absorbér 8 naplněný katalyzátorem 9025, který propouští pouze metan. Metan se zaznamenává pomocí detektoru“2 na zapisovači ££. Kromě popsaného způsobu se provede normální dělení analyzované směsi na plynovém chromatografu za stejných pracovních podmínek.
Píky, kterým na chromatogramu odpovídá zaznamenaný metan, náležejí látkám majícím alkyl nebo uhlíkatý nasycený řetězec.
201 118 pžedmžt vyk/lezu

Claims (1)

  1. pžedmžt vyk/lezu
    Způsob identifikace přítomnosti C-C vazeb u látek vycházejících, z plynového chromatográfu, vyznačený tím, že se směs organických látek rozdělí na plynovém chromatografu, načež se každá oddělená složka směsi vede v proudu nosného plynu, například vodíku, k roz kladu na platinové sííce, kde se při teplotě 800 °0 látky obsahující C-C vazby štěpí a vzniklá směs metanu, vyššího alkanu se 2 až 16 atomy uhlíku, popřípadě aromatického uhlovodíku, vody a amoniaku se podrobí absorpci na vrstvě aktivního uhlí s jemně rozptýleným paladiem a detektorem plynového chromatografu, spojeným se zapisovačem, se zaznamenává přítomný metan.
    1 výkres
    201 116
CS331576A 1976-05-19 1976-05-19 Způsob identifikace přítomnosti C-C vazeb u látek vycházejících z plynového chromatografu CS201116B1 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS331576A CS201116B1 (cs) 1976-05-19 1976-05-19 Způsob identifikace přítomnosti C-C vazeb u látek vycházejících z plynového chromatografu
CS772928A CS201117B1 (cs) 1976-05-19 1977-05-04 Zařízení pro identifikaci alkylskupin u látek vycházejících z plynového chromatografu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS331576A CS201116B1 (cs) 1976-05-19 1976-05-19 Způsob identifikace přítomnosti C-C vazeb u látek vycházejících z plynového chromatografu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS201116B1 true CS201116B1 (cs) 1980-10-31

Family

ID=5372829

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS331576A CS201116B1 (cs) 1976-05-19 1976-05-19 Způsob identifikace přítomnosti C-C vazeb u látek vycházejících z plynového chromatografu
CS772928A CS201117B1 (cs) 1976-05-19 1977-05-04 Zařízení pro identifikaci alkylskupin u látek vycházejících z plynového chromatografu

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS772928A CS201117B1 (cs) 1976-05-19 1977-05-04 Zařízení pro identifikaci alkylskupin u látek vycházejících z plynového chromatografu

Country Status (1)

Country Link
CS (2) CS201116B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS201117B1 (cs) 1980-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Rhead et al. The sources of polycyclic aromatic compounds in diesel engine emissions☆
Kwok et al. Reactions of gas-phase phenanthrene under simulated atmospheric conditions
GB2297160A (en) Isotopic composition analyser
Bertsch et al. Concentration and anlalysis of organic volatiles in skylab 4
Biemann Test results on the Viking gas chromatograph-mass spectrometer experiment
Papa Gas chromatography—measuring exhaust hydrocarbons down to parts per billion
CS201116B1 (cs) Způsob identifikace přítomnosti C-C vazeb u látek vycházejících z plynového chromatografu
Ciccioli et al. Fractionation of polar polynuclear aromatic hydrocarbons present in industrial emissions and atmospheric samples and their determination by gas chromatography-mass spectrometry
Gehring et al. Separation and determination of trinitrotoluene isomers by gas chromatography
Yamane et al. Measurement off Particulate and Unburnt Hydrocarbon Emissions from Diesel Engines
CN106226418A (zh) 多环芳烃检测方法
Nishioka et al. Comparison of nitro-aromatic content and direct-acting mutagenicity of passenger car engine emissions
Schuetzle et al. The identification of mutagenic chemical species in air particulate samples
Eggers et al. Liquid chromatography of xanthate complexes
US3660036A (en) Analytical method and apparatus
GWIN et al. A preliminary investigation of the organic chemical emissions from green sand pyrolysis
Tye et al. Chromatographic Separation of Polycyclic Aromatic Hydrocarbons on Columns Containing s-Trinitrobenzene.
Lewis et al. On‐line LC‐GC‐AED and LC‐GC‐MS–multidimensional methods for the analysis of PAC in fuels, combustion emissions and atmospheric samples
SU1331262A1 (ru) Способ газохроматографического определения муравьиной кислоты
Lifshitz Gas pyrolsis in combustion single-pulse shock tube studies of N-and O-atom-containing heterocyclics
Moldoveanu Chromatographic determination of total nitrogen following the Kjeldahl oxidation
Horton et al. Determination of nitrogen, sulfur, phosphorus, and carbon in solid ecological materials via hydrogenation and element-selective detection
Scholz et al. Gas Chromatographic Analysis of Polymers after Oxidative Degradation.
Rhead et al. Investigation of the fate of specific hydrocarbon fuel components in diesel engine combustion
GB1492892A (en) Method and apparatus for performing a separating analysis