CS199479B1 - Laserový interferometr pro měření nestacionárních změn indexu lomu - Google Patents

Laserový interferometr pro měření nestacionárních změn indexu lomu Download PDF

Info

Publication number
CS199479B1
CS199479B1 CS678678A CS678678A CS199479B1 CS 199479 B1 CS199479 B1 CS 199479B1 CS 678678 A CS678678 A CS 678678A CS 678678 A CS678678 A CS 678678A CS 199479 B1 CS199479 B1 CS 199479B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
refractive index
measuring
laser interferometer
concentric
unstationary
Prior art date
Application number
CS678678A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Krsek
Original Assignee
Jiri Krsek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Krsek filed Critical Jiri Krsek
Priority to CS678678A priority Critical patent/CS199479B1/cs
Publication of CS199479B1 publication Critical patent/CS199479B1/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)

Description

LASEROVÝ INTERFEROMETR PRO MĚŘENÍ NESTACIONÁRNÍCH ZMĚN INDEXU LOMU
Vynález se týká laserového interferometru pro měření'nestacionárních změn ihdexu lomu v pracovním prostředí optické dráhy laserového interferometru se soustředěnými svazky paprsků.
Změny, které vznikají na optické dráze, vyjádřené součinem geometrické délky a indexu lomu pracovního prostředí, mohou být způsobeny buď změnami geometrických veličin nebo při stabilním uspořádání prvků změnami indexu lomu pracovního prostředí.
V případě interferenčního měření malých posuvů bezdotykovým způsobem se používá oddělený interferometr s interferenčním děličem doplněným koncentrickým objektivem. Měrný svazek paprsků vystupujících z interferenčního děliče je spodní Částí koncentrického objektivu soustředěn na dostatečně odraznou plochu měřeného předmětu, zde se odráží a symetricky vrací přes horní část koncentrického objektivu opět do interferenčního děliče, kde nastává interference se svazkem paprsků srovnávacích. Odrazná ploška měřeného předmětu je umístěna uprostřed paprskového sedla tak, aby dynamické výchylky měřeného předmětu oscilovaly kolem této rovnovážné polohy. V tomto případě se měří velikost kmitů pohybujícího se tělesa při konstantním indexu lomu pracovního prostředí na optické dráze. '
Index lomu pracovního prostředí se v současné době měří pomocí interferenčního refraktometru (Mach-Zehnderův, jaminův, Rožděstvenského, Rayleighův apod.), které pracují v klasickém uspořádání se širokými svazky paprsků. Změny indexu lomu pracovního prostředí mohou být jen takové., aby vlivem zborcení vlnoplochy paprskového Bvazku nenastala deformace interferenčního pole nad přípustnou mez a tím i ztráta měřené informace. Turbulentní změny indexu lomu pracovního prostředí jsou dosud známými interferenčními refraktometry neměřitelné.
Tyto dosavadní nevýhody odstraňuje laserový inferometr pro měření nestacionárních změn indexu lomu v pracovním prostředí optické dráhy laserového interferometru se soustředěnými svazky paprsků sestávající z odděleného interferenčního děliče, měrné kyvety a koncentrického objektivu, jehož podstatou vynálezu je to, že měrná kyveta je upevněna v místě paprskového sedla, přičemž souměrně k paprskovému sedlu je uspořádán zpětný odražeč a druhým koncentrickým objektivem a koutovým hranolem.
Hlavní předností vynálezu je, že umožňuje při stabilním uložení optických prvků laserového interferometru studovat a měřit v okolí paprskového sedla dynamické, změny indexu lomu pracovní látky i při turbulentním proudění.
Vynález blíže objasní optické schéma na připojeném výkresu, kde je schematicky naznačeno uspořádání optických prvků a chod paprsků interferometrem.
Interferometr pro měření nestacionárních změn indexu lomu sestává z odděleného interferenčního děliče £, ke kterému je, ve směru optické osy £,pm paprsků měrných pevně připojen první koncentrický objektiv 2 tak, že jeho optická osa je rovnoběžné s osou £pm» je posunuta o poloviční rozteč kolimovaných paprsků d. V průsečníku ohniskové roviny koncentrického objektivu 2 s optickou ο'βοαβτ^ je v miste paprskového sedla £ umístěna měrná kyveta £ Pro kapalné nebo plynné látky. Zpětný odražeč £ s druhým koncentrickým objektivem £ a koutovým hranolem £ je symetricky uložen tak, aby druhý koncentrický objektiv £ měl optickou oau totožnou a optickou osou a i jeho ohnisková rovina byla totožné s ohniskovou rovinou j prvého končen- . trického objektivu 2. Koutový hranol £, uloženy symetricky okolo optické osy -ko ·)β Pevně spojen s druhým koncentrickým objektivem £.
Turbulentní rychlé změny indexu lomu čirých kapalin a plynů umožňuje zachytit symetrický laserový interferometr se soustředěnými svazky, jehož optické uspořádání vychází z laserového interferometru pro bezdotykové měření dynamických posuvů. Měrný svazek kolimovaných laserových paprsků vystupujících z interferenčního paprskového děliče £ je spodní částí prvního koncentrického objektivu 2 soustředěn do paprskového sedla £ společné ohniskové roviny obou koncentrických objektivů 2 a £. Horní částí druhého symetricky umístěného koncentrického objektivu £ je svazek paprsků opět kolimován pro průchod koutovým hranolem £. Koutový hranol £ svazek paprsků odráží a posouvá tak, aby po dopadu na spodní část druhého koncentrického objektivu £ byl znovu soustředěn do paprskového sedla £ společné ohniskové roviny j obou končentrických objektivů'2 a 6 a mohl vyjít přea horní část prvního koncentrického objektivu 2 jako kolimovaný svazek do interferenčního děliče i, zde se sejít se srovnávacím svazkem paprsků a ve společném prostoru vytvořit interferenční pole pro vlastní měření. V okolí průsečíku obou paprskových sedel £, který se nachází ve společné ohniskové rovině | koncentrických objektivů 2, 6, jsou průřezy svazků velmi malé a proto, je možné tímto způsobem měřit turbulentní rychlé změny indexu lomu čirých kapalin a plynů. Pomocí tohoto interferometru byla měřena změna hustoty plazmy některých plynů.

Claims (1)

  1. Predmet vynálezu
    Laserový interferometr pro měření nestacionárních změň indexu lomu v pracovním prostředí optické dráhy laserového interferometru se soustředěnými svazky paprsků, sestávající z odděleného interferenčního děliče, měrné kyvety a koncentrického objektivu, vyznačený tím, že měrná kyveta (4) je upevněna v místě paprskového sedla (3), přičemž souměrně k paprskovému sedlu (.3) je uspořádán zpětný odražeč (5) s druhým koncentrickým objektivem (6) a koutovým hranolem (7).
CS678678A 1978-10-19 1978-10-19 Laserový interferometr pro měření nestacionárních změn indexu lomu CS199479B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS678678A CS199479B1 (cs) 1978-10-19 1978-10-19 Laserový interferometr pro měření nestacionárních změn indexu lomu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS678678A CS199479B1 (cs) 1978-10-19 1978-10-19 Laserový interferometr pro měření nestacionárních změn indexu lomu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199479B1 true CS199479B1 (cs) 1980-07-31

Family

ID=5415674

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS678678A CS199479B1 (cs) 1978-10-19 1978-10-19 Laserový interferometr pro měření nestacionárních změn indexu lomu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS199479B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Durst et al. Laser Doppler measurements in two-phase flows
JPH051414B2 (cs)
US4722605A (en) Method and apparatus for optically measuring distance between two surfaces
JPH07286939A (ja) 材料の屈折率を測定する装置および測定法
US3680963A (en) Apparatus for measuring changes in the optical refractive index of fluids
Cheng Refractive index measurement by prism autocollimation
CN111458310B (zh) 基于气体折射率比较技术的原油挥发气检测方法
US5757491A (en) Laser interferometer system for straightness measurements
US5926276A (en) Apparatus having an afocal lens system used in optical measurement of displacement
US4125778A (en) Apparatus for laser anemometry
CS199479B1 (cs) Laserový interferometr pro měření nestacionárních změn indexu lomu
US4171915A (en) Laser interferometer probe
CN114563595A (zh) 基于激光多普勒测速的管道二维流场流速测量系统及方法
GB2058397A (en) Ring interferometers
US3432239A (en) Optical instruments of the interference type
US2701961A (en) Osmometer
CN104374548B (zh) 一种透镜折射率干涉测量方法
CN205786311U (zh) 基于迈克尔逊干涉仪的液体折射率测量装置
Domanski et al. Compact optical fiber refractive index differential sensor for salinity measurements
Zhang et al. Interferometeric straightness measurement system using triangular prisms
JPS60201236A (ja) 屈折率測定素子
SU714253A1 (ru) Способ измерени градиента показател преломлени оптически прозрачных сред
JPS57199909A (en) Distance measuring device
SU1278723A1 (ru) Волоконно-оптический зонд доплеровского анемометра
SU1638613A1 (ru) Рефрактометрическое устройство