CS198186B2 - Adhesive mixture based on ruberry copolymere of ethylene - Google Patents

Adhesive mixture based on ruberry copolymere of ethylene Download PDF

Info

Publication number
CS198186B2
CS198186B2 CS762713A CS271376A CS198186B2 CS 198186 B2 CS198186 B2 CS 198186B2 CS 762713 A CS762713 A CS 762713A CS 271376 A CS271376 A CS 271376A CS 198186 B2 CS198186 B2 CS 198186B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
ethene
tensile strength
elongation
adhesive
Prior art date
Application number
CS762713A
Other languages
English (en)
Inventor
Hendrikus J G Paulen
Original Assignee
Stamicarbon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stamicarbon filed Critical Stamicarbon
Publication of CS198186B2 publication Critical patent/CS198186B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L9/00Compositions of homopolymers or copolymers of conjugated diene hydrocarbons
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L23/00Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L23/02Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment
    • C08L23/16Elastomeric ethene-propene or ethene-propene-diene copolymers, e.g. EPR and EPDM rubbers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L9/00Compositions of homopolymers or copolymers of conjugated diene hydrocarbons
    • C08L9/06Copolymers with styrene

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Description

Vynález se týká lepivé směsi na bázi kaučukovitého kopolymeru ethenu, alespoň jednoho dalšího a-alkenu, a je-li to žádoucí, jednoho nebo více polyenů.
Polymery, připravené z ethenu, nejméně jednoho dalšího α-alkenu a — je-li to žádoucí — jednoho nebo více polyenů, se řadí na první místo mezi známými syntetickými kaučukovitými polymery vzhledem ke své vynikající odolnosti proti účinkům ozónu, proti vlivům počasí a proti stárnutí. Se zřetelem k těmto výhodným vlastnostem jsou takové kopolymery použitelné na celé řadě úseků.
Avšak podobně jako četné syntetické elastomery, například kopolymery styrenu a butadlenu, jsou kopolymery výše uvedeného typu zpravidla prosté lepivosti a bez adhese.
Lepivostí nebo adhesí se zde míní adhese povrchů těchže nevulkanizovaných kaučuků, dostanou-li se do· vzájemného styku za mírného tlaku.
Dostatečná lepivost je závažnou a podstatnou vlastností při výrobě četných předmětů, a zvláště při výrobě předmětů, složených z většího počtu částí nebo vrstev, jako je tomu u hnacích pásů, dopravních pásů, a zvláště to platí o pneumatikách pro vozy. Protože v důsledku dostatečné lepi2 vosti se dosáhne stálá a dokonalá adhese mezi různými částmi nebo vrstvami předmětu v průběhu sestavování a vulkanizace takového předmětu.
Východiskem ze situace, dané nedostačující lepivostí kaučukovitých kopolymerů ethenu, nejméně jednoho dalšího α-alkenu a — je-li to žádoucí — jednoho nebo více polyenů, bylo hledání způsobu výroby takových předmětů lepením jednotlivých kaučukovitých povrchů za vzniku vrstvené struktury, přičemž se mezi vrstvami používá lepící činidlo. Takový způsob je nejen neobratný a svízelný a právě z toho důvodu nezajímavý pro průmyslové využití, ale často· je třeba používat v přípravcích vznětlivé organické roztoky, takže již z tohoto důvodu a se zřetelem na bezpečnost práce v průmyslu nelze uvedený způsob doporučovat.
Rovněž byly připraveny lepící pryskyřice, jako jsou například kondenzační produkty fenolů a aldehydů a kondenzační produkty acetylenu, dále alkylované fenolové pryskyřice, jako jsou látky, známé po obchodním označením Amberol ST 140 F, dále isoprenové pryskyřice, substituované fenolovými zbytky, dále také isoprenové isokopolymerní pryskyřice, substituované fenolovými zbytky. Výhodou uvedených prys kyřic je to, že se dají vmíchat do kaučukovité hmoty, a není třeba je nanášet ve vrstvách na povrchy kaučuků. Ale má-li se dosáhnout poněkud přijatelné lepivosti, pak je třeba — jak se ukázalo v praxi — přidávat lepící pryskyřice v tak velkých množstvích, že tím dojde к nepříznivému ovlivnění Vlastností vulkanizovaného předmětu. Navíc pak v důsledku použití velkých množství lepící pryskyřice silně migrují к povrchu kaučuku, což se označuje jako vypocování. Použití těchto velkých množství v případě válcovaných nebo kalandrovaných kaučukovltých kopolymerů ethenu způsobuje změny v tom smyslu, že totiž původní efekt je zcela znehodnocen nadměrným vypocováním, a popřípadě se i mění na opačnou, nepříznivou stranu. Dále je použití tak velkých množství nákladné. Použije-li se lepící pryskyřice v menších množstvích, pak se lze ponejvíce vyhnout těmto nepříznivým vlivům, ale naopak a na neštěstí za cenu, že totiž v případě uvedených menších množství se nedosáhne v praxi vyhovující adhese.
V čs. patentu č. 192 5'38 se popisuje způsob přípravy směsí s konfekční lepivostí na bázi kaučukovitého kopolymerů ethylenu, alespoň jednoho dalšího α-alkenu a alespoň jednoho polyenů a lepících pryskyřic, jehož podstata spočívá v tom, že se použije kopolymerů s obsahem 50 až 85 molárních proč, etylénu, který v nelineární části řetězce obsahuje dvojné vazby mezi atomy uhlíku, přičemž na dvou uhlíkových atomech spojených dvojnou vazbou jsou vázány buď dvě arylové, aralkylové, alkarylové, cykloalkylové nebo· alkylové skupiny s 1 až 18 atomy uhlíku ve vzájemném postavení cis, které netvoří část téhož cyklického systému, nebo alespoň tři alkylové, cykloalkylové, arylové, alkarylové nebo aralkylové skupiny s 1 až 18 atomy uhlíku, a směs uvedeného kopolymerů a 1 až 25 % hmotnostních lepící pryskyřice se vystaví za přítomnosti kyslíku a 0,001 až '5; % hmotnostních fotosensibilizátoru radiačnímu záření z umělého zdroje o vlnové délce 200 až 800 nm, přičemž směs v rievulkanizovaném stavu má tažnost nejméně 500 % a mez pevnosti v tahu 0,15 až 5 MPa.
Při uvedeném způsobu kaučukovitý kopolymer výhodně vykazuje na termogramu, pořízeném diferenční kalorimetrií při rychlosti chlazení 8 °C/min, kde krystalizační teplo je funkcí teploty, maximum při teplotě —7 až +11 °C.
Nyní bylo nalezeno, že lze získat směs s vhodnou hodnotou lepivosti i bez působení světla, jestliže se použije kopolymerů ethanu, dalšího α-alkenu, a je-li to žádoucí, jednoho nebo více polyenů, a polymeru tvořeného konjugovaným dienem ze skupiny kopolymerů styren-butadien, polybutadienu a polyisoprenu. Předmětem vynálezu je lepivá směs na bázi kaučukovitého· kopolymerů ethenu, alespoň jednoho dal šího α-alkenu, a je-li to žádoucí, jednoho nebo více polyenů, obsahující lepící pryskyřici, plniva a přísady, vyznačující se tím, že sestává z
I. 20 až 75 dílů kaučukovitého kopolymeru obsahujícího 60 až 80 % hmotnostních ethenu, 20 až 40 % hmotnostních dalšího α-alkenu a až 20 °/o hmotnostních jednoho nebo více polyenů, který má v nevulkanizovaném stavu tažnost nad 800 a pevnost v tahu 1 až 10 MPa,
II. 80 až 25 dílů jednoho nebo více kaučukovltých polymerů sestávajících z konjugovaného dienu ze skupiny kopolymerů styren-butadien, polybutadienu a polyisoprenu, přičemž kaučukovité polymery mají viskozitu Mooneý alespoň 30,
III. lepicí pryskyřice a popřípadě plniv a aditiv, přičemž tato směs má tažnost alespoň 800 °/o a pevnost v tahu 0,13 až 5 MPa. Takto je možno získat lepivé směsi i z polymerů, které samy o sobě nejsou lepivé. Je velmi překvapující, že je možno získávat směsi podle vynálezu s dostatečnou hodnotou lepivostí i s použitím kopolymerů ethenu, které mají maximum na diferenční kalorimetrické křivce nad +11 °C.
Pro dosažení velmi vysokých hodnot lepivosti je sice nutno použít působení světla podle čs. patentu č. 192 538, ale v mnoha případech postačuje použití směsi podle tohoto, vynálezu.
Směs podle vynálezu rovněž rozšiřuje okruh použitelných polymerů. Nejsou kladeny žádné požadavky ohledně umístění nenasycených vazeb v kopolymerech etylénu.
Zvláště překvapující je, že lze získat lepivé směsi s definovanými mechanickými vlastnostmi, pokud jde o tažnost a pevnost v tahu, aniž by bylo· nutno je vystavovat působení světla. Není totiž nutno používat intenzit světla nad 200 /íW/cm2/nm a s výhodou 30 juW/cmVnm. Směs podle vynálezu lze připravit při normálním osvětlení místnosti, tzn. při intenzitě světla nižší než 2 /AV/cm.2/nm.
Kopolymery ethenu, kterých je možno použít podle vynálezu, mohou být obecně připraveny interpolymerací směsi ethenu, alespoň jednoho dalšího α-alkenu, a je-li to žádoucí, jednoho nebo více polyenů v roztoku v organickém rozpouštědle, které nesmí obsahovat halogen, nebo v suspenzi s použitím koordinačního katalyzátoru.
Jako koordinačního katalyzátoru je možno použít katalyzátoru obsahujícího alespoň jednu sloučeninu kovu z podskupiny 4 až 6 nebo 8 Mendělejevovy periodické soustavy prvků, počítaje v to thorium a uran, což je tak zvaná složka těžkého kovu, a kov, slitinu nebo hydrid kovu či sloučeninu kovu ze skupin 1 až 3 nebo· ze čtvrté hlavní skupiny periodické soustavy, což je tak zvaná hliníková složka, a pokud je to žádoucí, popřípadě' další látky, jako jsou malá množství - sloučenin s volnými elektronovými páry, například jako je voda, alkohol, kyslík nebo některá z- Lewisových bází, .nebo- malé množství poiyhalogenoyané organické sloučeniny. Jako výhodné lze označit použití katalyzátoru, který byl připraven ze sloučeniny vanadu - a/nebo titanu, rozpustných ve vehikulu, jako· je například oxytri chlorid vanadu -a/nebo· chlorid vanadičitý -a/nebo chlorid titaničitý a/ /nebo· tetraalkylester -kyseliny titaničité, a z jedné nebo více sloučenin hliníku, s výhodou organických, jako jsou trialkylderiváty hliníku, dialkylaluminiumhalogenidy a/nebo monoalkylaluminiumdihalogenidy, dále dialkylaluminiumhydrid. S výhodou se používá takových alkylderivátů hliníku, které obsahují alkylové skupiny s 2 až 8, zvláště s -2- až 5 atomy uhlíku.
Velmi dobrých výsledků se dosahuje za použití kombinace oxytrichloridu vanadu -a alkylaluminiumhalogenidů.
.'Poměr hliníkové složky a složky -těžkého kovu může kolísat -v širokém -rozmezí, -například mezi 2:1 a 500:1, s výhodou mezi 3:1 .až 25:1. Provádí-li -se postup kontinuálně, pak se složky katalyzátoru mohou přímo- přidávat do- polymeračního pásma ve formě roztoku v - rozpouštědle.
Kopolymery ethenu, - kterých - lze -použít podle vynálezu, jsou tvořeny ethenem, alespoň jedním - dalším α-alkenem, a je-li to žádoucí, jedním- nebo více - -polyeny. -Dalším a-alkenem -může být kterýkoli kopo-lymero- vatelný a-alken, ale výhodné jsou a-alkeny s 3 až 18 uhlíkovými atomy v molekule a. zejména s 3 až -4 uhlíkovými atomy v molekule. Patří mezi ně například buten, 4-methyl-l-penten, hexen, hepten a -zejména propen. Lze rovněž použít směsí a-alkenů, například propenu a -butenu. Obsah ethenu v -kopolymeru činí 60 až 80 % hmotnostních. Nejvyšších hodnot lepivosti -se obvykle dosahuje při obsahu ethenu pod 75 % hmotnostních.
Obsah polyenu činí -až 20 % hmotnostních, výhodné - množství přítomného- polyenu leží pod -10 % hmotnostních. Vzhledem k mechanickým vlastnostem vulkanizovaných směsí, by měl kopolymer -obsahovat alespoň 2 % - hmotnostní, výhodně alespoň 4 % hmotnostní polyenu. Mezi vhodné polyeny patří dicyklopentadien, methylennorbornen, ethylidennorbornen, propenylnorbornen a
1,4-hexadien.
Kopolymerační reakce se obvykle provádí při teplotě —40 -až 120 °C, výhodně —20 až 80 °C. Tlak činí obvykle 0,1- až 5 MPa, ale je možno- použiti - vyššího - nebo nižšího tlaku. Postup se výhodně provádí kontinuálně.
Použité vehikulum může být jakákoli kapalina, která je inertní vůči katalyzátoru a obsahuje s výhodou na - molekulu 4 až 18 atomů uhlíku. Jako příklady vhodných uhlovodíků ve funkci rozpouštědla lze uvést alifatické a cykloalifatické uhlovodíky, jako je butan, pentan, cyklohexan, hexan, heptan nebo frakce z - ropy, -dále aromatické uhlovodíky, jako je například toluen - a benzen, dále také halogenované deriváty uhlovodíků, jako je například tetrachlorethen.
Postup -podle tohoto vynálezu - se - s výhodou provádí za - takové teploty a tlaku, že jeden nebo více z - použitých monomerů, zvláště pak a-alken, jako- je -propen, je - kapalný, a je v -reakční směsi v takovém množství, že slouží jako rozpouštědlo. Pak není- třeba používat dalšího rozpouštědla.
Molekulovou hmotnost kopolymerů ethenu, které se m-ají - použít při postupu podle tohoto vynálezu, -lze obvykle ovlivnit regulátory řetězce., jako· je například acetylen, vodík, 1,2-butadien, alkylderiváty zinku a alkylhalogenidy. S výhodou se jako regulátor - -řetězce používá vodík. - Molekulové hmotnosti kaučukovitých kopolymerů ethenu - kolísají obvykle mezi 5.104 až -5.10δ. Výra• zem molekulová hmotnost se zde míní střední -molekulová hmotnost; stanovená - ' -z - rozptylu světla po· -odstranění případných gólových - podílů. Nejlepších hodnot - -lepivosti se dosahuje -při -molekulových hmotnostech 5.105 až 5 .10«.
Kaučuk-ovité polymery - z konjugovaných dienů -mají být vybrány ze - skupiny -sestávající z kopolymeru -styren-butadien, polybutadienu a po-lyisoprenu.
Kopolymery styren-butadien lze připravit jak - emulzní, - tak - roztokovou - polymeraci. Tyto- kopolymery obsahují 5 - až 30 % hmotnostních styrenu. Lze použít -jak nepravidelných, - tak blokových - kopolymerů. Způsoby přípravy těchto· kopolymerů jsou známy.
•Polybutadien je možno- připravit roztokovou polymeraci s použitím -Zieglerových katalyzátorů nebo- organolithných katalyzátorů. Tyto polybutadieny mají obsah cis- podílu alespoň 30 %.
Polyisopren je možno- rovněž připravit s použitím Zieglerových- nebo organolithných katalyzátorů. Tyto- polyisopreny - mají , -obsah cis-podílu alespoň 90 %.
Molekulová hmotnost těchto polymerů odpovídá viskozitě - Mooney [ML - [.1+4)125°] o -. hodnotě - vyšší než - 30, výhodně 35.
Nevulganizované směsi kaučukovitých polymerů a -přísad mají pevnost v tahu 0,13 až 5 MPa, výhodně 0,14 -až 1,5 MPa.
Pro získání směsi s touto- hodnotou pevnosti v -tahu je třeba vycházet z kopolymerů ethenu, které mají již v nevulkanizovaném stavu určitou pevnost, - která se nazývá „pevnost za syrová“ (green strength). Tato· pevnost za -syrová - nesmí být příliš vysoká, částečně s ohledem na požadovanou tažnost. Měla by mít hodnotu 1 až 10 - MPa.
Smísením kaučukovitého kopolymeru ethenu -s kaučukovitým polymerem, tvořeným konjugovaným dienem ze -skupiny kopolymerů styren-butadien, - polybutadienu a po-lyisoprenu, se pevnost v tahu obvykle sníží. Požadovanou hodnotu pevnosti v tahu lze dále nastavit pomocí plniv, jako jsou saze a oleje. Potřebné množství plniv - odborník snadno- - zjistí jednoduchým pokusem.
Na pevnost v -tahu má rovněž vliv teplota zpracování. Zpracováním při teplotách nad 100 °C se může pevnost - v tahu snížit.
Při použití aditiv je nutno - sledovat dodržení minimální tažnosti 800 %. Výhodně má směs kaučukovitých polymerů a veškerých přísad tažnost alespoň 1700 %.
Pevnost v tahu a tažnost - se měří podle normy ΝΈΝ 5602 (kroužková metoda) při rychlosti 10 cm/min a teplotě 23 °C. Tloušťka zkušebních kroužků je 2 mm.
Směs o - požadované tažnosti se získá s použitím- kopolymeru ethenu o tažnosti alespoň 800 - °/o, výhodně 1700 %. Tyto- hodnoty je možno zajistit dostatečným obsahem ethenu v kopolymeru, tj. - nad 60 -% hmotnostních.
Jestliže hotový kopolymer, obsahující například - 66 % molárních - ethenu, vykazuje ' snížení tažnosti, - je možno - tažnost zvýšit přídavkem1, dalšího množství ethenu. Obecně není možno použít kopolymeru s obsahem ethenu nad 80' % - hmotnostních, poněvadž pak tažnost silně klesá -až pod 800 %.
Protože -tažno-st směsí kaučukovitých polymerů a plniv obvykle klesá se stoupajícím obsahem plniva, je třeba pečlivě -dbát, aby se nepřidalo- příliš velké množství plniva. Tyto- směsi -obecně ' obsahují kopolymery ethenu s vysokým -obsahem ethenu. Při použití těchto- kopolymerů může dojít i k tomu, že přídavkem malého množství plniva tažnost směsi vzroste.
Při zpracování směsí obsahujících kopolymery ethenu s vysokým obsahem ethenu při nízkých teplotách, - například pod 100° Celsia, se může rovněž stát, že tažnost po vmíšení plniv prudce klesne. Tomuto poklesu lze však zabránit zvýšením teploty zpracování.
Na základě těchto- polyenů stanoví odborník jednoduchými pokusy, které směsi jsou vhodné podle vynálezu.
Směsi podle tohoto vynálezu obs-ahují s výhodou jednu nebo- více lepících pryskyřic, -a v tomto- směru se - může použít při postupu podle - tohoto vynálezu jakákoli látka, která po přidání - do- směsi kaučukovitých polymerů zvýší jejich lepivost. Za velmi vhodné látky lze označit - -organické cyklické pryskyřice, obsahující nejméně jednu polární funkční skupinu a mající molekulovou hmotnost nejméně 200. Jako- příkl. těchto pryskyřic lze uvést Isopreno-idní pryskyřice, -terpenoidní pryskyřice, fenol-aldehydové pryskyřice, fenol-acetylenové pryskyřice -nebo- alkylované fenolové pryskyřice.
Jako- příklady vhodných lepících pryskyřic lze uvést terpeny, deriváty abietové kyseliny, kyselinu pimarovou, produkty Dlelsovy -a Alderovy reakce, zís-kané - z isopre8 nu a piperylenu, butadienu, dicyklopéntadienu nebo- jejiph směsí. S výhodou se mohou použít pryskyřice typu -alkylovaných fenolů, například pryskyřice, která je známa pod označením „Amberol ST 140 F“, „Durez 19 900“ -a „Pryskyřice 7521“.
Posléze uvedená lepivá, která je třeba označit za nejvýhodnější při postupu podle tohoto vynálezu, patří do skupiny kondensačních produktů formaldehydu - a- alkylovaných fénolů o molekulových hmotnostech mezi 200 -až 3000, zvláště mezi 300- až 2000, přičemž alkylová skupina - obsahuje vždy 1 až 30, zvláště 8 až 12 uhlíkových atomů.
S výhodou je taková alkylová skupina silně větvená, a -obsahuje rovněž - s výhodou 8 uhlíkových -atomů. Jako příklady vhodných alkylových skupin lze uvést skupiny: 1,l,3,3--etгamethylbutyl·ovou, 1,3,!^-^tirlmethylhexylovou a 1,3,5,7-tetr-amethyloktylovou.- Ro-vněž je možno- použít 'modifikací těchto pryskyřic, -například kondensační produkty alkylfeno-lů s chloridem ' sirnatým nebo chloridem sirným. Mohou -se rovněž použít směsi lepících pryskyřic.
Lepicí pryskyřice se mohou použít ve směsích podle tohoto vynálezu v množstvích mezi 1 ' až 25 % hmotnostních, přepočteno- na po-lymerní směs, -ačkoliv se s výhodou používá pouze malé množství ve srovnání ' -se současnou praxí, například 2 až 10 % hmotnostních.
Přípravky podle - tohoto- vynálezu mohou rovněž obsahovat ' jedno nebo více z vulka, nizačních činidel, a v tomto -směru ' - se v přípravcích' podle tohoto vynálezu mohou použít běžná vulkanizační činidla, ' jako- je například síra nebo peroxidy, Množství vulkanizačního činidla, které se přidává do přípravku podle tohoto ' vynálezu, může - kolísat v širokém rozmezí. Zpravidla se používá 0,5 až ' 5 - ' % hmotnostních, přepočteno -na množství kaučukovitého polymeru, přidaného- do přípravku; s výhodou se používají -množství mezi 0,5 -až 2 '% - hmotnostních. Směsi podle tohoto- vynálezu mohou obsahovat kromě vulkanizačního- činidla jeden nebo- více z akcelerátorů vulkanizace, jako je zinečn-atá sůl -kyseliny diethylk-art bamové, tetrpmethylthiuramdlsulfld, 2-merkpřtobenzthiazol a aktivátory, jako Je diethylenglykol. Kaučuko-vlté - polymery je možno dále vulkanizovat běžnými postupy.
Směsi podle tohoto vynálezu mohou dále obsahovat obvyklá - plniva -a' pigmenty. Jako příklady použitelných plniv a pigmentů lze uvést saze, jemný kysličník křemičitý, vysráženou křídu, vysrážený 'křemičitan hlinitý, křemičitan hořečnatý, kysličník titaničitý -a kaolín. Zpravidla se tyto- látky přidávají v množstvích 10 až - 500 % hmotnostních, s výhodou 25 až 250 % hmotnostních, přepočteno- na množství kaučukovitých polymerů, přidaných do- přípravku.
Směsi podle tohoto vynálezu - mohou rov198186 něž obsahovat oleje, a to povahy naftenových parafinických olejů nebo· aromátů.
Zpravidla se oleje přidávají do směsí podle tohoto vynálezu v množstvích 5 až 200 proč, hmotnostních, přepočteno· na množství kaučukovltého polymeru, přidávaného do přípravku, ale s výhodou se jedná o množství 10 až 100 °/o hmotnostních.,
V dalších příkladech je vynález blíže popsán, aniž by tím byl rozsah vynálezu jakkoli omezován.
Příklad 1
Připraví se směsi, obsahující kopoiymer ethenu, propenu a ethylidennorbornenu, a kopoiymer styrenu s butadienem (SBR 1500).
Na 100 dílů polymeru se přidají do směsi tyto dále uvedené látky:
dílů kysličníku zlnečnatého, díl kyseliny stearová, dílů sazí FEF, dílů aromatických olejů, díly zinečnaté soli kyseliny dlbutyldithiokarbamové,
0,5 dílu 2-merkaptobenzťhiazolu,
0,5 dílu tetramethylthiuramdisulfodu,
1,5 dílu síry a dílů lepící pryskyřice, připravené polykondenzací alkylfenolu s formaldehydem (Amberol S T 140 F).
Pevnost· v tahu a tažnost se stanoví v obou případech, to jest v případě vlastní směsi, i směsi s přísadami, a směs s přísadami se rovněž testuje na lepivost, která se stanoví na přístroji, určeném к měření lepivosti, který byl popsán v publikaci SGF
6. 235 „News on EPDM and generál infor- io mation of rubber technology“. Postup, který byl popsán v uvedeném článku, lze shrnout takto:
Pruhy určitého tvaru se připraví za použití malého· pístového vytlačovacího zařízení s elektricky vyhřívaným válcem (100° Celsia).
Tyto pruhy se opatrně pokryjí hliníkovou fólií, takže účinek světla je vyloučen, potom . se pruh omotá kolem válce, na němž byla předtím upevněna adhezní lepenka s lepivou částí směřující ven. Potom se obtočí druhé vinutí a přitlačí se na prvé, a posléze se válec s navinutými pruhy nechá točit za konstantní obvodové rychlosti asi 170 mm/min, a pruhy se přitlačují к sobě za konstantního zatížení 750 g za použití volně se pohybujícího· dalšího· válce během jedné celé otáčky válce s pruhy.
Potom, co pruhy byly přitlačeny po celém obvodu prvého válce, se přítlačný válec uvolní, a druhé vinutí je tedy přidržováno pouze lepivostí. Šíře povrchu dotyku mezi prvým a druhým vinutím činí až 2,5 milimetru. Po· nanesení druhého vinutí a přichycení se konec druhého vinutí upevní do tahových kleští a měří se síla, která je třeba к odvinutí druhého lepivého pruhu od prvého· za teploty místnosti. Protažení nevulkanizovaného· druhého pruhu s lepivém, upevněného do tahových klestí, se znemožní tím, že se druhé vinutí a. přichycená část opatří adhezní lepenkou. Lepivá část lepenky je směrována к povrchu kaučuku.
Rychlost odvinování se nastaví na 1 cm/ /min. Délka odvinuté části, na které se měří lepivost, činí asi 125 mm.
Zjištěné výsledky měření jsou uvedeny v tabulce I.
TABULKA I
Směs I II III IV
I. složka *) 100 50 .40 0
II. složka **) 0 50 . 60 100
směs polymerů
pevnost v tahu MPa 2,75 . nad 11 0,7 0,19
tažnost % 2350 nad 2365 2160 390
směs š přísadami
pevnost v tahu MPa nad 0,22 nad 0,24 nad 0,27 0,12
tažnost % nad 2365 nad 2365 nad 2365 260
hodnota lepivosti g/5 mm 400 3700 2200 300
*) Použitý kopoiymer obsahoval hmotnostně 62 % ethenu,'28 % propenu a 10 % · ethylidennorbornenu, hodnota viskozity ) Kopoiymer styrenu a butadienu (SBR Mooney ML (1+4) 125° = 59 1500).
Příklad II
Připraví se směs polylsoprenu (Natsyn
2200) s obsahem cis-1,4- 96% (PIP) a kopolymeru EPDM o hodnotě viskozity Mooney ML(l+4) 125 °C - 54, obsahujícího hmotnostně 67 % ethenu, 28 % propenu a 5 '% ethylidennorbornenu; maximum na diferenčním kolorimetrickém termogramu +12 °C.
Provedou se stejná měření, jako v příkladu I, a to po přimíchání přísad stejným způsobem. Výsledky jsou uvedeny v tabulce II.
TABULKA II
Směs
II III
IV V
EPDM 100
PIP 0
směs polymerů
pevnost v tahu MPa 5,4
tažnost % 980
směs s přísadami
pevnost v tahu MPa. 3,6
tažnost % 1950
hodnota lepivosti g/5 mm 300
Příklad III
Kopolymer EPDM popsaný v příkladu I, se smísí s polyisoprenem, popsaným v příkladu И.
90 10 40 60 30 70 0 100
5,05 0,76 0,26 0,16
980 840 940 200
.5,1 0,39 0,15 0,06
1720 1780 1420 90
80 1400 2100 • 440
Ke směsi se přidají plniva a přísady za použití postupu z příkladu I.
Výsledky různých měření jsou uvedeny v tabulce III.
TABULKA III
Směs I II ΠΙ IV
EPDM 100 40 30 0
PÍP 0 60 70 100
směs polymerů 0,16
pevnost v tahu MPa 2,75 nad 0,41 0,18
tažnost % 2350 nad 2365 2120 200
směs s přísadami
pevnost v tahu MPa nad 0,22 nad 0,14 nad 0,09 0,06
tažnost % nad 2365 nad 2365 nad 2365 ,90
hodnota lepivosti g/5 mm 400 '2800 1300 440

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT vynalezu
    1. Lepivá směs na bázi kaučukovitého kopolymeru ethenu, alespoň jednoho dalšího a-aíkenu, a je-li to žádoucí, jednoho nebo více polyenů, obsahující lepicí pryskyřici, plniva a přísady, vyznačující se tím, že sestává z
    I. 20 až 75 dílů kaučukovitého kopolymeru obsahujícího 60 až 80 % hmotnostních ethenu, 20 až 40 % hmotnostních dalšího α-alkenu a až 20 % hmotnostních jednoho nebo více polyenů, který má v nevulkanizovaném stavu· tažnost nad 800 % a pevnost v tahu 1 až 10 MPa,
    II. 80 až 25 dílů jednoho nebo více kaučukovitých polymerů sestávajících z konjugovaného dlenu ze skupiny kopolymerů styren-butadlen, polybutadlenu a polyisoprenu, přičemž kaučukovité polymery mají viskozitu Mooney alespoň 3'0, . III. lepicí pryskyřice a popřípadě plniv a adltlv, přičemž tato směs má tažnost alespoň 800 % a pevnost v tahu 0,13. až 5 MPa.
    '
  2. 2. Směs podle bodu 1 vyznačující se tím, že má tažnost alespoň 1700 % a pevnost v tahu 0,14 až 1,5 MPa.
  3. 3. Směs podle bodu 1 vyznačující se tím, že jako lepicí pryskyřici obsahuje sloučeninu o molekulové hmotnosti 200 až 3000, připravenou z alkylfenolu a formaldehydu, přičemž alkylová skupina obsahuje 8 až 12 uhlíkových atomů.
CS762713A 1975-04-24 1976-04-23 Adhesive mixture based on ruberry copolymere of ethylene CS198186B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NLAANVRAGE7504834,A NL181112C (nl) 1975-04-24 1975-04-24 Werkwijze voor het bereiden van een kleefkracht bezittend rubberachtig mengsel op basis van een rubberachtig copolymeer uit etheen en gevulcaniseerde voorwerpen daaruit bestaande.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS198186B2 true CS198186B2 (en) 1980-05-30

Family

ID=19823644

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS762713A CS198186B2 (en) 1975-04-24 1976-04-23 Adhesive mixture based on ruberry copolymere of ethylene

Country Status (18)

Country Link
US (1) US4131634A (cs)
JP (1) JPS5914062B2 (cs)
AT (1) AT354724B (cs)
BE (1) BE840948A (cs)
BR (1) BR7602545A (cs)
CA (1) CA1079891A (cs)
CS (1) CS198186B2 (cs)
DD (1) DD127017A5 (cs)
DE (1) DE2617520A1 (cs)
ES (1) ES447127A1 (cs)
FR (1) FR2308661A1 (cs)
GB (1) GB1501340A (cs)
IT (1) IT1058218B (cs)
MX (1) MX4484E (cs)
NL (1) NL181112C (cs)
PL (1) PL103984B1 (cs)
RO (1) RO71675A (cs)
SE (1) SE411767B (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4497926A (en) * 1981-12-28 1985-02-05 Raychem Corporation Elastomer based adhesive compositions
GB2273711A (en) * 1992-12-23 1994-06-29 Tba Belting Ltd Drive belts
ES2132670T3 (es) * 1994-06-14 1999-08-16 Akzo Nobel Nv Parametros de curado mejorados en vulcanizacion del caucho.
JP3645469B2 (ja) * 2000-06-02 2005-05-11 横浜ゴム株式会社 破壊特性を向上させた積層体用ゴム組成物
JPWO2005105912A1 (ja) * 2004-04-28 2008-03-13 三井化学株式会社 ゴム組成物の製造方法、ゴム組成物およびその用途
WO2008091847A1 (en) * 2007-01-24 2008-07-31 Dow Global Technologies Inc. Polymeric compositions, methods of making the same, and articles prepared from the same

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3342769A (en) * 1964-10-15 1967-09-19 Du Pont Coating composition containing an ethylene, propylene, non-conjugated diene terpolymer
US3343582A (en) * 1965-01-27 1967-09-26 Shell Oil Co Covulcanizate comprising polyisoprene, ethylene-propylene-diene rubber, and conjointaccelerators
DE1570090C3 (de) * 1965-05-14 1979-11-22 Uniroyal Gmbh, 5100 Aachen Verfahren zur verbesserten S-Vulkanisation von Äthylen-Propylen-Terpolymerisate enthaltenden Elastomerengemischen
NL146192B (nl) * 1966-05-09 1975-06-16 Copolymer Rubber & Chem Corp Werkwijze voor de bereiding van een homogeen, met zwavel vulcaniseerbaar rubbermengsel.
US3557028A (en) * 1967-02-28 1971-01-19 Goodyear Tire & Rubber Ozone resistant polymer blends
US3607985A (en) * 1968-10-30 1971-09-21 Du Pont Elastomer having improved building tack
BE756166A (fr) * 1969-09-16 1971-03-15 Sumitomo Chemical Co Composition caoutchouteuse
GB1235133A (en) * 1970-01-29 1971-06-09 Exxon Research Engineering Co Ternary rubber blend
US3852354A (en) * 1970-09-09 1974-12-03 Sumitomo Chemical Co Higher alkyl thiurom sulfide
US3741931A (en) * 1970-11-23 1973-06-26 Trw Inc Polyolefin rubbers reacted with butadiene resins
JPS5216135B2 (cs) * 1972-03-06 1977-05-07
JPS5147465B2 (cs) * 1972-12-12 1976-12-15
US3821152A (en) * 1973-01-19 1974-06-28 Phillips Petroleum Co Heat resistant vulcanizable blend of butadiene/styrene rubbers and ethylene propylene-diene terpolymers
CA1031294A (en) * 1973-10-26 1978-05-16 Stamicarbon B.V. Process for preparing mixtures with building tack which are based on rubber-like copolymers of ethylene

Also Published As

Publication number Publication date
AT354724B (de) 1979-01-25
DE2617520A1 (de) 1976-11-04
BE840948A (nl) 1976-10-21
FR2308661B1 (cs) 1982-01-15
JPS5914062B2 (ja) 1984-04-03
SE7604729L (sv) 1977-01-20
ATA295676A (de) 1979-06-15
FR2308661A1 (fr) 1976-11-19
NL181112C (nl) 1987-06-16
IT1058218B (it) 1982-04-10
CA1079891A (en) 1980-06-17
ES447127A1 (es) 1977-06-16
RO71675A (ro) 1982-10-26
NL7504834A (nl) 1976-10-26
US4131634A (en) 1978-12-26
DD127017A5 (cs) 1977-08-31
GB1501340A (en) 1978-02-15
SE411767B (sv) 1980-02-04
BR7602545A (pt) 1976-10-19
AU1319276A (en) 1977-10-27
JPS51145557A (en) 1976-12-14
PL103984B1 (pl) 1979-07-31
NL181112B (nl) 1987-01-16
MX4484E (es) 1982-05-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4116895A (en) Puncture sealant composition
US5085942A (en) Sealant product, laminate thereof, and pneumatic tire constructed therewith
US4913209A (en) Sealant product, laminate thereof, and pneumatic tire constructed therewith
US3830274A (en) Elastomer blends and tire sidewalls prepared therefrom
US4003420A (en) Tire with sidewall composition
WO1994000289A1 (en) Puncture sealant formulation
US4808657A (en) Rubbery adhesive cements
US4068041A (en) Method for rubberizing steel cords
US3509239A (en) Polymeric compositions based on rubber and copolymers of piperylene with 2-methyl-2-butene
US3364155A (en) Adhesive containing diene rubber and olefin copolymer
CS198186B2 (en) Adhesive mixture based on ruberry copolymere of ethylene
US3653423A (en) Bonding epdm to butadiene rubbers
US3335041A (en) Method of splicing the ends of tire tread stock
US4284535A (en) Rubber composites suitable for tire sidewalls from hexadiene polymer
US3528473A (en) Process of adhesion between different elastomers
CN110527202B (zh) 具有固化后密封剂层的充气轮胎
US4220512A (en) Morphology stabilization of heterogeneous polymer blends
CA1262788A (en) Pneumatic tire with puncture sealing feature
US20210245459A1 (en) Sealing compounds for self-sealing tyres
US2752978A (en) Tubeless pneumatic tire and method of making same
US3403072A (en) Hydrogenated diene polymers for bonding ethylene copolymer rubbers to a vulcanizablerubber body
US3406732A (en) Process for manufacturing and retreading tires and articles and the products obtained therefrom
US3607829A (en) Sulfur-curable elastomer having improved building tack
US2993821A (en) Bonding compositions
GB2072576A (en) Ahring a halobutyl rubber to an unsaturated rubber