Vynález se týká setrvačníku s proměnnou hmotností pro zajištění dlouhého doběhu strojů, zejména čerpadel.
U vodních strojů, zejména u čerpadel používaných ve vodárenství, u přečerpávacích čerpadel a v mazacích obvodech vodních turbín, je nutno splnit požadavek dlouhého doběhu stroje, kterým se zabrání vzniku vodního rázu při výpadku pohonného zařízeni čerpadla ve výtlačných řádech nebo při přerušení funkce mazacího obvodu u turbíny. K zabezpečení tohoto doběhu se používá setrvačník, Kterým se zvětšuje moment setrvačnosti soustrojí.
Při klasické konstrukci setrvačníku se značně zvyšuje hmotnost soustrojí vzhledem k zajištění potřebné délky doběhu.
Nevýhodou tohoto provedení je nutné zvětšení výkonu pohonného zařízeni pro rozběh soustrojí. Tím se značně nepříznivě ovlivní cena zařízení i ekonomika vlastního provozu. Další nevýhodou je velká spotřeba materiálu pro zhotovení setrvačníku.
Je tedy úkolem vynálezu vyřešit, novou konstrukci setrvačníku, která by svou jednoduchostí a nenáročným způsobem výroby odstranila v podstatě nevýhody stávajících řešení.
Tento úkol řeší vynález, kterým je setrvačník s proměnnou hmotností, sestávající z pláště nerozebíratelně spojeného s hřídelí, která je otočně uložena v nosném rámu
197 894
197 894 a jeho podstata spočívá v tom, že vnitřní prostor pláště je rozdělen alespoň dvěma žebry, z niehž každé je opatřeno nejméně jedním přepoužtěcím otvorem, na komory, opatřené na vnějším obvodu pláště výpustným ventilem, přičemž každá komora je spojena hřídeli opatřenou soustavou plnících kanálků a soustavou odvzduěňovaeích kanálků jednak β neznézorněnou sběrnou nádrží a jednak 8 atmosférou.
Také je podstatou vynálezu, že na apodní čáeti nosného rámu je vytvořena nádržka opatřená vypouštěcím potrubím.
Vyšší účinek spočívá ve snížení pořizovacích a provozních nákladech zařízení a dále v přechodném snížení momentu setrvačnosti během rozběhu soustrojí a tím i možnosti použití pohonného zařízení o nižším výkonu.
Příklad provedení je schematicky znázorněn na připojeném výkrese, kde obr. 1 je částečný osový podélný řez setrvačníkem a obr. 2 představuje příčný řez A-A setrvačníkem.
V nosném rámu 1 je v ložiskách 2 uložena hřídel £, které prochází osou setrvačníku £, a jehož pláětěm 41 válcového tvaru je nerozebíretelně, například svarem, spojena. Vnitřní prostor 42 pláště 41 je rozdělen žebry 43. například radiálními, na komory 44. jak je znázorněno na obr. 2. Jednotlivé komory 44 jsou navzájem propojeny přepouštěcími otvory 45 vytvořenými jak na vnitřním, ták na vnějším obvodu žeber 43 a jaou dále opatřeny výpustnými ventily £, umístěnými na obvodu pláště 41. Mezi setrvačníkem £ 8 spodní částí 11 nosného rámu 1 je pod výpustnými ventily £ upravena nádržka 6, která je vypouštěcím potrubím 61 spojena a neznázorněnou sběrnou nádrží. Ze sběrné nádrže je též vyvedeno plnící potrubí 2, ústící do plnicího pouzdra 8, umístěného na hřídeli £ vně pláště 41. Plnicí pouzdro 8 je spojeno s jednotlivými komorami 44 pomooí soustavy plnicích kanálků £, například středovým plnicím kanálkem 91 a radiálními plnicími kanálky 92. jak je znázorněno na obr. 1 a obr. 2. Komory 44 jsou dále pomocí soustavy odvzdušňovaeích kanálků 10 v hřídeli £, například středovým odvzdušňovacím kanálkem 101 a radiálními odvzdušňovacími kanálky 102. spojeny přes odvzdušňovací pouzdro 12 umístěné na hřídeli £ na straně protilehlé plnicímu pouzdru 8, s odvzdušňovacím potrubím 13.
Při rozběhu soustrojí ee pomocí neznázorněného pohonného zařízení roztočí jednak vlastní stroj, například čerpadlo, a jednak i setrvačník £ a neznázorněné zařízení sloužící k naplnění vnitřního prostoru 42 setrvačníku £ vhodnou kapalinou. Po najetí soustrojí na provozní otáčky ae z neznázorněné sběrné nádrže přes plnicí potrubí 2» plnicí pouzdro 8 a soustavu plnicích.kanálků £ začnou rovnoměrně plnit komory 44 setrvačníku £ kapalinou. Vlivem odstředivé síly se kapalina rozmísí po obvodu plážtě 41 setrvačníku £ a vzduch je objemem kapaliny vytlačován soustavou odvzduěňovaeích kanálků 10 do odvzdušňovacího pouzdra 12 a dále odvzdušňovacím potrubím 13 do atmosféry. Po naplnění vnitřního prostoru 42 kapalinou se uzavře neznázorněnými armaturami jak odvzdušňovací potrubí 13. tak plnicí potrubí 2 ® může dojít k otevření výtlaku čerpadla.
197 894
Při odstavení stroje vlivem poruchy soustrojí nebo při výpadku pohonného zařízení dobíhá setrvačník £ volně až do úplného zastavení. Po doběhu se otevře výpustný ventil £ komory ££, která se zastavila v dolní poloze, a zároveň výpustný ventil £ protilehlé komory 44 umožňující zavzduěnění vnitřního prostoru 42. Kapalina, tvořící proměnnou hmotnost setrvačníku £, protéká přepouštěcími otvory 45 ze věech komor 44 do komory 44. která je v dolní poloze a z ní výpustným ventilem £ do nádržky 6 a dále vypouětěcím potrubím 61 do sběrné nádrže.