CS197151B1 - Dýzové střikácí zařízení pro vykládání nákladních vozidel - Google Patents
Dýzové střikácí zařízení pro vykládání nákladních vozidel Download PDFInfo
- Publication number
- CS197151B1 CS197151B1 CS138373A CS138373A CS197151B1 CS 197151 B1 CS197151 B1 CS 197151B1 CS 138373 A CS138373 A CS 138373A CS 138373 A CS138373 A CS 138373A CS 197151 B1 CS197151 B1 CS 197151B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- nozzle
- shape
- unloading
- tubular boom
- tubular
- Prior art date
Links
- 238000002347 injection Methods 0.000 title 1
- 239000007924 injection Substances 0.000 title 1
- 239000007921 spray Substances 0.000 claims description 16
- 238000005507 spraying Methods 0.000 claims description 4
- XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N water Substances O XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 6
- 238000012423 maintenance Methods 0.000 description 3
- 238000007789 sealing Methods 0.000 description 3
- 244000037666 field crops Species 0.000 description 2
- 101100494448 Caenorhabditis elegans cab-1 gene Proteins 0.000 description 1
- 239000007853 buffer solution Substances 0.000 description 1
- 108010066057 cabin-1 Proteins 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
- 230000010355 oscillation Effects 0.000 description 1
- 238000005192 partition Methods 0.000 description 1
- 230000008439 repair process Effects 0.000 description 1
- 239000004576 sand Substances 0.000 description 1
- 125000006850 spacer group Chemical group 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65G—TRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
- B65G53/00—Conveying materials in bulk through troughs, pipes or tubes by floating the materials or by flow of gas, liquid or foam
- B65G53/30—Conveying materials in bulk through pipes or tubes by liquid pressure
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23N—MACHINES OR APPARATUS FOR TREATING HARVESTED FRUIT, VEGETABLES OR FLOWER BULBS IN BULK, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; PEELING VEGETABLES OR FRUIT IN BULK; APPARATUS FOR PREPARING ANIMAL FEEDING- STUFFS
- A23N12/00—Machines for cleaning, blanching, drying or roasting fruits or vegetables, e.g. coffee, cocoa, nuts
- A23N12/02—Machines for cleaning, blanching, drying or roasting fruits or vegetables, e.g. coffee, cocoa, nuts for washing or blanching
- A23N12/023—Machines for cleaning, blanching, drying or roasting fruits or vegetables, e.g. coffee, cocoa, nuts for washing or blanching for washing potatoes, apples or similarly shaped vegetables or fruit
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Special Spraying Apparatus (AREA)
- Catching Or Destruction (AREA)
Description
Vynález ee týká dýzového stříkacího zařízení pro vykládání nákladních vozidel, zejména nákladních vozidel naložených okopaninami, které eeetává z trubkového výložníku a dýzy, která je na tomto trubkovém výložníku uložena proatřednictvím meziělenu.
Jaou známa dýzová atříkací zařízení umožňující natáčení dýzy a sloužící pro vykládání nákladních vozidel, která jaou naložena polními plodinami, zejména okopaninami.
Je známo dýzová atříkací zařízení, jehož dýza je uspořádána přibližně pod úhlem 30° vzhledem k svislé ose na svielé a otáčivé uložené hlavě, přičemž při otáčení této hlavy pomocí elektrického pohonu po kruhové dráze naráží proud vytékající z dýzy na ložnou plochu nákladního vozidla. Tato hlava je umíatčna na konci vodorovně vystupujícího trubkového výložníku, výkyvného ve svislé rovině pomocí druhého elektrického pohonu, přičemž při natáčení trubkového výložníku opisuje hlava a dýzou nad nákladním vozidlem kruhový oblouk.
Kromě toho je známo dýzová atříkací zařízení, u kterého je dýza taktéž uspořádána na hlavě, otáčející se ve svislá rovině, přičemž trubkový výložník věak stojí pevně v jednom směru. Přední část trubkového výložníku je provedena jako tvarovka a je otáčivá pomocí dalšího elektrického pohonu kolem střední oay trubkového výložníku, čímž ee dosahuje přídavného odchýlení proudu o 30°, takže tento proud může být usměrněn k zadní197 151
197 151 mu a přednímu konci nákladního vozidla, stojícího v pravém úhlu k trubkovému výložníku.
Nevýhoda těchto známých dýzových stříkacích zařízení, spočívá zejména v tom, že vzhledem k otáčení, popřípadě vykyvování hlavy, je zapotřebí vždy zvláštního pohonu a na trubkovém výložníku, kterým proudí tlaková voda, je nutno provést komplikované utěsnění. Vlivem přirozeného opotřebení těsnění, které je vyvoláno neustálými natáčivými pohyby jednotlivých části a účinkem tlakové vody znečistěné pískem a podobně, která neustále cirkuluje, stávají se těsnění netěsnými, takže do uložení hlavy může vniknout voda a nečistota, což může způsobit značné Škody u tohoto dýzového stříkacího zařízení. Další nevýhoda spočívá ve vysokých pořizovacích nákladech celého dýzového stříkacího zařízení, v nákladné údržbě a ve značném opotřebení jednotlivých součástí. DalSl nevýhdtía spočívá v tom, že v důsledku uspořádání dýzové stříkací hlavy na volném konci trubkového výložníku je tato hlava při opravách Spatně přístupná.
Dále je známa stříkací hlava pro plavení polních plodin, ve které je mezi skříní stříkací hlavy a stříkací dýzou uspořádán mezičlánek na způsob měchu, sloužící k potřebnému přestavování. Přitom je celá skříň stříkací hlavy otáčivá kolem své osy a dýzu lze pomocí pružného mezičlánku zdvihat a spouštět.
Nevýhoda tohoto zařízení spočívá v tom, že k zaměřování vodního paprsku, vytékajícího z dýzy, je rovněž zapotřebí dvou na sobě nezávislých pohybů celého dýzového stříkacího zařízení. Utěsnění skříně stříkací hlavy v její dolní části je nákladné, složité a náchylné k poruchám.
Účelem vynálezu je vytvoření dýzového stříkacího zařízení, u kterého by byly odstraněny dosavadní nedostatky známých zařízení, které by bylo jednoduché, vyžadovalo jen nenáročnou údržbu a podléhalo jen málo opotřebení.
Vynález si vytkl za úkol vytvořit dýzové stříkací zařízení, které by bylo nastavitelné pouze jedním pohybovým ústrojím a jehož dýzu by bylo možno natočit do libovolného směru. Pomocí jednoduchého nárazníkového systému má být možno optimálně nastavit požadovaný rozsah natáčení.
Tento úkol se podle vynálezu řeSí tím, že dýza je spojena s dvěma pracovními válci připojenými svými druhými konci kloubově k nosníku uspořádanému vodorovně a napříč na trubkovém výložníku, přičemž kolem dýzy je uspořádán vymezovací rám.
Tvar čelní strany vyměšovacího rámu s výhodou odpovídá tvaru ložné plochy vykládaného nákladního vozidla a je nastavitelný dle tvaru této ložné plochy.
Výhody vynálezu spočívají v tom, že pomocí jednoduchého pohonu pracovních válců ve spojení s pružným mezičlensm se dosáhne vSestranné vykývnutí dýzy, aniž by k tomu bylo třeba nákladných elektrických pohonů a soustav těsnění, jakož i ústrojí pro uložení trubkového výložníku, která jsou nutná u známých zařízení. DalSí výhoda zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že potřebný výkon pohonu pro pohyb dýzy je použitím pracovních válců zredukován na nepatrný zlomek. Opotřebení jednotlivých částí je podstatně sníženo,
197 151 přičemž pružný mezičlen, který umožňuje veškeré výkyvné pohyby dýzy, může být při svém opotřebení rychle a snadno vyměněn. Jednoduchou konstrukcí zařízení podle vynálezu se podstatně zmenšují pořizovací a udržovací náklady. Kromě toho je výhodné, že přestavení dýzového otvoru, jakož i vyměnění dýzy a pružného výkyvného členu lze provádět spuštěním trubkového výložníku na zem, tudíž ze země a rychle, jednoduše a podle bezpečnostních předpisů.
Podstata vynálezu je objasněna na neomezujícím příkladu jeho provedení, který je popsán pomocí připojených výkresů, kde
- na obr. 1 je znázorněn boční pohled na dýzová stříkací zařízení podle vynálezu a
- na obr, 2 je znázorněn půdorysný pohled na dýzové stříkací zařízení ve zvětšeném měřítku.
Ke aloupu 2, na kterém je uložena kabina 1 obsluhy, je pevně připevněna přívodní trubice 3, ke které je připojen trubkový výložník 4 opatřený ohebným členem 5. Na konci trubkového výložníku 4 je uspořádán pružný mezičlen 6, který na svém volném konci nese dýzu 2 a je obklopen vyměšovacím rámem 8. S pružným mezičlenem 6 jsou pomocí kulových kloubů 2 apojeny pracovní válce 10, 11. které jeou svými druhými konci kloubově spojeny s nosníkem 12;, který je uspořádán vodorovně a napříč na trubkovém výložníku 4. Dýza 7 opisuje při své činnosti plochu 13. která je vymezena rohy 14, 15. 16, 17.
Dýzové stříkací zařízení podle vynálezu pracuje takto:
Když byl trubkový výložník £ v ohebném členu 2 narovnán a tím připraven pro vykládání nákladního vozidla vodním proudem, jeou z kabiny 1 obsluhy pomocí dvou na výkresu neznézoměných ventilů uvedeny v činnost pneumatická nebo hydraulické pracovní válce 10. 11. Následkem toho mohou konce pístnic spojené pomocí kulových kloubů 2 8 pružným mezičlenem 6 zaujmout v rámci plochy 13 jakoukoli polohu.
Například, při vysunuté pístnici pracovního válce 10 a zasunuté pístnici pracovního válce 11 lze dosáhnout rohu 15 a při vysunutých pístnicích obou pracovních válců 10, 11 rohu 17 plochy 13. Aby mohlo být vykládání provedeno optimálně, nastaví ae tvar čelní plochy přestavitelného vymezovacího rámu 8 tak, aby odpovídal tvaru ložné plochy právě vykládaného nákladního vozidla. Pružný mezičlen 6 s dýzou 2 vychylovaný pracovními válci 10. 11 se nyní pohybuje v takto vymezené ploše, takže pohyb vodního proudu, vystupujícího z dýzy 2» může být usměrněn na ložnou plochu, popřípadě na vykládané zboží.
PŘEDMĚT VYNÁLEZU
Claims (3)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Dýzové stříkací zařízení pro vykládání nákladních vozidel, zejména nákladních vozidel naložených okopaninami, sestávající z trubkového výložníku a dýzy, která je na tomto trubkovém výložníku uložena prostřednictvím pružného mezičlenu, vyznačující se tím, že dýza (7) je spojena s dvěma pracovními válci (10, 11) připojenými197 151 svými druhými konci kloubově k nosníku (12) uspořádanému vodorovně a napříč na trubkovém výložníku (4), přičemž kolem dýzy (7) je uspořádán vyměšovací rám (8)·
- 2. Dýzové stříkací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že tvar čelní strany vyměšovacího rámu (8) odpovídá tvaru ložná ploohy vykládaného nákladního vozidla.
- 3. Dýzové stříkací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že tvar čelní strany vyměšovacího rámu (8) je nastavitelný dle tvaru ložná plochy nákladního vozidla.2 výkresy
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DD16117672A DD98264A1 (cs) | 1972-02-29 | 1972-02-29 |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS197151B1 true CS197151B1 (cs) | 1980-04-30 |
Family
ID=5485503
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS138373A CS197151B1 (cs) | 1972-02-29 | 1973-02-26 | Dýzové střikácí zařízení pro vykládání nákladních vozidel |
Country Status (3)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS197151B1 (cs) |
| DD (1) | DD98264A1 (cs) |
| DE (1) | DE2237789A1 (cs) |
Families Citing this family (5)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE3036974A1 (de) * | 1980-10-01 | 1982-05-13 | Braunschweigische Maschinenbauanstalt AG, 3300 Braunschweig | Entladeanlage fuer zuckerruebenfahrzeuge |
| DE3047903C2 (de) * | 1980-12-19 | 1984-04-19 | Günter 2730 Zeven Gerlach | Einrichtung zur Lagerung von Zuckerrüben |
| US4988240A (en) * | 1988-12-05 | 1991-01-29 | Thompson Andy L | Material transfer assembly |
| DE3909212C2 (de) * | 1989-03-21 | 1998-09-24 | Putzmeister Ag | Einrichtung zum Einbringen von Beton in Tunnelschalungen |
| US5035543A (en) * | 1989-07-10 | 1991-07-30 | Walinga Inc. | Material transfer apparatus |
-
1972
- 1972-02-29 DD DD16117672A patent/DD98264A1/xx unknown
- 1972-08-01 DE DE19722237789 patent/DE2237789A1/de not_active Withdrawn
-
1973
- 1973-02-26 CS CS138373A patent/CS197151B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| DE2237789A1 (de) | 1973-09-13 |
| DD98264A1 (cs) | 1973-06-12 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US10562364B2 (en) | Vehicle wheel positioning and steering apparatus | |
| US3055594A (en) | Boom type spraying means | |
| EP2509410B1 (en) | Applicator boom tilt frame | |
| US3887132A (en) | Boom assembly | |
| US5630547A (en) | Sprayer boom self-leveling lockout and method of sprayer boom operation | |
| US4405019A (en) | Adjustment and stabilizer mechanism for dozer blade | |
| US4960242A (en) | Asphalt distributor | |
| US20100264635A1 (en) | Mobile work machine | |
| BR102018068359B1 (pt) | Lança de pulverização multiarticulada | |
| US20150201552A1 (en) | Pivot hinge boom spray system | |
| US20240423190A1 (en) | Sprayer Vehicle Comprising Telescoping Parallel Linkage and Related Methods | |
| US3514038A (en) | Adjustable spray unit | |
| US20060043718A1 (en) | Vertical outrigger leg | |
| CS197151B1 (cs) | Dýzové střikácí zařízení pro vykládání nákladních vozidel | |
| US3674096A (en) | Bulldozer blade mounting | |
| US3544009A (en) | Sprayer boom leveling and folding apparatus | |
| CA1307241C (en) | Spray boom height adjustment | |
| US6010080A (en) | Multiple function mobile device for handling equipment | |
| US3236394A (en) | Supporting structure for an earth moving implement | |
| RU191032U1 (ru) | Устройство для стабилизации движения двухосного прицепа | |
| US3904118A (en) | Agriculture spray booms | |
| GB2151891A (en) | Mobile boom type apparatus | |
| US3531054A (en) | Apparatus for applying a sprayable material to a surface,e.g. a rock wall | |
| US3866341A (en) | Scraper bucket with tiltable axle assembly | |
| US4030552A (en) | Plow trip |