CS196891B1 - Facility for rolling out the lumber from the conveyor line - Google Patents
Facility for rolling out the lumber from the conveyor line Download PDFInfo
- Publication number
- CS196891B1 CS196891B1 CS872477A CS872477A CS196891B1 CS 196891 B1 CS196891 B1 CS 196891B1 CS 872477 A CS872477 A CS 872477A CS 872477 A CS872477 A CS 872477A CS 196891 B1 CS196891 B1 CS 196891B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- conveyor
- shaft
- power source
- arms
- pairs
- Prior art date
Links
- 238000005096 rolling process Methods 0.000 title claims description 3
- 239000002023 wood Substances 0.000 claims description 5
- 229910000831 Steel Inorganic materials 0.000 claims 1
- 239000010959 steel Substances 0.000 claims 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 3
- 230000002411 adverse Effects 0.000 description 1
- 150000001875 compounds Chemical class 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
- 238000005265 energy consumption Methods 0.000 description 1
- 239000012535 impurity Substances 0.000 description 1
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 1
Landscapes
- Rollers For Roller Conveyors For Transfer (AREA)
Description
Vynález se týká zařízení na vykulování dřevní kulatiny z dopravní linky určené pro třídění dopravované dřevní hmoty, zejména kulatiny, podle rozměrů do zvlášť určených prostorů a uspořádaných po obou stranách dopravní linky pro dopravu dřevní hmoty.BACKGROUND OF THE INVENTION 1. Field of the Invention The invention relates to a device for rounding out logs from a conveyor line for sorting conveyed wood mass, in particular logs, according to their dimensions into specially designated spaces and arranged on both sides of the conveyor for wood mass transport.
Pro třídění dřevní kulatiny podle rozměrů se používá různých zařízení, jež mají se zřetelem na jejich konstrukce vesměs povahu vyražečů. jsou známa zařízení adaptovaná do dopravníků, z nichž pákovým systémem je kulatina vyrážena do stran, přes okraje dopravníku. Na principu jednoduchých i složených pák se rameno vyražeče posouvá nebo vysouvá z dopravníku buď kolmo směrem po svislé ose nahoru a druhé rameno se vysouvá po horizontální dráze z jedné z obou stran dopravníku a podzdviženou kulatinu vyráží na jednu ze stran podél dopravníku. Podle jiné konstrukce se rameno vyražeče vysouvá po šikmé dráze z dopravníku a vytláčí rázem kulatinu na jednu z obou stran dopravníku. Takto ovládaných ramen vyražeče je po dráze dopravníku situováno více za sebou, aby kulatina byla vyrážena na více bodech současně.For sorting the logs by size, various devices are used, which, in view of their construction, are all of the nature of punchers. there are known devices adapted to conveyors from which the logs are punched laterally over the edges of the conveyor. On the principle of both single and compound levers, the punch arm is moved or extended from the conveyor either perpendicularly up the vertical axis and the other arm extends along a horizontal path from either side of the conveyor and the raised spar extends to one side along the conveyor. According to another design, the punch arm extends out of the conveyor along an inclined path and pushes the spar into one side of the conveyor. The ejector arms operated in this way are situated on the conveyor track more in succession so that the log is punched at several points simultaneously.
Nevýhodou popsaných zařízení je značná síla potřebná k vyrážení kulatiny, která kromě toho že je značné váhy, je také po celé své délce nerovná se značnými odchylkami od středové osy, což má za následek, že ramena vyražečů tlačí nerovnoměrně po celé délce kulatiny a ta se případně vychyluje do stran mimo dopravník pouze svou částí, zejména jedním ze svých konců a musí být použito zásahu obsluhy k jejímu úplnému vyražení. Se zřetelem na tento nedostatek je vyrážení dřevní kulatiny podle programu do vyhražených skladovacích prostor ztížené a automatizování dopravy dřevní kulatiny s plynulým jejím vytřiďováním se stává problematické.A disadvantage of the described devices is the considerable force required to punch the logs, which, in addition to being of considerable weight, is also uneven along its entire length with considerable deviations from the central axis, with the result that the puncher arms press unevenly over the length of the log. or deflects laterally outside the conveyor with only a portion thereof, in particular one of its ends, and must be used by the operator to punch it completely. In view of this drawback, the logging of logs into designated storage areas is made more difficult by the program and automation of log transport with gradual sorting becomes problematic.
Nevýhody popsaných zařízení odstraňuje zařízení na vykulování dřevní kulatiny z dopravní linky podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že v nosné konstrukci, která je umístěna nad a po obou stranách dopravníku jsou na hřídeli, podélně umístěném nad dopravníkem, za sebou v pravidelných vzdálenostech upevněny nejméně dvě dvojice pružných ramen stýkajících se v místě upevnění na hřídeli a na svých koncích opatřených ložisky, ve kterých jsou umístěny vykulovací válce navzájem spojující vždy jednu dvojici pružných ramen, přičemž hřídel je na jednom ze svých konců opatřen řetězovým kolem, které je opásané společně s druhým řetězovým kolem umístěným na silovém zdroji řetězem a kde silový zdroj je propojen do obvodu programového zařízení.Disadvantages of the described devices are eliminated by the device for rounding of logs from the conveying line according to the invention, which consists in that in a supporting structure which is located above and on both sides of the conveyor at least two pairs of elastic arms contacting at the point of attachment on the shaft and bearing ends at their ends, in which the rollers are located interconnecting one pair of elastic arms each, the shaft being provided with a chain wheel at one of its ends, a second sprocket disposed on the power supply by a chain and wherein the power supply is connected to a software device circuit.
Pokrok vynálezu spočívá v konstrukci za----------řízení, které kulatinu vykuluje po celé její délce rovnoměrně a jednotlivé vykulovací válce otočně uložené v pružných ramenech kopírují povrch dřevní kulatiny po celou dobu jejího vykulování do chvíle, kdy opouští dopravník a ve výkyvu se ramena ještě dále vychýlí pro případ, že by nerovnost kulatiny způsobila při opuštění dopravníku zpětný pohyb některého z konců dřevní kulatiny, aby vykulovací válce zabránily nežádoucímu pohybu dřevní kulatiny. Protože kulatina se nevyráží, ale naopak vykuluje otáčením vykulovacích válců na pružných ramenech za súčasného působení přítlačné síly, která vychyluje pružná ramena spolu s vykulovacími válci po kruhové dráze, po které se také vykuluje dřevní kulatina, je pro vykulení dřevní kulatiny zapotřebí podstatně menší síly, což má vliv jednak na nižší spotřebu energie, jednak na delší životnost dopravníku, který jinak rázy způsobovanými vyražeči a jejich rameny značně trpí.The progress of the invention consists in the construction of a device which rolls round the log evenly over its entire length and the individual rollers rotatably mounted in flexible arms follow the surface of the log during the entire period of its rolling until it leaves the conveyor and in the swivel, the arms are further deflected in the event that the unevenness of the logs, when leaving the conveyor, causes a backward movement of one of the ends of the logs so that the rollers prevent undesirable movement of the logs. Since the logs do not start but instead roll out by rotating the rollers on the spring arms, while applying a downward force which deflects the spring arms together with the rollers along a circular path along which the log is also rolled, considerably less force is required to roll the logs, which in turn affects lower energy consumption and, on the other hand, a longer service life of the conveyor, which otherwise suffers greatly from knock-on impacts and their shoulders.
Další výhody zařízení podle vynálezu jsou dány konstrukcí, jež sestává ze shodných sekcí určených vždy pro ten který skladovací prostor situovaný podél dopravníku po obou jeho-stranách, jež mohou být přidávány nebo odebírány podle měnící se délky dopravní linky a jejichž funkci lze plně programovat a dosahovat tak automatizaci dopravy a třídění bez zásahu obsluhy. Zařízení je konstruováno se zřetelem na specifiku dřevařské výroby v jednoduchých mechanických prvcích na něž působení povětrnostních vlivů nemá neblahé účinky, stejně tak hrubé nečistoty vznikající z dopravované mnohdy znečistěné dřevní hmoty nemají na funkci zařízení vliv. Zařízení je prakticky bezporuchové a nenákladné při vysoké účelné účinnosti.Further advantages of the device according to the invention are given by the construction, which consists of identical sections intended for each storage space situated along the conveyor on both its sides, which can be added or removed according to the changing length of the conveying line and whose function can be fully programmed and achieved automation of transport and sorting without operator intervention. The equipment is designed with regard to the specificity of wood production in simple mechanical elements, which do not have any adverse effects on weathering, as well as coarse impurities resulting from transported often contaminated wood mass do not affect the function of the equipment. The device is virtually trouble-free and inexpensive at high efficiency.
Příkladné proverení zařízení na vykulování dřevní kulatiny z dopravní linky podle vynálezu je schematicky znázorněno na připojených výkresech, na kterých znázorňuje obr. 1 pohled na zařízení v náryse a v částečném příčném i podélném řezu s naznačenou dřevní kulatinou uloženou na dopravníku a obr. 2 bokorys detailu zařízení z obr.An exemplary embodiment of a logging device of a conveyor line according to the invention is shown schematically in the accompanying drawings, in which FIG. 1 shows a front and partial cross-section and a longitudinal sectional view of the log with the conveyor log shown and FIG. FIG.
v řezu A-A vedeném dopravníkem a s na-in section A-A guided by the conveyor and
Claims (1)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS872477A CS196891B1 (en) | 1977-12-22 | 1977-12-22 | Facility for rolling out the lumber from the conveyor line |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS872477A CS196891B1 (en) | 1977-12-22 | 1977-12-22 | Facility for rolling out the lumber from the conveyor line |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS196891B1 true CS196891B1 (en) | 1980-04-30 |
Family
ID=5438205
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS872477A CS196891B1 (en) | 1977-12-22 | 1977-12-22 | Facility for rolling out the lumber from the conveyor line |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS196891B1 (en) |
-
1977
- 1977-12-22 CS CS872477A patent/CS196891B1/en unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| PL82168B1 (en) | ||
| GB2073691A (en) | Drive means for srting and/or conveying system | |
| KR102197320B1 (en) | Sorting machinery with sorting roller spacing device | |
| US1905387A (en) | Debarking machine | |
| US4109875A (en) | Module feeding apparatus | |
| US3999684A (en) | Device for feeding pieces of lumber one by one | |
| US3344903A (en) | Live roller conveyor | |
| ES483740A1 (en) | Accumulator conveyor. | |
| CS196891B1 (en) | Facility for rolling out the lumber from the conveyor line | |
| DE1254082B (en) | Device for stacking flat shaped bodies in upright position | |
| CN104607418A (en) | Fishing tackle part automatic cleaning-dust machine | |
| US2653635A (en) | Bark removing machine | |
| US2213426A (en) | Pottery-ware processing apparatus | |
| CN119951760A (en) | Modular belt sorting machine | |
| EP0009476B1 (en) | Device for stacking plate-shaped articles | |
| US6769532B1 (en) | Method and apparatus for conveying a solid material | |
| US2800935A (en) | Slab-debarking rotor having cushions to limit return swing of hammers to bark-impacting position | |
| US3785468A (en) | Dual axis roll and conveyor system using same | |
| CN106986174B (en) | Automatic feeder for metal round steel | |
| CN114130675B (en) | Balance wheel type sorting device | |
| US4064731A (en) | Device for inserting a hot, heavy blank in a die | |
| US1816485A (en) | Sawing and resawing machine | |
| US2314969A (en) | Adjustable sprocket wheel | |
| US3138258A (en) | Method and apparatus for sorting automatically logs and like objects | |
| US1755749A (en) | Machine for marking round articles |