CS196193B1 - Zdvojené okno s vícenásobným zasklením - Google Patents

Zdvojené okno s vícenásobným zasklením Download PDF

Info

Publication number
CS196193B1
CS196193B1 CS435078A CS435078A CS196193B1 CS 196193 B1 CS196193 B1 CS 196193B1 CS 435078 A CS435078 A CS 435078A CS 435078 A CS435078 A CS 435078A CS 196193 B1 CS196193 B1 CS 196193B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
wing
screws
double
insert
leaf
Prior art date
Application number
CS435078A
Other languages
English (en)
Inventor
Bohumil Lafar
Dusan Misarek
Jan Vitkovsky
Original Assignee
Bohumil Lafar
Dusan Misarek
Jan Vitkovsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bohumil Lafar, Dusan Misarek, Jan Vitkovsky filed Critical Bohumil Lafar
Priority to CS435078A priority Critical patent/CS196193B1/cs
Publication of CS196193B1 publication Critical patent/CS196193B1/cs

Links

Description

Vynález se týká zdvojeného okna s vícenásobným zasklením.
V současné době se pro okna trojitě zasklená používá buJ konstrukcí, s jednoduchým křídlem osazeným trojsklem nebo zdvojeným, popřípadě dvojitým křídlem osazeným kombinací dvojskla a jednoduché tabule skla, nebo konstrukcí s křídlem různou formou ztrojených, nesoucím tři jednoduché tabule skla, popřípadě konstrukcí využívajících doplnění dvojitě zaskleného okna jednoduchým přídavným křídlem pomocí speciálních závěsů a spojek .
Nevýhodou dosud používaných konstrukcí jsou především neúměrně vysoké náklady. Zejména alternativy s trojsklem nebo dvojsklem zvyšují náklady natolik, že jsou přes určité snížení pracnosti v mnoha případech nepoužitelné. Užití trojskla nebo dvojskla klade zvýšené nároky na způsoby zasklívání a v případě poškození trojskla nebo dvojskla porušením těsnosti nebo jeho destrukcí jsou náklady na opravu, výměnu, neúměrně vysoké. Šířka vzduchových mezer technicky realizovatelných trojskel nebo dvojskel omezuje dosažitelnou hodnotu koeficientu přestupu tepla a indexu vzduchové neprůzvučnosti. Konstrukční alternativy se ztrojeným okenním křídlem jsou nevýhodné především pro zvýšenou pracnost a spotřebu materiálu .
Nevýhodou konstrukcí s jednoduchým přídavným křídlem jsou opět zvýšené náklady, pracnost a nároky na přesnost. Přes různorodost principů zavěšení a těsnění vyžadují totiž přídavná křídla vždy bu3 náročné speciální závěsy a spojky, nebo užití lemovacích profilů z kovu nebo plastických hmot, popřípadě použití tvrzeného skla z bezpečnostních důvodů.
Uvedené nedostatky odstraňuje zdvojené okno s vícenásobným zasklením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že vnitřní tabule skla je pomocí vložek a na sobě nezávislých skupin spojovacích elementů, např. šroubů rozebíratelně připojena k nosnému křídlu i ke sdruženému křídlu tak, že jedna skupina spojovacích elementů uložených volně v nosném křídle je připojena z jedné strany k upevňovací vložce, zatím co druhá skupina spojovacích elementů uložených volně ve sdruženém křídle zdvojeného okna je připojena k odvrácené straně jedné téže upevňovací vložky. Podle dalšího význaku hlavy obou skupin spojovacích elementů jsou situované z vnějších stran nosného křídla a sdruženého křídla zdvojeného okna a upevňovací vložka dělená v rovině rovnoběžné s čelní plochou vnitřní tabule skla a sestává ze dvou nebo více částí, které jsou vzájemně spojeny spojovacími elementy určenými pro připojení vložky ke křídlům zdvojeného okna. Je také podstatné, že obě křídla zdvojeného okna, nosné křídlo a sdružené křídlo jsou opatřena vybráním s vnitřním tvarem shodným s vnějším tvarem upevňovacích vložek, přičemž vložky zasahují do vybrání v obou křídlech, v nosném křídle a ve sdruženém křídle současně.
Základní výhodou zdvojeného okna s vícenásobným zasklením podle vynálezu je dosažení trojitého zasklení s podstatně nižšími náklady jen úpravou konstrukce stávajících , oken zdvojených a tedy i bez změny běžné
96193 užívané technologie výroby. V případě destrukce kterékoliv tabule skla umožňuje navrhovaná konstrukce její nenákladnou výměnu. Větší vzduchové mezery mezi skly u zdvojeného okna podle vynálezu zajištují nižší koeficient přestupu tepla a vyšší index vzduchové neprůzvučnosti oproti konstrukcím s trojsklem nebo oproti kombinaci dvojskla a jednoduchého skla ve zdvojeném křídle.
Příklady provedení a funkce zdvojeného okna s vícenásobným zasklením podle vynálezu jsou schematicky znázorněny na připojených výkresech, na kterých značí obr. 1 řez zdvojeným okenním křídlem v základrtím provední, obr. 2 prostorově upevňovací vložku a spojovací elementy v rozloženém stavu, obr. 3 alternativu trojitě zaskleného okna se spojovacími elementy situovanými v bočních plochách okenních křídel, obr, 4 funkci zdvojeného okna při otevírání, obr. 5 stav po vyšroubování skupiny šroubů fixujících vnitřní tabuli ke sdruženému křidlu, obr. 6 stav po vyšroubování skupiny šroubů fixujících vnitřní tabuli skla k nosnému křídlu, obr. 7 alternativní provedení zdvojeného okna s dělenou spojovací vložkou, obr. 8 půdorys z obr. 7, obr. 9 tvar navzájem'totožných částí dělené spojovací vložky v náryse, obr. 10 bokorys z obr. 9, obr. 11 půdorys z obr. 9 a obr. 12 prostorově a v rozloženém stavu skladbu konstrukce podle obr. 7 a 8.
V příkladném provedení podle obr. 1 sestává okno z nosného křídla £ a k němu sdruženého křídla £, Obě křídla jsou na vnějších stranách zasklena tabulemi skla £ a 4 sklenářským tmelem. Zasklení může být provedeno kterýmkoliv jiným známým způso/ bem. Vnitřní tabule skla £ na obvodu potažená U profilem z mikroporézní pryže £0 je uchycena upevňovacími vložkami £ pomocí Šroubů 7 k nosnému křídlu £ a dále nezávisle uchycena pomocí šroubů 8 ke sdruženému křídlu 2. Šrouby 7, 8 současně prostřednictvím upevKovací vložky 6 upevňují navzájem nosné křídlo £ a sdružené křídlo £ tak, že plní normálně svou funkci zdvojeného okenního křídla, viz též obr. 4. Sdružené křídlo £ zavěšené na spojovacích závěsech, které nejsou označené) se po vyšroubování šroubů

Claims (4)

1. Zdvojené okno s vícenásobným zasklením sestávající z nosného křídla a k němu připojeného sdruženého křídla, osazených na vnějších stranách jednoduchou nebo vícenásobnou tabulí skla a na své vnitřní straně jednoduchou nebo vícenásobnou tabulí vnitřního skla, vyznačující se tím, že vnitřní tabule skla /5/ je pomocí vložek /6/ a na sobě nezávislých skupin spojovacích elementů, např. šroubů /7, 8/, rozebíratelně připojena k nosnému křídlu /1/ i ke sdruženému křídlu /2/ tak, že jedna skupina spojovacích elementů /7/ uložených volně v nosném křídlu /1/ je připojena z jedné strany k upevňovací vložce /6/ zatím co druhá skupina spojovacích elementů /8/ uložených volně ve sdruženém křídle /2/ zdvojeného okna je připojena k odvrácené straně jedné a téže upevňovací vložky /6/.
2. Zdvojené okno podle bodu 1, vyznaču8. uvolní od nosného křídla £ tak, že může být otevřeno za účelem čištění.
Vnitřní tabule skla £ zůstává pří tom fixována na nosné křídlo £ prostřednictvím vložek £ a šroubů £, vj.z též obr. 5. Zašroubováním šroubů £ a vyšroubováním šroubů £ se umožní opětovné otevření sdruženého křídla £. Vnitřní tabule skla £ je ale v tomto případě fixována prostřednictvím upínacích vložek £ a šroubů £ na sdružené křídlo £, viz též obr. 6. Na sobě nezávislým uvolněním šroubů 7 a 8 je tedy umožněno občasné čištění všech ploch tabulí skla.
V příkladném provedení podle obr. 3 trojíte zasklené okno, jehož zdvojené křídlo sestává opět z nosného křídla 1 a ze sdruženého křídla £. Shodné s příkladem z obr.
1 zůstávají vnější tabule skla £ a £ a vnitřní tabule skla £. Odlišný způsob uchycení vložky £ pomocí šroubů 7 a 8 je zřejmý z vyobrazení obr. 3. Tento způsob uchycení odstraňuje spojovací elementy, tj. šrouby £ a 8 z viditelných částí nosného křídla 1 a sdruženého křídla £ a je vhodný z pevnostních důvodů např. pro nosná křídla 1 a sdružená křídla £ kovová. Upevňovací vložka £ provedená z vhodné plastické hmoty vytváří v případě kovových křídel nosného křídla £ a sdruženého křídla 2 přerušení tepelného mostu a snižuje tak koeficient přestupu tepla. Upevňovací vložka 6 může být místní, nebo mít tvar částečného nebo úplného rámečku s průřezem podle obr.
3 kolem Části nebo celého obvodu vnitřní tabule skla £.
Podle příkladu provedení z obr. 7 a 8, které znázorňují další zlepšenou alternativu ve dvou vzájemně kolmých řezech nosné křídlo £ a sdružené křídlo £ a osazení tabulemi skel £ a £ zůstává shodné s předcházejícími příklady. Vložka upínací 6 je členěná na dvě tvarově totožné části 6a a 6b. Dotažením šroubů £ nebo šroubů 8 dochází k vzájemnému stažení částí 6a a 6b upínací vložky a tím k dokonalejšímu fixování vnitřní tabule skla £ přes profil z mikroporézní pryže £0. Zobrazený příklad konstrukce využívá též plastikových vložek 11 běžně užívaných u spojek stávajících zdvojených oken, což je znázorněno na obr. 7 a 8.
VYNÁLEZU jící se tím, že hlavy obou skupin spojovacích elementů /7, 8/ jsou situované z vnějších stran, nosného křídla /1/ a sdruženého křídla /2/.
3. Zdvojené okna podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že upevňovací vložka /6/ je dělená v rovině rovnoběžné s čelní plochou vnitřní tabule skla /5/ a sestává ze dvou nebo více částí /6a, 6b/, které jsou vzájemně spojeny spojovacími elementy /7,
8/ určenými pro připojení vložky /6/ ke křídlům /1 , 2/.
A. Zdvojené okno podle bodů 1, 2 a 3, vyznačující se tím, že nosné křídlo /1/ a sdružené křídlo /2/ jsou opatřena vybráním /9/ s vnitřním tvarem shodným s vnějším tvarem upevňovacích vložek /6/, přičemž vložky /6/ zasahují do vybrání v obou křídlech, v nosném křídle /1/ a ve sdruženém křídle / 2 / .
CS435078A 1978-06-30 1978-06-30 Zdvojené okno s vícenásobným zasklením CS196193B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS435078A CS196193B1 (cs) 1978-06-30 1978-06-30 Zdvojené okno s vícenásobným zasklením

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS435078A CS196193B1 (cs) 1978-06-30 1978-06-30 Zdvojené okno s vícenásobným zasklením

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196193B1 true CS196193B1 (cs) 1980-03-31

Family

ID=5386045

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS435078A CS196193B1 (cs) 1978-06-30 1978-06-30 Zdvojené okno s vícenásobným zasklením

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS196193B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5636484A (en) Hurricane door light
US4738065A (en) Curtainwall system
US4207707A (en) Metal cladded window products
IE45859L (en) Pane assembly for windows
WO1986001249A1 (en) Frames
CS196193B1 (cs) Zdvojené okno s vícenásobným zasklením
NO970834D0 (no) Tetningskonstruksjon
DE59408775D1 (de) Fensterflügelrahmen-hohlprofil und daraus bestehender doppelflügel-fensterrahmen
CN211229077U (zh) 构件式半隐框玻璃幕墙
JPS6055197A (ja) ブラインド内蔵二重ガラスユニット
ATE84586T1 (de) Rahmenkonstruktion in pfosten-riegel-bauweise, insbesondere fuer fassaden, daecher od. dgl.
CN213510143U (zh) 一种框扇齐平的铝合金断桥内开内倒窗
EP0649490B1 (en) Rectangular frame for doors and windows
GB2284004A (en) Window structure
SU969870A1 (ru) Створный элемент светопрозрачного ограждени
HU205192B (en) Opening closing structure particularly door or window which has root-frame and wing-frame
KR100209167B1 (ko) 도어의 창틀구조
CA1076420A (en) Double glazed sash for use in a window or door frame
GB2220218A (en) Window units
CZ37843U1 (cs) Okenní rám nebo okenní křídlo
FI68703C (fi) Karmkonstruktion
NL1018307C2 (nl) Bouwonderdeel.
CN114482781A (zh) 一种内外保温窗铝合金型材边框结构
GB2160568A (en) Door or window frame
CN109184039A (zh) 一种隔断系统