CS195706B2 - Disc brake - Google Patents
Disc brake Download PDFInfo
- Publication number
- CS195706B2 CS195706B2 CS399375A CS399375A CS195706B2 CS 195706 B2 CS195706 B2 CS 195706B2 CS 399375 A CS399375 A CS 399375A CS 399375 A CS399375 A CS 399375A CS 195706 B2 CS195706 B2 CS 195706B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- housing
- discs
- disc
- oil
- shaft
- Prior art date
Links
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 claims description 2
- 238000001816 cooling Methods 0.000 abstract description 5
- 230000008878 coupling Effects 0.000 abstract 1
- 238000010168 coupling process Methods 0.000 abstract 1
- 238000005859 coupling reaction Methods 0.000 abstract 1
- 238000007789 sealing Methods 0.000 description 3
- 230000004323 axial length Effects 0.000 description 1
- 238000005096 rolling process Methods 0.000 description 1
- 239000000565 sealant Substances 0.000 description 1
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16D—COUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
- F16D65/00—Parts or details
- F16D65/78—Features relating to cooling
- F16D65/84—Features relating to cooling for disc brakes
- F16D65/853—Features relating to cooling for disc brakes with closed cooling system
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16D—COUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
- F16D55/00—Brakes with substantially-radial braking surfaces pressed together in axial direction, e.g. disc brakes
- F16D55/02—Brakes with substantially-radial braking surfaces pressed together in axial direction, e.g. disc brakes with axially-movable discs or pads pressed against axially-located rotating members
- F16D55/04—Brakes with substantially-radial braking surfaces pressed together in axial direction, e.g. disc brakes with axially-movable discs or pads pressed against axially-located rotating members by moving discs or pads away from one another against radial walls of drums or cylinders
- F16D55/14—Brakes with substantially-radial braking surfaces pressed together in axial direction, e.g. disc brakes with axially-movable discs or pads pressed against axially-located rotating members by moving discs or pads away from one another against radial walls of drums or cylinders with self-tightening action, e.g. by means of coacting helical surfaces or balls and inclined surfaces
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16D—COUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
- F16D2125/00—Components of actuators
- F16D2125/18—Mechanical mechanisms
- F16D2125/20—Mechanical mechanisms converting rotation to linear movement or vice versa
- F16D2125/34—Mechanical mechanisms converting rotation to linear movement or vice versa acting in the direction of the axis of rotation
- F16D2125/36—Helical cams, Ball-rotating ramps
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Braking Arrangements (AREA)
Description
Vynález se týká kotoučové brzdy s přítlačnými třecími kotouči.
Tyto brzdy sestávají z rotačních třecích kotoučů, které jsou uváděny do záběru s prótilehlými radiálními plochami v pevné skříni prostřednictvím přítlačných desek, umístěných mezi třecími kotouči. V protilehle skloněných vybráních sousedních čelních, ploch přítlačných desek jsou umístěny kuličky nebo kolečka, takže brzda je uváděna do činnosti úhlovým pohybem přítlačných desek v opačných směrech, pohybujících se odděleně do záběru s třecími kotouči, které jsou tlačeny do záběru s radiálními plochami skříně. Přítlačné desky jsou unášeny třecími kotouči, dokud jedna z nich není zablokována záběrem výstupku na přítlačné desce se zarážkou upravenou ve skříni, a pokračující úhlový pohyb druhé z přítlačných desek působí servoúčinkem.
Nevýhodou známých uspořádání těchto kotoučových brzd jsou jejich značné rozměry a potřeba zvláštního olejového čerpadla, což značně ztěžuje jejich použití pro průmyslové účely, zejména v prašném prostředí. Úkolem vynálezu je návrh uspořádání kotoučové brzdy, která by odstraňovala zmíněné nevýhody.
Uvedené nevýhody odstraňuje kotoučová brzda podle vynálezu s třecími kotouči, u2 váděnými do záběru s protilehlými radiálními plochami nehybné skříně a vloženými kotouči otočné hřídele, přítlačnými deskami umístěnými mezi třecími kotouči, přičemž v protilehle skloněných vybráních sousedních čelních ploch přítlačných desek jsou umístěny kuličky nebo válečky a kotoučová brzda je uváděna v činnost úhlovým pohybem přítlačných desek v opačných směrech do záběru s třecími kotouči a jejich přitlačováním к radiálním plochám nehybné skříně a vloženým kotoučům:otočné hřídele, takže vložené kotouče jsou unášeny třecími . kotouči к zablokování alespoň jednoho z nich, záběrem jeho výstupku se zarážkou v nehybné skříni, zatímco pokračující úhlový pohyb druhé přítlačné desry působí servoúčinkem, jehož podstata spočívá v tom, že nehybná skříň kotoučové brzdy sestává ze dvou vík, vzájemně utěsněné spojených, na jejich vnitřních stěnách jsou upraveny radiální pevné třecí plochy, a v nichž je ve valivých ložiskách uložena otočná hřídel, na níž jsou axiálně posuvně upevněny třecí kotouče a první ozubené kolo zubového čerpadla oleje, přičemž otočná hřídel opatřená na obou koncích spojovacími přírubami přečnívá na každém konci nehybnou skříň brzdy maximálně o polovinu její vnější délky.
185708
Dále podle vynálezu druhé ozubené kolo zubového čerpadla oleje je otočně uloženo na čepu uspořádaném ve víku nehybné skříně a její příložce, v kterémžto víku je upraven vtokový otvor oleje do zubového čerpadla, přičemž obě ozubená kola jsou umístěna ve vybrání víka nehybné skříně kotoučové brzdy.
Rovněž podle vynálezu výtlak zubového čerpadla je připojen к závitům chladiče oleje uspořádaným vně na víku nehybné skříně kotoučové brzdy a příložce víka.
Ještě dále podle vynálezu je na nejnižším místě nehybné skříně kotoučové brzdy mezi víky uložen kolík pro zachycení výstupků vložených kotoučů mezi třecími kotouči, kterýžto kolík je opatřen příčnými a podélnými vrtáními spojenými s vtokovým otvorem zubového Čerpadla.
Konečně podle vynálezu vně vodivých ložisek jsou mezi víky a náboji spojovacích přírub umístěna těsnění.
Výhodou kotoučové brzdy podle vynálezu je její celková kompaktnost, takže ji lze použít v malých prostorech a vzhledem к jejímu utěsnění a utěsnění ovládacích orgánů, rovněž v prašném a korozívním prostředí, přičemž její časté použití v těchto nepříznivých podmínkách dovoluje chladič oleje tvořící její část.
Příklad provedení kotoučové brzdy podle vynálezu bude dále popsán ve vztahu к výkresu, znázorňujícímu bokorysný řez rovinou, v níž leží osa kotoučové brzdy.
Činné části kotoučové brzdy jsou uzavřeny v nehybné skříni, tvořené dvěma víky 1, 2, vzájemně utěsněné spojenými. Hřídel 3, procházející nehybnou skříní, je otočně uložena ve valivých ložiskách 4, 5 ve víkách 1, 2. Činné části tvoří třecí kotouče 8, upevněné perem na otočné hřídeli 3 a přítlačné desky 7, umístěné mezi třecími kotouči 6. Na vnějších stranách přítlačných desek 7 je uspořádáno po dvou třecích kotoučích 8, přičemž mezi každou dvojicí třecích kotoučů 6 je uspořádán pevný vložený kotouč 8, zajištěný proti otáčení kolíkem 8, který je umístěn v nehybné skříni, a s nímž jsou v záběru výstupky 10 vložených kotoučů 8. Vnější třecí kotouče 6 jsou v záběru s pevnými třecími plochami 11, 12, upravenými na vnitřním povrchu vík 1, 2 nehybné skříně.
Brzda je uváděna do činnosti obvyklým způsobem úhlovým pohybem přítlačných desek 7 v opačných směrech, vyvolaným kloubovými pákami 13, 14 táhlem 15, vyčnívajícím ze skříně otvorem 16. Otvor 18 je utěsněn těsnicí manžetou 17.
Zubové čerpadlo pro oběh oleje je tvořeno prvním ozubeným kolem 19, upevněným na otočné hřídeli 3 uvnitř prstencového vybrání víka 2 nehybné skříně a zabírajícím s druhým ozubeným kolem 20 na čepu 21 v příložce 22 víka 2 nehybné skříně.
Zubové čerpadlo čerpá olej z nehybné skříně vtokovým otvorem 23 a vytlačuje ho závity 24 trubky chladiče oleje, kolem níž proudí vzduch hnaný ventilátorem 25, otáčejícím se hřídelí 3. Spojovací příruby 26 mohou být upevněny na jednom nebo na obou koncích hřídele 3. Spojovací příruby 26 jsou naklínovány na otočnou hřídel 3, na níž jsou přidržovány maticemi 27. Spojovací příruby 26 jsou utěsněny proti unikání oleje těsněními 28 a mezi hřídelí 3 a vnitřními kroužky s oběžnou drážkou valivých ložisek 4, 5 hřídele lze užít těsnicí hmoty.
U obměněného uspořádání pro oběh chladicího oleje, kdy může být obrácen směr jeho proudění; chladicí olej teče směrem vzhůru uvnitř nehybné skříně brzdy a vrací se chladičem oleje uspořádaným vně nehybné skříně kotoučové brzdy.
U tohoto uspořádání lze použít kolíku 9, zachycujícího výstupky 10 vložených kotoučů 8, který je umístěn v nejnižším místě nehybné skříně kotoučové brzdy, jako· vtoku do zubového čerpadla, za předpokladu, že kolík 9 je dutý a příčně vrtaný (neznázorněno). To má tu výhodu, že pokud by hladina oleje v nehybné skříni kotoučové brzdy klesla, bude oběh chladicího oleje pokračovat tak dlouho, dokud je úroveň hladiny dostačující к překrytí kolíku 9.
Hřídel 3 spolu se spojovacími přírubami 26 přečnívá na obou koncích nehybné skříně o méně než jednu pětinu její axiální délky.
Claims (5)
- PREDMtT1. Kotoučová brzda s třecími kotouči uváděnými do ráběru s protilehlými radiálními -pltehami nehybné skříně a vloženými kotouči otočné hřídele, přítlačnými deskami umístěnými meri třecími kotouči, přičemž v protilehle skloněných vybráních sousedních čelních ploch přítlačných desek jsou umístěny kuličky nebo válečky a kotoučová brrda je uváděna v činnost úhlovým pohybem přítlačných desek v opačných směrech do ráběru s třecími kotouči a jejich přitlačováním k radiálním plochám nehybné skříně a vloženým kotoučům hřídele, takže vložené kotouče jsou - unášeny třečími kotouči k rablokování alespoň jednoho z nich, ráběrem jeho výstupku se rarážkou v nehybné skříni, ratímco- pokračující úhlový pohyb druhé přítlačné desky působí servoúčinkem, vyznačená tím, že nehybná skříň - kotoučové brrdy sestává re dvou vík (1, 2) vrájemně utěsněné spojených, na jejichž vnitřních stěnách jsou upraveny radiální pevné třecí -plochy (11, 12), a v nichž je ve valivých ložiskách (4, 5) uložena otočná hřídel (3), na níž jsou axiálně posuvně upevněny třecí kotouče (6) a 'první -orubené kolo (19) rubového čerpadla oleje, přičemž otočná hřídel (3), opatřená na obou koncích spojovacími přírubami (26) přečnívá na - každém konci nehybnou -skříň kotoučové brr’dy maximálně o polovinu její vnější délky.VYNALEZU
- 2. Kotoučová brrda podle bodu 1, vyrnačená -tím, že druhé -orubené kolo (20) rubového čerpadla - oleje- je otočně uloženo- na čepu (21) uspořádaném ve - víku (2) nehybné skříně a její příložce (22), v kterémžto víku (2) je - --upraven vtokový otvor (23) oleje do rubového čerpadla, přičemž obě orubená - kola (19, 20) jsou umístěna ve vybrání víka (2) nehybné skříně kotoučové brrdy.
- 3. Kotoučová brrda podle bodů 1 a 2, vyrnačená tím, že výtlak rubového čerpadla je - připojen k - rávitům (24) - chladiče- oleje, uspořádaným vně na víku (2) nehybné skříně kotoučové brrdy a - příložce (22) víka (2).
- 4. Kotoučová brrda - podle bodu 1, vyrnačená tím, že na nejnižším . místě nehybné skříně kotoučové brrdy je meri víky - (1, 2) uložen kolík (9) -pro rachycování výstupků (10) vložených kotoučů (8) - meri třecími kotouči (6), kterýžto kolík (9) je opatřen příčnými a podélnými vrtáními spojenými s vtokovým otvorem (23) rubového čerpadla.
- 5. Kotoučová brrda -podle bodu 1, vyrnačená tím, že vně valivých ložisek (4, 5) jsou meri víky - (1, 2) a náboji spojovacích pří rub (26) umístěna těsnění (28).
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| GB2511774A GB1502608A (en) | 1975-06-02 | 1975-06-02 | Spreading disc brakes |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS195706B2 true CS195706B2 (en) | 1980-02-29 |
Family
ID=10222493
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS399375A CS195706B2 (en) | 1975-06-02 | 1975-06-06 | Disc brake |
Country Status (2)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS195706B2 (cs) |
| GB (1) | GB1502608A (cs) |
Families Citing this family (3)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE3439779A1 (de) * | 1984-10-31 | 1986-04-30 | Alfred Teves Gmbh, 6000 Frankfurt | Gekuehlte bremsscheibe |
| GB8725908D0 (en) * | 1987-11-05 | 1987-12-09 | Lucas Ind Plc | Vehicle disc brakes |
| DE4447455A1 (de) * | 1994-12-13 | 1996-06-20 | Joachim Kreisl | Einrichtung für den Ölrücklauf von Naßlaufkupplungen und -bremsen |
-
1975
- 1975-06-02 GB GB2511774A patent/GB1502608A/en not_active Expired
- 1975-06-06 CS CS399375A patent/CS195706B2/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| GB1502608A (en) | 1978-03-01 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US5088967A (en) | Planetary assembly with wet disk brake | |
| CA1093981A (en) | Wet brake or clutch | |
| US3628399A (en) | Hydraulic limited slip differential | |
| US5009583A (en) | Shaft seal and bearing members for a rotary screw compressor | |
| US1864126A (en) | Clutch | |
| GB1050263A (cs) | ||
| CA1060264A (en) | Piston and slipper arrangement for hydraulic pump or motor | |
| US4848526A (en) | Multiple disc brake | |
| US6102575A (en) | Compound bearing apparatus | |
| CS195706B2 (en) | Disc brake | |
| US3680987A (en) | Rotary piston engine | |
| US2915147A (en) | Disc brake for vehicles | |
| US3237737A (en) | Friction engaging mechanism | |
| US2883007A (en) | Disk brakes | |
| US4296936A (en) | Seal mechanism for the rotor periphery of a rotary piston engine | |
| US3584708A (en) | Sealed liquid cooled brake assembly | |
| US2875599A (en) | Universal joint and lubricant retaining housing therefor | |
| JPS61112834A (ja) | 制動ユニツト | |
| US3331473A (en) | Disc brake with self-energized brake shoe | |
| US3346075A (en) | Guide means for a caliper of a disc brake | |
| US3187849A (en) | Wheel brake operating assembly | |
| US3833099A (en) | Sealed oil filled clutch with brake means to inhibit rotation upon disengagement | |
| US4405135A (en) | Wheel hub and spindle seal | |
| CN218718791U (zh) | 一种紧凑型双端面集装式机械密封 | |
| GB1575763A (en) | Coupling and braking apparatus for an intermittently drivable machine drive shaft |