CS195255B2 - Process for preparing alpha-anilinocarbonitriles - Google Patents

Process for preparing alpha-anilinocarbonitriles Download PDF

Info

Publication number
CS195255B2
CS195255B2 CS289572A CS289572A CS195255B2 CS 195255 B2 CS195255 B2 CS 195255B2 CS 289572 A CS289572 A CS 289572A CS 289572 A CS289572 A CS 289572A CS 195255 B2 CS195255 B2 CS 195255B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
mol
dichloroanilino
alpha
hydrogen
hydrogen chloride
Prior art date
Application number
CS289572A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Paulus P Montijn
Helden Robert Van
Ernest Haddock
Original Assignee
Montijn Paulus
Helden Robert Van
Ernest Haddock
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Montijn Paulus, Helden Robert Van, Ernest Haddock filed Critical Montijn Paulus
Publication of CS195255B2 publication Critical patent/CS195255B2/en

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C255/00Carboxylic acid nitriles

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

1327294 Preparation of alpha-anilino carboxylic esters and nitriles SHELL INTERNATIONALE RESEARCH MAATSCHAPPIJ NV 30 April 1971 12410/71 Heading C2C Alpha-anilino carboxylic esters of the general formula in which R<SP>1</SP>, R<SP>2</SP> and R<SP>3</SP> each individually represent a halogen atom or an alkyl, haloalkyl or alkoxy group, while R<SP>1</SP> and/or R<SP>2</SP> may also be hydrogen atoms, and R<SP>2</SP> may also be a group -NH-CH(R<SP>4</SP>)-X or a group -(A) n - C @ H 2 (R<SP>1</SP>,R<SP>3</SP>)-NH-CH(R<SP>4</SP>)-X, in which A=CH 2 ), S or NH and n=zero or 1; R<SP>4</SP> is a hydrogen atom or an alkyl group and X is a carboxylic ester group are prepared by reacting a nitrile of the general formula with a primary or secondary alcohol in the presence of hydrogen chloride or bromide, first (a) at a temperature ranging from - 20‹ C. to + 70‹ C. for a time not exceeding that necessary for the conversion of at least 70% of the nitrile, and subsequently (b) at a temperature ranging from 55‹ to 150‹ C.-with the proviso that at least during the time interval (a) the amount of HC1 or HBr present should be greater than 3À5 equivalents, based on the nitrile, while the concentration of the said hydrohalide in the reaction medium should be at least 4 mole per litre. The ester may be converted to the alpha- (N-acylanilino) carboxylic ester by reacting with an acylating agent, e.g. benzoyl chloride. Alpha-anilino carbonitriles of the general Formula II above may be prepared by reacting in an alcoholic medium an aniline compound of the general formula with either (a) hydrogen cyanide and an aldehyde R<SP>4</SP>-CHO or (b) a cyanohydrin R<SP>4</SP>-CH(OH)-CN, in the additional presence in the case being of a strong base. Compounds claimed per se are alpha-(4-fluoroanilino) propiononitrile, alpha - (4 - chloro - 3 - fluoroanilino) propiononitrile.

Description

Vynález se týká způsobu výroby a-anilinokarbonitrilů z odpovídajících anilinů. Tyto vyráběné látky mají vesměs užitečné herbicidní vlastnosti. α-Anilinokarbonitrily jsou z části nové, dosud nepopsané sloučeniny.The invention relates to a process for the preparation of α-anilinocarbonitriles from the corresponding anilines. These substances have generally useful herbicidal properties. α-Anilinocarbonitriles are in part novel compounds not yet described.

α-Anilinokarbonitrily podle vynálezu se mohou též za vysokých výtěžků převádět na estery kyselin a-anilinokarboxylových tím, že se a-anilinokarbonitrily nechají reagovat s alkoholem za přítomnosti chlorovodíku nebo bromovodíku.The α-anilinocarbonitriles of the invention can also be converted into α-anilinocarboxylic acid esters in high yields by reacting the α-anilinocarbonitriles with an alcohol in the presence of hydrogen chloride or hydrogen bromide.

Z α-aminokarbonitrilů vyrobené estery mají rovněž významné herbícidní vlastnosti.The esters produced from α-aminocarbonitriles also have significant herbicidal properties.

Vynález se týká způsobu výroby a-anilinokarbonitrilů obecného vzorce II, /S\~NH-CH-CN (ID kde symbolyThe invention relates to a process for the preparation of α-anilinocarbonitriles of the general formula II, (S) -NH-CH-CN (ID where the symbols

Ri, Rz a R3 značí vždy atom halogenu, přičemžR1, R2 and R3 each represent a halogen atom, wherein

R1 a/nebo R2 mohou také značit atomy vodíku, aR 1 and / or R 2 may also be hydrogen, and

R4 představuje atom vodíku nebo alkylovou skupinu až se 4 atomy uhlíku.R 4 represents a hydrogen atom or an alkyl group of up to 4 carbon atoms.

Podle vynálezu se postupuje tak, že se anilin obecného vzorce III,According to the invention, the aniline of formula III is

kdewhere

R1, R2 a R3 mají výše uvedený význam, uvádí v reakci v prostředí alkoholu při teplotě —20 až —|- 100 °C buď a) s kyanovodíkem a aldehydem obecného vzorceR 1, R 2 and R 3 have the above meanings, is reacted in an alcohol at a temperature of -20 to - | - 100 ° C, either a) with hydrogen cyanide and an aldehyde of formula

R4—CHO nebo b) s kyanohydrinem obecného vzorceR 4 = CHO or b) with a cyanohydrin of the formula

R4—CH(OH)— CN ' v přítomnosti silné zásady, v kterýchžto vzorcích R4 má výše uvedený význam.R 4 - CH (OH) - CN 'in the presence of a strong base, in which R 4 is as defined above.

Obzvláště výhodné aniliny obecného vzorce III jsou ty, u kterých R1 značí atom vodíku, R2 atom vodíku nebo chloru a R3 atom chloru nebo fluoru. Příklady vhodných anilinů jsou různé isomerní mono- a dichlorde19525S riváty, fluorderiváty a fluorchlorderiváty a methylchlorderiváty a (trifluormethylj- , chlorderiváty. Obzvláště výhodné jsou 4-chloranilin, 4-fluoranilin, 4-chlor-3-fluoranilin, 3-chlor-4-fluoranilin, a obzvláště 3,4-dichloranilin.Particularly preferred anilines of the formula III are those in which R @ 1 is hydrogen, R @ 2 is hydrogen or chlorine, and R @ 3 is chlorine or fluorine. Examples of suitable anilines are various isomeric mono- and dichlorodi-19525S rivates, fluoro and fluorochloro derivatives and methyl chloro derivatives and (trifluoromethyl) chloro derivatives, particularly preferred are 4-chloroaniline, 4-fluoroaniline, 4-chloro-3-fluoroaniline, 3-chloro-4-fluoroaniline , and in particular 3,4-dichloroaniline.

Anilin obecného vzorce III se s výhodou uvádí v reakci s kyanovodíkem a aldehydem obecného vzorce R4-HCO, kde R4 značí atom vodíku nebo alkylovou skupinu, s 1 až 4 atomy uhlíku, jako methyl, ethyl, propyl nebo n-butyl. Velmi vhodnými aldehydy jsou formaldehyd, kde R4 značí atom vodíku, a obzvláště acetaldehyd, kde R4 značí methylovou skupinu. Příznivých výsledků se zpravidla dosahuje, použije-li se kyanovodíku a % aldehydu v molárním přebytku, s výhodou 3 až 10 a · obzvláště 4 až 7'% molárních, počítáno na anilin.The aniline of formula III is preferably reacted with hydrogen cyanide and an aldehyde of formula R 4 -HCO, wherein R 4 is hydrogen or C 1 -C 4 alkyl, such as methyl, ethyl, propyl or n-butyl. Particularly suitable aldehydes are formaldehyde where R 4 is hydrogen, and especially acetaldehyde where R 4 is methyl. As a rule, favorable results are obtained when hydrogen cyanide and% aldehyde are used in a molar excess, preferably of 3 to 10 and in particular of 4 to 7 mol%, calculated on the aniline.

Nejvýhodnější )e, postupuje-li se tak, že se aldehyd přidává do směsi kyanovodíku a anilinu v prostředí alkoholu, i když lze použít jiných metod, jako současného přidávání aldehydu a kyanovodíku k anilinu.Most preferably, the aldehyde is added to a mixture of hydrogen cyanide and aniline in an alcohol medium, although other methods may be used, such as the simultaneous addition of aldehyde and hydrogen cyanide to aniline.

Alkoholem použitým jako reakční prostředí je s výhodou alifatický jedno- nebo vícemocný alkohol s přímým nebo rozvětveným řetězcem, který může v případě potřeby obsahovat substituenty. Alkoholy neobsahující více než 6 atomů uhlíku jsou obvykle nejvýhodnější. Zvláště výhodný je methanol, ethanol, isopropylalkohol, 2-chlorethanol a ethylenglykol. Samozřejmě mohou být též používány směsi dvou nebo více alkoholů a/ /nebo rozpouštědel nebo ředidel.The alcohol used as the reaction medium is preferably a straight or branched chain aliphatic mono- or polyhydric alcohol, which may contain substituents if desired. Alcohols containing no more than 6 carbon atoms are usually most preferred. Particularly preferred are methanol, ethanol, isopropyl alcohol, 2-chloroethanol and ethylene glycol. Of course, mixtures of two or more alcohols and / or solvents or diluents may also be used.

Reakce se obvykle provádí při teplotě v rozmezí od —20 do -ψ·60 °C, s výhodou od 10 do 25 °C a obzvláště od 15 do 20 °C a při atmosférickém tlaku. V případě potřeby lze však též použít tlaků vyšších než tlak atmosférický.The reaction is generally carried out at a temperature in the range of from -20 to -60 ° C, preferably from 10 to 25 ° C and in particular from 15 to 20 ° C and at atmospheric pressure. However, pressures higher than atmospheric pressure may also be used if desired.

Podle alternativního postupu se anilin obecného vzorce III uvádí v reakci s kyanohydrinem obecného vzorce R4—CH(OH( — —CN, derivátem výše ·- uvedeného aldehydu R4—CHO. Je výhodné, použije-li se kyanohydridu v molárním přebytku, s výhodou 10 až 50 mol. %, obzvláště 20 až 40 mol. %, počítáno na anilin.Alternatively, the aniline of formula (III) is reacted with a cyanohydrin of formula R 4 -CH (OH (-CN, derivative of the above-mentioned aldehyde R 4 -CHO). It is preferred that the cyanohydride is used in molar excess, preferably 10 to 50 mol%, in particular 20 to 40 mol%, based on aniline.

I v tomto případě, je nutno provádět reakcí v alkoholovém prostředí, přičemž alkoholy vhodné pro· tento účel jsou stejné, jak bylo uvedeno výše, a nejvýhodnější je ethanol. Při této reakci musí být navíc přítomna solná zásada, například zásada mající hodnotu pKa alespoň 9. Příklady jsou alkoholáty, jako ethylalkoholát sodný, hydroxidy kovů alkalických zemin, jako hydroxid sodný a draselný, s výhodou použité na pevném nosiči, například kysličníku křemičitém nebo hlinitém, obzvláště kysličníku y-hlinitém, zásaditý měnič aniontů, například typu terciárního aminu nebo kvartérního amonného typu, obzvláště měnič aniontů obsahující trlalkylamoniové nebo dialkylhydroxyalkylamoniové skupiny, například „Amberlite”, jako IRA-400 a IRA-904, „Amber lyst”, jako · A—26 a A—29, „Deacodote FF, „Dowex” 1, „Duolite” A—42, · „Nalcite” SBR, „Permutit” ESB, .„Wofatit” L—165 a „Lewatit” MN. Organické zásady, obzvláště terciární dusíkaté zásady, jsou nejvýhodnější, přičemž příznivých výsledků se dosahuje obzvláště s alifatickým terciárním aminem, ve kterém dvě nebo více alkylových skupin mohou být shodné nebo různé a ve kterém každá alkylová skupina % s výhodou nemá obsahovat více než 6 atomů uhlíku. Příklady jsou triethylamin, triisopropylamin, tri-n-butylamin a triethanolamin. Výborných výsledků se dosahuje obzvláště s triethylaminem. Množství terciární dusíkaté zásady leží obvykle v rozmezí 0,3 až 10 mol. %, s výhodou 2 až 6 mol. ' % % při použití kyanohydrinu.In this case too, it is necessary to carry out the reaction in an alcoholic medium, the alcohols suitable for this purpose being the same as mentioned above and most preferably ethanol. In addition, a salt base such as a base having a pKa of at least 9 must be present in the reaction. Examples are alcoholates such as sodium ethyl alcoholate, alkaline earth metal hydroxides such as sodium and potassium hydroxide, preferably used on a solid support such as silica or alumina; in particular γ-alumina, a basic anion exchanger, for example of the tertiary amine or quaternary ammonium type, in particular an anion exchanger containing trlalkylammonium or dialkylhydroxyalkylammonium groups, for example "Amberlite" such as IRA-400 and IRA-904, "Amber lyst" such as · A —26 and A — 29, “Deacodote FF,“ Dowex ”1,“ Duolite ”A — 42, ·“ Nalcite ”SBR,“ Permutit ”ESB,“ Wofatit ”L — 165, and“ Lewatit ”MN. Organic bases, in particular tertiary nitrogen bases, are most preferred, with favorable results being obtained in particular with an aliphatic tertiary amine in which two or more alkyl groups may be the same or different and in which each alkyl group preferably has no more than 6 carbon atoms . Examples are triethylamine, triisopropylamine, tri-n-butylamine and triethanolamine. Excellent results are achieved especially with triethylamine. The amount of tertiary nitrogenous base is usually in the range of 0.3 to 10 mol. %, preferably 2 to 6 mol. % using cyanohydrin.

Vhodné teploty pro reakci kyanohydrinu s anilinem obvykle leží v rozmezí od 50 do 100 °C a · %s výhodou od 60 do 80 °C. Použije-li se jako reakční prostředí nízkovroucí alkohol, jako ethanol, je obzvláště výhodné provádět reakci při teplotě varu reakční směsi.Suitable temperatures for the reaction of cyanohydrin with aniline are generally in the range from 50 to 100 ° C and preferably from 60 to 80 ° C. When a low boiling alcohol such as ethanol is used as the reaction medium, it is particularly advantageous to carry out the reaction at the boiling point of the reaction mixture.

Důležitým znakem způsobu podle vynálezu je použití alkoholového reakčního prostředí v obou reakčních postupech (aj a (b), čímž se dosáhne výborných výtěžků vyráběného nitrilu. Použije-li se naproti tomu jiných typů rozpouštědel, jako je diethylester, dimethylformamid, toluen nebo xylen, vytvářejí se ve značných množstvích vedlejší produkty a výtěžky nitrilu obecného vzorce II zpravidla nejsou zdaleka uspokojivé. Mimoto, nepoužije-li se při postupu (bj silná zásada, vytvoří se zanedbatelná, pokud vůbec nějaká, množství nitrilu.An important feature of the process according to the invention is the use of an alcoholic reaction medium in both reaction processes (aj and (b)), thereby achieving excellent yields of the nitrile produced, while using other types of solvents such as diethyl ester, dimethylformamide, toluene or xylene As a rule, by-products and yields of the nitrile of the general formula (II) are far from satisfactory in considerable amounts, moreover, if the process (bj strong base) is not used, negligible, if any, nitrile amounts are formed.

Nřtrily obecného vzorce II získané způsobem podle vynálezu jsou — jak již bylo· uvedeno — mimo jiné zvláště vhodným výchozím materiálem pro výrobu esterů kyseliny α-anilinokarboxylové obecného vzorce I, r*The tritium of the formula II obtained by the process according to the invention is - as already mentioned - particularly suitable starting material for the preparation of the .alpha.-anilinocarboxylic acid esters of the formula I;

R3 kde symboly *RX, R2 a R3 značí každý atom halogenu nebo alkylovou, halogenalkylovou skupinu nebo· alkoxyskupinu, přičemžR 3 wherein * R X , R 2 and R 3 are each a halogen atom or an alkyl, haloalkyl or alkoxy group, wherein:

R1 a/nebo R2 mohou též značit atomy vodíku aR1 and / or R2 may also be hydrogen and

R2 může též značit skupinu —NH—CH(R4j—X nebo skupinu — (A)n—C61^:z(R1R3—NH—CH(R4(—X, kdeR2 may also denote a group -NH-CH (R 4 j -X or - (A) n -C61 ^: (R 1 R 3 -NH-CH (R 4 (-X wherein

A značí skupinu CHz, atom kyslíku, % síry nebo skupinu NH a n značí nulu nebo 1,A is CH2, oxygen, sulfur or NH and n is zero or 1,

R4 značí atom vodíku nebo alkylovou skupinu aR4 represents a hydrogen atom or an alkyl group;

SWITH

X značí skupinu esteru karboxylové kyseliny.X represents a carboxylic acid ester group.

. V mnohých případech lze alkoholových roztoků nitrilu použít přímo při syntéze zmíněných esterů karboxylové kyseliny. Mnohé z těchto nitrilů byly získány poprvé. Novými sloučeninami jsou například a-(.4-fluoranilinojpropionitril a a-(4-chlor-3-fluoranilino) propiononitril.. In many cases, alcohol solutions of nitrile can be used directly in the synthesis of said carboxylic acid esters. Many of these nitriles were obtained for the first time. Novel compounds are, for example, α- (4-fluoroanilino) propionitrile and α- (4-chloro-3-fluoroanilino) propiononitrile.

Některé z nitrilů obecného vzorce II vykazují herbicidní vlastnosti.Some of the nitriles of formula II exhibit herbicidal properties.

Zajímavým způsobem využití vynálezu je výroba cenných herbicidů, spočívající v tom, že se anilin obecného vzorce III uvádí v reakci s kyanovodíkem a aldehydem obecného vzorce R4—CHO nebo alternativně s kyanohydrlnem obecného vzorce R4—CH(OH)—CN, následnou alkoholysou vzniklého nitrilu obecného vzorce II a acylací získaného esteru karboxylové kyseliny. Tento postup může být bud' zcela, nebo zčásti prováděn přetržitým, kontinuálním nebo polokontinuálním způsobem. Ethylestery kyseliny «-(N-benzoyl-3,4-dichloranilino)propionové lze tak vyrábět s vysokými výtěžky, například z 3,4-dichloranilinu, kyanovodíku a acetaldehydu na výsledný a- (3,4 dichloranilino) propiononitril a ethylester příslušné karboxylové kyseliny.An interesting use of the invention is to produce valuable herbicides by reacting the aniline of formula III with hydrogen cyanide and an aldehyde of formula R 4 -CHO or alternatively with a cyanohydrin of formula R 4 -CH (OH) -CN followed by alcoholysis of the formed nitrile of formula II and acylating the obtained carboxylic acid ester. This process can either be carried out in whole or in part in a continuous, continuous or semi-continuous manner. Ethyl esters of N- (N-benzoyl-3,4-dichloroanilino) propionic acid can thus be produced in high yields, for example from 3,4-dichloroaniline, hydrogen cyanide and acetaldehyde to the resulting α- (3,4-dichloroanilino) propiononitrile and ethyl ester of the corresponding carboxylic acid. .

Příklad 1Example 1

Výroba a- (3,4-dichloranilino) propiononitrilu z 3,4-dichloranilinu, acetaldehydu a kyanovodíkuProduction of α- (3,4-dichloroanilino) propiononitrile from 3,4-dichloroaniline, acetaldehyde and hydrogen cyanide

Do čtyřhrdlé baňky s okrouhlým dnem o obsahu 5 litrů, opatřené míchadlem, dávkovači nálevkou, zpětným chladičem a teploměrem, se přivede za chlazení na teplotu 0 až 10 °C 91,5 kg (3,389 mol) kyanovodíku a pak se přidá 521,5 g (3,22 mol) 3,4-dichloranilinu a 2,3 litru 96% ethanolu. Teplota se pak nechá vystoupit na 15 °C a při této teplotě se po dobu 1 hodiny za míchání směsí přidává postupně 149,1 g (3,389 mol) acetaldehydu. Po míchání po další půlhodinu při teplotě místnosti se směs zahřeje na '160 °C a při této teplotě se ponechá po dobu 1/2 hodiny, aby se rozpustila vzniklá krystalická sraženina, a pak se nechá vychladnout na teplotu místnosti. Reakční produkt oddělený jako krystalická hmota, která se odfiltruje a vysuší vakuově při teplotě okolo 70 ЪС a při tlaku 1,6 až 2,66 kPa, obsahuje 542 g (2,52 mol) a-(3,4-dichloranilino Jpropiononitrilu o bodu tání 118 až 119 °C a o čistotě 99 %. To odpovídá výtěžku 78,3 mol. % počítáno na množství použitého 3,4dichloranilinu.91.5 kg (3.389 mol) of hydrogen cyanide are introduced into a 5-liter four-necked round-bottomed flask equipped with stirrer, addition funnel, reflux condenser and thermometer with cooling to 0-10 ° C and then 521.5 g are added. (3.22 mol) of 3,4-dichloroaniline and 2.3 liters of 96% ethanol. The temperature is then allowed to rise to 15 [deg.] C. and 149.1 g (3.389 mol) of acetaldehyde are gradually added over 1 hour at this temperature with stirring. After stirring for an additional half hour at room temperature, the mixture was warmed to 160 ° C and left at this temperature for 1/2 hour to dissolve the crystalline precipitate formed and then allowed to cool to room temperature. The reaction product separated as a crystalline mass, which is filtered off and dried under vacuum at a temperature of about 70 ° C and at a pressure of 1.6 to 2.66 kPa, contains 542 g (2.52 mol) of α- (3,4-dichloroanilino) propiononitrile. m.p. 118-119 ° C and a purity of 99%, which corresponds to a yield of 78.3 mol% based on the amount of 3,4-dichloroaniline used.

Z filtrátu se získá další množství produktu odstraněním těkavých složek v odparce pro odpařování v tenké vrstvě při teplotě 40 až 50 C° (teplota lázně) a tlaku 1,6 až 2,0 kPa, po kterém následuje krystalizace z ethanolu, což zvyšuje celkový výtěžek na 98 %. Takto získaný kombinovaný produkt se použije v reakcích popsaných v příkladech 5 a 6.An additional amount of product is obtained from the filtrate by removing the volatiles in a thin-layer evaporator at 40-50 ° C (bath temperature) and a pressure of 1.6-2.0 kPa followed by crystallization from ethanol, increasing the overall yield to 98%. The combined product thus obtained is used in the reactions described in Examples 5 and 6.

Když se pro srovnání postup provede v prostředí neobsahujícím alkohol při jinak analogických podmínkách, získají se podstatně nižší výtěžky, jako 75 až 80 mol. % v diethyletheru, 50 až 60 mol. % v dimethylformamidu a 40 až 50 mol. .% v toluenu.By comparison, when the process is carried out in an alcohol-free environment under otherwise analogous conditions, substantially lower yields, such as 75 to 80 moles, are obtained. % in diethyl ether, 50 to 60 mol. % in dimethylformamide and 40 to 50 mol. % in toluene.

Místo isolování rozpouštěného produktu z filtrátu se ukázalo výhodným nechat filtrát znovu projít reakční baňkou pro další reakci s čerstvým výchozím materiálem při stejných podmínkách, jak bylo popsáno výše. Získá se tak přímo stejný výtěžek a nový získaný filtrát se pak může stejným způsobem nechat znovu reagovat.Instead of isolating the solubilized product from the filtrate, it has proven advantageous to let the filtrate pass the reaction flask again for further reaction with fresh starting material under the same conditions as described above. The same yield is obtained directly and the new filtrate obtained can then be reacted in the same manner.

Příklad 2Example 2

Výroba a-(4-chloranilinoJpropiononitriluProduction of α- (4-chloroanilino) propiononitrile

4-Chloranjlin (25,5 g, 0,2 mol) a kyanovodík (39 ml) v 96i% ethanolu (300 ml) se míchá při teplotě 15 °C a po dobu 1 hodiny se к roztoku přidává acetaldehyd (56 ml). Směs se míchá při 15 °C po další hodinu a pak při 60 °C po dobu 2 hodin. Směs se nechá odstát po dobu 16 hodin při teplotě místnosti a pak se vlije do vody (500 ml). Produkt, který krystaluje z roztoku a který se odfiltruje, má bod tání 113 až 115 °C. (Výtěžek 33 g, 91 %, počítáno na 4-chloranilin).4-Chloranylin (25.5 g, 0.2 mol) and hydrogen cyanide (39 mL) in 96% ethanol (300 mL) were stirred at 15 ° C and acetaldehyde (56 mL) was added to the solution over 1 h. The mixture was stirred at 15 ° C for an additional hour and then at 60 ° C for 2 hours. The mixture was allowed to stand for 16 hours at room temperature and then poured into water (500 mL). The product which crystallizes from the solution and which is filtered off has a melting point of 113-115 ° C. (Yield 33 g, 91% based on 4-chloroaniline).

Příklad 3Example 3

Způsobem analogickým jako v příkladu 2 se získají následující (nové) sloučeniny:The following (new) compounds were obtained in a manner analogous to Example 2:

a) a- (4-fluoranilino) propiononitrila) α- (4-fluoroanilino) propiononitrile

Tato sloučenina o bodu tání 71 až 73 °C se získá s výtěžkem 91 %, počítáno na 4-fluoranílin.This compound, m.p. 71-73 ° C, was obtained with a yield of 91% based on 4-fluoroaniline.

Analysa: C9H9FN2 zjištěno:Analysis: C9H9FN2 found:

66,3 % C, 5,6 % H, 17,0 % N;66.3% C, 5.6% H, 17.0% N;

vypočteno:calculated:

65,9 % C, 5,5 % H, 17,1 % N.H, 5.5; N, 17.1.

b) a-(4-chlor-4-fluoranilino)propiononitrilb) α- (4-chloro-4-fluoroanilino) propiononitrile

Tato sloučenina o bodu tání 130 až 132 °C se získá s výtěžkem 91 % počítáno na použitý 4-chlor-3-fluoranilin.This compound, m.p. 130 DEG-132 DEG C., is obtained with a yield of 91% based on the 4-chloro-3-fluoroaniline used.

Analysa: C9H8CIFN2 zjištěno:Analysis: C9H8CIFN2 found:

54,7 % C, 4,1% H, 14,2% N;C, 54.7; H, 4.1; N, 14.2;

vypočteno:calculated:

54,4% C, 4,0% H, 14,1'% N.C, 54.4; H, 4.0; N, 14.1.

Příklad 4Example 4

Výroba a-(3,4-dichloranilino Jpropionitrilu zPreparation of α- (3,4-dichloroanilino) propionitrile from

3,4-dichloranilmu a α-hydroxyproplonitrilu.3,4-dichloroanilm and α-hydroxyproplonitrile.

g (0,5 mol) 3,4-dichloranilinu, 46,1 ' g (0,65 mol) .a-hydroxypropiononitrilu, 100 ml ethanolu (96 °/o) a 2,6 g (0,025 mol) triethylaminu ' se vnese do reakční baňky o obsahu 500 ml, . opatřené míchadlem a zpětným chladičem, a zahřívá se k varu pod zpětným chladičem 3 hodiny. Dosáhne se pak úplné konverse 3,4-dichíoranilinu. ' Pak se ke směsi přidá 150 ml ethanolu a ' směs se pak nechá vychladnout na teplotu ' místnosti. Takto vytvořená ' krystalická sraženina se odfiltruje, promyje' se 25 ml · chladného ethanolu, vakuově se zbaví ethanolu při 50 °C (2,66 kPa) a získá se a-(3,4-dichloranilino)proplononlti’il o bodu tání 118 až 119 °C.g (0.5 mol) of 3,4-dichloroaniline, 46.1 g (0.65 mol) of .alpha.-hydroxypropiononitrile, 100 ml of ethanol (96%) and 2.6 g (0.025 mol) of triethylamine were added. add to a 500 ml reaction flask,. with a stirrer and a reflux condenser, and refluxed for 3 hours. Complete conversion of 3,4-dichloroaniline is then achieved. Ethanol (150 ml) was added and the mixture was allowed to cool to room temperature. The crystalline precipitate thus formed is filtered off, washed with 25 ml of cold ethanol, freed from ethanol at 50 DEG C. (2.66 kPa) in vacuo to give .alpha .- (3,4-dichloroanilino) proplonone lithium having a melting point of 118; to 119 ° C.

Když se matečný louh koncentruje na okolo 25 ml a ochladí se na 10 °C, získá se další množství krystalů, které se promyjí a vysuší již popsaným. způsobem. Celkový získaný výtěžek vzroste na 86 g, což odpovídá 80 mol. počítáno na 3,4-dichIoranilin.When the mother liquor was concentrated to about 25 mL and cooled to 10 ° C, an additional amount of crystals was obtained, which were washed and dried as described above. way. The total yield obtained is increased to 86 g, corresponding to 80 mol. calculated on 3,4-dichloroaniline.

P ř í k 1 a d 5Example 1 a d 5

Claims (11)

P ř í k 1 a d 5Example 1 a d 5 Výroba ethylesteru kyseliny a-(3,4-dichloranilino) -propionovéPreparation of α- (3,4-dichloroanilino) -propionic acid ethyl ester a) 21,5 g (0,1 mol) •a-(3,4-dichloranilino)propiononitrilu (z pokusu popsaného v příkladu 1) a 50 ml bezvodého ethanolu se vnese do tříhrdlé baňky o obsahu 250 ml s okrouhlým dnem, opatřené míchadlem, dáv kovači ' nálevkou a zpětným chladičem. V jedné dávce se pak za míchání do· suspense přidá roztok 29 ' g (0,8 · mol) kyseliny chlorovodíkové v 50'· ml bezvodého ethanolu a vzniklý roztok se pak ' 'zahřeje na 50 °C (teplota olejové lázně) a udržuje se při této teplotě. 3 hodiny. Konverse výchozího materiálu dosáhne 981%. Pak ' se ' suspense zahřívá k varu pod zpětným chladičem po dobu dalších 3 ¥2 hodiny. Přebytečný ethanol se pak odpaří ve vakuu a ke zbytku se . přidá 100 mililitrů vody a . 100 ml toluenu. ' Po oddělení fází · se horní .organická vrstva promyje dvakrát ve 100 ml nasyceného vodného roztoku uhličitanu sodného, vysuší bezvodým síranem sodným á rozpouštědlo se odpaří ve vakuu.(a) 21.5 g (0.1 mol) of α- (3,4-dichloroanilino) propiononitrile (from the experiment described in Example 1) and 50 ml of anhydrous ethanol are placed in a 250 ml three-necked round-bottomed flask equipped with with a stirrer, a forging funnel and a reflux condenser. A solution of 29 g (0.8 mol) of hydrochloric acid in 50 ml of anhydrous ethanol is then added in one portion to the suspension while stirring, and the resulting solution is then heated to 50 DEG C. (oil bath temperature) and maintained. at this temperature. 3 hours. The conversion of the starting material reaches 981%. Then the suspension is heated to reflux for a further 3 ¥ 2 hours. Excess ethanol was then evaporated in vacuo and the residue was evaporated. add 100 milliliters of water and. 100 ml toluene. After phase separation, the upper organic layer was washed twice with 100 ml of saturated aqueous sodium carbonate solution, dried over anhydrous sodium sulfate, and the solvent was evaporated in vacuo. Takto získaný zbytek o hmotě 22,5 g obsahuje ethylester · kyseliny a-(3,4-dichloranilino)-propionové. Krystalizací z . n-hexanu se získá 19,1 g produktu ve formě bílých krystalů o bodu tání 83 až 39 °C (čistota 96 ' %), což odpovídá výtěžku 73 · mol. %, počítáno ' na použitý výchozí materiál.The 22.5 g residue thus obtained contains α- (3,4-dichloroanilino) -propionic acid ethyl ester. Crystallization from. of n-hexane, 19.1 g of product are obtained in the form of white crystals, m.p. 83-39 ° C (96% purity), corresponding to a yield of 73 · mol. %, based on the starting material used. b) Při pokusech prováděných za stejných podmínek, jaké byly · výše popsány pod (a), ale při použití nižších teplot při první fázi zahřívání, se ukázalo, že pro dosažení analogických výsledků bylo při těchto teplotách zapotřebí dalších dob reakce. Tabulka I udává konverse a-(3,4-dichloranilino)-propiononitrilu dosažené po různých časových intervalech při teplotách 30, 40 a 50 °C.b) In experiments carried out under the same conditions as described under (a) above, but using lower temperatures in the first heating phase, it appeared that additional reaction times at these temperatures were required to achieve analogous results. Table I shows the conversion of α- (3,4-dichloroanilino) -propiononitrile achieved at different time intervals at temperatures of 30, 40 and 50 ° C. Tabulka I teplota °C 1 h2 hTable I Temperature ° C 1 h2 h 30 ——30 —— 40 —6540 —65 50 799550 7995 c) Účinek vzrůstajících koncentrací halogenovodíku ukazují pokusy, při kterých se použije 0,1 mol a-(3,4-dichloranilino)propionitrilu a 100 ml bezvodého ethanolu, reakční směs se během. ¥2 · hodiny zahřívá na 55 °C, udržuje se při této teplotě po dobu jedné hodiny, během 1 hodiny se pak zahřívá k varu pod · zpětným chladičem a nakonec se vaří po dobu 2 hodin. Jsou-li množství použitého chlorovodíku 0,8 mol, 1,0 mol a 1,2 mol, odpovídají těmto množstvím výtěžku 87,5%, 79,6% a 69,1-% ethylesteru kyseliny a-(3,4-dichloranilino)propionové, přičemž úbytek ve výtěžku vyplývá především z následné hydrolysy vytvořeného esteru. Použije-li se naproti tomu méně než 0,8 mol chlorovodíku při jinak . analogických podmínkách, lze pozorovat tendenci k odštěpování 3,4-dichloranilinu.c) The effect of increasing concentrations of hydrogen halide is shown by experiments in which 0.1 mol of α- (3,4-dichloroanilino) propionitrile and 100 ml of anhydrous ethanol are used. Heat at 55 ° C for 2 hours, maintain at this temperature for 1 hour, then heat to reflux for 1 hour and finally boil for 2 hours. When the amounts of hydrogen chloride used are 0.8 moles, 1.0 moles and 1.2 moles, these amounts correspond to a yield of 87.5%, 79.6% and 69.1% of the ethyl ester of α- (3,4-dichloroanilino) propionic acid, the yield loss resulting mainly from the subsequent hydrolysis of the ester formed. If, on the other hand, less than 0.8 moles of hydrogen chloride is used, otherwise. In analogous conditions, there is a tendency to cleave 3,4-dichloroaniline. konverse (%) poconversion (%) after 4 h 5 h6 h — 60 ·. 75854 h 5 h6 h - 60 ·. 7585 87 96 98—87 96 98— 98 — ' ——98 - '—— Příklad 6.Example 6. Následující pokusy, sloužící pouze pro srovnání, ukazují, · že v případě, kdy jedna nebo více reakčních podmínek, jako koncentrace nebo množství chlorovodíku a/nebo teplota, není v souladu s požadavky na ně kladenými, dosáhne se neuspokojivých výsledků.The following comparative experiments show that, if one or more reaction conditions, such as the concentration or amount of hydrogen chloride and / or temperature, are not in accordance with the requirements imposed on them, unsatisfactory results are obtained. a) . 0,01 mol a-(3,4-dichloranilino)propionitrilu se zahřívá s 0,04 . mol chlorovodíku · a 30 ml bezvodého ethanolu. na 50 až 55 °C. I když se . směs zahřívá po dobu 20. ¥2 hodiny, nedojde vzhledem k nízkému· množství a koncentraci přítomného chlorovodíku k téměř žádné konversi.a). 0.01 mol of α- (3,4-dichloroanilino) propionitrile was heated with 0.04. mol of hydrogen chloride and 30 ml of anhydrous ethanol. to 50-55 ° C. Even though. the mixture is heated for 20 ¥ 2 hours, almost no conversion occurs due to the low amount and concentration of hydrogen chloride present. b) Provede-li se pokus (a) při ·použití 0,08 mol chlorovodíku a 40 ml bezvodého ethanolu, při teplotě rovněž 50 až · 55 °C, dojde po 20½ hodinách ke 'konversi části výchozího materiálu. Po následném zahřívání к varu se však nezíská větší výtěžek než 40 % příslušného esteru. Ačkoliv bylo v tomto případě použito správné množství chlorovodíku, jeho koncentrace byla opět příliš nízká.(b) If test (a) is carried out using 0.08 mol of hydrogen chloride and 40 ml of anhydrous ethanol, also at a temperature of 50 to 55 ° C, part of the starting material is converted after 20 hours. However, subsequent heating to boiling yields no more than 40% of the corresponding ester. Although the correct amount of hydrogen chloride was used in this case, its concentration was again too low. cj V následujících pokusech se zahřívá к varu pod zpětným chladičem 0,01 mol a-(3,4-dichloranilino Jpropiononitrilu a 10 ml bezvodého ethanolu za přítomnosti proměn livých množství chlorovodíku, jak je uvedeno v tabulce II, až po úplnou konversi výchozího materiálu. Výsledky ukazují, že v případě příliš nízké koncentrace chlorovodíku dochází ve velmi značné míře к rozkladu. Jestliže se naproti tomu před zahříváním pod zpětným chladičem směs zahřívá při nižší teplotě, během těchto reakcí se vytváří jen velmi malé, jestliže vůbec nějaké, množství 3,4-dichloranilinu (DCA).In subsequent experiments, 0.01 mol of α- (3,4-dichloroanilino) propiononitrile and 10 ml of anhydrous ethanol in the presence of varying amounts of hydrogen chloride as shown in Table II were heated to reflux until complete conversion of the starting material. The results show that decomposition occurs to a very high extent if the concentration of hydrogen chloride is too low, but if the mixture is heated at a lower temperature before heating to reflux, only very little, if any, 3,4 -dichloroaniline (DCA). Tabulka IITable II HC1, molHCl, mol 0,0250,025 0,035 + 0,035 + 0,100.10 Doba zahřívání pod zpětným chladičem hReflux time h Vzniklý dichloranilin, mol. % počítáno na nitrilThe resulting dichloraniline, mol. % calculated on nitrile 2.52.5 0,5 + Do vroucí směsi byl přiváděn plynný chlorovodík0.5 + Hydrogen chloride gas was introduced into the boiling mixture Příklad 7Example 7 Výroba ethylesteru kyseliny a-(N-benzoyl-3,4-dichloranilino) propionovéProduction of ethyl .alpha .- (N-benzoyl-3,4-dichloroanilino) propionate Směs 263,4 g (1,005 mol) ethylesteru kyseliny a-(3,4-dichloranilino)propionové, vyrobeného podle příkladu 4 a o čistotě 98,5 %, a 100 ml toluenu se zahřeje pod zpětným chladičem na teplotu 130 °C a pak se v průběhu 45 minut při této teplotě přidává 162 g (1,15 mol) benzoylchloridu. Po zahřívání pod zpětným chladičem po další 4 hodiny se směs ochladí na 90 °C a po dobu 15 minut se při této teplotě míchá s A mixture of 263.4 g (1.005 mol) of ethyl .alpha .- (3,4-dichloroanilino) propionate, prepared according to Example 4 and having a purity of 98.5%, and 100 ml of toluene is heated to reflux at 130 DEG C. 162 g (1.15 mol) of benzoyl chloride are added at this temperature over 45 minutes. After refluxing for an additional 4 hours, the mixture was cooled to 90 ° C and stirred for 15 minutes at this temperature. 250 ml 10% vodného roztoku kyselého uhličitanu sodného. Po oddělení fází se toluenová vrstva promyje 50 ml vody, toluen se odpaří ve vakuu (při 133,3 Pa) a získá se 361,2 g ethylesteru kyseliny a-(N-benzoyl-3,4-dichlóranilino)propionové jako olej o čistotě 92 %. Výtěžek je 91,7 mol. %, počítáno na použitý ester.250 ml of a 10% aqueous solution of sodium bicarbonate. After phase separation, the toluene layer is washed with 50 ml of water, the toluene is evaporated in vacuo (at 1 mmHg) to give 361.2 g of .alpha .- (N-benzoyl-3,4-dichloroanilino) propionic acid ethyl ester as an oil of purity. 92%. Yield 91.7 mol. %, based on the ester used. 245 g surového produktu se rozpustí zahříváním s 25 ml toluenu a teplý roztok se vlije do 500 ml petroletheru o bodu varu 60 až 80 °C. Produkt se pak separuje jako světle šedá pevná látka, která se odfiltruje a suší ve vakuu při 40 až 50 °C, čímž se získá 208,9 g čištěného produktu o čistotě 96 %, což odpovídá výtěžku 89 ·%.245 g of the crude product are dissolved by heating with 25 ml of toluene and the warm solution is poured into 500 ml of petroleum ether, b.p. 60-80 ° C. The product is then separated as a light gray solid, which is filtered off and dried under vacuum at 40-50 ° C to give 208.9 g of purified product with a purity of 96%, corresponding to a yield of 89%. ?íED MíTWHO HAVE VYNALEZUVYNALEZU 1. Způsob výroby α-anillnokarbonitrilů obecného vzorce II,A process for the preparation of α-anilino carbonitriles of the general formula II, R1 ff\-NH-CH-CN (Ю R2>&£R3 kde symbolyR 1 ff \ -NH-CH-CN (Ю R 2> R 3 & £ wherein the symbols R1, R2 a R3 značí vždy atom halogenu, přičemžR @ 1 , R @ 2 and R @ 3 each represent a halogen atom, wherein R1 a/nebo R2 mohou také značit atomy vodíku a představuje atoom vodíku nebo alkylovou skupinu až se 4 atomy uhlíku, vyznačující se tím, že se anilin obecného vzorce III, kdeR @ 1 and / or R @ 2 can also be hydrogen atoms and represent a hydrogen atom or an alkyl group of up to 4 carbon atoms, characterized in that the aniline of the formula III, wherein R1, R2 a R3 mají výše uvedený význam, uvádí v reakci v prostředí alkoholu při teplotě —20 až +100 °C buď s kyanovodíkem a aldehydem obecného vzorceR 1, R 2 and R 3 have the above meanings, is reacted in an alcohol at a temperature of -20 to +100 ° C with either hydrogen cyanide and an aldehyde of formula R4—CHO nebo s kyanohydrinem obecného vzorceR 4 = CHO or with a cyanohydrin of the general formula R4—CH(OH)—CN v přítomnosti silné zásady, v kterýchžto vzorcíchR 4 —CH (OH) —CN in the presence of a strong base, in which formulas R4má výše uvedený význam.R 4 is as defined above. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako sloučeniny anilinu obecného vzorce III použije 4-chloranilinu, 4-fluoranilinu, 4-chlor-3-fluoranilinu, 3-chlor-4-fluoranilinu nebo zvláště 3,4-dichloranilinu.2. The process according to claim 1, wherein the aniline compound of the formula III is 4-chloroaniline, 4-fluoroaniline, 4-chloro-3-fluoroaniline, 3-chloro-4-fluoroaniline or especially 3,4-dichloroaniline. . 3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se v případě, že se používá aldehydu, použije acetaldehydu, a v případě, že se používá kyanohydrinu, se použije a-hydroxypropiononitrilu.3. A process according to claim 1, wherein acetaldehyde is used when an aldehyde is used, and [alpha] -hydroxypropiononitrile is used when cyanohydrin is used. 19S2SS19S2SS 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se jako alkoholu použije ethanolu.4. A process according to any one of claims 1 to 3, wherein the alcohol is ethanol. 5. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že se kyanovodíku a aldehydu používá v molárním přebytku 3 až 10 °/o, obzvláště 4 až 7 °/o, vztaženo na anilin.Process according to Claims 1 to 4, characterized in that the hydrogen cyanide and the aldehyde are used in a molar excess of 3 to 10%, in particular 4 to 7%, based on the aniline. 6. Způsob podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že se aldehyd přidává do směsi kyanovodíku a anilinu v alkoholovém prostředí.6. A process according to claim 1, wherein the aldehyde is added to a mixture of hydrogen cyanide and aniline in an alcoholic medium. 7. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že se kyanohydrinu používá v molárním přebytku 10 až 50 %, zvláště 20 až 40 °/o, vztaženo na sloučeninu anilinu.7. Process according to claim 1, characterized in that the cyanohydrin is used in a molar excess of 10 to 50%, in particular 20 to 40%, based on the aniline compound. 8. Způsob podle bodů 1 až 4 a 7, vyznačující se tím, že silnou bází, které se používá při reakci s kyanohydrínem, je terciární dusíkatá báze.8. The process of claims 1 to 4 and 7, wherein the strong base used in the reaction with cyanohydrin is a tertiary nitrogen base. 9. Způsob podle bodu 8, vyznačující se tím, že se jako terciárního aminu použije triethylamlnu.9. The process of claim 8 wherein the tertiary amine is triethylamine. 10. Způsob podle bodu 8 nebo 9, vyznačující se tím, že se použije terciární dusíkaté báze v množství 0,3 až 10%, vztaženo na kyanohydrin.Process according to claim 8 or 9, characterized in that the tertiary nitrogen base is used in an amount of 0.3 to 10%, based on cyanohydrin. 11. Způsob podle bodů 1 a 4, vyznačující se tím, že reakce v ethanolu se provádí za teploty varu reakční směsi.11. The process of claim 1 wherein the ethanol reaction is carried out at the boiling point of the reaction mixture.
CS289572A 1971-04-30 1972-04-28 Process for preparing alpha-anilinocarbonitriles CS195255B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB1241071 1971-04-30

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195255B2 true CS195255B2 (en) 1980-01-31

Family

ID=10004092

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS289572A CS195255B2 (en) 1971-04-30 1972-04-28 Process for preparing alpha-anilinocarbonitriles

Country Status (18)

Country Link
JP (2) JPS5749537B1 (en)
BE (1) BE782595A (en)
CA (1) CA982141A (en)
CH (1) CH589049A5 (en)
CS (1) CS195255B2 (en)
DD (1) DD101889A5 (en)
DE (1) DE2221109C2 (en)
DK (1) DK153472C (en)
ES (1) ES402224A1 (en)
FR (1) FR2139847B1 (en)
GB (1) GB1327294A (en)
HU (1) HU164835B (en)
IT (1) IT953845B (en)
NL (1) NL175173C (en)
PL (1) PL83652B1 (en)
RO (1) RO62750A (en)
SU (1) SU461492A3 (en)
YU (1) YU39269B (en)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1547758A (en) * 1975-07-29 1979-06-27 Shell Int Research Herbicidal composition
CH624925A5 (en) * 1976-05-08 1981-08-31 Basf Ag Process for the preparation of glycinenitriles
US4318920A (en) * 1979-02-08 1982-03-09 Abbott Laboratories Ovicides

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE151538C (en) *
NL136594C (en) * 1965-10-22
US3463805A (en) * 1967-05-08 1969-08-26 Grace W R & Co Production of aminonitriles under adiabatic conditions
GB1307978A (en) * 1969-02-28 1973-02-21 Wellcome Found Amidines processes for their preparation and pharmaceutical compo sitions incorporating the same

Also Published As

Publication number Publication date
GB1327294A (en) 1973-08-22
NL175173B (en) 1984-05-01
FR2139847B1 (en) 1973-12-07
DK153472C (en) 1988-11-21
YU39269B (en) 1984-10-31
JPS5639057A (en) 1981-04-14
CH589049A5 (en) 1977-06-30
DE2221109C2 (en) 1983-10-06
IT953845B (en) 1973-08-10
RO62750A (en) 1977-10-15
YU115772A (en) 1982-05-31
DK153472B (en) 1988-07-18
SU461492A3 (en) 1975-02-25
JPS5736274B2 (en) 1982-08-03
DD101889A5 (en) 1973-11-20
FR2139847A1 (en) 1973-01-12
NL7205688A (en) 1972-11-01
ES402224A1 (en) 1976-01-01
NL175173C (en) 1984-10-01
AU4168072A (en) 1973-11-01
DE2221109A1 (en) 1972-11-16
HU164835B (en) 1974-04-11
CA982141A (en) 1976-01-20
JPS5749537B1 (en) 1982-10-22
BE782595A (en) 1972-10-25
PL83652B1 (en) 1975-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101539761B1 (en) Method for preparing compounds through a novel Michael-addition reaction using water or various acids as additives
CS195255B2 (en) Process for preparing alpha-anilinocarbonitriles
KR101327866B1 (en) Improved process for preparing Mitiglinide calcium salt
JPH02188570A (en) Production of halogen-substituted quinoline derivative
JP2006131568A (en) Hydroxynaphthoic acid hydrazide, derivative thereof and method for producing the same
US4322369A (en) Preparation of alkyl cyanoacetates
US7141693B2 (en) Process for producing β-oxonitrile compound or alkali metal salt thereof
US20040199002A1 (en) Process for producing(2-nitrophenyl)acetonitrile derivative and intermediate therefor
JP2023532362A (en) Method for producing phenylisoxazoline compound
JPH08208575A (en) Production of n-alkenylcarboxamide
US4275216A (en) Process for preparing 4(5)-hydroxymethyl 5(4)-lower alkyl imidazoles
JP4032861B2 (en) Process for producing β-oxonitrile derivative or alkali metal salt thereof
US11970507B2 (en) Method for preparing 2-arylmalonic acid derivative and intermediate, and use thereof
JP4663105B2 (en) Method for producing 2-sulfonyl-4-oxypyridine derivative
US6570015B2 (en) Process for producing 2-substituted thiopyrimidine-4-carboxylate
KR810000816B1 (en) Preparing process for 4-benzoyl pyrazol derivatives and its aluminum salts
JP3646225B2 (en) Aromatic ester derivatives, intermediates thereof, and methods for producing them
KR100413172B1 (en) A process for the preparation of quinolinone derivatives
US4025543A (en) Process for the preparation of 1,4-naphthodinitrile
JPH0446175A (en) Production of 5-hydroxy-3,4-methylenedioxybenzoic acid derivative
KR100311949B1 (en) Process for the preparation of 1-[(cyclopent-3-en-1-yl)methyl]-5-ethyl-6-(3,5-dimethylbenzoyl)-2,4-pyrimidinedione
JPS6344569A (en) Novel production of 2, 4-diamino-5- benzylpyrimidine
WO1998031658A1 (en) PREPARATION OF ACYLATED α-AMINO CARBOXYLIC ACID AMIDES
JPS58135843A (en) Intermediate for 4-phenyl-1,3-benzodiazepine and manufacture
JP2743441B2 (en) Cyclopenta [1,2-C] -3-pyrazolecarboxylic acid derivative