CA946903A - Pompes electromagnetiques pour metaux liquides - Google Patents
Pompes electromagnetiques pour metaux liquides
Info
Publication number
CA946903A
CA946903A CA088,331*7A CA88331A CA946903A CA 946903 A CA946903 A CA 946903A CA 88331 A CA88331 A CA 88331A CA 946903 A CA946903 A CA 946903A
Prior art keywords
electromagnetiques
metaux
pompes
liquides
pour
Application number
CA088,331*7A
Other languages
English (en)
Inventor
Henri Carbonnel
Jean Le Frere
Groupement Atomique Alsacienne Atlantique SA
Original Assignee
Filing date
Publication date
Application granted granted Critical
Publication of CA946903A publication Critical patent/CA946903A/en
Expired legal-status Critical Current
Links
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K44/02Electrodynamic pumps
    • H02K44/06Induction pumps
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • General Induction Heating (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Press Drives And Press Lines (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Electromagnetic Pumps, Or The Like (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
CA088,331*7A 1969-07-16 1970-07-15 Pompes electromagnetiques pour metaux liquides Expired CA946903A (en)