BG98912A - Method for the manufacture of cows' milk white cheese in brine (feta type) - Google Patents

Method for the manufacture of cows' milk white cheese in brine (feta type) Download PDF

Info

Publication number
BG98912A
BG98912A BG98912A BG9891294A BG98912A BG 98912 A BG98912 A BG 98912A BG 98912 A BG98912 A BG 98912A BG 9891294 A BG9891294 A BG 9891294A BG 98912 A BG98912 A BG 98912A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
cheese
milk
temperature
acidity
salt
Prior art date
Application number
BG98912A
Other languages
English (en)
Other versions
BG61098B1 (bg
Inventor
Marija A Baltadzhieva
Markarit M Edgarjan
Pencho D Monev
Ivan S Savov
Marusja I Mikhova
Original Assignee
Baltadzhieva
Edgarjan
Monev
Savov
Mikhova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Baltadzhieva, Edgarjan, Monev, Savov, Mikhova filed Critical Baltadzhieva
Priority to BG98912A priority Critical patent/BG61098B1/bg
Publication of BG98912A publication Critical patent/BG98912A/bg
Publication of BG61098B1 publication Critical patent/BG61098B1/bg

Links

Landscapes

  • Dairy Products (AREA)

Description

Патентът се отнася до метод за получаване на саламурено сирене от краве мляко, който намира приложение в млекопреработващите фирми.
VPUWECl MllLO СЪсЮЯЦ-РЕ V# ТЕхиинятя
Саламуреното сирене от краве мляко по традиционния метод се произвежда посредством пастьоризация на млякото при температура 70 - 72 ®С, охлаждане ло температура 33 - 34 °C, подсирване при тази температура С*’добавка· на закйска от млечнокисели микроорганизми в количество 0,150 - 0,5 t ; 0,03 t 50 t-ен разтвор на СаС12 и сирищен ензим. Полученият сирищен коагулум се обработва чрез нарязване, оформяне с цедка в сиренен блок и пресуване до водно съдържание - 60 1 2 1. Така пресуваният сиренен блок се нарязва на парчета с размери 123 х 123 иа , които се осоляват водно в саламура или сухо, с дозирано количество сол при нареждането им в тенекии (1). Сиренето, произведено по тази технология Формира типичните си качествени показатели след узряване в продължение на не по-малко от 45 дни при температура 10 - 11 °C и относителна влажност на въздуха 70 %,
Съществени недостатъци на сиренето произведено по традиционната технология са продължителен цикъл на производство, сравнително нежна структура на сиренината, което я прави слаба транспортабилна, продължителен срок на зреене и неоползотворяване на ценните разтворими белтъци на млякото.
Известен е метод за производство на саламурено сирене от овче и краве мляко смесено с 30 % биволско мляко , под наименованията сирене тип 83 и сирене Хемус. При този метод млякото се пастьоризира при температура 85 °C и подсирва при температура 39-41 °C с добавка на 10 са5 концентрирана солна киселина, предварително разрешена с 1,5 1 вода. (7). При този метод се постига висока степен на денатурация на разтворимите белтъци на млякото, но се влошават невъзвратимо технологичните свойства на подсирката. В резултат на това подсирката се обработва трудно, получава се голямо количество сиренен прах, сиренината е прекомерно мека и с понижена пластичност. Полученото сирене има изварна и щонлива консистенция.
Известен е също метод за производство на видове саламурени сирена под наименованията ( Вида и Миджур), чрез сгъстяване на краве и овче мляко под вакуум до определено сухо вещество, • ·
........ .. ;
о последващо подсирване, нарязване, осоляване и зреене на сиренето (4).
При сгъстяване на млякото чрез вакуумизпаряване се постига по-пълно оползотворяване на мазнината* протеините, лактозата и минералните вещества, което води до увеличаване добива на сиренето. Но сиренето, получено по този метод има високо съдържание на лактоза и минерални вещества в концентрата, което води до значително намаляване на трайността му и д о чувствително изменение на органолептичните свойства, характерни за тези видове сирене.
Известен е и метод за подучаваие на саламурено сирене чрез ултрафилтрация на краве мляко, известно под наименованието Дунавия. При този метод обезмасленото или нормализирано краве мдяко се пастьоризира при температура 73 - 75 със задрънка 15 - 20 mi» , охлажда се до 55 % и се концентрира посредством ултрафилтрация. Подученият концентрат се хомогенизира, пастьоризира и охлажда в поток* добавят ое закваската и скришната мая и се разфаоова в течно състояние. Нарязването на полученото сирене се извършва еднократно в цялата опаковка (5* 6).
Съществени недостатъци на метода за производство на сирене чрез ултрафилтрация са използуване на скъпо струващи съоръжения с по-големи енергийни разхода и малка трайност на сиренето.
Известен е метод за производство на саламурено сирене от краве мляко чрез пастьоризация при температура 74 - 77 °C със задръжка 10 - 20 ·±» с добавка при подецрване на пастьоризиран цвжк с киселинност 60 - 100 °Т* получена в резултат на мжечноки» села ферментация о активни щамове HaStr. therfflOphilu. u Lb. bul_ ^aricue (2). При този метод се включват част от разтворимите (Мш. й мишото в сиренето, благодарение да което се повишава добива и хранителната стойност, без да се нарушават съществено • · • · технологичните качества на млякото’.......... :
Съществен недостатжк на този метод се явява необходимото повишаване на киселинността чрез добавяне на предварително Ферментирал цвик. Това създава рискове за инфектиране на млякото и опасност от шупване на сиренето. Освен това подготовката на цвика - подкислител изисква допълнителни разходи на енергия и труд.
IЕЛРИРЕСКЯ- СЪЩНОСТ 55 ПРОЗРЕТЕW5T0
Задачата на патента е да разработи метод за производство на бяло саламурено сирене, при който да се включат разтворимите белтъци на млякото -лактоалбумин, ft -лактоглобулин) без да се наруши типичната консистенция на сиренината, да се интензифицира обработката на подсирката чрез ускоряване на синерезиса, да се рационализира повишаването на киселинността на млякото и се понижат рисковете от инфектиране по време на подготовката на млякото за подсирване.
Задачата на патента се постига чрез комплекс от технологични фактори, с определени параметри на приложението им като: киселинност на млякото, регулирана посредством биологично зреене или добавка на органични киселини, разрешени за хранителни продукти ( млечна, лимонена и др.), както и комбинация на биологично зреене и киселина; температура на подсирване; количество на СаС12 ; степен на обработка на сиренината; частично осоляване на сиренината преди пресуване.
Техническата съаност на предложението се решава чрез метод, при който:
Пълномаслено краве мляко след окачествяване по показатели, характеризирани неговата сиренарска годност се пречиства , нормализира с обезмаслено краве мляко до съотношение казеин/мазнина 0,70 ♦ 0,72 и се пастьоризира при температура 74 - 78 °C със задръжка 10 ♦ 20 .
Киселинността на пастьоризираното и охладено до 34 - 37*С мляко се повишава до достигане на 21 °Т посредством биологично
¢..
- 5 зреене със закваска от шамове на
......
··· ·· · ! · · • ····· , е ·*···** * thessiophilusi Liji bulgarioue и str. lactie, ьъ· easel в съотношение 1 ϊ 1 в количество
0,3 ♦ 0,6 % или чрез добавяне на лимонена или млечна киселина (воден разввор с киселинност 50 - 100 °Т) или комбинация от биологично зреене и органични киселини. Така обработеното мляко се подсирва с добавка на 35 - 40 (17 - 20 е) 50 1-ен разтвор на СаС12 и сиришен ензим в количество необходимо за първа коагулация 8 t 17»1п в зависимост от вида на използувания сирищен ензим.
Получената подсирка се нарязва на сиренни кубчета със страна 15 х 15 х 15 , които след покой от 20 - 25 се обръшат последователно 3-4 пъти на интервали от 10 - 15 а1а Температурата на сместа от сиренни кубчета и суроватка се повишава с 2 - 3 ”С за 5 ♦ 10
Към така оформените сиренни кубчета се добавя разтвор на ZVaCI във вола или смес от вода и суроватка с концентрация 12 20 I и с температура равна на температурата на сместта. Обработката на сиренината при тези условия продължава от 10 до 30 aia в зависимост от качествените особенности на млякото и сезона.
От така обработената сиренина се оформя блок, който се оставя на самопресуване в продължение на 10 - 20®*а , след което сиренния блок се дооформя и се пресува с поставяне на тежести последователно до 40 на 40 - 50 сиренина. Пресуването на сиренния блок продължава до достигане на водно съдържание 60 t 62 t, което се постига за два пъти по-кратно време в сравнение с метода, при който млякото се пастьоризира при температурата на предлагания метод и полкисляването се извършва с ферментирал цвик. Следва нарязване на блока на парчета с размери в два варианта 123 х 123“ и 81 X 81 “ .
Парчетата сирене се подлагат на доосоляване, което може да бъде водно или сухо. При водното доосоляване, сиренето непос редствено след нарязване се поставя в саламура от вода и сол, • 6 « ·: ·**···· : ··: · : : · *··; •’•ίο концентрация 20 * 22 $ и където гфебФоява’ да достигйае на 2*2 - 2*5 % сол в сиренето» Това се постига за не повече от 3 до 5 часа* след което сиренето се нарежда в опаковки и доосолява сухо с дозирано количество сол* с оглед зрялото сирене да съдържа 3 + 0 оол·
При сухото доосоляване парчетата сирене се поръсват с дозирано количество сол в опаковката при нареждането им·
Така осолено сиренето зрее при температура 16 - 20 °C да като киселинността му достигне 180 * 200 °Т. При необходимост* в случаите когато самоотделената саламура е недостатъчна, напълнените със сирене опаковки се дсливат със саламура* приготвена от заквасена суроватка ( или цвик) и сол или вода подкислена с лимонена киселина и сол с киселинност не по-ниска от 140 °Т и съдържание на сол 8 %.
Сиренето доузрява в продължение на 20 - 25 дни при температура 11 - 1 °C и относителна влажност на въздуха 70 %.
Предимствата на предлагания метод са следните: Псдкисляването на млякото вместо с ферментирал цвик се извършва чрез биологично зреене с активни щамове на млечнокисели микроорганизми или с добавка на подходящи органични киселини или смес от биологично зреене и органични киселини* с което се подобряват нарушените технологични свойства на млякото* предизвикани от пастьоризацията му при температура по-висока от 74 ^С, ускорява се синерезисът на сиренината* намаляват се рисковете от аупване на сиренето и се ликвидират процесите по подготовката на цвика за подкисляване* свързани с разходи на труд и енергия· ^Технологичният цикъл за производство на сиренето, от момента на подкисляване на млякото до поставяне на сиренето в опаковката, се съкращава около 3 пъти чрез намаляване времето за пресуване и осоляване на сиренето*
SI 7 SS · .. .. .--· · · · ·.*·· ·· · v ·· ’···’.: : .·* : : ·’ ·
3^. В резултат на биологичното зрцен£ tfa Шякото се натрупва по-голямо количество млечнокисела микрофлора и ензими, които активизират ферментационните процеси в сиренето п ускоряват процеса на зреенето му.
Ч, Узрялото сирене има повишен добив и подобрени консиотенция, ^с^аромат. W# №θ£Ρ£ΎSUM5-70
Методът, съгласно/датента се илюстрира със следните
АЗоБРЕТЕ ИКсГо примерни изпълнения:
Пример 1.
1000 1 краве мляко с киселинност 18 °Т след пречистване и нормализиране до съотношение казеин/мазнина 0,70 ое пастьоризира до температура 74 °C със задръжка 20»*» и ое охлажда до температура 34 °C. Към охладеното мляко се прибавя З1 закваска от щамове на
Str, theroophilUB, Lb, bul£w?ieue u ;4r. lactis , Lb, easel в съотношение 1:1. Така заквасеното мляко престоява при температура °C до повишаване на титруемата му киселинност до 20 °Т. Биологично зрялото ое аодоирва с добавка на 3501 50 $-ен разтвор на CaCIg разреден о питейна вода в съотношение 1:6 и сирищна мая в количество 300»! разредена о питейна вода в съотношение 1:10,
Добре уплътнената подоирка се нарязва с помощта на многорезцов иок на кубчета о размери 15 х 1&а® във вертикална и хоризонтална посока. С помощта на сиренарска лъжица се извършва обръщане на сиренината 4-кратно в интервали от 20&1п · Формираните сирения кубчета се оставят в покой в продължение на 20 -in . Тем пературата на сместа от сиренни кубчета и суроватка се повишава дс 37 °C и оиренните кубчета ое обработват при тази температура в продължение на 20 aia · Към така оформените сиренни кубчета ое добавя солов разтвор (вода + сол) с концентрация 12 % и с темпера тура равна на температурата на сместа от суроватка и сиренни зърна (37 °C), При тези условия сиренината престоява в продължение на 25а1а .
· · · · · ·
Следва формиране на сиренните ^бче$а*в:<яфеяен РЛеНЛ ^ойто се • · ♦ · · · · самопресува в продължение на 15 . върху оформената сирешша се поставят плоскости с тежести от 20 на 40 сирешша, като преоуването с тези тежести продължава 30 aia , след което тежеста се увеличава на 40 на 40 сиренина и пресуването продължава до достигане на водно съдържание 62 %. Следва нарязване на сиренния блок на парчета с размери 123 х 123и поставянето им в охладена саламура с концентрация на солта 20 $, където сиренните парчета престояват до достигане на сол в сиренето 2 %. Осолените в саламура парчета сирене се нареждат в тенекии, като на всеки ред се поръсва кристална сол в количество 100 е .
Напълнените със сирене тенекии се оставят при температура 16 °C до достигане на киселинност на сиренето 180 °Т, след което се додават със саламура с киселинност 140 и съдържание на сал 8
След херметичното затваряне на тенекиите, същите се оставят в помещения с температура 12 °C и относителна влажност 70 % за зреене в продължение на 25 дни·
Пример 2·
10001 краве мляко о киселинност 16 °Т, след пречистване и нормализиране до съотношение казеиц/мазнина 0,72 се пастьоризира др температура 78 в продължение на l(Fiu и охлажда до темпера* тура 36 °C· Към пастьоризираното и охладено мляко ее добавят 30CF1 млечнокисела закваока от tber^oyhiius, хл>. buigaricus u st»· laette, Lb. eaeet в съотношение 1ι2, като заквасекото мляко престоява до достигане на титруема киселинност на млякото.18 °Т.
!
Към биологично зрялото шшко се добавя разтвор на млечна киселина с киселинност 50 °Т до достигане на киселинност на млякото 20 °Т. Подкисленото мляко се подсирва с добавка на 40СЯ1 50 ,<-ен разтвор на CaCIg , разредена с 2400®1 питейна вода и с 280 nl s 9 в ·; ’··; .··, ;
сирищиа мая разредена с 2000 »1 питейна: вода» .уплътнената • · · · ♦ · подощжа се нарязва във вертикална и хоризонтална посока на кубчета със страна 15 а» · Следва четирикратно обръщане на сиренните кубчета на интервали от 20 аь до стабилизиране и отделяне на необходимото количество серум.
Температурата на сместта от сиренни кубчета и суроватка се повишава до 38 °C и сиренните кубчета ое обработват при тази температура в продължение на 15 rain . Към така оформените сиренни кубчета се добавя солов разтвор ( вода + сол) с концентрация 15 % и с температура 38 °C. При тези условия сиренните кубчета престояват 30 га!» ♦
Стабилизираните и леко осолени сиренни кубчета» с помощта на цедка се формират като монолитен блок с форма паралелепипед и размери кратни на 12 era » който се оставя на самопресуване в продължение на 60 а1а . Следва оформяне на сиренния блок и поста* вяне на плоскости» с които сиренината престоява до следващата сутрин» когато водното съдържание на сиренето е 60 $» а киселинността 150°Т. Така пресувания сиренен блок се нарязва на парчета с размери 123 х 123 » конто се нареждат плътно в тенекии като на всяка тенекия се поставя 550 е едра кристална сол» разпределена равномерно 19ЖДУ редовете. Опаковките със сирене се оставят в помещения с температура 16 °C до достигане на киселинност на сиренето 200 °Т» след което се доливат със саламура с киселинност 140 °Т и солно съдържание 8 %·
След херметично затваряне» тенекиите със сирене се поставят в помещения с температура 10 °C и относителна влажност на въздуха 70 % за зреене в продължение на 20 дни·
Полученият по този метод продукт се характеризира със следните качествени показатели:
a 10 «
Външен зад - паралелешшед^и; парнете; c основа и правоъгълни стени
Консистенция - умерено-твърда с порцеланов лал
Вкус и мирис · .млечнокисел, умерено солен
Водно съдържание, % не повече от 62
Масленост в сухото вещество. % не по-ниска от 45 ·· ····
ЛИТЕРАТУРА
1. Бадтадаиева Μ· - Технология на млечните продукти, Земиздат,
София, 1993 г.
2. Балтадоева М., Цвг Бояджиев, М. Едгарян. · Метод ва производство на саламурено сирене, Авт. свид· 1992·
3. Георгиев И·, М· Мирчев, - Мембранните процеси в млечната промишленост, Зешздат, София, 1987.
4. Димов Н. и кол· - Справочник по гоекопреработване, София, 1984«
5· Иванов И.Г. * Нови технологии за производотзо на саламурени сирена, Инф. бюж. Млечна промишленост, >4, 1981.
G. Мирчев М., И· Георгиев, · Сирене Дунавия, произведено чрез ултрафилтрация на млякото, Хран. промишленост,
3, 26 - 27, 1983·
7. Пенев П. - Технология на млякото м млечните продукти, София, 1972. 8· Eek Aadr· , L· fromaga, Pari·, 19&7*

Claims (6)

  1. ПАТЕНТНИ прятап^ии
    1· Метод за получаване на саламурено сирене от краве мляко чрез подсирване, обработка на коагулума, пресуване, нарязване, осоляване и зреене, характеризиращ ое с това, че млякото ое норглализира до съотношение ка8еин/мазнина 0,70 - 0,73 , пастьоризира се до температура 74 - 78 °C със задръжка 10-20 ж£п , певитва яп киселинността на мдякогаШ 21 °Т посредотвсм биологично зреене при температура 34 - 37 °C със закваска от активни щамове на
    Str. th«n&ophilu».Lb.bulaarlcu· И str, lactis, Lb. casal В КОЛИчество 0,3 ♦ 0,6 ^жюгчрев добавка на органични киселини или чрез смес от биологично вреене и органични киселини, подоирва с добавка на 0,035 - 0,04 % 50 разтвор на CaCL> и сирищен ензим в количествоЪза настърване на първа коагулацигВ - 17 eia » зависимост от-качествената характеристики ня ензима-и-млякото и уплътненият коагулум се нарязва на призми с размери 15 х 15 х 15 ви, които след стабилизиране ое обработват с разтворена сол във вода иди в смес от вода и суроватка с концентрация 12 * 20 % и температура 36 - 39 °C в продължение иа 10 ♦ 30 ·ΐη , след което сиреиината се формира и преоува на блок до водно съдържание 60 * 62 %, нарязва се на парчета о размери 123 х 123 ии или 81 х 81 Μ , които се доооодяват до 2,2 - 2,5 % водно в саламура с итрярия
    20 - 22 % или сухо о дозирано количество сол в опаковката, заливат се при достигане киселинност на сиренето 180 - 200 със саламура от заквасена суроватка или цзик с киселинност над 140 °Т и съдържание на сол 6 - 8 /ь и зреят при температура 11 - 1 °C в продьлкенме на 20 - 25 дни при относителна влажност 70
  2. 2, Метод съгласно претенция 1 характеризиращ ое с това, че млякото пастюризираио^як4Й1«ература 74 - 78 оъо задрънка ·· ···· • · , преда подоирване се псдкислява до 21 посредством биологично зреене със закваска от активни щамове nastr< thermophiiu·
    Lb. bulgarlcu· M Str. lactie , Lb. casal 3 количество 0,3 ♦ 0,6 % или чрез добавка на органични киселини (лимонена или млечна киселина) в разтвор с киселинност 50 · 100 °Т при температура 34 - 37 °C, или чрез комбинация от биологично зреене до 19 и добавка на разтвор на органични киселини във вода о киселинност 50 * 100 °Т до киселинност на млякото 21 °Т«
  3. 3« Метод съгласно претенции 1 и 2 , характеризиращ се ое извършва на кубчета с ромери 1,5 х 1,5 х 1,5 си · които след стабилизиране се за!ряват до температура 38 * 40 °C и обработват при тази температура със солен разтвор (вода ♦ сол или суроватка + сол) с концентрация 12 * 20 % в продължение на 10 ♦ 30 aia ·
  4. Метод съгласно прет
    1, 2, 3 , характеризиращ се с това, че парчетата сирене се доосоляват до 2,2 · 2,5 % /УаСХ в солен разтвор (вода + сол ) с концентрация 20 - 22 р в продължение на 3 · 5 часа или с дозирано количество сол в опаковката·
  5. 5. Метод съгласно подоирване на млякото до п
    3 пъти в сравнение с саламурено сирене·
  6. 6· Метод съгласно пр се с това, че срокът на зреене на сравнение е традиционния метод сирене и добивът е увеличен с 1 де 1,5 , 2« 3, 4 и 5, характеризиращ е ускорен 2 пъти в на бяло саламурено
BG98912A 1994-07-19 1994-07-19 метод за производство на саламурено сирене от краве мляко BG61098B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98912A BG61098B1 (bg) 1994-07-19 1994-07-19 метод за производство на саламурено сирене от краве мляко

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98912A BG61098B1 (bg) 1994-07-19 1994-07-19 метод за производство на саламурено сирене от краве мляко

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98912A true BG98912A (en) 1995-07-28
BG61098B1 BG61098B1 (bg) 1996-11-29

Family

ID=3925731

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98912A BG61098B1 (bg) 1994-07-19 1994-07-19 метод за производство на саламурено сирене от краве мляко

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG61098B1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112690337A (zh) * 2020-12-30 2021-04-23 齐鲁工业大学 一种功能性蓝莓羊干酪及其制备方法和应用

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112690337A (zh) * 2020-12-30 2021-04-23 齐鲁工业大学 一种功能性蓝莓羊干酪及其制备方法和应用
CN112690337B (zh) * 2020-12-30 2022-05-24 齐鲁工业大学 一种功能性蓝莓羊干酪及其制备方法和应用

Also Published As

Publication number Publication date
BG61098B1 (bg) 1996-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101998891B1 (ko) 치즈 및 그의 제조
US4965078A (en) Preparation of hard cheese from concentrated milk
CN102573502A (zh) 基于酸乳清的可饮用酸化乳制品及其制作方法
US20190124940A1 (en) Manufacture of cheese
US20100092609A1 (en) method for producing cheese
Khanal et al. Cheese: Importance and introduction to basic technologies
EP0281167B1 (en) A process for the manufacture of cheese of the gouda type
US20160286830A1 (en) Method for preparing camembert type cheese
NO163933B (no) Fremgangsm te for fremstilling av ost.
BG98912A (en) Method for the manufacture of cows&#39; milk white cheese in brine (feta type)
JP3130842B2 (ja) フレッシュチーズ
US20170332653A1 (en) Process of manufacturing milk curd and cheese by direct chemical acidification
AU2006278583B2 (en) Cheese with sodium gluconate to inhibit calcium lactate crystal formation
JP3092909B2 (ja) 半硬質又は硬質チーズ及びその製造法
US20220330567A1 (en) Method of making french-type goat cheese
Metwally et al. The use of transglutaminase enzyme in processing ras cheese
BG113399A (bg) Метод за получаване на бяло саламурено сирене с пробиотични свойства
Makarijoski et al. The impact of different starter cultures on fat content, pН and SH dynamics in white brined cheese production
SU1611314A1 (ru) Способ получени творога из пахты
Karki EXTRACTION, PURIFICATION AND UTILIZATION OF PROTEOLYTIC ENZYME FROM THE LATEX OF Calotropis gigantea IN FRESH CHEESE MAKING
EP3068232B2 (en) Lactic acid bacterial culture
RU2017429C1 (ru) Способ производства плавленого сыра
Borche et al. The impact of starter cultures on pH and Sh dynamics in the process of white brined cheese production
Makarijoski et al. INFLUENCE OF STARTER CULTURES ON FAT CONTENT DYNAMICS IN PRODUCTION OF WHITE BRINED CHEESE
Shammet Manufacture of white soft cheese from ultrafiltered whole milk retentate