BG981U1 - Конструкция за чадър - Google Patents
Конструкция за чадър Download PDFInfo
- Publication number
- BG981U1 BG981U1 BG1198U BG119807U BG981U1 BG 981 U1 BG981 U1 BG 981U1 BG 1198 U BG1198 U BG 1198U BG 119807 U BG119807 U BG 119807U BG 981 U1 BG981 U1 BG 981U1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- spokes
- support
- umbrella
- opening
- sleeve
- Prior art date
Links
Landscapes
- Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
Abstract
Конструкцията може да бъде използвана за изработване на слънцезащитни съоръжения. Тя се състои от ствол (8), върху който има корона (1), а към него са монтирани фланци (2, 5), по периферията на коитоима жлебове (14), в които подвижно са закрепени куполни (4) и опорни (12) спици, завършващи с накрайници (13). Свободните краища на опорните спици (12) са свързани шарнирно към куполните cпици (4) чрез вилка (3) с ограничител (21), позволяваща при максимално отваряне на чадъра да бъде подобрена опората на куполните спици (4), в резултат на което да се осигурят по-голяма здравина и надеждност привъздействието на ветровете. Разпъването и събирането на спиците (4, 12) се извършва чрез устройство за отваряне и затваряне на чадъра (15). Използването на унифицирани крепежни елементи (20) и фланци(2, 5) гарантира прецизността и якостта на връзките.Накрайниците (6, 13) на спиците (4, 12), участващи в шарнирната връзка, както и вилката (3) осигуряват стабилност, с което се повишава якостта на шарнирната връзка.
Description
Област на техниката
Полезният модел се отнася до конструкция на чадър, която може да бъде използвана при направата на защитни слънчеви съоръжения, които намират приложение в бита.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е конструкция на чадър (СН 621691), като чадърът се състои от ствол, върху който има оформени два пръстеновидни жлеба, необходими за неговото отваряне и затваряне. Повдигането и спускането на куполните и опорните спици, които са шарнирно закрепени към стационарен и осовоплъзгащ фланец, е осъществено чрез устройство за отваряне и затваряне на чадъра. То, от своя страна, включва две втулки, разположени една над друга, плъзгащи се по ствола и една в друга, като първата втулка, към която са закрепени опорните спици, частично е разположена във втората втулка. В долната част на първата втулка има жлеб, в който частично влиза сачма, когато устройството е в отворено или затворено положение.
При манипулирането с устройството за отваряне и затваряне на чадъра при тази конструкция на чадъра, поради възможност от засядане на сачмата в жлеба се създават известни затруднения, свързани с блокиране на това устройство. Освен това чрез това решение, отварянето и затварянето на чадъра може да се осъществи само в двете крайни положения и няма възможност за използване в полуотворено положение на чадъра, което е необходимо при използването му като слънцезащитно средство.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да се създаде олекотена и опростена конструкция на чадър, с функционален и надежден механизъм за отваряне и затваряне на чадъра.
Тази задача се решава чрез предложената конструкция на чадър, състояща се от ствол, с монтирани върху него стационарен фланец и осовоплъзгащ фланец. Към тях шарнирно са закрепени, съответно към стационарния фланец куполни спици, а към осовоплъзгащия фланец опорни спици, чието отваряне и застопоряване е осъществено чрез устройство за отваряне и зат варяне на чадъра. Шарнирното закрепване на опорните към куполните спици е осъществено чрез вилки. Към външния и вътрешния край на куполните и опорните спици са закрепени накрайници, съответно външни и вътрешни. Вътрешните накрайници на спиците са поместени във фланците, като шарнирното им закрепване е осъществено чрез опорни оси. Върху горната част на ствола е монтирана декоративна корона.
Фланците са двукомпонентни, дисковидно оформени тела, всеки от който е съставен от свързани неподвижно помежду си външен и вътрешен венец. По периферията на фланците има оформени жлебове, във вид на правоъгълни канали, осово ориентирани, в които са лагерувани вътрешните накрайници с опорните оси на спиците. Във всеки жлеб има две срещуположно ориентирани гнезда.
Куполните и опорните спици са с правоъгълно напречно сечение. Вилката, чрез която е осъществено шарнирното закрепване на куполните към опорните спици, е изградена от носеща опора, от двете страни на която са оформени рамене. Между раменете на вилката шарнирно е закрепена куполната спица, чрез ос преминаваща през нея и през раменете на вилката. Външната част на носещата опора е монтирана плътно в кухината на опорната спица, а на вътрешната й част, разположена между двете рамена на вилката, има ограничител, а след него стъпаловиден наклонен участък. Ограничителят и стъпаловидният наклонен участък, контактуващи с повърхнината на куполната спица, позволяват при максимално отваряне на чадъра да бъде осигурена по-добра опора на куполните спици и съответно по-голяма здравина и надеждност при въздействието на ветровете.
Устройството за отваряне и затваряне на чадъра се състои от муфа и гайка, подвижно свързани една в друга и плъзгащи се по ствола, като муфата частично е разположена в гайката. Муфата е стъпаловидно кухо цилиндрично тяло, монтирана върху външния венец на долния фланец. По повърхността на муфата има последователно оформени гривна, резба и шлици, които са с външна конусна повърхност. По вътрешната повърхност на гайката има резба и конусен участък, контактуващ с шлиците на муфата, при завиването и притягането на гайка та към нея. По този начин е осигурено застопоряването на спиците при отварянето и затварянето на чадъра. Външната повърхност на гайката е с вертикални оребрявания.
Накрайникът представлява правоъгълна призма със стъпаловиден участък, като частта с по-малкото напречно сечение е поместена в кухината на куполните и опорните спици и е закрепена към тях чрез винтово съединение. Другият край на накрайника, който е с по-голямо напречно сечение, е заоблен и е поместен във фланците чрез опорни оси, лагерувани в гнездата на двата фланеца.
Стъпаловидният наклонен участък, контактуващ с повърхнината на куполната спица, позволява при максимално отваряне на чадъра да бъде осигурена по-добра опора на куполните спици и съответно по-голяма здравина и надеждност при въздействието на ветровете.
Предимствата на предложеното техническо решение са в използването на унифицирани крепежни елементи, фланци, гарантиращи прецизността и якостта на връзката. Вилката и накрайниците на спиците, участващи в шарнирната връзка, осигуряват стабилност и якост на конструкцията. Винтовият механизъм осигурява лесно и удобно отваряне и затваряне на чадъра, както и застопоряване в полуотворено положение.
Описание на приложените фигури
Полезният модел се пояснява с примерното изпълнение^ показано на приложените фигури, от които:
на фигура 1 е показан общ вид на конструкция на чадър;
на фигура 2 - муфата от механизма за отваряне;
на фигура 3 - гайката от механизма за отваряне;
на фигура 4 - вилката;
на фигура 5 - накрайникът с опорните оси.
Примери за изпълнение на полезния модел
Конструкцията на чадър (фиг. 1) се състои от ствол 8 с монтирани върху него горен стационарен фланец 2 и долен осовоплъзгащ фланец 5, към които шарнирно са закрепени, съответно към стационарния фланец 2 куполни спици 4, а към осовоплъзгащия фланец 5 опорни спици 12. Към ствола 8 и към опорните спици 12 е монтирано устройство за отваряне и затваряне на чадъра 15. Опорните спици 12 са закрепени към куполните спици 4 също шарнирно чрез вилки 3. Към външния край на куполните спици 4 са закрепени външни накрайници 13, а към вътрешния край на куполните спици 4 и опорните спици 12 са закрепени вътрешни накрайници 6, с опорни оси 17, монтирани шарнирно в осово ориентирани правоъгълни жлебове 14, с две срещуположно оформени гнезда, оформени във фланците 2 и 5.
Куполните 4 и опорните спици 12 са изработени от тръба с правоъгълно напречно сечение. Вилката 3, чрез която е осъществено шарнирното закрепване на куполните 4 към опорните спици 12 е изградена от носеща опора 18, от двете страни на която са оформени рамене 19. Между раменете 19 на вилката 3, чрез ос 20 шарнирно е закрепена куполната спица 4. Външната част на носещата опора 18 плътно е монтирана в кухината на опорната спица 12, а на вътрешната й част, разположена между двете рамена 19 на вилката 3 има ограничител 21, а след него стъпаловиден наклонен участък 22. Ограничителят 21 и стъпаловидният наклонен участък 22, контактуващи с повърхнината на куполната спица 4, позволяват при максимално отваряне на чадъра да бъде осигурена по-добра опора на куполните спици 4 и съответно по-голяма здравина и надеждност при въздействието на ветровете.
Устройството за отваряне и затваряне на чадъра 15 служи за повдигане и застопоряване на куполните 4 и опорните спици 12 и включва муфа 9 и гайка 7. Муфата 9 е стъпаловидно кухо цилиндрично тяло, с външна гривна 24, която е монтирана върху външния венец 10 на долния фланец 5. По външната повърхност на муфата 9 след гривната 24 има резба 23, а след нея са оформени шлици 25, външната повърхност на които представлява конусна повърхнина 28. На външната повърхност на гайката 7 има вертикални оребрявания 26, а на част от вътрешната й повърхност има резба 27. След резбата 27 вътрешната повърхност на муфата 9 преминава в конусна повърхнина, която е в контакт с вътрешната конусна повърхнина 28 на гайката 7, така че при завиването й, шлиците 25 на муфата 9 плътно прилягат към гайката 7, като по този начин е осигу981Ш рено застопоряването при отварянето на чадъра.
Вътрешният 6 и външният накрайник 13 са еднакво оформени и представляват призматични тела. Накрайниците 6 и 13 имат стъпаловиден участък 29, като частта с по-малкото напречно сечение е поместена в кухината на куполните 4 и опорните спици 12 и е закрепена към тях чрез винтово съединение 30, а частта с по-голямото напречно сечение на накрайниците 6 и 13 е заоблена и е поместена във фланците 2 и 5 чрез опорни оси 18, лагерувани в гнездата на двата фланеца 2 и 5.
Върху горната част на ствола 8 е монтирана декоративна корона 1.
Claims (4)
1. Конструкция на чадър, състояща се от ствол (8), с декоративна корона (1), към който са монтирани стационарен фланец (2) и осово плъзгащ фланец (5), с оформени жлебове (14), в които чрез накрайници (6,13) шарнирно са закрепени куполни (4) и опорни спици (12), свързани шарнирно помежду си и устройство за отваряне и затваряне на чадъра (15), разположено върху ствола (8), характеризираща се с това, че устройството за отваряне и затваряне на чадъра (15), включва муфа (9) и гайка (7), като муфата (9) е монтирана върху външния венец (10) на долния фланец (5), а по повърхността на муфата (9) има последователно оформени гривна (24), резба (23) и шлици (25), с външна конусна повърхност, а по вътрешната повърхност на гайката (7) има резба (27) и конусен участък (28), контактуващ с шлиците (25) на муфата (9), при отварянето и затварянето на чадъра и застопоряването на спиците (12).
2. Конструкция на чадър съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че шарнирното закрепване на куполните (4) към опорните спици (12) е осъществено чрез вилка (3), изградена от носеща опора (18), с рамене (19) от двете й страни, като външната част на носещата опора (18) плътно е монтирана в кухината на опорната спица (12), а на вътрешната й част, разположена между двете рамена (19) на вилката (3) има стъпаловиден наклонен участък (22) с ограничител (21), така че ограничителят (21) и стъпаловидният наклонен участък (22), контактуващи с повърхнината на куполната спица (4), позволяват при максимално отваряне на чадъра опора на куполните спици (4).
3. Конструкция на чадър съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че куполните спици (4) и опорните спици (12) са изработени от тръба с правоъгълно напречно сечение.
4. Конструкция на чадър съгласно претенции 1,2 и 3, характеризираща се с това, че вътрешният (6) и външният накрайник (13) на спиците (4 и 12) представляват правоъгълни призми, на които в единия край има стъпаловиден участък (29), с по-малко напречно сечение, поместен в кухината на куполните (4) и опорните спици (12) и е закрепен към тях чрез винтово съединение (30), а другият край на накрайника (6 и 13) е заоблен, а от двете му страни има опорни оси (18), лагеруващи в гнездата на двата фланеца (2 и 5).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG1198U BG981U1 (bg) | 2007-01-11 | 2007-01-11 | Конструкция за чадър |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG1198U BG981U1 (bg) | 2007-01-11 | 2007-01-11 | Конструкция за чадър |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG981U1 true BG981U1 (bg) | 2008-01-31 |
Family
ID=39156203
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG1198U BG981U1 (bg) | 2007-01-11 | 2007-01-11 | Конструкция за чадър |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG981U1 (bg) |
Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH621691A5 (en) * | 1977-01-07 | 1981-02-27 | Vittorita Badellino | Device for operating and locking the spoke arms of an umbrella in the opened and closed positions of the umbrella |
-
2007
- 2007-01-11 BG BG1198U patent/BG981U1/bg unknown
Patent Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH621691A5 (en) * | 1977-01-07 | 1981-02-27 | Vittorita Badellino | Device for operating and locking the spoke arms of an umbrella in the opened and closed positions of the umbrella |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20060092373A1 (en) | Case folding eyeglasses | |
US8985129B2 (en) | Sunshade umbrella capable of adjusting umbrella surface angle | |
CN208982432U (zh) | 一种方便拆卸的高强度弹性销 | |
BG981U1 (bg) | Конструкция за чадър | |
WO2009058605A3 (en) | Double dutch jump rope | |
TW200635504A (en) | Telescopically extensible rod | |
CN211704723U (zh) | 伞状带线锚钉 | |
RU104031U1 (ru) | Каркас зонта | |
CN210841818U (zh) | 一种遮阳伞上下伞柱的连接结构 | |
JP3225636U (ja) | 非金属製環境保護型傘の構造 | |
CN205849922U (zh) | 一次性使用胰岛素针 | |
CN107006972A (zh) | 一种大型遮阳伞收折结构 | |
CN204420869U (zh) | 太阳光灯泡 | |
US2862730A (en) | Spring-loaded universal joint for conduits | |
CN205432413U (zh) | 钥匙扣 | |
CN207700933U (zh) | 箱盖阻尼器 | |
CN101912188A (zh) | 雨伞登山杖 | |
EP3353359A1 (fr) | Système d'ancrage d'un mât dans un sol comportant au moins une interface susceptible d'être assemblée sur une base d'ancrage destinée à affleurer le sol | |
KR200438284Y1 (ko) | 우산골조의 조립구조 | |
CN212223938U (zh) | 一种地质勘探用便于夜间识别的基桩 | |
CN205485043U (zh) | 一种便于野外使用和求生的放大镜 | |
CN206061708U (zh) | 一种密集型树木的支撑装置 | |
CN209002495U (zh) | 一种树木支撑架 | |
JP3220734U (ja) | 傘及びその縫付不要露先 | |
CN204782643U (zh) | 一种球形猫眼 |