BG856Y1 - Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата - Google Patents
Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата Download PDFInfo
- Publication number
- BG856Y1 BG856Y1 BG108557U BG10855704U BG856Y1 BG 856 Y1 BG856 Y1 BG 856Y1 BG 108557 U BG108557 U BG 108557U BG 10855704 U BG10855704 U BG 10855704U BG 856 Y1 BG856 Y1 BG 856Y1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- soil
- heavy metals
- plants
- pesticides
- organic pollutants
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fire-Extinguishing Compositions (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до метод и средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата чрез свързването им в неусвоими от растенията продукти. Чрез тях се осигурява намаляване или отсъствие на тежки метали в растенията, отгледани в замърсени почви, и неутрализиранена вредното въздействие на пестициди и други органични замърсители върху развитието на селскостопанските култури. Средството представлява симетрични или несиметрични блокови съполимери на етиленовия и пропиленовия оксид с линейна или разклонена верига и молекулна маса от 1000 до 20 000. Те са повърхностно активни вещества със специфичен хидрофилно-хидрофобен баланс. Поради солюбилизиращите си свойства те взаимодействат с органичните замърсители в почвата, образувайки неусвоими от растенията продукти. Приложени самостоятелно или особено в комбинация с дитиооксамид или негови производни, рязко намаляват или практически спират преминаването на тежки метали от замърсена почва в растенията, поради образуването на неразтворими метални комплекси.Методът се състои в приготвяне на водни разтвори на средството с определена концентрация, които се внасят еднократно в почвата чрез използваните в селското стопанство методи за поливане.
Description
Средството за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата се използва в селското стопанство за намаляване степента на преминаване на тези вредни замърсители от почвата в растенията, а от там и в цялата хранителна верига. Тежките метали и токсичните органични съединения се акумулират в организма на хората и причиняват тежки заболявания, а някои от замърсителите са канцерогенни и мутагенни.
Предшестващо състояние на техниката
Съществуват методи и средства за пречистване на почви от тежки метали и органични замърсители, но повечето от тях са приложими само в лабораторни условия или за малки обеми замърсена почва - например чрез киселинно промиване на почвата или чрез третирането й с водни разтвори на химични съединения и последващо отстраняване на течната фаза [ 1 ]. Воден разтвор, съдържащ два компонента - киселина и сол (амониева или сол на алкален или алкалоземен метал) се използва като средство за пречистване на почва от тежки метали [2]. Известни са електрохимични и електрокинетични методи за извличане на олово от почвата [3,4]. За извличане на тежките метали от замърсени почви практическо значение има фиторемедиацията [5]. Този метод изисква много време и поради това е приложим в по-голяма степен за неземеделски земи.
Пречистване на почвата от органични замърсители може да се извършва чрез микробиологични методи [6]. Известен е метод за разграждане на диоксини при нагряване с полиетери или полиестери [7].
Съществува метод за биоелектрокинетична ремедиация на почви, съдържащи органични замърсители и тежки метали [8].
Поради липсата на бърз, ефективен и достъпен метод и средство за пречистване на почвите от тежки метали и органични замърсители, възниква необходимостта от ограничаване на вредното им въздействие върху хората и приро дата. Това може да се постигне чрез превръщането на замърсителите в инертни и неразтворими в почвените условия форми, които не се усвояват от растенията и не преминават в подпочвените води.
Имобилизацията на тежките метали в почвата може да се извърши чрез прибавяне на достатъчно количество подходящи аниони (напр. оксиди, хлориди, сулфати, сулфиди, фосфати, молибдати и др.), които да образуват неразтворими соли с металните йони. Основен проблем за този метод е, че във всяка почва се съдържат конкурентни катиони, освен тези на замърсителите, които могат да реагират с анионите. Други средства за имобилизиране на тежките метали и органичните замърсители включват твърди адсорбенти или реагенти, които се внасят в почвата - зеолити, бентонити, калциев оксид или хидрооксид и други [9,10]. В тези случаи обикновено е необходима допълнителна механична обработка на третираните земни участъци. В литературата обаче няма данни за съдържанието на тежки метали или органични замърсители в културни растения, отгледани върху така третирани почви.
Резултати от лабораторни тестове показват, че органични съединения (напр. миоинозитол-хексафосфорна форма) могат успешно да се прилагат за имобилизиране на олово, уран, мед и никел в почвата [11], но също няма данни за съдържанието на метали в растения, отгледани върху тези почви.
Известни са [ 12] метод и средство за имобилизиране на тежки метали в почви и подпочвени води чрез окислително-редукционен процес. Методът включва прилагане на два разтвора - първият, с pH от 3 до 5, съдържащ феросулфат и сярна или фосфорна киселина, разрушава металните комплекси и превръща замърсителите в неразтворими съединения. Вторият разтвор, с pH от 3 до 7, съдържащ водороден пероксид и сярна или фосфорна киселина, разрушава органичните лиганди. По този начин замърсителите се имобилизират в почвата и не преминават в подпочвените води. Няма данни за влиянието на това средство върху почвените организми и растенията.
Не са известни средства и методи за намаляване степента на преминаване на тежки метали, пестициди и други органични замърси2 тели от почвата в растенията, както и такива, които позволяват върху замърсена почва да се отгледа безвредна земеделска продукция.
Техническа същност на полезния модел
Обезвреждането на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата се извършва чрез свързването им в неусвоими от растенията продукти. Тежките метали се свързват в неразтворими високомолекулни комплекси, а преминаването на пестицидите и други органични замърсители се възпрепятства от солюбилизирането им в мицели на полимери със специфични повърхностно активни свойства.
Проблемът, който се решава с полезния модел е да се намали степента на преминаване или практически да се спре преминаването на тежките метали, пестицидите и органичните съ5 единения от почвата в растенията.
Този проблем се решава със средството съгласно настоящия полезен модел, което съдържа като активни компоненти симетрични или несиметрични блокови съполимери на етиленовия 10 и пропиленовия оксиди, с молекулна маса от 1000 до 20 000, които имат следните общи формули:
където X и Y са -Н или -СН3, като X Ф Y, m и η са цели числа от 4 до 20, а р е цяло число от 1 до 9; като всеки от тези съполимери се използва самостоятелно или в комбинация с дитиооксамиди със следната обща формула
в която Rp R-,, R, и R4 могат да бъдат различни или еднакви заместители, избрани между водород, ациклични (С\ |2) и циклични (С3 7) алкилови, арилови, алкиларилови заместители или техни производни, както и азот-, сяра- и кислородсъдържащи хетероцикли и производните им, във воден разтвор.
Средството, съгласно полезния модел, дава възможност замърсени с тежки метали и органични замърсители земи да се използват за получаване на безвредна селскостопанска продукция.
Предимство на средството е, че се внася в почвата във вид на воден разтвор, с концентрация от 0,1 до 1 %, чрез използваните в селското стопанство методи за поливане самостоятел35 но или едновременно е поливните води.
Други предимства на средството са неговата нетоксичност, стимулиращият му ефект върху развитието на растенията, както и свойствата му да запазва първоначалната структура на почвата и да съхранява влагата в нея за подълъг период от време [13]. Средството, съгласно полезния модел, не влияе върху почвените микроорганизми.
Степента на намаляване на преминаването на тежките метали от почвата в растенията зависи от концентрацията на дитиоксамидите и при стехиометрично съотношение тежките метали количествено се задържат в почвата. Степента на намаляване на преминаването на органичните съединения и пестицидите от почвата в растенията зависи от вида на замърсителите в почвата, от състава и структурата на мултиблоковите полиетери и от концентрацията им, изчислена за един килограм почва.
Примери за изпълнение на полезния модел
Следните примери илюстрират полезния модел, без да го ограничават.
Пример 1.
Изследвано беше съдържанието на тежки метали в растения, отгледани върху силно замър50 сени почви, третирани по различен начин. За всеки от съдовите опити е използвана пресята и фракционирана почва с тегло 200 g, замърсена с тежки метали. Непосредствено след посяване на растенията почвата се полива еднократно с 0,2%
НО-(СН2-СН2О)8-(СН-СН,О)15-(СН2-СН2О)8-(СН-СН2О)15-(СН2-СН2О)7-СН2СН2ОН сн3 или с вода, съдържаща същия мултиблоков полиетер със същата концентрация и 0,5 g.dnr3 дитиооксамид (100 mg дитиооксамид на 1 kg почва). Поливането след засяване на контролводен разтвор (400 mg полиетер на 1 kg почва) на симетричен 5-блоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксиди с молекулна маса около 3000 и формула
СН3 ните проби, както и следващите поливания на всички растенията се извършват с вода. Резултатите от изследването на съдържанието на тежки метали в растенията е представено на таблица 1.
Таблица 1. Съдържание на тежки метали в растения, отгледани върху почва, замърсена с тежки метали и третирана по описания в пример 1 начин.
Метал | Съдържание на метал (mg/kg) в нетретирани почва и растения | Съдържание на метал (mg/kg) в растения при третиранес мултиблоков полиетер (400 mg на 1kg почва) | Съдържание на метал (mg/kg) в растения при третиране с мултиблоков полиетер (400 mg на 1 kg почва) и дитиооксамид (lOOrng на 1 kg почва) | |
почва | растение | |||
Zn | 166,0 | 79,3 | 35,7 | 1 |
Cd | 2,38 | 1,84 | 0,72 | следи |
Pb | 1,25 | 1,05 | 0,82 | следи |
Пример 2. леновия оксиди с молекулна маса 2840 и следИзследвано беше влиянието на 6-блоков ната формула асиметричен съполимер на етиленовия и пропиСН3О-(СН-СН2О)12-(СН2-СН2О)8-(СН-СН2О)12-(СН2-СН2О)8-(СН-СН2О)8-(СН2-СН2О)6-Н
I I I
СН, СН, СН, върху развитието на домати и патладжани, отгледани в почва, съдържаща пестицида Дикотекс (МСРА) в концентрация 50 mg на 1 kg почва.
За съдовите опити се използва пресята и фракционирана почва, тип алувиално-ливадна, с тегло 200 и 500 g, съдържаща Дикотекс в посочената концентрация. Непосредствено след по сяването на растенията почвата се полива с 0,2% воден разтвор на шестблоковия полиетер (400 mg на 1 kg почва). Следващите поливания са с вода.
Растенията, отгледани в почва, третирана по този начин се развиват нормално.
При растенията, отгледани в почва, съдържаща Дикотекс и поливани само с вода се наблюдава хлороза, прерастваща в некроза на листата, последвана от пълно загиване на растенията.
Пример 3.
При условията на пример 2 беше изслед- 5 вана фитотоксичност при пшеница, предизвика на от остатъчни количества от пестицида Афалон. При поливане на замърсените почви с 0,3 % воден разтвор (600 mg на 1 kg почва) на четириблоков асиметричен съполимер на етиленовия и пропиленовия оксиди с молекулна маса 2650 и формула
СН3-О-(СН-СН2О)|5-(СН2-СН2О)|0-(СН-СН2О)15-(СН2-СН2О)10-Н
СН3 СН3 се наблюдава значително стимулиране на чрез свързването им в неусвоими от растенията развитието на пшеницата, в сравнение с конт- продукти, характеризиращо се с това, че предсролните проби, нетретирани с полиетер. тавлява симетрични или несиметрични мултиб„ 1 < локови полиетери с линейна или разклонена мо-
Claims (4)
- Патеитни претенции 1J „ „ „ лекулна верига, молекулна маса от 1000 до1. Средство за обезвреждане на тежки 20 000, които имат следните общи формули метали, пестициди и органични замърсителиНО—(CHCHzO)m—{(CHCH2O)n—(CHCH2O)m]p—НI II х γхСН3О—{(CHCH2O)m—(CHCH2O)Jp—НII хYXYIIH-[(OCHCH2)n-(OCHCH2)nJp \YXII [(СНгСНОМСНгСНО^р-Н /NCHjCHzN /Н-ЦОСНСНгНОСНСНг^рII хY \[(CH2CHO)m-(CH2CHO)n]p-HIIXY където X и Y са -Н или -СН3, като X * Y, m и η са цели числа от 4 до 20, а р е цяло число от 1 до 9; като всеки от тях се използва самостоятелно или в комбинация с дитиооксамид или производните му със следната обща формула където Rp Rj, R3 и R4 могат да бъдат еднакви или различни заместители, избрани между водород, ациклични (С, 12) или циклични (С3 7) алкилови, арилови, алкиларилови заместители или техни производни, както и азот-, сяра- или кислородсъдържащи хетероцикли или производните им, във воден разтвор.
- 2. Метод за внасяне на средството съгласно претенция 1 в почвата, характеризиращ се с това, че се приготвя 0,1 до 1 % воден разтвор от средството, който се внася в почвата чрез някой от използваните в селското стопанство методи на поливане.
- 3. Средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че се внася в почвата в количество, стехиометрично на това на тежките метали в нея.
- 4. Средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че се внася в почвата в количества, съответстващи на солюбилизиращия му капацитет по отношение на пестицидите и другите органични замърсители, най-често от 300 до 500 mg на 1 kg почва.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG108557U BG856Y1 (bg) | 2004-02-02 | 2004-02-02 | Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG108557U BG856Y1 (bg) | 2004-02-02 | 2004-02-02 | Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG856Y1 true BG856Y1 (bg) | 2007-01-31 |
Family
ID=38057581
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG108557U BG856Y1 (bg) | 2004-02-02 | 2004-02-02 | Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG856Y1 (bg) |
Citations (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS6446994A (en) * | 1987-08-17 | 1989-02-21 | Nippon Telegraph & Telephone | Package for semiconductor optical element |
WO1991006343A1 (en) * | 1989-11-07 | 1991-05-16 | Wrl Aps | A method of removing heavy metals form soil, sludge, compost and similar materials |
US5137608A (en) * | 1989-11-30 | 1992-08-11 | Board Of Supervisors Of Louisiana State University And Agricultural And Mechanical College | Electrochemical decontamination of soils or slurries |
US5230586A (en) * | 1989-01-14 | 1993-07-27 | Basf Lacke & Farben Aktiengesellschaft | Method for the microbiological decontamination of soil |
US5458747A (en) * | 1994-01-21 | 1995-10-17 | Electrokinetics, Inc. | Insitu bio-electrokinetic remediation of contaminated soils containing hazardous mixed wastes |
US5584980A (en) * | 1994-12-05 | 1996-12-17 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Electric field method and apparatus for decontaminating soil |
US5744107A (en) * | 1991-10-03 | 1998-04-28 | Henkel Corporation | Process for removing heavy metals from soil |
US5927005A (en) * | 1997-04-09 | 1999-07-27 | Board Of Regents, The University Of Texas | Phytoremediation of heavy metals with creosote plants |
US20010042722A1 (en) * | 2000-05-16 | 2001-11-22 | Bryant James Daniel | In-situ chemical oxidation-reduction and precipitation of heavy metals in soils and groundwater |
US20030134409A1 (en) * | 2001-08-03 | 2003-07-17 | Mallouk Thomas E. | Delivery vehicles for environmental remediants |
BG108276A (bg) * | 2003-10-16 | 2005-04-30 | Институт По Инженерна Химия При Българска Академия На Науките | Метод и средство за запазване на влага и ha първоначалната структура на почвата |
-
2004
- 2004-02-02 BG BG108557U patent/BG856Y1/bg unknown
Patent Citations (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS6446994A (en) * | 1987-08-17 | 1989-02-21 | Nippon Telegraph & Telephone | Package for semiconductor optical element |
US5230586A (en) * | 1989-01-14 | 1993-07-27 | Basf Lacke & Farben Aktiengesellschaft | Method for the microbiological decontamination of soil |
WO1991006343A1 (en) * | 1989-11-07 | 1991-05-16 | Wrl Aps | A method of removing heavy metals form soil, sludge, compost and similar materials |
US5137608A (en) * | 1989-11-30 | 1992-08-11 | Board Of Supervisors Of Louisiana State University And Agricultural And Mechanical College | Electrochemical decontamination of soils or slurries |
US5744107A (en) * | 1991-10-03 | 1998-04-28 | Henkel Corporation | Process for removing heavy metals from soil |
US5458747A (en) * | 1994-01-21 | 1995-10-17 | Electrokinetics, Inc. | Insitu bio-electrokinetic remediation of contaminated soils containing hazardous mixed wastes |
US5584980A (en) * | 1994-12-05 | 1996-12-17 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Electric field method and apparatus for decontaminating soil |
US5927005A (en) * | 1997-04-09 | 1999-07-27 | Board Of Regents, The University Of Texas | Phytoremediation of heavy metals with creosote plants |
US20010042722A1 (en) * | 2000-05-16 | 2001-11-22 | Bryant James Daniel | In-situ chemical oxidation-reduction and precipitation of heavy metals in soils and groundwater |
US20030134409A1 (en) * | 2001-08-03 | 2003-07-17 | Mallouk Thomas E. | Delivery vehicles for environmental remediants |
BG108276A (bg) * | 2003-10-16 | 2005-04-30 | Институт По Инженерна Химия При Българска Академия На Науките | Метод и средство за запазване на влага и ha първоначалната структура на почвата |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Lin et al. | Trifolium repens L. regulated phytoremediation of heavy metal contaminated soil by promoting soil enzyme activities and beneficial rhizosphere associated microorganisms | |
Etesami | Bacterial mediated alleviation of heavy metal stress and decreased accumulation of metals in plant tissues: mechanisms and future prospects | |
Goss et al. | Manganese toxicity: the significance of magnesium for the sensitivity of wheat plants | |
Rawat et al. | Rhizofiltration: a green technology for remediation of heavy metals | |
Zia-ur-Rehman et al. | Remediating cadmium-contaminated soils by growing grain crops using inorganic amendments | |
JP6007446B2 (ja) | 可溶性シリカを含んだフルボ酸鉄含有物の製造方法 | |
Asemoloye et al. | Spent mushroom compost enhances plant response and phytoremediation of heavy metal polluted soil | |
Aliste et al. | Assessment of reclaimed agro-wastewater polluted with insecticide residues for irrigation of growing lettuce (Lactuca sativa L) using solar photocatalytic technology | |
Manorama Thampatti et al. | Phytoremediation of metals by aquatic macrophytes | |
Li et al. | Mobilization and methylation of mercury with sulfur addition in paddy soil: Implications for integrated water-sulfur management in controlling Hg accumulation in rice | |
Mondal et al. | Exploration of plant growth promoting rhizobacteria (PGPRs) for heavy metal bioremediation and environmental sustainability: recent advances and future prospects | |
Ghosh et al. | Phytoremediation technology: A review | |
Kumar et al. | Phytoremediation of heavy metals | |
JP2004223393A (ja) | 汚染土壌の浄化方法 | |
KR101386456B1 (ko) | 식물정화공법용 사이드로포어 함유 배양 여과액, 그 제조방법 및 이를 이용한 중금속 오염토양의 식물정화공법 | |
Latiff et al. | Phytoremediation of Metals in Industrial Sludge by Cyperus Kyllingia-Rasiga, Asystassia Intrusa and Scindapsus Pictus Var Argyaeus Plant Species | |
KR20180092544A (ko) | 메밀을 이용한 중금속 오염 토양의 정화방법 | |
KR101047354B1 (ko) | 오이속 식물을 이용한 중금속 오염 토양의 복원 방법 | |
BG856Y1 (bg) | Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата | |
Moradi et al. | Bioconcentration factor and relative growth rate of Azolla (Azolla caroliniana) in arsenic and salinity stress conditions. | |
Shahrokh et al. | Soil sodium, magnesium and potassium contents contribute to metals uptake and accumulation in leaves of Atriplex halimus in tailings ponds | |
RU2243638C2 (ru) | Способ восстановления загрязненных почв, грунтов и вод | |
Sufian et al. | Potentials of Azolla (Azollacaroliniana) for uptake of Arsenic from contaminated waters with different levels of salinity | |
Nzinga et al. | Evaluation of sphagneticola trilobata and amaranthus hypochondriacus on the phytoremediation of soils polluted by heavy metals | |
Kumar et al. | Chapter-3 fluoride effect and its impact on humans & agricultural crops |