BG856Y1 - Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата - Google Patents

Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата Download PDF

Info

Publication number
BG856Y1
BG856Y1 BG108557U BG10855704U BG856Y1 BG 856 Y1 BG856 Y1 BG 856Y1 BG 108557 U BG108557 U BG 108557U BG 10855704 U BG10855704 U BG 10855704U BG 856 Y1 BG856 Y1 BG 856Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
soil
heavy metals
plants
pesticides
organic pollutants
Prior art date
Application number
BG108557U
Other languages
English (en)
Inventor
Венко БЕШКОВ
Вера МИРЧЕВА
Свобода ТАБАКОВА
Пенка КОСТАДИНОВА
Надежда ТАБАКОВА
Асен АНАСТАСОВ
Иван ПОЖАРЛИЕВ
Никола КУЗМАНОВ
Красимира САПУНДЖИЕВА
Валентина ЛУКОВА
Original Assignee
Институт По Инженерна Химия При Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Инженерна Химия При Бан filed Critical Институт По Инженерна Химия При Бан
Priority to BG108557U priority Critical patent/BG856Y1/bg
Publication of BG856Y1 publication Critical patent/BG856Y1/bg

Links

Landscapes

  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод и средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата чрез свързването им в неусвоими от растенията продукти. Чрез тях се осигурява намаляване или отсъствие на тежки метали в растенията, отгледани в замърсени почви, и неутрализиранена вредното въздействие на пестициди и други органични замърсители върху развитието на селскостопанските култури. Средството представлява симетрични или несиметрични блокови съполимери на етиленовия и пропиленовия оксид с линейна или разклонена верига и молекулна маса от 1000 до 20 000. Те са повърхностно активни вещества със специфичен хидрофилно-хидрофобен баланс. Поради солюбилизиращите си свойства те взаимодействат с органичните замърсители в почвата, образувайки неусвоими от растенията продукти. Приложени самостоятелно или особено в комбинация с дитиооксамид или негови производни, рязко намаляват или практически спират преминаването на тежки метали от замърсена почва в растенията, поради образуването на неразтворими метални комплекси.Методът се състои в приготвяне на водни разтвори на средството с определена концентрация, които се внасят еднократно в почвата чрез използваните в селското стопанство методи за поливане.

Description

Средството за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата се използва в селското стопанство за намаляване степента на преминаване на тези вредни замърсители от почвата в растенията, а от там и в цялата хранителна верига. Тежките метали и токсичните органични съединения се акумулират в организма на хората и причиняват тежки заболявания, а някои от замърсителите са канцерогенни и мутагенни.
Предшестващо състояние на техниката
Съществуват методи и средства за пречистване на почви от тежки метали и органични замърсители, но повечето от тях са приложими само в лабораторни условия или за малки обеми замърсена почва - например чрез киселинно промиване на почвата или чрез третирането й с водни разтвори на химични съединения и последващо отстраняване на течната фаза [ 1 ]. Воден разтвор, съдържащ два компонента - киселина и сол (амониева или сол на алкален или алкалоземен метал) се използва като средство за пречистване на почва от тежки метали [2]. Известни са електрохимични и електрокинетични методи за извличане на олово от почвата [3,4]. За извличане на тежките метали от замърсени почви практическо значение има фиторемедиацията [5]. Този метод изисква много време и поради това е приложим в по-голяма степен за неземеделски земи.
Пречистване на почвата от органични замърсители може да се извършва чрез микробиологични методи [6]. Известен е метод за разграждане на диоксини при нагряване с полиетери или полиестери [7].
Съществува метод за биоелектрокинетична ремедиация на почви, съдържащи органични замърсители и тежки метали [8].
Поради липсата на бърз, ефективен и достъпен метод и средство за пречистване на почвите от тежки метали и органични замърсители, възниква необходимостта от ограничаване на вредното им въздействие върху хората и приро дата. Това може да се постигне чрез превръщането на замърсителите в инертни и неразтворими в почвените условия форми, които не се усвояват от растенията и не преминават в подпочвените води.
Имобилизацията на тежките метали в почвата може да се извърши чрез прибавяне на достатъчно количество подходящи аниони (напр. оксиди, хлориди, сулфати, сулфиди, фосфати, молибдати и др.), които да образуват неразтворими соли с металните йони. Основен проблем за този метод е, че във всяка почва се съдържат конкурентни катиони, освен тези на замърсителите, които могат да реагират с анионите. Други средства за имобилизиране на тежките метали и органичните замърсители включват твърди адсорбенти или реагенти, които се внасят в почвата - зеолити, бентонити, калциев оксид или хидрооксид и други [9,10]. В тези случаи обикновено е необходима допълнителна механична обработка на третираните земни участъци. В литературата обаче няма данни за съдържанието на тежки метали или органични замърсители в културни растения, отгледани върху така третирани почви.
Резултати от лабораторни тестове показват, че органични съединения (напр. миоинозитол-хексафосфорна форма) могат успешно да се прилагат за имобилизиране на олово, уран, мед и никел в почвата [11], но също няма данни за съдържанието на метали в растения, отгледани върху тези почви.
Известни са [ 12] метод и средство за имобилизиране на тежки метали в почви и подпочвени води чрез окислително-редукционен процес. Методът включва прилагане на два разтвора - първият, с pH от 3 до 5, съдържащ феросулфат и сярна или фосфорна киселина, разрушава металните комплекси и превръща замърсителите в неразтворими съединения. Вторият разтвор, с pH от 3 до 7, съдържащ водороден пероксид и сярна или фосфорна киселина, разрушава органичните лиганди. По този начин замърсителите се имобилизират в почвата и не преминават в подпочвените води. Няма данни за влиянието на това средство върху почвените организми и растенията.
Не са известни средства и методи за намаляване степента на преминаване на тежки метали, пестициди и други органични замърси2 тели от почвата в растенията, както и такива, които позволяват върху замърсена почва да се отгледа безвредна земеделска продукция.
Техническа същност на полезния модел
Обезвреждането на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата се извършва чрез свързването им в неусвоими от растенията продукти. Тежките метали се свързват в неразтворими високомолекулни комплекси, а преминаването на пестицидите и други органични замърсители се възпрепятства от солюбилизирането им в мицели на полимери със специфични повърхностно активни свойства.
Проблемът, който се решава с полезния модел е да се намали степента на преминаване или практически да се спре преминаването на тежките метали, пестицидите и органичните съ5 единения от почвата в растенията.
Този проблем се решава със средството съгласно настоящия полезен модел, което съдържа като активни компоненти симетрични или несиметрични блокови съполимери на етиленовия 10 и пропиленовия оксиди, с молекулна маса от 1000 до 20 000, които имат следните общи формули:
където X и Y са -Н или -СН3, като X Ф Y, m и η са цели числа от 4 до 20, а р е цяло число от 1 до 9; като всеки от тези съполимери се използва самостоятелно или в комбинация с дитиооксамиди със следната обща формула
в която Rp R-,, R, и R4 могат да бъдат различни или еднакви заместители, избрани между водород, ациклични (С\ |2) и циклични (С3 7) алкилови, арилови, алкиларилови заместители или техни производни, както и азот-, сяра- и кислородсъдържащи хетероцикли и производните им, във воден разтвор.
Средството, съгласно полезния модел, дава възможност замърсени с тежки метали и органични замърсители земи да се използват за получаване на безвредна селскостопанска продукция.
Предимство на средството е, че се внася в почвата във вид на воден разтвор, с концентрация от 0,1 до 1 %, чрез използваните в селското стопанство методи за поливане самостоятел35 но или едновременно е поливните води.
Други предимства на средството са неговата нетоксичност, стимулиращият му ефект върху развитието на растенията, както и свойствата му да запазва първоначалната структура на почвата и да съхранява влагата в нея за подълъг период от време [13]. Средството, съгласно полезния модел, не влияе върху почвените микроорганизми.
Степента на намаляване на преминаването на тежките метали от почвата в растенията зависи от концентрацията на дитиоксамидите и при стехиометрично съотношение тежките метали количествено се задържат в почвата. Степента на намаляване на преминаването на органичните съединения и пестицидите от почвата в растенията зависи от вида на замърсителите в почвата, от състава и структурата на мултиблоковите полиетери и от концентрацията им, изчислена за един килограм почва.
Примери за изпълнение на полезния модел
Следните примери илюстрират полезния модел, без да го ограничават.
Пример 1.
Изследвано беше съдържанието на тежки метали в растения, отгледани върху силно замър50 сени почви, третирани по различен начин. За всеки от съдовите опити е използвана пресята и фракционирана почва с тегло 200 g, замърсена с тежки метали. Непосредствено след посяване на растенията почвата се полива еднократно с 0,2%
НО-(СН2-СН2О)8-(СН-СН,О)15-(СН2-СН2О)8-(СН-СН2О)15-(СН2-СН2О)7-СН2СН2ОН сн3 или с вода, съдържаща същия мултиблоков полиетер със същата концентрация и 0,5 g.dnr3 дитиооксамид (100 mg дитиооксамид на 1 kg почва). Поливането след засяване на контролводен разтвор (400 mg полиетер на 1 kg почва) на симетричен 5-блоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксиди с молекулна маса около 3000 и формула
СН3 ните проби, както и следващите поливания на всички растенията се извършват с вода. Резултатите от изследването на съдържанието на тежки метали в растенията е представено на таблица 1.
Таблица 1. Съдържание на тежки метали в растения, отгледани върху почва, замърсена с тежки метали и третирана по описания в пример 1 начин.
Метал Съдържание на метал (mg/kg) в нетретирани почва и растения Съдържание на метал (mg/kg) в растения при третиранес мултиблоков полиетер (400 mg на 1kg почва) Съдържание на метал (mg/kg) в растения при третиране с мултиблоков полиетер (400 mg на 1 kg почва) и дитиооксамид (lOOrng на 1 kg почва)
почва растение
Zn 166,0 79,3 35,7 1
Cd 2,38 1,84 0,72 следи
Pb 1,25 1,05 0,82 следи
Пример 2. леновия оксиди с молекулна маса 2840 и следИзследвано беше влиянието на 6-блоков ната формула асиметричен съполимер на етиленовия и пропиСН3О-(СН-СН2О)12-(СН2-СН2О)8-(СН-СН2О)12-(СН2-СН2О)8-(СН-СН2О)8-(СН2-СН2О)6
I I I
СН, СН, СН, върху развитието на домати и патладжани, отгледани в почва, съдържаща пестицида Дикотекс (МСРА) в концентрация 50 mg на 1 kg почва.
За съдовите опити се използва пресята и фракционирана почва, тип алувиално-ливадна, с тегло 200 и 500 g, съдържаща Дикотекс в посочената концентрация. Непосредствено след по сяването на растенията почвата се полива с 0,2% воден разтвор на шестблоковия полиетер (400 mg на 1 kg почва). Следващите поливания са с вода.
Растенията, отгледани в почва, третирана по този начин се развиват нормално.
При растенията, отгледани в почва, съдържаща Дикотекс и поливани само с вода се наблюдава хлороза, прерастваща в некроза на листата, последвана от пълно загиване на растенията.
Пример 3.
При условията на пример 2 беше изслед- 5 вана фитотоксичност при пшеница, предизвика на от остатъчни количества от пестицида Афалон. При поливане на замърсените почви с 0,3 % воден разтвор (600 mg на 1 kg почва) на четириблоков асиметричен съполимер на етиленовия и пропиленовия оксиди с молекулна маса 2650 и формула
СН3-О-(СН-СН2О)|5-(СН2-СН2О)|0-(СН-СН2О)15-(СН2-СН2О)10
СН3 СН3 се наблюдава значително стимулиране на чрез свързването им в неусвоими от растенията развитието на пшеницата, в сравнение с конт- продукти, характеризиращо се с това, че предсролните проби, нетретирани с полиетер. тавлява симетрични или несиметрични мултиб„ 1 < локови полиетери с линейна или разклонена мо-

Claims (4)

  1. Патеитни претенции 1J „ „ „ лекулна верига, молекулна маса от 1000 до
    1. Средство за обезвреждане на тежки 20 000, които имат следните общи формули метали, пестициди и органични замърсители
    НО—(CHCHzO)m—{(CHCH2O)n—(CHCH2O)m]p—Н
    I II х γх
    СН3О—{(CHCH2O)m—(CHCH2O)Jp—Н
    II хY
    XY
    II
    H-[(OCHCH2)n-(OCHCH2)nJp \
    YX
    II [(СНгСНОМСНгСНО^р-Н /
    NCHjCHzN /
    Н-ЦОСНСНгНОСНСНг^р
    II хY \
    [(CH2CHO)m-(CH2CHO)n]p-H
    II
    XY където X и Y са -Н или -СН3, като X * Y, m и η са цели числа от 4 до 20, а р е цяло число от 1 до 9; като всеки от тях се използва самостоятелно или в комбинация с дитиооксамид или производните му със следната обща формула където Rp Rj, R3 и R4 могат да бъдат еднакви или различни заместители, избрани между водород, ациклични (С, 12) или циклични (С3 7) алкилови, арилови, алкиларилови заместители или техни производни, както и азот-, сяра- или кислородсъдържащи хетероцикли или производните им, във воден разтвор.
  2. 2. Метод за внасяне на средството съгласно претенция 1 в почвата, характеризиращ се с това, че се приготвя 0,1 до 1 % воден разтвор от средството, който се внася в почвата чрез някой от използваните в селското стопанство методи на поливане.
  3. 3. Средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че се внася в почвата в количество, стехиометрично на това на тежките метали в нея.
  4. 4. Средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че се внася в почвата в количества, съответстващи на солюбилизиращия му капацитет по отношение на пестицидите и другите органични замърсители, най-често от 300 до 500 mg на 1 kg почва.
BG108557U 2004-02-02 2004-02-02 Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата BG856Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108557U BG856Y1 (bg) 2004-02-02 2004-02-02 Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108557U BG856Y1 (bg) 2004-02-02 2004-02-02 Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG856Y1 true BG856Y1 (bg) 2007-01-31

Family

ID=38057581

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108557U BG856Y1 (bg) 2004-02-02 2004-02-02 Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG856Y1 (bg)

Citations (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6446994A (en) * 1987-08-17 1989-02-21 Nippon Telegraph & Telephone Package for semiconductor optical element
WO1991006343A1 (en) * 1989-11-07 1991-05-16 Wrl Aps A method of removing heavy metals form soil, sludge, compost and similar materials
US5137608A (en) * 1989-11-30 1992-08-11 Board Of Supervisors Of Louisiana State University And Agricultural And Mechanical College Electrochemical decontamination of soils or slurries
US5230586A (en) * 1989-01-14 1993-07-27 Basf Lacke & Farben Aktiengesellschaft Method for the microbiological decontamination of soil
US5458747A (en) * 1994-01-21 1995-10-17 Electrokinetics, Inc. Insitu bio-electrokinetic remediation of contaminated soils containing hazardous mixed wastes
US5584980A (en) * 1994-12-05 1996-12-17 E. I. Du Pont De Nemours And Company Electric field method and apparatus for decontaminating soil
US5744107A (en) * 1991-10-03 1998-04-28 Henkel Corporation Process for removing heavy metals from soil
US5927005A (en) * 1997-04-09 1999-07-27 Board Of Regents, The University Of Texas Phytoremediation of heavy metals with creosote plants
US20010042722A1 (en) * 2000-05-16 2001-11-22 Bryant James Daniel In-situ chemical oxidation-reduction and precipitation of heavy metals in soils and groundwater
US20030134409A1 (en) * 2001-08-03 2003-07-17 Mallouk Thomas E. Delivery vehicles for environmental remediants
BG108276A (bg) * 2003-10-16 2005-04-30 Институт По Инженерна Химия При Българска Академия На Науките Метод и средство за запазване на влага и ha първоначалната структура на почвата

Patent Citations (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6446994A (en) * 1987-08-17 1989-02-21 Nippon Telegraph & Telephone Package for semiconductor optical element
US5230586A (en) * 1989-01-14 1993-07-27 Basf Lacke & Farben Aktiengesellschaft Method for the microbiological decontamination of soil
WO1991006343A1 (en) * 1989-11-07 1991-05-16 Wrl Aps A method of removing heavy metals form soil, sludge, compost and similar materials
US5137608A (en) * 1989-11-30 1992-08-11 Board Of Supervisors Of Louisiana State University And Agricultural And Mechanical College Electrochemical decontamination of soils or slurries
US5744107A (en) * 1991-10-03 1998-04-28 Henkel Corporation Process for removing heavy metals from soil
US5458747A (en) * 1994-01-21 1995-10-17 Electrokinetics, Inc. Insitu bio-electrokinetic remediation of contaminated soils containing hazardous mixed wastes
US5584980A (en) * 1994-12-05 1996-12-17 E. I. Du Pont De Nemours And Company Electric field method and apparatus for decontaminating soil
US5927005A (en) * 1997-04-09 1999-07-27 Board Of Regents, The University Of Texas Phytoremediation of heavy metals with creosote plants
US20010042722A1 (en) * 2000-05-16 2001-11-22 Bryant James Daniel In-situ chemical oxidation-reduction and precipitation of heavy metals in soils and groundwater
US20030134409A1 (en) * 2001-08-03 2003-07-17 Mallouk Thomas E. Delivery vehicles for environmental remediants
BG108276A (bg) * 2003-10-16 2005-04-30 Институт По Инженерна Химия При Българска Академия На Науките Метод и средство за запазване на влага и ha първоначалната структура на почвата

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lin et al. Trifolium repens L. regulated phytoremediation of heavy metal contaminated soil by promoting soil enzyme activities and beneficial rhizosphere associated microorganisms
Etesami Bacterial mediated alleviation of heavy metal stress and decreased accumulation of metals in plant tissues: mechanisms and future prospects
Goss et al. Manganese toxicity: the significance of magnesium for the sensitivity of wheat plants
Rawat et al. Rhizofiltration: a green technology for remediation of heavy metals
Zia-ur-Rehman et al. Remediating cadmium-contaminated soils by growing grain crops using inorganic amendments
JP6007446B2 (ja) 可溶性シリカを含んだフルボ酸鉄含有物の製造方法
Asemoloye et al. Spent mushroom compost enhances plant response and phytoremediation of heavy metal polluted soil
Aliste et al. Assessment of reclaimed agro-wastewater polluted with insecticide residues for irrigation of growing lettuce (Lactuca sativa L) using solar photocatalytic technology
Manorama Thampatti et al. Phytoremediation of metals by aquatic macrophytes
Li et al. Mobilization and methylation of mercury with sulfur addition in paddy soil: Implications for integrated water-sulfur management in controlling Hg accumulation in rice
Mondal et al. Exploration of plant growth promoting rhizobacteria (PGPRs) for heavy metal bioremediation and environmental sustainability: recent advances and future prospects
Ghosh et al. Phytoremediation technology: A review
Kumar et al. Phytoremediation of heavy metals
JP2004223393A (ja) 汚染土壌の浄化方法
KR101386456B1 (ko) 식물정화공법용 사이드로포어 함유 배양 여과액, 그 제조방법 및 이를 이용한 중금속 오염토양의 식물정화공법
Latiff et al. Phytoremediation of Metals in Industrial Sludge by Cyperus Kyllingia-Rasiga, Asystassia Intrusa and Scindapsus Pictus Var Argyaeus Plant Species
KR20180092544A (ko) 메밀을 이용한 중금속 오염 토양의 정화방법
KR101047354B1 (ko) 오이속 식물을 이용한 중금속 오염 토양의 복원 방법
BG856Y1 (bg) Средство за обезвреждане на тежки метали, пестициди и органични замърсители в почвата
Moradi et al. Bioconcentration factor and relative growth rate of Azolla (Azolla caroliniana) in arsenic and salinity stress conditions.
Shahrokh et al. Soil sodium, magnesium and potassium contents contribute to metals uptake and accumulation in leaves of Atriplex halimus in tailings ponds
RU2243638C2 (ru) Способ восстановления загрязненных почв, грунтов и вод
Sufian et al. Potentials of Azolla (Azollacaroliniana) for uptake of Arsenic from contaminated waters with different levels of salinity
Nzinga et al. Evaluation of sphagneticola trilobata and amaranthus hypochondriacus on the phytoremediation of soils polluted by heavy metals
Kumar et al. Chapter-3 fluoride effect and its impact on humans & agricultural crops