BG830Y1 - Съд за сгъстен, втечнен и разтворен под налягане газ - Google Patents

Съд за сгъстен, втечнен и разтворен под налягане газ Download PDF

Info

Publication number
BG830Y1
BG830Y1 BG108306U BG10830603U BG830Y1 BG 830 Y1 BG830 Y1 BG 830Y1 BG 108306 U BG108306 U BG 108306U BG 10830603 U BG10830603 U BG 10830603U BG 830 Y1 BG830 Y1 BG 830Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contours
thickness
radius
wall
equal
Prior art date
Application number
BG108306U
Other languages
English (en)
Other versions
BG108306U (bg
Inventor
Ради РАДЕВ
Original Assignee
Ради РАДЕВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ради РАДЕВ filed Critical Ради РАДЕВ
Priority to BG108306U priority Critical patent/BG830Y1/bg
Publication of BG108306U publication Critical patent/BG108306U/bg
Publication of BG830Y1 publication Critical patent/BG830Y1/bg

Links

Landscapes

  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)

Abstract

Съдът под налягане, по-специално за фреон, се прилага в хладилници и климатични инсталации. Той е сподобрена геометрия и може да се използва за налягане в интервал от 1 до 12 МN/m2 и за различни фреони, като същевременно са повишени защитата от удар и устойчивостта му. Съдът е съставен от корпус (1), включващ горно (2) и долно (3) тяло, свързани помежду си чрез заваръчен шев (4), като тялото (2)в долния си край (5) е двустранно огънато, оформено от вътрешна (6) и външна (7) дъгообразна част, съответно с радиус r и r1, като r r1. Горното (2)и долното (3) тяло са оформени от горна (9) и долна (10) цилиндрична част, в чиито краища се съдържат горно (11) и долно (12) дъно. Всеки от контурите на двете дъна е оформен като част от сфера от два горни (L) и два долни (Т) външни контура, коитоса идентични с радиус r2. Между контурите (L и Т)са оформени като част от елипса междинни контури (М и N) с радиус R. Съотношението между r2 и R е равно на 0,125 до 0,145, а съотношението между диаметъра D на цилиндричните части (9, 10) и височината Н на носещия корпус (1) е равно на 0,713. В горното дъно (11) е установен пропускателен вентил (20), а в близост до него в страничен проходен отвор (22) е запресована предпазна тапа (23). В долното дъно (12) е оформена стабилизираща опора, изпълнена като три на брой крачета, чиито центрове лежат ведна окръжност с диаметър, равен на 0,56 от диаметъра на цилиндричните части (9, 10).

Description

Полезният модел се отнася до съд (бутилка) за сгъстен и втечнен газ, по-специално до съд под налягане за фреон, използван в хладилници и климатични инсталации.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е бутилка (съд) за съхранение и транспортиране на газ пропан-бутан, представляваща затворено обемно тяло, съставена от носещ корпус, изпълнен като едно цяло цилиндрично тяло, в чиито краища са оформени съответно горно и долно полусферично дъно (с дъгообразни външни контури).
Горното дъно е съставено от долна шийна част и горна шийна част, които са свързани чрез заварен шев, като за горната шийна част чрез връзка е свързан вентил. Дебелината на стената на долното дъно и на долната шийна част на горното дъно е с 10-15 % по-голяма от дебелината на стената на цилиндричното тяло, а горната шийна част и връзката за вентила са изпълнени като едно цяло. В горното дъно е разположен защитен капак - защитно средство, изпълнено, като в горното дъно е установена ръкохватка, а в долното дъно се съдържа стабилизираща опора (1).
Известен е от практиката и съд за сгъстен, втечнен и разтворим газ под налягане, включващ носещ корпус, състоящ се от горно и долно тяло, чиито съседни краища са огънати навътре (към оста на корпуса) и са свързани помежду си чрез заваръчен шев. Горното и долното тяло са оформени от горни и долни цилиндрични части и горно и долно дъно, оформени в противоположна посока на заваръчния шев. Външните дъгообразни контури на горното и долното дъно са оформени като полусферични. В найизпъкналата част на горното дъно е оформено вдлъбнато гнездо, като в него е заварена свързваща планка, за която е закрепена профилна ръкохватка, състояща се от два трапецовидни профила, обърнати е големите си основи нагоре, оформени в едно цяло. В центъра на свързващата планка е оформен проходен отвор, който е съосен на централния проходен отвор, оформен в горното дъно и в него е поместен пропускателен вентил. В горното дъно частично под свързващата планка е оформено вдлъбнато легло, съдържащо страничен проходен отвор, в който е запресована предпазна тапа. В долното дъно са оформени три броя крачета (стабилизиращи опори), изпъкнали навън, изпълнени като едно цяло с долното дъно.
о Техническа същност на полезния модел
Съдът за сгъстен, втечнен и разтворен под налягане газ включва носещ корпус, състоящ се от горно и долно тяло, като долният край на 15 горното тяло е огънат и са неподвижно свързани помежду си, като телата са оформени съответно от горна цилиндрична част и горно дъно, и долна цилиндрична част и долно дъно, а двете дъна са оформени с дъгообразни контури, като 20 в най-изпъкналата част на горното дъно е оформено вдлъбнато гнездо, в което е закрепена свързваща планка, в която е установена профилна ръкохватка, а в свързващата планка е оформен проходен отвор, в който е поместен пропус25 кателен вентил, като в горното дъно, частично под свързващата планка е оформен страничен проходен отвор, в който е запресована предпазна тапа, а в долното дъно, чиято дебелина на стената е по-голяма от дебелината на стената на ци-
0 линдричните тела, е оформена стабилизираща опора. Съгласно полезния модел, огънатата част на долния край и на горното тяло е двустранно огъната и е оформена от вътрешна и външна дъгообразна част, съответно с радиус г и η, където 35 r > гр а горния край на долното тяло е разположен в зоната на дъгообразните части. Всеки дъгообразен контур на горното и долното дъно е оформен като част от сфера съответно от два горни външни контура L и два долни външни 40 контура Т, които са идентични и са изпълнени с радиус г2, а между горните L и долните Т дъгообразни контури са оформени като части от елипса съответно горен междинен М и долен междинен N контур с радиус R.
5 Двата края на междинните контури М и N плавно се съединяват с вътрешните краища на външните контури L и Т, оформящи дъгообразния контур съответно за горното и долното дъно. Стабилизиращата опора е разположена в окръж-
0 ност К с диаметър, равен от 0,56 до 0,58 от диа метъра на долното тяло, а съотношението между диаметъра D на горното тяло и височината Н на носещия корпус е равно от 0,64 до 0,79, като пропускателният вентил е изпълнен с предпазен клапан. Профилната ръкохватка в областта на голямата основа на пресечената пирамида е оформена като овален пръстен.
Техническата същност се изяснява и с друг вариант, при който неподвижната връзка между горното и долното тяло е осъществена чрез удебелен заваръчен шев, който е изпълнен с овално напречно сечение.
При следващ вариант носещият корпус е удължен, като между горното и долното тяло е поместено междинно цилиндрично тяло, чиято дължина е най-малко равна на дължината на горната цилиндрична част.
При друг вариант съотношението между радиуса г2 на външните контури L и Т, оформени като част от сфера, и радиуса R на междинните контури М и N, оформени като част от елипса, на горното и долно дъно е равно на 0,125 до 0,145, а дебелината на стената в обсега на долното дъно е 1,05 до 1,08 пъти по-голяма от дебелината на стената на долната цилиндрична част.
При друг вариант пропускателният вентил с предпазния клапан е изпълнен, с един или с два извода за зареждане.
При следващ вариант дебелината на стената на горното дъно, в обсега на вдлъбнатото гнездо е от 0,81 до 0,92 от дебелината на стената на останалата част на горното дъно.
При друг вариант стабилизиращата опора е изпълнена от 3 броя крачета, които са оформени в долно дъно, чиито центрове лежат в окръжност К.
При един непоследен вариант стабилизиращата опора е изпълнена като опорен пръстен, чиято дебелина е равна на 1,12 до 1,45 от дебелината на долното тяло.
Предимствата на полезния модел се изразяват в това, че бутилката може да се използва за по-високо налягане, което може да се регулира от 1 до 12 MN/m2, поради подобрената геометрия на двете дъна и удебелената и подобрена заваръчна връзка между двете цилиндрични тела. Тя може да се използва за различни фреони.
Избягва се опасността от пукане на бутилката като цяло, тъй като при евентуално пукане при по-високо налягане от определеното, то се осъществява в зоната на вдлъбнатото легло и предпазната тапа, където дебелината на стената е най-малка (оптимизирана). Защитени са от удар пропускателният вентил и предпазният клапан, поради подобрената геометрия на профилната ръкохватка, като същевременно е подобрена устойчивостта на бутилката, тъй като стабилизиращата опора е изпълнена с усъвършенствани геометрични параметри.
Описание на приложените фигури
Фигура 1 е надлъжен разрез с частичен поглед към съда;
фигура 2 - поглед по А от фиг. 1 в увеличен мащаб.
Примери за изпълнение на полезния модел
Съдът за фреон съгласно полезния модел представлява затворено обемно тяло, съставено от носещ корпус 1, който се състои от горно тяло 2 и долно тяло 3, свързани помежду си чрез заваръчен шев 4, като горното тяло 2 в долния си край 5 е двустранно огънато, оформено от вътрешна дъгообразна част 6 с радиус г и външна дъгообразна част 7 с радиус гр като r > гр а горният край 8 на долното тяло 3, е разположен в зоната на дъгообразните части 6 и 7. Горното 2 и долното 3 тяло са оформени съответно от горна цилиндрична част 9 и долна цилиндрична част 10, като освен цилиндричните части 9 и 10, горното 2 и долното тяло 3 съдържат съответно горно дъно 11 и долно дъно 12, оформени в противоположна посока на заваръчния шев 4.
Всеки от контурите на горното 11 и долното 12 дъна е оформен като част от сфера съответно от два горни външни контура L и два долни външни контура Т, които са идентични и с радиус гг Между горните два контура L и между долните два контура Т е оформен като част от елипса съответно горен междинен контур М и долен междинен контур N, оформени също идентично с радиус R. Двата края на контурите М и N се съединяват плавно със съответните краища на контурите L и Т, като оформят общия контур на горното 11 и долното 12 дъна. Отношението между радиуса г2 на външните контури L и Т и радиуса R на полусферичните контури М и N е равно на 0,139, а централният ъгъл алфа, офор мен срещу дъгата, т.е. външния контур L и Т е равен на 45°. Отношението между диаметъра D на цилиндричните части 9 и 10 и височината Н на носещия корпус 1 е равно на 0,713, а дебелината на стената на долното дъно 12 е 1,07 пъти по-голяма от дебелината на стената на цилиндричните части 9 и 10.
В горното дъно 11 върху най-изпъкналата му външна повърхност е оформено вдлъбнато гнездо 13, в което е заварена свързващата планка 14, за която е заварена профилна ръкохватка (дръжка), тя е оформена във вид на скелет на пресечена пирамида 15, оформена само от ръбове, състоящи се от два трапецовидни профила 16 от объл стоманен прът, обърнат с голямата си основа нагоре, в чийто обсег е оформен овален пръстен 17.
В центъра на свързващата планка 14 е оформен проходен отвор 18, който е съосен на централния проходен отвор 19, оформен в горното дъно 11, като двата отвора 18 и 19 концентрично плътно обхващат долния край на пропускателния вентил 20, изпълнен с предпазен клапан. В горното дъно 11 частично под свързващата планка 14 в периферната й част е оформено вдлъбнато легло 21, като дебелината на стената на горното дъно 11 в обхвата на леглото 21 е 0,83 от дебелината на останалата част от стената на горното дъно 11. Във вдлъбнатото легло 21 е оформен страничен проходен отвор 22, в който е запресована предпазна тапа 23.
В долното дъно 12 са оформени 3 крачета 24, изпъкнали навън с полусферична форма или пресечен конус, обърнат с голямата си основа нагоре, разположени симетрично спрямо вертикалната ос 25 на носещия корпус 1.
Центровете на крачетата лежат в една окръжност, чийто диаметър е равен на 0,56 от диаметъра на горната 9 и долната 10 цилиндрични части. Носещите крачета 24 са оформени като едно цяло с долното дъно 12 на носещия корпус 1.
Използване на полезния модел
Бутилката се изработва и пълни по следния начин.
След заваряване на горното 2 и долното 3 тела и пробиване на проходния отвор 22 и централния отвор 19 в проходния отвор 22 се мон тира предпазната клапа 23.
В обсега на централния отвор 19 върху най-изпъкналата част на горното дъно 11 се заварява свързващата планка 14, която е наклонена по посока на предпазната тапа 23. След това за планката 14 се заварява ръкохватката и се монтира пропускателният вентил 20. Върху външната повърхност на щуцера 26 на вентила 20, която е резбовидна, се надява маркуч, непоказан на чертежа, чрез който се нагнетява фреона, като предварително се затваря предпазната тапа 23 и се отваря пропускателният вентил 20. Пълненето с фреон продължава до поместването на необходимото количество газ, предимно 13,5 1, и получаване на определеното налягане в бутилката, което варира от 1 до 12 MN/m2. При 40° се достига до 28-30 MN/m2, след което се затваря кранчето на вентила и бутилката е готова за съхраняване и транспортиране. Когато бутилката е за многократна употреба, пропускателният вентил 20 се подменя с друг, който е за многократно зареждане.

Claims (8)

1. Съд за сгъстен, втечнен и разтворен под налягане газ, включващ носещ корпус, състоящ се от горно и долно тяло, като долният край на горното тяло е огънат и двете тела са неподвижно свързани помежду си и са оформени съответно от горна цилиндрична част и горно дъно, и долна цилиндрична част и долно дъно, а двете дъна са оформени с дъгообразни външни контури, като в най-изпъкналата част на горното дъно е оформено вдлъбнато гнездо, в което е закрепена свързваща планка, в която е установена профилна ръкохватка, а в свързващата планка е оформен проходен отвор, в който е поместен пропускателен вентил, като в горното дъно, частично под свързващата планка, е оформен страничен проходен отвор, в който е запресована предпазна клапа, а в долното дъно, чиято дебелина на стената е по-голяма от дебелината на стената на цилиндричните части, е оформена стабилизираща опора, характеризиращ се с това, че огънатата част на долния край (5) и на горното тяло (2) е двустранно огъната и е оформена от вътрешна (6) и външна (7) дъгообразна част, съответно с радиус г и гр където r > гр а горният край на долното тяло (3) е разположен в зоната на дъгообразните части (6 и 7), като всеки дъгообразен външен контур на горното (11) и долното дъно (12) е оформен съответно от два горни външни контура L и два долни външни контура Т, които са идентични и са изпълнени с радиус г2, а между горните L и долните Т дъгообразни контури - съответно горен междинен М и долен междинен N контур с радиус R, като двата края на междинните контури М и N плавно се съединяват с вътрешните краища на външните контури L и Т, оформящи дъгообразния външен контур, съответно за горното (11) и долното дъно (12), а стабилизиращата опора (24) е разположена в окръжност К с диаметър, равен на 0,56 от диаметъра на долното тяло (3), като отношението между диаметъра D на цилиндричните части (9 и 10) и височината (Н) на носещия корпус (1) е от 0,64 до 0,79, а пропускателният вентил (20) е изпълнен с предпазен клапан, като профилната ръкохватка (15) включва овален пръстен (17).
2. Съд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че неподвижната връзка между горното (2) и долното тяло (3) е осъществена чрез заваръчен шев (4), който е изпълнен с овално напречно сечение.
3. Съд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че между горното (2) и долното тяло (3) е поместено междинно цилиндрично тяло, чиято дължина е най-малко равна на дължината на горната цилиндрична част (9).
4. Съд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че отношението между радиуса г2 на външните контури L и Т, оформени като част от сфера, и радиуса R на междинните контури М и N, оформени като част от елипса, на горното (И) и долното дъно (12), е от 0,125 до 0,145, а дебелината на стената в обсега на долното дъно (12) е 1,05 до 1,08 пъти по-голяма от дебелината на стената на долната цилиндрична част (10).
5. Съд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че пропускателният вентил (20) с предпазния клапан е изпълнен с един или с два извода за зареждане.
6. Съд съгласно претенции 1 и 4, характеризиращ се с това, че дебелината на предпазната стена на горното дъно (11) в обсега на вдлъбнатото гнездо (13) е от 0,81 до 0,92 от дебелината на стената на останалата част на горното дъно (11).
7. Съд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че стабилизиращата опора (24) е изпълнена от 3 или 4 броя крачета, които са оформени в долно дъно (12), чиито центрове лежат в окръжност К.
8. Съд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че стабилизиращата опора (24) е изпълнена като опорен пръстен, чиято дебелина е равна на 1,12 до 1,45 от дебелината на долното тяло (3).
BG108306U 2003-10-31 2003-10-31 Съд за сгъстен, втечнен и разтворен под налягане газ BG830Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108306U BG830Y1 (bg) 2003-10-31 2003-10-31 Съд за сгъстен, втечнен и разтворен под налягане газ

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108306U BG830Y1 (bg) 2003-10-31 2003-10-31 Съд за сгъстен, втечнен и разтворен под налягане газ

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG108306U BG108306U (bg) 2005-04-30
BG830Y1 true BG830Y1 (bg) 2006-08-31

Family

ID=34528739

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108306U BG830Y1 (bg) 2003-10-31 2003-10-31 Съд за сгъстен, втечнен и разтворен под налягане газ

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG830Y1 (bg)

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG28856A3 (bg) * 1972-03-24 1980-07-15 Aluminiumarugyar Бутилка за съхранение и транспортиране на газ пропан-бутан

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG28856A3 (bg) * 1972-03-24 1980-07-15 Aluminiumarugyar Бутилка за съхранение и транспортиране на газ пропан-бутан

Also Published As

Publication number Publication date
BG108306U (bg) 2005-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2444661C2 (ru) Резервуар высокого давления, в частности, состоящий из четырех корпусных элементов
KR102052306B1 (ko) 저장 탱크 봉쇄 시스템
CN107504364B (zh) 一种立式氢气储罐
KR20200045534A (ko) 저장 탱크 격납 시스템
WO2008048889A2 (en) Freight container
US4318491A (en) Toroidal pressure vessel
CN102803084B (zh) 金属片材容器
US20010047998A1 (en) Pressure vessel head ring assembly
BG830Y1 (bg) Съд за сгъстен, втечнен и разтворен под налягане газ
CN109780416A (zh) 高真空绝热双层球罐
KR20180061398A (ko) 저장 탱크 격납 시스템
EP0975481B1 (en) Liquid gas tank for motor vehicles
KR20180073651A (ko) 저장 탱크 격납 시스템
US6715668B2 (en) Fusion welded liquefiable gas cylinder with overpressure protection heads and method for making the same
KR19980064204A (ko) 적재가능한 압력 유체용 캐니스터
CN207471114U (zh) 高真空绝热双层球罐
US2780922A (en) Receiver for liquid refrigerant
US3438532A (en) Storage vessel
KR100668474B1 (ko) 압축 상태의 가스상 매체를 저장하는 압력 용기
CA2480721C (en) Pressurised container for storing gaseous media under pressure
SU1803670A1 (en) Fluidized hydrocarbon gas vessel
CN220287116U (zh) 一种高压气体储罐
RU2644044C2 (ru) Контейнер для транспортировки и хранения баллонов, способ размещения баллонов в контейнере и контейнер с баллонами
WO2008054979A1 (en) Container for transporting and storing hazardous substances and method for making the container
US20230098545A1 (en) Saddle bottom storage tank