BG67540B1 - Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение - Google Patents

Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение Download PDF

Info

Publication number
BG67540B1
BG67540B1 BG113240A BG11324020A BG67540B1 BG 67540 B1 BG67540 B1 BG 67540B1 BG 113240 A BG113240 A BG 113240A BG 11324020 A BG11324020 A BG 11324020A BG 67540 B1 BG67540 B1 BG 67540B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
vacuum arc
arc
chambers
bearing
Prior art date
Application number
BG113240A
Other languages
English (en)
Other versions
BG113240A (bg
Inventor
Тони Грозданов
Драгомиров Грозданов Тони
Октавианова Хаджидимова Юлия
Original Assignee
Драгомиров Грозданов Тони
Октавианова Хаджидимова Юлия
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Драгомиров Грозданов Тони, Октавианова Хаджидимова Юлия filed Critical Драгомиров Грозданов Тони
Priority to BG113240A priority Critical patent/BG67540B1/bg
Publication of BG113240A publication Critical patent/BG113240A/bg
Publication of BG67540B1 publication Critical patent/BG67540B1/bg

Links

Landscapes

  • High-Tension Arc-Extinguishing Switches Without Spraying Means (AREA)

Abstract

Мощностният превключвател е трифазен, като трите фази (А, В, С) са изолирани помежду си и заемат по един сектор от 120 градуса. Има две главни вакуумни дъгогасителни камери (5, 6), свързани в паралел и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера (8), разположена между тях. Двете главни вакуумни камери (5, 6) са свързани с вътрешна контактна дъга (33), по която се плъзгат контактни ламели (35), свързващи я посменно с лява контактна дъга (30) и дясна контактна дъга (31). Контактните ламели (35) са установени на носач (38), монтиран на задвижващ вал (10). Подвижният контакт (12) на вакуумната дъгогасителна камера (5, 6) е свързан с Г-образен лост (13), който има лагер (15). Двата лагера (15) се задействат едновременно от симетричен двураменен лост (20), монтиран на лост (18) с лагер (19). По време на превключването върху този лагер въздейства гърбица (19), хваната към вала (10) и отварянето и затварянето на двете главни вакуумни камери (5, 6) става едновременно. Спомагателната вакуумна дъгогасителна камера (8) е свързана с контактна система, съставена от вътрешна контактна дъга (44), две външни дъги (41, 42), закрепени на сектор (3) от изолационен цилиндър и контактни ламели (45), установени на носач (37), монтиран на тръбен вал (11). Под спомагателната вакуумна камера (8) има система за отваряне и затваряне, аналогична на тази на всяка от главните вакуумни камери (5, 6). В конкретната конструкция, валът (10) се завърта на 120 градуса при едно превключване и чрез съединител със свободен ход завърта тръбния вал (11) на 40 градуса в края на превключването.

Description

(54) МОЩНОСТЕН ПРЕВКЛЮЧВАТЕЛ С ВАКУУМНИ ДЪГОГАСИТЕЛНИ КАМЕРИ ЗА СТЪПАЛЕН РЕГУЛАТОР НА НАПРЕЖЕНИЕ
Област на техниката
Изобретението се отнася до мощностен превключвател на стъпален регулатор, който се вгражда в силови трансформатори с регулиране на напрежението под товар. Мощностният превключвател е най-важния възел на стъпалния регулатор, защото комутира работните токове без да се прекъсва захранването на потребителите. Мощностните превключватели от съвременен тип са с вакуумни дъгогасителни камери. Техните параметри регламентират и параметрите на стъпалния регулатор. За стъпални регулатори с големи номинални токово трудно се намират подходящи вакуумни дъгогасителни камери. Това налага да се търсят по-специални конструктивни решения.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение [1], съдържащ три фази, заемащи сектор от по 120° и изолирани помежду си с радиално разположени маслени междини. Всяка фаза има една главна вакуумна дъгогасителна камера свързана с главна контактна система и една, спомагателна вакуумна дъгогасителна камера, свързана със спомагателна контактна система и резистор. Двете вакуумни дъгогасителни камери и свързаните с тях контактни системи се задействат от вертикален вал, куплиран с пружинен енергиен акумулатор. На този вал е монтирана гърбица, която последователно взаимодейства с механизми за отваряне и затваряне на двете вакуумни дъгогасителни камери.
Недостатък на този мощностен превключвател е, че главната вакуумна дъгогасителна камера е значително по-натоварена електрически по време на превключването спрямо спомагателната вакуумна дъгогасителна камера. Това ограничава допустимия номинален ток на мощностния превключвател. Друг недостатък е, че синхронизацията между времената на последователно действие на двете вакуумни дъгогасителни камери е затруднена, което изисква по-специална конструкция на пружинно-енергийния акумулатор.
Известен е и друг мощностен превключвател на стъпален регулатор [2], който също съдържа една главна вакуумна дъгогасителна камера, свързана с главна, контактна система и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера, свързана със спомагателна контактна система и резистор. В случая, коаксиално на задвижващия вал е монтиран втори тръбен вал. Първият вал задейства главната контактна система, а тръбният вал задейства спомагателната контактна система. Двата вала имат отделни гърбици, които посменно привеждат в движение механизмите за отваряне и затваряне на двете вакуумни дъгогасителни камери.
Недостатък на този мощностен превключвател е, че независимо, че е по-сложен не може да осигури голям номинален ток, който се регламентира от параметрите на главната вакуумна дъгогасителна камера.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение, който да осигурява два пъти по-големи номинален ток и превключваща способност спрямо тези на използваните вакуумни дъгогасителни камери.
Задачата е решена чрез мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери, съдържащ три разположени на по 120° фази с изолационни разстояния помежду им. Всяка фаза е разположена в кафез от метален сектор като дъно, изрязан от изолационен цилиндър сегмент и изолационен сектор и има главна и спомагателна вакуумни дъгогасителни камери, свързани с главна и спомагателна контактни системи. Двете контактни системи се привеждат в действие от задвижващ вал и коаксиално монтиран на него тръбен вал. На тези два вала са монтирани по една командна гърбица, които изключват и включват вакуумните дъгогасителни камери.
Съгласно изобретението, всяка фаза има две главни вакуумни дъгогасителни камери, свързани в паралел, работещи с обща главна контактна система и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера, разположена между тях. Носачите на двете главни вакуумни дъгогасителни камери имат конзоли, на които е закрепена обща контактна дъга, свързана посменно с лява контактна дъга и дясна контактна дъга чрез контактни ламели, установени на носач, хванат към задвижващ вал. Под вакуумните дъгогасителни камери е монтиран на носач Г-образен лост, свързан с едното си рамо с подвижния контакт на вакуумната дъгогасителна камера, а на другото си рамо има лагер, като двата лагера на главните вакуумни дъгогасителни камери се задействат едновременно от палци на симетричен двураменен лост, който е лагерован на шийката на лост, също лагерован върху носещо дъно. Този лост има на горната си част лагер, контактуващ периодично по време на превключването с гърбица, монтирана на задвижващия вал. Спомагателната вакуумна дъгогасителна камера е свързана с контактна система, съставена от вътрешна контактна дъга, контактни ламели и лява и дясна контактни дъги. На тръбен вал, лагерован коаксиално на задвижващия вал са закрепени носач на контактните ламели и гърбица, които работят със спомагателната вакуумна дъгогасителна камера. Общият задвижващ лост на двете главни вакуумни камери е подпрян от пружина, така че двата палеца да са непрекъснато допрели до двата лагера. Същият ефект се постига и от пружини на опън, свързани между шийките на лагерите и палците. Предаването на въртенето на задвижващия вал към завъртане на тръбния вал се осъществява от щифт, който се движи в кръгов канал, направен на тръбния вал, така че при завъртане на задвижвания вал примерно на 120°, тръбният вал се завърта примерно на 40° в края на превключването. При обратното превключване се получава същото.
Същественото предимство на изобретението е, че при използване на налични вакуумни дъгогасителни камери се постига двукратно увеличение на номиналния ток и превключващата способност на мощностния превключвател при запазване на електрическата износоустойчивост. Друго предимство е, че конструкцията е компактна и не увеличава габаритите спрямо нормалното изпълнение.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на мощностния превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение, съгласно изобретението е показано на приложените фигури, от които:
Фигура 1 представлява електрическа схема и последователност на превключване на мощностния превключвател.
Фигура 2 - напречни разрези на три нива за трите изолирани фази означени на фигура 3, като А-А, В-В и С-С.
Фигура 3 - надлъжен разрез през средата на една от фазите (D-D).
Фигура 4 - надлъжен разрез през една от главните вакуумни дъгогасителни камери (Е-Е).
Фигура 5 - подробности по механизма за едновременно задействане на двете главни вакуумни дъгогасителни камери.
Примери за изпълнение на изобретението
Еднофазна електрическа схема, по която е изпълнен мощностният превключвател с изолирани фази е показана на фиг. 1. Характерно е, че има две главни вакуумни дъгогасителни камери V1 и V2, свързани в паралел с една спомагателна вакуумна, дъгогасителна камера Vc с последователно свързан резистор R. Вакуумните камери имат общ извод 0. Другият извод на V1 и V2 е присъединен към главна контактна система, съставена от подвижен контакт Ki и две дъги а и b с изолационна междина х помежду им. Изводът след съпротивлението R е свързан със спомагателна контактна система, съставена от подвижен контакт К2 и две дъги с и d с изолационна междина у помежду им. Дъгите b и d ca присъединени към отклонение I на стъпалното Uc от регулационната намотка на трансформатора, а дъгите а и с - към отклонение II. Последователността на превключване според фигура 1 е:
поз. а) Изходно положение, при което работи отклонение I.
поз. б) След известно завъртане на контакта Ki се отварят камерите V1 и V2 и се прекъсва работния ток.
поз. в) Контактът К1 се прехвърля безтоково от дъга b на дъга а и се затварят камерите V1 и V2, при което се появява циркулиращ ток.
поз. г) Изключва се камерата Vc и работният ток се прехвърля на отклонение II.
Поз. д) Контактът K2 се прехвърля безтоково от дъга d на дъга с и затваря камерата Vc, с което превключването е завършено.
Мощностният превключвател осигурява големи номинални токове и превключваща способност, защото двете главни вакуумни дъгогасителни камери работят в паралел и се отварят едновременно. Спомагателната камера е много
Мощностният превключвател е съставен от три изолирани помежду си фази А, В и С. Всяка от тях заема по един сектор от 120°. Разположени са в известен изолационен цилиндър 1 на маслен съд. Носещият корпус на всяка фаза е съставен от метално дъно 2, сегмент от изолационен цилиндър 3 и плосък изолационен сектор 4. Двете главни вакуумни дъгогасителни камери 5 и 6 са закрепени към сектора 4 чрез метални носачи 7. Спомагателната вакуумна дъгогасителна камера 8 е разположена между двете главни камери и се държи от носач 9. Към дъното 2 е лагерован задвижващ вал 10, а коаксиално на него е лагерован тръбен вал 11. Към подвижния контакт 12 на вакуумните камери е свързан известен механизъм за отваряне и затваряне съставен от Г-образен лост 13, закрепен на носач 14, лагер 15, водач 16 и контактна пружина 17. Нов е механизмът за едновременно отваряне и затваряне на двете главни вакуумни дъгогасителни камери 5 и 6. Той е съставен от лагерован на дъното 2 лост 18 с лагер 19, монтиран на горния му край (фиг. 3 и фиг. 5). На шийката на лоста 18 е лагерован двураменен лост 20 с два палеца 21, допрени до лагерите 15 на двете главни камери 5 и 6 чрез пружина 22 на натиск. Лостът 18 е закрепен към дъното 2 чрез носач 23. На вала 10 е монтирана гърбица 24, която взаимодейства с лагера 19 на лоста 18. На тръбния вал 11 има гърбица 25, която взаимодейства с лагера 15 на спомагателната вакуумна камера 8. Предаването на въртенето от вала 10 на тръбния вал 11 става чрез щифт 26, който се плъзга в тангенциален канал. Предаването на тока от изводите 12 към дъното 2 става чрез гъвкави връзки 27, а от дъното към изводен контакт 28 - чрез щепселен контакт 29.
Главната контактна система съдържа лява контактна дъга 30 и дясна контактна дъга 31, закрепени на тръбния сегмент 3. Между двете дъги има изолационна междина 32. На по-малък радиус е разположена контактна дъга 33, която е хваната чрез конзоли 34 към носачите 7 на двете главни вакуумни дъгогасителни камери 5 и 6. Свързването на контактната дъга 33 посменно с контактните дъги 30 и 31 става чрез контактни ламели 35 с контактни пружини 36. Ламелите 35 са монтирани към носач 37, закрепен чрез изолационен носач 38 към вала 10. Към съответните контактни дъги 30 и 31 са хванати щепселните контакти 39, които контактуват с проходни контакти 40 върху изолационния цилиндър 1. Спомагателната контактна система е съставена от лява спомагателна контактна дъга 41 и дясна спомагателна контактна дъга 42, закрепени към тръбния изолационен сегмент 3 с изолационен промеждутък 43 помежду им. Има и къса вътрешна контактна дъга 44 свързана посменно с дъгите 41 и 42 чрез спомагателни контактни ламели 45, които са монтирани на носач 46, закрепен чрез изолационен елемент 47 към тръбния вал 11. Контактната дъга 44 е хваната към колона 48, монтирана на изолационния сектор 4.
Над главната контактна система е монтиран към тръбния сегмент 3 изолационен сектор 49, на който са установени известни непоказани резистори. Трите фази А, В, С са закрепени чрез тръбните сегменти 3 към известен непоказан фланец, на който е монтиран пружинен енергиен акумулатор. За по-стабилно укрепване допълнителни изолационни листове 50. Вал 10 се задвижва от пружинно -енергийния акумулатор чрез изолационен вал 51 свързан към него с полукарданен съединител 52. Към долния край на вал 10 е монтиран буферен лост 53, който взаимодейства с непоказани упори разположени на дъно 2.
Последователността на превключване показана на фигура 1 може да се илюстрира и чрез дадената на другите фигури конструкция. Пружинно-енергийният акумулатор затваря скокообразно вал 10 на 120°. След около 40° гърбица 19 отваря двете главни вакуумни дъгогасителни камери 5 и 6. Така контактните ламели 35 преминават безтоково от лявата контактна дъга 30 на дясната 31. След завъртане от около 80° вакуумните камери 5 и 6 се затварят и щифт 26 започва да върти тръбния вал 11, а гърбица 25 отваря спомагателната вакуумна дъгогасителна камера 8 и контактните ламели 45 преминават безтоково от дъга 41 на дъга 42. В края на движението се затваря вакуумната камера 8 и превключването завършва. Обратното превключване се осъществява по същия начин.

Claims (1)

  1. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение, съдържащ три разположени на по 120° фази с изолационни разстояния помежду им, като всяка фаза е поместена в кафез от метален сектор на дъно, изрязан от изолационен цилиндър сегмент и изолационен сектор, върху който са закрепени главна и спомагателна вакуумни дъгогасителни камери, свързани с главна и спомагателна контактни системи, задействани от задвижващ вал и коаксиално на него монтиран тръбен вал с отделни гърбици, установени на тях и командващи отварянето и затварянето на вакуумните дъгогасителни камери, характеризиращ се с това, че има две вакуумни дъгогасителни камери (5 и 6), свързани в паралел и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера (8), разположена тях, като на носачи (7) на симетрично разположените две главни вакуумни дъгогасителни камери (5, 6) има конзоли (34), на които е закрепена обща контактна дъга (33), свързана посменно с лява контактна дъга (30) и дясна контактна дъга (31) чрез контактни ламели (35) установени на носач (37) хванат към задвижващ вал (10), а под вакуумните дъгогасителни камери (5, 6, 8) е монтиран на носач (14) Г-образен лост (13) свързан с едното си рамо с подвижния контакт (12) на вакуумната дъгогасителна камера, а на другото си рамо има лагер (15), като лагерите (15) на двете главни вакуумни дъгогасителни камери (5, 6) се задействат едновременно от палци (21) на симетричен двураменен лост (20) лагерован на шийката на лост (18) лагерован към дъно (2) и имащ на горната си част лагер (19) контактуващ периодично по време на превключването с гърбица (24) монтирана на вал (10) и по аналогичен начин спомагателната вакуумна дъгогасителна камера (8) е свързана с контактна система, съставена от вътрешна контактна дъга (44) закрепена към изолационен сектор (4) чрез колона (48), контактни ламели (45) носени от носач (46) хванат на тръбен вал (11) и контактуващи посменно с лява контактна дъга (41) и дясна контактна, дъга (42), а лагерът (25) свързан със спомагателната вакуумна дъгогасителна камера (8) контактува периодично по време на превключването с гърбица (25) монтирана на тръбния вал (11)
BG113240A 2020-10-07 2020-10-07 Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение BG67540B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113240A BG67540B1 (bg) 2020-10-07 2020-10-07 Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113240A BG67540B1 (bg) 2020-10-07 2020-10-07 Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG113240A BG113240A (bg) 2022-04-15
BG67540B1 true BG67540B1 (bg) 2023-06-15

Family

ID=85238867

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113240A BG67540B1 (bg) 2020-10-07 2020-10-07 Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67540B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG113240A (bg) 2022-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2216276C (en) On-load tap changer of a step switch
US7977824B2 (en) Switching device, use thereof and a method for switching
US8947188B2 (en) Tap changer and vacuum interrupter for such a tap changer
RU2699820C2 (ru) Переключательное устройство для регулировочного трансформатора, в частности переключатель полярности
US20140159847A1 (en) On-load tap changer
KR101695798B1 (ko) 진공 소호 회로를 가진 전환 셀렉터
CZ297115B6 (cs) Stupnový spínac s predvolicem
RU2550153C2 (ru) Вакуумный выключатель для устройства автоматической защиты
US8993904B2 (en) Tap changer with improved switch construction
US4736114A (en) Electrical switching system and method to switch this system
BG67540B1 (bg) Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение
US8927886B2 (en) Load transfer switch for a tap changer
EP3758035B1 (en) Single-phase diverter switch for column-type on-load tap changer
US3462562A (en) Tap changer for transformers with elongated switch-over contact
SU561529A3 (ru) Силовой переключатель отпаек трансформатора
BG67537B1 (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение от колонков тип
BG113217A (bg) Мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с изолирани фази
CN115104167A (zh) 用于有载分接开关的开关和用于有载分接开关的负载转换开关
BG113378A (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение колонков тип
JPH0646615B2 (ja) 中間タツプ付負荷時タツプ切換変圧器
US2366542A (en) Circuit maker and breaker
BG65708B1 (bg) Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение
BG113215A (bg) Контактна система на мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с вакуумни дъгогасителни камери
JP6611791B2 (ja) 制御変圧器用の切換装置、特に予備選択器
US20220384123A1 (en) Vacuum interrupter module for a tap changer, power diverter switch, and tap changer