BG67266B1 - Антикорозионни хибридни галванични цинкови покрития, съдържащи нанодисперсни частици полианилин, състав на електролит и метод за електроотлагане на покритията - Google Patents
Антикорозионни хибридни галванични цинкови покрития, съдържащи нанодисперсни частици полианилин, състав на електролит и метод за електроотлагане на покритията Download PDFInfo
- Publication number
- BG67266B1 BG67266B1 BG112751A BG11275118A BG67266B1 BG 67266 B1 BG67266 B1 BG 67266B1 BG 112751 A BG112751 A BG 112751A BG 11275118 A BG11275118 A BG 11275118A BG 67266 B1 BG67266 B1 BG 67266B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- polyaniline
- electrolyte
- zinc
- coatings
- hybrid
- Prior art date
Links
Landscapes
- Paints Or Removers (AREA)
- Electroplating And Plating Baths Therefor (AREA)
Abstract
Групата изобретения се отнася до антикорозионни хибридни галванични цинкови покрития, съдържащи нанодисперсни частици органичен корозионен инхибитор - полианилин; състав на електролит и метод за електроотлагането им. Тези покрития показват неколкократно по-висока корозионна устойчивост, в сравнение с традиционните цинкови покрития, включително и в среди с висока концентрация на хлорни йони. Хибридните покрития могат да намерят лесно промишлено приложение - те се отлагат едноетапно от слабокисели електролити в стандартни вани за галванично поцинковане. Полианилин във водна дисперсия е подходящ компонент на хибридното покритие не само заради високата си ефективност като инхибитор на корозията на метали и сплави, вкл. цинк и железни сплави, но и поради това, че е устойчив на химически и температурни въздействия. Дисперсията се прилага в ниски концентрации и се получава от достъпни суровини. Електролитите, излезли от експлоатация, не се нуждаят от допълнително обезвреждане, тъй като при неутрализация на електролита при рН > 6, полианилинът спонтанно се утаява количествено.
Description
Изобретението се отнася до защита от корозия на изделия от метали и сплави чрез електроотлагане на галванични цинкови хибридни покрития.
Предшестващо състояние на техниката
Поцинковането е широко разпространен метод за антикорозионна защита на стоманените изделия. Първите патенти, отнасящи се до т.нар. „горещо поцинковане”, датират от началото на 19-ти век. И досега поцинковането е най-разпространеният метод за защита на нисковъглеродна и нисколегирана стомана от корозия в световен мащаб, особено подходящ при конструктивни стоманени елементи за продължителна експлоатация във времето.
Има два основни метода за полагане на класически цинкови покрития. При горещото поцинковане металното изделие се потапя във вана с разтопен цинк при температури над 450°С. След 4-5 min (при неголеми детайли, без сложни форми), се образува покритие с дебелина 50-75 микрона. Студеното поцинковане се провежда в галванични вани под действие на електричен ток. Детайлите се включват като катоди, а анодите в електролитната вана са от цинк с висока чистота. Електролитът съдържа цинкови соли и добавки - омокрящи и изравняващи агенти. При пропускане на електричен ток цинковият анод започва да се разтваря в електролита, а на катода (върху стоманените детайли) се отлага цинково покритие. Дебелината на покритието може да се контролира и варира в различни граници, като най-често е между 5 и 30 микрона.
Независимо по кой от двата метода - горещо или галванично поцинковане е получено покритието, то се отличава с дълготрайна и надеждна защита на металните изделия, най-вече в атмосферни условия. Цинковото покритие е устойчиво на високи температури, УВ-излъчване, механични въздействия и затруднява достъпа на агресивни компоненти от околната среда до защитавания метал, а адхезията му към металната повърхност е висока.
Основното, поради което се прилагат цинковите покрития е фактът, че те са от типа на т.нар. „жертвени покрития”, т.е. разтварят се преимуществено в случай на корозионна атака, като след определен период образуват слой от корозионни продукти с ниско произведение на разтворимост и затрудняват проникването на корозионните агенти в дълбочина към стоманата (т.нар. „бариерен ефект”).
Теоретично, желязото ще започне да корозира и да се разрушава, едва когато цялото цинково покритие и слоят от корозионни продукти са напълно разрушени (т.е. след като цялото количество цинк от покритието се е изчерпало).
Предимство на галваничното поцинковане пред горещото е по-малкия разход на цинк. При значително помалка дебелина на цинковото покритие, защитата от корозия е съизмерима. При галваничните покрития лесно се регулира дебелината им и те се отличават с висока чистота, сцепление с подложката и равномерност.
BG 67266 Bl
И двата метода за поцинковане имат един основен недостатък - те се провеждат само в заводски условия, в специални вани. Процесът не може да се извърши след монтаж на детайлите или по време на експлоатацията им. Ето защо е важно получените покрития да са с високо качество и да предлагат дълготрайна защита от корозия на детайлите, върху които са нанесени.
В последните десетилетия са разработени много средства за студено поцинковане - цинкови пасти и цинкови бои, които се нанасят върху метала чрез тривиални методи за боядисване.
Малка част от неорганичните цинкови пасти, които се отличават с високо съдържание на цинк (85-95%), могат да осигурят надеждна защита на стоманени и чугунени продукти /1/, а по правило получаваният повърхностен слой е с по-лоши физикомеханични свойства в сравнение с галваничните покрития. Цената на третиране на детайлите с такива пасти обикновено е по-висока в сравнение с цената на галваничното поцинковане.
Съществуват органични покрития - бои и лакове, на основата на различни полимери и/или смоли, съдържащи цинкови съединения, като в състава им могат да присъстват различни инхибитори на корозията, включително - полианилин /2, 3/. Те могат да се нанасят с бояджийски пистолети или четки, дори и след монтиране на детайлите и по време на тяхната експлоатация. Подобно на класическите бои и лакове, те имат декоративен вид, но се различават значително по физикомеханичните си свойства от галваничните цинкови покрития. Те не могат да заменят изцяло цинковите покрития, но въпреки това намират практическо приложение, тъй като имат по-добри антикорозионни свойства в сравнение с обикновените лаково-бояджийски покрития. Особено подходящи са за изделия, които са с къс експлоатационен срок или нямат контакт с агресивна среда, както и за детайли, при които декоративната функция е водеща.
Известни са и защитни органични покрития, които се получават от електролити, съдържащи анилин, като полимеризацията на анилина се извършва директно върху електрода и се получават филми от полианилин с добри антикорозионни свойства /4/.
С оглед подобряване на защитната способност на галваничните цинкови покрития, практическо приложение намират и различни композитни или хибридни цинкови покрития с вградени неорганични, респективно органични частици с нано- или микроразмери. При тези покрития с развитие на корозионния процес на цинка в дълбочина се образува смесен защитен филм от продукти на самия цинк и вградените частици, което силно забавя разрушителните процеси, особено в случая на т.нар. локална корозия. Тя е особено опасна, тъй като (за разлика от процеса на общата корозия) пораженията остават невидими за дълъг период от време и може да настъпят внезапно, като много често са с катастрофални последици. Един пример за такова покритие е описан в научна статия /5)/, като авторите съобщават за галванично цинково покритие, което освен цинк, съдържа органично високомолекулно съединение - политетрафлуоретилен (PTFE) във вид на частици с размери от 50 до 500 nm. Това покритие се отлага от алкален електролит с pH 12, който съдържа NaOH - 125 g.dm-3, Zn (Zn2+) от 8 до 15 g.dm'3, PTFE-дисперсия, съдържаща 60% от полимера - от 1 до 25 об. %, при температура 20-25°С и плътност на тока 3 A.dm-2, като времетраенето на процеса е различно.
Известни са слабокисели електролити за галванично поцинковане, намерили практическо приложение, които съдържат ZnSO4 х 7Н2О във висока концентрация, (NH4)2SO4 и НзВОз, като към тях се добавят различни добавки. Например, като омокрящ агент може да се използва смес от полиетиленгликол и бензоена киселина, известен под името AZI, а като изравняващ агент може да се използва разтвор на бензалацетон в етилов алкохол, известен под името AZ2 /6, 7/.
В предишни наши изследвания, защитени с патент, установихме, че полианилин във водна дисперсия е високоефективен инхибитор на корозията на метали и сплави /8/. Друго наше изследване /9/ показва, че той може да се използва в промишления добив на цинк като инхибитор на обратното разтваряне на този метал. Двата процеса - хидрометалургичен добив на цинк и отлагане на цинкови защитни покрития, се отнасят към различни области на техниката и промишлеността и се провеждат в различни предприятия, използват се различни суровини и процесите се различават съществено - като основна цел и резултат от процеса, като технологично оборудване, плътност на тока, времетраене, концентрация на компонентите на електролита и др. Няма данни и за съдържание на полианилин в получените цинкови слитъци, вероятно поради изключително ниската концентрация на полианилин - от 0,01 до 0,1 mg.dm'3. Въпреки разликите, това изследване показва, че водната дисперсия на полианилин е стабилна в слабокисели електролити и не въздейства негативно върху отлагането на цинк.
BG 67266 Bl
Описание на изобретението
Групата от изобретения се отнася до: антикорозионни хибридни галванични цинкови покрития, отложени върху метална повърхност, съдържащи освен цинк (над 98%). органичен инхибитор на корозията - диспергирани частици полианилин с наноразмери; състав на електролит и метод за галванично отлагане на хибридните покрития.
Задачата на изобретението е чрез включване на частици подходящ инхибитор в цинково покритие с високо съдържание на цинк (над 98%) да се повиши неговата корозионна устойчивост. Важно предимство е покритието да се получава лесно, без допълнителни операции и без допълнително оборудване - т.е. цинкът и инхибиторът да се отлагат едновременно, от един електролит, при което получените покрития да са възпроизводими и да имат високо качество.
Ние избрахме да използваме като компонент на хибридното цинково покритие корозионния инхибитор полианилин, във вид на водна дисперсия. Той проявява висока инхибиторна ефективност /8/, а в кисела среда образува поликатион, което дава възможност за електрохимичното му отлагане върху катодната повърхност. Други важни предимства на полианилин във водна дисперсия са неговата химическа стабилност, включително и в агресивни среди и устойчивост на високи температури и УВ-лъчи. Ние получаваме полианилинова дисперсия по описани в литературата методи /10/ чрез дисперсионна окислителна полимеризация, в присъствие на подходящ стабилизатор (поливинил пиролидон, колоиден силициев диоксид, поливинилов алкохол, хидроксипропилцелулоза и др. стабилизатори). Получената дисперсия е с унифицирани наноразмери на частиците, като на фиг. 1 е представена електронномикроскопска снимка на дисперсия, стабилизирана с поливинилпиролидон (Mw=360000), а на фиг. 2 стабилизаторът е колоиден силициев диоксид.
Покритието се отлага в електролитна вана под действие на електричен ток от електролит, близък по състав до известен електролит за поцинковане, но съдържащ и полианилин във водна дисперсия. Основният електролит съдържа 100 - 250 g.dm-3 ZnSO4 х 7Н2О; 10-40 g.dm’3 (NH4)2SO4 и 15-30 g.dnr3 Н3ВО3, с pH от 2,9 до 5,5. Дисперсията на полианилина е стабилна в него. За по-добро качество на покритията и оптимизиране на процеса на електроотлагане, в електролитите се добавят омокрящи и изравняващи добавки. Установихме, че
BG 67266 Bl полианилинът е съвместим с някои известни добавки, а с други се получават незадоволителни резултати например, при използване на омокрящ агент, съдържащ полиетиленгликол и бензоена киселина (т.нар. AZ1), покритието има незадоволителен външен вид. При всички случаи е добре в електролита да има омокрящ агент, като особено добри резултати се получават, когато омокрящият агент е нейоногенен ПАВ - блоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксиди, с 3 до 7 блока и крайни полиетиленоксидни блокове, като средната молекулна маса на полимера е от 1400 до 4500, а съотношението между масите на полипропиленоксидните към полиетиленоксидните блокове може да варира от 1:1 до 1:2,5. Концентрацията на омокрящия агент задължително трябва да надвишава критичната мицеларна концентрация и е между 0,1 и 0,5 g.dm'3, като по-висока концентрация е възможна, но не води до по-добри резултати. Предпочитаната концентрация е в рамките на 0,20,3 g.dm-3. Към електролита може да се добавят и бляскообразуващи добавки (например AZ2 - разтвор на бензалацетон в етанол - в концентрации от 5-15 cm3 за един литър (dm-3). Полианилинът се добавя във вид на предварително приготвена дисперсия с наноразмери на частиците. Концентрацията на полианилин в електролита варира от 10 до 100 mg.dm'3, като предпочитани стойности са от 20 до 50 mg.dm'3.
При определения от нас подходящ състав на електролита и условия на електроотлагане, хибридните покрития се получават в един етап - дисперсните органични инхибиторни частици се отлагат едновременно с цинка върху защитаваната повърхност, формирайки хибридно покритие с високо съдържание на цинк (над 98%).
Покритията са изследвани чрез сканираща електронна микроскопия и ЕДС, някои от резултатите са представени на фиг. 3-11.
Получените покрития имат декоративен външен вид (при някои от тях се получава характерна повърхност от типа „хамершлаг“) и повишена корозионна устойчивост в сравнение с обикновените цинкови покрития без полианилин, включително в среди, предизвикващи предимно локална корозия. Това е доказано с подбрани електрохимични методи като потепциодинамични поляризационни криви, измерване на поляризационното съпротивление за продължителен период от време, електрохимичен импеданс и други. Покритията, съдържащи полианилинови частици, показват около три пъти по-голяма корозионна устойчивост. На фигура 12 е представен един от резултатите от изследване на поляризационното съпротивление в разтвор на 5% NaCl на хибридно цинково покритие, съдържащо полианилин и на цинково покритие, получено от същия електролит, но в отсъствие на полианилинова дисперсия. Времето, през което хибридното цинково покритие може да защитава метала, върху който е отложено, е средно 3 пъти по-дълго, в сравнение със стандартно цинково покритие.
Методът за отлагане на покритията се състои в следните операции.
Изделието се подготвя по стандартните начини за почистване и обезмасляване преди галванично поцинковане. В електролитната вана се поставя гореописания електролит, като полианилиновата дисперсия може да се добави в електролита преди или след зареждане на ваната. Разбъркването на електролита във ваната се осигурява чрез барбутиране на въздух или чрез магнитна бъркалка. Като анод се включва цинков електрод с висока чистота, а изделието се включва като катод. Пропуска се ток с плътност от 1 до 5 A.dm-2, като предпочитаните стойности са в интервала от 2 до 3 A.dm’2, температурата е стайна - в граници 18-25°С, а времетраенето на процеса варира в зависимост от желаната дебелина на покритието и обикновено е от 10 до 30 min. След отлагане на покритието, токът се изключва, изделието се изважда от ваната, изплаква се с дестилирана вода и се суши при атмосферни условия.
BG 67266 Bl
Описание на фигурите
Приложените фигури с номера от 1 до 12 са резултати от изследвания на покритията чрез сканираща електронна микроскопия (SEM - снимки, вкл. и на полианилиновите дисперсии); чрез енергийно дисперсионен рентгенов анализ (EDS) и чрез измерване на поляризационното съпротивление, както следва:
Фигура 1. SEM - снимка на полианилинова дисперсия със стабилизатор поливинилпиролидон.
Фигура 2. SEM - снимка на полианилинова дисперсия със стабилизатор колоиден силициев диоксид.
Фигура 3. SEM - снимки с различно увеличение на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин, получено при условията от пример 1.
Фигура 4. EDS-спектър на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин, получено при условия, описани в пример 1.
Фигура 5. SEM - снимки с различно увеличение на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин, получено при условията от пример 2.
Фигура 6. EDS-спектър на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин, получено при условия, описани в пример 2.
Фигура 7. SEM - снимки с различно увеличение на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин, получено при условията от пример 3.
Фигура 8. EDS-спектър на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин, получено при условия, описани в пример 3.
Фигура 9. SEM - снимки с различно увеличение на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин, получено при условията от пример 4.
Фигура 10. SEM - снимки с различно увеличение на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин. получено при условията от пример 5.
Фигура 11. EDS-спектър на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин, получено при условия, описани в пример 5.
Фигура 12. Резултати от измерванията на поляризационното съпротивление на хибридно цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин (означени с червено) и на цинково чисто цинково покритие, отложено при същите условия в отсъствие на полианилин (означени с черно), в 5% воден разтвор на NaCI.
Примери за изпълнение на изобретението
Следните примери илюстрират групата изобретения, без да ги ограничават.
Пример 1. Приготвя се електролит, като към от 800 cm3 дестилирана вода се добавят следните компоненти: - ZnSO4.7H2O - 150.0 g;
- NH4C1 - 30.0 g;
- Н3ВО3-30.0 g;
- омокрящ агент - 3 cm3 от 10 об.% воден разтвор на петблоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксид, с крайни етиленоксидни блокове и средна молекулна маса 3000, тегловно съотношение пропиленоксидни : етиленоксидни блокове 1:1.5;
BG 67266 Bl
- 1 cmJ от водна дисперсия на полианилин със стабилизатор поливинилпиролидон (2%) и концентрация на полианилин 30 g.dm-3;
- електролитът се долива с дестилирана вода до обем 1000 cm3.
pH на получения електролит е 3,3.
Електролитната клетка се зарежда с електролит, включва се цинков анод с висока чистота, а като катод се включва пластинка от нисковъглеродна стомана, предварително подготвена и почистена по стандартен метод, с обща площ 4 cm2. Пропуска се ток с плътност 2 A.dm’2, а работната температура е 20°С. След 15 min токът се спира, катодът се изважда, промива се с дестилирана вода и се изсушава при атмосферни условия.
Полученото покритие има декоративен външен вид, показва добро сцепление с повърхността и е устойчиво на механични въздействия. Повърхността на покритието е изследвана чрез сканираща електронна микроскопия (SEM) - фиг. 3 и енергийно-дисперсионен рентгенов анализ (EDS) - фиг. 4.
Измерванията на поляризационното съпротивление на покритието се извършват в разтвор на 5%NaCl при всички посочени примери. За сравнение се отлага цинково покритие, несъдържащо полианилин, отложено при същите условия, но при отсъствие на полианилинова дисперсия в електролита. Поляризационните съпротивления и на двете покрития се измерват през определени времеви интервали - до момента на разрушаването им. Резултатите от това изследване показаха (фиг. 12), че хибридното цинково покритие, съдържащо нанодисперсни частици полианилин, проявява значително по-висока корозионна устойчивост, в сравнение с „обикновеното“ цинково покритие, което се разрушава след 25 дни престой в агресивната среда. Покритието, съдържащо полианилин, защитава метала повече от 65 дни.
Пример 2. Приготвя се електролит, като към от 800 cm3 дестилирана вода се добавят следните компоненти:
- ZnSO4.7H2O - 200.0 g;
- NH4C1-25.O g;
- Н3ВО3 - 25.0 g;
- омокрящ агент - 2 cm3 от 10 об.% воден разтвор на триблоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксид, с крайни етиленоксидни блокове и средна молекулна маса 2350, тегловно съотношение пропиленоксидни : етиленоксидни блокове 1:1;
- 1,5 cm3 от водна дисперсия на полианилин със стабилизатор поливинилпиролидон (2%) и концентрация на полианилин 30 g.dm'3;
- 10 cm3 спиртен разтвор на бензалацетон (7);
- електролитът се долива с дестилирана вода до марката за 1000 cm3.
pH на получения електролит е 4,1.
Електролитната клетка се подготвя като в пример 1, но за катод служи стоманена шайба Ml6. Пропуска се ток с плътност 4 A.dm-2, а работната температура е 18°С. След 25 min клетката се изключва, катодът се изважда, промива се с дестилирана вода и се изсушава при атмосферни условия. Върху всички повърхности на шайбата се наблюдава равномерно хибридно цинково покритие с добри физикомеханични свойства и значително повишена корозионна устойчивост, изследвана чрез измерване на поляризационното съпротивление, като в пример 1. На фиг. 5 е представено изследването на покритията чрез SEM, а на фиг. 6 - EDS-спектър.
Пример 3. Приготвя се електролит, като към от 800 cm3 дестилирана вода се добавят следните компоненти:
BG 67266 Bl
- ZnSO4.7H2O - 180.0 g;
- NH4C1 - 40.0 g;
- H3BO3 - 20.0 g;
- омокрящ агент - 5 cm3 от 10 об. % воден разтвор на триблоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксид, с крайни етиленоксидни блокове и средна молекулна маса 2350, тегловно съотношение пропиленоксидни:етиленоксидни блокове 1:1;
- 1 cm3 от водна дисперсия на полианилин със стабилизатор колоиден силициев диоксид (2%) и концентрация на полианилин 20 g.dm'3;
- електролитът се долива с дестилирана вода до марката за 1000 cm3.
pH на получения електролит е 3,1.
Електролитната клетка се подготвя като в пример 1. Пропуска се ток с плътност 2 A.dm-2, а работната температура е 25°С. След 20 min клетката се изключва, катодът се изважда, промива се с дестилирана вода и се изсушава при атмосферни условия. Върху пластината - катод се наблюдава равномерно хибридно цинково покритие с добри физикомеханични свойства и декоративен външен вид. Измерванията на поляризационното съпротивление (по метода от пример 1) показват значително по-висока корозионна устойчивост. Резултати от SEM-изследване на това покритие са представени на фиг. 7. a EDS - спектрите - на фиг. 8.
Пример 4. Приготвя се електролит, като към от 800 cm3 дестилирана вода се добавят следните компоненти:
- ZnSO4.7H2O - 220.0 g;
- NH4C1 -20.0 g;
- H3BO3 - 30.0 g;
- омокрящ агент - 2 cm3 от 10 об.% воден разтвор на петблоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксид, с крайни етиленоксидни блокове и средна молекулна маса 3000, тегловно съотношение пропиленоксидни:етиленоксидни блокове 1:1,5;
- 2,5 cm3 от водна дисперсия на полианилин със стабилизатор колоиден силициев диоксид (2%) и концентрация на полианилин 20 g.dm'3;
- 15 cm3 спиртен разтвор на бензалацетон (7);
- електролитът се долива с дестилирана вода до марката за 1000 cm3.
pH на получения електролит е 4,8.
Електролитната клетка се подготвя като в пример 1. Пропуска се ток с плътност 3 A.dm'2, а работната температура е 20°С. След 15 min клетката се изключва, катодът се изважда, промива се с дестилирана вода и се изсушава при атмосферни условия. Върху пластината се наблюдава равномерно хибридно цинково покритие с добри физикомеханични свойства и декоративен външен вид. Полученото покритие е с по-висока корозионна устойчивост, в сравнение с традиционно цинково покритие, отложено при същите условия в отсъствие на полианилин и анализирана чрез изменение на поляризационното съпротивление по метода от пример 1. Резултати от SEM-изследване на това покритие са представени на фиг. 9.
Пример 5. Приготвя се електролит, като към от 800 cm3 дестилирана вода се добавят следните компоненти: -ZnSO4.7H2O- 180.0 g;
- NH4C1-35.O g;
- НзВОз - 30.0 g;
- омокрящ агент - 4 cm3 от 10 об. % воден разтвор на триблоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксид, с крайни етиленоксидни блокове и средна молекулна маса 2350. тегловно съотношение пропиленоксидни:етиленоксидни блокове 1:1,5;
- електролитът се долива с дестилирана вода до марката за 1000 cm3.
p H на получения електролит е 3,0.
Електролитната клетка се подготвя като в пример 1, но след зареждане на електролита се добавя 1,5 cm3 от водна дисперсия на полианилин със стабилизатор колоиден силициев диоксид (2%) и концентрация на полианилин 20 g.dm-3. Пропуска се ток с плътност 4 A.dm'2, а работната температура е 22°С. След 15 min клетката се изключва, катодът се изважда, промива се с дестилирана вода и се изсушава при атмосферни условия. Върху пластината - катод се наблюдава равномерно хибридно цинково покритие с добри физикомеханични свойства, декоративен външен вид и повишена корозионна устойчивост, измерена чрез изменение на поляризационното съпротивление (виж пример 1). Резултати от SEM-изследване на това покритие са представени на фиг. 10, а EDSспектър - на фиг. 11.
BG 67266 Bl
Приложение на изобретението
Основното предимство на описаните галванични хибридни цинкови покрития, съдържащи нанодисперсни частици полианилин, пред обикновените цинкови такива е тяхната значително по-висока корозионна устойчивост. Това позволява да се удължи експлоатационния срок на изделията или детайлите, без да се появят корозионни поражения по тях. Известно е, че цинковите покрития не са особено устойчиви в среди с хлорни йони. Дори и в такава агресивна среда, хибридните покрития с полианилин показват три пъти по-дълга трайност, в сравнение с чистите цинкови.
Хибридните покрития могат да намерят лесно промишлено приложение - те се отлагат в аналогични технологични условия като чистите цинкови покрития, без да се налага смяна или модифициране на оборудването. Електролитът, от който се отлагат, е близък по състав до слабокиселите електролити, които се прилагат и в момента за поцинковане. Полианилин във водна дисперсия е подходящ компонент на хибридното покритие не само заради високата си ефективност като инхибитор на корозията на метали и сплави, вкл. цинк и железни сплави, но и поради това, че е устойчив на химически и температурни въздействия. Дисперсията се прилага в ниски концентрации и се получава от достъпни суровини. Електролитите, излезли от експлоатация, не се нуждаят от допълнително обезвреждане, извън използваните стандартни методи, тъй като при неутрализация на електролита при pH > 6, полианилинът спонтанно се утаява количествено.
Claims (10)
1. Антикорозионни галванични хибридни цинкови покрития за изделия и детайли от стомана и железни сплави, със съдържание на цинк над 98%, характеризиращи се с това, че съдържат електроотложени нанодисперсни частици полианилин.
2. Антикорозионни галванични хибридни цинкови покрития съгласно претенция 1, характеризиращи се с декоративен външен вид от типа „хамершлаг“.
3. Състав на електролит за галванично отлагане върху изделия и детайли от железни сплави на антикорозионни хибридни цинкови покрития, съставени от цинк - над 98% и нанодисперсни частици полианилин, който съдържа 100-250 g.dm'3 ZnSO4 х 7Н2О; 10-40 g.dnr3 (NH4)2SO4, 15-30 g.dm'3 Н3ВО3 и омокрящ агент, с pH от 2,9 до 5, характеризиращ се с това, че съдържа водна нанодисперсия на полианилин, като концентрацията на полианилин в електролита е от 10 до 100 mg.dm'3.
4. Състав на електролит съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че омокрящият агент е блоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксид с 3 до 7 блока и крайни полиетиленоксидни блокове, като средната молекулна маса на полимера е от 1400 до 4500, а съотношението между масите на полипропиленоксидните към полиетиленоксидните блокове може да варира от 1:1 до 1:2,5 и концентрацията на омокрящия агент е между 0,1 и 0,5 g.dm-3.
5. Състав на електролит съгласно претенции 3 и 4, характеризиращ се с това, че съдържа и бляскообразуващ агент - разтвор на бензалацетон в етанол в концентрации от 5-15 cm3 за един литър (dm-3).
6. Състав на електролит съгласно претенции 3 и 4, характеризиращ се с това, че концентрацията на блоковия съполимер е в интервала 0,2-4),3 g.dm-3, а концентрацията на полианилин е в интервала 20-50 mg.dm'3.
7. Състав на електролит съгласно претенции 3, 4 и 5, характеризиращ се с това, че концентрацията на блоковия съполимер е в интервала 0,2-^0,3 g.dm-3, а концентрацията на полианилин е в интервала 20^-50 mg.dm'3.
8. Състав на електролит съгласно претенции 3 и 4, характеризиращ се с това, че полианилиновата дисперсия съдържа стабилизатор, избран независимо от съединенията: поливинилпиролидон (средна молекулна маса 360 000), колоиден силициев диоксид, поливинилов алкохол (средна молекулна маса 100 000), хидроксипропилцелулоза (средна молекулна маса 100 000).
9. Състав на електролит съгласно претенции 3, 4 и 5, характеризиращ се с това, че полианилиновата дисперсия съдържа стабилизатор, избран независимо от съединенията: поливинилпиролидон (средна молекулна маса 360 000), колоиден силициев диоксид, поливинилов алкохол (средна молекулна маса 100 000), хидроксипропилцелулоза (средна молекулна маса 100 000).
10. Метод за галванично отлагане върху изделия от железни сплави на антикорозионни хибридни покрития с високо съдържание на цинк - над 98%, съдържащи като органичен компонент нанодисперсни частици полианилин, който се състои от следните операции: изделията се обезмасляват и почистват, в електролитната вана се поставя електролит, съдържащ 100-250 g.dm'3 ZnSO4 х 7Н2О; 10-40 g.dm'3 (NH4)2SO4, 15-30 g.dm'3 Н3ВО3, омокрящ агент блоков съполимер на етиленовия и пропиленовия оксид с 3 до 7 блока и крайни полиетиленоксидни блокове (Mw е от 1400 до 4500) в концентрацията между 0,1 и 0,5 g.dm'3 и може да съдържа и бляскообразуващ агент; електролитът се разбърква чрез магнитна бъркалка или чрез въздушно барбутиране; като анод се включва цинков електрод с висока чистота, а като катод - изделието, което ще се поцинкова. пропуска се ток с плътност от 1 до 5 A.dm'2: температурният интервал е 18-25°С, а времетраенето на процеса е от 10 до 30 min в зависимост от желаната дебелина на покритието; след отлагане на покритието и изключване на тока, изделието се изважда от ваната, промива се с дестилирана вода и се суши при атмосферни условия, характеризиращ се с това, че към електролита преди или непосредствено след поставянето му в електролитната вана, директно се добавя водна дисперсия на полианилин в количество, изчислено така, че концентрацията в електролита на полианилин да бъде между 10 и 100 mg.dm'3, при което, след включване на галваничната клетка, върху катода едновременно с отлагането на цинк, се отлагат дисперсни частици полианилин и се формира хибридно галванично покритие.
Приложение: 12 фигури
Литература
1. CN 105 273 454 А.
2. CN 105 001 758 А.
3. CN 105 694 664 А.
4. Troch-Nagels, G., Winand, R., Weymeersch, A. et al., J. Appl. Electrochem. (1992) 22, 756. https://doi.org/10.1007/BF010275Q6.
5. M. Pazderova, M. Bradac, M. Vales, MM Science Journal, November 2010 (03), DOI: 10.17973/MMSJ.2010_l 1 201016.
6. G. Bodurov, N. Boshkov, L. LutovN et al., Journal of Physics: Conference Series 356 (2012), 012017, doi: 10.1088/1742-6596/356/1/012017.
7. BG Авторско свидетелство защ. № 33818/83 (54483 A).
8. BG 65948 (BG 107552 A).
9. BG 66550 (BG 111108 A).
10. Stejskal, J.; P. Kratochvil, S. Armes al., Macromolecules 1996, 29 (21), 6814, DOI: 10.1021/ma9603903.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG112751A BG67266B1 (bg) | 2018-06-15 | 2018-06-15 | Антикорозионни хибридни галванични цинкови покрития, съдържащи нанодисперсни частици полианилин, състав на електролит и метод за електроотлагане на покритията |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG112751A BG67266B1 (bg) | 2018-06-15 | 2018-06-15 | Антикорозионни хибридни галванични цинкови покрития, съдържащи нанодисперсни частици полианилин, състав на електролит и метод за електроотлагане на покритията |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG112751A BG112751A (bg) | 2018-11-30 |
BG67266B1 true BG67266B1 (bg) | 2021-03-15 |
Family
ID=71403301
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG112751A BG67266B1 (bg) | 2018-06-15 | 2018-06-15 | Антикорозионни хибридни галванични цинкови покрития, съдържащи нанодисперсни частици полианилин, състав на електролит и метод за електроотлагане на покритията |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG67266B1 (bg) |
-
2018
- 2018-06-15 BG BG112751A patent/BG67266B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG112751A (bg) | 2018-11-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6328874B1 (en) | Anodically formed intrinsically conductive polymer-aluminum oxide composite as a coating on aluminum | |
Fashu et al. | Influence of electrodeposition conditions on the microstructure and corrosion resistance of Zn–Ni alloy coatings from a deep eutectic solvent | |
US5721056A (en) | Process for the production of corrosion-protected metallic materials and materials obtainable therewith | |
Tuaweri et al. | A study of process parameters for zinc electrodeposition from a sulphate bath | |
US11136686B2 (en) | Methods and systems for aluminum electroplating | |
US6607844B1 (en) | Zn-Mg electroplated metal sheet and fabrication process therefor | |
CN106498452A (zh) | 一种基于甜菜碱‑尿素‑水低共熔溶剂的电镀锌方法 | |
Guinea et al. | Robust aluminum electrodeposition from ionic liquid electrolytes containing light aromatic naphta as additive | |
CN108642520A (zh) | 一种基于氯化胆碱-丙二酸低共熔体系生成锌的方法 | |
Mobin et al. | Investigation of the corrosion behavior of poly (aniline-co-o-anisidine)/ZnO nanocomposite coating on low-carbon steel | |
Ibrahim | Improving the throwing power of acidic zinc sulfate electroplating baths | |
BG67266B1 (bg) | Антикорозионни хибридни галванични цинкови покрития, съдържащи нанодисперсни частици полианилин, състав на електролит и метод за електроотлагане на покритията | |
Shabani-Nooshabadi et al. | Electrosynthesis of poly (ortho-phenetidine) coatings on steel and investigation of their corrosion protection properties | |
Protsenko et al. | Electrodeposition of lead coatings from a methanesulphonate electrolyte | |
Bai et al. | High current density on electroplating smooth alkaline zinc coating | |
TWI802731B (zh) | 適於從電解池的電解質溶液電鍍或電澱積金屬用之電極及其製法,以及從電解質溶液電鍍或電澱積金屬用之未分隔電解池,和從電解質溶液電鍍或電澱積金屬之製法 | |
CN113174617A (zh) | 一种在低共熔离子液体中电沉积制备超疏水Zn-Fe合金镀层的方法 | |
Song et al. | High corrosion resistance multilayer nickel coatings on AZ91D magnesium alloys | |
Hussein | Comparative Corrosion Resistance of Molybdate Conversion Coatings Containing SiO2 or TiO2 Nanoparticles | |
KR101223879B1 (ko) | 도금액 조성물 및 상기를 이용한 피막 형성 방법 | |
Popoola et al. | Surface modification, strengthening effect and electrochemical comparative study of Zn-Al 2 O 3-CeO 3 and Zn-TiO 2-CeO 3 coating on mild steel | |
Salunkhe et al. | Treatise on conducting polymers for corrosion protection–Advanced approach | |
KR100609630B1 (ko) | 몰리브데이트 함유 전도성 고분자를 이용한 내식성 표면처리방법 | |
Subathira et al. | Anticorrosion Behavior of Polyaniline/Polypyrrole Composite Coatings on Stainless Steel | |
Jain et al. | Acid Zinc Plating Process: A review and experiment of the effect of various bath parameters and additives (ie brighteners, carriers, levelers) on throwing power |