BG66949B1 - Мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение - Google Patents

Мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение Download PDF

Info

Publication number
BG66949B1
BG66949B1 BG112089A BG11208915A BG66949B1 BG 66949 B1 BG66949 B1 BG 66949B1 BG 112089 A BG112089 A BG 112089A BG 11208915 A BG11208915 A BG 11208915A BG 66949 B1 BG66949 B1 BG 66949B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
contact elements
power switch
brackets
drive shaft
Prior art date
Application number
BG112089A
Other languages
English (en)
Other versions
BG112089A (bg
Inventor
Тони Грозданов
Драгомиров Грозданов Тони
Димитър Блажев
Трайков Блажев Димитър
Original Assignee
Трайков Блажев Димитър
Драгомиров Грозданов Тони
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Трайков Блажев Димитър, Драгомиров Грозданов Тони filed Critical Трайков Блажев Димитър
Priority to BG112089A priority Critical patent/BG66949B1/bg
Publication of BG112089A publication Critical patent/BG112089A/bg
Publication of BG66949B1 publication Critical patent/BG66949B1/bg

Links

Landscapes

  • Arc-Extinguishing Devices That Are Switches (AREA)
  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)
  • Contacts (AREA)

Abstract

Мощностният превключвател има кръгъл щит (1) с лагерован на центъра задвижващ вал (3). Върху щита (1) е установен изолационен цилиндър (2) с монтирани на вътрешната му повърхност главни и спомагателни неподвижни контакти (7). Валът (3) има канал (12), в който се плъзга П-образна скоба (17). Тя се води по две радиално насочени оси (13), коаксиално на които са разположени контактни пружини (15), работещи на натиск. На вертикална ос (16), закрепена на П-образната скоба (17) са лагеровани скоби (18), носещи подвижни главни и спомагателни контактни елементи (20). Над тях е разположен контактен пръстен (3 1), монтиран към щита (1) чрез вертикални колони (35). Контактни пластини (32) свързват пръстена (31) с опашки (36) на главните неподвижни контактни елементи (7). Има и вариант на мощностен превключвател с изолирани фази за намотки, свързани в триъгълник. Конструкцията е аналогична на тази на описания вариант за свързване в звезден център.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение под товар на силови трансформатори. Тези мощностни превключватели са трифазни и имат конструктивни изпълнения за регулиране в звезден център или за регулиране на намотки, свързани в триъгълник.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е трифазен мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение /1/, съдържащ контактна система, пружинен-енергиен акумулатор и резистори. Контактната система е съставена от носещ кръгъл щит, изолационен цилиндър и задвижваща звезда, лагерована в средата на щита. По вътрешната повърхност на изолационния цилиндър са монтирани неподвижни главни и спомагателни контактни елементи. Към задвижващата звезда са закрепени носещи скоби с оси, на които са разположени контактни скоби с подвижни контактни елементи. Тези контактни елементи се водят в радиална посока от ролки в канали на кръглия щит. С цел намаляване на вибрациите на подвижните контактни елементи има П-образни контактни накрайници с подпорни пружини. Когато материалът на накрайниците е металокерамика се използват и паралелни медни контактни пластини, които да провеждат трайно тока.
Недостатък на този мощностен превключвател е, че задвижващата звезда е със сложна конструкция, като монтажа към нея на носещата скоба е едностранен. Това води до разлика в процеса на превключване в двете посоки. Друг недостатък е, че П-образните контактни накрайници усложняват конструкцията без да предпазват трайно провеждащите медни контактни пластини от въздействието на електрическите дъги. Това може да доведе до наднормено загряване на контактните им повърхности и до евентуална авария.
Известен е и трифазен мощностен превключвател на стъпален регулатор /2/, който е с аналогична конструкция както първия, но е с три раздалечени в радиална посока фази, изолирани помежду си. Недостатъците са същите, но има и друг съществен недостатък. Напречният диаметър е по-голям, поради което този мощностен превключвател не може да се побере в маслен съд със същия диаметър.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде стъпален регулатор на напрежение, съдържащ контактна система, съставена от кръгъл щит, изолационен цилиндър и задвижващ вал. По вътрешната повърхност на изолационния цилиндър са монтирани неподвижни главни и спомагателни контактни елементи. Към задвижващия вал са закрепени контактни скоби, носещи подвижни контактни елементи с П-образни контактни накрайници от металокерамика и паралелни медни накрайници. Контактният натиск се осъществява от контактни пружини.
Съгласно изобретението на задвижващия централен вал има радиален канал и две радиални водещи оси за всяка фаза. На тях е монтирана П-образна скоба с ос, на която са лагеровани скоби, носещи подвижните главни и спомагателни контактни елементи. Над тези контактни елементи има тоководещ пръстен, свързан с опашки на главните неподвижни контактни елементи чрез контактни пластини с контактни пружини. Тези пластини са задвижвани от звезда, хваната на задвижващия вал. Тоководещият пръстен е закрепен на вертикални тоководещи колони, монтирани върху носещия щит. Коаксиално на радиалните оси са разположени контактни пружини, работещи на натиск. Те изтласкват П-образните скоби в радиална посока спрямо задвижващия вал.
Като вариант неподвижните спомагателни контактни елементи са монтирани на носачи, хванати на изолационния цилиндър. В носачите има контактни пружини и цилиндричен канал, в който се движи болт, свързан с контакта.
При мощностен превключвател с изолирани фази контактната система е същата, но неподвижните контактни елементи са монтирани на изолационни тръбни сектори. Задвижващият вал е лагерован на носещ метален сектор и е свързан чрез изолатор със сателитно зъбно колело, зацепено с централно зъбно колело. Това зъбно колело е задвижвано от лост и ролка на пружинен-енергиен акумулатор.
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.2/30.09.2019
Предимство на мощностния превключвател на стъпален регулатор на напрежение е, че воденето на подвижната контактна система е симетрично и няма разлика при превключването в двете посоки. Друго предимство е, че при металокерамични контактни елементи има паралелна трайно провеждаща контактна система и не се получава електрическо износване на медни контактни повърхности, което може да доведе до евентуални прегрявания и аварии. Предимство е и това, че вибрациите могат да се намалят с по-опростена конструкция. Също така при мощностни превключватели за звезда и триъгълник напречния габарит е еднакъв.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на мощностния превключвател на стъпален регулатор на напрежение, съгласно изобретението е показано на приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява надлъжен разрез през контактната система на мощностен превключвател за регулиране на звезден център;
фигура 2 - поглед отгоре с частични напречни разрези на контактната система;
фигура 3 - частичен разрез на неподвижен спомагателен контактен елемент с подпорна пружина; фигура 4 - надлъжен разрез през контактната система на мощностен превключвател с изолирани фази за регулиране на намотки, свързани в триъгълник;
фигура 5 - поглед отгоре с частични напречни разрези на контактната система от фиг. 4.
Примери за изпълнение на изобретението
Носещата конструкция на контактната система е съставена от кръгъл носещ щит 1 и свързан с него изолационен цилиндър 2 (фиг. 1, фиг. 2). В центъра на носещия щит 1 е лагерован задвижващ вал 3 с буферна система 4. Валът 3 се завърта по известен начин от непоказан пружинен-енергиен акумулатор чрез задвижващ лост 5 с ролка 6.
По вътрешната повърхност на изолационния цилиндър са монтирани за всяка фаза един главен нечетен неподвижен контактен елемент 7, един главен четен неподвижен контактен елемент 8 и между тях - един спомагателен нечетен неподвижен контактен елемент 9 и един спомагателен четен неподвижен контактен елемент 10. Главните нечетен 7 и четен 8 неподвижни контактни елементи имат присъединителни елементи 11, чрез които се свързват по известен начин с непоказани конзолни контакти на маслен съд. Задвижващият вал 3 има три канала 12 на по 120° и по две на фаза радиални водещи оси 13. По тях се води П-образна скоба 14 с контактни пружини 15, работещи на натиск. На скобата 14 е закрепена вертикална ос 16, на която с лагери 17 са монтирани скоби 18. На външния край на скобите 18 чрез оси 19 са закрепени главен нечетен подвижен контактен елемент 20, главен четен подвижен контактен елемент 21, спомагателен нечетен подвижен контактен елемент 22 и спомагателен четен подвижен контактен елемент 23. Подвижните контактни елементи 20, 21, 22 и 23 се водят чрез ролки 24 в радиални канали 25 на носещия щит 1. Звездният център се осъществява чрез извода 26, свързани към контактен елемент 27, закрепен към щита 1. Токоотвеждането към елемент 27 от подвижните контактни елементи става чрез главни гъвкави връзки 28 и спомагателни гъвкави връзки 29.
Контактни пластини 30 на подвижните контактни елементи могат да са от мед за токове до 300А и металокерамика - за по-големи токове. При втория случай е предвидена паралелна контактна система, съставена от неподвижен тоководещ пръстен 31 и подвижни контактни пластини 32, носени от задвижваща звезда 33, монтирана на задвижващия вал 3. Контактните пластини 32 имат контактни пружини 34. Тоководещият пръстен 31 е свързан чрез тоководещи колони 35 с щита 1. Контактните пластини 32 контактуват с опашки 36, свързани с неподвижните главни контактни елементи 7 и 8. На тях са установени щифтове 37, на които е закрепен изолационен диск 38 за монтаж на известни резистори 39.
За намаляване на вибрациите, които довеждат до по-голямо електрическо износване, е предвиден вариантът от фиг. 3. Неподвижният спомагателен контактен елемент 10 е подпрян от пружина 40, влизаща в канал на носача 41, монтиран на изолационния цилиндър 2. Воденето на контактен елемент 10 в носача 41 се осъществява от болт 42, а преместването се регулира от гайката 43. На фиг. 3 контактният елемент 10 е притиснат от сила Р на пружините 15.
На фигури 4 и 5 е представен вариант на мощностен превключвател с изолирани фази. Елементите
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.2/30.09.2019 с еднаква функция са означени със същите номера, макар че има конструктивни различия. Нови са токоотвеждащ сектор 44 с две колони 45, закрепени към носещ сектор 46. Неподвижните контактни елементи 7, 8, 9 и 10 са монтирани на тръбни сектори 47, закрепени към обща носеща плоча 48. Задвижването на трите фази става от централно зъбно колело 49, зацепено с три сателитни зъбни колела 50, свързани с валовете 3 чрез изолатори 51. Изолационна колона 52 укрепва сектора 46, а звезда 53 поддържа зъбното колело 49. Токоотвеждането от елемента 27 става чрез конзолен контакт 54. Между трите фази има изолационно разстояние 55.
Действието на мощностния превключвател е следното.
Пружинно-енергийният акумулатор завърта скокообразно вала 33 чрез ролката 6 и превключващия лост 5 (фиг. 1, фиг. 2). Осите 13 придвижват скобите 14 обратно на часовата стрелка и задвижващите скоби 18 преместват радиално подвижните контактни елементи. Най-първо звездата 33 изключва контактната система 32. След това се включва контактната двойка 9-22 и отваря контактната двойка 7-20. Следва затваряне на 10-23 и отваряне на 9-22 и накрая затваряне на 9-22 и отваряне на 10-23. Последен се затваря контактът 32. Така се реализира известната схема на превключване „знаме”. Обратното превключване става в обратна последователност със завъртане на вала 3 по посока на часовата стрелка. По аналогичен начин се осъществява и превключването на мощностния превключвател от фиг. 4 и фиг. 5.

Claims (4)

Патентни претенции
1. Мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение, съдържащ контактна система, съставена от кръгъл носещ щит, изолационен цилиндър и задвижващ централен вал, като по вътрешната повърхност на изолационния цилиндър са монтирани неподвижни главни и спомагателни контактни елементи, а към задвижващия вал са закрепени контактни скоби, носещи подвижни контактни елементи, които се притискат към неподвижните контактни елементи от контактни пружини, характеризиращ се с това, че на задвижващия вал (3) има радиален канал (12) и две радиални водещи оси (13) за всяка фаза, като на тях е монтирана П-образна скоба (14) с ос (16), на която са лагеровани скоби (18), носещи подвижни главни и спомагателни контактни елементи (20, 21, 22, 23), а над тези контактни елементи има тоководещ пръстен (31), свързан с опашки (36) на главните неподвижни контактни елементи (20 и 21) чрез контактни пластини (32) с контактни пружини (34), задвижвани от звезда (33), свързана с вала (3), като тоководещият пръстен (31) е закрепен на вертикални тоководещи колони (35), монтирани върху носещия щит (1).
2. Мощностен превключвател съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че коаксиално на радиалните оси(13)са разположени контактни пружини (15), работещи на натиск и тласкащи радиално П-образните скоби (14) спрямо задвижващия вал (3).
3. Мощностен превключвател съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че неподвижните спомагателни контактни елементи (10) са монтирани на носачи (41), хванати на изолационния цилиндър (2), а носачите (41) имат контактни пружини (40) и цилиндричен канал, в който се движи болт (42), свързан с контакта (10).
4. Мощностен превключвател съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че неподвижните контактни елементи (7, 8, 9, 10) са монтирани на изолационни тръбни сектори (47), а задвижващият вал (3) е лагерован на носещ метален сектор (46) и е свързан чрез изолатор (51) със сателитно зъбно колело (50), зацепено с централно зъбно колело (49), задвижвано от лост (5) и ролка (6) на пружинененергиен акумулатор.
BG112089A 2015-09-01 2015-09-01 Мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение BG66949B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112089A BG66949B1 (bg) 2015-09-01 2015-09-01 Мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112089A BG66949B1 (bg) 2015-09-01 2015-09-01 Мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112089A BG112089A (bg) 2017-03-31
BG66949B1 true BG66949B1 (bg) 2019-08-30

Family

ID=59012189

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112089A BG66949B1 (bg) 2015-09-01 2015-09-01 Мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66949B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG112089A (bg) 2017-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101153915B1 (ko) 전기적 스위칭 디바이스를 위한 컨택트 시스템
RU2545514C2 (ru) Конфигурация электрических контактов для вакуумного выключателя
RU2550153C2 (ru) Вакуумный выключатель для устройства автоматической защиты
KR20140060296A (ko) 온-부하 탭 절환기
US9082563B2 (en) Power breaker
JP2012221960A (ja) 接点要素の二つのセットを有するスイッチ
BG66949B1 (bg) Мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение
US11145471B2 (en) Arrangement and method for driving a movable contact of a vacuum interrupter in a high-voltage circuit breaker
JP2012248379A (ja) 真空遮断器
AU2006201085B2 (en) Telescopic switch
NO317117B1 (no) Et slukkekammer for en kretsbryter med selvslukkende utvidelse og roterende lysbue
RU2308780C1 (ru) Многоамперный разъединитель
JP6519179B2 (ja) 真空遮断器
WO2016001328A1 (en) Circuit breaker
CN101661834B (zh) 一种变压器用无励磁分接开关
JP4731427B2 (ja) 電力用開閉装置
BG112088A (bg) Трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери
BG112741A (bg) Еднофазен мощностен превключвател с три вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение колонков тип
WO2016012841A1 (en) Disconnector for electrical lines and systems with high current and high short-circuit value
CN111095464B (zh) 用于在高、中和/或低压技术中切换大电流的装置和方法
JP2017174496A (ja) 真空バルブ
EP2717283A1 (en) Electrical switching device with multiple nominal contacts and method for manufacturing the electrical switching device
JP6492665B2 (ja) 真空遮断器及び真空遮断器の開閉構造
BG113378A (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение колонков тип
JP2004179023A (ja) 電力用開閉装置