BG66876B1 - Метод и устройство за разделяне на газовете при моносондажна подземна газификация - Google Patents

Метод и устройство за разделяне на газовете при моносондажна подземна газификация Download PDF

Info

Publication number
BG66876B1
BG66876B1 BG111679A BG11167914A BG66876B1 BG 66876 B1 BG66876 B1 BG 66876B1 BG 111679 A BG111679 A BG 111679A BG 11167914 A BG11167914 A BG 11167914A BG 66876 B1 BG66876 B1 BG 66876B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
oxidizing gas
pipe
gas
casing
disk
Prior art date
Application number
BG111679A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111679A (bg
Inventor
Христо Ковачки
Атанасов Ковачки Христо
Румен Кунев
Христов Ангелов Ангел
Ангел Ангелов
Иванов Кунев Румен
Original Assignee
Атанасов Ковачки Христо
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Атанасов Ковачки Христо filed Critical Атанасов Ковачки Христо
Priority to BG111679A priority Critical patent/BG66876B1/bg
Priority to PCT/BG2014/000043 priority patent/WO2015106325A1/en
Publication of BG111679A publication Critical patent/BG111679A/bg
Publication of BG66876B1 publication Critical patent/BG66876B1/bg

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B43/00Methods or apparatus for obtaining oil, gas, water, soluble or meltable materials or a slurry of minerals from wells
    • E21B43/295Gasification of minerals, e.g. for producing mixtures of combustible gases
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B43/00Methods or apparatus for obtaining oil, gas, water, soluble or meltable materials or a slurry of minerals from wells
    • E21B43/16Enhanced recovery methods for obtaining hydrocarbons
    • E21B43/24Enhanced recovery methods for obtaining hydrocarbons using heat, e.g. steam injection
    • E21B43/243Combustion in situ

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Abstract

Методът и устройството са предназначени за енергетиката. С прилагането им се осъществява по-голяма контролируемост на процеса на подземна газификация и работа при ниска газопроницаемост на въглищните пластове. Методът се състои в използване само на един сондаж за подаване на окисляващ газ и отвеждане на получения синтетичен газ. Двата газа се разделят чрез зона, в която няма движение на газове, която променя обема си в зависимост от придвижването на зоната на реакция и отлаганията на инертни материали в дъното на сондажа. Устройството за реализирането на метода се състои от обсадна тръба (1), затворена в горната част. В тръбата (1) съосно е монтиран тръбопровод (2) за окисляващ газ, при което обсадната тръба (1) е изпълнена с перфорации (3), като перфорираната зона на тръбата (1) е равна на височината на въглищния пласт. Към долната част на тръбопровода (2) за окисляващ газ е заварен диск (4), над който в обсадната тръба (1) е разположена подвижна преграда (5), свързана с придвижващи средства. Между диска (4) и подвижната преграда (5) е образувана зона (6) за разделяне на окисляващия от синтетичния газ. Над подвижната преграда (5) е оформено междутръбно пространство (7) за излизащите газове, а под диска (4) - пространство (8) за излизащия окисляващ газ. 6 претенции, 6 фигури

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод и устройство за разделяне на газовете при моносондажна подземна газификация и намира приложение в енергетиката при подземна газификация на фосилни горива - въглища, петролни шисти, торф.
Предшестващо състояние на техниката
Към настоящия момент има два различни метода за подземна газификация на фосилни горива. Основният принцип при класическия вариант е направата на два сондажа, като в единия се подава окисляващ газ - въздух, кислород или обогатен на кислород въздух. Другият сондаж се използва за изпомпване на получения синтетичен газ. Този метод работи при добра газопроницаемост на въглищните пластове. Колкото е по-голяма тя, толкова по-далече ще са сондажите, което води до намаляване на инвестиционните разходи.
В заявка за патент BG 111619 А е описан метод за моносондажна подземна газификация, при който се използва само един сондаж за подаване на окисляващ газ и отвеждане на получения синтетичен газ.
Устройството, реализиращо известния метод е изпълнено от обсадна тръба, затворена в горната си част и изпълнена с перфорации по страничната си повърхност, като перфорираната зона на обсадната тръба е равна на височината на въглищния пласт. В обсадната тръба съосно е монтиран тръбопровод за окисляващ газ, а към долната част на тръбопровода за окисляващ газ е заварена преграда. Към обсадната тръба е предвиден и още един тръбопровод за разпалващия газ, както и горелка.
Известните решения изискват специална конструкция на тръбопроводите за двата газа - окисляващ и синтетичен, което ги прави по-тежки за експлоатация.
Техническа същност на изобретението
Задачата на настоящото изобретение е да се създадат метод и устройство за разделяне на газовете, осигуряващи по-голяма гъвкавост на процеса на подземна газификация и работа при ниска газопроницаемост на въглищните пластове.
Задачата е решена чрез метод за разделяне на газове при моносондажна подземна газификация, при който се използва само един сондаж за подаване на окисляващ газ и отвеждане на получения синтетичен газ. Съгласно изобретението, двата газа се разделят в зона за разделяне на окисляващия от синтетичния газ, която променя обема си в зависимост от придвижването на зоната на реакция и отлаганията на инертни материали в дъното на сондажа.
Зоната, за разделяне на окисляващия от синтетичния газ увеличава обема си с разрастване на зоната на реакция и намалява обема си с увеличаване отлаганията на инертни материали в дъното на сондажа.
Задачата се решава и с устройство, реализиращо метода, включващо обсадна тръба, затворена в горната си част, а в тръбата съосно е монтиран тръбопровод за окисляващ газ. Обсадната тръба е изпълнена с перфорации, като перфорираната зона на тръбата е равна на височината на въглищния пласт. Към долната част на тръбопровода за окисляващ газ е заварена преграда. Съгласно изобретението, над неподвижната преграда, изпълнена като диск в обсадната тръба е разположена подвижна преграда, свързана с придвижващи средства. Между диска и подвижната преграда е образувана зона за разделяне на газовете, т.е. зона, в която няма движение на газове. Над подвижната преграда е оформено междутръбно пространство за излизащите газове, а под диска - пространство за излизащия окисляващ газ.
Придвижващите средства съгласно един вариант на изпълнение са въжета, а също така може да бъдат изпълнени като тръба.
В един друг вариант на устройството, обсадната тръба е съставна и е изпълнена от бетонна тръба, в която влиза тръбата с перфорациите.
Предимствата на метода и устройството са:
- по-добра възможност за управляване на процеса чрез контролиране състава на излизащия газ. Увеличаването на кислорода в синтетичния газ е показател за необходимостта от увеличаване на раз
Описания на издадени патенти за изобретения № 05.2/31.05.2019 стоянието между подвижната и неподвижната преграда;
- избегнато е заклинването на неподвижната преграда, което води до по-добра гъвкавост на процеса;
- реализирано е и едно по-добро укрепване на сондажа поради наличието на съставна обсадна тръба, едната част на която е бетонна тръба.
Пояснение на приложените фигури
Примерни изпълнения са показани на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява схема на моносондажна газификация без подвижна преграда; фигура 2 представлява схема на моносондажна газификация с подвижна преграда; фигура 3 - вариант на устройството с повдигащи въжета;
фигура 4 - вариант на устройството с повдигаща тръба;
фигура 5 - схема при блокиране на изхода на окисляващия газ с пепел; фигура 6 - схема на освобождаване на изхода на окисляващия газ.
Примерни изпълнения и приложение на изобретението
Устройството за реализиране на описания метод за моносондажна подземна газификация, показано на фиг. 1, представлява обсадна тръба 1, затворена в горната си част и изпълнена с перфорации 3 за синтетичен газ по периферията си. Перфорираната част на тръбата 1 е равна на височината на въглищния пласт. Съосно в обсадната тръба 1 е монтиран тръбопровод 2 за окисляващ газ, който разделя окисляващия газ от получения синтетичен газ.
В долната част на обсадната тръба 1, към тръбопровода 2 е заварена неподвижна преграда, която е с форма на диск 4.
На фиг. 2 е показан вариант на устройството, при който над диска 4 в обсадната тръба 1 е поместена подвижна преграда 5. Между диска 4 и подвижната преграда 5 е образувана зона 6 за разделяне на окисляващия от синтетичния газ, т.е. зона, в която няма движение на газове. Газовете излизат от междутръбното пространство 7, а окисляващият газ - от зоната 8, разположена под диска 4.
В един вариант на изпълнение на устройството от фиг. 3, подвижната преграда 5 е свързана към въжета 9, които повдигат или спускат преградата 5, а между диска 4 и подвижната преграда 5 се намира зоната 6 за разделяне на окисляващия от синтетичния газ. Спускането и повдигането на подвижната преграда 5 може да се извърши и с тръба 11, както е показано на фиг. 4.
Възможен е и вариант на устройството, при който обсадната тръба е съставна и е изпълнена от бетонна тръба 10, в която влиза тръбата 1 с перфорациите 3. След газифициране на въглеродната част от фосилния залеж 13 и изпаряване на водата остава един слой от пепел 12 (фиг. 5 и 6).
В състава на всички фосилни залежи освен въглерод и въглеродсъдържащи съединения присъстват и висок процент пепел (инертни материали) и влага. По време на газификацията въглеродът, въглеродсъдържащите съединения и влагата преминават в газообразно състояние. Инертните материали - пепелта 12 (фиг. 5 и 6) остават и падат на дъното на образуваните подземни кухини. Това води до блокиране изхода на окисляващ газ, а оттам и на целия процес на газификация. За да остава винаги свободен изходът за окисляващ газ, периодично се издърпва нагоре цялата конструкция заедно с обсадната тръба 1. След това подвижната преграда 5 се спуска със същата дължина надолу, за да се поддържат оптимални параметри на газификация. Този начин на работа се улеснява, ако предварително, по време на сондирането се отлее бетонна тръба 10 с вътрешен диаметър близък до външния диаметър на тръбата 1. Така ролята на обсадна тръба, укрепваща стените на сондажа ще играе бетонната тръба 10, а перфорираната метална тръба 1 ще бъде само колектор на генерирания синтетичен газ. Този процес е представен на фигура 5 и фигура 6.
На фигурите с прекъснатите линии е означен синтетичния газ, а с плътните - окисляващия газ.

Claims (7)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за разделяне на газове при моносондажна подземна газификация само с един сондаж за подаване на окисляващ газ и отвеждане на получен синтетичен газ, характеризиращ се с това, че окисляващият газ се подава в посока към дъното на сондаж, където в зона на реакция протича газификация,
    Описания на издадени патенти за изобретения № 05.2/31.05.2019 последвана от разделяне на образуван синтетичен газ и окисляващ газ в осигурено междутръбно пространство, регулируемо от придвижването на зоната за реакция и образуващите се твърди отлагания на инертни материали в дъното на сондажа.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че междутръбното пространство се разширява с увеличаване на отлаганията на инертните материали в дъното на сондажа.
  3. 3. Устройство за осъществяване на метода съгласно претенция 1, включващо обсадна тръба (1), затворена в горната си част, като в тръбата (1) съосно е монтиран тръбопровод (2) за окисляващ газ, при което обсадната тръба (1) е изпълнена с перфорации (3), като перфорираната зона на тръбата (1) е равна на височината на въглищния пласт, а към долната част на тръбопровода (2) за окисляващ газ е заварена неподвижна преграда, характеризиращо се с това, че неподвижната преграда е изпълнена като диск (4), над който в обсадната тръба (1) е разположена подвижната преграда (5), свързана с придвижващи средства, като между дискът (4) и подвижната преграда (5) е образувана зона (6) за разделяне на окисляващия от синтетичния газ, при което над подвижната преграда (5) е оформено междутръбно пространство (7) за излизащите газове, а под диска (4) е оформено друго междутръбно пространство (8) за излизащия окисляващ газ.
  4. 4. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че придвижващите средства са въжета (9).
  5. 5. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че придвижващото средство е тръба (11).
  6. 6. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че обсадната тръба е съставна и е изпълнена от бетонна тръба (10), в която влиза тръбата (1) с перфорациите (3).
  7. 7. Използване на устройство съгласно претенция 4 за разделяне на газове при подземна газификация на фосилни горива, при което в бетонна тръба е монтирано устройство съгласно претенция 3, като при блокиране на изхода на окисляващия газ с пепел, устройството е с възможност за издърпване нагоре, за освобождаване на пътя на окисляващия газ.
BG111679A 2014-01-20 2014-01-20 Метод и устройство за разделяне на газовете при моносондажна подземна газификация BG66876B1 (bg)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111679A BG66876B1 (bg) 2014-01-20 2014-01-20 Метод и устройство за разделяне на газовете при моносондажна подземна газификация
PCT/BG2014/000043 WO2015106325A1 (en) 2014-01-20 2014-12-19 Underground gasification and gas separation using a single wellbore

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111679A BG66876B1 (bg) 2014-01-20 2014-01-20 Метод и устройство за разделяне на газовете при моносондажна подземна газификация

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111679A BG111679A (bg) 2015-07-31
BG66876B1 true BG66876B1 (bg) 2019-04-30

Family

ID=52469558

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111679A BG66876B1 (bg) 2014-01-20 2014-01-20 Метод и устройство за разделяне на газовете при моносондажна подземна газификация

Country Status (2)

Country Link
BG (1) BG66876B1 (bg)
WO (1) WO2015106325A1 (bg)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108266170B (zh) * 2018-01-22 2019-05-31 苏州大学 推进式页岩气燃烧开采装置及方法
CN112593909B (zh) * 2020-12-07 2022-12-09 中国地质调查局油气资源调查中心 一种适用于地下煤气化的移动注气装置及其工作方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB762484A (en) * 1953-08-26 1956-11-28 Mini Of Fuel And Power Improvements relating to the underground gasification of coal
US2868297A (en) * 1956-08-29 1959-01-13 Jersey Prod Res Co Packer
US3024013A (en) * 1958-04-24 1962-03-06 Phillips Petroleum Co Recovery of hydrocarbons by in situ combustion
US3760878A (en) * 1972-03-16 1973-09-25 Amoco Prod Co Perforations washing tool
US3856084A (en) * 1973-06-07 1974-12-24 Continental Oil Co An improved blind borehole back-reaming method
US4512403A (en) * 1980-08-01 1985-04-23 Air Products And Chemicals, Inc. In situ coal gasification

Also Published As

Publication number Publication date
BG111679A (bg) 2015-07-31
WO2015106325A1 (en) 2015-07-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2014303165B2 (en) Gas injection apparatus with controllable gas injection point, gas injection process, and gasification method
CN100420824C (zh) 深层地下煤炭气化工艺方法
AU2013317409B2 (en) Method for joint-mining of coalbed gas and coal
CN106522914B (zh) 用于煤炭地下气化工艺的地下气化炉停车及燃空区复原处理方法
CN102477857B (zh) 一种煤炭地下气化贯通方法
CN112127866B (zh) 一种利用煤炭地下气化技术开发深层煤层的工艺
CN103422848B (zh) 煤炭地下气化方法及注浆装置
CN104563991B (zh) 一种煤炭地下气化炉的气化方法
CN104632177B (zh) 一种无井式煤炭地下气化系统及工艺
CN104533368B (zh) 一种火烧油层烟道气在油藏开采中的应用及系统
CN115306364B (zh) 一种天然气水合物原位加热排采装置及其排采方法
BG66876B1 (bg) Метод и устройство за разделяне на газовете при моносондажна подземна газификация
CN103726818A (zh) 一种地下气化点火方法
CN104314549B (zh) 煤层地下气化方法
WO2015070297A1 (en) Method and device for single well underground gasification of fossil fuels
EP3482036B1 (en) Method and arrangement for removing a liner below surface
RU2298093C1 (ru) Способ огневой фильтрационной сбойки скважин
CN115773098A (zh) 煤层和油层叠合区地下煤制气与提高油层采收率的联合开采方法
CN205936570U (zh) 一种注气点移动控制装置
CN111963137A (zh) 一种巨厚煤层地下气化方法
BG66879B1 (bg) Метод и устройство за насочване на газове при моносондажна подземна газификация на горива
CN109736766A (zh) 强化煤炭地下气化化学反应的煤层超前压裂c形炉方法
CN116537758A (zh) 用于地下煤层的气化装置
RU2011128148A (ru) Способ подземной газификации угля