BG66757B1 - Апарат и метод за очистване на газове от серен диоксид - Google Patents

Апарат и метод за очистване на газове от серен диоксид Download PDF

Info

Publication number
BG66757B1
BG66757B1 BG111398A BG11139813A BG66757B1 BG 66757 B1 BG66757 B1 BG 66757B1 BG 111398 A BG111398 A BG 111398A BG 11139813 A BG11139813 A BG 11139813A BG 66757 B1 BG66757 B1 BG 66757B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
gas
absorption column
sulfur dioxide
absorbent
column
Prior art date
Application number
BG111398A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111398A (bg
Inventor
Боянов Бояджиев Христо
Христов Бояджиев Боян
Димитрова ДОЙЧИНОВА Мария
Георгиева ПоповаКрумова Петя
Original Assignee
Боянов Бояджиев Христо
Христов Бояджиев Боян
Димитрова ДОЙЧИНОВА Мария
Петя Георгиева ПОПОВА-КРУМОВА
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Боянов Бояджиев Христо, Христов Бояджиев Боян, Димитрова ДОЙЧИНОВА Мария, Петя Георгиева ПОПОВА-КРУМОВА filed Critical Боянов Бояджиев Христо
Priority to BG111398A priority Critical patent/BG66757B1/bg
Publication of BG111398A publication Critical patent/BG111398A/bg
Publication of BG66757B1 publication Critical patent/BG66757B1/bg

Links

Landscapes

  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)

Abstract

Апаратът и методът се използват за очистване на отпадни газове от серен диоксид, при които се използват регенеруеми поглътители на SO2. Апаратът се състои от абсорбционна колона (1), която има входящ отвор (2) за очиствания газ, разположен в средната или долната част на колоната (1) и изход (6) за очистения газ – в горния й край. В горната част на абсорбционната колона (1) е монтирана система оросители (3) за разпръскване на воден абсорбент (3) и капкоуловител (4), свързан с изход (5) за очистения газ, а в долната част на абсорбционната колона (1) е формиран слой от водния абсорбент с разтворен в него серен диоксид и в тази част на колоната е предвиден изходящ отвор (6) за водния абсорбент, свързан със система за регенерация на абсорбента, която включва два адсорбера (8 и 8'), запълнени с адсорбент синтетичен анионит и свързани чрез обща тръба (32) с изходящия отвор (6) на абсорбционната колона (1). Всеки от адсорберите (8, 8') е снабден с монтиран на общата тръба (32) кран (7, 7'), който е с възможност за включване и изключване подаването на водния абсорбент от изходящия отвор (6) на абсорбционната колона (1) към съответния адсорбер (8, 8'). Двата адсорбера (8, 8') са свързани чрез втора обща тръба (33) с амонячен абсорбер (14) за подаване на амониев хидроксид, както и чрез трета обща тръба (34) – с реактор (18) за обработване на получения в адсорберите (8, 8') амониев бисулфит с азотна киселина, който от своя страна е свързан с амонячния абсорбер (14) за подаване на получената в реактора (18) амониева селитра.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до апарат и метод за очистване на газове от серен диоксид (SO2). Поспециално апаратът и методът се използват за очистване на отпадни газове от топлоелектрически централи.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че очистването от SO2 на големи количества отпадни газове, отделяни от горивни инсталации, се извършва в абсорбционни колони, в които се използват евтини абсорбенти - суспензии от природни карбонати (най-често СаСО32О).
US 5,779,999 разкрива метод за очистване на отпадни газове от SO2 посредством абсорбцията на SO2 с двуфазен абсорбент (суспензия СаСО32О) в абсорбционни колони. Абсорбентът се диспергира в горната част на колоната и се събира в долната й част, където чрез рециркулационна помпа се връща и диспергира в горната част на колоната. Очистваният газ се подава в средната част над нивото на суспензията, влиза в контакт с диспергирания абсорбент, в резултат на което съдържащият се в него SO2 се абсорбира от суспензията, и очистеният газ се отвежда от горната част на колоната. Суспензията се събира в долната част на колоната, където SO2 реагира с абсорбента до получаване на калциев сулфит (CaSO3). В обема на суспензията се вдухва кислородсъдържащ газ за окисление на калциевия сулфит до калциев сулфат под формата на гипс (CaSO4.2H2O). Хомогенизацията на суспензията в долната част на колоната се осъществява посредством механични бъркалки.
Абсорбционната колона има входящ отвор за отпадния газ, разположен в средната част на колоната, и изход за очистения газ - в горния й край. В горната част на колоната е монтирана система за разпръскване на абсорбента, а в долната й част са предвидени помпа за рециркулация на суспензията към системата за оросяване, аератор за вдухване на кислородсъдържащ газ в суспензията и бъркалка за механично разбъркване на суспензията.
При тези известни метод и апарат всяко количество уловен SO2 от отпадните газове води до отделяне в атмосферата на еквивалентно количество въглероден диоксид (СО2), а парниковите ефекти на тези газове са аналогични. Освен това крайният продукт е гипс (CaSO4.2H2O) в големи количества, който има ограничено приложение. Основният проблем на метода е невъзможността използваният абсорбент СаСО3 да бъде регенериран.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде апарат и метод за очистване на газове от серен диоксид, при които се използва регенеруем абсорбент на серния диоксид, не се отделя въглероден диоксид и се получават използваеми продукти.
Тази задача е решена с апарат за очистване на газове от серен диоксид, състоящ се от абсорбционна колона, която има входящ отвор за очиствания газ, разположен в средната или долната част на колоната, и изход за очистения газ - в горния й край. В горната част на абсорбционната колона е монтирана система оросители за разпръскване на воден абсорбент и капкоуловител, свързан с изхода за очистения газ. В долната част на абсорбционната колона е формиран слой от водния абсорбент с разтворен в него серен диоксид и в тази част на колоната е предвиден изходящ отвор за водния абсорбент, свързан със система за регенерация на абсорбента, която включва два адсорбера, запълнени с адсорбент синтетичен анионит и свързани чрез обща тръба с изходящия отвор на абсорбционната колона. Всеки от адсорберите е снабден с монтиран на общата тръба кран, който е с възможност за включване и изключване подаването на водния абсорбент от изходящия отвор на абсорбционната колона към съответния адсорбер. Двата адсорбера са свързани чрез втора обща тръба с амонячен абсорбер за подаване на амониев хидроксид, като всеки от двата адсорбера е снабден с кран, монтиран на втората обща тръба, който е с възможност за включване и изключване подаването на амониев хидроксид от амонячния абсорбер към съответния адсорбер. Двата адсорбера са свързани чрез трета обща тръба и с реактор за обработване с азотна киселина на получения в адсорберите амониев бисулфит. Реакторът е свързан с амонячния
Описания на издадени патенти за изобретения № 11.2/30.11.2018 абсорбер за подаване на получената в реактора амониева селитра.
При един вариант на изпълнение на изобретението входящият отвор за подаване на очиствания газ в абсорбционната колона е разположен в средната част на абсорбционната колона над нивото на слоя от воден адсорбент.
При друг вариант на изпълнение входящият отвор за подаване на очиствания газ е оформен в долния край на абсорбционната колона, а над него е разположена хоризонтално газо-разпределителна тарелка така, че между нея и дъното на абсорбционната колона е оформена входна зона на газа. На газо-разпределителната тарелка са монтирани вертикални газо-разпределителни тръби, разположени в средната част на колоната, като всяка от газо-разпределителните тръби е покрита с концентрично разположена барботажна капачка, която лежи върху тарелката и има прорези в долната си част. Между всяка от газо-разпределителните тръби и барботажните капачки са оформени проходи, които са отворени към тръбите. Обемът между газо-разпределителните тръби в средната част на абсорбционната колона е запълнен с воден абсорбент, като в страничната стена на абсорбционната колона са предвидени отвори за отвеждането на абсорбента за поддържане нивото на абсорбента под или над нивото на горния край на газо-разпределителните тръби.
Задачата е решена и с метод за очистване на газове от серен диоксид SO2 чрез абсорбция на SO2 в абсорбционна колона, при който изходен очистван газ преминава през зона на оросяване с воден абсорбент под формата на диспергирани водни капки, които абсорбират съдържащия се в газа серен диоксид. Очистеният от SO2 газов поток преминава през капкоуловител в горната част на абсорбционната колона и се отвежда от нея, а водните капки се събират в долната част на колоната, образувайки слой от воден абсорбент с разтворен в него серен диоксид, откъдето се отвежда в система за регенерация на абсорбента, включваща първи адсорбер и втори адсорбер, в които серният диоксид се поглъща от адсорбент, представляващ синтетичен анионит, а така очистената от SO2 вода рециркулира към зоната на оросяване на абсорбционната колона и се диспергира отново в горната й част. След насищането на адсорбента в първия адсорбер водният абсорбент от долната част на абсорбционната колона, съдържащ серен диоксид, се насочва към втория адсорбер и докато протича процеса на адсорбция във втория адсорбер, наситеният адсорбент в първия адсорбер се регенерира и тези процеси в двата адсорбера се редуват. Наситеният синтетичен анионит във всеки от адсорберите се регенерира с разтвор на амониев хидроксид до получаване на разтвор на амониев сулфит/бисулфит, който постъпва в реактор, където реагира с разтвор на азотна киселина HNO3 за получаване на серен диоксид и амониева селитра NH4NO3. Серният диоксид се отвежда от реактора за последваща преработка, а разтворът на амониева селитра ΝΗ ^О, постъпва в амонячен абсорбер, където се донасища с амонякΝΗ3, след което се връща в съответния адсорбер за регенерация на адсорбента. След подходящо концентриране от разтвора се отделя амониева селитра чрез кристализация, а матерната луга се връща в амонячния абсорбер, където се насища с амоняк, след което се връща в съответния адсорбер за регенерация на адсорбента.
Синтетичният анионит е алкална форма R-OH, който свързва химически серния диоксид.
При един вариант на изпълнение на изобретението очистваният газ се подава в средната част на абсорбционната колона над нивото на слоя от воден абсорбент.
При друг вариант на изпълнение очистваният газ се подава в долната част на абсорбционната колона и навлиза в зона на барботаж, разположена в средната част на колоната, запълнена със слой от воден абсорбент с разтворен в него серен диоксид, газът барботира в този слой, образувайки газо-течна дисперсия от газови мехури в течност. Газовите мехури се издигат нагоре, напускат зоната на барботаж и формират движещ се нагоре газов поток, който преминава през зоната на оросяване с водния абсорбент под формата на диспергирани водни капки, образувайки газо-течна дисперсия от водни капки в газ.
Предимствата на апарата и метода за очистване на газове от серен диоксид се изразяват в следното. Апаратът осигурява осъществяване на абсорбционно-адсорбционен метод за очистване на газовете, при който се използват регенеруеми поглътители на SO2 - вода като абсорбент и синтетичен анионит като адсорбент, в резултат на което не се отделя въглероден диоксид и не се получава ограничено използваем гипс. При осъществяване на абсорбционно-адсорбционния метод се получават неограничено използваеми продукти - течен SO2, сярна киселина, елементарна сяра, амониева селитра. При варианта,
Описания на издадени патенти за изобретения № 11.2/30.11.2018 при който очистваният газ се подава в долната част на абсорбционната колона и преминава през зона на барботаж в слой от воден абсорбент, се извършва двустепенна абсорбция, където в първата (долната) степен процесът се реализира в система газови мехури - течност, а във втората (горната) степен процесът се реализира в система течни капки - газ, с което се интензифицира масопренасянето и в двете (газовата и течната) фази, тъй като при абсорбцията на серен диоксид във вода съпротивлението на междуфазното масопренасяне е разпределено в двете (газовата и течната) фази.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява схематично изображение на апарат за очистване на газове от серен диоксид съгласно изобретението, включващо изглед при вертикален разрез на абсорбционната колона;
фигура 2 - схематично изображение на апарат съгласно изобретението, включващо изглед при вертикален разрез на друг вариант на абсорбционната колона.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример 1. Едно примерно изпълнение на метода за очистване на газове от серен диоксид (SO2) се пояснява с помощта на приложената фиг. 1.
Апаратът за осъществяване на метода за очистване на газове от серен диоксид, показан схематично на фиг. 1, се състои от абсорбционна колона 1, която има входящ отвор 2 за очиствания газ, разположен в средната част на колоната 1, и изход 5 за очистения газ - в горния й край. В горната част на абсорбционната колона 1 са монтирани система оросители 3 за разпръскване на абсорбента и капкоуловител 4, а в стената на колоната са оформени отвори 11 и 11' за подаване на рециркулационна вода към системата оросители 3. В дънната част на абсорбционната колона е предвиден изходящ отвор 6 за отвеждане на водния абсорбент с разтворения в него серен диоксид към система за регенерация на абсорбента, която се състои от първи адсорбер 8 и втори адсорбер 8', снабдени с кран 7, съответно 7', монтирани на обща тръба 32, свързваща двата адсорбера с изходящия отвор 6. Двата адсорбера 8 и 8' са свързани чрез втора обща тръба 33 с амонячен абсорбер 14 за подаване на амониев хидроксид към адсорберите 8 и 8', всеки от които е снабден с кран 16, съответно 16', монтиран на втората обща тръба 33, който е с възможност за включване и изключване подаването на амониев хидроксид от амонячния абсорбер 14 към съответния адсорбер 8 и 8'. Адсорберите 8 и 8' са свързани чрез помпи 9 и 9' и трета обща тръба 34 с реактор 18 за обработване с азотна киселина на получения в адсорберите амониев бисулфит, подавана от резервоар 19. На третата обща тръба 34 са монтирани кранове 17 и 17'. Реакторът 18 е свързан с амонячния абсорбер 14 чрез помпа 20 и тръба 37 за подаване на получената в реактора 18 амониева селитра към амонячния абсорбер 14.
Системата оросители 3 е свързана с адсорберите 8 и 8' чрез тръба 38, съответно 38' и кранове 10 и 10' за рециркулация на регенерирания воден абсорбент към оросителите 3. Капкоуловителят 4 чрез отвори 12 и 12', тръби 39 и 39' и кранове 13 и 13' е свързан с адсорберите 8 и 8'.
Методът за очистване на газове от серен диоксид, осъществяван в описания по-горе апарат, се основава на абсорбционно-адсорбционен процес, който се състои в следното. Съгласно фиг. 1 очистваният газ се подава към абсорбционната колона 1 през входящия отвор 2, разположен в средната част на колоната 1, и преминава през зона на оросяване с воден абсорбент - диспергирани от оросителя 3 водни капки, образувайки газо-течна дисперсия от водни капки в газ. В резултат серният диоксид се разтваря във водните капки, очистеният от SO2 газов поток преминава през капкоуловителя 4 и се отвежда от абсорбционната колона 1 през изхода 5. Уловената от капкоуловителя 4 вода чрез отворите 12 и 12', тръбите 39 и 39' и крановете 13 и 13' се подава към адсорберите 8, съответно 8'.
Водните капки се събират в долната част на абсорбционната колона 1, образувайки слой от воден абсорбент с разтворен в него серен диоксид, откъдето се отвежда през изходящия отвор 6 и чрез общата тръба 32 и отворен кран 7 (при затворен кран 7') се подава в първия адсорбер 8, където SO2 се поглъща от адсорбент. Адсорбентът в адсорбера 8 представлява синтетичен анионит - алкална форма R-OH на Amberlite, Duolite, Kastel, Varion, Wofatit и др., който свързва химически SO2 по реакцията:
R-OH + SO2 = R-HSO3
След насищането на адсорбента в първия адсорбер 8 кранът 7 се затваря и се отваря кранът 7', при
Описания на издадени патенти за изобретения № 11.2/30.11.2018 което водният абсорбент от изходящия отвор 6 на абсорбционната колона 1 се насочва към втория адсорбер 8', където SO2 се поглъща от синтетичен анионит, както в абсорбер 8, до насищане на адсорбента. Същевременно, докато протича процеса на адсорбция във втория адсорбер 8', наситеният адсорбент в първия адсорбер 8 се регенерира с разтвор на амониев хидроксид NH4OH съгласно реакцията:
R-HSO3 + NH4OH = R-OH + NH4HSO3
Амониевият хидроксид се подава към първия адсорбер 8 от амонячния абсорбер 14 чрез помпата 15, тръбата 35 и втората обща тръба 33 при отворен кран 16 и затворен кран 16'.
Полученият разтвор на амониев бисулфит NH4HSO3 постъпва в реактора 18 чрез помпата 9 и третата обща тръба 34 при отворен кран 17 и затворен кран 17', където реагира с разтвор на азотна киселина HNO3, подавана от резервоара 19, съгласно реакцията:
NH4HSO3 + HNO3 = SO2 + NH4NO3 + H2O
Полученият газообразен SO2 постъпва за по-нататъшна преработка (втечняване, производство на сярна киселина, получаване на елементарна сяра и др.), а полученият разтвор на амониева селитра (NH4NO3) постъпва през помпата 20 и тръбата 37 в амонячния абсорбер 14, където се до насища с амоняк (NH ), след което се връща в адсорбера 8 за регенерация на адсорбента. След подходящо концентриране разтворът на амониевата селитра се отвежда през тръбата 36 и крана 21 за преработка, при която се отделя амониевата селитра чрез кристализация, а матерната луга се връща в амонячния абсорбер 14 за насищане с амоняк и се връща в адсорбера 8 за регенерация на адсорбента.
Регенерирането на наситения адсорбент във втория адсорбер 8' се извършва по същия метод, както е описан по-горе при регенерацията на адсорбента в първия адсорбер 8.
Така очистената от SO2 вода в първия адсорбер 8 и втория адсорбер 8' рециркулира към зоната на оросяване на абсорбционната колона 1 съответно чрез помпите 9 и 9', тръбите 38 и 38', крановете 10 и 10' и постъпва в колоната 1 през входовете 11 и 1Г, където се диспергира отново в горната част на колоната чрез системата за оросяване 3. Абсорбентът от капкоуловителя 4 се връща в адсорберите 8 и 8' съответно през изходите 12 и 12', тръбите 39 и 39' и крановете 13 и 13'.
Пример 2. Едно друго примерно изпълнение на абсорбционно-адсорбционния метод се пояснява с помощта на приложената фиг. 2.
Апаратът се състои от цилиндрична абсорбционна колона 1, снабдена в долния си край с входящ отвор 2 за подаване на очиствания газ. Над долнатачаст на абсорбционната колона! еразположена хоризонтално газо-разпределителна тарелка 23 така, че между нея и дъното на абсорбционната колона 1 е оформена входна зона на газа. На газо-разпределителната тарелка 23 са монтирани вертикални газо-разпределителни тръби 24, разположени в средната част на колоната 1, чийто брой зависи от дебита на газа. В този пример броят на газо-разпределителните тръби е 7, разпределени равномерно по повърхността на газо-разпределителната тарелка 23 (на фиг. 2 са показани три от тях). Всяка от газо-разпределителните тръби 24 е покрита с концентрично разположена барботажна капачка 25, която лежи върху тарелката 23 и има прорези 26 в долната си част. Между всяка от газо-разпределителните тръби 24 и барботажните капачки 25 са оформени проходи 27, които са отворени към тръбите 24. Обемът между газо-разпределителните тръби 24 в средната част на абсорбционната колона е запълнен с воден абсорбент, като в страничната стена на абсорбционната колона 1 са предвидени отвори 28 и 28' за отвеждането на абсорбента, които позволяват и поддържане нивото на абсорбента под или над нивото на горния край на газо-разпределителните тръби 24.
Разпределителната тарелка може да бъде заменена със звънчева тарелка (непоказана на фигурата) или с друго подобно приспособление, създаващо барботаж на газа през слой абсорбент.
В горната си част абсорбционната колона 1 е снабдена със система оросители 3, над които е разположен капкоуловител 4 и са предвидени изход 5 за очистения газ и отвори 11 и 1Г, както и 12 и 12' за рециркулационна вода.
Отворите 28 и 28' са свързани съответно чрез тръби 30 и 30' с изходящия отвор 6 на абсорбционната колона 1 за отвеждане на водния абсорбент с разтворения в него серен диоксид към система за регенерация на абсорбента, която е същата, както в Пример 1.
Съгласно фиг. 2 очистваният газ се подава към абсорбционната колона 1 през входящия отвор 2,
Описания на издадени патенти за изобретения № 11.2/30.11.2018 разположен в долната част на колоната 1, и от входната зона постъпва в газо-разпределителните тръби 24, проходите 27 и преминава през прорезите 26, където се формират газови мехури, навлиза в зоната на барботаж, запълнена със слой от воден абсорбент с разтворен в него серен диоксид. Газът барботира в този слой, образувайки газо-течна дисперсия от газови мехури в течност. Газовите мехури се издигат нагоре, напускат зоната на барботаж и формират движещ се нагоре газов поток, който преминава през зоната на оросяване с водния абсорбент под формата на диспергирани водни капки, образувайки газотечна дисперсия от водни капки в газ. В резултат се извършва двустепенна абсорбция, където в първата (долната) степен процесът се реализира в система газови мехури - течност, а във втората (горната) степен процесът се реализира в система течни капки - газ, с което се интензифицира масопренасянето и в двете (газовата и течната) фази, тъй като при абсорбцията на серен диоксид във вода съпротивлението на междуфазното масопренасяне е разпределено в двете фази.
Очистеният от SO2 газов поток преминава през капкоуловителя 4 и се отвежда от абсорбционната колона 1 през изхода 5.
Нивото на водния абсорбент в барботажната зона се поддържа чрез отворите 28 и 28' и е под или над нивото на горния край на газо-разпределителните тръби 24. Водният абсорбент с разтворения в него серен диоксид от отворите 28 и 28' чрез тръбите съответно 30 и 30' и изходящия отвор 6 се подава към системата за регенерация на абсорбента, в която се извършват същите действия, както в Пример 1.
Методът и апаратът съгласно изобретението са предназначени за очистване на газове от SO2 и други кисели газове и по-специално за очистване на отпадни газове от топлоелектрически централи.

Claims (7)

  1. Патентни претенции
    1. Апарат за очистване на газове от серен диоксид, характеризиращ се с това, че се състои от абсорбционна колона (1), която има входящ отвор (2) за очиствания газ, разположен в средната или долната част на колоната (1), и изход (6) за очистения газ - в горния й край, като в горната част на абсорбционната колона (1) е монтирана система оросители (3) за разпръскване на воден абсорбент (3) и капкоуловител (4), свързан с изхода (5) за очистения газ, а в долната част на абсорбционната колона (1) е формиран слой от водния абсорбент с разтворен в него серен диоксид и в тази част на колоната е предвиден изходящ отвор (6) за водния абсорбент, свързан със система за регенерация на абсорбента, която включва два адсорбера (8 и 8'), запълнени с адсорбент синтетичен анионит и свързани чрез обща тръба (32) с изходящия отвор (6) на абсорбционната колона (1), като всеки от адсорберите (8, 8') е снабден с монтиран на общата тръба (32) и кран (7, 7'), който е с възможност за включване и изключване подаването на водния абсорбент от изходящия отвор (6) на абсорбционната колона (1) към съответния адсорбер (8, 8'), двата адсорбера (8, 8') са свързани чрез втора обща тръба (33) с амонячен абсорбер (14) за подаване на амониев хидроксид, като всеки от двата адсорбера (8, 8') е снабден с кран (16, 16'), монтиран на втората обща тръба (33), който е с възможност за включване и изключване подаването на амониев хидроксид от амонячния абсорбер (14) към съответния адсорбер (8, 8'), при това двата адсорбера (8, 8') са свързани чрез трета обща тръба (34) и с реактор (18) за обработване на получения в адсорберите (8, 8') амониев бисулфит с азотна киселина, който от своя страна е свързан с амонячния абсорбер (14) за подаване на получената в реактора (18) амониева селитра.
  2. 2. Апарат съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че входящият отвор (2) за подаване на очиствания газ в абсорбционната колона (1) е разположен в средната част на абсорбционната колона (1) над нивото на слоя от воден адсорбент.
  3. 3. Апарат съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че входящият отвор (2) за подаване на очиствания газ е оформен в долния край на абсорбционната колона (1), а над него е разположена хоризонтално газо-разпределителна тарелка (23) така, че между нея и дъното на абсорбционната колона (1) е оформена входна зона на газа, като на газо-разпределителната тарелка (23) са монтирани вертикални газо-разпределителни тръби (24), разположени в средната част на колоната (1) и разпределени равномерно по повърхността на тарелката (23), като всяка от газо-разпределителните тръби (24) е покрита с концентрично разположена барботажна капачка (25), която лежи върху тарелката (23) и има прорези (26) в долната си част, при това между всяка от газо-разпределителните тръби (24) и
    Описания на издадени патенти за изобретения № 11.2/30.11.2018 барботажните капачки (25) са оформени проходи (27), които са отворени към тръбите (24), а обемът между газо-разпределителните тръби (24) в средната част на абсорбционната колона (1) е запълнен с воден абсорбент и в страничната стена на абсорбционната колона (1) са предвидени отвори (28 и 28') за отвеждането на абсорбента за поддържане нивото на абсорбента под или над нивото на горния край на газо-разпределителните тръби (24).
  4. 4. Метод за очистване на газове от серен диоксид SO2, осъществяван в апарат съгласно претенция 1 чрез абсорбция на серния диоксид в абсорбционна колона (1), характеризиращ се с това, че очистваният газ преминава през зона на оросяване с воден абсорбент под формата на диспергирани водни капки, които абсорбират съдържащия се в газа серен диоксид, след което очистеният от SO2 газов поток преминава през капкоуловител (4) в горната част на абсорбционната колона (1) и се отвежда от нея, а водните капки се събират в долната част на колоната (1), образувайки слой от воден абсорбент с разтворен в него серен диоксид, откъдето се отвежда в система за регенерация на абсорбента, включваща първи адсорбер (8) и втори адсорбер (8'), в които серният диоксид се поглъща от адсорбент, представляващ синтетичен анионит, а така очистената от SO2 вода рециркулира към зоната на оросяване на абсорбционната колона (1) и се диспергира отново в горната й част, като след насищането на адсорбента в първия адсорбер (8) водният абсорбент от долната част на абсорбционната колона (1), съдържащ серен диоксид, се насочва към втория адсорбер (8') и докато протича процеса на адсорбция във втория адсорбер (8'), наситеният адсорбент в първия адсорбер (8) се регенерира, като тези процеси в двата адсорбера се редуват, при това наситеният синтетичен анионит във всеки от адсорберите (8, 8') се регенерира с разтвор на амониев хидроксид до получаване на разтвор на амониев сулфит/бисулфит, който постъпва в реактор (18), където реагира с разтвор на азотна киселина HNO3 за получаване на серен диоксид SO2 и амониева селитра NH4NO3, като серният диоксид се отвежда от реактора (18) за последваща преработка, а разтворът на амониева селитра постъпва в амонячен абсорбер (14), където се донасища с амоняк NH3, след което се връща в съответния адсорбер за регенерация на адсорбента и след подходящо концентриране от разтвора се отделя амониева селитра чрез кристализация, а матерната луга се връща в амонячния абсорбер (14) за насищане с амоняк, след което се връща в съответния адсорбер за регенерация на адсорбента.
  5. 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че синтетичният анионит е алкална форма R-OH, който свързва химически серния диоксид.
  6. 6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че очистваният газ се подава в средната част на абсорбционната колона (1) над нивото на слоя от воден абсорбент.
  7. 7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че очистваният газ се подава в долната част на абсорбционната колона (1) и навлиза в зона на барботаж, разположена в средната част на колоната, запълнена със слоя от воден абсорбент с разтворения в него серен диоксид, газът барботира и се диспергира във водния слой, образувайки газо-течна дисперсия от газови мехури в течност, при което газовите мехури се издигат нагоре, напускат зоната на барботаж и формират движещ се нагоре газов поток, който преминава през зоната на оросяване с водния абсорбент под формата на диспергирани водни капки, образувайки газо-течна дисперсия от водни капки в газ.
BG111398A 2013-02-18 2013-02-18 Апарат и метод за очистване на газове от серен диоксид BG66757B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111398A BG66757B1 (bg) 2013-02-18 2013-02-18 Апарат и метод за очистване на газове от серен диоксид

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111398A BG66757B1 (bg) 2013-02-18 2013-02-18 Апарат и метод за очистване на газове от серен диоксид

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111398A BG111398A (bg) 2014-08-29
BG66757B1 true BG66757B1 (bg) 2018-10-31

Family

ID=56847686

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111398A BG66757B1 (bg) 2013-02-18 2013-02-18 Апарат и метод за очистване на газове от серен диоксид

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66757B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG111398A (bg) 2014-08-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2971657C (en) Ammonia-based desulfurization process and apparatus through ammonia-adding in different chambers
US10369517B2 (en) Method for controlling aerosol production during absorption in ammonia desulfurization
US5364604A (en) Solute gas-absorbing procedure
US4229417A (en) Gas-liquid contacting apparatus
RU2514957C2 (ru) Установка и способ поглощения вредных веществ из газов
IL293785A (en) Control of spray production during absorption in ammonia-based desulfurization
CN201807279U (zh) 一种高效烟气除尘脱硫装置
CN101890281A (zh) 逆顺流组合喷淋脱硫塔
CN206652377U (zh) 氨‑肥法脱硫系统
JP2018023967A5 (bg)
CN103041678A (zh) 一种氨法烟气联合脱硫、脱硝的工艺及装置
CN203663682U (zh) 亚硫酸铵吸收法claus尾气吸收脱硫装置
CN108686478A (zh) 一种烟气脱硫及脱硫废水的处理方法与装置
CN203090745U (zh) 一种氨法烟气联合脱硫、脱硝的装置
PL162815B1 (en) Method of removing sulfur dioxide from flowing gas
RU2751613C1 (ru) Устройство для очистки отходящих газов и установка для производства удобрения, содержащая такое устройство
CN201664576U (zh) 利用氨水脱除烟气中二氧化硫的装置
BG66757B1 (bg) Апарат и метод за очистване на газове от серен диоксид
CN205988656U (zh) 一种处理己内酰胺尾气的装置
CN219922524U (zh) 一种脱碳烟气处理系统
CN213286343U (zh) 硫化氢吸收塔
BG111168A (bg) Метод и апарат за абсорбция на газове
SU709156A1 (ru) Установка дл десорбции газов
KR20130041267A (ko) 가스 혼합물로부터의 가스 성분 추출
EA044463B1 (ru) Регулирование образования аэрозоля в ходе абсорбции при обессеривании аммиаком