BG66706B1 - Метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса - Google Patents

Метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса Download PDF

Info

Publication number
BG66706B1
BG66706B1 BG111209A BG11120912A BG66706B1 BG 66706 B1 BG66706 B1 BG 66706B1 BG 111209 A BG111209 A BG 111209A BG 11120912 A BG11120912 A BG 11120912A BG 66706 B1 BG66706 B1 BG 66706B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
chamber
biomass
flue gases
fed
heat exchanger
Prior art date
Application number
BG111209A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111209A (bg
Inventor
Станков Владимиров Владимир
Борисов Митов Стоян
Original Assignee
Ekoeria Ood
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ekoeria Ood filed Critical Ekoeria Ood
Priority to BG111209A priority Critical patent/BG66706B1/bg
Publication of BG111209A publication Critical patent/BG111209A/bg
Publication of BG66706B1 publication Critical patent/BG66706B1/bg

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Методът осигурява конверсия на енергията на биомаса в електрическа и топлинна енергия и отпадъчен продукт във вид на биовъглища. Методът включва непрекъснат процес, при който раздробеният и частично изсушен материал от биомасата се подава в окислително-редукционна камера, снабдена с горелка, където се нагрява от директен контакт на биомасата с димните газове, генерирани от горелката, в условия на окислителна среда в горната зона на горивната камера и редукционна - в останалата част на камерата. При температура в камерата между 150°С и 400 С протича частична пиролиза на биомасата и съдържащите се в нея влага, летливи вещества и газообразни продукти, получени в резултат на частичната пиролиза, се отделят и преминават в димните газове, а полученият овъглен твърд материал представлява отпадъчен продукт във вид на биовъглища от типа на дървените въглища с калоричност, близка до тази на кафявите въглища, и се разтоварва от горивната камера. Димните газове, съдържащи отделените от биомасата влага, летливи вещества и газообразни продукти от частичната пиролиза, се отвеждат от окислително-редукционната камера и се подават в камера за доизгаряне, снабдена с горелки, където протича пълно изгаряне на газовете и съдържащите се в тях въглеводороди за получаване на допълнително количество топлинна енергия. След отвеждане от камерата за доизгаряне димните газове се подават към високотемпературен топлообменник, където нагряват поток от рециркулационни димни газове, подавани обратно в окислително-редукционната камера. След високотемпературния топлообменник димните газове преминават през втори топлообменник, свързан с цикъл за получаване на електрическа и топлинна енергия, където потокът от димни газове нагрява агент, използван в цикъла. . .

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса чрез комбиниран кръгов процес, в който се използва Органичен цикъл на Ранкин или друг конвенционален цикъл за получаване на електрическа и топлинна енергия, и по-специално до процес на конверсия на енергията на биомаса в електрическа и топлинна енергия и отпадъчен продукт във вид на биовъглища от типа на дървените въглища с калоричност, близка до тази на кафявите въглища.
Предшестващо състояние на техниката
US 2009/0260286 разкрива метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса чрез непрекъснат процес, включващ пиролиза на биомасата в ротационна пещ чрез индиректно нагряване на биомасата в отсъствие на кислород за получаване на пиролизен газ и дървени въглища, които се подават в газификатор, където се извършва газификация на съдържащите се в пиролизния газ твърди частици и дървените въглища в присъствие на кислород. Генерираният отпаден газ преминава през филтри за отделяне на твърдите частици, след което се подава към топлообменник, който се използва за нагряване на вода за различни цели, а преминалият през топлообменника отпаден газ се подава към генератор за производство на електричество.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса, който осигурява по-висока ефективност на процеса при използване на малки количества допълнително гориво.
Тази задача е решена с метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса чрез непрекъснат процес, при който раздробеният и частично изсушен материал от биомасата се подава в окислително-редукционна камера, снабдена с горелка, където се нагрява от директен контакт на биомасата с димните газове, генерирани от горелката, в условия на окислителна среда в горната зона на горивната камера и редукционна - в останалата част на камерата. При температура в камерата между 150°С и 400°С протича частична пиролиза на биомасата и съдържащите се в нея влага, летливи вещества и газообразни продукти, получени в резултат на частичната пиролиза, се отделят и преминават в димните газове, а полученият овъглен твърд материал представлява отпадъчен продукт във вид на биовъглища от типа на дървените въглища с калоричност, близка до тази на кафявите въглища, и се разтоварва от горивната камера. Димните газове, съдържащи отделените от биомасата влага, летливи вещества и газообразни продукти от частичната пиролиза, се отвеждат от окислително-редукционната камера и се подават в камера за доизгаряне, снабдена с горелки, където протича пълно изгаряне на газовете и съдържащите се в тях въглеводороди за получаване на допълнително количество топлинна енергия. След отвеждане от камерата за доизгаряне димните газове се подават към високотемпературен топлообменник, където нагряват поток от рециркулационни димни газове, подавани обратно в окислително-редукционната камера. След високотемпературния топлообменник димните газове преминават през втори топлообменник, свързан с цикъл за получаване на електрическа и топлинна енергия, където потокът от димни газове нагрява агент, използван в цикъла. Потокът от димни газове, напускащ втория топлообменник, се разделя на два потока, като единият от тях е споменатият поток от рециркулационни димни газове, който, след отделяне на съдържащата се в него влага, се подава към високотемпературния топлообменник за предварително нагряване, след което се подава обратно в окислително-редукционната камера. Другият поток от димни газове се използва за частично изсушаване на изходния раздробен материал от биомаса преди подаването му в окислително-редукционната камера.
Окислителната атмосфера в горната част на окислително-редукционната камера, в която се извършва частична пиролиза на биомасата, е с излишък на кислород до 10 %.
Предпочита се окислително-редукционната камера да работи в условия на подналягане в границите от 80 до 100 kPa (abs).
При един вариант на изпълнение на изобретението окислително-редукционната камера е цилин
Описания на издадени патенти за изобретения № 08.2/31.08.2018 дрична ротационна камера, в която материалът от биомаса се движи в противоток на димните газове, като скоростта на газовия поток е по-ниска от скоростта на биомасата.
Предпочитаното време на престой на биомасата в окислително-редукционната камера е между 0,5 и 2,5 h в зависимост от вида на биомасата и нейните свойства.
При един вариант на изпълнение, след разтоварване от окислително-редукционната камера, полученият отпадъчен продукт във вид на биовъглища се брикетира.
Отведените от окислително-редукционната камера димни газове се подлагат на очистване от увлечени с газа прахови частици, преди да постъпят в камерата за доизгаряне.
Минималното време на престой на димните газове в камерата за доизгаряне е 2 s.
При един вариант на изпълнение на изобретението цикълът за получаване на електрическа и топлинна енергия е Органичен цикъл на Ранкин.
При друг вариант цикълът за получаване на електрическа и топлинна енергия е парен цикъл.
Предимствата на метода съгласно изобретението се изразяват в следното. Топлинната енергия на горещите димни газове, получени в процеса на получаване на отпадъчен продукт във вид на биовъглища от биомаса, се оползотворява в цикъл за производство на електрическа и топлинна енергия. Методът осигурява получаването на отпадъчен продукт във вид на биовъглища от биомаса чрез частична пиролиза в окислително-редукционна камера при директен контакт на биомасата с димни газове, отделяни от горелка, и зонално поддържане на окислителна и редукционна атмосфера в камерата, без да се допуска горене на материала от биомаса. С това предлаганият комбиниран метод за получаване на електроенергия, топлинна енергия и отпадъчен продукт във вид на биовъглища от биомаса осигурява по-висока обща ефективност при използване на малки количества допълнително гориво.
Пояснение на приложената фигура
Фигура 1 представлява технологична схема за получаване на електроенергия, топлинна енергия и биовъглища от биомаса съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Методът съгласно изобретението се пояснява с помощта на технологичната схема, представена на фиг. 1, и примерно изпълнение на изобретението, което не го ограничава.
Изходният продукт представлява биомаса и/или отпадъци от биомаса - продукти от растителен произход като стърготини, кора, дървесни частици, получени при раздробяване на дървесни отпадъци от строителни и разрушителни дейности и други подобни. Биомасата се подава чрез верижен транспортьор 31 към камера за очистване и промиване 1, снабдена с грубо сито, където се отстраняват големите късове (над 500 mm), камъни и метални части. Преминалата през ситото биомаса чрез лентов транспортьор 32 се подава към дробилна инсталация 2, където се раздробява до размер на частиците 50 mm, след което раздробеният материал преминава през сито 2а. Водата, отделена от ситото 2а, чрез помпа 2Ь се връща към камерата за очистване и промиване 1, а очистената дървесина посредством втори верижен транспортьор 33 и шнек 34 се подава в сушилен барабан 3 за частично отстраняване на влагата от раздробения материал. Газовете от сушилния барабан 3 преминават през последователно свързани циклони За и ръкавни филтри ЗЬ и с помощта на смукателен вентилатор 3d очистените газове се отвеждат през комин Зе, а частично изсушеният материал от биомаса преминава през захранващ канал с херметична камера 4 и чрез шнекови питатели 5 и 6, свързани чрез възвратен клапан 7, се подава в преходната камера 8а на окислително-редукционна камера, която в този пример е цилиндрична ротационна камера 8, снабдена с горелка 9.
В ротационната камера 8 раздробената биомаса се движи в противоток на димните газове, генерирани от горелката 9, и се нагрява от директния контакт на биомасата с димните газове при температура между 150°С и 400°С в условия на окислителна среда (до 10% излишък на кислород) в горната зона на ротационната камера и редукционна - в останалата част на камерата. При тези условия протича частична пиролиза, без запалване на биомасата, и съдържащите се в нея влага, летливи вещества и газообразните продукти, получени в резултат на частичната пиролиза, се отделят и преминават в димните газове.
Комбинацията от посочените температура и състав на газовата фаза в ротационната камера 8 оси
Описания на издадени патенти за изобретения № 08.2/31.08.2018 гуряват разрушаване на хемицелулозата, съдържаща се в биомасата, и я превръща в газове (като CO, ароматни въглеводороди, СхНх и други подобни), органични течности (като киселини, кетони, терпени, феноли, парафини и др.), твърди вещества (като въглища, модифицирани захари и полимерни вещества), а така също минерална пепел. Времето на престой на биомасата в ротационната камера 8 има съществена роля за процеса на конверсия на биомасата и обикновено е между 0,5 и 2,5 h в зависимост от вида на биомасата и нейните свойства.
Полученият отпадъчен продукт във вид на биовъглища с температура до 400°С се разтоварва от ротационната камера 8 и чрез шнеков транспортьор 36 се подава в продуктов охладител 11 от шнеков тип, където се охлажда в атмосфера без кислород, преминава през набор от сита 12, след което с помощта на транспортьор 37 се отвежда към мелница 13, като ситната фракция от смления материал чрез втори транспортьор 38 се подава към брикетни машини 14, където се смесва с добавки за слепване и се брикетира. Полученият отпадъчен продукт във вид на брикети се отвежда за складиране с помощта на лентови конвейери 14с и 14d, а отделящият се в процеса на брикетиране прах преминава през батерия циклони 15 за отделяне на праха от газовата фаза и с помощта на смукателния вентилатор 16 очистеният газ се отвежда.
Отвежданите от ротационната камера 8 димни газове с температура над 150°С и калоричност до 7400 kJ/ш3 по тръбопровод 40 преминават през устройство от циклонен тип 17 за отделяне на праховите частици, след което се подават в камера за доизгаряне 18, снабдена с горелки. По-високата температура и окислителната среда в камерата за доизгаряне 18 осигуряват пълно изгаряне на С, CO и присъстващите в димните газове летливи органични вещества, в резултат на което температурата на димните газове се повишава над 750°С. Отведените от камерата за доизгаряне 18 димни газове обикновено съдържат 2 до 12 % кислород, 7-18 % СО2, до 10 % водни пари, между 5 и 30 ppmv NOx и останалото азот. Те се подават към високотемпературен топлообменник 10, който се използва за предварително нагряване на поток от рециркулационни от димни газове (РДГ) от около 20°С до около 670°С, а отведените от камерата за доизгаряне 18 димни газове се охлаждат до около 700°С.
След преминаването на димните газове през високотемпературния топлообменник 10 чрез тръба 41 се подават към втори топлообменник 21, където нагряват топлинен агент, свързан с контур 22 на Органичен цикъл на Ранкин (ОЦР) за производство на електрическа и топлинна енергия, известен на специалиста в областта. ОЦР включва турбина, генератор, набор от топлообменници и изпарител (непоказани на фигурата). ОЦР контурът 22 е снабден с контур за охлаждаща вода 23, който от своя страна генерира значително количество топлинна енергия, която може да се използва за различни цели, например за квартално отопление, отопление на парници и други подобни.
Цикълът за производство на електрическа и топлинна енергия може да е от друг конвенционален вид, например парен цикъл.
След втория топлообменник 21 потокът от димни газове с температура около 110°С - 150°С, но не по-висока от посочената горна граница, преминава по тръбопровод 42, на който са монтирани ръкавни филтри 25 и вентилатор 30, след което се разделя на два потока: единият поток чрез тръба 44 се подава към кондензатор 26, с помощта на който се отделя влагата, а другият поток чрез тръба 43 се подава към подгревател 24 и се изпраща към сушилния барабан 3. Кондензаторът 26 се захранва с вода с помощта на водна помпа 29. Изсушеният газов поток, представляващ споменатият поток от РДГ, се подлага на предварително нагряване във високотемпературния топлообменник 10, разположен след камерата за доизгаряне 18, след което по тръбопровод 46 се изпраща в ротационната камера 8 в близост до горелката 9.
На тръбопровода 44, свързващ кондензатора 26 и високотемпературния топлообменник 10, е монтиран смукателен вентилатор за принудителна тяга 27, който поддържа подналягане в системата от ротационната камера 8 до изхода на ръкавните филтри 25.

Claims (10)

1. Метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса чрез непрекъснат процес, характеризиращ се с това, че включва следните етапи:
Описания на издадени патенти за изобретения № 08.2/31.08.2018 раздробеният и частично изсушен материал от биомасата се подава в окислително-редукционна камера, снабдена с горелка, където се нагрява от директен контакт на биомасата с димните газове, генерирани от горелката, в условия на окислителна среда в горната зона на горивната камера и редукционна - в останалата част на камерата, като при температура в камерата между 150 и 400°С протича частична пиролиза на биомасата и съдържащите се в нея влага, летливи вещества и газообразни продукти, получени в резултат на частичната пиролиза, се отделят и преминават в димните газове, а полученият овъглен твърд материал представлява отпадъчен продукт във вид на биовъглища от типа на дървените въглища с калоричност, близка до тази на кафявите въглища;
отпадъчният продукт във вид на биовъглища се разтоварва от окислително-редукционната камера; димните газове, съдържащи отделените от биомасата влага, летливи вещества и газообразни продукти от частичната пиролиза, се отвеждат от окислително-редукционната камера и се подават в камера за доизгаряне, снабдена с горелки, където протича пълно изгаряне на газовете и съдържащите се в тях въглеводороди за получаване на допълнително количество топлинна енергия;
след отвеждане от камерата за доизгаряне димните газове се подават към високотемпературен топлообменник, където нагряват поток от рециркулационни димни газове, подавани обратно в окислително-редукционната камера;
от високотемпературния топлообменник димните газове преминават през втори топлообменник, свързан с цикъл за получаване на електрическа и топлинна енергия, където потокът от димни газове нагрява агент, използван в цикъла;
потокът от димни газове, напускащ втория топлообменник, се разделя на два потока, като единият от тях представлява споменатият поток от рециркулационни димни газове, който, след отделяне на съдържащата се в него влага, се подава към високотемпературния топлообменник за предварително нагряване, след което се подава обратно в окислително-редукционната камера;
другият поток от димни газове се използва за частично изсушаване на изходния раздробен материал от биомаса преди подаването му в окислително-редукционната камера.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че окислителната атмосфера в горната част на окислително-редукционната камера, в която се извършва частична пиролиза на биомасата, е с излишък на кислород до 10 %.
3. Метод съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че окислително-редукционната камера работи в условия на подналягане в границите от 80 до 100 kPa (abs).
4. Метод съгласно претенции 1, 2 и 3, характеризиращ се с това, че окислително-редукционната камера е цилиндрична ротационна камера, в която материалът от биомаса се движи в противоток на димните газове, като скоростта на газовия поток е по-ниска от скоростта на биомасата.
5. Метод съгласно претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че времето на престой на биомасата в окислително-редукционната камера е между 0,5 и 2,5 h в зависимост от вида на биомасата и нейните свойства.
6. Метод съгласно претенции от 1 до 5, характеризиращ се с това, че след разтоварване от окислително-редукционната камера полученият отпадъчен продукт във вид на биовъглища се брикетира.
7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че отведените от окислително-редукционната камера димни газове се подлагат на очистване от увлечени с газа прахови частици, преди да постъпят в камерата за доизгаряне.
8. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че минималното време на престой на димните газове в камерата за доизгаряне е 2 s.
9. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че цикълът за получаване на електрическа и топлинна енергия е Органичен цикъл на Ранкин.
10. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че цикълът за получаване на електрическа и топлинна енергия е парен цикъл.
BG111209A 2012-05-21 2012-05-21 Метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса BG66706B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111209A BG66706B1 (bg) 2012-05-21 2012-05-21 Метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111209A BG66706B1 (bg) 2012-05-21 2012-05-21 Метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111209A BG111209A (bg) 2013-11-29
BG66706B1 true BG66706B1 (bg) 2018-07-31

Family

ID=50114030

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111209A BG66706B1 (bg) 2012-05-21 2012-05-21 Метод за получаване на електрическа и топлинна енергия от биомаса

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66706B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG111209A (bg) 2013-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2515307C1 (ru) Способ и устройство для пиролиза и газификации биомассы с использованием двух взаимно соединенных печей
RU2134713C1 (ru) Способ газификации порошкообразного твердого углеродистого топлива и устройство для его осуществления, интегрированный способ получения энергии
US3852048A (en) Process for producing industrial fuel from waste woody materials
CN101787291B (zh) 褐煤高效快速热解方法
AU2008215182B2 (en) Drying and gasification process
CN101113344B (zh) 一种油页岩综合利用工艺
RU2505588C2 (ru) Топливо, способ и установка для получения тепловой энергии из биомассы
US9663719B1 (en) Systems, apparatus and methods for optimizing the rapid pyrolysis of biomass
CN104804775B (zh) 生活垃圾热解气化生产可燃气的方法和系统
JP2002543268A (ja) 木材残渣を炭化して活性炭を製造する方法
RU2749040C2 (ru) Способ и устройство для газификации биомассы
CN103740389A (zh) 低阶煤梯级利用的多联产工艺
CN101012384A (zh) 以生物质为原料气化制备燃气的方法和装置
CN102732274A (zh) 以燃煤热风炉作为供热的褐煤干馏方法
US9719020B1 (en) Systems, apparatus and methods for optimizing the pyrolysis of biomass using thermal expansion
US9217110B1 (en) Systems, apparatus and methods for optimizing the production of energy products from biomass
WO2009025569A1 (en) Method for producing synthesis gas and semi-coke from organic biomass and device for carrying out said method
CN204607940U (zh) 生活垃圾热解气化生产可燃气的系统
US20150315474A1 (en) Method for performing pyrolysis and a pyrolysis apparatus
RU2408820C1 (ru) Установка для мультифазового пиролиза органического сырья
CN102732275A (zh) 以燃煤热风炉作为供热的褐煤干馏装置
RU104672U1 (ru) Установка для переработки твердых отходов
WO2012133549A1 (ja) 湿潤原料供給設備及び湿潤原料を用いたガス化複合発電システム
CN210193786U (zh) 一种农林废弃物低温热解高热值颗粒燃料生产设备
RU106246U1 (ru) Установка для переработки органического сырья