BG66672B1 - Понтонна лодка - Google Patents
Понтонна лодка Download PDFInfo
- Publication number
- BG66672B1 BG66672B1 BG111228A BG11122812A BG66672B1 BG 66672 B1 BG66672 B1 BG 66672B1 BG 111228 A BG111228 A BG 111228A BG 11122812 A BG11122812 A BG 11122812A BG 66672 B1 BG66672 B1 BG 66672B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- pontoon
- boat
- central
- horizontal
- pontoons
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02E—REDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
- Y02E10/00—Energy generation through renewable energy sources
- Y02E10/20—Hydro energy
Landscapes
- Bridges Or Land Bridges (AREA)
- Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)
Abstract
Понтонната лодка се състои от платформа (1), централен понтон (2) и четири външни понтони (3), разположени по двойки успоредно и симетрично на надлъжната ос на централния понтон (2) от двете му страни, и е снабдена с четири мотора за придвижване (непоказани на фигурата), като платформата (1) обхваща централния понтон (2) и външните понтони (3), при което хоризонталната площ на централния понтон (2) е по-голяма съответно от хоризонталната площ на всеки от външните понтони (3) на лодката, а дъното на централния понтон (2) е в равнина, по-ниска от равнината на дъната на външните понтони (3), като понтонната лодка е снабдена с четири хоризонтални кормила съответно предно ляво (4), предно дясно (5), задно ляво (6) и задно дясно (7), монтирани шарнирно съответно върху четири хоризонтални тръбни части (8, 9, 10 и 11) и едно вертикално кормило (12), монтирано шарнирно върху задна вертикална тръбна част (13). Централният понтон (2) е снабден и с надлъжен отвор (14) за подвижен вертикален кил.
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до понтонна лодка, която изпълнява функциите на самоходна носеща конструкция на силови хидросистеми. Понтонната лодка ще се използва при поддържане на хидроенергийни системи в горния, най-бърз воден слой на речни, морски и канални течения, както и на приливите и отливите в големи водни басейни, при което хидроенергийните системи могат да са хидрокинетични електроцентрали, хидрокинетични водни помпи, водовъртежни електроцентрали, водовъртежни водни помпи, електроцентрали на морски вълни и различни други хидросилови системи.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са различни видове понтонни лодки, като много малко от тях са специално проектирани като самоходни носещи платформи на хидроенергийни системи, оползотворяващи естествената кинетична енергия на линейни безнапорни водни течения, на водни вълни, както и енергията на водовъртежи, поддържани от естествените кориолисови сили, породени от въртенето на земята.
Хидроенергийните системи, които са монтирани стационарно върху неподвижно закрепени към дъното и/или бреговете понтонни лодки са частично или напълно потопени във водата и заедно с понтонните лодки са подложени на различни видове ротационни, възвратно-постъпателни и други сили, които поставят високи изисквания към понтонните лодки за стабилност и ориентация. Неподвижно закрепените понтонни лодки не позволяват пълноценното използване на кинетичната енергия на течащата вода, която е най-голяма в горния воден слой и далече от бреговете на водния басейн. Известно е, че водното ниво ежедневно и сезонно е променливо в голям диапазон както при крайбрежните приливи и отливи, така и при реките.
Необходимо е решение, което позволява понтонната лодка да заема позиция не само в горния слой във водата, но и такава пространствена ориентация, чрез която се получава максимално оползотворяване на водната енергия от монтираните хидроенергийни съоръжения.
От публикация [1] на британски изобретатели е известен несамоходен хидроелектрически генериращ апарат, чието оптимално положение във водно (приливно-отливно) течение се поддържа чрез управление на водонапълването на кухи понтонни поплавъци. Такъв вид управление оскъпява стойността на плаващите понтони, усложнява ги и значително затруднява обслужването им. Освен това чрез управление на водонапълването на кухи понтонни поплавъци се черпи значително количество енергия за изпълнение на управленските функции.
Едно по-ефективно решение за управлението на плаваща понтонна лодка е известно от патент на САЩ [2]. Плаващата понтонна лодка е предвидена с обща дължина от 5.4 до 9.6 ш и се състои от платформа, централен понтон и външни понтони от двете му страни, и е снабдена с мотор за придвижване. Платформата обхваща централния понтон и външните понтони, при което централният понтон е монтиран по-ниско от външните понтони и ширината му, както и напречното му сечение са по-големи съответно от ширината и напречните сечения на всеки от външните понтони. Така се оформя напречно сечение на понтонната лодка с приблизително Vобразна форма. Предвидено е понтонната лодка да се преоформя чрез преместване на страничните (външни) понтони заедно с допълнителни плоскости, монтирани към всеки понтон. Това дава възможност понтонната лодка да бъде по-стабилна както на ход с различни скорости, така и закотвена спрямо водното течение. Допълнителните плоскости могат да си променят ъглите спрямо хоризонта така, че да повдигат предната част на лодката над водата при бърз ход - плисиране. Това решение не позволява само с промени на формата на напречното сечение (чрез допълнителните плоскости) да се регулират страничните, надлъжните и диагоналните наклони на понтонната лодка както при ход на понтонната лодка с различни скорости, така и при закотвено положение. Освен това понтонната лодка не е снабдена със стабилизиращ вертикален кил и мачта с платна за безмоторно ветроходно движение.
Описания на издадени патенти за изобретения № 06.1/15.06.2018
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде нескъпа понтонна лодка за хидроенергийни системи, чиито странични, надлъжни и диагонални наклони да могат да се регулират както при ход, така и при закотвено положение във водно течение и да заема необходимата оптимална ориентация по трите оси на пространствената координатна система. Същевременно да е достатъчно стабилна на вода и да използва ефективно мачта с платна за безмоторно ветроходно движение.
Задачата се решава чрез понтонна лодка, състояща се от платформа, централен понтон и външни понтони, разположени успоредно на надлъжната ос на централния понтон от двете му страни, и е снабдена с най-малко един мотор за придвижване, като платформата обхваща централния понтон и външните понтони, характеризираща се с това, че външните понтони са четири на брой и са разположени по двойки една след друга симетрично на надлъжната ос на централния понтон, при което хоризонталната площ на централния понтон е по-голяма съответно от хоризонталната площ на всеки от външните понтони на лодката, а дъното на централния понтон е в равнина, по-ниска от равнината на дъната на външните понтони, като понтонната лодка е снабдена с четири хоризонтални кормила, съответно предно ляво, предно дясно, задно ляво и задно дясно, монтирани шарнирно върху четири хоризонтални тръбни части и едно вертикално кормило, монтирано шарнирно върху задна вертикална тръбна част.
В едно предпочитано изпълнение на понтонна лодка кормилата са с елипсовидни напречни сечения.
В друго предпочитано изпълнение понтонната лодка е снабдена с четири извънбордови електрически мотори.
В друго предпочитано изпълнение на понтонна лодка централният понтон е снабден с надлъжен отвор за подвижен вертикален кил.
В друго предпочитано изпълнение на понтонна лодка предните хоризонтални ляво и дясно кормила са с по-големи напречни сечения от задните хоризонтални ляво и дясно кормила.
Пояснение на приложената фигура
Фигурата представя план схема (поглед отгоре) на понтонна лодка съгласно изобретението.
Примерно изпълнение на изобретението
Понтонна лодка, състояща се от платформа 1, централен понтон 2 и четири външни понтони 3, разположени по двойки успоредно и симетрично на надлъжната ос на централния понтон 2 от двете му страни, и е снабдена с четири мотора за придвижване (непоказани на фигурата), като платформата 1 обхваща централния понтон 2 и външните понтони 3, при което хоризонталната площ на централния понтон 2 е по-голяма съответно от хоризонталната площ на всеки от външните понтони 3 на лодката, а дъното на централния понтон 2 е в равнина, по-ниска от равнината на дъната на външните понтони 3, като понтонната лодка е снабдена с четири хоризонтални кормила съответно предно ляво 4, предно дясно 5, задно ляво 6 и задно дясно 7, монтирани шарнирно съответно върху четири хоризонтални тръбни части 8,9,10 и 11 и едно вертикално кормило 12, монтирано шарнирно върху задна вертикална тръбна част 13.
Хоризонталните кормила 4, 5, 6 и 7, както и вертикалното кормило 12 са с елипсовидни напречни сечения.
Централният понтон 2 е снабден и с надлъжен отвор 14 за подвижен вертикален кил.
Предните хоризонтални кормила 4 и 5 са с по-големи напречни сечения от задните хоризонтални кормила 6 и 7.
Положителните и отрицателните ъгли на атака спрямо хоризонталната равнина на хоризонталните кормила 4, 5, 6 и 7 се променят в обхват от ± 75° ъглови градуси, а вертикалното кормило 12 се отклонява симетрично спрямо надлъжната ос на лодката в обхват от ± 65° ъглови градуси.
Най-горните повърхности на хоризонталните тръбни части 8, 9, 10 и 11 на понтонната лодка са разположени на не по-малко от 0.3 ш под водата, а горният край на задната вертикална тръбна част 13 е под нивото на най-долната част на централния понтон 2.
Описания на издадени патенти за изобретения № 06.1/15.06.2018
Предните хоризонтални кормила 4 и 5 на понтонната лодка са по-големи от задните хоризонтални кормила 6 и 7.
Използване на изобретението
Принципът на пространственото управление при използване на понтонната лодка съгласно изобретението е представен последователно чрез нейните основни ориентации в пространството.
Страничните наклони (леви и десни кренове спрямо надлъжната ос на понтонната лодка) се постигат посредством хоризонталните кормила 4, 5, 6 и 7 по следния начин: Когато десните кормила 5 и 7, гледани спрямо посоката на предния ход на лодката са преместени с отрицателен ъгъл на атака спрямо хоризонта, а левите кормила 4 и 6 са преместени с положителен ъгъл на атака спрямо хоризонта, то цялата лодка се наклонява (кренира) на дясно. И обратно: Когато десните кормила 5 и 7 са преместени с положителен ъгъл на атака спрямо хоризонта, а левите кормила 4 и 6 са преместени с отрицателен ъгъл на атака спрямо хоризонта, то цялата лодка се наклонява (кренира) на ляво. И в двата описани случая страничните завъртания на лодката са около надлъжната й ос на симетрия.
Надлъжните наклони (напред и назад, спрямо напречната ос на лодката) се постигат отново посредством четирите хоризонтални кормила 4, 5, 6 и 7 по следния начин. Когато двете предни хоризонтални кормила 4 и 5 са преместени с отрицателен ъгъл на атака, а задните хоризонтални кормила 6 и 7 са преместени с положителен ъгъл на атака, то цялата лодка се наклонява напред. И обратно: Когато двете предни хоризонтални кормила 4 и 5 са преместени с положителен ъгъл на атака, а задните хоризонтални кормила 6 и 7 са преместени с отрицателен ъгъл на атака, то цялата лодка се наклонява назад. При този случай в зависимост от бързината на хода на понтонната лодка тя може частично да глисира над водата и да има по-малко съпротивление от триене. Наклоните на лодката спрямо диагоналите на мисления правоъгълник, образуван от центровете на тежестта на четирите хоризонтални кормила 4, 5, 6 и 7 наричаме диагонални наклони. Те се постигат посредством четирите хоризонтални кормила 4, 5, 6 и 7 по следния начин: Когато кормилата 4 и 7 са с положителен ъгъл на атака, а 5 и 6 са преместени с отрицателен ъгъл на атака, то наклонът на лодката е напред и наляво. И обратно: Когато кормилата 4 и 7 са с отрицателен ъгъл на атака, а 5 и 6 са преместени с положителен ъгъл на атака, то наклонът на лодката е назад и надясно.
Хоризонтално завъртане на лодката се осъществява чрез преместване на вертикалното кормило 12 около оста му по тръбна част 13, както е при всички конвенционални лодки.
Желаните наклони на лодката се постигат при подходящи ъгли на атака на хоризонталните кормила 4, 5, 6 и 7. За да се постигне баланс между действията на хоризонталните кормила в случай, че те са с различни площи, по-големите се отклоняват на по-малки ъгли на атака. Лодката може да постигне надлъжни, странични и диагонални наклони и когато някои от кормилата й остават в хоризонтално неутрално положение, а се отклоняват само останалите. В тези случаи наклоните са по-малки.
Стабилизацията на лодката по оста на течението става благодарение на нейния надлъжен и прибираем кил. Пак с него понтонната лодка се осигурява и срещу странично клатене. Прибираемият кил служи и за стабилизация на лодката при ветроходно движение.
Понтонната лодка съгласно изобретението се използва основно за поддръжка на различни хидросилови системи и хидроенергийни съоръжения като плаваща платформа за тях, която да ги ориентира по трите оси на пространствената координатна система.
Поради отличната стабилизация на лодката на нея могат да се монтират и вятърни турбини. В този случай е препоръчително да се направи автоматизирано и механизирано 3D управление на лодката, за да може тя да реагира автоматично в реално време. Не е необходимо такова управление на лодката, когато се ползва за монтаж на допълнителни фотоволтаични модули върху нея, независимо какви съоръжения за хидроенергийно производство тя поддържа.
Оптималните външни габарити на понтонната лодка съгласно изобретението са, когато общата й дължина превишава ширината й с 20-30%.
Когато имаме случай на свързани една след друга лодки, то лодката в план може да бъде близка по форма до квадрат. А когато имаме случай на свързани една до друга лодки, то лодката в план следва
Описания на издадени патенти за изобретения № 06.1/15.06.2018 да е с подходящи размери за оптимално разположение на хидроенергийните съоръжения под нея и върху нея така, че да се постига висока енергийна ефективност. Същото съображение е в сила и когато лодките са свързани помежду си матрично в редове и колони, или шахматно.
Съотношението между дължината и ширината на централния понтон 2 от една страна и височината му се изчисляват в зависимост от типа на хидроенергийните съоръжения, които носи лодката. По същите критерии се определят и размерите на външните понтони 3.
На централния понтон 2 могат да се монтират един или няколко малки стрелови крана и/или електротелфери, които да облекчават изваждането на съоръженията над водата при инспекции и/или ремонти на вода, както и за по-лесното придвижване на понтонната лодка във водата. Тези кранове се ползват и за начален монтаж на подводните хидроенергийни съоръжения на понтонната лодка.
Понтонната лодка може да има само един (централен) понтон 2, а хоризонталните й кормила 4, 5, 6 и 7 да са на странични конзоли, на които да са монтирани и хидроенергийни съоръжения. В този случай управляемостта и стабилността на лодката принципно не се променят. Понтонната лодка може да е сглобяема, за да се транспортира удобно със стандартно-габаритен автотранспорт и да се сглобява непосредствено до водата на брега или потопена във вода. Когато се свързват две или повече понтонни лодки, за да работят в обща хидроенергийна система, то тяхното съединяване е препоръчително да става във водата.
Хоризонталните кормила 4,5, 6, 7 и вертикалното кормило 12 е препоръчително да се произвеждат от стъклопласти, а останалата част от лодката може да е от метални листове с надеждно антикорозионно покритие, или да бъдат изработени от устойчиви на корозия материали.
Главно предимство на понтонната лодка е това, че тя има управление и стабилизация по трите взаимно перпендикулярни оси на пространствената координатна система, и на ход, и като закотвена във водно течение. По този начин се осигурява висока енергийна ефективност на хидроенергийните системи, които понтонната лодка носи.
Универсално предимство на понтонната лодка е и това, че тя е подходяща за различни дълбочини и скорости на водни течения, тъй като всичките й поплавъци са хидродинамично оптимизирани за минимално съпротивление както за движение във вода, така и като неподвижно закрепена във водно течение, при което се оказва минимално съпротивление на течението.
Важно предимство на изобретението е също и това, че при експлоатация на понтонната лодка се елиминира опасността от замърсяващи маслени субстанции под и над водата, тъй като понтонната лодка може да се движи на електрическа и/или ветрова тяга, а кормилата й могат да се управляват ръчно, или чрез механични и/или електрически немаслени агрегати.
Съществено предимство на понтонната лодката е и това, че поради отличната й управляемост и стабилизация, множество такива понтонни лодки-модули могат удобно да бъдат свързани с шарнирни връзки в общи енергийни системи - например хидрокинетичен и/или водовъртежен и/или вълнови хидроелектрически парк, както и смесени такива.
В случай, че понтонната лодка поддържа хидрокинетични турбинни електрогенератори, генерираната от тях енергия може да се използва за преместване на понтонната лодка на самоход към по-изгодни позиции във водата, както и сама да се прибира на защитени места при различни екстремни ситуации.
Claims (5)
1. Понтонна лодка, състояща се от платформа (1), централен понтон (2) и външни понтони (3), разположени успоредно и симетрично на надлъжната ос на централния понтон (2) от двете му страни, и е снабдена с най-малко един мотор за придвижване, като платформата (1) обхваща централния понтон (2) и външните понтони (3), при което дъното на централния понтон (2) е разположено под равнината на дъната на външните понтони (3) и ширината на централния понтон (2), както и напречното му сечение са по-големи съответно от ширината и напречните сечения на всеки от външните понтони (3), характеризираща се с това, че външните понтони (3) са четири на брой, като понтонната лодка е снабдена с четири хоризонтални кормила, съответно предно ляво (4), предно дясно (5), задно ляво (6) и задно дясно (7), монтирани шарнирно върху четири хоризонтални тръбни части съответно (8, 9, 10 и 11) и едно вер
Описания на издадени патенти за изобретения № 06.1/15.06.2018 тикално кормило (12), монтирано шарнирно върху задна вертикална тръбна част (13).
2. Понтонна лодка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че кормилата (4, 5, 6, 7 и 12) са с елипсовидни напречни сечения.
3. Понтонна лодка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че е снабдена с четири извънбордови електрически мотори.
4. Понтонна лодка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че централният понтон (2) е снабден и с надлъжен отвор (14) за подвижен вертикален кил.
5. Понтонна лодка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че предните хоризонтални ляво (4) и дясно (5) кормила са с по-големи напречни сечения от задните хоризонтални ляво (6) и дясно (7) кормила.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG111228A BG66672B1 (bg) | 2012-06-05 | 2012-06-05 | Понтонна лодка |
BG2222U BG1715U1 (bg) | 2012-06-05 | 2012-06-07 | Понтонна лодка |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG111228A BG66672B1 (bg) | 2012-06-05 | 2012-06-05 | Понтонна лодка |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG111228A BG111228A (bg) | 2013-12-31 |
BG66672B1 true BG66672B1 (bg) | 2018-05-15 |
Family
ID=49035960
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG111228A BG66672B1 (bg) | 2012-06-05 | 2012-06-05 | Понтонна лодка |
BG2222U BG1715U1 (bg) | 2012-06-05 | 2012-06-07 | Понтонна лодка |
Family Applications After (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG2222U BG1715U1 (bg) | 2012-06-05 | 2012-06-07 | Понтонна лодка |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (2) | BG66672B1 (bg) |
-
2012
- 2012-06-05 BG BG111228A patent/BG66672B1/bg unknown
- 2012-06-07 BG BG2222U patent/BG1715U1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG111228A (bg) | 2013-12-31 |
BG1715U1 (bg) | 2013-07-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US8668452B2 (en) | Floating device for production of energy from water currents | |
KR20120103641A (ko) | 부유 수중 지지 구조 | |
WO2015161921A1 (en) | Thermal solar power generation system | |
US10132051B2 (en) | Hybrid energy plant | |
KR102439586B1 (ko) | 풍력 발전소 | |
CN105587460B (zh) | 适用于洋流的发电装置 | |
CN114207218A (zh) | 浮动式防波堤结构 | |
US5027735A (en) | Kasipagan sail boat | |
CN111712629A (zh) | 一种提高低流速的动力装置 | |
CN206939004U (zh) | 一种自航式组合养殖船 | |
CN106864681A (zh) | 一种自航式组合养殖船 | |
JP2013002399A (ja) | 風力の一部を風上への推進力に利用することで、海底に係留しなくても風に流されない洋上風力発電用風車。 | |
WO2014167368A2 (en) | Unsinkable-stable unaffected from waves floating truss platforms | |
JP2003026075A (ja) | 可変喫水構造の河海両用船 | |
BG66672B1 (bg) | Понтонна лодка | |
CN101275534A (zh) | 可航移的水力发电 | |
ES2341311B2 (es) | Generador electrico submarino para al aprovechamiento de las corrientes de flujo bidireccional. | |
ES2607428B1 (es) | Buque para el transporte e instalación de unidades eólicas fuera costa | |
CN114104235A (zh) | 一种应用于船舶的推进装置及船舶 | |
WO2006018467A1 (es) | Sistema para captación a escala industrial de energía eólica instalable en el mar | |
KR101840705B1 (ko) | 다중 수직축 조류발전장치 및 이를 이용한 복합발전시스템 | |
EP2409913A1 (en) | Off-shore self-aligning floating wind turbine | |
CN103963775B (zh) | 一种潮间带自升式气垫工作平台 | |
CN215323199U (zh) | 一种海上浮式风电基础平台 | |
CN214296365U (zh) | 一种基于新能源的船体平衡装置 |