BG66477B1 - Предизбирач за стъпален регулатор на напрежение - Google Patents

Предизбирач за стъпален регулатор на напрежение Download PDF

Info

Publication number
BG66477B1
BG66477B1 BG110752A BG11075210A BG66477B1 BG 66477 B1 BG66477 B1 BG 66477B1 BG 110752 A BG110752 A BG 110752A BG 11075210 A BG11075210 A BG 11075210A BG 66477 B1 BG66477 B1 BG 66477B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
selector
vacuum arc
lever
quenching chamber
Prior art date
Application number
BG110752A
Other languages
English (en)
Other versions
BG110752A (bg
Inventor
Тони Грозданов
Original Assignee
"Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" Ад filed Critical "Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" Ад
Priority to BG110752A priority Critical patent/BG66477B1/bg
Publication of BG110752A publication Critical patent/BG110752A/bg
Publication of BG66477B1 publication Critical patent/BG66477B1/bg

Links

Landscapes

  • Arc-Extinguishing Devices That Are Switches (AREA)
  • Furnace Details (AREA)

Abstract

Предизбирачът се монтира към избирача на стъпалния регулатор и осигурява двукратно увеличаване на диапазона на регулиране. В тоководещия контур на предизбирача е включена вакуумна дъгогасителна камера (6). Тя е отворена по време на движението на подвижния контактен възел и се затваря след като подвижни контактни елементи (12) се допират до неподвижен контактен елемент (3) от известна конструкция. Има механизъм, който отваря и затваря вакуумната дъгогасителна камера по време на превключването. Той е съставен от лост (23) с ролка (24), опора (21), шарнирна връзка (25) с подвижен контакт (17) на вакуумната дъгогасителна камера (6) и контактна пружина. Възможно е хоризонтално разположение на вакуумната дъгогасителна камера. 4 претенции, 4 фигури

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до предизбирач за стъпален регулатор на напрежение, който регулира под товар напрежението на силови трансформатори.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е предизбирач за стъпален регулатор на напрежение /1/, съдържащ две вертикални изолационни рейки, на които са разположени неподвижни контактни елементи. Има и подвижен контактен възел, който се завърта от задвижваща изолационна рейка и осъществява токовата връзка между контакт К на избирача и посменно - с двата неподвижни контактни елемента. В някои трансформатори се налага стъпалният регулатор да се комплектова с полюсни резистори, които най-често се монтират под избирача.
Недостатък на този предизбирач е, че използването на възел с полюсни резистори оскъпява стъпалния регулатор и увеличава чувствително височината му.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде предизбирач за стъпален регулатор, който да елиминира необходимостта от използване на полюсни резистори.
Задачата е решена с предизбирач за стъпален регулатор на напрежение, съдържащ два неподвижни контактни елемента, монтирани на две вертикални изолационни рейки, неподвижен контактен елемент, свързан с контакт К на избирача и подвижен контактен възел, задвижван от изолационни рейки. Съгласно изобретението, последователно в токовата верига на подвижния контактен възел е присъединена вакуумна дъгогасителна камера, която е отворена по време на превключването и затворена в крайните положения, като до допиране на подвижните контактни пластини до съответния неподвижен контактен елемент, вакуумната дъгогасителна камера е отворена.
Един вариант на изпълнение е, когато вакуумната дъгогасителна камера е монтирана във вертикално положение между долен носач и горен носач, изолирани помежду си. Двата носача имат опашки, към които има контактни пластини с шпилки и контактни пружини. Така при затворена вакуумна дъгогасителна камера контактът К на избирача е свързан със съответния неподвижен контактен елемент. На горния носач е закрепен механизъм за отваряне и затваряне на подвижния контактен елемент на вакуумната дъгогасителна камера. Механизмът е съставен от лост, лагерован чрез ос към вилка на горния носач, като към едното рамо на лоста е монтирана ролка, контактуваща с направляваща изолационна дъга, закрепена между двете носещи изолационни рейки. На другото рамо на лоста има ос, която влиза в продълговат отвор на специален болт с правоъгълна глава. Този болт е закрепен към подвижния контактен елемент на вакуумната дъгогасителна камера, който е свързан към горния носач чрез накрайник и гъвкава връзка. На края на лоста има опашка, като между нея и опашката на горния носач е монтирана контактна пружина.
При друг вариант, вакуумната дъгогасителна камера е монтирана хоризонтално между ляв носач и десен носач. На опашките на тези носачи са установени друг вид контактни пластини.
Предимство на предизбирача за стъпален регулатор е, че разрядът на капацитивните заряди става във вакуумната дъгогасителна камера, поради което няма звукови ефекти и замърсяване на маслото. Избягва се необходимостта от полюсни резистори.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на предизбирача за стъпален регулатор на напрежение съгласно изобретението е показано на приложение фигури, от които:
фигура 1 представлява надлъжен разрез през една фаза на тоководещия контур на предизбирач с включена в него вакуумна дъгогасителна камера, като разположението на вакуумната дъгогасителна камера е вертикално;
фигура 2 - поглед отгоре на контактната система на предизбирача от фиг. 1;
фигура 3 - разгъвка на управляващата дъга от фиг. 1 и фиг. 2 и взаимодействието й с контактната система;
66477 Bl фигура 4 - надлъжен разрез през тоководещия контур на предизбирача с хоризонтално разположена вакуумна дъгогасителна камера.
Примери за изпълнение на изобретението
Предизбирачът, съгласно изобретението, има две носещи вертикални изолационни рейки 1 и 2 (фиг. 1 и 2), на които в една равнина са монтирани два неподвижни контактни елемента 3 и 4. С 5 е означен т.нар. контакт К, който по известен начин е свързан с избирана на стъпалния регулатор. Вакуумната дъгогасителна камера 6 е закрепена между горен носач 7 и долен носач 8, изолирани един спрямо друг. Двата носача 7 и 8 са монтирани чрез болтове към две задвижващи изолационни рейки 9. На фигурите е показана контактната система на еднофазен предизбирач. При трифазен предизбирач има още две такива фази, разположени етажно една под друга. Двете рейки 1 и 2 са укрепени помежду си по известен начин чрез изолационна опора 10.
На опашка 11 на долния носач 8 са монтирани две контактни пластини 12, притиснати чрез шпилки 13 и пружини 14 към контакта 5 и опашката 11. Така се осъществява токовата връзка между контакта 5 и неподвижния контактен елемент 15 на вакуумната дъгогасителна камера 6. По аналогичен начин е реализирана и токовата връзка между опашка 16 на горния носач 7 и неподвижния контактен елемент 3 (респективно 4). Носачът 7 е свързан към подвижния контактен елемент 17 на вакуумната дъгогасителна камера 6 чрез накрайник 18 и гъвкава връзка 19. Към контактния елемент 17 е присъединен профилен болт 20 с правоъгълна глава и продълговат отвор. Към вилка 21, свързана с горния носач 7 е лагерован чрез ос 22 лост 23. На единия си край този лост има ролка 24 (или търкалящо лагерче). На другия край на лоста 23 е монтирана ос 25, която влиза в продълговатия отвор на болта 20. Между опашка 26 на лоста 23 и опашка 27 на горния носач 7 е закрепена контактна пружина 28. Между двете рейки 1 и 2 е монтирана направляваща дъга 29, чрез опашки 30. Вътрешното устройство на вакуумната дъгогасителна камера е известно и тук няма да се обяснява.
Действието на контактния възел от фиг. 1 и фиг. 2 може да се обясни като се използва и фиг. 3. Означенията на позициите са същите, но положението на неподвижните контактни елементи 3 и 4 е показано на по-високо ниво.
Превключването на предизбирача от контактния елемент 3 на контактния елемент 4 започва със завъртане на задвижващите рейки 9 по дъга от известен непоказан механизъм. Така се завърта и целият подвижен контактен възел, съдържащ вакуумната дъгогасителна камера б. В изходно положение (поз. с) ролката 24 е слязла от направляващата дъга 29 и вакуумната дъгогасителна камера е затворена. След завъртане на малък ъгъл (поз. Ь) ролката 24 започва да се движи по профила на дъгата 29 и вакуумната дъгогасителна камера се отваря. Едва след това подвижните контактни пластини 12 се отделят от неподвижния контактен елемент 3 (поз. а). По-важен е процесът на включване (последователност а-Ьс), при който се гарантира, че подвижните контактни пластини 12 се допират до контактния елемент 3 и едва след това се затваря вакуумната дъгогасителна камера 6. Така изпразването на натрупания капацитивен заряд става във вакуумната дъгогасителна камера, което е безшумно и не замърсява маслото. При поголеми номинални токове може да се използва и паралелна контактна верига, разположена под тази на фиг. 1. Контактните елементи на добавения възел трябва да са тесни, тъй като включването им ще става в интервала Ь-с.
Друг пример на изпълнение е показан на фиг. 4. При този вариант вакуумната дъгогасителна камера 6 е монтирана хоризонтално. В случая се намалява височината на подвижния контактен възел за сметка на известно увеличаване на размера в радиална посока. Всички повтарящи се позиции от фиг. 1 и фиг. 2 са със същите номера. Тук има ляв носач 31 и десен носач 32. На двете опашки 33 и 34 на носачите са разположени контактни пластини 35 с друга форма. Шпилки 36 са също други, докато контактните пружини 14 са същите. За да се монтират шпилките 36 в носачите 31 и 32 трябва да има отвори, показани схематично с прекъснати линии. Възможни са и други варианти на монтаж. Механизмът за отваряне и затваряне на вакуумната дъгогасителна камера
66477 Bl е аналогичен на този от фиг. 1. Направляваща дъга 37 е с друга форма, но действието при превключване е същото. За да работи нормално механизмът от фиг. 4, в двете носещи рейки 1 и 2 е изрязан канал 38.
Възможни са и други варианти, като например наклонено монтиране на вакуумната дъгогасителна камера или използване на две неподвижни вакуумни дъгогасителни камери, монтирани към рейките при крайните положения. Те трябва да са нормално отворени по време на движението на подвижния контактен възел и да се затварят в крайно положение. Тези варианти са по-сложни.
Направляващата дъга 29 може да има само две гърбици в крайните положения. Така ще се намали пътят на търкаляне на ролката 24, но ще се увеличи броят на изключването и включването на вакуумната дъгогасителна камера.

Claims (4)

1. Предизбирач за стъпален регулатор на напрежение, съдържащ два неподвижни контактни елемента, монтирани на две вертикални изолационни рейки, неподвижен контактен елемент, свързан с контакт К на избирач и подвижен контактен възел, задвижван от изолационни рейки, характеризиращ се с това, че последователно в токова верига на подвижния контактен възел е присъединена вакуумна дъгогасителна камера (6), която е отворена по време на превключването и е затворена в крайните положения, като до допиране на подвижните контактни пластини (12) до неподвижния контактен елемент (3 или 4) вакуумната дъгогасителна камера (6) е отворена.
2. Предизбирач за стъпален регулатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вакуумната дъгогасителна камера (6) е монтирана вертикално между долен носач (8) с опашка (11) и горен носач (7) с опашка (16), като на опашките (11 и 16) са разположени контактни пластини (12) с шпилки (13) и контактни пружини (14), а на горния носач (7) е закрепен механизъм за отваряне и затваряне на подвижния контактен елемент (17) на вакуумната дъгогасителна камера (6).
3. Предизбирач за стъпален регулатор съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че механизмът за отваряне и затваряне на вакуумната дъгогасителна камера (6) е съставен от лост (23), лагерован чрез ос (22) към вилка (21) на горния носач (7), като към едното рамо на лоста (23) е монтирана ролка (24), контактуваща с направляваща профилна дъга (29), а другото рамо на лоста (23) е свързано чрез ос (25) към продълговат отвор на специален болт (20), присъединен към подвижния контактен елемент (17) на вакуумната дъгогасителна камера (6) чрез накрайник (18) и гъвкава връзка (19), а между опашка (26) на лоста (23) и опашка (27) на горния носач (7) е свързана контактна пружина (28).
4. Предизбирач за стъпален регулатор съгласно претенции 1 и 3, характеризиращ се с това, че вакуумната дъгогасителна камера (6) е монтирана хоризонтално между ляв носач (31) и десен носач (32), като към опашки (33,34) на двата носача (31, 32) са установени контактни пластини (35) с шпилки (36) и контактните пружини (14).
BG110752A 2010-09-15 2010-09-15 Предизбирач за стъпален регулатор на напрежение BG66477B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110752A BG66477B1 (bg) 2010-09-15 2010-09-15 Предизбирач за стъпален регулатор на напрежение

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110752A BG66477B1 (bg) 2010-09-15 2010-09-15 Предизбирач за стъпален регулатор на напрежение

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110752A BG110752A (bg) 2012-06-29
BG66477B1 true BG66477B1 (bg) 2014-12-30

Family

ID=46935222

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG110752A BG66477B1 (bg) 2010-09-15 2010-09-15 Предизбирач за стъпален регулатор на напрежение

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66477B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG110752A (bg) 2012-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20140159847A1 (en) On-load tap changer
KR101430542B1 (ko) 전환 장치
RU2221301C2 (ru) Нагрузочный селектор
RU2699820C2 (ru) Переключательное устройство для регулировочного трансформатора, в частности переключатель полярности
JP5872487B2 (ja) フリーホイール部品を備えたタップ切換器
US9257246B2 (en) Stepping switch with vacuum switching tubes
BG66477B1 (bg) Предизбирач за стъпален регулатор на напрежение
US10176919B2 (en) Electrical switching system for a three-phase network
EP3171373B1 (en) On-load tap changing device
JP5276961B2 (ja) 負荷時タップ切換器
JP2016139701A (ja) 負荷時タップ切換装置
BG113217A (bg) Мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с изолирани фази
RU2016149309A (ru) Переключающее устройство для ступенчатого трансформатора и способ работы такого переключающего устройства
JP6611791B2 (ja) 制御変圧器用の切換装置、特に予備選択器
CN104916491B (zh) 永磁式真空有载分接开关
BG66475B1 (bg) Стъпален регулатор на напрежение с вакуумни дъгогасителни камери за страничен монтаж на трансформатора
BG113238A (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение от колонков тип
BG67287B1 (bg) Контактна система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение
BG113215A (bg) Контактна система на мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с вакуумни дъгогасителни камери
BG113378A (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение колонков тип
BG65708B1 (bg) Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение
JP2002124422A (ja) 負荷時タップ切換器
BG67470B1 (bg) Стъпален регулатор на напрежение за разпределителни трансформатори
BG112741A (bg) Еднофазен мощностен превключвател с три вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение колонков тип
BG113240A (bg) Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение