BG66409B1 - Метод и устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода - Google Patents

Метод и устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода Download PDF

Info

Publication number
BG66409B1
BG66409B1 BG109971A BG10997107A BG66409B1 BG 66409 B1 BG66409 B1 BG 66409B1 BG 109971 A BG109971 A BG 109971A BG 10997107 A BG10997107 A BG 10997107A BG 66409 B1 BG66409 B1 BG 66409B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
module
water
purification
silver
copper
Prior art date
Application number
BG109971A
Other languages
English (en)
Other versions
BG109971A (bg
Inventor
Александър КОЛЕВ
Мими КОЛЕВА
Original Assignee
Мими КОЛЕВА
Александър КОЛЕВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Мими КОЛЕВА, Александър КОЛЕВ filed Critical Мими КОЛЕВА
Priority to BG109971A priority Critical patent/BG66409B1/bg
Priority to BG110390A priority patent/BG66410B1/bg
Publication of BG109971A publication Critical patent/BG109971A/bg
Publication of BG66409B1 publication Critical patent/BG66409B1/bg

Links

Landscapes

  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)

Abstract

Методът и устройството намират приложение във водопречистването, медицината, хранително-вкусовата промишленост, селското стопанство, животновъдството и бита. Методът включва комплекс от комбинирани екологични електрохимични и електрофизични методи за пречистване, дезинфекция и активиране на вода. Устройството за пречистване, дезинфекция и активация на вода включва последователно свързани с едем модула: комбиниран модул за генериране на атомен кислород и атомен водород (1), модул за медна йонизация (2), пречистващ модул (3), модул за сребърна йонизация (4), магнитен модул (5), пирамидален хармонизиращ модул (6), биологично активиращ модул (7), през които преминава подложената на пречистване вода. Постига се контролирано пречистване на химични, органични и микробиологични замърсявания. Регенерацията на катионита в пречистващия модул се извършва от атомен водород, отделян в комбинирана електролизна клетка от самата водна молекула. Хармонизира се и се активира водата, преминаваща през пирамида на принципа на резонанса. Използваните в тази технология безреагентни методи са взаимозависими, като се допълват и активират взаимно.@

Description

(54) МЕТОД И УСТРОЙСТВО ЗА ПРЕЧИСТВАНЕ, ДЕЗИНФЕКЦИЯ И АКТИВАЦИЯ НА ВОДА
Област на техниката
Методът и устройството за пречистване, дезинфекция и активиране на вода намират приложение във водопречистването, медицината, хранително-вкусовата промишленост, селското стопанство, животновъдството и бита.
Чрез тях могат да се обработят всички видове вода за лечебно-профилактични, спортнорехабилитационни, битови, мелиоративни и други цели.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод и апаратура за получаване на пречистена биологично активна лечебна вода - патент № BG 63719 В1 /1/.
Методът за получаване на пречистена биологично активна лечебна вода включва следните последователни етапи: магнитна обработка на водата с постоянно магнитно поле; йонна обработка на водата, при която вследствие на електролизата се отделят в нея медни и сребърни йони; пречистване и активиране на водата чрез преминаването й през слой от силикатни материали и слой от химически активиран зеолит и преминаване на водата през слой от планински кристали с биологично активиращ ефект.
Съгласно изобретението магнитното поле е знакопроменливо и пулсиращо. Йонната обработка се осигурява от две двойки медни и сребърни електроди, захранвани със знакопроменливо постоянно външно напрежение. След етапа на йонна обработка водата преминава през слой от йоннообменни материали с катионитни, филтриращи и активиращи свойства, по-специално химически активиран зеолит. Всички етапи след магнитната обработка на водата протичат в обсега на създаденото пресичащо ги магнитно поле.
Апаратурата за получаване на пречистена биологично активна лечебна вода включва: магнитен модул, йонизиращ модул, пречистващо активиращ модул, включващ слой от силикатни материали и химически активиран зеолит и модул от планински кристали.
Йонизиращият модул е свързан с електронен микропроцесорен управляващо-контролен модул. Йонизиращият, пречистващо-активиращият и модулът от планински кристали, са разпо5 ложени в обсега на силовите линии на магнитното поле, създадено в магнитния модул и са ориентирани така, че протичащият през тях поток да бъде перпендикулярен на магнитните силови линии.
Досега са известни методи за регенерация на католит, чрез няколкочасов контакт на катионита с разтвор на натриев хлорид или водородна киселина, при което натриевите или водородните йони изместват адсорбираните в катионита замърсители, след което следва промивка на катионита с чиста вода - В. Л. Филипчук Злектрохимическое изменение величин pH и Eh при очистке водм, содержащей йонь! тяжелмх металлов (Автореф. дис., канд. техн. наук, Киев 1980 г.) - /2/.
Характерно за известните метод и апаратура е, че не могат контролирано да отстранят от водата замърсители като тежки метали (желязо, манган, олово, магнезий, кадмий и др.), органични съединения, нитрати, амоняк и др., които се срещат все по често в суровата вода; катионита трябва да се регенерира с реагенти като, натриев хлорид или водородни киселини, което допълнително замърсява промивните води със соли или анионни остатъци, което е характерно за химическите реагентни методи, нужни са допълнителни съоръжения за регенерация - резервоар за разтвор на натриев хлорид и помпа; изискването йонизиращият, пречистващо-активиращият и биологично активиращият модул да са разположени в обсега на силовите линии на магнитното поле, затруднява обслужването, ревизията, подмяната на работните електроди, регенерацията и промивката на пречистващо-активиращия модул; обработката на водата в електролизна клетка не унищожава болестотворните организми, намиращи се в нея.
Техническа същност на изобретението
Проблемът, който се решава с изобретението е да се създаде метод, който да включва комплекс от комбинирани екологични, електрохимични и електрофизични операции за пречистване, дезинфекция и активиране на вода и
66409 Bl да няма изброените по-горе характерни качества на известните .методи.
Този метод за пречистване, дезинфекция и активация на вода, при работен режим филтрация, обхваща следните операции: магнит- 5 на обработка на вода, захранване с напрежение, йонизиране на вода с медни йони, йонизиране на вода със сребърни йони, механично и химично пречистване чрез преминаване на водата през двуслоен филтър - слой от кварцов пясък и слой от катионитни йонообменни материали - зеолит, преминаване на водата през слой от планински кристали, характеризиращ се с това, че преди процесът на медна йонизация протича процес на електролиза на водата, който се захранва с напрежение, като при електролизата на водата се получават атомен кислород и атомен водород, след което водата преминава през двуслоен филтър, състоящ се от два слоя, като в първия слой, изграден от кварцов пясък, се извършва механичното пречистване на водата, а във втория слой, изграден от зеолит, се извършва и химичното й пречистване, следва процес на сребърна йонизация на водата, магнитна обработка на водата, хармонизиране и активиране на водата чрез преминаването й през пирамида и накрая преминаването й през слой от планински кристали, методът включва и режим на регенерация, при който атомният водород, получен при електролизата на водата в комбинирания модул преминава през двуслойния филтър, като регенерира зеолита.
При електролизата на водата за получаване на атомен кислород, замърсената вода се пречиства чрез самата водна молекула, като се получава по електрохимичен път атомен кислород, без да се използват химически реагенти. Замърсяванията във водата, като тежки метали, органични съединения, нитрати амоняк и др. контролирано се окисляват анодно чрез атомен кислород, получаван върху повърхността на титанови електроди в електролизната клетка до образуването на газообразни вещества, като въглероден двуокис, амоняк или неразтворими съединения.
Пречистената по този метод вода се хармонизира и активира чрез преминаването й през активното сечение на пирамида - на 1/3 от височината, в тръба пресичаща под ъгъл пирамидата, при което в нея се индуцират енергии, които генерира пирамидата, по подобие на индуцирането на електрически ток в ротора на генератор при пресичането на магнитното поле на статора, като след това преминава през слой от планински кристали и постъпва в резервоар за чиста вода.
Хармонизирането и активирането на пречистената чрез този метод вода, се изразява в промяна на физикохимичните й свойства - не се окислява на светлина независимо от концентрацията на сребърни йони, не потъмнява до черен цвят и не се утаява, докато за всички сребърни съединения и сребърни йони разтворени във вода е характерно, че се окисляват на светлина до черен цвят и се утаяват.
Регенерацията на зеолита се осъществява с атомен водород от самата водна молекула, който се получава в електролизна клетка, върху повърхността на титанови електроди при режим регенерация.
При режим регенерация водата се третира със следните операции: електролиза на чиста вода от резервоара за чиста вода за получаване на атомен водород; преминаване на водния поток с атомен водород, който регенерира зеолита през двуслойния филтър. Този процес се извършва при замърсяване на зеолита при режим филтрация, което се установява от повишаване на проводимостта на водата след механичното и химичното й пречистване.
Този метод е икономичен, не са нужни резервоар за разтвор на натриев хлорид и помпа, екологично чист - изключва замърсяванията на водата с анионни остатъци, което е характерно за химическите реагентни методи и лесно се автоматизира.
Съгласно изобретението устройството за реализиране на метода за пречистване, дезинфекция и активация на вода, включва следните модули: магнитен модул, захранващ модул, модул за медна и сребърна йонизация, пречистващ модул и модул с планински кристали, характеризиращо се с това, че включва комбиниран модул, който се намира преди модулът за медна и сребърна йонизация, разделен на два отделни модула - модул за медна йонизация и модул за сребърна йонизация, като между тях е свързан пречистващият модул, а модулът за сребърна йонизация е свързан с магнитния модул, който от своя страна е свързан с пирамидално-хармонизиращ
66409 Bl модул, свързан с модула от планински кристали, като устройството включва и захранващият и управляващо-контролен модул, който е свързан с комбинирания модул, с модула за медна йонизация и с модула за сребърна йонизация. 5
Съгласно изобретението, комбинираният модул представлява електролизна клетка от полимерни материали за генериране на атомен кислород и атомен водород, с комбиниран режим на работа, като корпусът е с правоъгълно сечение, с щуцери на вход и изход, при което единият от титаниевите електроди е плосък, има П-образно сечение и е разположен на дъното и двете странични плоскости на клетката, като върху него перпендикулярно на дъното, в полимерни гребени са разположени в пакет другите перфорирани титаниеви електроди, като щуцерите на входа и на изхода на клетката са с конусообразно сечение, при което щуцерът на входа има отвори за фланшова връзка с корпуса на клетката, като към него е прикрепен целият електроден пакет с електрически изводи за захранване на електродите, които са свързани със захранващия и управляващо-контролен модул, който представлява микропроцесорен контролер.
Модулът за медна йонизация представлява електролизна клетка за медна йонизация, с корпус от полимерни материали с правоъгълно сечение с щуцери на вход и изход, и с полимерни гребени в горния и долния край на клетката, които оформят канали, в които вертикално са разположени пакетите медни електроди, като щуцерите на входа и на изхода на клетката, са с конусообразно сечение, при което щуцерът на входа има отвори за фланшова връзка с корпуса на клетката, като към щуцера е прикрепен целият електроден пакет с електрически изводи за захранване на електродите, които са свързани със захранващия и управляващо-контролен модул.
Пречистващият модул се състои от филтърно тяло с два последователни слоя филтриращ материал: пясъчен слой, където се задържат механичните замърсявания и катионитният йоннообменен слой - зеолит, където се задържат химичните замърсявания.
Модулът за сребърна йонизация представлява електролизна клетка, с корпус от полимерни материали с правоъгълно сечение с щуцери на вход и изход, с полимерни гребени в горния и долния край на клетката, които оформят канали, в които вертикално са разположени пакетите сребърни електроди, като щуцерите на входа и на изхода на клетката са с конусообразно сечение, при което щуцерът на входа има отвори за фланшова връзка с корпуса на клетката, като към щуцера е прикрепен целият електроден пакет с електрически изводи за захранване на електродите, които са свързани със захранващия и управляващо-контролен модул.
Магнитният модул включва магнитна система.
Пирамидално хармонизиращият модул представлява равностранна, квадратна пирамида, изградена от кварцово стъкло, или тръбна конструкция от медни тръби, с ъгъл 70° между двата околни ръба, с два златни паралелни основни ръба и с два сребърни паралелни основни ръба, със златен пръстен, намиращ се на сечението на 1/3 от височината на пирамидата, през който минава тръба от полимерен материал, пресичаща пирамидата.
Модулът от планински кристали е оформен като клетка от непроводящ материал, в която е поместен слой от планински кристали.
Предимствата на този метод са: контролирано пречистване на химични, органични и микробиологични замърсявания; регенерацията на зеолита в пречистващия модул се извършва от атомен водород, отделян в комбинирана електролизна клетка от самата водна молекула; хармонизиране и активиране на вода, преминаваща през пирамида; отделните модули имат независимо електронно управление и дават възможност да се сглоби инсталация с различен брой модули за пречистване на вода с разнообразни по вид и количество замърсители.
Използваните в тази технология безреагентни методи са взаимозависими, като се допълват и активират взаимно.
Описание на приложените фигури
На фигура 1 е показана обща схема на устройството за пречистване, дезинфекция и активация на вода.
Фигура 2 представлява поглед отгоре и напречен разрез на комбинирана електролизна клетка за генериране на атомен кислород и водород.
Фигура 3 представлява поглед отгоре и напречен разрез на електролизна клетка за мед50
66409 Bl на йонизация.
Фигура 4 представлява поглед отгоре и напречен разрез на електролизна клетка за сребърна йонизация.
Фигура 5 представлява пирамида. 5
Примери за изпълнение на изобретението
Както е показано на фигура 1, устройството за пречистване, дезинфекция и активация на вода се състои от осем модула: комбиниран модул за генериране на атомен кислород и атомен водород 1, модул за медна йонизация 2, пречистващ модул 3, модул за сребърна йонизация 4, магнитен модул 5, пирамидален хармонизиращ модул 6, модул от планински кристали 7, през които преминава подложената на пречистване вода и захранващ и управляващо-контролен модул 8.
Фигура 2 представлява поглед отгоре и напречен разрез на комбинирана електролизна клетка от полимерни материали, за генериране на атомен кислород и водород. Корпусът 9 е с правоъгълно сечение с щуцери на вход 10 и изход 11, с полимерни гребени 13 в горния и долния край на клетката, които оформят канали, в които вертикално са разположени паралелно подредени перфорирани електроди 14 от титан, като един от титановите електроди 12 има П-образно сечение и е разположен на дъното и двете странични плоскости на клетката; щуцерите на вход 10 и на изход 11 на клетката са с конусообразно сечение, с отвори за фланшова връзка с корпуса 9 на клетката, като към щуцера на вход 10 е прикрепен целият електроден пакет с електрически изводи за захранване на електродите, със знакопроменливо постоянно напрежение, свързани със захранващия и управляващо-контролен модул 8.
Фигура 3 представлява поглед отгоре и напречен разрез на електролизна клетка за медна йонизация от полимерни материали. Корпусът 15 е с правоъгълно сечение с щуцери на вход 16 и изход 17, с полимерни гребени 18 в горния и долния край на клетката, които оформят канали, в които вертикално са разположени пакетите от медни електроди 19. Щуцерите на входа 16 и на изхода 17 са с конусообразно сечение, като щуцерът на входа на клетката 16 има отвори за фланшова връзка с корпуса на клетката 15, при ко
А ето към щуцера на вход 16 е прикрепен целият електроден пакет 19 с електрически изводи за захранване на електродите, със знакопроменливо постоянно напрежение, свързани със захранващия и управляващо-контролен модул 8.
Фигура 4 представлява поглед отгоре и напречен разрез на електролизна клетка за сребърна йонизация от полимерни материали. Корпусът 20 е с правоъгълно сечение с щуцери на вход 21 и изход 22, с полимерни гребени 23 в горния и долния край на клетката, които оформят канали, в които вертикално са разположени пакетите от сребърни електроди 24. Щуцерите на входа 21 и на изхода 22 на клетката са с конусообразно сечение, като щуцерът на входа 21 има отвори за фланшова връзка с корпуса 20 на клетката, при което към щуцера 21 е прикрепен целият електроден пакет 24 с електрически изводи за захранване на електродите, със знакопроменливо постоянно напрежение, свързани със захранващия и управляващо-контролен модул 8.
Фигура 5 представлява равностранна квадратна пирамида, изградена от кварцово стъкло, с ъгъл 70°, между двата околни ръба 25, със златен основен ръб 26, златен основен ръб 27 и сребърен основен ръб 28, сребърен основен ръб 29, златен пръстен 30, монтиран на сечението на 1/3 от височината на пирамидата и тръба от полимерен материал 31 с вход 32 и изход 33, която пресича пирамидата под ъгъл и преминава през златния пръстен 30.
Приложение на изобретението
Устройството за реализиране на метод за пречистване, дезинфекция и активация на вода фиг. 1, работи по следния начин.
При работен режим филтрация, водата чрез помпа, непоказана на фигурата се подава в комбинирания модул 1 за получаване на атомен кислород и водород, като преминава през електролизна клетка фиг. 2 с плосък П-образен титанов електрод 12 и пакет от вертикални перфорирани електроди 14 от титан с комбиниран режим на работа, захранвани със знакопроменливо постоянно напрежение, които са свързани със захранващия и управляващо-контролен модул 8. Замърсяванията във водата се окисляват анодно от атомния кислород до газове, които излитат и неразтворими продукти, които по-късно се за50
66409 Bl рамидално-хармонизиращия модул 6 - фиг. 5 в тръба от полимерен материал 31, с вход 32 и изход 33, през златен пръстен 30, като пресича под ъгъл кварцовата пирамида, която е ориентирано в посока север-юг, като двата златни основни ръба 26 и 27, са перпендикулярни на посоката север-юг.
В този пирамидално-хармонизиращ модул 6, пресичайки пирамидалното поле, водата се хармонизира и активира, като в нея се индуцират енергии, които генерира пирамидата, по подобие на индуцирането на електрически ток в ротора на генератор при пресичането на магнитното поле на статора.
Хармонизирането и активирането на пречистената чрез този метод вода, се изразява в промяна на физикохимичните й свойства - не се окислява на светлина независимо от концентрацията на сребърни йони, не потъмнява до черен 20 цвят и не се утаява, докато за всички сребърни съединения и сребърни йони, разтворени във вода е характерно, че се окисляват на светлина до черен цвят и се утаяват.
Водният поток излизайки от пирамидата 25 преминава през модула от планински кристали 7 оформен като клетка от непроводящ материал, в която е поместен слой от планински кристали и постъпва в резервоар за чиста вода, който не е показан на фигурата.
При работния режим филтрация, зеолита от пречистващия модул 3 се замърсява, което се установява от повишаване на проводимостта на водата след механичното и химично пречистване в модул 3, тогава се преминава към режим регенерация, като чрез многопътния вентил на пречистващия модул 3 водният поток в модула се насочва отдолу нагоре и оттам в канал, а през комбинирания модул 1 - фиг. 2 преминава чиста вода от резервоара за чиста вода, като върху повърхността на титановите електроди 14 се отделя атомен водород, който с водния поток през многопътния вентил на пречистващия модул 3 регенерира зеолита, като измества всички замърсители, които той е адсорбирал.

Claims (7)

1. Метод за пречистване, дезинфекция и активация на вода, който обхваща следните държат в пречистващия модул 3. В този модул се отстраняват част от микроорганизмите и се намалява жизнеспособността на другите, което повишава проницаемостта на клетъчната им мембрана. По този начин е облекчен достъпът на сре- 5 бърните и медните йони до клетките на микроорганизмите в следващите етапи на въздействие.
След модул 1, водата преминава през модула за медна йонизация 2 фиг. 3, между паралелно подредени плоски медни електроди 19, зах- 10 ранвани със знакопроменливо постоянно напрежение, които са свързани със захранващия и управляващо-контролен модул 8. В тази електролизна клетка се отделят медни йони, като част от тях образуват флокули от меден хидроокис, 15 което се интензифицира от атомния кислород, постъпващ от модул 1, а останалата част преминава с водата към пречистващия модул 3.
Водата постъпва в пречистващия модул 3 през многопътен вентил, като преминава последователно през слой от кварцов пясък, където се задържат механичните замърсители и неразтворимите остатъци от окислителните процеси в модул 1 и през слой от зеолит, където се извършва финото пречистване на остатъчните химични замърсители, чрез адсорбция.
След това водата преминава през модула за сребърна йонизация 4 - фиг. 4, между паралелно подредени плоски сребърни електроди 24, захранвани със знакопроменливо постоянно 30 напрежение, които са свързани със захранващия и управляващо-контролен модул 8. В тази електролизна клетка във водата се отделят сребърни йони, които заедно с медните йони унищожават напълно заразяващите я микроорганизми. Така 35 при относително ниски концентрации на сребърни и медни йони във водата е налице бактерицидно въздействие върху широка гама от вируси, бактерии и алги, като легионелла, която не се унищожава от хлора, както и много други микро- 40 организми, които са резистентни към него. Към сребърните и медни йони досега не са открити резистентни микроорганизми.
Така обработената вода, преминавайки през магнитния модул 5 се подлага на въздейст- 45 вието на знакопроменливо постоянно магнитно поле, като се възстановява структурата й на течен кристал и се образуват многобройни комплекси от водни молекули. Пречистената, обеззаразена и структурирана вода преминава през пи- 50
66409 Bl полимерни материали, за генериране на атомен кислород и водород, като корпусът (9) е с правоъгълно сечение, с щуцери на вход (10) и изход (11), при което единият от титаниевите елек5 троди (12) е плосък, има П-образно сечение и е разположен на дъното и двете странични плоскости на клетката, като върху него перпендикулярно на дъното, в полимерни гребени (13) са разположени в пакет другите перфорирани тита10 ниеви електроди (14), като щуцерите на входа (10) и на изхода (11) на клетката са с конусообразно сечение, при което щуцерът на входа (10) има отвори за фланшова връзка с корпуса (9) на клетката, като към щуцера (10) е прикрепен 15 целият електроден пакет с електрически изводи за захранване на електродите, които са свързани със захранващия и управляващо-контролен модул (8), който представлява микропроцесорен контролер.
2. Устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода, което включва следните модули: магнитен модул, захранващ модул, модул за медна и сребърна йонизация, пречистващ модул и модул с планински кристали, характеризиращо се с това, че включва комбиниран модул (1), който се намира преди модулът за медна и сребърна йонизация, разделен на два отделни модула - модул за медна йонизация (2) и модул за сребърна йонизация (4), като между тях е свързан пречистващият модул (3), а модулът за сребърна йонизация (4) е свързан с магнитния модул (5), който от своя страна е свързан с пирамидално-хармонизиращ модул (6), свързан с модула от планински кристали (7), като устройството включва и захранващият и управляващо-контролен модул (8), който е свързан с комбинирания модул (1), с модула за медна йонизация (2) и с модула за сребърна йонизация (4).
3. Устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода съгласно претенция 2, характеризиращо се с това, че комбинираният модул (1) представлява електролизна клетка от
66409 Bl на клетката, като към щуцера (21) е прикрепен целият електроден пакет (24) с електрически изводи за захранване на електродите, които са свързани със захранващия и управляващо-контролен модул (8). 5
4. Устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода съгласно претенция 2, характеризиращо се с това, че модулът за медна йонизация (2) представлява електролизна клетка за медна йонизация, с корпус (15) от полимерни материали с правоъгълно сечение с щуцери на вход (16) и изход (17), и с полимерни гребени (18) в горния и долния край на клетката, които оформят канали, в които вертикално са разположени пакетите медни електроди (19), като 30 щуцерите на входа (16) и на изхода (17) на клетката, са с конусообразно сечение, при което щуцерът на входа (16) има отвори за фланшова връзка с корпуса (15) на клетката, като към щуцера (16) е прикрепен целият електроден 35 пакет (19) с електрически изводи за захранване на електродите, които са свързани със захранващия и управляващо-контролен модул (8).
5. Устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода съгласно претенция 2, 40 характеризиращо се с това, че модулът за сребърна йонизация (4) представлява електролизна клетка, с корпус (20) от полимерни материали с правоъгълно сечение с щуцери на вход (21) и изход (22), с полимерни гребени (23) в горния и 45 долния край на клетката, които оформят канали, в които вертикално са разположени пакетите сребърни електроди (24), като щуцерите на входа (21) и на изхода (22) на клетката са с конусообразно сечение, при което щуцерът на входа (21) има отвори за фланшова връзка с корпуса (20) операции: магнитна обработка на вода, захранване с напрежение, йонизиране на вода с медни йони, йонизиране на вода със сребърни йони, механично и химично пречистване чрез преминаване на водата през двуслоен филтър-слой от кварцов пясък и слой от катионитни йоннообменни материали-зеолит, преминаване на водата през слой от планински кристали, характеризиращ се с това, че преди процесът на медна йонизация протича процес на електролиза на водата, който се захранвас напрежение, като при електролизата на водата се получават атомен кислород и атомен водород, след което водата преминава през двуслоен филтър, състоящ се от два слоя, като в първия слой, изграден от кварцов пясък, се извършва механичното пречистване на водата, а във втория слой, изграден от зеолит, се извършва и химичното й пречистване, следва процес на сребърна йонизация на водата, магн итна обработка на водата, хармонизиране и ак- 20 тивиране на водата чрез преминаването й през пирамида и накрая преминаването й през слой от планински кристали, като методът включва и режим на регенерация, при който атомният водород, получен при електролизата на водата в комбинирания модул преминава през двуслойния филтър, като регенерира зеолита.
6. Устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода съгласно претенция 2, характеризиращо се с това, че пирамидално хармонизиращият модул (6) представлява равностранна, квадратна пирамида, изградена от 10 кварцово стъкло, с ъгъл 70° между двата околни ръба (25), със златен основен ръб (26), златен основен ръб (27) и сребърен основен ръб (28), сребърен основен ръб (29), златен пръстен (30), намиращ се на сечението на 1 /3 от височината на 15 пирамидата, тръба от полимерен материал (31) с вход (32) и изход (33).
7. Устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода съгласно претенция 2, характеризиращо се с това, че пирамидално хар- 20 монизиращият модул (6) представлява равностранна, квадратна пирамида, изградена от тръбна конструкция от медни тръби, с ъгъл 70° между двата околни ръба (25), със златен основен ръб (26), златен основен ръб (27) и сребърен основен ръб (28), сребърен основен ръб (29), златен пръстен (30), намиращ се на сечението на 1/3 от височината на пирамидата, тръба от полимерен материал (31) с вход (32) и изход (33).
BG109971A 2007-10-04 2007-10-04 Метод и устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода BG66409B1 (bg)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109971A BG66409B1 (bg) 2007-10-04 2007-10-04 Метод и устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода
BG110390A BG66410B1 (bg) 2007-10-04 2009-05-20 Метод и устройство за получаване на концентрирана биологично-активна лечебна вода

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109971A BG66409B1 (bg) 2007-10-04 2007-10-04 Метод и устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG109971A BG109971A (bg) 2009-07-31
BG66409B1 true BG66409B1 (bg) 2014-01-31

Family

ID=41059429

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109971A BG66409B1 (bg) 2007-10-04 2007-10-04 Метод и устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66409B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG109971A (bg) 2009-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7160448B2 (en) Non-chemical water treatment method and apparatus employing ionized air purification technologies
CA2729599C (en) Electrochemical system and method for the treatment of water and wastewater
US9688550B2 (en) Electrolytic apparatus and method for treating water to remove nitrates, phosphates, arsenates, and molecules of high molecular weight
US20020170816A1 (en) Non-chemical water treatment method and apparatus employing ionized air purification technologies for marine application
JP6266954B2 (ja) 液面プラズマ放電を利用した水処理装置
KR101162808B1 (ko) 수질정화용 에코반응조
KR101842552B1 (ko) 전해-탄소여과필터 및 이를 이용한 수처리장치
GB2515324A (en) Electrolytic advance oxidation processes to treat wastewater, brackish and saline water without hydrogen evolution
US20160167985A1 (en) Method for treating wastewater and device for carrying out said method
WO2012048425A1 (en) Treatment of a waste stream through production and utilization of oxyhydrogen gas
WO2014165998A1 (en) Treatment of a waste stream through production and utilization of oxyhydrogen gas
KR102168891B1 (ko) 전해흡착여과를 이용한 고도 수처리장치
US9296629B2 (en) Treatment of a waste stream through production and utilization of oxyhydrogen gas
KR102179427B1 (ko) 분자파괴장치 및 융합 탈이온을 적용한 농축수 패키지의 무방류 처리 시스템
BG66409B1 (bg) Метод и устройство за пречистване, дезинфекция и активация на вода
WO2013075240A1 (en) Treatment of a waste stream through production and utilization of oxyhydrogen gas
CN210635861U (zh) 可多程氧化及多级分解的实验室废水处理设备
CN103232128A (zh) 一种直饮水的生产方法
KR100490561B1 (ko) 전해를 이용한 살균기를 구비한 정수기
KR100411815B1 (ko) 전극을 이용한 유·무기물 함유폐수의 전기화학적유·무기물 제거방법 및 그 장치
JP2015123442A (ja) 排水処理機構
WO2011025183A2 (ko) 일체형 하수 재이용 장치
KR102213338B1 (ko) 융합 탈이온을 적용한 농축수 패키지의 무방류 처리 시스템
JP2003080264A (ja) 液体処理方法およびその装置
KR100436982B1 (ko) 전기산화를 이용한 정수처리장치