BG65576B1 - Състав на болкоуспокояващо средство, по-специалнопри главоболие и мигрена - Google Patents
Състав на болкоуспокояващо средство, по-специалнопри главоболие и мигрена Download PDFInfo
- Publication number
- BG65576B1 BG65576B1 BG106619A BG10661902A BG65576B1 BG 65576 B1 BG65576 B1 BG 65576B1 BG 106619 A BG106619 A BG 106619A BG 10661902 A BG10661902 A BG 10661902A BG 65576 B1 BG65576 B1 BG 65576B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- headache
- migraine
- composition
- pain
- natricum
- Prior art date
Links
Landscapes
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до фармацевтичен състав на болкоуспокоявящо средство, което по-специално е подходящо за успокояване на болката при главоболиеи мигрена. Съставът е комбинация от метамизолум натрикум от 400 до 800 mg, дротаверин от 10 до 20 mg и бромазепам от 1 до 3 mg, които действат в синергизъм взаимосвързано и увеличават ефекта от успокояване на болката при главоболие и мигрена до нейното по-бързо и пълно отзвучаване, както и отшумяване на съпътстващите болката явления.
Description
Изобретението се отнася до фармацевтичен състав на болкоуспокояващо средство и поспециално до средство за успокояване на болката при главоболие и при мигрена. Фармацевтичният състав съгласно изобретението е комбинация от познати компоненти, които действат в синергизъм взаимосвързано и увеличават ефекта от успокояване на болката при главоболие и мигрена до нейното по-бързо и по-пълно отзвучаване.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че около 50% от хората страдат малко или много от главоболие, независимо от тяхната възраст; пол или народност. Главоболието в повечето случаи е симптом на болест, а не болест, като причините за неговото появяване са изключително разнообразни. Различни видове дразнения въздействат на болковите рецептори в тъканите на главата и предизвикват главоболие като например: механични, термични, химични, а също патологични изменения, възникващи при нарушения в обмяната на веществата, при заболяване на вътрешни органи, ендокринни жлези, органи на слуха или зрението, при изменения на кръвното налягане, при органични и функционални заболявания на нервната система, както и при стрес, безсъние и др. подобни (Проф. д-р Леонид Улицки “Победете главоболието” изд. Хомо футурус, 2001, София). Съгласно същия източник основната част от болките в главата се дължат на функционални причини (около 90%), около 8% се дължат на проблеми в съдовата система и само около 2% са органични. Друг известен изследовател В. Н. Щок е предложил класификация на болките в главата по патогенен принцип в зависимост от механизма на развитие на болестта и нейните симптоми. И от тази патогенна класификация на болките в главата може да се направи също извода, че главоболието е твърде разнообразно по произход и проявление. Поради тази причина използваните лекарствени средства са голям брой и с различно действие, използват се съдоактивни препарати като анаприлин, резерпин, пироксан, папаверин, нифедипин, стугерон, 5 агапурин, троксевазин, пикамилон и др. подобни. При главоболие от мускулно напрежение се използват аналгетици и психотропни вещества като ацетилсалицилова киселина, аналгин, парацетамол, фенацетин, морфин, фентанил, ко10 феин и др. подобни. Проблем при тези средства са страничните ефекти и сравнително ограниченото им въздействие.
От публикацията на Ханс-Кристоф Динер “Ефикасна помощ при мигрена”, изд. “Хермес” 15 Пловдив 2001, е известно, че мигрената представлява появяващи се на пристъпи и повтарящи се на определени интервали от време пулсиращи и силно тупкащи болки в главата, които са едностранни, но понякога се проявяват и 20 двустранно. Болките в главата се съпътстват с гадене и повръщане, свръхчувствителност към светлина, шум, миризми. Известни са основно три форми на мигрената: обикновена мигрена без аура, при която пулсиращото главоболие е прид25 руженос вегетативни съпътстващи явления, липса на апетит, гадене, повръщане, разстройство; класическа мигрена с аура, при която главоболието се предхожда от неврологични нарушения, например нарушения в зрението; комплицирана 30 мигрена, при която главоболието се предхожда и съпътства с неврологични смущения като смущения в зрението, осезанието, парализа. Съгласно цитирания източник за лечение на акутните мигренозни атаки се прилагат изброените 35 по-горе препарати за лечение на главоболие, а при силна мигрена те се съчетават с ерготамин или с ерготамин и кофеин. При много силна мигрена известните лекарства за главоболие се съчетават с алкалоидите на моравото рогче като 4 0 суматриптан, золмитриптан, нератриптан, ризатриптан и елетриптан.
От WO 2000/030715/02.06.2000 е известен фармацевтичен състав, който съдържа комбинация от аналгетичен компонент от типа на 45 морфин, аминофеназон, аналгин, ацетил салицилова киселина, индометацин, ибупрофен, дихлофенак или кодеин; и от компонент - съединение с ксантинова структура като например теобромин, 3-метилксантин и др. Съотношението 50 на двата компонента е (1 -20) : 1. Допълнително
65576 Bl може да бъде добавен спазмолитик на гладката мускулатура от типа на дротаверин. Фармацевтичният състав проявява по-дълготрайно въздействие върху централната нервна система (в сравнение с морфина) с по-малко странични ефекти.
От ЕР 0908177/14.04.1999 е известна фармацевтична композиция, която като активен компонент съдържа бромазепам. Бромазепамът намалява чувството за напрегнатост и безпокойство в малки дози, а при по-високи дози проявява седативен и миорелаксиращ ефект. Употребява се при емоционални разстройства, нервно напрежение, безсъние, функционални смущения в дейността на сърдечносъдовата и дихателната система, в стомашно-чревния и урогенния тракт и други психосоматични нарушения.
От Фармакопеята е известно, че дротаверинът е производен на изохинолина и притежава спазмолитичен ефект, който действа на гладката мускулатура, а аналгинът (метамизол натрий) притежава болкоуспокояващо и температуропонижаващо действие.
От посоченото в описанието по-горе става известно, че поради многообразният характер на източниците на главоболие и неизясненият характер на мигренозните болки във фармацията и на пазара са известни и се търсят все нови и нови средства за успокояване на болката при главоболие и мигрена, което да се постига по-бързо и с по-голям ефект, както и с по-малко странични ефекти.
Техническа същност на изобретението
Проблемът за обогатяване на техниката с нови фармацевтични средства и състави, които да са по-ефективни от известните за успокояване на главоболието и мигрената се решава с настоящото изобретение. То представлява състав на болкоуспокояващо средство по-специално при главоболие и мигрена, състоящо се от комбинация на познати компоненти, а именно метамизолум натрикум, дротаверин (дротаверинум хидрохлорикум) и бромазепам в следното съотношение в части: метамизолум натрикум към дротаверин към бромазепам се отнася както (400 + 800): (10 + 20): (1 + 3). За предпочитане метамизолум натрикума, дротаверина и бромазепама в състава са в следните количествени съотношения: метамизолум натрикум от 400 до 800 mg, дротаверин от 10 до 20 mg и бромазепам от 1 до 3 mg.
При главоболие за предпочитане се пре поръчва болкоуспокояващото средство, съгласно изобретението, да се прилага в следните съотношения: метамизолум натрикум от 400 до 600 mg, дротаверин от 10 до 15 mg и бромазепам от 1 до 2 mg.
При мигренозни болки, преди и по време на мигренозния пристъп за предпочитане се препоръчва болкоуспокояващото средство, съгласно изобретението, да се прилага в следните съотношения: метамизолум натрикум от 600 до 800 mg, дротаверин от 10 до 20 mg и бромазепам от 2 до 3 mg.
Желателно е съставът да се приема в течна или прахообразна форма с цел да се ускори действието му, но не се изключва прилагането му и под формата на дражета.
Известно е действието на всеки от компонентите като:
Метамизолум натрикум проявява болкоуспокояващо, температуропонижаващо действие.
Дротаверинът е производен на изохинолина и има спазмолитичен ефект, който действа директно върху гладката мускулатура. Ефективен е в случаите на спазъм на гладката мускулатура, както от нервен, така и от мускулен произход. Спазмолитичното действие е еднакво върху гладката мускулатура на гастроинтестиналната, билиарната, урогениталната и васкуларната система. Благодарение на съдоразширяващото му действие се увеличава кръвоснабдяването на тъканите.
Бромазепамът в малки дози селективно намалява чувството за напрегнатост и безпокойство. При високи дози проявява седативен и миорелаксиращ ефект. Употребява се при емоционални разстройства, състояния на безпокойства и напрегнатост, нервно напрежение, възбуда и безсъние и при функционални смущения в дейността на сърдечносъдовата и дихателната система; функционални смущения в дейността на стомашно-чревния тракт; функционални смущения в дейността на урогениталния тракт и други психосоматични нарушения.
Комбинирането на трите известни компонента в състава на болкоуспокояващото средство съгласно изобретението води до засилен (синергичен) ефект на въздействие при главоболие и особено при мигрена, като се достига много бързо затихване и изчезване на болката; намалява и изчезва свръхчувствителността към светлина, шум и миризми; изчезват и съпътстващите вегетативни явления - липса на апетит, гадене, повръщане. След приемане на средство3
65576 Bl то от лицето, до 60 min, изчезват болката и съпътстващите я явления и лицето се възвръща към нормалното си състояние.
Компонентите, съставни части на средството, съгласно изобретението, могат да се при- $ емат последователно или едновременно. След приемането им, много бързо настъпва облекчаване на страничните съпътстващи смущения без странични явления.
Примерни изпълнения на изобретението
Следващите примери изясняват по-подробно изобретението, без да го ограничават.
Пример 1.
При главоболие, например при хора с високо кръвно налягане, след приемане на медикамента за понижаване на кръвното налягане се препоръчва следния състав на средството в количествено съотношение:
- метамизолум натрикум, например с наименование Аналгин - 400 mg,
- Дротаверин (дротаверинум хидрохлорикум) - 10 mg,
- Бромазепам -1 mg.
След около 15-20 min главоболието изчезва.
Пример 2.
При усещането, че започва мигренозна атака, чийто предвестник е напрегнатост и главоболие, се препоръчва следния състав в количествено съотношение:
- метамизолум натрикум, например с наименование Аналгин - 600 mg,
- Дротаверин (дротаверинум хидрохлорикум) - 10 mg,
- Бромазепам - 2 mg.
Болката и съпътстващата напрегнатост изчезват за около 20 min.
Пример 3.
При мигренозна атака се взима за предпочитане следния състав в количествено съотно10 шение:
- метамизолум натрикум, например с наименование Аналгин - 800 mg,
- Дротаверин (дротаверинум хидрохлорикум) - 20 mg,
- Бромазепам - 2 mg.
Болката и съпътстващите явления изчезват за около 20 min.
Пример 4.
При много силна мигрена се препоръчва състав със следното количествено съотношение:
- метамизолум натрикум, например с наименование Аналгин - 800 mg,
- Дротаверин (дротаверинум хидрохлорикум) - 20 mg,
- Бромазепам - 3 mg.
Болката и съпътстващите явления изчезват за около 30 min.
Claims (3)
- Патентни претенции1. Състав на болкоуспокояващо средство, по-специално при главоболие и мигрена, характеризиращ се с това, че е съставен от комбинацията на метамизолум натрикум, дротаверин и бромазепам в следните количествени съотношения: метамизолум натрикум от 400 до 800 mg, дротаверин (дротаверинум хидрохлорикум) от 10 до 20 mg и бромазегам от 1 до 3 mg.
- 2. Състав съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съставът при главоболие за предпочитане е със следните количествени съотношения: метамизолум натрикум от 400 до 600 mg, дротаверин от 10 до 15 mg и бромазепам от 1 до 2 mg.
- 3. Състав съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съставът при мигрена за предпочитане е със следните количествени съотношения: метамизолум натрикум от 600 до 800 mg, дротаверин от 10 до 20 mg и бромазепам от 2 до 3 mg.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG106619A BG65576B1 (bg) | 2002-04-17 | 2002-04-17 | Състав на болкоуспокояващо средство, по-специалнопри главоболие и мигрена |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG106619A BG65576B1 (bg) | 2002-04-17 | 2002-04-17 | Състав на болкоуспокояващо средство, по-специалнопри главоболие и мигрена |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG106619A BG106619A (bg) | 2003-11-28 |
BG65576B1 true BG65576B1 (bg) | 2009-01-30 |
Family
ID=29721176
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG106619A BG65576B1 (bg) | 2002-04-17 | 2002-04-17 | Състав на болкоуспокояващо средство, по-специалнопри главоболие и мигрена |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG65576B1 (bg) |
Citations (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0908177A1 (en) * | 1997-09-12 | 1999-04-14 | Oscar Gold | Procedure to form pharmaceutical compositions in spherical pills or granules of controlled and sustained action that contain as active agent Bromazepam and pharmaceutical compositions obtained by said procedure |
WO2000030715A1 (en) * | 1998-11-25 | 2000-06-02 | Chinoin Gyógyszer És Vegyészeti | Composition containing an analgesic and a xanthine or a xanthine derivative |
-
2002
- 2002-04-17 BG BG106619A patent/BG65576B1/bg unknown
Patent Citations (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0908177A1 (en) * | 1997-09-12 | 1999-04-14 | Oscar Gold | Procedure to form pharmaceutical compositions in spherical pills or granules of controlled and sustained action that contain as active agent Bromazepam and pharmaceutical compositions obtained by said procedure |
WO2000030715A1 (en) * | 1998-11-25 | 2000-06-02 | Chinoin Gyógyszer És Vegyészeti | Composition containing an analgesic and a xanthine or a xanthine derivative |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG106619A (bg) | 2003-11-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6124337A (en) | Methods and formulations for modulating the human sexual response | |
AU2016256779B2 (en) | Methods and compositions for treating and preventing trigeminal autonomic cephalgias, migraine, and vascular conditions | |
MacKay | Nutrients and botanicals for erectile dysfunction: examining the evidence. | |
US6417184B1 (en) | Triple drug therapy for the treatment and prevention of acute or chronic pain | |
ES2256032T3 (es) | Utilizacion de dapoxetina, un inhibidor selectivo de la recaptacion de serotonina, para el tratamiento de una disfuncion sexual. | |
WO2006018538A1 (fr) | Medicament destine au traitement des desordres du systeme nerveux central | |
US20030008005A1 (en) | Sublingual administration of dihydroergotamine for the treatment of migraine | |
CZ20002939A3 (cs) | Farmaceutické kombinace obsahující tramadol | |
KR19980701640A (ko) | 약제 탐닉 환자 치료를 위한 멜라토닌의 사용 | |
KR20010021505A (ko) | 발기 부전을 치료하기 위한 요힘빈 및 아르기닌 함유 약제 | |
Liao | Recent advances in the understanding of acupuncture | |
NO309965B1 (no) | Oralt farmasøytisk antihostepreparat | |
BG65576B1 (bg) | Състав на болкоуспокояващо средство, по-специалнопри главоболие и мигрена | |
WO1997044045A1 (en) | Malatonin in combination with analgesics | |
Weinberg et al. | Recognition and treatment of migraine patient in dental practice | |
SHAPIRO | Ibogaine: History, Pharmacology, Spirituality, & Clinical Data | |
CA2231557A1 (en) | Compositions of melatonin and analgetic agents and methods of use thereof | |
EA011926B1 (ru) | Пероральный антидепрессивный состав, включающий ацетилсалициловую кислоту для ускорения начала действия | |
Feret | Apomorphine: A sublingual dopamine agonist for the treatment of erectile dysfuntion | |
Spollen Iii et al. | Psychiatric side effects of herbal medicinals | |
Weinberg et al. | Migraine-Its Recognition and Treatment | |
Mamchur et al. | Pharmacology: workbook for practical classes for foreign stomatology students | |
Patel et al. | MIGRAINE-RECENT DEVELOPMENTS AND FUTURE OPPORTUNITIES | |
Schifano et al. | Recreational drugs' scenario and compulsory treatment in the United Kingdom | |
Simone | Medical Consequences of Over-the-Counter (OTC) Substance Abuse |