BG65531B1 - Метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения - Google Patents

Метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения Download PDF

Info

Publication number
BG65531B1
BG65531B1 BG108909A BG10890904A BG65531B1 BG 65531 B1 BG65531 B1 BG 65531B1 BG 108909 A BG108909 A BG 108909A BG 10890904 A BG10890904 A BG 10890904A BG 65531 B1 BG65531 B1 BG 65531B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
grafting
plants
bud
fam
family
Prior art date
Application number
BG108909A
Other languages
English (en)
Other versions
BG108909A (bg
Inventor
Златко АНАДОЛИЕВ
Original Assignee
Златко АНАДОЛИЕВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Златко АНАДОЛИЕВ filed Critical Златко АНАДОЛИЕВ
Priority to BG108909A priority Critical patent/BG65531B1/bg
Publication of BG108909A publication Critical patent/BG108909A/bg
Publication of BG65531B1 publication Critical patent/BG65531B1/bg

Links

Landscapes

  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Методът се прилага за ускорено получаване на посадъчен материал, по-специално от ценни представители на овощни растения, включително ябълка (подсем. Maloideae), праскова, кайсия, вишна (подсем. Prunoideae), лешник (сем. Betulaceae, род Corylus maxima), шамфъстък (сем. Anacardiaceae, род Pistacia vera) и орех (сем. Juglandaceae). По метода се присажда калем в стадий растяща пъпка върху подложка отовощни видове растения в периода на вторичен тих растеж.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения и по-специално на посадъчен материал от ценни представители на овощни растения, включително ябълка (подсем. Maloideae), праскова, кайсия, вишня (подсем. Prunoideae), лешник (сем. Betulaceae, Corylus maxima), шамфъстък (сем. Anacardiaceae, род Pistacia vera) и орех (сем. Juglandaceae).
Предшестващо състояние на техниката
Известни са методи за получаване на посадъчен материал от овощни растения, основани на вегетативното им размножаване, които включват етапите на подготовка на растението, на което ще бъде осъществено присаждане или т. нар. подложка, подготовка на калем от растението, което следва да бъде размножено или от т. нар. присадник, прикрепване на калема към стеблото на подложката и отглеждане на така полученото растение, носител на кръстосана наследственост.
Подходите за получаване на посадъчен материал са различни с оглед на мястото и времето на осъществяване на присаждането, стимулация на присадките и др. Така например, съгласно RU 2228019, присаждането става надве различни места върху подложката, а съгласно RU 2228606 се осъществяват две присаждания - едно през месеците юли-август и второ - през следващата година, в началото на вегетацията, със зелени, все още неразвити пъпки.
Съгласно метода, описан в BG 102907, от особено значение са вида и мястото на разреза, в който се поставя калема, а в RU 2218747 и според Юсупов, Г. Д. “Зффективнме способи вьфащивания саженцев груши и яблони на основе черенкования”, Автореф. дис. канд. с/х наук, Нальчик, 2001, с оглед стимулиране на срастването между подложката и присадката, мястото на присаждането се третира с разтвор на стимулиращ хранителен състав като хетероауксин, картофена мъзга и др. В някои случаи, за осигуряване стабилност на прикрепването на калема към подложката, напр. BG 46013, се използва органично лепило - етилциан акрилат.
Обща характеристика за всички известни методи за получаване на посадъчен материал от овощни видове растения, основани на вегетативното им размножаване, е използването на калеми в стадий “спяща пъпка”, когато се изисква оптимално движение на соковете в подложката и което е главната причина за високия процент на отхвърляне на присадената пъпка, както и продължителността на периода на неплододаване на присадените растения.
Техническа същност на изобретението
Изобретението се отнася до метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения и по-специално на посадъчен материал от ценни представители на овощни растения, включително ябълка (подсем. Maloideae), праскова, кайсия, вишня (подсем. Prunoideae), лешник (сем. Betulaceae, Corylus maxima), шамфъстък (сем. Anacardiaceae, род Pistacia vera) и орех (сем. Juglandaceae). Методът включва етапите на подготовка на растенията, служещи за подложка, избор на калеми, присаждане, стратификация, закаляване, засаждане и отглеждане на присадените растения.
По-специално, за получаване на растенията, служещи за подложка, важен етап представлява засяването на нестратифицирани семена, когато се отнася до семкови и други овощни видове, през месеците от октомври до декември с оглед осигуряване на възможност за презимуването им.
В случаите, когато за получаване на подложки се използват вкоренени зрели резници от видовете дюля или ябълка, важен момент е избора на подходящ етап от развитието на растението за вземане на резници, а именно фенофазата на естествен покой. Това е фазата на най-високо натрупване на резервни хранителни вещества, което за условията на умерен климат се явява месеците октомври-ноември. По този начин към времето на присаждане младите растения са вече укрепнали и стабилизирани.
Следващ етап, съгласно изобретението, е избора на калем за присаждане. Те се взимат от здрави тазгодишни леторасти, с добре
65531 Bl узряла дървесина, по-специално от горната част на клонката, включително и връхната пъпка. Съгласно изобретението, калемите за присаждане са в стадий растяща (будна) пъпка, независимо от големината на сърцевината им и независимо от това в коя част на калема са разположени пъпките.
Присаждането, съгласно метода по настоящото изобретение се осъществява в периода на вторичен тих растеж на леторастите, който се характеризира се със слабо отделяне на растителни сокове в мястото на отреза. През този период за сметка на занижения растеж на леторастите се засилва дейността на камбиалната тъкан, при което става надебеляване на стеблата, корените и леторастите и като резултат прихващането на присадените пъпки е много успешно. За умерения климатичен пояс, периода на вторичен тих растеж е през пролетта и през лятото. След внимателния избор на момента на присаждането, се пристъпва към самото присаждане. То може да бъде осъществено ръчно или машинно в стратификационни помещения. За целите на ръчното присаждане, кората на стъблото на подложката на височина 20-50 cm от кореновата шийка, се изрязва във вид на лента с дължина 4,00-4,2 cm и ширина 1,00-1,2 cm. След това се изрязва тясна ивица от кората с пъпката от присадника, представляваща лента с дължина 4,00-4,2 cm. Тя се прикрепва върху изрязаната лента от кората на подложката и се превързва, без да се пристяга силно, за да могат терпентиновите вещества, появили се в мястото на среза да изтекат безпрепятствено.
Присадените подложки се съхраняват в навлажнено зебло, но за някои видове, например орехи, лешник и шамфъстък, се необходими специфични условия на стратификация, по-специално те срастват в среда от набъбнал перлит. Следва проверка на прихващането, изваждане на прихваналите се растения от помещението за стратификация, закаляване на прокаралите леторасти, засаждане и отглеждане на прихваналите се и закалени растения в питомник или оранжерия.
Предимствата на метода, съгласно изобретението се заключават в това, че срокът за производство на овощен посадъчен материал се съкращава с една година, прихващането на който е много по-сигурно в насаждение, без да се намалява общия прираст и без да се удължава срокът на плододаването на разсадените дръвчета; броят на прихваналите се и произведени дръвчета е чувствително по-голям, а за някои овощни видове като черница, бадем и орех се повишава броят на декар покарали присадени дръвчета; резултатите са постоянни и възпроизводими.
Изобретението се илюстрира със следните примерни изпълнения, без да го ограничават.
Пример 1. Получаване на посадъчен материал от подсем. Prunoideae, по-специално Persica vulgaris (праскова)
За производство на подложки за праскова се използват семена от праскова (Persica vulgaris Mill.), хибрид праскова х бадем (CF677) или хибрид бадем х праскова, които стратифицират по общоприет в практиката начин. След презимуване на така стратифицираните семена, семеначетата се разреждат на разстояние около 10 cm едно от друго в реда. Отглеждането става при подобрени грижи - окопаване 3-4 пъти, торене и напояване и през втората половина на месец май до първото и второ десетдневие на юни, съвпадащ със стадия на тих растеж, подложките са готови за присаждане. Тогава растежът и развитието на пъпките е завършено и ритмиката на камбиалната им дейност е оптимална. След това върху подложката на височина 50 cm по стеблото се изрязва кората по формата на ленти с дължина 4 cm и ширина 1 cm в зависимост от дебелината на подложката. След това от кората на присадника, представляващ тазгодишен летораст, се изрязва ивица с растяща пъпка, дълга 4 cm, която може да бъде съхранявана за известно време, завита с влажно зебло. За да бъде присадена, тя се прикрепва върху изрязаната ивица от кората на подложката и се превързва с тясна полиетиленова лента. На шестия-седмия ден от присаждането се прави проверка за срастването и се пристъпва към превиване на подложките в мястото на присаждането, така че присадената пъпка да се постави в привилегировано положение. След 10-15 дни пъпките прерастват и новия летораст започва бърз растеж. След 20-25 дни от покарването на летораста, когато същият е вече добре оформен и корено
65531 Bl вата система е укрепнала, частта от превитата подложка се изрязва, за да може раната от чепа да зарасне добре.
Пример 2. Получаване на посадъчен материал от представители на сем. Betulaceae, поспециално лешник (род Corylus maxima).
През първите десет дни от месец октомври се залагат за стратификация 400 семена от дървовиден лешник, а 350 от тях през втората десетдневка на месец март се засаждат на постоянно място в семенилище. На поникналите растения се прави присаждане, както е описано в пример 1. Така присадените дръвчета се нареждат в стратификационен сандък, който съдържа среда от набъбнал перлит с фракция 2-3 mm и обемно тегло 100 kg/m3 и перлитът се навлажнява до 60% от неговата влагоемност, след което се провежда режим на срастване както следва: три дни при температура на помещението 38°С, през следващите шестнадесет дни - 27°С, а последните четири дни при стайна температура. Прихваналите се растения се засаждат в питомник.
Пример 3. Получаване на посадъчен материал от представители на сем. Juglandaceae, по-специално J. regia (обикновен орех)
Същата последователност от операции, 5 както в пример 2, се прилага и за получаване на посадъчен материал от орех.
Пример 4. Получаване на посадъчен материал от сем. Anacardiaceae, по-специално род Pistacia vera (шамфъстък)
На 100 подложки от шамфъстък в периода на вторичен тих растеж, когато дървесината е узряла и по-специално през първата половина на м. юни и през лятото, втората половина на м. август, се изрязва лентичка с дължина 4,00 cm и ширина 1,00 cm на височина 30 cm по стеблото, след което в мястото на изрязаната лента се поставят щитчета с пъпка в стадий на растеж, както е описано в пример 1, 2 и 3 и присадените растения се засаждат. Данните, представени на таблица 1 показват, че метода съгласно изобретението, приложен за Pistacia vera води до 100% прихващаемост на растенията.
Таблица 1
Присаждане през м. Август (20, 25, 30-ти) Присаждане през м. Юни (10, 20, 30-ти)
Метод на присаждане брой % прихв брой % прихв брой % прихв брой % прихв брой % прихв брой % прихв
На форкерт 10 10,0 10 15,0 10 10,0 10 - 10 10,0 20 10,0
Непълен пръстен 20 15,0 10 15,0 10 10,0 10 10,0 10 15,0 20 10,0
Обикновено окупиране 10 - 10 - 10 - 10 - 10 - 10 -
Окупиране Обратно “Τ’ 20 15,0 20 20,0 20 15,0 20 10,0 20 15,0 20 15,0
Окупиране на Подобрено Обратно Т’ 20 15,0 20 20,0 20 15,0 20 10,0 20 10,0 10 15,0
Подобрена Копулация 20 10,0 20 10,0 20 - 20 - 20 10,0 10 -
Съгласно изобретението 100 95,0 100 100,0 100 100,0 100 80,0 100 80,0 100 90,0
65531 Bl

Claims (3)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения и поспециално ябълка (подсем. Maloideae), праскова, кайсия, вишня (подсем. Prunoideae), лешник (сем. Betulaceae, род Corylus maxima), шамфъстък (сем. Anacardiaceae, род Pistacia vera) и орех (сем. Juglandaceae) чрез подготовка на растенията, служещи за подложки, избор на калеми, присаждане и отглеждане на присадените растения, характеризиращ се с това, че калем в стадий растяща пъпка се при сажда върху добре оформена подложка от овощни видове растения в периода на вторичен тих растеж.
  2. 2. Метод за ускорено получаване на поса-
  3. 5 д ъчен материал от овощни растения съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че за присаждането на калема в стадий растяща пъпка, ивица от кората с пъпката от присадника, представляваща лента с дължина 4,00-4,2 cm се 10 прикрепва върху изрязана на височина 20-50 cm от кореновата шийка лента от кората на подложката с дължина 4,00-4,2 cm и ширина 1,00-
    1,2 cm и се превързва.
BG108909A 2004-10-20 2004-10-20 Метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения BG65531B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108909A BG65531B1 (bg) 2004-10-20 2004-10-20 Метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108909A BG65531B1 (bg) 2004-10-20 2004-10-20 Метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG108909A BG108909A (bg) 2006-04-28
BG65531B1 true BG65531B1 (bg) 2008-11-28

Family

ID=37022696

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108909A BG65531B1 (bg) 2004-10-20 2004-10-20 Метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65531B1 (bg)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102577898A (zh) * 2011-01-09 2012-07-18 焦世德 苹果苗木繁育的方法及其应用
CN103703990A (zh) * 2013-12-27 2014-04-09 吴太平 旱地榛子、春谷一年一种二收立体栽培方法
CN103858681A (zh) * 2014-03-20 2014-06-18 山东省林业科学研究院 一种核桃嫁接育苗方法

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG46013A1 (en) * 1988-07-06 1989-10-16 Nii Ovoshtarstvo Method for cultivation of fruits vegetative and seed pads
RU2218747C1 (ru) * 2002-05-23 2003-12-20 Северно-Кавказский научно-исследовотельский институт горного и предгорного сельского хозяйства Способ размножения черенками
RU2228019C2 (ru) * 2001-07-18 2004-05-10 Горский государственный аграрный университет Способ выращивания саженцев
RU2228606C2 (ru) * 2001-07-18 2004-05-20 Горский государственный аграрный университет Способ выращивания саженцев несовместимых сортоподвойных комбинаций

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG46013A1 (en) * 1988-07-06 1989-10-16 Nii Ovoshtarstvo Method for cultivation of fruits vegetative and seed pads
RU2228019C2 (ru) * 2001-07-18 2004-05-10 Горский государственный аграрный университет Способ выращивания саженцев
RU2228606C2 (ru) * 2001-07-18 2004-05-20 Горский государственный аграрный университет Способ выращивания саженцев несовместимых сортоподвойных комбинаций
RU2218747C1 (ru) * 2002-05-23 2003-12-20 Северно-Кавказский научно-исследовотельский институт горного и предгорного сельского хозяйства Способ размножения черенками

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102577898A (zh) * 2011-01-09 2012-07-18 焦世德 苹果苗木繁育的方法及其应用
CN103703990A (zh) * 2013-12-27 2014-04-09 吴太平 旱地榛子、春谷一年一种二收立体栽培方法
CN103858681A (zh) * 2014-03-20 2014-06-18 山东省林业科学研究院 一种核桃嫁接育苗方法

Also Published As

Publication number Publication date
BG108909A (bg) 2006-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Head The effects of fruiting and defoliation on seasonal trends in new root production on apple trees
CN106856919B (zh) 一种低产果树压干快速复壮增产方法
CN105613062B (zh) 一种橡胶优树嫩梢嫁接幼化育苗方法
EP2077712A2 (en) Method for producing propagating material to be used in tree cultivations of double-trunk type
Menzel Propagation of lychee: a review
KR100431498B1 (ko) 접목을 이용한 어울나무 접목방법
CN110731221A (zh) 一种沃柑拉枝的方法
CN109041847B (zh) 一种翅荚木成年树幼化复壮及无性繁殖育苗的方法
CN108738770B (zh) 一种沙棘硬枝扦插育苗方法
UA24412U (en) Method of stimulating rooting in shoots of clonal parent stocks of stone fruit trees in outcast mother plantation
KR101540687B1 (ko) 녹지 할접을 이용한 백합나무의 무성번식 방법
Yadav et al. Vegetative methods of plant propagation: I-cutting layering and budding
CN107155656B (zh) 一种康定木兰的高桩枝接方法
BG65531B1 (bg) Метод за ускорено получаване на посадъчен материал от овощни растения
CN109105122B (zh) 大核桃树快速建园方法及嫁接方法
George et al. Effects of postharvest topping, autumn cincturing, and paclobutrazol on growth, yield, and fruit quality of the low chill nectarine cv. Sundowner in subtropical Australia
Kormanik et al. Vegetative propagation of some selected hardwood forest species in the southeastern United States
Patel et al. Possibilities of Bench Grafting on Young Seedling of Mango (Mangifera Indica L.) Under Anand Conditions
G'oipova Medicinal use and cultivation techniques of namatak
De Vries et al. Relations between time of sprouting of the scion in the nursery, the time of formation and number of basal bottom-breaks, and the number of harvested shoots of glasshouse rose clones on R. canina ‘Inermis’
CN108633601A (zh) 冬季温室内利用复花芽嫁接繁育营养钵桃苗的方法
İsfendiyaroğlu Propagation of Mastic Tree: From Seed to Tissue Culture
SU1549504A1 (ru) Способ выращивани саженцев плодовых культур
Szabó et al. Intensive sweet cherry production in Hungary-practical aspects.
Maimon The optimal density and fig tree (Ficus carica L.) pruning for a breba crop in Israel