BG65383B1 - Входящ въздушен канал за моторни превозни средства - Google Patents

Входящ въздушен канал за моторни превозни средства Download PDF

Info

Publication number
BG65383B1
BG65383B1 BG108577A BG10857704A BG65383B1 BG 65383 B1 BG65383 B1 BG 65383B1 BG 108577 A BG108577 A BG 108577A BG 10857704 A BG10857704 A BG 10857704A BG 65383 B1 BG65383 B1 BG 65383B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
vehicle
deflector
motor
air duct
inlet air
Prior art date
Application number
BG108577A
Other languages
English (en)
Other versions
BG108577A (bg
Inventor
Massimo Ceccarani
Corrado Rebottini
Stefano Mazzetti
Andrea Bonfatti
Original Assignee
Automobili Lamborghini S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Automobili Lamborghini S.P.A. filed Critical Automobili Lamborghini S.P.A.
Priority to BG108577A priority Critical patent/BG65383B1/bg
Publication of BG108577A publication Critical patent/BG108577A/bg
Publication of BG65383B1 publication Critical patent/BG65383B1/bg

Links

Landscapes

  • Cooling, Air Intake And Gas Exhaust, And Fuel Tank Arrangements In Propulsion Units (AREA)

Abstract

Входящият въздушен канал за моторни превозни средства е предназначен по-специално за охлаждане на мощните мотори на спортни автомобили. Той е с подходяща форма и размери, осигуряващи подобряване на аеродинамичните качества и намаляване на габарититена моторните превозни средства. Включва поне единдефлектор (1), който е оформен с една или повече стени (5, 6, 9), приспособени за пренасяне на въздух през отвор (4) в тялото на моторното превозно средство (2). Дефлекторът (1) е шарнирно закрепен към поне един елемент (7) на моторното превозно средство (2) за завъртане от поне един мотор (19) около ос (3) така, че да се изменя размерът на отвора(4). Ъгълът, сключен между оста на въртене (3) надефлектора (1) и вертикалната равнина на симетрияна моторното превозно средство (2), не е по-голямот 45 градуса.

Description

Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до входящ въздушен канал за моторни превозни средства и по-специално до входящ въздушен канал с променлива геометрия, който може да бъде използван за охлаждане на моторите на спортни автомобили.
Предшестващо състояние на техниката
Входящите въздушни канали за моторни превозни средства, известни например от WO 2001/046570, съдържат поне един дефлектор, който е оформен с една или повече стени, приспособени за пренасяне на въздух през един отвор, направен в тялото на моторното превозно средство и обърнат към неговата предна част. От една страна тези входящи въздушни канали влошават аеродинамичните качества на моторните превозни средства, а от друга страна - те могат да имат голям размер когато моторът е много мощен какъвто е моторът при спортните автомобили. При последните обаче, най-добрите аеродинамични качества са действително важни. В действителност, ако входящият въздушен канал няма подходящ размер, моторът може да прегрее опасно.
Техническа същност на изобретението
Задача на настоящото изобретение е да предложи входящ въздушен канал за моторни превозни средства, който има подходяща форма и размери, осигуряващи подобряване на аеродинамичните качества и намаляване на размерите на моторните превозни средства.
Установено е, че аеродинамичните качества на моторните превозни средства се подобряват когато ъгълът, сключен между оста на въртене на дефлектора и вертикалната равнина на симетрия на моторното превозно средство за предпочитане не трябва да бъде по-голям от 45°, още по-добре е, ако е по-малък от 5°. С тази конструкция аеродинамичните товари, действащи върху дефлектора и срещу неговото движение, се намаляват с последващо намаление на риска от повреда на мотора, който го задвижва.
Освен това дефлекторът съдържа една странична стена, която е изпъкнала и има правоъгълна форма, една задна стена, която е вдлъбната и има полуконична форма с основа, обърната към външната страна на моторното превозно средство и една вътрешна стена, наклонена и оформена за пренасяне надолу на въздуха, постъпващ през отвора. Дефлекторът е шарнирно закрепен към поне един елемент на моторното превозно средство посредством един или повече шарнирни елементи, обърнати към централната ос на самото моторно превозно средство.
Посредством целесъобразното оформление на стените на дефлектора и на тялото под него, както и посредством оформлението на шарнирните връзки към централната ос на моторното превозно средство, аеродинамичните качества на входящия въздушен канал съгласно настоящото изобретение се подобряват допълнително в затворено и отворено положение.
Съгласно специален аспект на изобретението, тялото на моторното превозно средство е оформено така, че да се образува един канал, определен от външна, вътрешна и долна стена, за пренасяне на въздуха, постъпващ от отвора към радиаторите на моторното превозно средство.
Възможно е входящият въздушен канал да е оформен над калника на задното колело на моторното превозно средство с дефлектора, съосно на тялото в затворено положение и каналът да е направен в същото тяло под дефлектора.
Съгласно друг специален аспект на изобретението, дефлекторът може да бъде завъртан посредством бутало, което се движи в цилиндър и е задвижвано от електрически мотор, при което свободният край на буталото е завъртан от лост, фиксиран към дефлектора, докато цилиндърът е завъртан от скоба, фиксирана към елемент на моторното превозно средство.
Съгласно друг предпочитан аспект на изобретението, входящият въздушен канал се управлява от устройство, което може не само точно да задвижва дефлектора, но също така да проверява неговото правилно преместване и работа. За тази цел входящият въздушен канал съдържа едно електронно устройство, изпълнено за управление на поне един електрически мотор за движение на поне един дефлектор, което съдър2
65383 Bl жа електронни изчислителни средства, захранвани от енергиен източник, свързан към електрическите захранващи линии на моторното превозно средство и към една или повече памети, съдържащи данни и програми за електронните изчислителни средства.
Електронните изчислителни средства съдържат микропроцесор, а паметите съдържат флашпамет, RAM-памет и EEPROM- памет.
Електронните изчислителни средства са свързани към поне едно устройство за импулсна модулация PWM, което е свързано към поне един електрически мотор и е изпълнено за конвертиране на изхода на управляващите сигнали посредством електронните изчислителни средства в сигнали с постоянно напрежение и променлив цикъл на запълване.
Освен това, възможно е положението на дефлектора да се детектира посредством кодиращо устройство, прикачено към електрическия мотор и свързано към електронните изчислителни средства през интерфейс. По този начин електронното устройство дава възможност за определяне на пречките за движение на дефлектора и за директен сигнал към ползвателя на моторното превозно средство.
Съгласно специален аспект на изобретението, положението на дефлектора на входящия въздушен канал може да зависи не само от скоростта на моторното превозно средство, но също така и от скоростта на неговия мотор, както и от температурата на охладителната течност и/ или на външния въздух, така че дефлекторът да е отворен само когато това е точно необходимо. За целта, съгласно изобретението, електронните изчислителни средства са свързани към сензор, изпълнен за измерване на скоростта на моторното превозно средство, за автоматично определяне на движението на дефлектора в съответствие с праговите стойности на скоростта на моторното превозно средство, записани в паметите.
Освен това електронните изчислителни средства са свързани към сензор, изпълнен за измерване на скоростта на въртене на мотора на моторното превозно средство, за автоматично определяне на движението на дефлектора в съответствие с праговите стойности на скоростта на въртене, записани в паметите.
Възможно е също, електронните изчис лителни средства да са свързани към сензор, изпълнен за измерване на температурата на охладителната течност на мотора на моторното превозно средство, за автоматично определяне на движението на дефлектора в съответствие с праговите стойности на температурата на течността, записани в паметите.
Друг специален аспект на изобретението е електронните изчислителни средства да са свързани към сензор, изпълнен за измерване на температурата на въздуха извън моторното превозно средство, за автоматично определяне на движението на дефлектора в съответствие с праговите стойности на температурата на въздуха, записани в паметите.
Възможно е също електронните изчислителни средства да са изпълнени за измерване на тока, консумиран от електрическия мотор за сигнализиране за аномалии при движението на дефлектора чрез сигнализиращи средства.
Съгласно допълнителен предпочитан аспект на изобретението движението на дефлектора може да бъде управлявано ръчно от ползвателя, например за работни тестове или за други цели. За целта електронните изчислителни средства са свързани към бутон, разположен в кабината на моторното превозно средство за ръчно управление на движението на дефлектора.
Благодарение на системата за движение на дефлектора, входящият въздушен канал съгласно настоящето изобретение може да изменя своята геометрия и по този начин да регулира въздушния поток, преминаващ към един или повече радиатори, в съответствие с нуждите за охлаждането. Така, с тази конструкция е възможно да се направи по-малък размерът на отвора на входящия въздушен канал, когато постъпващият въздух е достатъчен за охлаждането на мотора, така че да се оптимизират динамичните качества на моторното превозно средство. Това е важно при високи скорости, където аеродинамичните качества на моторното превозно средство оказват силно въздействие върху характеристиките му.
Пояснение на приложените фигури
Допълнителни предимства и признаци на входящия въздушен канал съгласно настоящото изобретение ще бъдат изяснени на специалистите в областта от следващото подробно описание
65383 Bl на неговото примерно изпълнение с позоваване на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява частичен поглед отпред в перспектива на моторното превозно средство със затворен входящ въздушен канал;
фигура 2 - частичен поглед отпред в перспектива на моторното превозно средство с отворен входящ въздушен канал;
фигура 3 - частичен поглед отзад в перспектива на моторното превозно средство от фигура 1 със затворен входящ въздушен канал;
фигура 4 - частичен поглед отзад в перспектива на моторното превозно средство от фигура 1 с отворен входящ въздушен канал;
фигура 5 - частичен поглед отпред в перспектива на дефлектора на входящия въздушен канал от фигура 1;
фигура 6 - частичен поглед отзад в перспектива на дефлектора на входящия въздушен канал от фигура 1;
фигура 7 - напречен разрез на задната част на входящия въздушен канал от фигура 1;
фигура 8 - схематичен надлъжен разрез на входящия въздушен канал от фигура 1;
фигура9 - напречен разрез на централната част на входящия въздушен канал от фигура 1;
фигура 10 - електрическа схема на електронното устройство на входящия въздушен канал от фигура 1;
фигура 11 - алгоритъм на работата на входящия въздушен канал от фигура 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Позовавайки се на фигури от 1 до 6, се вижда, че входящият въздушен канал, съгласно изобретението съдържа дефлектор 1, който е закрепен шарнирно към елемент на моторно превозно средство 2. Подвижният дефлектор 1 по този начин може да се върти около една ос 3, така че да изменя размера на отвор 4, който е направен в тялото на моторното превозно средство 2 и се завърта към неговото предно положение.
По-специално ъгълът, сключен между оста на въртене 3 на дефлектора 1 и вертикалната равнина на симетрия на моторното превозно средство 2, не е по-голям от 45° и за предпочитане е по-малък от 5°, по-точно оста на въртене е по същество паралелна на посоката на движение на моторното превозно средство 2. Дефлекторът съдържа странична стена 5 и задна стена 6 за пренасяне на въздуха вътре в моторното превозно средство 2 през отвора 4. За подобряване на аеродинамичните качества, страничната стена 5 е за предпочитане изпъкнала и има правоъгълна форма, докато задната стена 6 е за предпочитане вдлъбната и има полуконична форма с основа, обърната към външната част на моторното превозно средство 2.
Позовавайки се на фигури 7 и 8 се вижда, че дефлекторът 1 е шарнирно закрепен към един елемент 7 на корпуса на моторното превозно средство 2 посредством един или повече шарнирни елементи 8 и завъртян към централната ос на същото моторно превозно средство 2 така, че страничната стена 5 е завъртяна навън. Дефлекторът 1, освен това съдържа една вътрешна стена 9, наклонена и оформена за пренасяне надолу на въздуха, постъпващ от отвора
4. За тази цел, тялото на моторното превозно средство 2 е оформено така, че да се получи канал 10, определен от външна странична стена 11, вътрешна странична стена 12 и долна стена 13, който пренася въздуха, постъпващ от отвора 4 към радиаторите на моторното превозно средство 2 (непоказани на фигурите). В случай на моторни превозни средства с централен и заден мотор, за предпочитане е да има двойка входящи въздушни отвори, оформени над калника на всяко задно колело с дефлектор 1, съосно на тялото на моторното превозно средство 2 в затворено положение, като каналът 10 е направен в същото тяло под дефлектора 1. На фигура 7, дефлекторът 1 е показан с пунктирана линия 14 в отворено положение, докато на фигура 8 дефлекторът 1 е показан с пунктирана линия 15 в затворено положение.
На фигура 9 се вижда, че дефлекторът 1 може да бъде завъртан по посока на стрелки 16 посредством бутало 17, което може да се движи в цилиндър 18 и се задвижва от електрически мотор 19, например мотор модел Microwin 1:50, използван от фирмата OSLV, Италия. Свободният край на буталото 17 се завърта в лост 20, фиксиран към дефлектора 1, докато цилиндърът 18 се завърта в скоба 21, фиксирана към елемент 22 на моторното превозно средство 2, например част от неговия корпус. На фигурата, дефлекторът 1 е показан с пунктирана линия 23 в неговото отворено положение.
65383 Bl
Що се отнася до фигура 10, може да се види, че входящият въздушен отвор съгласно настоящото изобретение, съдържа електронно управляващо устройство 24, способно да контролира един или повече мотори 19 за движение на един или повече дефлектори 1. Електронното устройство 24 съдържа по-специално електронни изчислителни средства 25, например 8-битов микропроцесор Motorola MC68HC908AZ60 с променлива настройка на вътрешния таймер при 16 MHz, захранван от енергиен източник 26-400 mA, който е защитен от претоварване и е свързан към захранващите линии на моторното превозно средство 2.
Микропроцесорът 25 е свързан към една или повече памети, по-специално към 60 кВ флашпамет 27, към 2 кВ RAM памет 28 и към 1 кВ EEPROM 29, които съдържат данни и програми за микропроцесора 25, както и устройство PWM 30 (за импулсна модулация) за управление на моторите 19. По-специално устройството PWM 30 е свързано към моторите 19 и конвертира изхода на управляващите сигнали посредством микропроцесора 25 в сигнали с постоянно напрежение и променлив цикъл на запълване. По този начин скоростта на електрическите мотори 19 може да бъде променяна посредством прекъсване на електрическата енергия, с която те се захранват. Циклите на запълване на сигналите, в действителност се изчисляват от микропроцесора 25 в съответствие със скоростта на моторното превозно средство 2 и положението на дефлектора 1. Това положение от своя страна се детектира от кодиращи устройства 31, които се използват за всеки електрически мотор 19 и са свързани към микропроцесора 25 чрез интерфейс 32. Кодиращите устройства 31 например, са известните кодиращи устройства с ефект на Хол, които се включват по принцип в същите електрически мотори 19 и измерват изместването на дефлектора 1 или на елемент, свързан към него, такъв като буталото 17, по отношение на крайното положение на преместване, съответстващо по-точно на затвореното положение на входящия въздушен канал, по-точно нулевите стъпки на кодиращото устройство 31.
Електрическата енергия, доставяна от устройството PWM 30 е продукт от интензивността на тока, циркулиращ в електрическия мотор 19 (пропорционален на въртящия момент, пода ван от мотора сам на себе си) по захранващото напрежение, от която зависи достигнатата максимална скорост на електрическия мотор 19. Чрез измерването на тока, циркулиращ в моторите 19, е възможно да се получи въртящият момент, генериран от тях и по този начин силата, действаща върху дефлекторите 1.
Чрез серии от прагови стойности, записани в една или повече памети 27,28 и 29 и които зависят от вида на необходимото движение и от PWM-сигнала, предаван от устройството PWM 30, микропроцесорът 25 изменя тока, подаван към моторите 19 така, че да е съгласуван с правилната работа на дефлекторите 1. Ако токът е изключително нисък, микропроцесорът 25 диагностицира ненормална работа, например мотора 19 при отворена верига или работа на празен ход на механичната трансмисия. Ако вместо това токът надвишава предварително настроените прагови стойности, по-точно силата, упражнявана върху дефлектора 1 стане прекадено голяма, микропроцесорът 25 изменя положението на дефлектора 1 сам по себе си през кодиращото устройство 31. Ако разстоянието от необходимото положение е по-малко от предварително настроената прагова стойност, микропроцесорът 25 детектира, чедефлекторът 1 е достигнал крайното положение на движение и го спира. Ако вместо това разстоянието от необходимото положение е по-голямо, тогава микропроцесорът 25 установява наличието на пречка.
Това положение е потенциално опасно, тъй като пречката може да представлява крайници на човек, така че микропроцесорът 25 незабавно инвертора посоката на движение, налагано на дефлектора 1 до стартово положение, за да се даде възможност за отстраняване на пречката, след което той се опитва да доведе дефлектора 1 в необходимото положение. Ако пречката не е отстранена, инверсният цикъл на движение и последващият опит за възстановяване на необходимото положение се повтарят определен брой пъти, след което микропроцесорът 25 спира дефлектора 1, чрез което предупреждава потребителя за ненормалната работа чрез сигнализиращи средства, например една сигнална лампа 33, разположена на контролното табло на моторното превозно средство 2 и свързана към микропроцесора 25 през интерфейс за данни 34. Очевидно микропроцесорът 25 оценява цялото движение
65383 Bl и също така всеки път броят на етапите на електрическия мотор 19, детектирани от кодиращото устройство 31 е равен на предварително зададен брой етапи.
През интерфейса за данни 34, например от типа CAN (Controlled Area Network), микропроцесорът 25 е допълнително свързан към множество външни сензори, също така от известен тип, по-точно сензор 35, подходящ за измерване на скоростта на моторното превозно средство 2; сензор 36, подходящ за измерване на скоростта на въртене на мотора на моторното превозно средство 2; сензор 37, подходящ за измерване на температурата на охладителната течност на мотора на моторното превозно средство 2 и сензор 38, подходящ за измерване на температурата на външния въздух. Тези сензори по принцип са вече предвидени в спортните автомобили и са свързани към един електронен управляващ блок 39, който управлява работата на автомобила сам по себе си и по този начин може да бъде свързан към интерфейса за данни 34. Микропроцесорът 25 освен това е свързан към сериен интерфейс 40 за предаване и приемане на данни отвън, както и към цифров интерфейс 41, на свой ред свързан към бутон 42, разположен отвътре в кабината на моторното превозно средство 2 за ръчно управление на движението надефлекторите 1.
Както се вижда от фигура 11, заявката за отваряне или затваряне на дефлекторите 1 може да бъде изпратена от потребителя чрез бутона 42 или автоматично чрез микропроцесора 25, когато е записана предварително определена прагова стойност в една или повече от паметите 27,28 и 29 и като се отнесе към температурата на въздуха, измерена от сензора 38 или към температурата на охладителната течност, измерена чрез сензора 37. Праговите стойности на температурите, при които е предписано затварянето, са за предпочи тане по-ниски от тези, при които е предписано отварянето, така че да се избегнат нежеланите колебания надефлекторите 1.
С оглед заявката за осъществяване на движението да се конвертира ефективно в заявка за моторите 19, скоростта на въртене на мотора на моторното превозно средство 2, детектирана от сензора 36, трябва да бъде по-голяма от праговата стойност, например по-голяма от нула, докато скоростта на моторното превозно средство 2, детектирана от сензора 35, трябва да бъде по-ниска от една или повече записани прагови стойности, например първата максимална стойност на скоростта на автоматичното движение, предизвикана от сензорите 37 или 38, и втората максимална стойност на скоростта на ръчното движение, предизвикана от бутона 42.
Освен това, когато възможността за стартиране на движението надефлекторите 1 е ограничена от скоростта на моторното превозно средство 2, то също така възможността на същите дефлектори 1 за движение е ограничена до същата прагова стойност. Ако моторното превозно средство надхвърли тази прагова стойност със стартиращо движение на дефлекторите 1, то се конвертира в отварящо движение във всеки случай за избягване на прекомерни механични напрежения на конструкциите вследствие на аеродинамичните сили, действащи на дефлекторите 1 при високи скорости. Например, максималната прагова стойност на скоростта може да бъде равна на 180 km/h, така че над тази стойност движението на дефлекторите 1 може да бъде забранено или, ако вече са стартирани, да бъдат приведени в определено положение, по-точно в отворено положение.
Следващата таблица е дадена като пример на прагови стойности, които могат да бъдат програмирани за положението надефлекторите 1.
65383 Bl
Таблица 1. Пример за прагови стойности
Температура на охладителна течност ГС] Температура на въздуха [°C] Скорост на моторното прев. ср-бо [км/ч} Положение на дефлекторите
Т<80 Т < 30 V < 180 Затворено
Т<80 30 < Т < 38 V < 180 Затворено
Т<80 Т > 38 V < 180 Затворено
80 < Т < 95 Т > 30 V < 180 Затворено
80 < Т < 95 30 < Т < 38 V < 180 Отворено
80 < Т < 95 Т > 38 V < 180 Отворено
Т>95 Т < 30 V < 180 Отворено
Т>95 30 < Т < 38 V < 180 Отворено
Т>95 Т > 38 V < 180 Отворено
Движението на въздушнитедефлектори 1 може по този начин да бъде непрекъснато ограничавано до удовлетворяване на следните четири управления:
Управление 1: движението се конвертира в отваряне, ако моторното превозно средство 2 надвиши предварително определена прагова скорост. Възможността за движение на дефпектора 1 се възстановява освен това, единствено ако скоростта на моторното превозно средство 2 стигне под праговата стойност минус хистерезисната стойност, за избягване колебания на входящите въздушни канали.
Управление 2: ако токът, консумиран от електрическия мотор 19, е по-малък от предварително определената минимална стойност на тока, по-точно се детектора механична или електрическа неизправност на мотора сам по себе си, движението спира и микропроцесорът 25 сигнализира ненормалната работа чрез сигналната лампа 33.
Управление 3: ако токът, консумиран от електрическия мотор 19, е по-голям от предварително определената максимална стойност на тока при прекомерно разстояние от необходимото положение, се детектора наличието на пречка, като в противен случай движението на дефлектора 1 се счита за приключило.
Управление 4: движението на дефлектора 1 се спира когато неговото положение, установено чрез кодиращото устройство 31 е равно на необходимото такова.
Както е обяснено по-горе, положението на дефпекторите 1 се определя чрез кодиращите устройства 31, изчисляващи оборотите на електрическите мотори така, че да се определи изместването на буталата 17 по отношение на нулевото положение. Положението на дефлекторите 1 по отношение на нулевото положение по този начин е определено и записано във всеки момент от тяхното движение, или то е прекъснато поради неизправност, или от наличието на пречка. По този начин е необходимо движенията на дефлекторите 1 да могат да бъдат определени по отношение на точното нулево положение. За тази цел е предвидена възможността за осъществяване на нулираща операция, която довежда дефлекторите 1 в затворено положение, докато се надвиши предварително определената прагова стойност на тока. След като тази операция се изпълни, инкременталният (дискретен) брояч на кодиращите устройства 31 се установява на нула.
По време на тази нулираща операция са забранени обезопасяващите функции, така че за избягване на рискове би бил необходим единствено диагностичен инструмент, ползван от ди
65383 Bl агностичните гаражи.
Могат да бъдат направени промени и/или допълнения от специалисти в областта към описаното и илюстрирано по-горе примерно изпълнение, доколкото те остават в обхвата на същото изобретение.

Claims (19)

  1. Патентни претенции
    1. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съдържащ поне един дефлектор (1), който е оформен с една или повече стени (5, 6, 9), приспособени за пренасяне на въздух през отвор (4), направен в тялото на моторното превозно средство (2), при което дефлекторът (1) е шарнирно закрепен към поне един елемент (7) на моторното превозно средство (2) за завъртане от поне един мотор (19) около ос (3), така че да се изменя размерът на отвора (4), характеризиращ се с това, че ъгълът, сключен между оста на въртене (3) на дефлектора (1) и вертикалната равнина на симетрия на моторното превозно средство (2), не е по-голям от 45°.
  2. 2. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ъгълът, сключен между оста на въртене (3) на дефлектора (1) и вертикалната равнина на симетрия на моторното превозно средство (2), е по-малък от 5°.
  3. 3. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че дефлекторът (1) съдържа странична стена (5), която е изпъкнала и има по същество правоъгълна форма.
  4. 4. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че дефлекторът (1) съдържа задна стена (6), която е вдлъбната и има по същество полуконична форма с основа, обърната към външната страна на моторното превозно средство (2).
  5. 5. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че дефлекторът (1) е шарнирно закрепен към поне един елемент (7) на моторното превозно средство (2) посредством един или повече шарнирни елементи (8), обърнати към централната ос на самото моторно превозно средство (2).
  6. 6. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че дефлекторът (1) съдържа вътрешна стена (9), наклонена и оформена за пренасяне надолу на въздуха, постъпващ от отвора (4).
  7. 7. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че тялото на моторното превозно средство (2) е оформено така, че да се образува един канал (10), определен от външна странична стена (11), вътрешна странична стена (12) и долна стена (13), за пренасяне на въздуха, постъпващ от отвора (4) към радиаторите на моторното превозно средство (2).
  8. 8. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенция 7, характеризиращ се с това, че входящият въздушен канал е оформен над калника на задното колело на моторното превозно средство (2) с дефлектора (1), съосно на тялото в затворено положение и каналът (10) е направен в същото тяло под дефлектора (1).
  9. 9. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че дефлекторът (1) може да бъде завъртан посредством бутало (17), което се движи в цилиндър (18) и е задвижвано от електрическия мотор (19) , при което свободният край на буталото (17) е завъртан от лост (20), фиксиран към дефлектора (1), докато цилиндърът (18) е завъртан от скоба (21), фиксирана към елемент (22) на моторното превозно средство (2).
  10. 10. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че съдържа електронно устройство (24), което е изпълнено за управление на поне един електрически мотор (19) за движение на поне един дефлектор (1) и съдържа електронни изчислителни средства (25), захранвани от енергиен източник (26), свързан към електрическите захранващи линии на моторното превозно средство (2) и към една или повече памети (27, 28, 29), съдържащи данни и програми за електронните изчислителни средства (25).
  11. 11. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенция 10, ха
    65383 Bl рактеризиращ се с това, че електронните изчислителни средства (25) съдържат микропроцесор, а паметите (27,28,29) съдържат флашпамет (27), RAM-памет (28) и EEPROM-памет (29).
  12. 12. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенция 10 или 11, характеризиращ се с това, че електронните изчислителни средства (25) са свързани към поне едно устройство за импулсна модулация Р WM (30), което е свързано към поне един електрически мотор (19) и е изпълнено за конвертиране на изхода на управляващите сигнали посредством електронните изчислителни средства (25) в сигнали с постоянно напрежение и променлив цикъл на запълване.
  13. 13. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно една от претенциите от 10 до 12, характеризиращ се с това, че положението на дефлектора (1) се детектира посредством кодиращо устройство (31), прикачено към електрическия мотор (19) и свързано към електронните изчислителни средства (25) през интерфейс (32).
  14. 14. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенции от 10 до
    13, характеризиращ се с това, че електронните изчислителни средства (25) са свързани към сензор (35), изпълнен за измерване на скоростта на моторното превозно средство (2), за автоматично определяне на движението на дефлектора (1) в съответствие с праговите стойности на скоростта на моторното превозно средство (2), записани в паметите (27, 28, 29).
  15. 15. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенции от 10 до
    14, характеризиращ се с това, че електронните изчислителни средства (25) са свързани към сензор (36), изпълнен за измерване на скоростта на въртене на мотора на моторното превозно средство (2), за автоматично определяне на дви жението надефлектора(1) в съответствие с праговите стойности на скоростта на въртене, записани в паметите (27, 28, 29).
  16. 16. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенции от 10 до
    15, характеризиращ се с това, че електронните изчислителни средства (25) са свързани към сензор (37), изпълнен за измерване на температурата на охладителната течност на мотора на моторното превозно средство (2), за автоматично определяне на движението на дефлектора (1) в съответствие с праговите стойности на температурата на течността, записани в паметите (27,28, 29).
  17. 17. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенции от 10 до
    16, характеризиращ се с това, че електронните изчислителни средства (25) са свързани към сензор (38), изпълнен за измерване на температурата на въздуха извън моторното превозно средство (2), за автоматично определяне на движението на дефлектора (1) в съответствие с праговите стойности на температурата на въздуха, записани в паметите (27, 28, 29).
  18. 18. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенции от 10 до
    17, характеризиращ се с това, че електронните изчислителни средства (25) са изпълнени за измерване на тока, консумиран от електрическия мотор (19) за сигнализиране за аномалии при движението на дефлектора (1) чрез сигнализиращи средства.
  19. 19. Входящ въздушен канал за моторни превозни средства, съгласно претенции от 10 до
    18, характеризиращ се с това, че електронните изчислителни средства (25) са свързани към бутон (42), разположен в кабината на моторното превозно средство (2) за ръчно управление на движението на дефлектора (1).
BG108577A 2004-02-11 2004-02-11 Входящ въздушен канал за моторни превозни средства BG65383B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108577A BG65383B1 (bg) 2004-02-11 2004-02-11 Входящ въздушен канал за моторни превозни средства

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108577A BG65383B1 (bg) 2004-02-11 2004-02-11 Входящ въздушен канал за моторни превозни средства

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG108577A BG108577A (bg) 2005-02-28
BG65383B1 true BG65383B1 (bg) 2008-05-30

Family

ID=34230303

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108577A BG65383B1 (bg) 2004-02-11 2004-02-11 Входящ въздушен канал за моторни превозни средства

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65383B1 (bg)

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001046570A1 (en) * 1999-12-23 2001-06-28 Textron Automotive Company, Inc. Air-intake management device

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001046570A1 (en) * 1999-12-23 2001-06-28 Textron Automotive Company, Inc. Air-intake management device

Also Published As

Publication number Publication date
BG108577A (bg) 2005-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2457207C (en) Air intake for motor vehicles
AU2001284411A1 (en) Air intake for motor vehicles
JP6192594B2 (ja) グリルシャッタ装置
US4457558A (en) Up and down moving mechanism for an air spoiler associated with a movable grill
CN106414940A (zh) 运行散热器格栅装置的方法、散热器格栅装置和车辆
BRPI0317302B1 (pt) tensor ativo
JP2005500935A5 (bg)
US20170210221A1 (en) Shutter grille device
KR0157255B1 (ko) 블래이드 각도 조정가능한 냉각팬을 이용한 엔진 냉각 시스템
BG65383B1 (bg) Входящ въздушен канал за моторни превозни средства
US10773588B2 (en) Air valve device with air valve adjustment based on a determined collision hazard
KR20150023638A (ko) 조절 장치 및 차단 요소들을 조절하기 위한 방법
RU2272718C2 (ru) Автомобиль
CN212313272U (zh) 一种双自锁式可变进气格栅结构
JP6680380B2 (ja) 診断装置
JP2020094590A (ja) 診断装置
JP2017061868A (ja) 診断装置
EP3452330A1 (en) A controller for hybrid vehicles
KR960004697Y1 (ko) 자동차의 엔진 과냉 보호장치
CN117561356A (zh) 作业机械、作业机械的控制方法
CN114909311A (zh) 一种风扇及发动机冷却系统
JPS6350637A (ja) 車両用エンジンの加速操作装置
KR20050048072A (ko) 차량용 범퍼
JPH02256879A (ja) 船舶推進機