BG64915B1 - Устройство за демонстриране на рекламни материаличрез селективно разглеждане - Google Patents

Устройство за демонстриране на рекламни материаличрез селективно разглеждане Download PDF

Info

Publication number
BG64915B1
BG64915B1 BG105960A BG10596001A BG64915B1 BG 64915 B1 BG64915 B1 BG 64915B1 BG 105960 A BG105960 A BG 105960A BG 10596001 A BG10596001 A BG 10596001A BG 64915 B1 BG64915 B1 BG 64915B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
billboard
posters
window
billboards
poster
Prior art date
Application number
BG105960A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105960A (bg
Inventor
Remy Kerouanton
Original Assignee
Mobil'affiche International S.A.R.L.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8860810&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=BG64915(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Mobil'affiche International S.A.R.L. filed Critical Mobil'affiche International S.A.R.L.
Publication of BG105960A publication Critical patent/BG105960A/bg
Publication of BG64915B1 publication Critical patent/BG64915B1/bg

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F1/00Cardboard or like show-cards of foldable or flexible material
    • G09F1/10Supports or holders for show-cards
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F1/00Cardboard or like show-cards of foldable or flexible material
    • G09F1/10Supports or holders for show-cards
    • G09F1/14Supports or holders for show-cards in the form of legs

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Displays For Variable Information Using Movable Means (AREA)
  • Vehicle Waterproofing, Decoration, And Sanitation Devices (AREA)

Abstract

Устройството позволява индивидуално демонстриранечрез селектиране на различните афиши от дадено множество чрез позиционирането им зад прозорец за визуализация. То може да се разположи например върхупревозно средство. Всеки афиш (4) е фиксиран чрезгорния си край (40), с възможност за откачване, към гъвкава захващаща лента (1). Разпънатите положения на различните афиши (40) се вписват в успоредни вертикални равнини, леко отдалечени една от друга. Долният край на афишите представлява подгъв (4), служещ за направляващ канал, в който е вмъкната хоризонтална уравновесителна греда (2), осигуряваща опъна на афиша (4). Двата края (20, 20') на гредата (2) излизат извън канала от двете страни на афиша (4), като към всеки има подвижен плъзгач (7) сформата на пръстен или полупръстен, който обгражда с известен луфт вертикална направляваща пръчка (3).

Description

Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до устройство за демонстриране на рекламни материали, например афиши чрез селективното им разглеждане от множество афиши, всеки носещ рекламно или друго съобщение, като последователно се позиционират зад прозорец за визуализация.
Устройството може да намери приложение в областта на демонстриране на рекламни материали или на пътна информация. То може да се разположи върху фиксиран обект - табла за афиши с изменящи се съобщения или върху мобилно рекламно превозно средство, движещо се за предпочитане в центъра на потока от градско движение.
Предшестващо състояние на техниката.
Известни са различни устройства за демонстриране, по-специално на рекламни афиши или съобщения. Известна е патентна публикация - ЕР 0 694 897 А, в която е разкрито устройство за демонстрация на рекламни или друг вид съобщения, позволяващо индивидуално демонстриране на афиши чрез селективното им избиране. Устройството позволява последователното позициониране на афиши зад прозорец за визуализация, като всеки афиш е закрепен в горния си край чрез гъвкава лента, която се навива върху въртящ се барабан. Устройството включва електрически моторни редуктори, посредством които барабаните се завъртат в една или друга посока и преместват демонстрираните афиши пред подходящо разположен прозорец за визуализация на съдържащата се върху афиша информация.
Известното устройство има ограничено приложение, предопределено от възможностите на конструкцията, както възможност за адаптивно използване за различни по вид и предназначение рекламни кампании.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да бъде създадено устройство, позволяващо индивидуалното демонстриране на афиши чрез селектив но избиране на различни афиши от множество други при последователното им позициониране зад прозорец за визуализация. Всеки от афишите е фиксиран към горния си край, с възможност за окачване към гъвкава захващаща лента, която може да се навива, поне частично, върху въртящ се барабан-приемник. Устройството съдържа серия електрически моторни редуктори, управлявани от програмируемо централно звено, всеки пригоден да повлича селективно, в една или друга посока един от барабаните, така че да довежда афиша във високо скрито положение. В резултат афишът не се появява зад прозореца за демонстриране, или в долно разпънато положение, а се намира срещу прозореца, като различните афиши в разгънато положение се вписват в отделни успоредни вертикални повърхнини, леко отдалечени една от друга.
Основна цел на изобретението е чрез задействането на прости средства, с ниска цена, лесни за използване и поддържане, да се осигури подходящ опън на афишите, когато се намират в тяхното долно разпънато положение, като се избягва образуването на гънки, лесно да се сменят афишите; да се осигури безупречно, но плавно управление на афишите по време на собствения им вертикален ход на движение на качване и слизане, като се избегне всяко несвоевременно откачване на средствата за управление, дори ако устройството е подложено на резки движения или удари, както това може да се случи, ако с него е оборудвано превозно средство.
Тези цели са постигнати благодарение на това, че горният край на всеки от афишите представлява подгъв, служещ като водещ канал, в който се вмъква хоризонтална уравновесителна греда, осигуряваща опъване на афиша, като двата края на гредата се подават извън водещия канал, от всеки край на афиша, и са снабдени с подвижен плъзгач, оформен като пръстен или полупръстен, който обхваща свободно вертикално ориентиран водач.
Устройството съгласно изобретението има такива размери в сглобен вид, каквито са размерите на афиш в свито положение, като нито съставните елементи на Стойката му, нито самият афиш пречат на демонстрирането на останалите афиши, когато са в разпънато положение.
Съгласно няколко допълнителни харак2 теристики, които дават предимство, но не ограничават изобретението, всеки от плъзгачите представлява скоба, която погледната отгоре е с формата на “U”, чието дъно обхваща направляващ елемент, а страните й обхващат краищата на гредата и са фиксирани към нея с помощта на средства за разглобяема връзка, например винтове.
От всяка страна на устройството направляващите елементи са странично последователно отместени една спрямо друга на дадено разстояние, което им придава, погледнато отгоре, шахматно разположение. Включва средства за контрол на разпъването на афишите от дадено множество. Тези средства за контрол включват поне едно оптоелектронно устройство, чиято детекторна линия се разпростира хоризонтално от едната страна на множеството афиши, перпендикулярно на повърхността им на разпъване, в положение, при което тази линия е прекъсната от единия от краищата на всяка уравновесителна греда в хода на движение при качване и слизане на гредата.
Детекторната линия се разпростира в основата и/или горната част на устройството, като е пригодена да контролира достигането в долно положение, т.е. в края на процеса му на разпъване, и/или в горно положение, т.е. в края на процеса на свиване на поне един афиш.
Изобретението се отнася и до рекламно мобилно устройство, оборудвано с поне едно устройство, като описаното по-горе.
Предимствата на предложеното мобилно рекламно устройство се заключават в това, че включва няколко устройства и съответно, няколко прозореца за едновременно демонстриране, като различните устройства се управляват от общо програмируемо централно звено.
Рекламното мобилно устройство може да представлява камионетка, чиято каросерия е с форма на правоъгълен паралелепипед, който има три прозореца за демонстриране, като два са разположени на страничните му стени, а другият е на задната му страна и общото централно звено може да се програмира така, че едно и също рекламно съобщение да се демонстрира едновременно на поне два от прозорците му.
Като предимство може да се изтъкне и възможността за изпълнение на един допълнителен прозорец за демонстриране (четвърти прозорец), който да е разположен над кабината, пред горната предна част на каросерията, на нивото на въздушния дефлектор.
Изобретението се отнася и до превозно средство за транспорт на пътници, като автобус, оборудвано с поне едно устройство за демонстриране от този тип, на което прозорецът за визуализиране е разположен на задната страна на превозното средство.
Изобретението може да бъде изпълнено и като фиксирано рекламно табло, оборудвано с поне едно устройство като описаното по-горе.
Описание на приложените фигури
По-нататък в описанието ще бъдат разкрити предпочитани примерни изпълнения на рекламно устройство съгласно изобретението посредством придружаващите описанието фигури както следва:
фигура 1 е схематичен изглед в перспектива на гъвкавия носител, получаващ афиш (представен като частично разрязан), както и на средствата за направление и задвижване, като афишът е в разпънато положение с лице към прозореца за визуализация (непоказан на фигурата);
фигура 2 е поглед отгоре на барабана приемник и на съответстващата му направляваща ролка;
фигура 3 схематично представя устройството в неговата цялост, в разрез по напречната вертикална повърхнина, перпендикулярно на афишите и на прозореца за визуализация;
фигура 4 е схематичен поглед отгоре на уравновесяващите греди съгласно изобретението;
фигура 5 е детайлен изглед в перспектива, представляващ начина на фиксиране на плъзгач към края на уравновесяващата греда;
фигура 6 представя съвсем схематично системите за детектване на гредите в долно положение (плътна линия) и в горно положение (пунктирана линия);
фигура 7 илюстрира принципа на програмиране и управление на устройството;
фигура 8 е изглед подобен на фиг. 1, показващ два съседни носителя на афиши, чиито афиши са спуснати, а предно разположеният афиш е с прозорец;
фигура 9 е изглед, аналогичен на фиг. 8, на която задният афиш е частично вдигнат;
фигура 10 представя схематично, в перспектива, рекламно превозно средство (камионетка), оборудвано с няколко устройства съгласно изобретението;
фигура 11 представя схематично, в перспектива, фиксирано рекламно табло, снабдено с устройство съгласно изобретението;
фигура 12 представя схематично поглед отзад и в перспектива, на автобус, оборудван с устройство съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
В по-долу представения начин на изпълнение, позовавайки се на чертежите, прозорецът за визуализация е с вертикално разположение и устройството включва множество от пет афиша, които могат да се позиционират един след друг чрез селектиране зад този прозорец.
Посоченият брой от пет афиша трябва да се разглежда само като примерна реализация, като броят им може да е произволен и не се ограничава от описаното примерно изпълнение. За предпочитане е този брой да е равен на седем.
На фигура 1 е представен гъвкав носител, получаващ единия от афишите.
Носителят е оформен от гъвкава захващаща лента 1, например мушама с малка дебелина, която се навива около въртящ се цилиндричен барабан 5 с хоризонтална ос 50. Оста е успоредна на основната вертикална повърхнина, включваща прозореца за визуализация, непоказан на фигурата.
Средствата за задвижване, които ще бъдат описани по-нататък, позволяват завъртането на барабана 5 в една или в друга посока, както това е символично показано с двупосочната стрелка F на фиг. 1.
Лентата 1 минава върху възвратна цилиндрична ролка 6 с хоризонтална ос, успоредна на оста на барабана 5. Връщането е до приблизително прав ъгъл, като частта от лентата, свързваща ролката 6 с барабана 5 е приблизително хоризонтална.
В двата края на ролката 6 са предвидени фланци 60, оформящи ограничители за страничните ръбове на лентата 1. Фланците 60 са оформени с конични стени, насочени към вътрешността, така, че да благоприятстват добро центриране на лентата, както когато е развита, така и когато е навита.
Свободният край на лентата 1 има удебелена зона 10, предназначена да приема и придържа горния край 40 на афиш 4 по лесно сглобяем начин.
Афишът може да е изпълнен от известен материал, тънък и гъвкав, но механично устойчив и слабо мачкаем, например подсилена хартия, найлонова лента или плат. Той носи съобщение М, отпечатано, центрирано и оразмерено така, че да бъде изцяло видимо през прозореца за визуализация (непоказан на фиг. 1), чиито размери са малко по-малки от тези на афиша.
В илюстрирания начин на реализиране, захващането се осъществява чрез система за свързване от захващащ плат с бримки и кукички от вида на намерилото широко приложение с търговското наименование изделие “VELCRO”.
В този смисъл, напречният ръб на удебелената зона 10 на захващащата лента 1 носи върху противоположната на обърнатата към прозореца за визуализация страна, единия от елементите на захващащия плат 10 А, например кукичките.
Предната страна на всеки афиш 4 в горната си удебелена зона 40 е запълнена с другия елемент на захващащия плат 40 А, в случая с бримките.
По този начин фиксирането на горната част на афиша към захващащата лента се осъществява лесно, чрез просто притискане, като предната горна зона на афиша се залепва към гърба на зоната 10.
Така, създаденият натиск между тези два елемента по време на навиването благоприятства взаимната им връзка.
Долната зона 41 на афиша е оформена като подгъв или направляващ канал, образуван чрез прегъване, след което част от долния край на афиша е залепен или зашит.
Подгъвът завършва от всяка страна на афиша и образува отвор с достатъчно широко сечение, за да позволи вмъкването на уравновесяваща греда 2, представляваща противотежест. Като такава може да се използва например метална греда с правоъгълно или квадратно сечение. Дължината й е малко поголяма от ширината на афиша, така че частите от краищата й 20, 20' да са изнесени от двете страни на направляващия канал.
Теглото на гредата 2 трябва да е достатъчно, за да обтегне правилно афиша във вертикална посока, докато е закачен за захващащата лента, като при необходимост от допълнителни тежести, върху гредата могат да се нанижат тръбни форми, по-точно в краищата й. Въпреки това, гредата не трябва да е извънредно тежка, за да не се затормозява действието на двигателя по време на навиването, т.е. при вдигането на афиша. В противен случай ще е наложително да се използват много помощни двигатели.
От фиг. 1 се вижда, че със завъртането на барабана 5 по посока на развиване на лентата, афишът ще се разпъне и ще се позиционира във вертикална равнина; това разпъване се осъществява чрез опън, вследствие тежестта на гредата 2.
Ако барабанът 5 се завърти в обратна посока, лентата 1 почти напълно се навива върху барабана, докато гредата 2 заема горно положение, над нивото на прозореца за визуализация.
Следователно, афишът се намира в свито положение, прегънат върху възвратната ролка 6.
На фигура 3 е показано как са разположени в устройството множество от пет носителя на афиши, като този, който бе описан.
На фигура 3 е показан прозорец за визуализация, който включва рамка 91 и прозрачен екран 90, разположен вертикално, например стъкло.
Устройството включва шаси 8, състоящо се главно от предна преграда 82, в която е монтиран прозорецът 9, от горна 80 и долна каса 81.
В горната каса 80 са монтирани множество от барабани 5 и от направляващи ролки 6. Долната каса 81 е с формата на обърната буква П и благодарение на отвора приема и скрива от прозореца долната част на разпънатия афиш.
Позиционирането на тези отделни елементи е такова, че отделните афиши в разпънато положение се вписват във вертикалните повърхнини а, Ь, е, d, е, успоредни на стъклото 90. Различните повърхнини отстоят на равномерни разстояния, отделени с малко пространство]. Същото се отнася и за повърхнината а на първия афиш (най-близкия афиш до прозореца), която е разположена на малко разстояние к от стъклото 90.
Разположенията на отделните възвратни ролки 6а, 6Ь, 6с, 6d и бе и на отделните барабани 5 а, 5b, 5с, 5d и 5е във вътрешността на касата 80 са определени по начин, който да представлява възможно най-малката загуба на обем, без да съществува риск от допир между носителите на афиши, както на самите афиши.
Всеки афиш е направляван в постъпателното си движение и придържан във вертикалната си повърхнина на придвижване чрез органи за направление, които ще бъдат описани.
Тези органи включват двойка плъзгачи 7,7', носени от краищата 20, съответно 20', на уравновесяващата греда 2. Плъзгачите са мобилни при постъпателното движение по продължението на вертикално ориентиран водач 3, съответно 3', разположени странично от външната страна на рамката на прозореца за визуализация.
В илюстрирания начин на реализация (фигура 5), плъзгачът 7 представлява скоба с формата на “U” (например от плоско желязо, огънато на “U”), чието полуцилиндрично дъно обхваща водача 3, изпълнен за предпочитане от метал. В скобата е оформен сектор за движение с диаметър, малко по-малък от ширината на скобата е форма на “U” 7, така че да се осъществи добро направляване при движение, при това без триене.
Плъзгачът 7 е фиксиран към краищата 20, 20 на гредата 2 по един известен, лесно разглобяем начин. В илюстрирания пример разстоянието между двете страни 72, съставляващи раменете на “U”, отговаря на дебелината на гредата 2. В края 20 на гредата 2 са прокарани два, напречно ориентирани отвора 21. В страните 72 на плъзгача 7 са прокарани отвори 70, ориентирани така, че да съвпадат с отворите 21, когато плъзгачът 7 се постави върху края 20 на гредата. Върху едната от страните отворите 70 са с резба, позволяваща фиксиране е помощта на винтове 710.
Идентична сглобка е предвидена за противоположния плъзгач 7', който е в съотношение с вертикално ориентирания водач 3'.
Взаимното разстояние между двойката водачи 3,3' е такова, че когато двата плъзгача 7, 7' са фиксирани към двата края на уравновесяващата греда 2, която преминава през подгъва 41 от край до край, всеки водач е чув ствително центриран от вътрешната страна на частта 71, 71' на скобата, която пресича. По този начин правилното водене се осъществява без триене или практически без триене.
Водачите 3,3' са фиксирани чрез горните и долните си краища към касите 82, съответно 81, посредством средства, непоказани на чертежите.
Дължината им е достатъчна, за да осигури направляването на долната част на афиша през целия ход на неговото разпъване.
Към всеки афиш е предвидена двойка направляващи странично разположени водачи 3, 3'.
Това направляване се осъществява по плавен начин чрез приплъзване на всяка от скобите 7, 7' по продължение на водача 3, съответно З1, която обхващат. Няма никакъв риск от засечка на това ниво, противно на това, което се случва при употребата на класическа система за направляване, чрез улеи или релси, причина за ненавременни блокировки с оставане по диагонал или засечка на гредата.
Уравновесяващата греда 2 остава винаги в идеално хоризонтално положение.
От друга страна поради това, че водачът е затворен във вътрешността на скобата, рискът от ненавременно изплъзване от скобата е нулев, дори ако устройството е изложено на груби и резки движения, както това може да се случи, когато оборудва превозно средство.
Смяната на афиш се осъществява много лесно, както е обяснено по-долу. Афишът за смяна е разпънат (гредата 2 е в долно положение).
Плъзгачите 7, 7' се разглобяват, което позволява да се измъкне уравновесителната греда 2 извън подгъва 41. Накрая, горната област 40 се откачва от ръба за закачване 10 на прихващащата лента.
Поставянето на място на новия афиш се извършва чрез обратни действия: фиксиране на горното звено към ръба 10; вмъкване на гредата 2 в подгъва 41; фиксиране на плъзгачите 7,7' (предварително поставени на място около водачите 3, 3 в краищата на гредата 2.
За улеснение на достъпа на оператора при тези различни манипулации, водачите 3, 3' за предпочитане са разположени шахматно от всяка страна на устройството, както е показано на фигура 4. Всяка пръчка е изместена напречно на определено разстояние “т” спрямо съсед ната/иге водач/и. По този начин се постига подходящо дистанциране на плъзгачите 7, 7' на две съседни.
На фигура 6 е представена система за оптикоелекгронно детектване, например чрез фотоклетка, монтирана в основата на устройството върху единия му край. Тя включва излъчвател 200 и приемник 201 от известен тип, чиято линия на излъчване 2000, се простира хоризонтално, напречно на повърхността на афишите. Тя се намира в противовес на едната група от краища 20 от множеството уравновесителни греди 2. Когато един афиш достига края на своя ход на разпъване (долно положение), линията 2000 се прекъсва, активирайки системата за управление, която изпраща сигнал, съответстващ на тази информация, на централното звено за управление.
Тази система позволява да се открият нередностите, а именно в случай на засядане на афиш в някое препятствие, на повреда или на внезапно блокиране на барабан. Тогава централното звено може да изпълни команда “ad hoc”, например да задейства аларма или да включи екран.
Подобна система за управление е предвидена като предимство в горната част на устройството или в междинна зона на полувисочина.
На фиг. 6 с прекъсната линия е представена система за управление в горно положение, включваща елементи 200'-20Г и прицелна линия 2000', подобни на тези, употребявани за управление в долно положение.
Задвижването на всеки барабан 5 се осъществява чрез монтиран в рамка 8 електрически мотор-редуктор 51, чиято изходна ос е разположена съосно с оста 50 на барабана.
Съгласно едно вариантно изпълнение на устройството е възможно да се използват малки двигатели, поставени във вътрешността на барабаните чрез сглобка, подобна на тази, използвана за задвижване барабаните на ролетните щори.
Множеството от пет двигателя, задвижващо барабаните от 5а до 5d е управлявано от микрокомпютър или от програмируем автомат.
Той включва централно звено 100, в което оператор Р въвежда с помощта на клавиатура различните данни, свързани с желания цикъл на демонстриране, в частност, реда на изреждане и излагане, честота и продължи телността на излагане на всеки афиш (виж фиг. 7).
Централното звено управлява двигателите през релейна карта или интерфейс 1000.
Споменатото централно звено получава информация от системите за управление 200201 и 200*-20Г, които следят за правилното протичане на операциите.
Разбира се някои афиши биха могли да бъдат изложени по-дълго време и/или по-често от другите, във функция с програмата.
Замяната на един афиш с друг може да се извърши в едно изключително кратко време, тъй като скриването на предходния афиш и разпъването на новия афиш може да се извърши едновременно, в маскирано време.
В илюстрирания начин на реализация на фигури 8 и 9, афишът 4А представлява прозорец 400, който оставя видим афиша 4В, разположен зад него. Става дума за обикновен отвор, пресичащ афиша или за прозрачна зона. Така, в зависимост от степента на навиване на лентата 1В, носеща афиша 4В, поставен зад афиша 4А, различни зони от този афиш ще бъдат видими през прозореца 400. Съответно, ако върху задния афиш се поставят изображения, съобщения или други различни надписи, които могат селективно да застанат към прозореца 400, би могло по развиващ се начин да се променя демонстрираната обстановка, видна на предния афиш.
В примера от фигури 8 и 9, прозорецът е “облаче”, представящо репликата на рекламно лице.
Върху задния афиш (скрит) са предвидени две съобщения, в случая “ДА” и “НЕ”, разположени на две отместени във височината нива, с възможност едното или другото да се впишат в “облачето”, когато задният афиш е смъкнат (фигура 8) или частично повдигнат (стрелка Н, фигура 9).
Върху предния афиш биха могли да се предвидят няколко прозореца и на всеки да се предоставят повече от две съобщения върху задния афиш. Освен това, съобщения могат да бъдат залепени и върху един (или няколко) поотдалечен/и афиш/и, който/които става/т видим/и, когато афишът/ите между него/тях и предния афиш е/са напълно вдигнат/и.
Устройството се поддава изключително на прогресивни рекламни кампании, в които един афиш е носител на послание, съобщава що информация, която трябва да се открие върху един или няколко следващ/и афиш/и.
Афишите могат да бъдат закрепвани в горния им край, различни от “захващащите” платове, например фиксиране чрез щипки, чрез закопчаване от типа на секретните копчета, чрез самозалепваща се лента или още чрез система от рода, известна с търговското наименование “ZIP” (“ЦИП”), включваща езиче от пластмасов материал, захващащо се в допълнителен улей.
За да се улесни смяната на афиши, като предимство се предлага прозорец за визуализация, който да може да се отваря, или да е с лесно сглобяващо се стъкло 90.
Размерите на устройството са адаптирани към размерите на съответните афиши.
Ширината на лентата 1 е в рамките на 1 m и няколко метра, като барабаните 5 и възвратните ролки 6 са с адаптирана дължина.
Барабаните 5 могат да бъдат изпълнени от алуминий с диаметър от порядъка на 60 mm.
Ролките 6 са за предпочитане да са от алуминий с обработена повърхност, за да не оставят следи по гърба на афишите, диаметърът им е в порядъка от 30 до 40 mm.
Разстоянието) между афишите е в порядъка от 15 до 30 mm.
Описаният тип устройство съгласно изобретението, може да се използва и върху фиксиран обект, например да се вгради във фасадата на сграда или да се постави в табло, монтирано на стойка или на друга опора, например рекламното табло РР, представено на фигура 11.
Устройството е възможно да бъде монтирано върху рекламно превозно средство VP, както това е показано на фиг. 10.
На фигура 10 е показано превозно средство от вида на камиончета, чиято каросерия е приблизително с формата на правоъгълен паралелепипед. Каросерията има две странични стени и една задна преграда, като всяка е снабдена с прозорец за визуализация 9-9', съответно 9, на афишите. Устройствата за демонстрация съгласно изобретението, наброяващи три, са монтирани във вътрешността на превозното средство, като всяко е асоциирано към единия от прозорците.
За предпочитане е да са управлявани от едно и също централно звено 100, както е показано на фигура 7, на която са изобразени два допълнителни интерфейса 1000', 1000, като всеки командва група от двигатели.
Благодарение на този монтаж централното звено може да управлява освен поредността на демонстриране на различните афиши, асоциирани към един прозорец, и множество от три групи афиши. Всяка група може да съдържа различни или идентични афиши, в цялост или отчасти. Така, ако хипотетично всяка група съдържа поне един идентичен афиш или във връзка с останалите (например, отнасящ се до една и съща марка), за предпочитане е централното звено да се програмира така, че трите въпросни афиша да се разпънат едновременно и да останат показани в продължение на един и същ период от време, така, че и трите да бъдат видими едновременно от трите страни на превозното средство.
Като вариант, може да се предвиди четвърти прозорец за визуализация. За предпочитане е той да се монтира над шофьорската кабина, например да е интегриран с въздушния дефлектор, отбелязан с СР на фигура 10; така се вижда в анфас.
Превозното средство може да служи и за витрина на стоки, съдържащи се в каросерията, които могат да се видят през един или няколко прозореца, веднага след като множеството афиши на този прозорец са вдигнати. Във вътрешната страна на каросерията може да се предвиди осветление, за да се осветят и откроят изложените стоки.
Фигура 12 изобразява на поглед отзад автобус АВ, оборудван с устройство за демонстриране съгласно изобретението.
Прозорецът за демонстриране 9' е разположен на задната страна на автобуса.
Следователно, той може да се види от автомобилистите, следващи автобуса.
В илюстрирания пример, прозорецът 9' е оразмерен и позициониран така, че да заема само горната половина от задната страна на автобуса. Конструкцията на устройството позволява изпълнение, при което прозорецът 9'” би могъл да обхване по-голяма площ, заемайки практически цялата площ от задната страна.
Разбира се, възможни са и други различни от споменатите по-горе приложения.
Така би могло да се спомене например, монтаж върху задната страна на товарен камион или във витрината на магазин.
Както вече беше споменато, изложените примери не ограничават изобретението, ако като вертикални странични водачи 3,3' се заменят например с кабели, вертикално опънати между горната и долната каса.
От друга страна, плъзгачите 7, 7' могат да бъдат заменени с халки, обхващащи направляващите водачи (или кабели), които да могат да се нагласят подвижно към краищата на уравновесяващата греда 2.
Патентни претенции

Claims (11)

1. Устройство за демонстриране на рекламни материали чрез селективното разглеждане отдадено множество, като афишите последователно се позиционират зад прозорец за визуализация (9), в който всеки от афишите (4) е фиксиран чрез горния си край (40) с възможност за откачване, към гъвкава захващаща лента (1), способна да се навива поне частично върху въртящ се цилиндричен барабан (5) , като устройството съдържа група електрически мотор-редуктори (51), управлявани от програмируемо централно звено (100) и пригодени селективно да задвижват в едната или в другата посока единия от барабаните (5) по начин, който да позиционира афиша (4) в свито положение, при което не се появява зад прозореца за визуализация (9), или в разпънато положение, при което се намира пред прозореца (9), като разпънатите положения на различните афиши (4) се вписват в отделни успоредни вертикални равнини (a, b, с, d, е), леко отдалечени една от друга, характеризиращо се с това, че долният край на всеки афиш представлява подгъв (41), служещ за направляващ канал, в който е вмъкната хоризонтална уравновесителна греда (2), осигуряваща опъна на афиша (4), като двата края (20, 20') на гредата (2) излизат извън канала от двете страни на афиша (4), а към всеки край е свързан подвижен плъзгач (7) с формата на пръстен или полупръстен, който обхваща свободно вертикален водач (3).
2. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че всеки един от плъзгачите (7) представлява скоба, която погледната отгоре е с общата форма на “U”, чието дъно (71) загражда направляващата пръчка (3), докато страничните й рамене (72) обхващат края (20) на гредата и са фиксирани към нея чрез разглобяеми средства за връзка, например винтове (71).
3. Устройство съгласно претенция 1 или 2, характеризиращо се с това, че от всяка страна на устройството направляващите водачи (3) са последователно странично отместени една спрямо друга на дадено разстояние “ш”, което, погледнато отгоре, им придава шахматно разположение.
4. Устройство съгласно една от претенциите от 1 до 3, характеризиращо се с това, че включва средства за контрол на разпъването на афиш (4) от множество афиши.
5. Устройство съгласно претенция 4, характеризиращо се с това, че средствата за контрол включват поне едно оптико-електронно устройство (200,201), чиято детекторна линия (2000) се разполага хоризонтално покрай единия край от множеството афиши (4), перпендикулярно на равнината на разпъване, в положение, при което линията (2000) може да бъде прекъсната от някой от краищата (20) на всяка уравновесителна греда (2) по време на движение на издигане или сваляне на гредата.
6. Устройство съгласно претенция 5, характеризиращо се с това, че детекторната линия (2000, 2000') се разпростира в основата и/или в горната част на устройството и е пригодена да контролира достигането, в долно положение, края на процеса на разпъване на афиша, и/или в горно положение, края на процеса на свиване на поне един афиш (4).
7. Рекламно мобилно устройство (VP), характеризиращо се с това, че включва и поне едно устройство съгласно претенции от 1 до 6.
8. Рекламно мобилно устройство (VP) съгласно претенция 7, характеризиращо се с това, че включва няколко устройства и съответно няколко прозореца за визуализация (9,9'), като тези отделни устройства се управляват от общо програмируемо централно звено (100).
9. Рекламно мобилно устройство (VP) съгласно претенция 8, характеризиращо се с това, че представлява камион, на който каросерията е с формата на правоъгълен паралелепипед, която има три прозореца за визуализация, два от които (9, 9') са разположени на страничните стени, а другият (9) на задната страна, като общото централно звено (100) може да се програмира по начин, при който еднаквото рекламно съобщение (М) да бъде демонстрирано едновременно на поне две от страните й.
10. Рекламно мобилно устройство, поспециално автобус (АВ), характеризиращо се с това, че е оборудвано с поне едно устройство, съгласно претенции от 1 до 6, при което прозорецът за визуализация (9') е разположен на задната страна на превозното средство.
11. Рекламно устройство, по-специално фиксирано рекламно пано (РР), характеризиращо се с това, че включва поне едно устройство съгласно претенции от 1 до 6.
BG105960A 2001-03-06 2001-09-27 Устройство за демонстриране на рекламни материаличрез селективно разглеждане BG64915B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0103058A FR2821969B1 (fr) 2001-03-06 2001-03-06 Dispositif d'affichage selectif d'affiches

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105960A BG105960A (bg) 2002-09-30
BG64915B1 true BG64915B1 (bg) 2006-08-31

Family

ID=8860810

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105960A BG64915B1 (bg) 2001-03-06 2001-09-27 Устройство за демонстриране на рекламни материаличрез селективно разглеждане

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1366483B1 (bg)
CN (1) CN1201276C (bg)
AU (1) AU2002246200A1 (bg)
BG (1) BG64915B1 (bg)
FR (1) FR2821969B1 (bg)
RU (1) RU2003129511A (bg)
WO (1) WO2002071375A2 (bg)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103415881B (zh) * 2011-03-04 2015-08-26 国立大学法人德岛大学 信息提供方法及信息提供装置
CN102944966B (zh) * 2012-10-17 2014-02-12 廖长春 交互式投影幕
CN108584747A (zh) * 2018-05-17 2018-09-28 广州市创视智能设备有限公司 一种电动投影幕的钢丝重叠卷线器
CN109064930A (zh) * 2018-08-02 2018-12-21 安徽本质智能科技有限公司 便民式广告灯箱
CN109064931A (zh) * 2018-08-02 2018-12-21 安徽本质智能科技有限公司 防水雾广告灯箱
CN113066400B (zh) * 2021-03-29 2022-03-01 江苏金牛星电子科技有限公司 一种滚动频率可调节的户外灯箱用滚动系统

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0694897A1 (fr) * 1994-07-20 1996-01-31 Mobil'affiche Dispositif d'affichage individuel et sélectif d'un ensemble d'affiches

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE344417C (de) * 1919-07-31 1921-11-22 Oskar Widmer Stellvorrichtung fuer Rollvorhaenge mit ringartig die Fuehrungsstangen umgreifenden Sperrhebeln
US4089361A (en) * 1976-08-24 1978-05-16 Heinz Zeppmeisel Reel apparatus for background sheet
GB2046334A (en) * 1979-03-07 1980-11-12 Hall & Co Ltd G Light-excluding mountings for roller blinds
FR2696034B1 (fr) * 1992-09-24 1994-11-10 Decaux Jc Procédé et appareillage de visualisation sélective d'un message inscrit sur une bande support de messages.
DE29820914U1 (de) * 1998-11-23 1999-01-28 Clauss Markisen Projekt GmbH, 73266 Bissingen Senkrechtmarkise

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0694897A1 (fr) * 1994-07-20 1996-01-31 Mobil'affiche Dispositif d'affichage individuel et sélectif d'un ensemble d'affiches

Also Published As

Publication number Publication date
CN1201276C (zh) 2005-05-11
WO2002071375A2 (fr) 2002-09-12
EP1366483A2 (fr) 2003-12-03
RU2003129511A (ru) 2005-04-10
BG105960A (bg) 2002-09-30
CN1462421A (zh) 2003-12-17
EP1366483B1 (fr) 2008-01-23
WO2002071375A3 (fr) 2003-02-20
FR2821969A1 (fr) 2002-09-13
FR2821969B1 (fr) 2003-12-19
AU2002246200A1 (en) 2002-09-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5046545A (en) Tension mounting system and assembly
US20040107613A1 (en) Automatic blinder-type display assembly
US20040025389A1 (en) Continuous advertising medium and medium display device
KR100309821B1 (ko) 포스터 세트를 개별적 및 선택적으로 디스 플레이하기 위한 장치
US5138781A (en) Multifaced variable display device
US5072533A (en) System for rolling advertising posters
US6691441B1 (en) Device for individually and selectively displaying a set of posters
BG64915B1 (bg) Устройство за демонстриране на рекламни материаличрез селективно разглеждане
US5946836A (en) Variable display device
WO1988002905A1 (en) Drum for promotional material
US4346529A (en) Advertising display for pick-up trucks or similar vehicles
RU2237930C2 (ru) Устройство для представления данных путем развертывания экрана, являющегося носителем данных
US4995183A (en) Scrolling sign with improved web guide
US5566482A (en) Changeable image display device
WO1994003886A1 (en) Manually operable scrolling web sign
US5072534A (en) Display sign having coacting display rollers and drive belt attachment
WO2002009076A1 (en) Display apparatus with oscillation
GB2326965A (en) Vehicle-mounted displays
CN115362490A (zh) 滚动式广告牌和操作方法
HU208190B (en) Device for indicating information, in particular for digitally indicating prices
EP1384222A1 (en) Continuous advertising medium and medium display device
EP0317552A1 (en) Animated display signs
DE69401308D1 (de) Zerlegbare Rahmenanordung für Lichtanzeigen
JPH10502185A (ja) ポスターの収納、選択および表示のための自己包含ガイドユニット
GB2373621A (en) Scrolling display apparatus