BG63688B1 - Метод за изработване на опаковка - Google Patents

Метод за изработване на опаковка Download PDF

Info

Publication number
BG63688B1
BG63688B1 BG103217A BG10321799A BG63688B1 BG 63688 B1 BG63688 B1 BG 63688B1 BG 103217 A BG103217 A BG 103217A BG 10321799 A BG10321799 A BG 10321799A BG 63688 B1 BG63688 B1 BG 63688B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
foil
heating
board
lid
package
Prior art date
Application number
BG103217A
Other languages
English (en)
Other versions
BG103217A (bg
Inventor
Царин АСПАРУХОВ
Original Assignee
Царин АСПАРУХОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Царин АСПАРУХОВ filed Critical Царин АСПАРУХОВ
Priority to BG103217A priority Critical patent/BG63688B1/bg
Publication of BG103217A publication Critical patent/BG103217A/bg
Publication of BG63688B1 publication Critical patent/BG63688B1/bg

Links

Landscapes

  • Closures For Containers (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Closing Of Containers (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Package Closures (AREA)

Abstract

Опаковката и методът ще намерят приложение при опаковането на различни стоки, предимно хранителни продукти, които може да са насипни, течни, полутечни и твърди с течна съставка. С тях се повишава сигурността при затваряне, без да се отделят вредни вещества, и се създава възможност за размразяване на продуктите чрез микровълнова обработка. Опаковката включва твърдо тяло (1), оформено като съд с отвор (2) и капак (4), като отворът има борд (3), а капакът (4) представлява фолио, притиснато и слепено към борда (3). Тялото (1) и фолиото за капака (4) са от полипропилен, а слепването се осъществявачрез стойка (5). Тялото (1) може да се усили с оребрения (6), разположени хоризонтално и/или вертикално. По метода предварително се изработва тялото (1) и отделно - фолиото, след което тялото (1) сезапълва с продукт, а върху борда (3) на отвора (2) се притиска фолиото до прилепването му. Тялото (1)и фолиото са от полипропилен, като първото се поставя така, че бордът (3) на отвора (2) му да е опрян по цялата си дължина, като притискането на фолиото към него се осъществява при импулсно загряване, като по термичен път се осъществява спояването между двата елемента. Подходящо е след прилаганетона импулсното загряване и затваряне на опаковкатапоследната да се задържи до изстиване на загряващия елемент, притисната за темпериране.

Description

Техническа същност
Изобретението се отнася до метод за изработване на опаковка, който ще намери приложение при опаковането на различни стоки, предимно хранителни, от вида на насипни, течни, полутечни, както и на твърди с течна съставка хранителни продукти.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод за изработване на опаковка, който се състои в предварително изработване на тяло на опаковката от трислоен материал на базата на пластици, като тялото има отвор с борд. Отделно се изработва капак също от трислоен листов материал, който капак е с размери, подбрани така, че да закриват отвора, но да са помалки от външния край на борда. Тялото се запълва с продукта, за който е предназначено и върху него се притиска капака, при загряване от 82,22 до 48,89®С, до прилепването му към борда на отвора. Притискането се осъществява по борда в близост до отвора /1/.
Недостатък на известния метод е това, че образуването на трислойния материал е сложно технологично. Връзката между капака и борда не винаги е добра, тъй като контролът на температурата непосредствено в мястото на свързване е затруднен поради наличието на външните - лепилен и термопластичен - слоеве, които имат по-висока температура на размекване. За да се получи добра връзка между капака и борда, в зависимост от конкретно използвания вид материал, се налага допълнителна обработка на борда чрез създаване на ивица с намалена дебелина на вътрешния слой, което води до допълнителни технологични трудности. За да се притисне капака към борда в зоната непосредствено до отвора, е необходимо изработване на матрица за фиксиране на капака и за осъществяване на загряването. При това при известния метод, за да може да се изреже капак за всяка различна форма на тялото, е необходимо да се изработи отделна матрица, което е твърде скъпо.
Известен е и метод за херметизация на отвори в корпусни детайли с гъвкава диафрагма. Методът включва предварително изработване на свързваните детайли, поставяне на диафрагмата на ръба на съответния детайл и заварката им чрез нагряване и притискане. Преди поставянето на диафрагмата стената на детайла се оформя стъпаловиден жлеб, където се поставя диафрагмата, а в процеса на заваряване се оформя околовръстен пояс от материала на диафрагмата, като се прилага натиск през самия материал на детайла до достигане на слягане, определено в зависимост от дебелината на диафрагмата. Съгласно един от вариантите на изпълнение на метода, нагряването е термоимпулсно с температура 240°С +/- 10°С. Материалът, използван за осъществяване на известния метод, е пластик, по-специално - полиетилен /2/.
Доколкото, съгласно известния метод, се постига херметизиране на цилиндричен детайл, то използвания за целта пластик - полиетилен, от една страна е с относително голяма дебелина на стената, а от друга, е твърде неподходящ за използване при производството на опаковки за хранителни стоки от гледна точка на хигиенните изисквания. При това термоимпулсното загряване при температура около 240°С изисква висок енергиен разход, а прилагането му за опаковки за хранителни продукти би довела до деформация на изделието и ниско качество на връзка между съединяваните елементи, поради възможност от “прегаряне”. Следенето на слягането на пластика под въздействие на загряването също изисква значително прецизни уреди, както и скъп контрол на процеса, за да се постигне качествена връзка между съединяваните елементи.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде метод за изработване на опаковка, при който да се използват опростени операции, позволяващи сигурно затваряне, при това да е възможно използването на пластици, отговарящи на хигиенните изисквания за хранителни опаковки, които да имат и възможност за топлинна обработка в микровълнова фурна, както и да се избегне изработването на специални матрици за фиксиране на капака при различните по форма опаковки.
Задачата е решена с метод за изработване на опаковка, който се състои в предварително изработване на свързаните детайли, следвано от поставяне на съответните свързвани детайли един върху друг и спояването им чрез нагряване и притискане, при което нагряването е термоимпулсно. Свързваните детайли са тяло на опаковка с отвор с борд и отделно изработено фолио за капак, при което тялото е запълнено предварително с продукт и фолиото се притиска върху борда на отвора на тялото до прилепването му там, като за тялото и за фолиото се използва еднороден материал - полипропилен. При осъществяване на свързването, тялото се поставя така, че бордът на отвора му да е опрян по цялата си дължина върху опорна повърхност и притискането на фолиото към него се осъществява чрез загряващ елемент, а импулсното загряване е до температурата на преминаване на загряваната област във вискозно състояние, като спояването между двата елемента се осъществяване чрез дифузно проникване на спояваните повърхности.
Подходящо е загряващият елемент да е от кантал.
Обикновено импулсното загряване се извършва еднократно при продължителност на импулса 2”-3”.
Импулсното загряване се извършва при температура от 160 до 170®С.
Целесъобразно е след прилагането на импулсното загряване и затварянето на опаковката, последната да се задържи притисната до изстиване на загряващия елемент, за темпериране. Това увеличава здравината на слепването.
Фолиото за капак може да бъде изрязано предварително по формата на борда или да бъде изрязано от непрекъсната лента с допълнителен загряващ елемент непосредствено след слепването.
Предимствата на изобретението се състоят в това, че методът за изработване на опаковка позволява сигурно затваряне, като е налице възможност за размразяване на продуктите чрез микровълнова обработка. Тези предимства се дължат на избора на материал за изработване на двата елемента на опаковката, който позволява при загряване, спояването между тях да се осъществи за сметка на взаимно проникване □ дифузия - при преминаване на двете допирни повърхности във вискозно състояние. Режимът на провеждане на метода позволява намален разход на енергия и провеждане на високо екологичен процес, тъй като не се отделят вредни вещества. При това, използваният материал позволява получената опаковка да се прилага и при хранителни продукти, тъй като отговаря на хигиенните изисквания. При прилагането на метода, върху опаковката не се образуват ръбове или вдлъбнатини. Осигурена е възможност за затваряне на опаковки с различна форма на тялото, без да се прави отделна матрица, а само с изменение на формата на загряващия елемент.
Описание на приложените фигури
Изобретението е пояснено с примерно изпълнение, илюстрирано на приложените фигури, от които:
Фигура 1 представлява поглед отгоре на опаковка, изработена, съгласно изобретението;
фигура 2 - поглед по Б-Б от фиг. 1; фигура 3 - напречен разрез по А-А от фиг. 1;
Примери за изпълнение на изобретението
Изобретението се отнася до метод за изработването на опаковка, който се състои в предварително изработване на тяло 1 на опаковката с отвор 2 с борд 3 по известен начин, например с използване на матрица, и изработване отделно на фолио 4 за капак. Тялото 1 се поставя така, че бордът 3 на отвора му 2 е опрян по цялата си дължина. След това тялото 1 се запълва с продукт и фолиото 4 се притиска върху борда на отвора, като се загрява, до прилепването му там. Притискането се осъществяване чрез загряващ елемент (непоказан) при импулсно загряване до преминаването на загряваната област във вискозно състояние. При това спояването между двата елемента се осъществява по термичен път чрез дифузно проникване на спояваните повърхности, като фолиото 4 прилепва към борда 3 на отвора 2. За тялото 1 и за фолиото 4 се използва полипропилен, което позволява преминаването на загряваната област във вискозно състояние и осъществяването на спойката 5 помежду им без отделяне на вредни вещества. тъй като температурата на обработка е по-висока от тази на размекване на материала и по-ниска от тази на деструкцията му. Температурата на загряване варира в зависимост от дебелината на свързваните елементи от 160 до 170°С.
Удобно е загряващият елемент да е от кантал, което позволява осъществяване на различни форми на слепваната повърхност със значително по-малки разходи от изработването на матрица.
Обикновено импулсното загряване се извършва еднократно при продължителност на импулса 2”-3”. Това е достатъчно за получаване на спойка с високо качество и здравина. В изключителни случаи може да се наложи да се подаде втори загряващ импулс.
За увеличаване на здравината на спояване то е подходящо след прилагането на импулсното загряване и затварянето на опаковката, последната да се задържи притисната от загряващия елемент до неговото изстиване, за темпериране.
Фолиото 4 за капака може да бъде изрязано предварително по формата на борда 3 на опаковката или да бъде изрязано чрез допълнителен загряващ елемент непосредствено след слепването. Когато този елемент е от кантал, той е огънат по формата на външното очертание на борда 3.
Полипропиленовото фолио 4, което оформя капака на опаковката може да бъде прозрачно, полупрозрачно и непрозрачно. Може да се използва еднослойно, двуслойно, армирано и т.н. фолио в зависимост от опакования продукт. Когато се пакетират хранителни продукти, фолиото може да бъде оформено със съответни надписи и реклами, като е желателно художествено оформената повърхност да се фолира допълнително, за да се избегне съприкосновението на потребителя с боите на рекламните фигури и надписи, които обикновено, биха могли да съдържат увреждащи здравето съставки. По този начин капакът 4 се използва за реклама, а на челната или която и да е друга страница 7 на тялото 1 на опаковката може да бъде залепен стикер с посочените в нормативните актове атрибути и бар-кода, за улеснение при продажбите със съвременните касови апарати.
Приложение на изобретението
По метода се получава опаковка, която включва твърдо тяло 1, оформено като съд с отвор 2. Отворът 2 има борд 3 и е покрит с фолио 4, оформящо капак. Фолиото е притиснато и слепено чрез термична спойка 5 към борда 3. Съгласно изобретението тялото 1 на опаковката и фолиото 4 за капака са изцяло от полипропилен. Тялото 1 на опаковката може да има различна форма, в зависимост от конкретното й предназначение, например паралелепипедна, с елипсовидно очертание в план, с форма на пресечен конус, пирамидална, на кръгла основа и т.н. Възможно е да се използва и формата на чинийка, кофичка или друга подходяща за съответния продукт форма. За да се осигури достатъчна якост на тялото, особено, когато е с голям обем, то може да бъде усилено с оребрения 6, разположени хоризонтално или вертикално. В показания на фиг. 2 пример, оребренията са вертикални, разположени симетрично в средата на стените 7 на тялото 1.
Изобретението се прилага при опаковане на различни видове стоки. Особено е подходящо за хранителни продукти - насипни, течни, полутечни, твърди с течна част, например от вида на салати, хайвери, пастети, майонези, рибни презер5 ви и други нестерилни рибни продукти, млечни и птичи продукти, свинска мас, шоколадови изделия/ течен шоколад, плодови конфитюри, желета, сокове, нектари, мед, полуфабрикати и готови ястия. При това е възможно и предварител10 но измиване и обработка при висока температура, ако за опакования продукт се изисква такава обработка.
След затваряне на опаковките с капака от полипропиленово фолио 4, готовите опаковки се 15 поставят в зависимост от големината и здравината им в каси, кашони или опаковани с полиетиленово фолио и с подложка от твърд или полутвърд материал. Транспортират се в търговската мрежа и/или се съхраняват в складови и/или хла20 дилни помещения до реализацията им.
Когато в опаковките са затворени и замразени хранителни продукти, подготовката на храната може да включва и микровълнова обработка. Това е възможно благодарение на използва25 нето на еднороден материал - полипропилен - за изработване на тялото и на капака, предвид високата температура на разтопяване на полипропилена.

Claims (7)

  1. 30 Патентни претенции
    1. Метод за изработване на опаковка, включващ предварително изработване на свързваните детайли, следвано от поставяне на съответ35 ните свързвани детайли един върху друг и спояването им чрез нагряване и притискане, при което нагряването е термоимпулсно, характеризиращ се с това, че свързваните детайли са тяло (1) на опаковка с отвор (2) с борд (3) и отделно изработе40 но фолио (4) за капак, при което тялото (1) е запълнено предварително с продукт и фолиото (4) се притиска върху борда (3) на отвора (2) на тялото (1) до прилепването му там, като за тялото (1) и за фолиото (4) се използва еднороден материал 45 полипропилен, при което тялото (1) се поставя така, че бордът (3) на отвора му (2) да е опрян по цялата си дължина върху опорна повърхност и притискането на фолиото (4) към него се осъществява чрез загряващ елемент, а импулсното 50 загряване е до температурата на преминаване на загряваната област във вискозно състояние, като спояването между двата елемента се осъществява чрез дифузно проникване на спояваните повърхности.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че загряващият елемент е от кантал.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че импулсното загряване се извършва еднократно при продължителност на импулса 2-3”.
  4. 4. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че импулсното загряване се извършва при температура от 160 до 170°С.
  5. 5. Метод съгласно претенция 1 или 4, характеризиращ се с това, че след прилагането на импулсното загряване и затварянето на опаковката, последната се задържа притисната до из- стиване на загряващия елемент, за темпериране.
  6. 6. Метод съгласно претенциите от 1 до 5, характеризиращ се с това, че фолиото на капака (4) се изрязва предварително по формата на борда (2)
    5 на опаковката.
  7. 7. Метод съгласно претенциите от 1 до 5, характеризиращ се с това, че фолиото (4) на капака се изрязва чрез допълнителен загряващ елемент, непосредствено след слепването.
BG103217A 1999-03-01 1999-03-01 Метод за изработване на опаковка BG63688B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG103217A BG63688B1 (bg) 1999-03-01 1999-03-01 Метод за изработване на опаковка

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG103217A BG63688B1 (bg) 1999-03-01 1999-03-01 Метод за изработване на опаковка

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG103217A BG103217A (bg) 2000-09-29
BG63688B1 true BG63688B1 (bg) 2002-09-30

Family

ID=3927700

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG103217A BG63688B1 (bg) 1999-03-01 1999-03-01 Метод за изработване на опаковка

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG63688B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG103217A (bg) 2000-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3660960A (en) Method of making a package
US4061783A (en) Packaged units and method of making same
US3386837A (en) Foodstuff packaging
US4765463A (en) Display-tray constituting a package
US2808192A (en) Food container
US20010045374A1 (en) Single-use food package with handle dispenser and applicator
JPS58193277A (ja) 食品用包装容器
JP6265862B2 (ja) 包装容器およびその製造方法
ATE226395T1 (de) Verpackungsfolie für lebensmittel
US20160068324A1 (en) Resin packaging bag for microwave oven, method for heating same, method for filling resin packaging bag for microwave oven, and package
US20110226813A1 (en) Ovoid container
EP0677454A1 (en) Multi-compartment tray for foods
BG63688B1 (bg) Метод за изработване на опаковка
EP1470058B1 (en) Multiple pack and method of producing same
GB2216864A (en) Sealing an array of containers
RU81047U1 (ru) Штучное пищевое изделие
AU2003206713A1 (en) Multiple pack and method of producing same
EP2644531A1 (en) Container with a double cover
JP4812959B2 (ja) 容器用蓋材及び包装製品
US20240116668A1 (en) Packaging of food products and associated packaging device
NL2018507B1 (nl) Werkwijze voor het maken van een verpakking, verpakking en gebruik ervan
RU5579U1 (ru) Упаковка для пищевых продуктов
JPS6216381A (ja) 凍結や硬化によつて保形する食品の輸送方法
KR20070083595A (ko) 플라스틱병에 내용물 충전시 병목에 캡슐을 부착하는 방법
BE1023857B1 (nl) Deksel met eetgerei voor verpakkingen en werkwijze om deze te vervaardigen