BG63136B1 - Метод и устройство за възбуждане на водородно-кислородна реакция в реакторен защитен контейнер - Google Patents

Метод и устройство за възбуждане на водородно-кислородна реакция в реакторен защитен контейнер Download PDF

Info

Publication number
BG63136B1
BG63136B1 BG103229A BG10322999A BG63136B1 BG 63136 B1 BG63136 B1 BG 63136B1 BG 103229 A BG103229 A BG 103229A BG 10322999 A BG10322999 A BG 10322999A BG 63136 B1 BG63136 B1 BG 63136B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
catalyst
power supply
energy
heating
heat
Prior art date
Application number
BG103229A
Other languages
English (en)
Other versions
BG103229A (bg
Inventor
Berndt Eckardt
Axel Hill
Original Assignee
Siemens Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Aktiengesellschaft filed Critical Siemens Aktiengesellschaft
Publication of BG103229A publication Critical patent/BG103229A/bg
Publication of BG63136B1 publication Critical patent/BG63136B1/bg

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C19/00Arrangements for treating, for handling, or for facilitating the handling of, fuel or other materials which are used within the reactor, e.g. within its pressure vessel
    • G21C19/28Arrangements for introducing fluent material into the reactor core; Arrangements for removing fluent material from the reactor core
    • G21C19/30Arrangements for introducing fluent material into the reactor core; Arrangements for removing fluent material from the reactor core with continuous purification of circulating fluent material, e.g. by extraction of fission products deterioration or corrosion products, impurities, e.g. by cold traps
    • G21C19/317Recombination devices for radiolytic dissociation products
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Structure Of Emergency Protection For Nuclear Reactors (AREA)
  • Oxygen, Ozone, And Oxides In General (AREA)
  • Hydrogen, Water And Hydrids (AREA)

Abstract

Методът и устройството са приложими в ядрената енергетика за повишаване на сигурността чрез пасивнонамаляване на водорода. Съгласно метода една ограничена част от общо наличната катализаторна повърхност, за предпочитане по-малка от 5% от същата, сеподдържа чрез подаване на енергия посредством нагревателно устройство (6, 8, 38, 42, 44) на постоянно температурно ниво, по-високо от това на околната среда. Тази част от повърхността действа като възбуждащ запалител.

Description

Изобретението се отнася до метод и устройство за възбуждане на водородно-кислородна реакция в катализаторно рекомбинационно запалващо устройство, което има наймалко едно катализаторно тяло с предварително определена катализаторна горна повърхност.
Предшестващо състояние на техниката
Катализаторни запалващи устройства са познати например от ЕР 0 303 144 А1 и DE 30 04 677 Al, а катализаторите рекомбинационни устройства са известни например от ЕР 0 527 968 А1.
В случай на повреда със загуба на охлаждащо средство в ядрените централи могат да се освободят големи количества водород Н2 и въглероден окис CO в защитните контейнери. Без противомерки при определени обстоятелства е възможно насищане на атмосферата на защитните контейнери (containment) с водород до такава степен, че да се образува взривоопасна смес. При едно по-късно случайно запалване може да се застраши целостта на защитните контейнери, преди всичко чрез изгаряне на голямо количество водород. Стремежът е да се разработи и оптимизира рекомбинационно или запалващо устройство за отстраняване на водорода и на въглеродния окис от атмосферата на защитния контейнер чрез рекомбинация с кислород О2, която стартира по-рано. Такова устройство не трябва да загубва активността си и при продължителен престой в атмосферата на защитния контейнер. То трябва също да е в състояние да стартира напълно пасивно при ниски околни температури. С други думи, трябва да е възможно бързото и пасивно задействане на катализаторно рекомбинационно или запалващо устройство и в случаите на повреда с ниски температури на околната среда, например при TMI случаи на повреда със задействане на вентилацията и с резултантни околни температури от 30°С или при условие на кондензиране на лед например при 10°С и по-малко. Когато е възможно постигане на своевременно пасивно намаляване на водорода, може да се повиши значително сигурността на ядрените електроцентрали.
Обичайните катализаторни рекомбинационни или запалващи устройства работят с катализаторни елементи на платинена и/или паладиева основа. И при наличност на обратими катализаторни отрови трябва да се повиши значително сигурността на реакционното стартиране.
Известното от ЕР 0 527 987 В1 рекомбинационно устройство за рекомбинация на кислород и водород обхваща съгласно едно примерно изпълнение определен брой на подредени паралелно една на друга катализаторни плочи в корпус. Този корпус има входен и изходен отвор от такъв вид, че подредените паралелно една на друга катализаторни плочи могат да се обтичат паралелно от смес от газ и пара, съдържаща кислорода, който трябва да се отстрани в случай на повреда. Това устройство е предвидено за използване след тежки повреди, при които то трябва да е оразмерено за температури от над 50°С в атмосферата на защитния контейнер. Желателно е това устройство да е така направено, че да стартира надеждно и при ниски температури.
Докато в описаното устройство се описват платинени и паладиеви катализаторни устройства, в състоянието на техниката са известни и други системи. Например в DE 36 04 416 С2 са описани смеси от блогородни метали, които са разпределени хомогенно. Възможно е също например множество метални фолия (Pd+V+Pd) да бъдат подредени върху алуминиево носещо тяло във формата на сандвич и да бъдат навити на спирала. И в ЕР 0 301 536 А2 са описани устройства, при които е вложена паладиева сплав (с ограничено време за реакция до каталитична реакция). Паладиевата сплав съдържа най-малко 80 Gew - % Pd, максимално до 19,9 Gew - % друг метал, който е от VIII група на периодичната система, поспециално никел и максимално 10 Gew - % мед.
Други катализаторни смеси не могат да произведат достатъчна реакционна интензивност в резултат на микроскопичната отдалеченост на чувствителните паладиеви центрове от предимно наличните устойчиви на отрови платинени центрове при наблюдаваните тук ниски температури, така че не може да се постигне нарастване на платинените центрове.
Описаните по-горе устройства съгласно състоянието на техниката могат да са снабдени допълнително с филтри за избягване на дезактивирането или могат да се поставят в затворени съдове, които в случай на необходимост да се отварят. Подобни допълнителни устройства избягват или редуцират наистина остаряването на катализатора, но те са с големи разходи, сложни са и се оразмеряват тежко за други случаи, например земетресения.
От DE 31 43 989 С е известно използването на рекомбинационно устройство, което обхваща общо контейнер и електрическо нагряване. Подробностите на изграждането не са дадени в този текст.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създадат метод и устройство за по-ранно възбуждане на водородно-кислородна реакция в катализаторно рекомбинационно или запалващо устройство, с което да е възможно своевременно пасивно намаляване на водорода и с това да се повиши сигурността. Устройството трябва да работи по-специално в разположените във вътрешността на защитния контейнер на ядрената централа катализаторни запалващи или рекомбинационни устройства, които работят предимно с използване на благородните метали паладий и платина при тежки случаи на повреда.
Относно метода задачата се решава съгласно изобретението, като една ограничена част от общо наличната катализаторна повърхност се поддържа чрез постоянно въвеждане на енергия на температурно ниво, завишено спрямо това на околната среда.
Относно устройството задачата се решава с това, че е предвидено захранващо устройство, с което една ограничена част от общо наличната катализаторна повърхност, за предпочитане 5 % от същата, се поддържа чрез постоянно подаване на енергия на температурно ниво, завишено спрямо това на околната среда.
Чрез подаване на енергия и на свързаното с това повишение на температурното ниво, което е над това на околната среда, се създават необходимите подходящи условия за водородно-кислородна реакция. В посочената ограничена част от повърхността, в случай на повреда се възбужда споменатата реакция вследствие на повишената температура на повърхността. Установено е, че възбуждащата реакция може да се разпростре особено бързо на цялата горна повърхност чрез други мерки, които се характеризират в подпретенциите.
В един предпочитан начин енергията постъпва от локален, т.е. разположен близко до катализаторната повърхност, акумулатор на енергия, за предпочитане батерия. Така е възможно осъществяване на напълно пасивно стартиране на катализаторната реакция в случай на повреда на токозахранването на ядрената централа и при наличие на ниски температури например под 10°С, при ограничени концентрации на водород например по-малки от 2 Vol - %, при силно замърсена атмосфера, при влажност и др. Чрез отвеждане на реакционната топлина в съседните катализаторни повърхности е възможно осъществяване на активирането на пълните катализаторни запалващи или рекомбинационни устройства. Така може да се постигне своевременно окисляване на водорода, преди да се достигнат критичните гранични стойности на концентрация.С това се повишава значително сигурността.
С други думи, чрез постоянно темпериране на катализаторната част става възможно тази катализаторна зона да се нагрява спонтанно по-нататък при освобождаване на водород чрез непосредствено стартиращата екзотермична реакция и да започне една самоподдържаща се катализаторна реакция. Тази реакция се поддържа и се прехвърля в съседните катализаторни части чрез избран метален проводник. Тук тя осъществява глобално започване на реакцията.
Чрез частично нагряване с независима система от акумулатори на енергия и комбинация от дадените мерки могат да се компенсират ефектите на стареене, предизвикани чрез внедряване в атмосферата на ядрена централа, например чрез сорбция, на въглеводороди и заваръчни пари, аеорозолно натоварване и т.н., без настъпващата иначе след късо време загуба на важната за сигурността функция за самостартиране, през дълги производствени интервали от много години. Тези производствени интервали могат да обхващат пет и повече години. Така сигурността се повишава значител но и едновременно с това разходите се намаляват, тъй като един цикличен обмен на отделните на катализаторните тела става ненужен.
Пояснения на приложените фигури
Примерните изпълнения на изобретението са пояснени по-подробно с приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява частичен разрез на катализаторно рекомбинационно устройство в поглед отгоре;
фигура 2 - вариантно примерно изпълнение на разположението на нагревателното устройство;
фигура 3 - изпълнение при прилагане на топлопроводници;
фигура 4 - външното и вътрешното електроснабдяване на нагряването на ядрена централа;
фигура 5 - децентрализирано, устойчиво на аварии електроснабдяване;
фигура 6 - нагряване чрез акумулатор на топлина;
фигура 7 - нагреваем катализаторен елемент;
фигура 8 - топлопроводник, който е поставен паралелно на катализаторна плоча.
Примери за изпълнение на изобретението
Фигура 1 показва поглед отгоре на катализаторното рекомбинационно устройство. Следователно газът, който трябва да се рекомбинира, постъпва отдолу спрямо плоскостта на листа. Това е обозначено с обградени с кръг точки 4. Между двете средни катализаторни тела 2, в предната част, се намира едно електрическо нагревателно устройство 6, т.е. една непрекъснато нагрявана катализаторно активна зона. При нагревателното устройство 6 може да става въпрос за малко нагревателно тяло, например нагревателен прът, елементарно влакно или друг нагревателен елемент. Това електрическо нагревателно устройство 6 се захранва от източник на енергия като акумулатор на енергия, например батерия. Нагревателното устройство 6 е така направено, че то подава топлинна енергия на двете съседни катализаторни тела 2 (показани в средата на чертежа). По-нататъшното провеждане на топлинната енергия е обозначено с w. Обемът и нагревателната мощност са оразмерени така, че само една ограничена част на общата налична катализаторна повърхност, например помалка от 5 % от същата, се поддържа постоянно на едно и също температурно ниво, повишено чрез въвеждане на топлинна енергия спрямо това на околната среда. Постоянното нагряване на централната част от повърхността става така, че вътре в тази зона температурите се поддържат по-високи от 50°С, за предпочитане повече от 80°С. Следователно, познатата като остаряване редукция на катализаторната активност, която се редуцира значително при повишени температури, намалява значително в процеса на текуща експлоатация на ядрената централа, например чрез сорбция на вредните вещества от атмосферата на контейнера.
Съгласно фигура 1 рекомбинационното устройство обхваща множество от подредени паралелно една на друга катализаторни плочи или катализаторни тела 2, които по познат начин (ЕР 0 527 968 С1) се състоят от една основна плоча от стоманен лист и нанесен двустранно катализаторен материал, например платина и паладий. Подреждането на отделните катализаторни тела 2, които имат предварително зададена катализаторна повърхност, е осъществено чрез геометрично и силово свързване в метална основа 10. Те имат разстояние между стоманените листа по-малко от 2 cm, за предпочитане около 1 cm. Поддържането на разстоянието между катализаторните листове в рамките на тези стойности е желателно, за да се осъществи само ограничен пренос на топлина чрез конвекция въз основа на ламинарния режим на потока между плоските катализаторни тела 2 и топлината да се пренася основно чрез излъчване. Чрез силовото свързване с повече от 0,1 кр между отделните катализаторни тела 2 (дебелина от около 0,05 mm) и основата 10 след стартирането на катализаторите произтича директно по-нататъшно провеждане на топлина в съседните катализаторни тела 2.
По-нататъшното провеждане на топлина в металната основа 10 е означено с хоризонталните стрелки w.
За да се ограничи охлаждащото влияние на околната среда, между стената на корпуса 12 и металната основа 10 е предвидена изолираща междина 14, която не се обтича от газ. Тя може да е с ширина повече от 5 mm. Вместо въздушната междина 14 може да се предвиди масивен изолиращ слой. Чрез въздушната междина 14 се намаляват рекомбинационните външни температури, така че при нежелателно запалване и високи концентрации на водород например 8 до 10 Vol - %, може да се осъществи работа на устройството без запалване.
Съгласно фигура 2 между две катализаторни тела 2 на едно катализаторно рекомбинационно устройство е поставено електрическо нагревателно тяло 6. Нагревателното тяло 6 се състои от нагревателна спирала 18, която се захранва от източник на енергия 8 и от лежаща наоколо проводникова мрежа 18, която е добър топлопроводник и провежда постоянно произвежданата от нагревателната спирала 16 топлина към двете катализаторни тела 2. За тази цел проводниковата мрежа 18 е положена здраво на повърхността на двете плоски катализаторни тела 2. Вместо това тук също може да се използва един катализаторно нагряван елемент 16 или 18. Нагревателното тяло 6 е обхванато двустранно от филтриращи тела 20. Филтриращите тела се състоят от метален филтриращ слой влакнеста маса и/или сорбираща среда, например активен въглен или зеолит. Чрез такива филтриращи тела 20 може да се намали количеството аерозоли и/или газообразни вредни вещества в тази чувствителна зона.
На фигура 3 е показано, че топлината от нагряваната от нагревателното устройство 6 зона на двете съседни катализаторни тела 2 провежда по-нататък топлина към други катализаторни тела 2. Тук се използват провеждащи топлина елементи 22, които по-специално са изградени като пръти или като плоскости и се състоят от метал. Те могат да се простират над повече катализаторни тела 2. Провеж-дането на топлина и тук е показано със стрелка w.
На фигура 4 е показано рекомбинационно устройство 24, което е поставено в реакторен защитен контейнер 26. Неговата стена е обозначена с 28. Рекомбинационното устройство 24 е направено по-специално така, както е описано в ЕР 0 527 968 С. Тук са поставени паралелно една на друга плочи 2. Входният отвор е обозначен с 30, а разположеният перпендикулярно изходен отвор - с 32. Паралелно разположените едно на друго плоски ката лизаторни тела 2 се намират в долната част 34. Тук е поставено и нагревателното тяло 6. То е захранено през превключвател или контактен елемент 36 или към вътрешно електрозахранващо устройство 38 в случай на повреда или през проход 40 в стената 28 към външно електрозахранващо устройство 42 за нормално действие. Превключвателят 36 се задейства по такъв начин, че едва при отпадане на централното захранване 42 да бъде превключен към локалното електрозахранващо устройство 38.
От фигура 5 става ясно, че нагревателният елемент 6 в рекомбинационното устройство 24 е постоянно захранен от устойчива на облъчване батерия 44, която е поставена във или непосредствено до устройството 24. Тук става въпрос за децентрализирано, осигурено срещу повреди електрозахранване, при което батерията 44 може да се счита за локален акумулатор на енергия.
За фигура 4 и 6 може да се каже още и следното: чрез частичното нагряване необходимата енергия, особено при ситуации на повреди, намалява дотолкова, например по-малко от 160 W, за предпочитане по-малко от 10 W, така че подаването на енергия от акумулатора на енергия 38, 44 може да става за временен интервал от много часове.
Поставеният в реакторния защитен контейнер 26 акумулатор на енергия съгласно фигура 5 се състои от една или повече отделни електрически батерии 44, които при отпадане на токозахранването за определен интервал от време от повече от 2 h, например повече от 24 h, се задействат автоматично и поддържат нагряването и темперирането на активната катализаторна зона.
Съгласно фигура 6 рекомбинационното устройство 24 е снабдено с акумулиращо топлина устройство 50. То съдържа течен или твърд топлоакумулиращ материал. В акумулиращото топлина устройство чрез електросъпротивително нагряване (непоказано) постоянно се поддържа висока температура от повече от 200°С, за предпочитане 400°С. Това се осъществява с външното електрозахранващо устройство 42. Акумулаторът 50 е покрит с устойчива на повреди изолация 52 за ограничаване на топлинните загуби, по-специално вакуумна или твърда изолация. Преносът на топлина от акумулатора на топлина 50 към нагревателния елемент 6 в устройството 24 се ось ществява чрез директно топлопровеждане и то чрез изолиран топлопроводящ елемент 54, например метален прът. Ако проводникът на запасното захранване между съпротивителното загряване в акумулатора на топлина 50 и външното захранване 42 е прекъснат, съхранената топлина е достатъчна да поддържа за много часове повишена температура на една предварително определена повърхност на катализаторната повърхност. Подреждането на пасивните катализаторни части на възбуждащия запалител се осъществява срещу посоката на потока в най-дълбоко разположената част или зона 34 на устройството 24.
На фигура 7 е показан отопляем нагревателен елемент 6, който обхваща нагревателна спирала 56 или покрито катализаторно елементарно влакно, както и плетена мрежа 58 или катализаторно покрит филтърен слой влакнеста маса. Последният е поставен на държач или основа 60, или директно на плоските катализаторни тела 2.
На фигура 8 е показано, че електрически нагреваемият отоплителен елемент 6 малко или много е интегриран в катализаторното тяло 2 или лежи директно на него. Тук е показано последно носещо тяло 62, с плоска форма, по-специално от аустенитно метално фолио, покрито с изолационен слой 64. В последния е поставена предвидена само за електрическо нагряване зигзагообразна писта на печатна платка 66. На изолационния слой 64 лежи плоско оформено катализаторно тяло 2, от което е показана само една част с най-добра прегледност. Катализаторното тяло 2 отново представлява тънка плоча от благороден метал, която е покрита отгоре с катализаторен слой на базата на Pd/Pt.
Поради относително ограничената потребност от енергия на показаното на фигури 1 - 8 устройство е възможна комбинация със захранването на други измервателни устройства с резервни захранвания в реакторния защитен контейнер, като например захранването на измерването на Н2. Това означава сравнително ограничени разходи.
За възпроизводството на катализаторната активност може да се възбуди допълнителна (циклична или също например възбудена в рамките на повторни изпитвания на ръка) кратковременна високотемпературна фаза от повече от 200°С, например чрез изключва теля 70 на фигура 4. Така се постига много силно действащо реактивиране на нагрятата катализаторна част в зоната на нагревателния елемент 6, така че в процеса на работа е достатъчно нагряване на сравнително ниско ниво, той като обратимите катализаторни отрови се адсорбират качествено.
Патентни претенции

Claims (20)

1. Метод за възбуждане на водороднокислородна реакция в катализаторно рекомбинационно или запалително устройство, което има най-малко едно катализаторно тяло (2) с предварително зададена катализаторна повърхност, по-специално за ядрени централи, характеризиращ се с това, че една ограничена част от общо наличната катализаторна повърхност, за предпочитане по-малко от 5 % от същата, се поддържа чрез постоянно подаване на енергия на температурно ниво, по-високо от това на околната среда.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че енергията постъпва от локален акумулатор на енергия (8, 38, 44), за предпочитане батерия.
3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че подаването на енергия става чрез постоянно нагряване с електрическо нагревателно устройство (6) или с катализаторно активна зона.
4. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че рекомбинационното или запалващото устройство (24) е поставено в контейнер (26) на ядрена централа.
5. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 4, характеризиращ се с това, че на споменатата ограничена част на повърхността се поддържа температура повече от 50°С, за предпочитане 80°С.
6. Метод съгласно една от претенциите от 2 до 5, характеризиращ се с това, че енергията постъпва от централно токозахранващо устройство (42) и едва при отпадане на това централно токозахранващо устройство (42) от локален акумулатор на енергия (8, 38, 44).
7. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 6, характеризиращ се с това, че споменатата ограничена част на повърхността се поддържа на споменатото температурно ниво с акумулиращо устройство (50) с течен или твърд акумулиращ енергията материал чрез топлопроводящ елемент (54), при което от своя страна в акумулиращото устройство (50) се поддържа чрез постоянно нагряване на повишена температура, по-специално на повече от 200°С. 5
8. Устройство за възбуждане на водородно-кислородна реакция в катализаторно рекомбинационно или запалително устройство, което има множество катализаторни тела (2) с предварително зададена катализаторна повърх- 10 ност, характеризиращо се с това, че е предвидено захранващо устройство (6, 8, 38, 42, 44), с което чрез провеждане на енергия се поддържа температурно ниво, по-високо от това на околната среда, на ограничена повърхност 15 от общата налична катализаторна повърхност, за предпочитане по-малка от 5 % от същата.
9. Устройство съгласно претенция 8, характеризиращо се с това, че захранващото устройство (6, 8, 38, 42, 44) обхваща от една 20 страна източник на енергия (38, 42, 44) и от друга страна електрическо нагревателно устройство (6) или катализаторно активна зона.
10. Устройство съгласно претенция 9, характеризиращо се с това, захранващото уст- 25 ройство (6, 8, 44) обхваща локален акумулатор на енергия (8, 44), по-специално батерия.
11. Устройство съгласно претенция 10, характеризиращо се с това, че захранващото устройство (6, 8, 38, 42, 44) обхваща централ- 30 но токозахранване (42) и превключвател (36), който се задейства по такъв начин, че едва при отпадане на централното токозахранване (42) той се превключва към локален акумулатор на енергия (8, 38, 44). 35
12. Устройство съгласно една от претенциите от 8 до 11, характеризиращо се с това, че нагреваема част на катализаторната горна повърхност е разположена централно.
13. Устройство съгласно една от претен- 40 циите от 8 до 12, характеризиращо се с това, че най-малко един топлопроводник (22), който е направен за предпочитане от метал, отвежда от споменатата ограничена част на повърхността до друга част от същата.
14. Устройство съгласно една от претенциите от 8 до 13, характеризиращо се с това, че захранващото устройство (42) обхваща акумулатор (50) с течен или твърд акумулиращ топлината материал, който е свързан термично чрез топлопровеждащ елемент (54) със споменатата ограничена част на повърхността.
15. Устройство съгласно претенция 14, характеризиращо се с това, че за нагряване на акумулаторното устройство (54) е предвиден нагревател (6), който е изграден като електросъпротивителен нагревател.
16. Устройство съгласно претенция 14 или 15, характеризиращо се с това, че акумулиращото устройство (50) представлява акумулатор на топлина, обхванат от изолация (52).
17. Устройство съгласно една от претенциите от 8 до 16, характеризиращо се с това, че електрическото нагревателно устройство (6) има постоянно нагреваема спирала (16).
18. Устройство съгласно една от претенциите от 8 до 17, характеризиращо се с това, че електрическото нагревателно тяло (6) е нагревателно тяло, което е поставено между две съседни катализаторни тела (2).
19. Устройство съгласно една от претенциите от 8 до 18, характеризиращо се с това, че нагревателното устройство (6) обхваща топлопроводяща писта от печатна платка (66), която е поставена паралелно на изграденото като плоча катализаторно тяло (2).
20. Устройство съгласно една от претенциите от 9 до 19, характеризиращо се с това, че нагревателното устройство (6) и катализаторните тела (2) са поставени в корпус.
BG103229A 1996-09-09 1999-03-05 Метод и устройство за възбуждане на водородно-кислородна реакция в реакторен защитен контейнер BG63136B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19636555A DE19636555C1 (de) 1996-09-09 1996-09-09 Verfahren und Einrichtung zur Einleitung einer Wasserstoff-Sauerstoff-Reaktion in einem Reaktor-Sicherheitsbehälter
PCT/DE1997/001861 WO1998011561A1 (de) 1996-09-09 1997-08-27 Verfahren und einrichtung zur einleitung einer wasserstoff-sauerstoff-reaktion in einem reaktor-sicherheitsbehälter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG103229A BG103229A (bg) 2000-01-31
BG63136B1 true BG63136B1 (bg) 2001-04-30

Family

ID=7805041

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG103229A BG63136B1 (bg) 1996-09-09 1999-03-05 Метод и устройство за възбуждане на водородно-кислородна реакция в реакторен защитен контейнер

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6491877B1 (bg)
EP (1) EP0923776B1 (bg)
JP (1) JP3566303B2 (bg)
KR (1) KR100522558B1 (bg)
CN (1) CN1124620C (bg)
BG (1) BG63136B1 (bg)
CZ (1) CZ298742B6 (bg)
DE (2) DE19636555C1 (bg)
ES (1) ES2183213T3 (bg)
HU (1) HU222480B1 (bg)
RU (1) RU2187853C2 (bg)
TW (1) TW339442B (bg)
UA (1) UA44361C2 (bg)
WO (1) WO1998011561A1 (bg)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH10221490A (ja) * 1997-02-06 1998-08-21 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 水素ガス含有空気の処理装置
DE19914814C1 (de) * 1999-03-31 2000-12-14 Siemens Ag Rekombinationseinrichtung und Verfahren zur katalytischen Rekombination von Wasserstoff und/oder Kohlenmonoxid mit Sauerstoff in einem Gasgemisch
US7347978B2 (en) * 2002-08-09 2008-03-25 H2Gen Innovations, Inc. Electrically heated catalyst support plate and method for starting up water gas shift reactors
EP3438423A1 (de) * 2017-08-04 2019-02-06 Lumenion GmbH Energiespeicher zum speichern von elektrischer energie als wärme und verfahren hierzu
CN108053896B (zh) * 2017-11-28 2020-02-21 上海交通大学 一种氢气催化复合器
JP7390233B2 (ja) * 2020-03-30 2023-12-01 三菱重工業株式会社 ガス流動促進装置
CN113113159A (zh) * 2021-04-09 2021-07-13 哈尔滨工程大学 一种组件结构氢气复合器的优化装置

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3770389A (en) * 1971-11-11 1973-11-06 Ford Motor Co Catalytic converter with electrically resistive catalyst support
US4014984A (en) * 1972-10-27 1977-03-29 Universal Oil Products Company Recombining of dissociated hydrogen and oxygen
US3873440A (en) * 1973-11-14 1975-03-25 Universal Oil Prod Co Startup method for exothermic catalytic reaction zones
US3984980A (en) * 1975-08-05 1976-10-12 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force Integral heater thermal energy storage device
DE3004677C2 (de) * 1980-02-08 1984-05-03 Brown Boveri Reaktor GmbH, 6800 Mannheim Einrichtung zum Abbau des im Sicherheitsbehälter einer wassergekühlten Kernreaktoranlage eingeschlossenen Wasserstoffs
FR2501529B1 (fr) * 1981-03-12 1987-03-06 Borax Francais Procede pour effectuer une reaction chimique fortement exothermique et appareil pour mettre en oeuvre ce procede
DE3143989C1 (de) * 1981-11-05 1983-02-03 Kraftwerk Union AG, 4330 Mülheim Kernkraftwerk mit einem Sicherheitsbehaelter
US4563672A (en) * 1984-02-07 1986-01-07 Wormald U.S., Inc. Microprocessor automatic program fail reset circuit
DE3533140A1 (de) * 1985-09-17 1987-03-19 Wengenrodt Fa Russfilter fuer dieselmotore ii
US4780271A (en) * 1985-10-02 1988-10-25 Westinghouse Electric Corp. Process and apparatus for burning gases containing hydrogen and for cooling resulting combustion gases
DE3604416A1 (de) * 1986-02-12 1987-08-13 Grs Ges Fuer Reaktorsicherheit Vorrichtung zur beseitigung von wasserstoff
DE3614267A1 (de) * 1986-04-26 1987-10-29 Siemens Ag Kernkraftwerk mit einem wassergekuehlten reaktordruckbehaelter
US4762093A (en) * 1987-04-10 1988-08-09 General Motors Corporation Compact catalytic dissociator system for cold starting methanol-fueled cars
DE3725290A1 (de) * 1987-07-30 1989-02-16 Kernforschungsanlage Juelich Palladiumlegierung als katalysator zur oxidation von wasserstoff in wasserstoff und sauerstoff enthaltender atmosphaere
DE3816012A1 (de) * 1987-08-14 1989-11-16 Siemens Ag Vorrichtung zur rekombination von wasserstoff und sauerstoff
DE4015228A1 (de) * 1990-05-11 1991-11-14 Siemens Ag Vorrichtung fuer die rekombination von wasserstoff und sauerstoff sowie verwendung der vorrichtung
DE4035971A1 (de) * 1990-11-12 1992-05-14 Emitec Emissionstechnologie Beheizbare katalysatoranordnung fuer die abgasreinigung von verbrennungsmotoren
DE4125085A1 (de) * 1991-07-29 1993-02-04 Siemens Ag Verfahren und geraet zum rekombinieren und/oder zuenden von wasserstoff, enthalten in einem h(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts)-luft-dampf-gemisch, insbesondere fuer kernkraftwerke
DE4319973A1 (de) * 1993-06-17 1995-02-16 Forschungszentrum Juelich Gmbh Katalysatoren zur Beseitigung von Wasserstoff aus einer Wasserstoff, Luft und Dampf enthaltenden Atmosphäre
JPH0719035A (ja) * 1993-06-21 1995-01-20 Toyota Motor Corp 部分加熱式触媒コンバータ
DE19530749A1 (de) * 1995-08-22 1997-03-06 Hjs Fahrzeugtechnik Gmbh & Co Vorrichtung zum Entfernen von Rußpartikeln aus Abgasen

Also Published As

Publication number Publication date
DE19636555C1 (de) 1998-01-15
CZ298742B6 (cs) 2008-01-16
HUP0000601A2 (hu) 2000-06-28
WO1998011561A1 (de) 1998-03-19
EP0923776A1 (de) 1999-06-23
RU2187853C2 (ru) 2002-08-20
CN1124620C (zh) 2003-10-15
KR20000036003A (ko) 2000-06-26
JP2001500262A (ja) 2001-01-09
HU222480B1 (hu) 2003-07-28
US6491877B1 (en) 2002-12-10
HUP0000601A3 (en) 2001-12-28
JP3566303B2 (ja) 2004-09-15
DE59708277D1 (de) 2002-10-24
ES2183213T3 (es) 2003-03-16
EP0923776B1 (de) 2002-09-18
UA44361C2 (uk) 2002-02-15
TW339442B (en) 1998-09-01
CZ71199A3 (cs) 1999-12-15
KR100522558B1 (ko) 2005-10-19
CN1228870A (zh) 1999-09-15
BG103229A (bg) 2000-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2179758C2 (ru) Каталитическая система и рекомбинационное устройство для рекомбинации водорода и кислорода, в частности, для атомной электростанции
KR100868392B1 (ko) 암모니아에 근거한 수소발생장치 및 사용방법
US5473646A (en) Device for the recombination of hydrogen and oxygen and nuclear power plant using the device
US6524534B1 (en) Apparatus for removing flammable gas
BG63136B1 (bg) Метод и устройство за възбуждане на водородно-кислородна реакция в реакторен защитен контейнер
US6682841B1 (en) Thermal management for a vehicle mounted fuel cell system
JP4813663B2 (ja) 触媒構成素子
JP2007522916A (ja) ガス発生構造とガス発生法及び発生ガスを用いる動力源
CN112271003A (zh) 核电厂非能动消氢装置和消氢系统
Heck et al. Hydrogen reduction following severe accidents using the dual recombiner—igniter concept
CA2249581C (en) Apparatus for treating air containing hydrogen gas
JPH11281787A (ja) 可燃性ガス処理設備を備えた原子炉格納容器
US6660415B2 (en) Method for improving the light-off performance of mobile fuel cell systems
WO1989012897A1 (en) Process and device for removing flammable gaseous mixtures from a container
JP2009022928A (ja) 窒素酸化物の分解触媒、それを備える窒素酸化物の分解装置およびそれを用いる窒素酸化物の分解方法
JP2000088988A (ja) 可燃性ガス処理設備を備えた原子炉格納容器
KR20240013783A (ko) 촉매 활성을 가진 전기 가열기
GB2290410A (en) Device for catalytic combination of hydrogen and oxygen eg. produced during operation of storage batteries in an enclosed space
JP2000202415A (ja) 生ごみ処理機