BG62215B1 - Комплексен сифонен хидрорегулатор - Google Patents

Комплексен сифонен хидрорегулатор Download PDF

Info

Publication number
BG62215B1
BG62215B1 BG100970A BG10097096A BG62215B1 BG 62215 B1 BG62215 B1 BG 62215B1 BG 100970 A BG100970 A BG 100970A BG 10097096 A BG10097096 A BG 10097096A BG 62215 B1 BG62215 B1 BG 62215B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
siphon
vacuum
main
branch
main siphon
Prior art date
Application number
BG100970A
Other languages
English (en)
Other versions
BG100970A (bg
Inventor
Георги Г. Генчев
Original Assignee
Genchev, Georgi G.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Genchev, Georgi G. filed Critical Genchev, Georgi G.
Priority to BG100970A priority Critical patent/BG62215B1/bg
Publication of BG100970A publication Critical patent/BG100970A/bg
Publication of BG62215B1 publication Critical patent/BG62215B1/bg

Links

Landscapes

  • Jet Pumps And Other Pumps (AREA)
  • Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до комплексен сифонен хидрорегулатор, който ще се използва за автоматично регулиране на нивата и дебитите в открити канали и басейни чрез измерване на протеклите водни обеми и чрез комплектуване с водна турбина за получаване на електрическа енергия.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е сифонен хидрорегулатор, съдържащ главен сифон, свързан в батерия, с поставена в най-високата му точка тръба за разреждане на вакуум, свързана с вакуумиращ сифон, като за върха на главния сифон е захванат вакуумен пиезометър и между предния и задния край на сифона е монтиран парциален водомер /1/.
Недостатъците на известното решение са следните: вакуумният резервоар оскъпява устройството, усложнява автоматичното му действие и затруднява производството и експлоатацията му, не може да се използва за водовземане от дълбоки басейни с нива, намиращи се над върха на сифона, парциалният водомер е хоризонтален между предния и задния клон на сифона, с което чувствително се намалява точността на измерването, задействането на сифона е фиксирано по горно ниво и не може да се променя съобразно нуждите на експлоатацията.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде комплексен сифонен регулатор на нивата и дебитите в откритите канали и басейни с измерване на протеклите водни обеми, действащ напълно автоматично с възможност за пряко и дистанционно управление и при минимални хидравлически загуби при различни горни водни нива, а при комплектоване с водна турбина и генератор да се произвежда електрическа енергия при ниски напори.
Съгласно изобретението под главния сифон е поместен вакуумиращ сифон с вход, включен в предния клон на главния сифон, а чрез постепенно разширяващ се заден клон се зауства в постепенно разширяващ се заден клон на главния сифон, като върховете на вакуумиращия сифон и главния сифон са свър5 зани с вакуумна тръбичка, а отделните главни сифони са свързани помежду си с обратна клапа, като от аварийната клапа на върха на главния сифон излиза предна спирачна тръба, която е с уширен край с прорез, потопен фик10 сирано в горното водно ниво, а задната спирачна тръба излиза също от аварийната клапа и също е с уширен край с прорез, който е потопен подвижно чрез захващане за поплавък, закрепен за прът, завъртващ се около става, 15 намираща се в успокоителна шахта с дъно под дънен праг, като пред предния клон на главния сифон е монтирана модулна повърхнина с възможност за преместване и завъртане, като вакуумният пиезометър излиза от върха на 20 главния сифон и е потопен в горно водно ниво, а средната му конусна част е тарирана и се намира на кота среда връхно сечение на главния сифон, като конусната част е свързана с датчик за регистриране и предаване на ниво25 то като дебит и интегратор или компютър, като парциалният водомер е монтиран успоредно на задния клон и е свързан с тръба с уширен вход за върха на главния сифон, а след водомера чрез плавно уширяваща се тръба е 30 заустен в задния .клон на по-ниско ниво от дънния праг, като при варианта ,когато горното водно ниво се намира над върха на главния сифон, се монтира в предния клон вакуумен дроселов затвор, състоящ се от конусна 35 неподвижна част и конусна подвижна част, свързани херметически чрез каучуков пръстен, като вътрешната му част е съединена с долна вакуумираща тръбичка, заустваща във вакуумираща тръбичка над върха на вакуумира40 щия сифон, а при наличието на по-големи водни количества има вариант с монтирана в предния клон на главния сифон осова водна турбина, комплектована по вертикалната ос за произвеждане на електрическа енергия.
Предимствата на изобретението са: комплексният сифонен хидрорегулатор е по-икономичен и опростен за производство и експлоатация, като може да регулира и при водовземане от изравнителни и язовири с констру50 иране на нов тип вакуумиращ дроселов затвор, с него се предоставя възможност да добиване на електрическа енергия от водни турбини при ниски падове -под 3 т, които засега са неефективни, а съществуват огромни водни количества с ниски падове при вълнения и при приливи и отливи в морета и океани. Водноелектрическите централи при спадане на нивата във водохранилищата чувствително си влошават кпд и след това се изключват. С него се увеличава точността на измерване с парциален водомер при включването му към задни клон на сифона и уширяване на изхода му и се опростява измеравнето на водните обеми чрез вакуумен пиезометър, имащ конусовидна част, тарирана по дебити.
Описание на приложените фигури
Фигура 1 представлява надлъжен разрез на комплексен сифонен хидрорегулатор;
фигура 2 - детайл на уширената част с прорез на предната и задната спирачна тръба;
фигура 3 - напречен разрез А-А от фиг.1;
фигура 4 - напречен разрез на предния клон на главния сифон с монтиран вакуумен дроселов затвор;
фигура 5 - надлъжен разрез на предния клон на главен сифона 2 с монтирана осова турбина и електрически генератор.
Примерно изпълнение
Комплексният сифонен хидрорегулатор се състои най-малко от два свързани хидравлически главни сифона 2, образувани от преден клон 1 и меден клон 5. Под главен сифон 2е поставен вакуумиращ сифон 3 с вход, включен в преден клон 1 и плавно разширяващ се заден клон 4, заустен в заден постепенно разширяващ се клон 5 на главен сифон. Върхът на вакуумиращ сифон 3 се намира на кота горно водно ниво 9, зададено да го задейства. Върховете на вакуумиращ сифон 3 и главен сифон 2 са свързани с вакуумна тръбичка 6. Отделните главни сифони 2 са свързани помежду си с обратна клапа 7. От аварийна клапа 13 на върха на главен сифон 2 излиза предна спирачна тръба 8, която е с уширен край 10 с прорез. Той е потопен фиксирано в горно водно ниво 9 с възможност да се пермества във височина. Задната спирачна тръба излиза също от аварийна клапа 13 и също е с уширен край 12 с прорез, но е захваната за поплавък 14. Той се завърта чрез прът 15 около става 16. При спадане на долно водно ниво 29 уширеният край 12 се потапя, а при повдигане -. се открива постепенно и през прореза влиза въздух.
Поплавъкът 14 е поместен в успокоителна шахта 17, свързана с долно водно ниво 29, като при преливане през дънен праг 28 се потапя изходът на главен сифон 2 преди задействането му. Пред преден клон 1 е монтиран модул10 на повърхнина 18, която може да се завърта и премества във височина. Вакуумният пиезометър 19 излиза от върха на главен сифон 2, а долният му край е потопено в горно водно ниво 9. Средната му част 20 е конусовидна и се 15 намира на кота среда връхно сечение 23.
Конусната част 20 е тарирана в зависимост от преминаващите водни количества през сифона и служи за водомер, като е свързана с датчик 21. Последният регистрира нивата в кону20 совидната част 20 като водни количества и ги предава в интегратор 22 или компютър за натрупване като водни обеми. Успоредно на задния клон 5 е монтиран парциален водомер 25, захванат между предна тръба с уширен вход 26 25 при върха на главния сифон 2 и задна постепенно разширяваща се тръба 27. Тя зауства в заден клон 5 под нивото на дънен праг 28.
При един вариант горно водно ниво 9 се намира над върха на главен сифон 2 при во30 довземане. от язовири, когато предният клон 1 се конструира по-стръмен и в него се монтира вакуумен дроселов затвор 30. Той се състои от неподвижна конусна част 31 и подвижна конусна част 32. Те са свързани помежду си с 35 каучуков пръстен 33, даващ възможност за осово движение на подвижната част 32. Вътрешността на вакуумния дроселов затвор 30 е свързана чрез долна вакуумна тръбичка 34 с вакуумна тръбичка 6 над върха на вакуумиращ си40 фон 3. Водовземен тръбопровод 35 свързва басейн 36 с преден клон 1 на главен сифон 2. Модулната повърхнина 18 се намира в басейна 36 пред водовземна тръба 35.
Когато водовземните количества са по45 големи, при водовземане от дълбоки водни басейни предният клон 1 е вертикален и в него се монтира осова водна турбина 37, а над нея по вертикалната ос - генератор за получаване на електрическа енергия 38. При този вариант 50 предният клон 1 се конструира стабилно, като изпълнява функцията на фундамент на водна турбина 37.
Приложение на изобретението
Комплексният сифонен хидрорегулатор работи по следния начин.
Водата навлиза през входа на преден клон 1 на главен сифон 2 и във вакуумиращия сифон 3. Нивото на водата се повдига и започва да прелива през върха на вакуумиращ сифон 3 до задействането му. Горно водно ниво 9, задействащо вакуумиращ сифон 3, се определя от автоматизацията на канала. Тъй като напречното сечение на вакуумиращ сифон 3 е с малка височина и голяма ширина, то задействането става сигурно и бързо при нищожно увеличение на горно водно ниво 9. За абсолютна сигурност за задействане се монтират два вакуумиращи сифона 3. От задния клон 4 на вакуумиращ сифон 3 водата изпълва изхода на заден клон 5 и започва да прелива през дънен праг 28, като затваря връзката с атмосферата. Долното водно ниво се намира на пониска кота от 29, като поплавък 14 е завъртян надолу и е потопил уширената част 12 на задната спирачна тръба 11. Обратната клапа 7 между върховете на главен сифон 2 също е затворена. Уширеният край 10 с прорез на предната спирачна тръба 8 е потопен под горно водно ниво 9. Вакуумиращ сифон 3 работи и чрез вакуумна тръбичка 6 започва да разрежда налягането във върха и в задния клон 5 на първия главен сифон 2. Нивото вътре в главния сифон 2 се повдига и започва да прелива до задействането му. Вторият главен сифон 2 се задейства от първия вече работещ сифон. Необходимо е уширеният край 12 с прорез на задна спирачна тръба 11 и уширеният край 10 с прорез на предна спирачна тръба 8 да са потопени. При задействане на първи главен сифон 2 обратна клапа 7 се отваря към втори главен сифон 2 и се затваря при задвижване на втория сифон. Котите на потапяне на уширените части 10 и 12 на предната и задната спирачна тръба са разместени във височина според автоматизацията на канала. Долно водно ниво 29 е много нестабилно, особено когато е ниско и затова се формя успокоителна шахта 17, в която е поставен поплавък 14.
Спирането на всеки главен сифон 2 се осъществява по долно водно ниво 29 и горно водно ниво 9. Когато консумацията намалее и долно водно ниво се повдигне малко над кота 29, чрез завъртане на поплавък 14 около става 16 уши рената част 12 с прорез на задната спирачна тръба 11 също се повдига и през прореза започва да навлиза малко количество въздух, вследствие на което дебитът намалява. Ако повдигането на долното водно ниво продължи, влизащият въздух се увеличава и се стига до намаляване на водното количество и до пълното му спиране, когато уширеният край 12 се открие с цялото си кръгово сечение. Вторият главен сифон започва да спира на малко повисоко долно водно ниво от първия сифон. Когато горното водно ниво падне под кота 9 и започне да открива фиксирания уширен край 10 с прорез на предната спирачна тръба 8, се повтаря описаният по-горе процес. Това дава възможност комплексният сифонен хидрорегулатор да регулира и горните водни нива според изискванията на автоматика.Дебитите се регулират от броя на работещите главни сифони 2 и от разликата между горно водно ниво и долно водно ниво, както и от влизането на въздух през горната и долната спирачна тръба 8 и 10 при спиране. Регулирането на дебитите може да се осъществи и чрез модулната повърхнина 18, намираща се пред клон 1. Тя се завърта и премества във височина, за да преминават през сифона почти еднакви водни количества. Принудително спиране на главен сифон 2 пряко или дистанционно се осъществява чрез аварийна клапа 13, като се отвори и влезе .въздух.
Съществува зависимост между височината на вакуума във върха на сифона, хидравличните загуби и дебита на сифона, от което следва използването й като измерващо средство на дебита.
При пропускане на различни дебити през главен сифон 2 те се измерват по друг начин и по тях се тарира средната конусна част 20 на вакуумния пиезометър 19. Така се получава извънредно точен и опростен дебитомер. Нивото в конусовидната част 20 се регистрира като дебит и се приема от датчик 21 за предаване на интегратор 22 или компютър за натрупване в сумарни обеми или пряко или дистанционно приемане.
При втория начин на измерване парциалният водомер 25 е поставен успоредно на заден клон 5 на главен сифон 2. Тръбата пред парциалния водомер 25 е с уширен вход 26, захванат след сечение 23, а изходната тръба 27 е постепенно разширяващ се. Тя зауства в за ден клон 5 на кота, малко по-ниска от дънен праг 28. Протеклите водни количества през главен сифон 2 се отчитат от парциален водомер 25 с относителен коефициент между протеклите водни количества през главен сифон 2 и отчетените от парциален водомер 25. Той се определя с опитни измервания. Двата начина могат да се използват едновременно.
Когато горно водно ниво 9 се намира над върха на главен сифон 2 при вариант на водовземане от дълбоки басейни 36, в предния клон 1 се монтира вакуумен дроселов затвор 30. При функционирането на главен сифон 2 във върха му се създава вакуум, който се довежда с долна вакуумна тръбичка 34 във вътрешността на вакуумен дроселов затвор 30. Вследствие на вакуума в двете места подвижна конусна част 32 се повдига нагоре към неподвижна конусна част 31 и вакуумният дроселов затвор 30 се отваря. Когато през предната спирачна тръба 8 и задната спирачна тръба 11 навлезе въздух, вакуумът спада паралелно с намаляването на водното количество през главен сифон 2, като подвижната конусна част 32 спада надолу и ограничава отвора. Тя е подложена на вакуум отгоре, от върха на главен сифона 2 и от вътрешността на вакуумен дроселов затвор 30. Тя се повдига и от съпротивлението на движещата се вода в преден клон 1 и сваля от теглото си. При пълно спиране на главен сифон 2, вакуумът се изравнява с атмосферното налягане и вакуумният дроселов затвор 30 се затваря. При задействането на главен сифон 2 горните процеси се повтарят. Необходимо условие за работата на вакуумен затвор 30 е височината на главен сифон 2 да бъде над 1/3 от дълбочината на водния басейн 36. Модулната повърхнина 18 се намира пред водоземната тръба 35 в басейн 36. Тя се нагласява така, че главен сифон 2 да работи при сифонен режим. Ако течението е напорно като в напорна тръба, то се получава налягане във върха на главен сифон 2, предава се чрез долна вакуумна тръбичка 34 във вътрешността на вакуумен дроселов затвор 30 и го затваря.
При наличие на по-големи количества и при височина на горно водно ниво 9 над върха на сифон 2 осъществява вариант за използване на комплексни сифонен хидрорегулатор с монтиране в предния клон 1 на осова водна турбина 37. Тя се комплектова по вертикалната ос с генератор за получаване на електри ческа енергия 38. Енергия не се създава, а за сметка на увеличение на скоростта в предния клон 1 се увеличават и съответстващите й напори, които определят и мощността на водната електрическа централа. Дебитът през сифона е константен, но преминава през различни сечения - от по-малко в предния клон 1 в по-голямо в задния клон 5. Те съответстват на по-големи скорости в предната част към по-малки в задната част. Определящо за протичане на водните количества през сифона е конструкцията и напречното сечение на задния клон 5.
За да се монтира осова водна турбина в главен сифон 2 и тя да работи ефикасно, е необходимо да се спазят следните съотношения:
1. Горната образователна на заден клон 5 трябва да сключва с вертикалната ос на ъгъл под 35°.
2. Заден клон 5 трябва да се разширява плавно от върха надолу, като наклоненото напречно сечение 24 през клон 5 на кота долно ниво 29 трябва да е от 1.5 до 3 пъти по-голямо от връхно сечение 23.
3. Височината на главен сифон 2 над долно водно ниво 29 трябва да е от 2.5 до 5 пъти по-голяма от височината на връхно сечение 23.

Claims (7)

1 и 2, характеризиращ се с това, че в предния клон (1) на главния сифон (2) при горно водно ниво (9), над върха на главния сифон (2) и при наличие на големи водни количества е монтирана осова водна турбина (37), свързана с електрогенератор (38).
1. Комплексен сифонен хидрорегулатор, включващ главен сифон, свързан в батерия, с поставена в най-високата му точка тръба за разреждане на вакуум, свързана с вакуумиращ сифон, като към върха на всеки главен сифон е захванат вакуумен пиезометър, а между предния и задния клон на сифона е монтиран парциален водомер, както и поплавък, характеризиращ се с това, че под всеки главен сифон (2) е поместен вакуумиращият сифон (3), включен в предния му клон (1), а постепенно разширяващият се заден клон (4) на вакуумиращия сифон (3) е съединен с разширяващия се клон (5) на главния сифон (2), като върховете на главния сифон (2) и вакуумиращия сифон (3) са свързани с вакуумната тръба (6), а върховете на отделните главни сифони (2) от батерията са свързани помежду си с обратна клапа (7), като на върха на главния сифон (2) има аварийна клапа (13), свързана с предна спирачна тръба (8), при което на предния клон (1) на главния сифон (2) е монтирана подвижна модулна повърхнина (18), а вакуумният пиезометър (19) с единия си край е свързан с върха на главния сифон (2), а другият 5 му край е потопен в горното водно ниво (9), като същевременно парциалният водомер (25) е монтиран успоредно на задния клон (5) на главния сифон (2) и е свързан с върха на главния сифон (2). 10
2. Хидрорегулатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че главният сифон (2) е оформен с правоъгълно вертикално връхно сечение (23), с отношение на височината към ширината му от 1:2 до 1:5, за вакуумиращия 15 сифон (3) съотношението е от 1:5 до 1:15, като отношението на плоскостите на вертикалното сечение (23) към наклоненото сечение (24) на задния клон (5) при долното водно ниво (29) е от 1:1.5 до 1:3 и е еднакво за главния сифон (2) 20 и за вакуумиращия сифон (3), при което височината на връхното сечение (23) спрямо височината на сифона от върху му до долно водно ниво (29) е в съотношение от 1:3 до 1:5.
3. Хидрорегулатор съгласно претенция 1, 25 характеризиращ се с това, че в предния клон (1) на главния сифон (2), при горно водно ниво (9), над върха на главния сифон (2) е монтиран вакуумен дроселов затвор (30), състоящ се от конусна неподвижна част (31) и конусна под- 30 вижна част (32) свързани помежду си херметически чрез каучуков пръстен (33), като вътрешното пространство на вакуумния дроселов затвор (30) е свързано с вакуумната тръбичка (6)
4. Хидрорегулатор съгласно претенции
5. Хидрорегулатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вакуумният пиезометър (19) е със средна конусовидна част (20), намираща се на средата на сечение (23), тарирана по дебити, като чрез датчик (21) са съединени с интегратор (22).
6. Хидрорегулатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че входът (26), на парциалния водомер (25) е уширен при върха на главния сифон (2), а изходната тръба (27) е плавно уширяваща се и е съединена със задвижвания клон (5) на главния сифон (2), под дънния праг (28).
7. Комплексен сифонен хидрорегулатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че предната спирачна тръба (8) на аварийната клапа (13) има уширен край (10) с прорез и е потопена фиксирано под долно водно ниво (9), като задната спирална тръба (11) също е с уширен край (12) с прорез и е захваната за поплавък (14), завършващ със завъртващ се прът (15) около става (16), разположена в успокоителна шахта (17).
BG100970A 1996-11-11 1996-11-11 Комплексен сифонен хидрорегулатор BG62215B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100970A BG62215B1 (bg) 1996-11-11 1996-11-11 Комплексен сифонен хидрорегулатор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100970A BG62215B1 (bg) 1996-11-11 1996-11-11 Комплексен сифонен хидрорегулатор

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100970A BG100970A (bg) 1998-05-29
BG62215B1 true BG62215B1 (bg) 1999-05-31

Family

ID=3926753

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100970A BG62215B1 (bg) 1996-11-11 1996-11-11 Комплексен сифонен хидрорегулатор

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG62215B1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2536943A2 (en) * 2008-12-20 2012-12-26 Georgi Genchev Hydroelectric power plant with low water heads at rivers and sea waves

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108951530B (zh) * 2018-09-30 2024-04-16 安徽理工大学 一种通航引水工程的除螺工程
CN109930548B (zh) * 2019-04-15 2020-01-07 水利部交通运输部国家能源局南京水利科学研究院 一种水库利用雨洪资源虹吸换水的设施及方法
CN113981919B (zh) * 2021-12-01 2023-03-17 福建安澜水利水电勘察设计院有限公司 一种用于大坝生态下泻的虹吸式进水口

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2536943A2 (en) * 2008-12-20 2012-12-26 Georgi Genchev Hydroelectric power plant with low water heads at rivers and sea waves

Also Published As

Publication number Publication date
BG100970A (bg) 1998-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2347937C1 (ru) Бесплотинная гидроэлектростанция
US5829917A (en) Tidal system and method for cleansing a harbor
CN104234119B (zh) 一种快速建立虹吸管道装置及其虹吸方法
BG62215B1 (bg) Комплексен сифонен хидрорегулатор
KR101046317B1 (ko) 조력발전 방법 및 그 장치
KR101930397B1 (ko) 조력 발전용 양수장치, 이를 이용한 조력 발전 시스템 및 그의 양수방법
CN206396871U (zh) 一种初期雨水弃流雨水口
KR101992780B1 (ko) 배수관에 설치되는 소수력 발전장치
WO2010123454A2 (en) Power generation
CN210369253U (zh) 一种一体化智能测控截污分流井
RU2367826C1 (ru) Прибойный гидравлический таран
US3303649A (en) Hydraulic system having a natural dieference of level, to be used as driving power or for obtaining other benefits
CN112304836A (zh) 一种便携式小流量恒压试验供水装置
JPH093865A (ja) 袋体バルブ式密閉型調圧水槽
TWM577452U (zh) Seawater power plant
RU100528U1 (ru) Сифонный водосброс грунтовой плотины
US959214A (en) Wave-power.
CN210571867U (zh) 一种便携式小流量恒压试验供水装置
CN108562508A (zh) 一种简易漫坝冲刷试验装置及试验方法
CN110333335A (zh) 一种蒸渗测坑的地下供排水装置
CN114814145A (zh) 一种水利工程用水环境实时监测设备
JPS58133486A (ja) 海水落下式発電方法および装置
SU1493750A2 (ru) Водосбросный туннель высоконапорной ГЭС
KR200297627Y1 (ko) 진공식 흡출관 이용 완전낙차 수력 시스템
SU1275385A1 (ru) Устройство дл автоматического регулировани уровн воды дл гидротехнических сооружений