BG61874B1 - Заряд за очистване на повърхностите на технологични агрегатии устройство за приложението му - Google Patents

Заряд за очистване на повърхностите на технологични агрегатии устройство за приложението му Download PDF

Info

Publication number
BG61874B1
BG61874B1 BG100260A BG10026095A BG61874B1 BG 61874 B1 BG61874 B1 BG 61874B1 BG 100260 A BG100260 A BG 100260A BG 10026095 A BG10026095 A BG 10026095A BG 61874 B1 BG61874 B1 BG 61874B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
charge
propellant
explosive
cartridge
cylindrical
Prior art date
Application number
BG100260A
Other languages
English (en)
Other versions
BG100260A (bg
Inventor
Мирослав П. Пенев
Илко Г. Генчев
Тончо Д. Чукалов
Ольга Ю. Трифонова
Ганчо М. Ганчев
Original Assignee
Мирослав П. Пенев
Илко Г. Генчев
Тончо Д. Чукалов
Ольга Ю. Трифонова
Ганчо М. Ганчев
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Мирослав П. Пенев, Илко Г. Генчев, Тончо Д. Чукалов, Ольга Ю. Трифонова, Ганчо М. Ганчев filed Critical Мирослав П. Пенев
Priority to BG100260A priority Critical patent/BG61874B1/bg
Publication of BG100260A publication Critical patent/BG100260A/bg
Publication of BG61874B1 publication Critical patent/BG61874B1/bg

Links

Landscapes

  • Cleaning In General (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)

Description

Област на приложение
Изобретението се отнася до заряд за очистване повърхностите на технологични агрегати и устройство за използването му, които могат да намерят приложение в различни области на промишлеността, където е необходимо почистване на нагар от нагревните повърхности, например на парни котли, електрофилтри, топлообменни апарати и други.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е заряд за очистване повърхностите на технологични агрегати (¥/093/ 14887-Ки), който представлява стандартен халосен патрон, изпълнен като монолитна метална гилза с разположен в основата капсул, при което гилзата е запълнена с барутен заряд, в чийто състав е включен нитроглицерин.
Използването на известния заряд за очистване на нагар от нагревни повърхности не осигурява ефективното им отделяне поради характерните си качества на барутен заряд, което налага използване на значителен брой заряди. По този начин очистването допълнително се оскъпява, като се има предвид сравнително високата стойност на металните халосни патрони.
Известно е също така устройство за използване на описания заряд, включващо съставен корпус, в който са разположени последователно отзад напред система за задействане на заряда, чийто ударник е разположен съосно на горивна камера с конусно оформено патронно гнездо, предният край на което е свързан чрез цилиндричен канал с тръбообразен елемент.
Отделни елементи на известното устройство са подложени на значителни натоварвания, които могат да нарушат работните им повърхности или да ги деформират. Освен това конструкцията му не позволява лесно и бързо подменяне на тези елементи, с което се намалява продължителността на неговото използване.
Техническа същност на изобретението
Зарядът съгласно изобретението включва гилза с капсул, разположен в дъното й, която е запълнена с метално взривно вещество.
Съгласно изобретението горната повърхност на свободно поместеното метателно взривно вещество е притиснато от разположени един над друг форсажен и уплътнителен елементи, а взривното вещество представлява зърна с размери от 0,1 до 2 тт и е на еднобазова или двубазова основа.
Съгласно едно вариантно изпълнение на заряда, формата на зърната на метателното взривно вещество може да бъде сферична с диаметър ϋ = 0,1-1 тт, дискова пластинка с диаметър ϋ = 0,1-1 тт и дебелина 0,05-1,5 тт, цилиндрична пластинка с диаметър 0,51,2 тт и височина Н - 0,8-1,8 тт или квадратна форма на зърната (пластинка) със страна 1,0-2,0 тт и дебелина 0,1-0,6 тт.
Съгласно друго вариантно изпълнение на заряда в случаите, когато метателното взривно вещество е на еднобазова основа, съдържа нитроцелулоза 94-97%, камфор 0-1,2%, дифениламин 0,2-2%, динитротолуол 0-1,2%, летливи вещества и вода 0,2-1,5% и свободен графит 0,1-0,8%.
Съгласно трето вариантно изпълнение на заряда в случаите, когато метателното взривно вещество е на двубазова основа, съдържа нитроцелулоза от 66 до 91 %, нитроглицерин от 5 до 30%, диметилдифенил карбамид 0,13%, дифениламин 0-1%, динитротолуол 0,11,5%, дибутилфталат 0-1,5%, етилацетат+вода 0,5-1,8% и свободен графит 0,1-0,8%.
Зарядът съгласно изобретението се използва с помощта на устройство, включващо съставен корпус, в който са разположени система за задействане на заряда, чийто ударник е съосно разположен на горивна камера с патронно гнездо, предният край на което е свързан чрез цилиндричен канал с тръбообразен елемент.
Характерно за устройството съгласно изобретението е, че в патронното гнездо е поместена степенно оформена цилиндрична втулка. Със заряда и устройството се създават условия за подобряване ефективността и снижаване стойността на очистването. Освен това със съставът на взривното вещество се постига ударна вълна със скорост и амплитуда, които осигуряват пълно отделяне на отлаганията върху нагревните повърхности, като се целта се използват значително по-малко на брой заряди в сравнение с тези от известното техническо решение. Изменението на конструкцията на патронното гнездо дава възможност за бърза и удобна смяна на степенната цилиндрична втулка при деформирането й вследствие на продължителна употреба.
Описание на фигурите
Примерно изпълнение на заряда за очистване и устройството за приложението му се илюстрират с помощта на приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява надлъжен разрез на заряда;
фигура 2 - надлъжен разрез на устройство за използване на заряда.
Примерно изпълнение на изобретението
В описанието е представено едно примерно изпълнение на газгенериращ заряд и устройство за неговото използване, като конкретните изпълнения на отделните възли и елементи не ограничават използването на различни техни вариантни изпълнения.
Газгенериращият заряд се състои от цилиндрична гилза, включваща метална чашка 1 с централно разположен в дъното й възпламенителен капсул 2. Във вътрешността на металната чашка 1 е поместен цилиндричен пластмасов елемент 3. В долната част на така оформената гилза е поместено свободно метално взривно вещество 4, чиято горна повърхност е притисната от дискообразен форсажен елемент 5, над който е разположен уплътнителен елемент 6. Горният край на гилзата е затворен във форма на борд.
Зарядът се използва с помощта на устройство за очистване на нагревни повърхности /фиг. 2/, състоящо се от корпус 7, в който са разположени последователно, в посока отзад напред, система за задействане на заряда, горивна камера и насочващи елементи. Горивната камера се състои от цилиндрично тяло 8, в което се оформени зона на възпламеняване на взривното вещество 9, зона на образуване на ударна вълна 10 и разширителна камера
11. В зоната за възпламеняване 9 е поместено тяло 12 с външна конусна повърхнина, чийто преден край е свързан със зоната за образуване на ударна вълна 10 чрез цилиндричен канал 13, който в края на горивната камера 8 има конусен участък 14. В конусното тяло е поместена степенно оформена цилиндрична втулка 15, представляваща патронно гнездо, при което между патронното гнездо и цилиндричният канал 13 има степенен конуснооформен преход 16. Горивната камера 8 е свързана с разширителната камера 11 посредством съединителен елемент 17, чийто цилиндричен канал има размер, еднакъв с големия размер на конусния участък 14 от горивната камера 8.
В предната част на корпуса 7 е монтирана системата за задействане на заряда, която включва електромагнитно устройство 18 със сърдечник 19, в който свободно е поместен ударник 20, закрепен неподвижно към електромагнитното устройство 18. Ударникът 20 е ориентиран съосно към патронното гнездо 15, така че при движението си напред да удря възпламенителния капсул 2 на патронната гилза. Сърдечникът 18 се премества напред-назад чрез затвор 21 със ръкохватка 22, преминаваща през изрез в корпуса 7.
Газгенериращият заряд и устройството за очистване на нагревни повърхности от натрупани по тях твърди отлагания могат да се използват по следния начин.
Поставя се зарядът в патронното гнездо 15, след което затворът 21 се поставя в положение “напред”. Чрез електромагнитното устройство 18 към ударника 20 се подава импулс, благодарение на който последният се премества “напред” и удря капсула 2. При това ес възпламенява метателното взривно вещество по цялата му повърхност, като в резултат на химическото му преобразуване се получават газообразни продукти, които повишават наля3 гането в горивната камера 8, което достига до 2,5.10’ Ра. При достигане на максималната стойност на газовете в камерата 8 започва движение на форсажния елемент 5. Последният се придвижва пред цилиндричния канал 13, като се врязва в него с определено усилие поради по-малкия си размер, при което се получават сили на триене, действащи в посока, обратна на движението на форсажния елемент 5. Това обстоятелство благоприятства пълното изгаряне на взирвното вещество 4 като получените газове постъпват в разширителната камера 11, където се създава ударна вълна. Посоката на нейното придвижване се определя от посоката, в която е насочен предния край на разширителната камера 11, който може да бъде оформен като прав участък или с извивка. Времето за създаване на еднократна импулсна ударна вълна е в рамките на 2-3 5, а налягането на изхода на разширителната камера 11 достига до 1,2.10’ Ра. По-нататък ударната вълна се разпространява в целия обем на технологичния агрегат, където налягането се понижава до 105 Ра - стойност, достатъчна за очистване на повърхността от натрупаните твърди отлагания, без да се нанася поражение върху детайлите и съоръженията, намиращи се в технологичните агрегати.
При използване на такъв заряд за очистване на нагревните повърхности на котлоагрегати се използват най-малко два заряда, които се възпламеняват едновременно чрез електромагнитното устройство 18, като се подреждат по схема, характерна за даден тип котлоагрегати, която осигурява максимален ефект на очистване.
Импулсното въздействие върху натрупаните твърди отлагания се извършва в няколко последователни серии с периодичност през 2 до 8 5.
Зарядът и устройството могат успешно да се прилагат за очистване на твърди отлагания върху електродите на електрофилтри, химически, топлообменни и други технологични апарати, в които се образуват такива отлагания. Предложените заряди осигуряват очистване на отлагания с дебелина до 15 тт.
По-нататък са представени конкретни примерни изпълнения на заряда, по-специално на метателното взривно вещество 4, което е подходящо да се използва при различни технологични апарати.
Например, прн въздействие върху натрупаните по стените на парни котли твърди отлагания е подходящо да се използва метателното взривно вещество 4 при следните варианти на характерните параметри.
Пример 1.
Метателното взривно вещество е със зърна със сферична форма с диаметър от 0,1 до 1,0 тт. Гранулометричният състав, изразен в проценти, позволява чрез изменение на съотношението между отделните фракции да се получава взривно вещество с различна начална скорост на горене, ударна вълна и амплитуда, осигуряващи ефективно очистване на замърсените повърхности на парни котли с различни обеми и предназначение.
Взривното вещество е на двубазова основа и се състои в мас.% от следните компоненти: нитроцелулоза 83,8 със съдържание на азот до 13,9, нитроглицерин 12,6, диметилдифенил карбамид 0,6, дифениламин 0,2, динитротолуол 1.4, остатъчни летливи вещества - етилацетат и вода 1,2 и свободен графит 0,2. Действителната плътност на описаното метателно взривно вещество е 1610 к^/т3, а обемната му плътност - 985 β/дт3 при калоричност 4420 кЛ/к£.
Гранулометричният състав по фракции е както следва: 0,2-0.315 тт - 13,4%, 0,3150,4 тт - 59,9%, 0,4-0,5 тт - 26%; 0,5-0,63 тт - 0,7%.
Максималното налягане на газовете, които се образуват при горенето на метателното взривно вещество, е 2.25.10’ Ра.
Заряд, снаряден с описаното взривно вещество, поставен в устройството, може успешно да очиства накип или пепелни отлагания от стените на пещна камера на парен котел с производителност 220 ί/Ь. За целта се използват по 2 заряда, разположени на три нива както следва: първо и второ ниво по 8 заряда, ориентирани срещуположно, по окръжност, като зарядите на второ ниво са изместени спрямо тези от първо ниво. В трето ниво са разположени 6 заряда по схемата от първо ниво. Възпламеняването се извършва едновременно, при което се получава наслагване на ударните вълни и в резултат на това се постига ефективно очистване над 80%. Периодичността на очистването е през интервали от 24 Ь, за което не е необходимо прекъсване на работа на парния котел.
Пример 2. Възможно е в заряда да се използва метателно взривно вещество на двубазова основа с дискова форма на зърната, които са с диаметър 0,1-1 тт и дебелина 0,050,15 тт.
Гранулометричният състав по фракции е както следва: 0,315 - 0,4 пнп - 12%, 0,4 0,5 тт - 27,5%, 0,5 - 0,63 тт - 36,9%, 0,63 0,8 тт - 19,2% и фракция под 0,315 тт и над 0,8 тт - общо - 4,4%. Метателното взривно вещество включва нитроцелулоза 81,4%, нитроглицерин 14,6%, диметилдифенилкарбамид 1,2%, динитротолуол 0,5%, дибутилфталат 0,4%, етнлацетат и вода 1,5% и свободен графит 0,4%.
Физическите показатели на метателното взривно вещество са следните: действителна плътност - 1590 к^/т3; обемна плътност 890 β/Φη3; калоричност - 4480 и/к£.
Максималното налягане на газовете, които се образуват при горенето на метателното взривно вещество, е 2,34.10’ Ра.
Заряд, снаряден с това взривно вещество, може да се използва за почистване на пещната камера на парен котел по схемата, описана в пример 1. Този заряд може да почиства успешно и нагревните повърхности на икономайзери, паропрегреватели и въздухоподгреватели на парни котли, като за всеки от посочените възли се използват най-малко два заряда, разположени срещуположно, като се взривяват едновременно. Ефективното очистване е над 80%, като е подходящо да се повтаря на всеки 24 Ь.
В зависимост от конкретните обекти на приложение е възможно да се използва и вариантно изпълнение на метателното взривно вещество, което се състои от цилиндрично оформени зърна с диаметър 0,5-1,2 тт и височина 0,8-1,8 тт или квадратна форма на зърната със страна 1-2 гаш и дебелина 0,1-0,6 тт. Подходящият избор на гранулометричния състав в посочените граници дава възможност за създаване на заряди с различни параметри на ударната вълна - скорост и амплитуда, които да гарантират ефективно отделяне на пепелните отлагания от нагревните повърхности на различни съоръжения.
Пример 3. Метателното взривно вещество е на еднобазова основа и включва в мас.%: нитроцелулоза 97,3 със съдържание на азот до 13,9, дифениламин 1,7, динитротолуол - ΟΙ,2, спиртно-етерен разтворител и вода - 0,8 и свободен графит 0,2. Обемната плътност на взривното вещество е 560 β/άιη3, а калоричността му е 3850 к1/к£.
Зарядът с посочените състав и параметри е подходящ за очистване както на парни котли, така и на повърхностите на електродите на електрофилтри.
В заряда е използвано метателно взривно вещество с цилиндрична форма на зърната, които са с диаметър 0,7 тт и височина 1,5 тт. Допуска се известно отклонение в размерите на някои зърна, като усреднените размери се запазват.
Максималното налягане на газовете, които се образуват при горенето на взривното вещество е 2,1.10’ Ра.
Заряд, снаряден с описаното взривно вещество, може да се използва успешно за очистване на нагревните повърхности на съоръжения, посочени в предишните примери, но с по-малки обеми на парните котли. Този заряд може да се прилага и за очистване на електродите на електрофидтърните възли на парните котли. Ефективността на почистване на нагревните повърхности е над 80%, като се препоръчва периодичност на почистването през 24 Ь.
Пример 4. В заряда е използвано взривно вещество на еднобазова основа, като зърната са пластинки с форма на квадрат с размери: дължина на страна 1,3 тт и дебелина 0,45 тт.
Допускат се отклонения от определените размери до 2% от общото тегло.
Зарядът съдържа в мас.%: нитроцелулоза 97, дифениламин 1,6, спиртно-етерен разтворител и вода 1,0 и свободен графит 0,3.
Физическите показатели на метателното взривно вещество са: обемна плътност - 520 й/дт’, калоричност 3800 и/к£.
Максималното налягане на газовете, които се образуват при горенето на метателното взривно вещество, е 1,95.10’ Ра.
Заряд с описаното взривно вещество може успешно да се използва за очистване на повърхностите на съоръженията, посочени в предишните примери, като ефективността не се различава от посочената.
Зарядите могат да се прилагат също и при почистване на пепелни отлагания от топлообменни апарати и химически и технологични агрегати с дебелина на отлагането до 15 тт.

Claims (5)

  1. Патентни претенции
    1. Заряд за очистване на повърхностите на технологични агрегати, включващ гилза с разположен в дъното й капсул, която гилза е запълнена с метателно взривно вещество, характеризиращ се с това, че горната повърхност на свободно поместеното метателно взривно вещество (4) е притисната от форсажен (5) и уплътнителен елемент (6), а метателното взривно вещество (4) е под формата на зърна с размери 0,1-2,5 тт и е на еднобазова или двубазова основа.
  2. 2. Заряд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че формата на зърната на метателното взривно вещество /4/ може да бъде сферична с<1 = 0,1-1 тт, дискова с ά = 0,11 тт и дебелина 0,5-1,5 тт, цилиндрична с ά = 0,5-1,2 тт и височина 0,8-1,8 тт или квадратна форма със страна 1,0-2,0 тт и дебелина 0,1-0,6 тт.
  3. 3. Заряд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че когато метателното взривно вещество (4) е на еднобазова основа, то съдържа в мас.% следните компоненти: нит5 роцелулоза 94-97, камфор 0-1,2, дифениламин 0,2-2, динитротолуол 0-1,2, летливи вещества и вода 0,2-1,5 и свободен графит 0,ΙΟ,8.
  4. 4. Заряд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че когато метателното взривно вещество (4) е на двубазова основа, съдържа в мас.% следните компоненти: нитроцелулоза от 66 до 91, нитроглицерин от 5
    15 до 30, диметилдифенилкарбамид 0,1-3, дифениламин 0-1, динитротолуол 0,1-1,5, дибутилфталат 0-1,5, етилацетат и вода 0,5-1,8 и свободен графит 0,1-0,8.
  5. 5. Устройство за използване на заряда
    20 съгласно претенция 1, включващо корпус, в който е разположена система за задействане на заряда, чийто ударник е ориентиран съосно на горивна камера с патронно гнездо, предният край на което е свързан чрез цилиндричен канал с тръбообразен елемент, характеризиращо се с това, че в патронното гнездо (12) е поместена степенно оформена цилиндрична втулка (15).
    Приложение: 2 фигури
BG100260A 1995-12-27 1995-12-27 Заряд за очистване на повърхностите на технологични агрегатии устройство за приложението му BG61874B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100260A BG61874B1 (bg) 1995-12-27 1995-12-27 Заряд за очистване на повърхностите на технологични агрегатии устройство за приложението му

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100260A BG61874B1 (bg) 1995-12-27 1995-12-27 Заряд за очистване на повърхностите на технологични агрегатии устройство за приложението му

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100260A BG100260A (bg) 1997-06-30
BG61874B1 true BG61874B1 (bg) 1998-08-31

Family

ID=3926425

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100260A BG61874B1 (bg) 1995-12-27 1995-12-27 Заряд за очистване на повърхностите на технологични агрегатии устройство за приложението му

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG61874B1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109609969A (zh) * 2018-12-28 2019-04-12 广州旭淼新材料科技有限公司 一种常温除灰脱脂剂及其制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109609969A (zh) * 2018-12-28 2019-04-12 广州旭淼新材料科技有限公司 一种常温除灰脱脂剂及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
BG100260A (bg) 1997-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3726217A (en) Detonating devices
US4316412A (en) Low voltage nonprimary explosive detonator
JP2007160306A (ja) 燃焼装置および設備稼動方法
SE461093B (sv) Drivladdning till eldroersvapen samt saett att framstaella densamma
CA2230757A1 (en) Weapon simulator
BG61874B1 (bg) Заряд за очистване на повърхностите на технологични агрегатии устройство за приложението му
US5322002A (en) Tube launched weapon system
Neuwald et al. Shock-Dispersed-Fuel Charges: Combustion in Chambers and Tunnels
DE20321732U1 (de) Vorrichtung zur Reinigung von Verschmutzungen in Wärmetauschern, Abhitzekesseln und Brennkammern
US5148173A (en) Millimeter wave screening cloud and method
US4286431A (en) Ignition system for combustible gases or liquids
JP2022541598A (ja) 設備を清掃する為のデバイス及び設備を清掃する方法
WO2000039520A3 (en) Propelling material formed in strips for use in large caliber guns
US3894489A (en) Explosive assemblies and method of utilizing the same
GB1581072A (en) Device for recoilless firing of a missile
US537882A (en) Edmund l
Radulescu et al. On the explosion length invariance in direct initiation of detonation
RU2289036C2 (ru) Твердотопливный газогенератор для катапультного устройства ракеты
BG1903U1 (bg) Заряд за очистване нагревните повърхности на технологични агрегати и устройство за приложението му
RU69218U1 (ru) Метательный заряд
RU2300U1 (ru) Холостой патрон для короткоствольного оружия
GB2292997A (en) Improvements in and relating to explosion suppression
US625440A (en) Cartridge
RU2135927C1 (ru) Газодинамический источник давления
SE444724B (sv) Driv- och tendpatron till vinggranat