BG61635B1 - Метод за раздуване на тютюн - Google Patents

Метод за раздуване на тютюн Download PDF

Info

Publication number
BG61635B1
BG61635B1 BG98821A BG9882194A BG61635B1 BG 61635 B1 BG61635 B1 BG 61635B1 BG 98821 A BG98821 A BG 98821A BG 9882194 A BG9882194 A BG 9882194A BG 61635 B1 BG61635 B1 BG 61635B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
tobacco
impregnation
temperature
pressure
less
Prior art date
Application number
BG98821A
Other languages
English (en)
Other versions
BG98821A (en
Inventor
Lucas Conrad
Jackie White
Original Assignee
R.J. Reynolds Tobacco Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by R.J. Reynolds Tobacco Company filed Critical R.J. Reynolds Tobacco Company
Publication of BG98821A publication Critical patent/BG98821A/bg
Publication of BG61635B1 publication Critical patent/BG61635B1/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B3/00Preparing tobacco in the factory
    • A24B3/18Other treatment of leaves, e.g. puffing, crimpling, cleaning
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B3/00Preparing tobacco in the factory
    • A24B3/18Other treatment of leaves, e.g. puffing, crimpling, cleaning
    • A24B3/182Puffing

Landscapes

  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)

Abstract

Методът намира приложение в тютюневата промишленост. С него се увеличава значително количеството тютюн, което се обработва в импрегнационните системис високо налягане на устройствата за раздуване натютюн и при намалени количество на раздуващо вещество и време за обработка. Методът включва запълване на наличния обем на импрегнационна камера с тютюн, който се импрегнира с раздуващо вещество, изваждане на импрегнирания тютюн и подлагане на условия, достатъчни за неговото раздуване. Преди да запълни импрегнационната камера, тютюнът се пресова съсстепен на пресоване, не по-малка от 1,5:1 по отношение обема му в насипно състояние. Степента на пресоване може да бъде не по-малка от 2:1 или 3:1. Като раздуващо вещество може да се използва течен пропан, като поне част от импрегнирането се провежда при температура и налягане, равни или по-големи от надкритичните температура и налягане на раздуващото вещество. Импрегнирането се осъществява за по-малко от 30 s, за предпочитане по-малко от 20 s,като тютюнът е предварително загрят.

Description

(54) МЕТОД ЗА РАЗДУВАНЕ НА ТЮТЮН
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за раздуване на тютюн и по-специално до метод за увеличаване на количеството тютюн, което преминава през устройство, с което се осъществява икономичен процес на раздуване.
Предшестващо състояние на техниката
В последните две десетилетия методите за раздуване на тютюна станаха важна част при производството на цигари.
Методите за раздуване на тютюн са използвани за възстановяване плътността на тютюневата маса и/или обема й, които са изгубени по време на термообработката и складирането на тютюневите листа. Освен това, раздутият тютюн е важен компонент на много цигари с ниско и свръхниско съдържание на катран.
Търговски значими методи за раздуване на тютюн са описани в US 3 524 451 и в US 3 524 452. Тези патенти описват методи, при които тютюнът влиза в контакт с импрегниращо вещество и след това се затопля бързо, при което импрегниращото вещество се изпарява и тютюнът се раздува. Един вариант на тези методи е описан в US 3 683 937, който разкрива метод за раздуване на тютюн, който използва органично съединение в газообразно състояние за импрегниране на тютюна. Импрегнираният тютюн се раздува или чрез загряване, или чрез бързо редуциране на налягането.
Употребата на въглероден диоксид за раздуване на тютюн е разкрита в US 4 235 250; US 4 258 729 и US 4 336 814 и т.н. При тези и подобни методи въглеродният диоксид в газообразна или течна форма влиза в контакт с тютюна като импрегниращо вещество и след това импрегнираният тютюн са полага на бързо загряване, при което въглеродният диоксид се изпарява и по такъв начин тютюнът се раздува. В известните методи за раздуване, които ползват въглероден диоксид, обикновено е необходимо тютюнът да се затопли значително, за да се постигне значително и стабилно раздуване на тютюна. Значителното затопляне може да наруши аромата на тютюна и/или да генерира излишно количество от тютюневи ситни фракции. Освен това, тези методи, които използват течен въглероден диоксид за импрегниране на тютюна, обикновено водят до получаване на импрегниран тютюн във формата на твърди тютюневи блокчета, които съдържат твърд въглероден диоксид и които трябва да бъдат разчупени преди топлинната обработка, като по такъв начин се увеличава сложността на метода.
В US 4 461 310 и US 4 289 148 се описва раздуване на тютюн, като се използва суперкритична импрегнация на тютюна с азот или аргон. Тези газове се отстраняват от тютюна по време на бързото редуциране на налягането и тютюнът се раздува чрез излагане на въздействието на затоплен газ или на микровълново облъчване. Тези методи изискват обработване на тютюна при високи стойности на налягането 142 или 284 до 705 kg/cm2 (2000 или 4000 psig до 10000 psig), за да се постигне значително раздуване на тютюна.
В US 4 531 529 се описва метод за увеличаване капацитета на запълване на тютюна, в който тютюнът се импрегнира с кипящо при ниска температура и високо летливо раздуващо вещество като обикновено газообразен халогенвъглерод или въглеводород, като условията на протичане на процеса са над или близо до критичните стойности на налягането и температурата на раздуващото вещество. Налягането се редуцира до атмосферното, като по този начин тютюнът се раздува без необходимостта от загряване за раздуването му или за фиксирането му в раздуто положение. При този метод стойностите на налягането са 36 kg/cm2 (512 psig) и по-високи с неизвестна горна граница. Налягане под 142 kg/cm2 (2000 psig) се използва за осъществяване на задоволително раздуване на тютюна без излишно напукване. Налягания над тези стойности обикновено не са необходими. Когато времето, използвано за увеличаване на налягането на раздуващото вещество, е в обхвата от 1 до 10 min, продължителността на задържане под налягане, за да се постигне ефективна импрегнация, е малка или никаква.
В US 4 554 932 се разкрива приложение на горните методи и се описва с подробности устройство за обработване с хидростатично налягане, включващо цилиндричен тръбовиден кожух и извършваща възвратно-постъпателно движение макара, която се движи меж2 ду положение “натоварване извън кожуха и положение “обработване” вътре в кожуха.
На макарата са предвидени уплътняващи елементи, с помощта на които се получава камера с повишено налягане. Предвидени са тръби за вкарване на работните течности в камерата. Това устройство се използва в обработката на материали под налягане като импрегнирането на тютюн за раздуване, като разрешава лесно натоварване и разтоварване и намалява до минимум или елиминира проблемите, свързани с уплътняващите и заключващи механизми, обикновено използвани в устройствата за обработка под високо налягане. Съответно, това устройство осигурява икономии във времето за работа на съда под налягане и икономии при раздуването на тютюна.
В US 5 067 293 е представен метод и устройство за обработка на тютюнев материал и на други биологични материали. Устройството има механизъм за формиране на динамично уплътнение, в който съвместните движещи се повърхности уплътняват камерата за обработка. Системата за динамично уплътнение съгласно този патент е подходяща при обработването на тютюн при високи стойности на температурата и налягането, включително и суперкритични стойности на температурата и налягането за методи, включващи раздуването на тютюн. Разкрити са непрекъснат и сериен метод. Разкрито е приложението на суперкритични течности за раздуване на тютюна при тегловно отношение спрямо тютюна, по-голямо от 40:1, и цялостната импрегнация на тютюневия материал фактически е мигновена.
По-голямо раздуване на тютюна може да се I постигне, когато периодите за импрегниране от 1 до 10 min се поддържат преди сваляне на налягането.
В US 4 962 773 се описва метод за подлагане на цигарено ядро на обработка при такива условия, че рязаният пълнеж претърпява раздуване на обема, докато е в хартиената обвивка. В този патент е описано приложението на различни условия за импрегниране и течности, включително приложението на усI ловия за импрегниране над суперкритични стойности за налягането и температурата. Съд под налягане с обем 4,5 1 се използва в работните примери за импрегниране на тютюневи ядра при суперкритични условия.
Методите за раздуване на тютюн, включително описаните по-горе и други методи, трябва да протичат серийно или непрекъснато (US 5 067 293), когато се използва налягане за импрегнирането по същество над атмосферното налягане. Серийните и непрекъснати процеси на обработка изискват сложно устройство и увеличени периоди на циклите поради времето, необходимо за отваряне и затваряне на съдовете и за вкарване и отстраняване на импрегниращото вещество от съдовете. Известни подобрения на количеството тютюн, минаващо през устройството, са направени чрез модифицирането на различно устройство, използвано за намаляване на циклите; обаче, значителни подобрения на количеството тютюн, минаващо през устройството в известните серийни системи са налични съгласно традиционните техники основно чрез увеличаване обемите на индивидуалните системи и/или увеличаване броя на серийните системи, използвани едновременно.
Техническа същност на изобретението
Изобретението се отнася до метод за раздуване на тютюн, включващ запълване наличния обем на импрегнационна камера с тютюн, импрегниране на тютюна в импрегнационната камера с раздуващо вещество, изваждане на импрегнирания тютюн от импрегнационната камера и подлагане на импрегнирания тютюн на условия, достатъчни за раздуване на тютюна. Съгласно изобретението тютюнът преди да запълни импрегнационната камера се пресова със степен на пресоване не по-малка от 1,5:1 по отношение на обема на тютюна в насипно състояние. Степента на пресоване може да бъде не по-малка от 2:1, 3:1.
Използваното раздуващо вещество може да бъде пропан, който се импрегнира в тютюна по време на импрегнирането като течност.
Поне част от импрегнирането може да се провежда при температура, равна или поголяма от надкритичната температура на раздуващото вещество. Също така, поне част от импрегнирането може да се провежда при налягане, равно или по-голямо от надкритичното налягане на раздуващото вещество.
Импрегнирането се провежда за период от време по-малък от около 30 s, най-добре по-малък от около 20 s.
За предпочитане е тютюнът преди да бъде поставен в импрегнационната камера да се загрее предварително, като температурата на предварителното загряване може да бъде наймалко 52°С (125F), или най-малко 60°С (140 F), а още по-точно най-малко между 66°С и 71 °C (150 F и 160 F). Общото количество топлина, подавано към импрегнационната камера от предварително затоплените тютюн и раздуващо вещество, осигурява между 116°С и 132° (240 F и 270 F). Вкарваният в камерата по време на импрегнирането на тютюна течен пропан е с налягане над 42 kg/cm2 (2000 psig).
Изобретението осигурява значително повишаване количеството тютюн, което минава през системите за импрегниране на тютюна на устройствата за раздуване на тютюн. Едновременно с това тютюнът може да бъде импрегниран в импрегнационна зона с високо налягане и отстранен от тази зона за раздуване в завършен цикъл за по-малко от около 15 до 30 s. Освен това повишените количество тютюн, които минават през устройствата, се постигат чрез значително подобрено използване на наличното работно пространство на импрегнационната зона с високо налягане. По същество цялото налично пространство в зоната за импрегниране е запълнено с пресован тютюн. По такъв начин количеството тютюн, минаващо през устройството, т.е. през наличното пространство на импрегнационната зона, е значително увеличено. Увеличението е с 50 % до 200 % или повече. Независимо от пресоването на тютюна по време на импрегнирането, в предпочитаните примерни изпълнения може да се достигне раздуване на тютюн в значителни размери с поне 50 % до 100 % и повече увеличение в капацитета на запълване. Още повече,;в предпочитаните примерни изпълнения на Изобретението цикли, по-малки от 20 s, могат да се използват за импрегниране на пресования тютюн.
Изобретението осигурява значително намаляване на количеството раздуващо вещество, подавано в импрегнационната зона по време на импрегнирането. Обемът на раздуващото вещество, използвано за импрегниране на тютюна, може да бъде по-малък от обема на тютюна, измерен в насипна форма, т.е. преди пресоването. Обикновено обемът на раздуващото вещество може да бъде около 50 % или помалко, сравнено с обема на тютюна.
Съгласно изобретението цикълъг на импрегниране на тютюна при условия близки или над условията на надкритичното налягане и температура, е значително намален чрез предварително загряване на тютюна преди вкарването му в импрегнационната зона. Предварителното подлагане на налягане и предварителното затопляне на раздуващото вещество до температура и налягане над критичните стойности преди подаване в импрегнационната зона дава възможност за успешно импрегниране на тютюна с раздуващо вещество за секунди, с което се осигурява импрегниран тютюн, който е в състояние да се раздуе значително.
При изобретението времето за пълен цикъл, включващо времето за подаване на раздуващо вещество с надкритични температура и налягане, времето за импрегниране и времето за снижаване на налягането, е по-малко от 1 min, за предпочитане по-малко от 20 s. Едновременно с това капацитетът на запълване се увеличава и става по-голям от 50 %, до 100 % и повече, и може да се постигне за цикъл от 10-12 s и по-малко.
Различни устройства могат да се използват за осъществяване на метода съгласно изобретението. При едно предпочитано примерно изпълнение се използва устройство за раздуване на тютюн във вид на макара от типа, разкрит в US 4 554 932. За предпочитане това устройство може да използва средството за натоварване на тютюн едновременно за товарене и пресоване на тютюна вътре в подвижната макара.
В особено предпочитани изпълнения изобретението препоръчва използването на течен пропан при температура над неговата критична температура и налягане над неговото критично налягане за импрегниране на тютюна съгласно метода от US 4 531 529. Става ясно, че употребата на течен пропан при налягане над 142 kg/cm2 (2000 psig) редуцира времето за целия цикъл. Чрез комбинирането на различни аспекти на настоящото изобретение количеството тютюн, преминаващо през импрегнационната зона с високо налягане, може да бъде увеличено от 10 до 30 пъти спрямо количествата, описани в предшестващото състояние на техниката. По такъв начин пресоването на тютюна осигурява два или три пъти по-голямо количество тютюн в сравнение с нормалното количество. Чрез използването на предварително загрят тютюн и/или по същество чрез мигновеното вкарване на флуид, предварително загрят и намиращ се под налягане до надкритичните стойности на температурата и налягането вътре в зоната на раздуване, пет или повече цикъла на импрегнирането на тютюна могат да бъдат завършени за всяка минута от операцията. По такъв начин една камера за раздуване с даден обем може лесно да бъде използвана за импрегниране на насипен тютюн, чийто обем превишава пет, а за предпочитане от 10 до 15 и повече пъти обема на импрегнационната камера за всяка минута от импрегнацията.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1, която представлява част от оригиналното разкритие на изобретението, илюстрира предпочитан метод, прилагащ различни аспекти на изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
При използване на метода съгласно изобретението може да се приложи устройството, описано в US 4 531 529. На фигурата чрез блок 1 е показано хранилище за пропан при високо налягане и висока температура. Блок 1 може да бъде изпълнен като акумулатор или високообемен изравнителен съд.
Налягането на пропана се поддържа за предпочитане над 142 kg/cm2 (2000 psig), найблагоприятно между около 176 kg/cm2 (2500 psig) u 212 kg/cm2 (3000 psig). В съответствие c настоящото изобретение е установено, че изключително кратко време за импрегниране, между около 5 и около 15 s, но не повече от 20 s, може да бъде използвано за импрегниране на тютюна, когато се използват горните високи стойности на налягането, докато се постигне изключително благоприятно увеличение на капацитета на запълване на тютюна, например повече от 50 до 100 % увеличение капацитета на запълване. Температурата на пропана се поддържа над 138°С (280 F), обикновено между около 149°С (300 F) и 204°С (400 F), т.е. около 149-157°С или 300-315 F. Това осигурява чувствително увеличение на топлината за затопляне на тютюна в импрегнационната зона.
Както е показано в блок 2, тютюнът, за предпочитане под формата на рязан пълнеж.
се затопля предварително преди вкарването му в импрегнационната зона. Предварителното затопляне на тютюна също осигурява топлина за установяване на условията за кратък цикъл в импрегнационната зона. За предпочитане тютюнът се затопля предварително до температура над 52°С (125 F), още по-добре до температура от около 60®С (140 F) или по-висока, т.е. до температура от 66-71 *С (150-160 F) или по-висока. Допълнително може да се добави влага към тютюна, за да се увеличи гъвкавостта му. Съгласно изобретението се използват предимно тютюни със съдържание на влага около 16 % до 30 % или повече.
Предварителното затопляне на тютюна може да се извърши с някое от различните средства, включващи употребата на затоплени барабани, микровълнова енергия или впръскване на пара.
Затоплянето с пара се приема за препоръчително, защото парата по-ефективно се предава на тютюна, докато в същото време съдържанието на влага може да бъде увеличено.
Предварително затопленият тютюн след това се пресова в блок 3, както е показано на фигурата. За предпочитане тютюнът се пресова при съотношение на пресоване поне около 1,25:1, за предпочитане над 1,5:1. Тютюнът се пресова предимно до съотношение на пресоване по-голямо от 2:1, като тези стойности достигат до 3:1 и повече. Пресоването на тютюна увеличава неговата плътност така, че плътността на тютюна, подаван в импрегнационната зона, е по същество по-голяма ,от плътността на тютюна преди пресоването. За специалистите в тази област е ясно, че плътността на тютюна в насипно състояние може да варира в зависимост от това дали тюткн^ът е на листа
I или във форма на рязан пълнеж, от вида на тютюна, от съдържанието на влага в тютюна и от други фактори. Плътност от 320.37 kg/m3 (20 фунта на кубичен фут), изчислена на базата на съдържание на влага от 12 %, е приета в настоящото изобретение.
Въпреки, че увеличаването на плътността след обработката може до известна степен да увеличи времето на цикъла за постигане на идентични количества на раздуване, плътности над 400.5 - 480.5 kg/m3 (25-30 фунта/фут3), изчислена на базата на съдържание на влага от 12 % и по-високо, също успешно могат да се използват в настоящото изобретение, като се постига време за импрегниране под 20 s и нарастването на капацитета на запълване на тютюна е над 50 до 100 %.
Пресованият тютюн след това се импрегнира в импрегнационната зона, както е показано в блок 4. Когато като импрегниращ флуид се използва пропан, акумулираното количество топлина, приложено в импрегнационната зона от затопления пропан и от предварително затопления тютюн обикновено е достатъчно, за да се осигурят условия за импрегниране в импрегнационната зона между около 116°С (240 F) и около 132°С (270 F), за предпочитане 127°С (260 F). Установено е, че импрегнирането при температура от около 127°С (260 F) и налягане 176 kg/cm2 (2500 psig) може да се постигне за около 5 s или дори по-малко, когато топлината се подава от предварително затопления тютюн и от предварително затопления пропан.
Установено е, че когато пропанът се затопля до по-високи температури, тютюнът може да бъде затоплен до по-нисък градус, за да се осигури желаната температура в импрегнационната зона. Обаче, има горна граница на температурата за пропана, над която тютюнът в импрегнационната зона би могъл да се повреди. Освен това, тъй като се използват малки обеми от импрегнационния флуид в предпочитаните изпълнения на настоящото изобретение, масата на импрегниращия флуид, наличен за загряване на тютюна, е относително малка. Масата на раздуващото вещество е обикновено същата или по-малка от масата на тютюна. При това положение е необходима допълнителна топлина от източник като загрятия предварително тютюн.
Също така лесно се изяснява, че температурните условия в зоната на импрегниране на тютюна могат да се постигнат с друго средство, например чрез използване на нагревател в импрегнационната зона. Установено е, обаче, че за съвсем малко време на цикъла комбинацията от предварително загрят тютюн и предварително загрят пропан под налягане дава възможно най-добри резултати. Предимствата от предварителното загряване на тютюна не са напълно обяснени. Възможно е предварителното загряване да позволява на тютюна да абсорбира импрегниращия флуид при по-голяма скорост, отколкото при околната температура, което се дължи на фактори, включващи гъвкавостта на тютюна.
Пресованият и импрегниран тютюн се поддържа при условия на импрегниране за кратък период от време от 1-2 s до около 20 s. Както е показано в блок 5 след това налягането се редуцира. За предпочитане налягането се редуцира мигновено, т.е. постига се за около 1 s или по-малко. Това може да се постигне чрез използване на бързодействащ клапан; който има голям отвор за бързо освобождаване на налягането. Пресованият тютюн тогава незабавно се отстранява от импрегнационната зона, при което се получава благоприятен ефект върху раздуването на тютюна. За предпочитане тютюнът се обработва чрез контакт с нагнетен сух въздух или затоплен въздух, за да се установи съдържание на влага около 10-12 %, което допринася за стабилизиране на тютюна в раздут вид.
Когато раздуващото вещество е пропан или подобно раздуващо вещество от типа, разкрит в US 4 531 529, не е необходимо затопляне на тютюна, за да се фиксира тютюнът в раздут вид. Още повече, по същество няма загуби на летливи ароматизиращи вещества, захари и други, поради липсата на висока температура, необходима за затопляне. Обаче изобретението може също да се приложи във връзка с други вещества за раздуване, включително и тези, които изискват употребата на топлина за фиксиране на раздуването на тютюна.
Различните аспекти на методите за раздуване на тютюн, описани тук, са разгледани специално във връзка с употребата на пропан като импрегнационно вещество, стимулиращо раздуването, и използването на температурни условия за импрегнирането близко или над критичната температура заедно с условията на повишено налягане, достигащо или превишаващо критичното налягане и във връзка с предпочитаното устройство. Обаче, различните значими методи за раздуване на тютюн, разкрити тук, се считат приложими към други методи за раздуване на тютюна, други раздуващи флуиди, например азот, и други устройства. Например, пресоването на тютюна може съществено да подобри количеството тютюн, преминаващо през устройството, при много методи за импрегниране на тютюна, провеждани в различни съдове под високо налягане, т.е. над 7,04 kg/cm2 (100 psig), за последователно раздуване на тютюна и т.н.
По подобен начин използването на обеми от раздуващо вещество, които са съществено по-малки от обема на тютюна в насипно състояние, който се подава в импрегнационната зона, може да доведе до икономия в много методи за импрегниране и раздуване на тютюна, включително методи, при които раздуващото вещество присъства по време на импрегнирането като газ или течност, или като двете.
По подобен начин мигновеното вкарване в импрегнационната зона на импрегниращи флуиди с висока температура и под високо налягане, например въглероден двуокис, като стойностите на температурата и налягането са близки или по-високи от надкритичните, може да бъде използвано за значително съкращаване на времето за импрегниране, необходимо при следващия етап на загряване. По същия начин, когато импрегниращия флуид се прилага за импрегниране на тютюн при висока температура, етапът на предварително загряване съгласно това изобретение може значително да подобри времето за импрегниране.
Капацитетът на запълване на тютюн се измерва по обикновен начин, като се използва електронен автоматичен измервателен уред, в който едно твърдо бутало с диаметър 9,2 cm (3,625 инча) се плъзга в цилиндър с подобни размери и упражнява натиск от 0,182 kg/cm2 (2,6 фунта на квадратен инч) върху тютюневата проба, намираща се в цилиндъра. Смята се, че тези параметри са близки до условията, на които тютюнът се подлага в устройството за получаване на цигари по време на образуването на цигареното ядро. Измерените тютюневи проби с тегло от 50 g се използват за раздут тЮтюн, а пробите с тютюн с тегло от 100 g се използват за нераздут тютюн.
Изобретението е описано подробно, като се имат пред вид предпочитаните примерни изпълнения. Обаче, много промени, варианти и модификации могат да бъдат направени, без да се отстъпва от обема и същността на изобретението, както е описано в предшестващата спесификация и определено в приложените претенции.

Claims (14)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за раздуване на тютюн, включващ запълване на наличния обем на импрег национна камера е тютюн, импрегниране на тютюна в импрегнационната камера с раздуващо вещество, изваждане на импрегнирания тютюн от импрегнационната камера и подлагане на импрегнирания тютюн на условия, достатъчни за раздуване на тютюна, характеризиращ се с това, че тютюнът преди да запълни импрегнационната камера се пресова със степен на пресоване, не по-малка от 1,5:1 по отношение обема на тютюна в насипно състояние.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че тютюнът се пресова със степен на пресоване, не по-малка от 2:1 по отношение обема на тютюна в насипно състояние.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че тютюнът се пресова със степен на пресоване не по-малка от 3:1 по отношение обема на тютюна в насипно състояние.
  4. 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че раздуващото вещество е пропан.
  5. 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че раздуващото вещество се импрегнира в тютюна по време на импрегнирането като течност.
  6. 6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че поне част от импрегнирането се провежда при температура равна или по-голяма от надкритичната температура на раздуващото вещество.
  7. 7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че поне част от импрегнирането се провежда под налягане равно или по-голямо от надкритичното налягане на раздуващото вещество.
  8. 8. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че импрегнирането се провежда за период от време по-малък от около 30 s.
  9. 9. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че тютюнът преди да бъде поставен в импрегнационната камера се загрява.
  10. 10. Метод съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че импрегнирането се провежда за период от време по-малък от около 20 s.
  11. 11. Метод съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че тютюнът предвари61635 телно се загрява до температура най-малко 52°С (125 F).
  12. 12. Метод съгласно претенция 9, харак- теризиращ се с това, че тютюнът предварително се загрява най-малко до 60°С (140 F). 5
  13. 13. Метод съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че тютюнът предварително се загрява до температура между 66°С и 71° (150F и 160 F).
  14. 14. Метод съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че общото количество топлина, подавано към импрегнационната камера от предварително затоплените тютюн и раздуващо вещество осигурява температура между 116°С и 132°С (240 F и 270 F) в камерата.
BG98821A 1993-06-14 1994-05-31 Метод за раздуване на тютюн BG61635B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/076,535 US5483977A (en) 1993-06-14 1993-06-14 Tobacco expansion processes and apparatus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98821A BG98821A (en) 1995-03-31
BG61635B1 true BG61635B1 (bg) 1998-02-27

Family

ID=22132634

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98821A BG61635B1 (bg) 1993-06-14 1994-05-31 Метод за раздуване на тютюн

Country Status (29)

Country Link
US (2) US5483977A (bg)
EP (1) EP0629353B1 (bg)
JP (1) JP3574472B2 (bg)
KR (1) KR100306203B1 (bg)
CN (1) CN1042391C (bg)
AT (1) ATE196828T1 (bg)
AU (1) AU670869B2 (bg)
BG (1) BG61635B1 (bg)
BR (1) BR9402385A (bg)
CA (1) CA2125627A1 (bg)
CO (1) CO4480690A1 (bg)
CZ (1) CZ291331B6 (bg)
DE (1) DE69426092T2 (bg)
DK (1) DK0629353T3 (bg)
ES (1) ES2150456T3 (bg)
FI (1) FI104146B1 (bg)
GR (1) GR3035069T3 (bg)
HR (1) HRP940352B1 (bg)
HU (1) HU215525B (bg)
MY (1) MY124312A (bg)
NO (1) NO180471C (bg)
PH (1) PH31507A (bg)
PL (1) PL174141B1 (bg)
PT (1) PT629353E (bg)
RO (1) RO112155B1 (bg)
RU (1) RU2126219C1 (bg)
SK (1) SK283243B6 (bg)
TW (1) TW249748B (bg)
ZA (2) ZA943923B (bg)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5469872A (en) * 1993-12-06 1995-11-28 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco expansion processes and apparatus
US5657771A (en) * 1995-07-10 1997-08-19 R. J. Reynolds Tobacco Company Process and apparatus for tobacco batch preparation and expansion
US5819754A (en) * 1995-12-29 1998-10-13 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco expansion processes and apparatus
US5687748A (en) * 1996-07-01 1997-11-18 R. J. Reynolds Tobacco Company Spool and shell with pressurizing fluid activated seal
AU2080997A (en) * 1997-05-12 1998-11-12 R.J. Reynolds Tobacco Company Tobacco expansion process and apparatus
US6067994A (en) * 1997-10-07 2000-05-30 R.J. Reynolds Tobacco Company Tobacco expansion batch forming, unloading and expansion agent purging process and apparatus
DE10006424C2 (de) * 2000-02-14 2003-01-23 Reemtsma H F & Ph Verfahren zur Verbesserung der Füllfähigkeit von Tabak
DE10006425C1 (de) * 2000-02-14 2001-08-16 Reemtsma H F & Ph Verfahren zur Verbesserung der Füllfähigkeit von Tabak
US6575170B1 (en) * 2000-11-27 2003-06-10 Ravi Prasad Method and apparatus for expanding tobacco material
JP5650321B2 (ja) * 2010-06-24 2015-01-07 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム タバコ膨張方法及び装置
RU2450659C1 (ru) * 2011-02-01 2012-05-20 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2450669C1 (ru) * 2011-02-01 2012-05-20 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2450657C1 (ru) * 2011-02-01 2012-05-20 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2450675C1 (ru) * 2011-02-10 2012-05-20 Олег Иванович Квасенков Способ выработки некурительного изделия из махорки
RU2450683C1 (ru) * 2011-02-10 2012-05-20 Олег Иванович Квасенков Способ выработки некурительного изделия из махорки
RU2452338C1 (ru) * 2011-02-10 2012-06-10 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2450684C1 (ru) * 2011-02-10 2012-05-20 Олег Иванович Квасенков Способ выработки некурительного изделия из махорки
RU2452305C1 (ru) * 2011-02-10 2012-06-10 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2452340C1 (ru) * 2011-02-18 2012-06-10 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2452343C1 (ru) * 2011-02-18 2012-06-10 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2452341C1 (ru) * 2011-02-18 2012-06-10 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2452344C1 (ru) * 2011-02-21 2012-06-10 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2452345C1 (ru) * 2011-02-21 2012-06-10 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из махорки
RU2460418C1 (ru) * 2011-06-10 2012-09-10 Олег Иванович Квасенков Способ получения некурительного изделия из табака (варианты)
CN104336752A (zh) * 2013-08-06 2015-02-11 李计红 一种改善烟草
GB201811370D0 (en) * 2018-07-11 2018-08-29 British American Tobacco Investments Ltd Methods of treating cut stem tobacco material

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3043340A (en) * 1961-05-16 1962-07-10 Cadillacjordan G M B H Piston-operated pressure reservoir
US3454050A (en) * 1967-01-31 1969-07-08 Pressure Products Ind Inc Accumulators
US3524452A (en) * 1968-04-10 1970-08-18 Reynolds Tobacco Co R Process for increasing the filling capacity of tobacco
US4336814A (en) * 1977-08-08 1982-06-29 Philip Morris Incorporated Process for expanding tobacco
US4165012A (en) * 1977-12-07 1979-08-21 Philip Morris Incorporated Filler for pressure vessel
US4235250A (en) * 1978-03-29 1980-11-25 Philip Morris Incorporated Process for the expansion of tobacco
US4258729A (en) * 1978-03-29 1981-03-31 Philip Morris Incorporated Novel tobacco product and improved process for the expansion of tobacco
DE2903300C2 (de) * 1979-01-29 1982-06-09 H.F. & Ph.F. Reemtsma Gmbh & Co, 2000 Hamburg Verfahren zur Verbesserung der Füllfähigkeit von Tabaken
US4338932A (en) * 1980-11-07 1982-07-13 Ivac Corporation Method and apparatus for fluid flow control
US4388932A (en) * 1980-12-31 1983-06-21 Philip Morris, Incorporated Process for improving filling power of expanded tobacco
DE3119330C2 (de) * 1981-05-15 1983-06-01 H.F. & Ph.F. Reemtsma Gmbh & Co, 2000 Hamburg Verfahren zur Verbesserung der Füllfähigkeit von Tabaken
US4561453A (en) * 1981-12-16 1985-12-31 Rothchild Ronald D Treatment of tobacco under pressure in a continuous process
US4531529A (en) * 1982-10-04 1985-07-30 R. J. Reynolds Tobacco Company Process for increasing filling capacity of tobacco
US4554932A (en) * 1983-03-03 1985-11-26 R. J. Reynolds Tobacco Company Pressure vessel and method of using same
US4678010A (en) * 1985-02-22 1987-07-07 Gene Purvis Accumulator for airless spraying apparatus
US4791942A (en) * 1986-08-01 1988-12-20 The American Tobacco Company Process and apparatus for the expansion of tobacco
US4962773A (en) * 1987-08-13 1990-10-16 R. J. Reynolds Tobacco Company Process for the manufacture tobacco rods containing expanded tobacco material
US5076293A (en) * 1989-06-19 1991-12-31 R. J. Reynolds Tobacco Company Process and apparatus for the treatment of tobacco material
JPH0394665A (ja) * 1989-06-19 1991-04-19 R J Reynolds Tobacco Co タバコ材処理方法及び装置
US5031644A (en) * 1989-12-29 1991-07-16 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco expansion process and product
US5012826A (en) * 1989-08-04 1991-05-07 R. I. Reynolds Tobacco Company Method of expanding tobacco
US5065774A (en) * 1989-08-18 1991-11-19 R. J. Reynolds Tobacco Company Process for expanding tobacco under moderate conditions
US5143096A (en) * 1991-02-04 1992-09-01 The Boc Group, Inc. Method and apparatus for expanding cellular materials
US5095923A (en) * 1991-04-11 1992-03-17 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco expansion process using 1,1,1,2-tetrafluoroethane
SK139993A3 (en) * 1992-12-17 1994-09-07 Philip Morris Prod Method of impregnation and expanding of tobacco and device for its performing

Also Published As

Publication number Publication date
EP0629353A2 (en) 1994-12-21
KR100306203B1 (ko) 2001-11-30
CZ291331B6 (cs) 2003-02-12
DE69426092D1 (de) 2000-11-16
HUT70811A (en) 1995-11-28
FI942809A (fi) 1994-12-15
RO112155B1 (ro) 1997-06-30
PL174141B1 (pl) 1998-06-30
CA2125627A1 (en) 1994-12-15
CN1100908A (zh) 1995-04-05
NO180471B (no) 1997-01-20
HU9401754D0 (en) 1994-09-28
US5483977A (en) 1996-01-16
DE69426092T2 (de) 2001-05-10
US5682907A (en) 1997-11-04
PH31507A (en) 1998-11-03
JPH0767610A (ja) 1995-03-14
SK283243B6 (sk) 2003-04-01
CZ134994A3 (en) 1995-01-18
NO942210D0 (no) 1994-06-13
FI104146B (fi) 1999-11-30
PL303824A1 (en) 1995-01-09
MY124312A (en) 2006-06-30
ZA943923B (en) 1995-02-01
CN1042391C (zh) 1999-03-10
CO4480690A1 (es) 1997-07-09
AU670869B2 (en) 1996-08-01
PT629353E (pt) 2001-03-30
RU94020739A (ru) 1996-07-27
ES2150456T3 (es) 2000-12-01
FI104146B1 (fi) 1999-11-30
GR3035069T3 (en) 2001-03-30
NO942210L (no) 1994-12-15
BG98821A (en) 1995-03-31
HRP940352A2 (en) 1996-08-31
DK0629353T3 (da) 2000-12-18
RU2126219C1 (ru) 1999-02-20
ATE196828T1 (de) 2000-10-15
ZA943922B (en) 1995-02-01
AU6349194A (en) 1994-12-15
EP0629353A3 (en) 1995-05-31
KR950000075A (ko) 1995-01-03
HRP940352B1 (en) 2001-10-31
TW249748B (bg) 1995-06-21
HU215525B (hu) 1999-01-28
BR9402385A (pt) 1995-01-17
EP0629353B1 (en) 2000-10-11
SK69494A3 (en) 1995-02-08
JP3574472B2 (ja) 2004-10-06
FI942809A0 (fi) 1994-06-14
NO180471C (no) 1999-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG61635B1 (bg) Метод за раздуване на тютюн
JP2593793B2 (ja) タバコを含浸し、膨張する方法
KR910000803B1 (ko) 담배의 충전용량 증가법
US4235250A (en) Process for the expansion of tobacco
US4258729A (en) Novel tobacco product and improved process for the expansion of tobacco
US6125855A (en) Process for expanding tobacco
FI65537B (fi) Foerfarande foer expandering av tobak
US4250898A (en) Carbon dioxide impregnation of tobacco by super cooling
KR100737125B1 (ko) 담배의 충진량을 향상시키는 방법
EP0706331B1 (en) Improvements in or relating to processing of smoking material
JPH05219928A (ja) タバコの含浸及び膨張方法
FI64046B (fi) Foerfarande foer expandering av tobak
AU3024801A (en) Method for improving the filling ability of tobacco
KR100987861B1 (ko) 담배의 충전 능력을 증강시키는 방법
CA1115166A (en) Tobacco product and improved process for the expansion of tobacco
CA1115164A (en) Tobacco product and improved process for the expansion of tobacco