BG61354B1 - Устройство за каталогизиране на документи - Google Patents

Устройство за каталогизиране на документи Download PDF

Info

Publication number
BG61354B1
BG61354B1 BG99278A BG9927894A BG61354B1 BG 61354 B1 BG61354 B1 BG 61354B1 BG 99278 A BG99278 A BG 99278A BG 9927894 A BG9927894 A BG 9927894A BG 61354 B1 BG61354 B1 BG 61354B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
unit
image
output
input
block
Prior art date
Application number
BG99278A
Other languages
English (en)
Other versions
BG99278A (bg
Inventor
Надежда Стоянова
Руслан Христов
Жамил Джадала-Мария
Асен СТОЯНОВ
Николай Пелов
Георги Джабаров
Original Assignee
Надежда Стоянова
Руслан Христов
Жамил Джадала-Мария
Асен СТОЯНОВ
Николай Пелов
Георги Джабаров
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Надежда Стоянова, Руслан Христов, Жамил Джадала-Мария, Асен СТОЯНОВ, Николай Пелов, Георги Джабаров filed Critical Надежда Стоянова
Priority to BG99278A priority Critical patent/BG61354B1/bg
Priority to PCT/BG1995/000013 priority patent/WO1996019781A2/en
Priority to EP95940921A priority patent/EP0746828A1/en
Publication of BG99278A publication Critical patent/BG99278A/bg
Publication of BG61354B1 publication Critical patent/BG61354B1/bg

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G07CHECKING-DEVICES
    • G07DHANDLING OF COINS OR VALUABLE PAPERS, e.g. TESTING, SORTING BY DENOMINATIONS, COUNTING, DISPENSING, CHANGING OR DEPOSITING
    • G07D7/00Testing specially adapted to determine the identity or genuineness of valuable papers or for segregating those which are unacceptable, e.g. banknotes that are alien to a currency
    • G07D7/06Testing specially adapted to determine the identity or genuineness of valuable papers or for segregating those which are unacceptable, e.g. banknotes that are alien to a currency using wave or particle radiation
    • G07D7/12Visible light, infrared or ultraviolet radiation
    • G07D7/121Apparatus characterised by sensor details

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Image Processing (AREA)
  • Facsimile Image Signal Circuits (AREA)
  • Compression Of Band Width Or Redundancy In Fax (AREA)
  • Character Input (AREA)

Abstract

Устройството е предназначено за разчитане, обработка и каталогизиране на черно-бели и многоцветни документи със стандартизирана форма като банкови чекове, бордера, ТОТО-фишове и други, по зададени признаци. То е с повишена надеждност и бързодействие. Устройството съдържа носач на документи (1), разположен във фокусната равнина на оптична система (2), с която е свързан датчик на изображение (3), счийто изход последователно са свързани формировател (4), блок за компресия (6), блок база данни (7) и блок за управление (8). С изхода на формирователя (4) е свързан и блок за обработка на изображението, който съдържа буферна памет (9), с изхода на която са съединени паралелно първи (10) и втори (11) блок за зониране на изображението. С изхода на блока (10) последователно са свързани генератор наформализирано изображение (12), блок за привеждането му към оригинала (13) и блок за сравнение (14). Изходът на първия блок (10) е свързан и с втори вход на блока за сравнение (14). Към изхода на втория блок (11) паралелно са съединени генератор на зонови признаци (16), втори вход на блока за компресия (6) и блок за адаптивна зонова бинаризация (15), с изхода на който са свързани трети вход на блока за компресия (6) и първи вход на блок за разпознаване на образ (17), с чийто втори вход е свързан изходът на генератора на зонови признаци (16). Изходът на блока за разпознаване на образ (17) е свързан с четвърти вход на блока за компресия (6). Изходът на блока за управление (8

Description

Изобретението се отнася до устройство за каталогизиране на документи, което намира приложение при разчитане, обработка и каталогизиране на различни документи със стандартизирана форма, като: банкови чекове, бордера, бланки за анкети, ТОТО-фишове и ДРПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известно е устройство /1/, предназначено за сканиране на документи, изготвени в два значително различаващи се цвята, което съдържа блок за създаване на изображение, изпълнен с последователно свързани оптически датчик (обектив), ССД-линеен датчик на изображение, усилвател, аналогово-цифров преобразувател (АЦП) и блок за обработка на изображението.
Изходът на блока за създаване на изображение е свързан към блок за обработка на изображение, който съдържа две еднакви, паралелно свързани, бинаризиращи схеми, съответно за първо и второ прагови нива. Изходът на първата бинаризираща схема е свързан към входа на първата от три последователно свързани, закъснителни линии, като изходите и на трите са свързани и към трите входа на филтър, чиито изход е свързан към видеопамет.
Изходът на втората бинаризираща схема е свързан към входа на първата от други три, последователно свързани, закъснителни линии, изходите на всяка от които са съответно свързани към три входа на блок за компенсация на загубите в изображението, към чиито четвърти вход е свързан изходът на втората закъснителна линия от първата бинаризираща схема.
Изходът на блока за компенсация на загубите е свързан към схема за разпознаване на образ.
Възможно е, при необходимост, известното устройство да се комплектова и с осветителна система, предназначена за осветяване на документа, подлежащ на обработка.
Недостатъците на известното устройство са следните: ниска надеждност поради факта, че се анализират само две нива в само три съседни реда на изображението; ниско бързодействие, тъй като при неясно разчетен образ се налага повторно сканиране с друго прагово ниво за получаване на нови допълнителни данни за образа; ограничено приложение, тъй като устройството е предназначено за обработка само на документи, изпълнени в два, различаващи се значително един от друг, цвята.
Желателно е да се създаде устройство за каталогизиране на документи, което да е с повишена надеждност и бързодействие, с универсално приложение при разчитане и обработка на черно-бели и многоцветни документи със стандартизирана форма, осигуряващо каталогизиране на документите по зададен или зададени признаци.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Настоящото изобретение се отнася до устройство за каталогизиране на документи, което съдържа носач на документи, разположен във фокусната равнина на оптична система, свързана към последователно свързани датчик на изображение и формировател, който съдържа последователно свързани видеопроцесор, АЦП и видеопамет. Над носача на документи е монтирана осветителна система.
Към изхода на формировател я последователно са свързани блок за компресия, блок база данни и блок за управление.
Изходът на формирователя е свързан и към входа на блок за обработка на изображението, който съдържа буферна памет, към изхода на която са свързани паралелно първи и втори блок за зониране на изображението. Към изхода на първия блок за зониране на изображението са последователно свързани генератор на формализирано изображение, блок за привеждане на формализираното изображение към оригинала и блок за сравнение, като изходът на първия блок за зониране на изображението е свързан и към втори вход на блока за сравнение.
Към изхода на втория блок за зониране на изображението са паралелно свързани блок за адаптивна зонова бинаризация, генератор на зонови признаци и втори вход на блока за компресия.
Изходът на блока за адаптивна зонова бинаризация е свързан към трети вход на блока за компресия и към първи вход на блок за разпознаване на образ, към чийто втори вход е свързан изходът на генератор на зонови признаци, а изходът на блока за разпознаване на образи е свързан към четвърти вход на блока за компресия.
Изходът на блока за управление е свързан към втори вход на първия блок за зониране на изображението, към втори вход на втория блок за зониране на изображението и към втори вход на блока база данни.
Изходът на блока за сравнение е свързан към третия вход на първия блок за зониране на изображението и към третия вход на втория блок за зониране на изображението.
Съгласно настоящото изобретение, устройството за каталогизиране на документи е с висока надеждност, тъй като се анализират множество нива на яркостта за всеки елемент (пиксел) от изображението; с повишено бързодействие, тъй като се използва приведено към оригинала формализирано изображение или еталон; с универсално приложение, тъй като позволява разчитане и обработка на чернобели и многоцветни документи със стандартизирана форма, като осигурява каталогизиране на документите по зададен или зададени признаци.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНАТА ФИГУРА. ПРИМЕР ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Устройство за каталогизиране на документи, предназначено за каталогизиране на ТОТО-фишове, е показано на фигурата, където е представена принципната му блоксхема.
Носач на документи 1 е разположен във фокусната равнина на оптична система 2, към която последователно са свързани датчик на изображение 3 и формировател 4, който съдържа последователно свързани видеопроцесор, аналогово-цифров преобразувател (АЦП) и видеопамет. Над носача на документи 1 е монтирана осветителна система 5.
Датчикът на изображение 3 е матрица с размери (Хд, Уд), където X и Уд са определени от броя на чувствителните елементи (пиксели) .
Към изхода на формирователя 4 са последователно свързани блок за компресия 6, блок база данни 7 и блок за управление 8.
Към изхода на формирователя 4 е свър зана и буферна памет 9, към изхода на която са свързани паралелно първи блок за зониране на изображението 10 и втори блок за зониране на изображението 11.
Към изхода на блока 10 са последователно свързани генератор на формализирано изображение 12, блок за привеждане на формализираното изображение към оригинала 13 и блок за сравнение 14, като изходът на блока 10 е свързан и към втори вход на блока за сравнение 14.
Към изхода на втория блок 11 са паралелно свързани блок за адаптивна зонова бинаризация 15, генератор на зонови признаци 16 и втори вход на блока за компресия 6.
Изходът на блока за адаптивна зонова бинаризация 15 е свързан и към трети вход на блока за компресия 6 и към първи вход на блок за разпознаване на образ 17, към чийто втори вход е свързан изходът на генератора на зонови признаци 16.
Изходът на блока за разпознаване на образи 17 е свързан към четвърти вход на блока за компресия 6.
Изходът на блока за управление 8 е свързан към втори вход на блока 10, към втори вход на блока 11 и към втория вход на блока 7.
Изходът на блока за сравнение 14 е свързан към третия вход на блока 10 и към третия вход на блока 11.
Блокът за компресия 6 съдържа схема за трансформиране на тримерните (X, Y, Z) матрици, получени на изхода на втория блок за зониране на изображението, по координатата Z, в двумерни (Хк, Yk) матрици, които общо съдържат всички координати на изображението по осите X, Y поне един път и формират следните типове филтри:
- филтри за областите, които не съдържат информация (не съдържат никакви зонови интереси) и коефициенти за каталогизиране;
- филтри за областите с разпознати образи и коефициенти за каталогизиране;
- филтри за областите с бинаризирано (черно-бяло или цветно) изображение и коефициенти за каталогизиране;
- филтри за областите с полутоново цветно изображение и коефициенти за каталогизиране.
Блокът база данни 7 съдържа памет, в която се записват пропуснатите от филтрите на блока за компресия 6 разпознати образи и изображения със съответни каталожни номера, в резултат на пропуснатите каталожни коефициенти.
Блокът за управление 8 съдържа периферните устройства за въздействие върху блока 10 и върху блока 11 (бутони, клавиатура, светлинна писалка и др.).
Първият блок за зониране на изображението 10 съдържа четири групи филтри, свързани паралелно:
- първа група - за определяне на зони с различни класове изображения;
- втора група - за повишаване качеството на изображението в съответните зони;
- трета група - за преобразуване на изображенията в зоните от един клас в друг;
- четвърта група - за откриване на характерни обекти, намиране на координати и връзки между тях.
Генераторът на формализирано изображение 12 съдържа картотека от формализирани изображения на документи, изградени като матрици, с координати, съотношения между координати, геометрични размери и идеализирани образи (еталони) на ТОТО-фишове.
Тези матрици се допълват, при необходимост, чрез блока за управление 8, в резултат на което се създават нови формализирани изображения в картотеката на генератора на формализирано изображение 12, чрез въвеждане на координати на други правоъгълни зони и нови еталони (нови игри) в първия блок за зониране на изображението 10.
Блокът за привеждане на формализираното изображение към оригинала 13 съдържа линейни и нелинейни филтри и таблици за трансформиране на координатните системи, така че формализираното (идеализираното) изображение да се деформира и приведе най-близко до реалното.
Блокът за сравнение 14 съдържа схема за съвпадение, към първия вход на която е свързан изходът на първия блок за зониране на изображението 10, а към втория вход е свързан изходът на блока за привеждане на формализираното изображение към оригинала 13.
Вторият блок за зониране на изображението 11 съдържа групи от филтри, изградени като тримерни матрици (X, Y, Z), за които осите X и Y съвпадат с тези на приведеното изображение, а по оста Z се отразяват интересите: начин на обработка и начин на каталоги зиране. Част от тези матрични филтри е изградена предварително на базата на формализираните изображения, от които е създадена картотека. Тази картотека може да бъде допълвана в процеса на работа чрез изменение на параметрите на някои филтри с помощта на блока за управление 8.
Блокът за адаптивна зонова бинаризация 15 съдържа линейни и нелинейни филтри за преобразуване на еднородни полутонови участъци от изображението в бинарни, т.е. само на тези части от изображението (Хд, Уд, Zfl), за които Z от матрицата на зоните (X, Y, Z) взема стойности zj, които изискват бинаризация като начин на обработка на изображението.
Тези линейни и нелинейни филтри за преобразуване на еднородни полутонови участъци от изображението в бинарни, работят чрез съпоставяне на яркостта на всеки пиксел с една прагова стойност, определена за тази част от изображението по един от следните начини:
- измерване на разпределението на яркостта в дадената околност;
- измерване на градиента на яркостта (намиране на контури);
- намиране на групи от пиксели с близки стойности на яркостта;
- оценяване на максималната разлика между яркостта на отделния пиксел и средната яркост в обработвания участък и др.
Генераторът на зонови признаци 16 съдържа картотека от признаци и правила Q (q) за разпознаване на обекти, които се групират в съответствие с избраната обработка за разпознаване.
Блокът за разпознаване на образи 17 съдържа схема за сравнение, към първия вход на която постъпва сигналът на бинаризираното изображение за дадената зона, получен на изхода на блока за адаптивна зонова бинаризация 15, а към втория й вход постъпва съответната серия от признаци за разпознаване на образи.
ИЗПОЛЗВАНЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
ТОТО-фишът, с нанесени върху него на ръка маркировъчни знаци, се поставя върху носача на документи 1, разположен във фокусната равнина на оптичната система 2.
Датчикът на изображение 3, матрица с размери (Хд, Уд), където Хд, Υλ са определе5 ни от броя на чувствителните елементи (пиксели) съответно по двете оси, преобразува оптическия сигнал в електрически.
Чрез видеопроцесора на формирователя 4, който съдържа генератори и схеми за 5 управление на датчика на изображение 3, аналоговата видеоинформация от всеки пиксел постъпва на входа на аналогово-цифровия преобразувател и, като цяло число, се записва по оста Za във видеопаметта, където се формира 10 матрицата на оригиналния образ (Хд, Уд, 2д). По такъв начин яркостта на черно-бялото изображение на фиша се изразява с цели числа по оста Z.
Записаното във видеопаметта на фор- 15 мирователя 4 изображение се анализира и се отстраняват недостатъци в изображението, например: компенсират се неравномерностите, въведени от оптичната система 2, отстраняват се високочестотните шумове от разрушени или 20 дефектирали пиксели от датчика на изображение 3, като им се присвоява средната стойност от съседните им пиксели.
Полученият на изхода на формирователя 4 сигнал на полутоново цифрово изображе- 25 ние постъпва на входа на последователно свързани блок за компресия 6, блок база данни 7 и блок за управление 8.
Полученият на изхода на формирователя 4 сигнал на полутоновото цифрово изобра- 30 жение постъпва и на входа на буферната памет 9, в която се записва и постъпва на първи вход на първия блок за зониране на изображението 10 и на първи вход на втория блок за зониране на изображението 11.
В първия блок за зониране на изображението 10, с помощта на паралелно и последователно свързани филтри с предавателни функции, съдържащи пропорционални, диференциращи и/или интегриращи звена, тригонометрични и логаритмични преобразуватели, суматори, умножители и ограничители, се определят:
- разпределението на нивата на яркостта;
- максимални, минимални и средни нива на яркост;
- еднородни участъци в изображението;
- пресичащи се линии;
- координати на: центрове на контрастни точкови обекти (шифъра на играта) и на точките на пресичане на линии под прав ъгъл (координатите на черната рамка на фиша).
Тези координати и съотношенията между тях формират зоните в съответствие с четирите групи филтри.
В съответствие със зоните, създадени от първия блок за зониране на изображението 10, генераторът на формализирано изображение 12 извиква от паметта си матрицата на ТОТО-фиша (Хф, Υφ), със същите зони, която, заедно със зонираното изображение, постъпва на входа на блока за привеждане на формализираното изображение към оригинала 13.
В блока за привеждане на формализираното изображение към оригинала 13 се създава матрица от коефициенти за преобразуване координатите на формализираното изображение (Хф, Υφ) в съответствие с тези на оригинала (Хд, Ya). В резултат се получава приведена формализирана матрица на изображението (Хп, Υπ), която, заедно с оригиналната (Хд, Уд), постъпват съответно на двата входа на блока за сравнение 14.
Степента на съответствие се задава предварително и се контролира от блока за сравнение 14.
При достигане на зададената степен на съответствие, блокът за сравнение 14 изработва на изхода си сигнал, който е забраняващ за първия блок за зониране на изображението 10 и разрешаващ за втория блок за зониране на изображението 11.
Вторият блок 11 формира (X, Y, Z) матрица, за която осите X и Y съвпадат с тези на приведеното изображение Хп и Υπ, получено на изхода на блока за привеждане на формализираното изображение към оригинала 13 и разрешено от блока за сравнение 14, а по оста Ζ са отразени интересите, като всяка стойност zj на Z формира матрица (х, у, zj), която се съдържа в матрицата (X, Y, Z).
В конкретния случай се формират следните матрици:
(х,у,О) няма интерес;
(х,у,а) бинаризация;
(х,у,Ь) печатен текст;
(х,у,с) ръкописни знаци;
(x,y,d) разпознаване на печатен текст;
(х,у,е) разпознаване на ръкописни знаци;
(x,y,h) запазване;
(х,у,т) каталожен признак;
. 61354 (х,у,1) дефинирани чрез блока за управление 8;
(х,у,к) други.
Във втория блок за зониране на изображението 11, заедно със сигнала на изображе- 5 нието, получено на изхода на блока за сравнение 14, постъпва и сигнал от изхода на блока за управление 8.
Сигналът на общата матрица (X, У, Z), формирана във втория блок за зониране на 10 изображението 11, постъпва на входовете на: блок за компресия 6; блок за адаптивна зонова бинаризация 15; генератор на зонови признаци 16.
Линейните и нелинейните филтри за пре- 15 образуване на еднородни полутонови участъци от изображението в бинарни, в блока за адаптивна зонова бинаризация 15, работят чрез съпоставяне на яркостта на всеки пиксел с една прагова стойност, определена за тази част 20 от изображението по един от следните начини:
- измерване на разпределението на яркостта в дадената околност;
- измерване на градиента на яркостта (намиране на контури); 25
- намиране на групи от пиксели с близки стойности на яркостта;
- оценяване на максималната разлика между яркостта на отделния пиксел и средната яркост в обработвания участък и др. 30
По този начин блокът за адаптивна зонова бинаризация 15 пропуска във филтрите за бинаризация само тези части от изображението (Хд, Уд, Zfl), за които zj от матрицата на зоните (X, Υ, Z) взема стойностите а, Ь, с, 35 d и е.
Предавателните функции на адаптивните филтри за бинаризация F (A), F (В), F (С), F (D) и F (Е) се определят с помощта на последователно и паралелно свързани филтри, съответстващи на филтрите, включени в първия блок за зониране на изображението 10, като в съответствие с интереса zj работят върху тези части от изображението, за които zj = a, b, с, d и е.
В генератора на зонови признаци 16 се активизират схемите, които включват групи от признаци и правила Q (d), Q (е) за разпознаване на печатен текст (zj = d) и ръкописни знаци (zj = е).
Когато съответствията между бинаризираните образи и съответстващите им групи от признаци и правила за разпознаване { за (х, у, d) се включва Q (d), а за (х, у, е) - Q (е)} достигнат предварително зададена стойност, на изхода на блока за разпознаване на образи 17 се формира кодът на разпознатия образ.
Чрез схемата за сравнение се определя степента на съвпадение (разликата) между двата сигнала за всеки признак или за всяка група от признаци в серията.
Когато тази разлика стане по-малка от предварително зададена стойност (праг), на изхода на блока за разпознаване на образи 17 се формира код на разпознатия образ.
Полученият на изхода на блока за разпознаване на образи 17 сигнал (код на разпознатия образ) постъпва в блока за компресия 6 заедно със сигнала, получен на изхода на блока за адаптивна зонова бинаризация 15.
Блокът за компресия 6 създава картата за компресия на изображението, като използва координатно привързаните във втория блок за зониране на изображението 11 зони; тези зони формират и филтрите, с които в паметта на блока база данни 7 се записва изображение, състоящо се от: участъци, в които няма информация; участъци с разпознати образи; участъци, съдържащи оригинално полутоново цифрово изображение.
Всички резултати от обработката на ТОТО-фиша се записват в картотека в блок база данни 7, която се обработва и ползва чрез персонален компютър и отговаря на исканията на различни нива на потребление.
Блокът за управление 8 е блокът, върху който операторът въздейства при необходимост или по желание.
Предвидена е възможност за намеса на оператора при определяне (допълване или съкращаване) на зоните по интереси. Чрез блока за управление 8 в картотеката от формализирани изображения на документи на генератора на формализирано изображение 12 се създават нови формализирани изображения чрез въвеждане на координати на правоъгълни или други зони в първия блок за зониране на изображението 10.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    Устройство за каталогизиране на документи, което съдържа носач на документи, раз50 положен във фокусната равнина на оптична система (обектив), свързана към последователно свързани датчик на изображение, аналогово-цифров преобразувател и блок за обработка на изображение, като над носача на 5 документи е разположена осветителна система, характеризиращо се с това, че последователно на аналогово-цифровия преобразувател са свързани видеопроцесор и видеопамет, които, заедно с АЦП, образуват формировател (4), последователно на който са свързани блок за компресия (6), блок база данни (7) и блок за управление (8), като към изхода на формирователя (4) е свързан и блокът за обработка на изображението, който съдържа буферна памет (9), към чиито изход са паралелно свързани първи блок за зониране на изображението (10) и втори блок за зониране на изображението (11), като към изхода на първия блок за зониране на изображението (10) са последователно свързани генератор на формализирано изображение (12), блок за привеждане на формализираното изображение към оригинала (13) и блок за сравнение (14), като изходът на първия блок за зониране на изображението (10) е свързан и към втори вход на блок за сравне ние (14), а към изхода на втория блок за зониране на изображението (11) са паралелно свързани блок за адаптивна зонова бинаризация (15), генератор на зонови признаци (16) и втори вход на блока за компресия (6), като изходът на блока за адаптивна зонова бинаризация (15) е свързан към първия вход на блок за разпознаване на образи (17) и към трети вход на блока за компресия (6), а към изхода на генератора на зонови признаци (16) е свързан втори вход на блока за разпознаване на образи (17), чиито изход е свързан към четвърти вход на блока за компресия (6), а изходът на блока за управление (8) е свързан към втори вход на блока база данни (7), към втория вход на първия блок за зониране на изображението (10) и към втория вход на втория блок за зониране на изображението (11), към чиито трети входове е свързан изходът на блока за сравнение (14).
BG99278A 1994-12-21 1994-12-21 Устройство за каталогизиране на документи BG61354B1 (bg)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99278A BG61354B1 (bg) 1994-12-21 1994-12-21 Устройство за каталогизиране на документи
PCT/BG1995/000013 WO1996019781A2 (en) 1994-12-21 1995-12-20 Document cataloging device
EP95940921A EP0746828A1 (en) 1994-12-21 1995-12-20 Document cataloging device

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99278A BG61354B1 (bg) 1994-12-21 1994-12-21 Устройство за каталогизиране на документи

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG99278A BG99278A (bg) 1996-09-30
BG61354B1 true BG61354B1 (bg) 1997-06-30

Family

ID=3925933

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG99278A BG61354B1 (bg) 1994-12-21 1994-12-21 Устройство за каталогизиране на документи

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP0746828A1 (bg)
BG (1) BG61354B1 (bg)
WO (1) WO1996019781A2 (bg)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5957108A (ja) * 1982-09-27 1984-04-02 Toshiba Corp 紙葉類の損傷判定方式
US5192854A (en) * 1990-07-26 1993-03-09 Counts Reginald D System for electronically recording and redeeming coupons
US5201395A (en) * 1990-09-27 1993-04-13 Oki Electric Industry Co., Ltd. Bill examination device
JPH04288692A (ja) * 1991-03-18 1992-10-13 Eastman Kodak Japan Kk 画像入力装置
JPH0514683A (ja) * 1991-07-01 1993-01-22 Canon Inc 画像処理装置

Also Published As

Publication number Publication date
EP0746828A1 (en) 1996-12-11
WO1996019781A2 (en) 1996-06-27
BG99278A (bg) 1996-09-30
WO1996019781A3 (en) 1996-08-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1310187C (zh) 识别码的设备和方法
US7177483B2 (en) System and method for enhancement of document images
US5109428A (en) Minutia data extraction in fingerprint identification
Mäenpää et al. Classification with color and texture: jointly or separately?
US4454610A (en) Methods and apparatus for the automatic classification of patterns
EP0041400B1 (en) Multi-resolution image signal processing apparatus and method
US5631984A (en) Method and apparatus for separating static and dynamic portions of document images
US7539344B2 (en) Boundary detection method between areas having different features in image data
US5647027A (en) Method of image enhancement using convolution kernels
CN113012059B (zh) 一种文字图像的阴影消除方法、装置及电子设备
US4850029A (en) Adaptive threshold circuit for image processing
JPH0799581A (ja) 画像処理装置
RU2626656C2 (ru) Способ и система определения ориентации изображения текста
EP0502334B1 (en) Image scanner
Mennens et al. Optical recognition of Braille writing
BG61354B1 (bg) Устройство за каталогизиране на документи
CN101261684A (zh) 图像处理方法、图像处理装置及图像形成装置
Fung et al. Segmentation of scanned document images for efficient compression
JPH08123901A (ja) 文字抽出装置及び該装置を用いた文字認識装置
KR940004476A (ko) 화상대조방법
KR100260923B1 (ko) 화상의 국부 이치화 장치 및 방법
JP3344782B2 (ja) 特定画像検出方法
JPH02126105A (ja) 位置認識方法
JP3756660B2 (ja) 画像認識方法、装置および記録媒体
JPH06266890A (ja) エンボス文字認識装置