BG61352B1 - Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена - Google Patents

Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена Download PDF

Info

Publication number
BG61352B1
BG61352B1 BG97378A BG9737893A BG61352B1 BG 61352 B1 BG61352 B1 BG 61352B1 BG 97378 A BG97378 A BG 97378A BG 9737893 A BG9737893 A BG 9737893A BG 61352 B1 BG61352 B1 BG 61352B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
collector
energy storage
accumulator
wall
construction
Prior art date
Application number
BG97378A
Other languages
English (en)
Other versions
BG97378A (bg
Inventor
Стоил Милков
Богомил Даракчиев
Янко АЛЕКСАНДРОВ
Жеко Петров
Original Assignee
Висш Институт По Архитектура И Строителство
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Висш Институт По Архитектура И Строителство filed Critical Висш Институт По Архитектура И Строителство
Priority to BG97378A priority Critical patent/BG61352B1/bg
Publication of BG97378A publication Critical patent/BG97378A/bg
Publication of BG61352B1 publication Critical patent/BG61352B1/bg

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/40Solar thermal energy, e.g. solar towers
    • Y02E10/44Heat exchange systems

Landscapes

  • Building Environments (AREA)
  • Photovoltaic Devices (AREA)

Abstract

1. Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена, състояща се от стъклена преграда, въздушна прослойка и енергоакумулиращ елемент, включващ разположен от външната страна на стената и зад въздушната прослойка колектор, запълнен сфлуид, свързан в горния и долния си край с акумулатора, при което в горната връзка между акумулатора и колектора има клапа, а между колектора и акумулатора еразположенаефективна топлоизолация, характеризираща се с това, че акумулаторът е съставен от серия разположени на разстояние една от друга тръби, вбетонирани в стоманобетонната конструкция на стената, а колекторът е съставен от свързани помежду си отделни тръби.

Description

Изобретението се отнася до конструк- $ ция на енергоакумулираща ограждаща стена, предназначена за жилищни, обществени и други сгради, използващи като източник на отопление слънчевата енергия. Известна е енергоакумулираща конструкция, състояща се от стъклена преграда, въздушна прослойка и масивна стена. Работата й се основава на топлоакумулиращата способност на стената от обикновен плътен бетон. Акумулираната в стената топлина след това се излъчва в прилежащото й помещение.
Недостатък на конструкцията е, че при по-ниска външна температура от вътрешната топлинният поток от стената се насочва навън, т.е. акумулираната в стената топлина не може ^0 напълно да се използва за отопляване на помещението [1].
Известна е и конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена, състояща се от колектор-акумулатор-радиатор [2]. Колекторът ^5 е разположен от външната страна на елемента зад стъклена преграда, като в горния и долния си край е свързан с акумулатор, разположен в средата на елемента и изолиран от всички страни с топлоизолация. Той е свързан в горния и долния си край с радиатор, разположен от вътрешната страна на елемента. В горната връзка между акумулатора и радиатора има клапа.
Принципът на работа на енергоакуму- ^5 лиращия елемент е следният: поетата слънчева топлина от колектора загрява акумулатора, като се реализира термосифонен ефект. На такъв ефект се основава след това прехвърлянето на топлината от акумулатора към радиатора, което се регулира посредством клапата.
Недостатък на конструкцията е, че акумулираната от стената топлина се излъчва сравнително бързо в помещението, което се обуславя от вида на материала, от относително по-малката и топлинна инерция и от конфигурацията на повърхността, през която става отдаване на топлината в помещението.
Друг недостатък на конструкцията е, че тя не е модулен елемент и не е в съответствие с модулната координация на размерите в строителството.
Недостатък на конструкцията е това, че енергоакумулиращата част не може да се използва самостоятелно като конструктивен елемент, а е необходимо вграждането и в специална носеща конструкция.
Конструкцията не позволява директно отопление с топъл въздух.
Задача на изобретението е да се създаде конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена ,която да излъчва акумулираната топлина по посока на помещението плавно и със закъснение в сравнение с акмулирането на топлината; размерите на конструкцията и на нейните елементи да бъдат подчинени на модулната координация на размерите в строителството; конструкцията да изпълнява освен енергоакумулиращи и конструктивни функции; да има висока акумулираща слънчевите лъчи способност.
Задачата е решена с конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена, състояща се от стъклена преграда, въздушна прослойка и енергоакумулиращ елемент, от външната страна на който е поставен колектор, запълнен с флуид, а двата му края, горен и долен са свързани със съставен акумулатор, запълнен със същия флуид и разположен във вътрешността на стената.
В края на горната връзка колектор-акумулатор е монтирана възвратна клапа, а между колектора и акумулатора е поставена ефективна топлоизолация. Съгласно изобретението акумулаторът е изпълнен от серия разположени на разстояние една от друга полимерни или метални тръби вбетонирани заедно с топлоизолацията в стоманобетонна конструкция, която е част от съставния акумулатор. Ефективната част на конструкцията, чрез която е осигурен термосифонният ефект е изградена от автономни модулни елементи. Колекторът е съставен от свързани помежду си отделни тръби. Енергоакумулиращата стена е самоносещ се строителен елемент,в чийто горен и долен край са поставени отвори за циркулация на въздух.
Предимството на изобретението е плавното и със закъснение излъчване на акумулираната топлина от стената към помещението, благодарение на серията отделни тръбни полимерни, метални и други елементи с различен диаметър и дебелина от акумулатора вбе2
61352 „ тонирани в стоманобетонната конструкция.
Друго предимство на изобретението е, че позволява унификация на производството и удовлетворяване на потребностите от елементи в съответствие с възприетата модулна 5 координация на размерите в строителството, благодарение на това, че конструкцията е изградена от модулни елементи, включващи тръбите на колекторно-акумулаторния елемент с автономно действие. 10
Енергоакумулиращата конструкция е и конструктивен елемент благодарение на това, че съставната стоманобетонна част на акумулатора изпълнява и конструктивни функции.
Предимства на конструкцията са и ви- 15 соката енергоакумулираща способност, благодарение на това, че акумулиращата й част е с висока топлоемкост и че тя е цял ограждащ елемент, а не част от него, че конструкцията позволява нагряване на помещението със заг- 20 рят въздух чрез каналите за циркулация на въздух.
Примерно изпълнение на конструкцията е показано на приложените фигури, от които: 25 фигура 1 представлява вертикален разрез;
фигура 2 - хоризонтален разрез; фигура 3 - аксонометрия на елемента колектор - тръбен акумулатор.
Енергоакумулиращата конструкция се състои от стъклена преграда 1, отстояща на 10 ст от ограждащата стена чрез затворена въздушна прослойка 2. Колекторът 3 е изпълнен от серия тръби, например 3/4 ( може и изпълнение с плосък колектор), като колекторният елемент е с модулна широчина например 30 ст, разположен е или от външната повърхност на стената, или е вбетониран в нея. Колекторните елементи се свързват помежду си с връзка 5. В долния край на колектора е поставен авариен изпускателен кран 4. Външната повърхност на стената заедно с колектора е боядисана в тъмен цвят. Колекторът е отделен от акумулиращата част на стената посредством ефективна топлоизолация (пенополистирол - 8 ст) 10.
В горния и долния си край посредством връзка 6 и тръби 12 и 13, колекторът е свързан с тръбната част на акумулатора 8, който е изпълнен за предпочитане от ПВЦ тръби (може и метални тръби) с диаметър 18-20 ст и с дебелина на стената 5-10 тт и е вбетониран в носещата конструкция 9 на стената, която е част от съставния акумулатор. В горния край на съединителната тръба 12 е монтирана възвратна клапа 7.
В горния и долния край на стената са оставени канали 15 и 16 за циркулация на въздух във и от помещението. В горния край на рамката 11 на стъклената преграда са оставени отвори 16, които са в контакт с външния въздух.
Действието на конструкцията се изразява в следното.
При слънчево греене лъчите преминават през стъклената преграда и нагряват външната повърхност на стената, включително и колектора, както и затворената въздушна прослойка. При отворени канали в горния и долния край на стената започва циркулация на въздух - топлият въздух от колектора постъпва в помещението, а студеният - от помещението в колектора. Едновременно с това (или при затворени въздушни канали) се загрява водата в колектора, която преминава в акумулатора и започва циркулация на водата - топлата вода от колектора преминава в акумулатора, а студената от акумулатора постъпва в колектора, където се нагрява и т.н. до постигане на равновесие на температурите.
Натрупаната топлина в тръбната част на акумулатора отначало загрява стоманобетонната част на стената, разположена между топлоизолацията и вътрешната й повърхност, която също изпълнява ролята на акумулатор. Тъй като тази част е с висока топлоемкост, с голям обем нагряването е многократно по-бавно в сравнение с метални елементи. Поради същата причина излъчването на топлината става със закъснение в сравнение с натрупването й, при това то е плавно и продължително. Топлината се излъчва изключително по посока на помещението, защото топлоизолацията не позволява това да стане навън.
Възвратната клапа не позволява да се получи обратна циркулация на флуида при понижаване на външната температура. Нагряването на помещението е напълно автономно.
През летен период при затворена клапа и (или) изпуснат флуид от системата колектор-акумулатор се отварят въздушните канали, разположени в рамката на стъклената преграда, и топлият въздух, засмуквайки през долните отвори на стената по-студен въздух, охлажда помещението.
Патентни претенции 5

Claims (5)

1. Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена, състояща се от стъклена преграда, въздушна прослойка и енергоакумулиращ елемент, включващ разположен от външната страна на стената и зад въздушната прослойка колектор, запълнен с флуид, свързан в горния и долния си край с акумулатора, при което в горната връзка между акумулатора и колектора има клапа, а между колектора и акумулатора е разположена ефективна топлоизолация, характеризираща се с това, че акумулаторът е съставен от серия разположени на разстояние една от друга тръби, вбетонирани в стоманобетонната конструкция на стената, а колекторът е съставен от свързани помежду си отделни тръби.
2. Енергоакумулираща конструкция съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че тръбите са полимерни.
3. Енергоакумулираща конструкция съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че тръбите са метални.
4. Конструкция съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че енергоакумулиращият елемент е оформен от тръбите на колектора и акумулатора, изработени като свързани помежду си автономни модулни елементи.
5. Енергоакумулираща конструкция съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че представлява самоносещ се строителен елемент.
Приложение: 3 фигури
BG97378A 1993-01-29 1993-01-29 Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена BG61352B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97378A BG61352B1 (bg) 1993-01-29 1993-01-29 Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97378A BG61352B1 (bg) 1993-01-29 1993-01-29 Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG97378A BG97378A (bg) 1994-01-03
BG61352B1 true BG61352B1 (bg) 1997-06-30

Family

ID=3924911

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG97378A BG61352B1 (bg) 1993-01-29 1993-01-29 Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG61352B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG97378A (bg) 1994-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4324229A (en) Solar collector and heat and cold generator
US4126270A (en) Solar energy collection system
US4615381A (en) Solar heating and cooling diode module
US4497311A (en) Sun tracking solar air heating system
US4545364A (en) Solar heating module
US4233961A (en) Suspended, hot-box solar collectors
NO156505B (no) Varmesystem for bygninger,med en plateformet solfanger
ES2934703T3 (es) Paneles en sándwich de tejado para servir como colectores térmicos
US4338917A (en) Low temperature solar furnace and method
US4484566A (en) Solar collector panel and heat storage system
BG61352B1 (bg) Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена
CN211716905U (zh) 低层建筑被动式太阳能集热节能墙系统
CN110863675A (zh) 一种被动式太阳能房屋
US4353353A (en) Low temperature solar furnace and method
RU2137990C1 (ru) Устройство для утилизации солнечной энергии
SU1418433A1 (ru) Энергоактивное ограждение
RU2241916C2 (ru) Панель солнечного отопления здания
CA1168941A (en) Low temperature solar furnace and method
JPS6034022B2 (ja) 太陽熱を利用し得る室内の冷暖房装置
SU976000A1 (ru) Панель ограждения здания с солнечным обогревом 1
JPH0225059Y2 (bg)
HU201140B (en) Solar collector
BG63217B1 (bg) Енергоакумулираща връзка между стенни панели
RU1793171C (ru) Наружное ограждение
SU1590533A1 (ru) Светопрозрачное ограждение