BG60857B1 - метод за водородно диспергиране на интерметални съединения - Google Patents

метод за водородно диспергиране на интерметални съединения Download PDF

Info

Publication number
BG60857B1
BG60857B1 BG98142A BG9814293A BG60857B1 BG 60857 B1 BG60857 B1 BG 60857B1 BG 98142 A BG98142 A BG 98142A BG 9814293 A BG9814293 A BG 9814293A BG 60857 B1 BG60857 B1 BG 60857B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
hydrogen
reactor
during
battery
heated
Prior art date
Application number
BG98142A
Other languages
English (en)
Other versions
BG98142A (bg
Inventor
Никола Станев
Петър Чолаков
Андрей Апостолов
Original Assignee
Никола Станев
Петър Чолаков
Андрей Апостолов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Никола Станев, Петър Чолаков, Андрей Апостолов filed Critical Никола Станев
Priority to BG98142A priority Critical patent/BG60857B1/bg
Publication of BG98142A publication Critical patent/BG98142A/bg
Publication of BG60857B1 publication Critical patent/BG60857B1/bg

Links

Landscapes

  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)

Abstract

Методът е приложим за получаване на прахообразни материали с микронни размери и чиста повърхност, използвани при производството на постоянни магнити,катализатори и други. Едно и също количество водород се използва многократно при диспергирането на интерметални съединения и сплави. По метода водородът се осигурява от водородакумулираща сплав, която през първия етап на третирането се загрява до температура, при която се отделя необходимият водород с налягане, достатъчно за хидриране на материала. През втория етап материалът се загрява до температура, при която настъпва дехидриране, като отделеният водород се абсорбира обратно от водородакумулиращата сплав, охлаждана през този етап. Всеки отдвата етапа на термосорбциония цикъл се разделя на два временни интервала, като през първия се увеличава налягането на газообразния водород с акумулатора, респективно реактора, а през втория протича интензивно хидриране на материала в реактора, респективно акумулатора.

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до метод за водородно диспергиране на интерметални съединения и сплави, образуващи метални хидриди, който намира приложение за получаване на прахообразни материали с микронни размери и с чиста повърхност, приложими при производството на постоянни магнити, катализатори, за активиране на водородоакумулиращи материали за водородни акумулатори и други.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известно е, че при многократно третиране с водород на интерметални съединения и сплави, например от типа RNiJt RjCo,, RjC017, RFeuB /R-редкоземен метал/, Fe-Ti и др., материалът последователно се хидрира и дехидрира, в резултат на което протича процес на междузърнестото му разрушаване.
Известен е метод за водородно диспергиране на редкоземни интерметални съединения /1,2/, който се състои в това, че третираният материал при изотермни условия се подлага циклично на въздействие с водород. Един цикъл се състои от два етапа, като през първия в реактор с третирания материал се вкарва газообразен водород с налягане и продължителност, достатъчни за образуване на хидрид на материала, а през втория етап водородът се изхвърля от реактора в атмосферата, при което хидридът се разпада.
Недостатък на този метод е, че при всеки цикъл на третиране се изразходва водород, участвал в третирането на материала и не се използва промяната на температурата за стимулиране на протичащите процеси на хидриране и дехидриране на материала.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Предлаганият метод се характеризира с това, че при него едно и също количество водород се използва многократно при третирането на материала до диспергирането му до желаните размери при по-лесно достижими технологични условия. За целта се провеждат многократно цикли на третиране с водород. Всеки цикъл се състои от два етапа. През първия етап третираният материал се хидрира в реактор, като необходимият за това водород се осигурява от водородоакумулираща сплав, поставена във водороден акумулатор, който се загрява до температура, достатъчна за осигуряване на необходимото количество водород. Водородът се поглъща от третирания материал в реактора, който същевременно се охлажда, за да протече по-лесно процесът на хидриране. През втория етап реакторът се загрява, а водородният акумулатор се охлажда, при което образуваният хидрид се разпада и отделеното количество водород се поглъща от водородния акумулатор. Тези два етапа се повтарят многократно, като всеки от тях се състои от два временни интервала, като по време на първия се увеличава налягането на газообразния водород в акумулатора, респективно реактора, а по време на втория протича интензивно хидриране на материала в реактора, респективно акумулатора. В резултат се създава необходимото налягане за протичане на процесите на хидриране и дехидриране. Предлаганият метод се основава на факта, че температурната зависимост на наляганията, при които се образува хидрид или се разпада хидридът на дадено интерметално съединение се подчинява на закона на Вант Хоф и може лесно да бъде определена експериментално за всяко съединение.
Предимство на метода е многократното използване на едно и също количество водород в процеса на диспергиране.
ОПИСАНИЕ НА ФИГУРАТА
Примерно изпълнение на устройство, чрез което се реализира метода за водородно диспергиране на интерметални съединения и сплави, е показано на приложената фигура, която представлява блоковата му схема.
Устройството, съгласно фигурата, съдържа реактор 1, представляващ метален съд, изработен от неръждаема стомана, в който се поставя третираният материал и източник на водород-твърдотелен акумулатор 2, свързани помежду си и с газовата линия чрез вентилите 3 и 4. Към газовата линия са включени два прибора /датчици или манометри 5 и 6/ за измерване на налягането на водорода в акумулатора 2 и в реактора 1. Към тази линия чрез вентил 7 може да се включи бутилка с водород под налягане като допълнителен източник. Газовата линия има още един вход чрез вентил 8, чрез който устройството може да се захранва с инертен /Аг/ или с друг газ и с два изхода посредством вентили 9 и 10, включени към вакуумна помпа /11/. Реакторът 1 и акумулаторът 2 са снабдени с водни ризи за тяхното нагряване или охлаждане. В предлагания вариант охлаждането се осъществява чрез използване на вода от водопроводната мрежа, а загряването-с топла вода от термостат 12. Линиите за топлия и студения флуид се комутират от осем вентила /13-20/. При използване на електромагнитни вентили може да се реализира автоматизация на процеса на хидридно диспергиране, респективно на работата на описаното устройство.
Диспергирането на третирания материал по предлагания метод, реализиран с описаното примерно устройство, се осъществява чрез многократно провеждане на термосорбционни цикли, включващи хидриране и дехидриране на материала в реактора 1, като необходимият за хидриране и отделения при дехидрирането водород се отделя /поглъща/ от водородния акумулатор 2. Циклите се провеждат с едно и също количество водород, първоначално съхранено във водородния акумулатор чрез управление на температурите на акумулатора 2 и на реактора 1 с третирания материал. Всеки цикъл се състои от четири временни интервала, продължителността на които се определя от процесите на хидриране и дехидриране на материалите в реактора 1 и акумулатора. През първите два интервала акумулаторът се загрява, а реакторът се охлажда. При загряването през първия интервал в акумулатора протича процес на десорбция, налягането на водорода в него се увеличава и той се явява като източник на водород с определено налягане. В резултат на това след свързването му с реактора в началото на втория интервал започва абсорбция на водород в третирания материал в реактора и до края на същия интервал той се хидрира. През третия и четвъртия интервал реакторът се загрява, а акумулаторът се охлажда, вследствие на което хидрираният материал става източник на водород, а водородоакумулиращата сплав в акумулатора-абсорбер на водород. Четвъртият временен интервал завършва с дехидриране на материала в реактора. По този начин за един цикъл третираният материал претърпява хидриране при ниска температура и дехидриране при по-висока температура, т.е. про тича термосорбционен цикъл.
Пример за изпълнение на изобретението
Образец от редкоземно интерметално съединение CeogLa02Ni4Cu от типа LaNi5, натрошено на парчета с размери 1-3 mm, се поставя в реактора. Реакторът с образеца се изпомпва до вакуум 1,10 ' Тогг при температура 200°С в продължение на 1 h. След това се провеждат 200 абсорбционно-десорбционни цикъла /термосорбционни цикли/ по описания метод. Циклите се провеждат при температури на топлата и студената вода съответно 70° и 15°С. Достигнатото налягане на водорода в акумулатора в края на първия временен интервал и в реактора в края на третия преди свързването им един с друг са съответно 8,8 и 13 атм. Общата продължителност на един цикъл с увеличаване броя на проведените цикли намалява от 56 на 41 min. Взимат се проби от третирания материал, за да се определи дисперсността му с увеличаване броя на проведените цикли. Установено е, че след 100 цикъла не се наблюдават частици с размери над 12 т, както и че средният условен диаметър на частиците намалява 2,3 пъти между десетия и двестния цикъл и става 3,5 т.

Claims (2)

1. Метод за водородно диспергиране на интерметални съединения и сплави, при който се осъществява многократно циклично третиране на диспергиращия се материал с водород до получаване на дисперсен прахообразен материал с необходимите размери, като всеки цикъл се състои от два етапа, при първия от които се осъществява хидриране на третирания материал поставен в реактор, а при вториядехидриране на същия, характеризиращ се с това, че водородът се осигурява от водородоакумулираща сплав, която през първия етап се загрява до температура, осигуряваща отделяне на необходимото количество водород с налягане, достатъчно за хидриране на третирания материал, който през този етап се охлажда, а през втория етап хидрираният материал се загрява до температура, при която настъпва дехидриране на третирания материал, като отделеният при дехидрирането водород се абсорбира обратно от водородоакумулиращата сплав, поставена в акумулатор, която през то3 зи етап се охлажда.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че всеки от двата етапа на термосорбционния цикъл се разделя на два временни интервала, като по време на първия интервал се увеличава налягането на газообразния водород в акумулатора, респективно реактора, а по време на втория протича ин тензивно хидриране на материала в реактора, респективно акумулатора.
BG98142A 1993-10-07 1993-10-07 метод за водородно диспергиране на интерметални съединения BG60857B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98142A BG60857B1 (bg) 1993-10-07 1993-10-07 метод за водородно диспергиране на интерметални съединения

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98142A BG60857B1 (bg) 1993-10-07 1993-10-07 метод за водородно диспергиране на интерметални съединения

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98142A BG98142A (bg) 1995-06-30
BG60857B1 true BG60857B1 (bg) 1996-05-31

Family

ID=3925443

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98142A BG60857B1 (bg) 1993-10-07 1993-10-07 метод за водородно диспергиране на интерметални съединения

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG60857B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG98142A (bg) 1995-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4607826A (en) Apparatus for preparing improved porous metal-hydride compacts
EP0069941B1 (en) Recovering hydrogen from gas stream using metal hydride
Kim et al. Performance of high power metal hydride reactors
Sheridan Iii et al. Hydrogen separation from mixed gas streams using reversible metal hydrides
EP0670285A1 (en) Process for purifying hydrogen gas
WO2005043033A1 (de) Verfahren zur gasbefüllung von druckgefässen
Jai-Young et al. The activation processes and hydriding kinetics of FeTi
Tuscher et al. Porous metal hydride compacts: Preparation, properties and use
Choong-Nyeon et al. Kinetic properties of the hydrogenation of the FeTi intermetallic compound
BG60857B1 (bg) метод за водородно диспергиране на интерметални съединения
Pedersen et al. Long-term cycling of the magnesium hydrogen system
Mordkovich et al. Degradation of LaNi5 by thermobaric cycling in hydrogen and hydrogen-nitrogen mixture
RU2582414C1 (ru) Способ получения порошков тантала
Chen et al. The properties and some applications of the hydride hydrogen-compression alloy (CaMmCu)(NiAl) 5Zr0. 05
EP1139006A1 (en) A method of storing a gas by cryosorption followed by encapsulation
RU2610652C1 (ru) Способ получения порошков ниобия
JPS6348802B2 (bg)
Zidan et al. Study of chemically synthesized Mg MgH2 for hydrogen storage
RU2234396C2 (ru) Способ получения порошков переходных металлов
JPS56100101A (en) Hydrogen occluding unit
Yawny et al. Hydrides for hydrogen-deuterium separation
JPH0753563B2 (ja) 高純度精製水素ガスの製造方法
Jeong-Seb et al. The effect of thermal cycling on the hydrogenation characteristics of the Mg2Ni intermetallic compound
Nikolić et al. Studies of hydrogen-deuterium exchange on Mg2Ni hydride
JPS6048580B2 (ja) 水素貯蔵用合金