BG4866U1 - Устройство за дозиране на храната на селскостопански животни - Google Patents

Устройство за дозиране на храната на селскостопански животни Download PDF

Info

Publication number
BG4866U1
BG4866U1 BG6167 BG4866U1 BG 4866 U1 BG4866 U1 BG 4866U1 BG 6167 BG6167 BG 6167 BG 4866 U1 BG4866 U1 BG 4866U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
animal
food
feed
data
feeding
Prior art date
Application number
BG6167
Other languages
English (en)
Inventor
Неделчев Карастоянов Димитър
Атанасова Благоева Елена
Original Assignee
Институт По Информационни И Комуникационни Технологии - Бан
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Информационни И Комуникационни Технологии - Бан filed Critical Институт По Информационни И Комуникационни Технологии - Бан
Publication of BG4866U1 publication Critical patent/BG4866U1/bg

Links

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до устройство за дозиране на храната на селскостопански животни, по специално за индивидуално регулиране на храната на всяко животно, което ще намери приложение за подобряване на процесите при роботизирано хранене на крави, прасета и друг добитък.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е устройство, система и метод за хранене на селскостопански животни [1], при което размерът на храната и честотата на доставка на храна могат да бъдат контролирани въз основа на измерими параметри и очакваната крива на растеж на животните и на параметри в реално време. Автоматичната система включва: инфраструктура за доставка на фураж и за транспортиране на фураж за животните от централно захранване за фуражи към множество дозатори за фуражи; устройство за определяне на количеството на фуража и честотата на подаване на фуража; сензор за обем, за ниво или за тегло; допълнителен сензор за околната среда (температура и/или влажност); контролер за управление на дозаторите съгласно предварително определена цел и въз основа на сигнали от сензорите, пазарни данни, психологически данни и данни за поведението на животните, данни за честота на хранене и данни за метаболизма на животните. Предварително определена цел може да бъде достигане на предварително определено максимално тегло или достигане на предварително определено минимално тегло в рамките на предварително определен период от време. Автоматичната система е свързана с осветителната система и с устройство за генериране на звук, които включва по определен модел при подаване на фураж към дозаторите. Устройството е предназначено както за малки селскостопански животни (основно птици), така и за други животни (крави, прасета, овце).
Основното предназначение на устройството е, че животните се хранят групово и едновременно, което не позволява индивидуално дозиране на храната.
Освен това, информацията за състоянието и поведението на животните се получава за група животни (миграция, Павловски рефлекси и др.), а не индивидуално от всяко животно.
Устройството чрез дозаторите определя дозата храна за цялата група, а не поотделно за всяко животно.
Храненето на животните става, ако дозаторите са заредени с храна, което се оповестява със светлинен и звуков сигнал.
Известно е устройство и метод за доставка на много точно измерено количество храна за малки животни [2], при което малките животни са разположени в редица клетки, поставени една зад друга. Изтичането на храна става от хранителен магазин в приемно корито и спира, когато се установи, че приемното корито съдържа достатъчно количество храна. Достатъчното количество храна се определя от желано количество храна на животно, умножено по броя на животните, който брой се установява със специален сензор. Приемното корито се придвижва по рамка покрай клетките, като според броя на животните във всяка клетка и желаното количество храна на животно се определя количество храна за тази клетка. Това количество храна се дозира с тензодатчик.
Информацията за състоянието и поведението на животните се получава за група животни, а не индивидуално за всяко животно.
Количеството храна за всяко животно е еднакво, и дозата се определя от общите хранителни норми.
Дозата храна за всяко животно от групата е еднаква.
Освен това, не се следи за еднаквото количество усвоена храна от всяко животно в клетката.
Известно е устройство за автоматично доставяне на предварително определено количество от поне един вид храна на животно в предварително определен период [3], при което има средство за индивидуално идентифициране на животно, присъстващо в помещение за хранене, както и компютър, който в предварително зададен период от време след последното хранене на това животно инициира автоматично подаване на поне един вид храна на това животно. Размерът на хранителната дажба и хранителния баланс са на база на заложени в компютъра таблици за съответствие и на зададения период на следващо хранене, като са въведени минимални дажби и период за блокиране подаването на храна след всяко хранене.
Дажбата за текущо хранене на идентифицираното животно е една и съща за това животно и е предварително зададена.
Освен това, времето за следващо хранене се регулира само от предварително зададен период на блокиране.
Тъй като не се следи моментното състояние на животното, количеството подадена храна е едно и също.
Освен това, дозата храна не зависи от физическото състояние на животното, понеже то не се следи.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да се създаде устройство за дозиране на храната на селскостопански животни с опростена конструкция и лесно управление на хранителния процес, при което може да се регулира индивидуално храната на всяко животно, съобразно с вида и моментното състояние на животното.
Задачата на полезния модел е решена с устройство за дозиране на храната на селскостопански животни, включващо бункер за храна 1, хранително корито 2, дозатор 3 и сензор 4 с обратна връзка. Към бункера за храна 1 е монтирано хранително корито 2 с включен към него дозатор 3, за количеството храна от бункера за храна 1 към хранителното корито 2, като на входа на дозатора 3 е монтиран регулатор 5 със система за обратна връзка, имащ ключ 5а за средна стандартна дажба храна на животно, ключ 5б за стандартни стойности на честотата на хранене, и вход 5в, приемащ сигнала от обратната връзка на сензора 4. Животното е маркирано с информационен чип 6, в който се съдържа информация за идентификационния номер на животното, вкл. възрастта на животното, предназначението на животното - за месо, за мляко или за разплод (бременно). Сензорът 4 прочита данните от информационния чип 6 и предава информацията към кантар 7, на който е стъпило животното. Данните за теглото на животното, както и постъпилите от сензора 4 данни от информационния чип 6, се подават на входа 5в на регулатора 5 като обратна връзка.
Количеството храна за всяко дошло при хранителното корито 2 животно се определя от дозатора 3, чието отклонение от зададената от ключ 5а стойност се определя от регулатора 5 чрез данните от информационния чип 6, подадени от сензора 4, и данните от кантара 7 като обратна връзка на входа 5в, при спазване на зададената с ключ 5б честота на хранене.
Предимство на полезния модел е, че при всяко отделно животно темпът на хранене се изменя или поддържа чрез регулатора 5 на дозатора 3.
Освен това, предимство е и разширеният обхват на реализираната обратна връзка от това, че могат да се ползват множество параметър от животното, записани в информационния чип 6.
Друго предимство е, че дозата храна се определя индивидуално за всяко животно по данни от информационния чип 6 според вида му - за месо, за мляко или за разплод (бременно), и данните от кантара 7 - дали животното е в нормата, под или над нормата.
Също така, предимство е и високата точност на регулиране, реализирана с наличните на пазара компоненти - хардуер и софтуер за регулатора 5, ключове 5а, 5б и сензора 4.
Предимство е и възможността в регулатора 5 да се заложат различни закони за регулиране Пропорционален, Интегрален, Диференциален или комбинация от тях.
Пояснение на приложената фигура
Полезният модел се пояснява по-добре от приложената фигура 1, представляваща схема на устройството за дозиране на храната на селскостопански животни.
Пример за изпълнение на полезния модел
Примерното изпълнение на устройството за дозиране на храната на селскостопански животни включва бункер за храна 1, хранително корито 2, дозатор 3 и сензор 4 за обратна връзка. Към бункера за храна 1 е монтирано хранително корито 2 с включен към него дозатор 3, за количеството храна от бункера за храна 1 към хранителното корито 2, като на входа на дозатора 3 е монтиран регулатор 5 със система за обратна връзка, имащ ключ 5а за средна стандартна дажба храна на животно, ключ 5б за стандартни стойности на честотата на хранене, и вход 5в, приемащ сигнала от обратната връзка на сензора 4.
Животното е маркирано с информационен чип 6, в който се съдържа информация за идентификационния номер на животното, вкл. възрастта на животното, предназначението на животното за месо, за мляко или за разплод (бременно). Сензорът 4 прочита данните от информационния чип 6 и предава информацията към кантар 7, на който е стъпило животното. Данните за теглото на животното, както и постъпилите от сензора 4 данни от информационния чип 6, се подават на входа 5в на регулатора 5 като обратна връзка. Количеството храна за всяко дошло при хранителното корито 2 животно се определя от дозатора 3, чието отклонение от зададената от ключ 5а стойност се определя от регулатора 5 чрез данните от информационния чип 6, подадени от сензора 4, и данните от кантар 7 като обратна връзка на входа 5в, при спазване на зададената с ключ 5б честота на хранене.
Използване на полезния модел
Полезният модел устройство за дозиране на храната на селскостопански животни действа по следния начин.
На регулатора 5 със система за обратна връзка от ключ 5а се задава средна стандартна дажба храна на животно. Регулаторът 5 предава определената от него дажба към дозатора 3 и оттам през бункера за храна 1 към хранителното корито 2 при спазване на зададената с ключ 5б честота на хранене.
Сензорът 4 прочита данните от информационния чип 6 и ги изпраща към кантара 7, на който е стъпило животното. Кантар 7 определя теглото на животното и заедно с данните от сензора 4, прочетени от информационния чип 6, ги предава като обратна връзка към входа 5в на регулатора 5.
Разликата в количеството храна за всяко дошло при хранителното корито 2 животно се определя от дозатора 3, чието отклонение от зададената от ключ 5а стойност се определя от регулатора 5 чрез данните от информационния чип 6 в зависимост от предназначението на животното - за месо, за мляко или за разплод (бременно), подадени от сензора 4 към кантара 7. Тези данни, заедно с текущото тегло на животното, се предават от кантара 7 като обратна връзка на входа 5в на регулатора 5. Ако животното е спазило зададената с ключ 5б честота на хранене, то получава различна доза храна според моментното му състояние - в норма, над или под нормата, както и според предназначението му - за мляко, за месо, за разплод (бременно).
Разликата между зададената стойност и данните от обратната връзка служи на регулатора 5 да промени зададената от ключ 5а средна стандартна дажба храна на животно по избрания закон за регулиране (пропорционален, интегрален, диференциален или комбинация от тях). Така изменената дажба храна се подава към дозатора 3 и оттам през бункера за храна 1 към хранителното корито 2, при спазване на зададената с ключ 5б честота на хранене.

Claims (1)

1. Устройство за дозиране на храната на селскостопански животни, състоящо се от бункер за храна (1), хранително корито (2), дозатор (3) и сензор (4), характеризиращо се с това, че към бункера за храна (1) е монтирано хранително корито (2), като на входа на хранителното корито (2) е включен дозатор (3) за количеството храна от бункера (1) към хранителното корито (2), а на входа на дозатора (3) е монтиран регулатор (5) със система за обратна връзка, имащ ключ (5а) за средна стандартна дажба храна на животно, ключ (5б) за стандартни стойности на честотата на хранене, и вход (5в), сензор (4), който прочита данните от информационен чип (6) и ги предава към кантар (7), откъдето тези данни заедно с данни за теглото на животното се предават като обратна връзка към вход (5в) на регулатор (5).
BG6167 2024-02-29 Устройство за дозиране на храната на селскостопански животни BG4866U1 (bg)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4866U1 true BG4866U1 (bg) 2024-05-15

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4517923A (en) Animal feeding system
US8425434B2 (en) Method and apparatus for monitoring animal condition
AU2001248687B2 (en) Method of monitoring animal feeding behavior
US10506793B2 (en) System and method for feeding animals
US6314909B1 (en) Poultry feeding system
CA2406359C (en) A device for automatically supplying a predetermined amount of at least one sort of feed to an animal in a predetermined period
AU2017208058A1 (en) Highly automated system and method of using the same to measure, monitor manage and control grazing environment and animals
EP0510100B1 (en) Method and system for feeding cows
AU2001248687A1 (en) Method of monitoring animal feeding behavior
AU2011348640A1 (en) Automatic feed dispenser
KR20190025335A (ko) 애완동물 먹이 자동 공급시스템 및 이를 이용한 자동 공급방법
US10772293B2 (en) Animal feed activity collection apparatuses, methods and systems
BG4866U1 (bg) Устройство за дозиране на храната на селскостопански животни
BG67622B1 (bg) Устройство за дозиране на храната на селскостопански животни
US20190069511A1 (en) Weight Management System for Pets, Associated Method, and Device
KR101985661B1 (ko) 원형볏짚 자동 급이장치
KR101317174B1 (ko) 모돈 사료 공급 제어반 표시방법
BG113451A (bg) Устройство за дозиране на храната на селскостопански животни
WO2006064080A1 (en) Method for managing the production of feed used in a production unit
EP1246096A1 (en) Farm management system
US3970044A (en) Controlled feeding of livestock
CN107593497A (zh) 一种基于运动监测的智能宠物管理系统
Brossard et al. Precision Feeding of Pigs
RU2534510C2 (ru) Устройство для определения технологически оптимального начального момента времени экономичной коррекции режима кормления животных и птицы
Karastoyanov et al. Innovations in Robotic Animal Husbandry