BG4436U1 - Играчка за бебета и деца - Google Patents

Играчка за бебета и деца Download PDF

Info

Publication number
BG4436U1
BG4436U1 BG5687U BG568723U BG4436U1 BG 4436 U1 BG4436 U1 BG 4436U1 BG 5687 U BG5687 U BG 5687U BG 568723 U BG568723 U BG 568723U BG 4436 U1 BG4436 U1 BG 4436U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
toy
baby
child
auditory
visual
Prior art date
Application number
BG5687U
Other languages
English (en)
Inventor
Анна Влаева
Едуард Влаева Анна
Original Assignee
Едуард Влаева Анна
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Едуард Влаева Анна filed Critical Едуард Влаева Анна
Priority to BG5687U priority Critical patent/BG4436U1/bg
Publication of BG4436U1 publication Critical patent/BG4436U1/bg

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до играчка за бебета и деца и може да намери приложение за развиване на зрителните, слуховите, тактилните и пространствени усещания, мисловните процеси и общуването, както и фината и обща моторика на бебето посредством специфични игри. Играчката е занимателна, образователна и развиваща, практична, лесна и безопасна за използване от деца на възраст от 0-3 години. Специфичните игри с играчката развиват слуховите, зрителните, тактилните, пространствените усещания, мисловните процеси, двигателната култура, създават се нужда и навици за активно общуване с околните. Състои се от обемен корпус (1), изпълнен от мек материал, с един отвор (3), който е затворен с известни технически средства, като вътрешността му е запълнена с мек пълнежен материал (4), при което в обема на корпуса (1) е поместен най-малко един източник на звук (5), а външно към обемния корпус (1) са закрепени неподвижно най-малко два закрепващи елемента (2) и допълнителни елементи (6).

Description

Полезният модел се отнася до техническата област на играчки за бебета, по-специално до играчка за бебета и малки деца и може да намери приложение за развиване на зрителните, слуховите, тактилните и пространствени усещания, мисловните процеси и общуването, както и фината и обща моторика на бебето посредством специфични игри с играчката.
Предшестващо състояние на техниката
Съществуват много играчки, които са проектирани да предизвикват реакция при хвърляне, разклащане или по друг начин подложени на удар и/или движение. Например, такива играчки могат да включват елементарен дизайн, в който сравнително прости механични компоненти са подредени така, че да произвеждат скърцане или цвърчене, когато играчката е подложена на определено физическо въздействие и/или движение. По-сложните играчки могат да включват един или повече електронни компоненти, които могат да действат съвместно, за да произведат даден звук, когато един или повече електронни компоненти открият определени физически събития.
Известна е патентна публикация US 5004442 A, в която са описани образователни играчки, представляващи серия от кукли или фигурки, като всяка серия определя група играчки, които показват различен етап на развитие на едно и също лице. Всяка серия играчки има едновременно образователна и забавна стойност за игра, като е подходяща за бебета и деца на различна възраст. Например бебешки кукли са проектирани и конструирани да представляват едно и също лице на бебе малко след раждането, на шест месеца, на дванадесет месеца, на две и три години. Измененията във фигурните играчки, като например кукли, които са конфигурирани, декорирани, облечени и снабдени с играчки и аксесоари за обучение и забавление практически симулират растеж и показват външния вид на едно и също живо същество или човек в различни етапи на растеж и развитие.
Известна е играчка - кукла за игра с гъделичкане WO 2021177649 А1, където бебето гъделичка играчката, която кара сладко бебе да се смее, когато потребителят слабо гъделичка играчката и прави възможна активна защита срещу гъделичкане, когато бъде гъделичкано лошо, като по този начин допълнително подобрява противодействието на играчката-кукла за игра с гъделичкане. Играчката-кукла за игра с гъделичкане съгласно изобретението включва сензор за откриване на гъделичкането, инсталиран на специфична част от тялото на куклата; вътрешна структура, монтирана в тялото на кукла; защитно задвижващо устройство, инсталирано вътре в тялото на куклата и работещо така, че част от тялото на тялото на куклата се движи между защитна позиция, покриваща сензора за откриване на гъделичкане, и допустима позиция, излагаща сензора за откриване на гъделичкане.
Известна е електронна играчка US 20090098792, способна за показване на емоции. Електронната играчка включва емисионна единица за показване на емоция от електронната играчка и система с памет за съхраняване на таблица цвят-емоция, записваща връзката между емоцията на електронната играчка и различна цветна светлина, излъчвана от емисионната единица.
Известна е патентна публикация CN 211273539, в която е описана бебешка играчка, подходяща за възраст на бебета, когато се учат да пълзят. Обичайно е когато играчката падне от бебето, то е склонно към силно разклащане, което води до несигурност в устойчивостта на позата на бебето. Описаната играчка е оформена като куче, при което отстрани са предвидени ограничителни пластини, амортисьори, компресионни пружини и подвижни кухини, които компенсират разклащането и облекчават разклащането до степен, при която бебето да не се уплаши и да продължи пълзенето.
Известна е електронна играчка, която може да предаде емоционална реакция, управлявана от личността, базирана на сензор и/или друг електронен елемент. Играчката се състои от корпус, оформен с подобие на персонаж и един или повече електронни компоненти, разположени в корпуса. Електронните компоненти могат да включват един или множество сензори, които могат да откриват движение и други стимули и високоговорител за извеждане на звуци, които имитират емоция. Играчката може също така да регистрира движения и други стимули и да регистрира преживявания, които информират за бъдещи реакции. Звуците, произвеждани от играчката могат да бъдат програмирани от детето или от външни създатели на съдържание чрез изтегляне на аудио файлове, съответстващи на определени движения. Сетивните знаци могат да варират от прости до сложни (напр., тъй като играчката се разклаща многократно, отговорите могат да стават прогресивно по-ядосани или прогресивно по-приятелски, ако играчката бъде потупана по главата).
Известна е патентна публикация CN 212395835 U, в която е описана вълнообразна играчка с топка. Едно примерно изпълнение на играчката е оформено като играчка, изпълнена като обемен ръкав, за предпочитане от плат, в който е поместен пълнител. Като пълнежен материал се използва множество свободно разположени топки. Когато детето хваща с ръце текстилния ръкав, свободно разположените във вътрешността топки се преместват и образуват „вълна от топки“. Играчката е привлекателна и полезна за развиване двигателните навици на детето, като едновременно с това е и забавна, защото детето чрез притискането на текстилния ръкав следи преместването на разположените в него топки, в резултат на което се постига забавен ефект. Играчката е безопасна и е изпълнена от евтини материали, с които не се замърсява околната среда.
Известните играчки за деца в началната им възраст могат да бъдат разглеждани като играчки с ограничено приложение, доколкото конструктивно са организирани така, че предлагат малко на брой отговори, което от своя страна значително ограничава, съответно - не успява да развива двигателни, слухови навици, както и да насърчи по-дълбока емоционална връзка между дете и играчка и между дете и възрастен посредством заниманията с тази играчка. Освен това, освен че служат за забавление и развиване на психо-моторика, играчките често играят важна терапевтична роля както за деца, така и за възрастни, например за облекчаване на стреса и за регулиране на емоционалния фон.
Допълнително, при извършени изследвания е установено, че потребителите търсят и желаят създаването на емоционална връзка и ангажираност между възрастен и дете чрез играчката, които като правило не отговарят на тези нужди.
Техническа същност на полезния модел
Изложеното дотук известно ниво на техниката в разглежданата област определя необходимост от създаване на играчки за бебета и деца, които да стимулират развитие на зрителните, слуховите, тактилни и пространствени усещания, мисловните процеси и общуването на детето, съответстващи на възрастта му, като едновременно с това подпомага и координира двигателни навици във фината и общата моторика и развиват емоционална реакция у детето.
Задачата на полезния модел се решава с играчка, оформена като обемен корпус, в чиято вътрешност е поместен свободно подвижен елемент.
Съгласно полезния модел обемният корпус е изпълнен от мек материал, с един отвор, който е затворен с известни технически средства, като вътрешността му е запълнена с мек пълнежен материал, при което в обема на корпуса е поместен най-малко един източник на звук, а към корпуса са закрепени неподвижно най-малко два закрепващи елемента.
Съгласно едно предпочитано изпълнение обемният корпус е изпълнен от текстилен материал. При едно вариантно изпълнение на играчката обемният корпус е изпълнен от различни по вид и структура текстилни материали. Обемният корпус може да е изпълнен от текстилни материали с различни цветове.
Обемният корпус е изпълнен от синтетичен материал с характеристика на мек на докосване и/или притискане материал.
Отворът в обемния корпус е затворен чрез шев, с цип или велкро.
Във вътрешността на корпуса е поместен един източник на звук, представляващ механичен източник на звук, например - звънче, камбанка.
Съгласно едно вариантно изпълнение в обемния корпус е разположен електрически източник на звук.
Във вътрешността на обемния корпус са разположени едновременно механичен и електрически източник на звук.
Закрепващите елементи са изпълнени като меки връзки, симетрично разположени към обемния корпус. Съгласно едно вариантно изпълнение на играчката, в единия край на корпуса са закрепени закрепващи елементи, а в другия край са закрепени допълнителни елементи за игра, например обемно топче от мек материал или повече от едно топче.
Играчката съгласно полезният модел е занимателна, образователна и развиваща, практична, лесна и безопасна за използване от деца на възраст от 0-3 години. Специфични игри с настоящата играчка развиват слуховите, зрителните, тактилните, пространствените усещания, мисловните процеси, двигателната култура, създават се нужда и навици за активно общуване с околните.
Детето се научава да приема, осъзнава и реагира адекватно на различните звукови стимули, игрови условия предлагани от възрастния. Играчката предоставя възможност за пълноценно развитие на зрителна, слухова, тактилна, пространствена и социална стимулация. Едновременно с това, с различните игри с играчката, обект на полезния модел, се постига силен ефект на желание за общуване с околните, както и максимално развитие на когнитивните процеси - мислене, памет, внимание, концентрация, говор, логика.
Развиват се фините движения на ръцете, което е сигурна предпоставка за развиване на сръчност в найвисока степен.
Играта с предложената играчка създава условия за развитие на различни перцептивни стимулации, като допълнително може да придаде положителна емоционална и социална реакция, а продължителното й използване резултира в подпомагане и подобряване интелигентността, физическото и психическо здраве на децата, като дава възможност да се изградят базовите умения, необходими за развиване на когнитивните функции на индивида в техния най-голям потенциал.
Пояснение на приложените фигури
Една по-детайлна представа за играчката съгласно полезния модел, както и съпътстващите я предимства ще се получи лесно и ще стане по-добре разбрано чрез позоваване на следното подробно описание, когато се разглежда във връзка с придружаващите чертежи, които са представени единствено за илюстрация, а не за ограничение на разкриването, където:
фигура 1 представя общ вид на играчка за бебета съгласно полезния модел с обемен корпус, оформен като бонбон;
фигура 2 представя общ вид на играчка за бебета съгласно полезния модел с обемен корпус, оформен като бонбон и допълнителни елементи;
фигура 3 представя общ вид на играчка за бебета съгласно полезния модел с обемен корпус, оформен с овална форма;
фигура 4 представя вариантно изпълнение на играчката съгласно полезния модел с обемен корпус с триъгълна пирамидална форма.
Примерно изпълнение на полезния модел
По-нататък в описанието са представени примерни изпълнения на играчки съгласно полезния модел. Изложените примерни изпълнения трябва да се приемат като изпълнения, които илюстрират концепцията за създаване на играчки, предназначени за развиване на зрителни, слухови, тактилни, пространствени, двигателни и социални навици, както и емоционални реакции на децата, като едновременно с това представените тук примерни изпълнения не трябва да се приемат и разглеждат ограничително, които очертават и обхващат всички възможни вариантни изпълнения, в които се реализира заложената концептуална идея.
Различни аспекти и изпълнения са разкрити в следващото описание и придружаващите чертежи, като показват конкретни примерни изпълнения. Алтернативни аспекти и изпълнения ще бъдат очевидни за специалистите в съответната област на техниката при запознаване с описанието и могат да бъдат конструирани и практикувани, без да се излиза от обхвата или духа на разкритието. Освен това, добре познати елементи няма да бъдат описани подробно, както могат и да бъдат пропуснати, с което няма да се ограничават съответните конструктивни детайли и вариантни изпълнения разкрити тук.
Думата „примерен“ се използва тук, за да означава „служещ като пример, пример или илюстрация“. Всяко изпълнение, описано тук като „примерно“, не е непременно да се тълкува като предпочитано или с 5 предимство пред други изпълнения. По същия начин, терминът „изпълнения“ не изисква всички изпълнения да включват обсъжданата характеристика, предимство или режим на работа.
Терминологията, използвана тук, описва само конкретни изпълнения и не трябва да се тълкува като ограничаваща каквито и да е изпълнения, описани в настоящото описание. Както се използва тук, формите за единствено число са предназначени да включват и формите за множествено число, освен ако контекстът ясно не показва друго. Специалистите в областта освен това ще разберат, че термините „съдържа“, „включващ“, „включва“ и/или „включително“, както се използва тук, уточняват наличието на заявени характеристики, но не изключват наличието или добавянето на една или повече други функции, елементи и/или групи от тях.
Играчката съгласно полезния модел е изпълнена с обемно тяло 1, с цилиндрична форма, наподобяваща бонбон, със закрепени неподвижно в двата края връзки 2, предназначени за закрепване на играчката над бебето или встрани от него, така че да виси свободно пред очите му с цялата си предна част. Обемният корпус 1 за предпочитане е изработен от текстил, като по тялото му е оформен отвор 3, който е затворен посредством шев. Отворът 3 може да е изпълнен и като отваряем, като отваря и затваря чрез известни технически средства, например цип, велкро, непоказани на фигура 1. С оглед решаване на поставената задача, възможни са вариантни изпълнения на обемния корпус, при които корпусът 1 е изработен от най-малко два материала, например два текстилни материала с различни повърхностни характеристики, например различна грапавина или мекота на допир. Съгласно друго вариантно изпълнение обемният корпус 1 може да е изпълнен чрез комбинация от текстилен и синтетичен мек материал, който при докосване от детето да създава различно усещане. Подходящо е също така обемният корпус 1 да е изпълнен от материали с различен цвят.
Вътрешността на текстилния обемен корпус 1 е запълнена с пълнеж 4, с мек на докосване материал, който позволява свиване на играчката при докосване от детето.
Във вътрешния обем на корпуса 1 е разположен свободно елемент 5, който издава звук, например звънче или камбанка. Звънчето 5 не е фиксирано и при разклащане или обръщане на играчката издава звук с различна продължителност и сила на звука. В зависимост от възрастта на детето и развитието му подходящо е в корпуса да са разположени повече от едно звънчета 5, включително и различни по големина, като по този начин при завъртането, разклащането или стискането на играчката тя издава различни по сила и големина звукове.
Съгласно едно вариантно изпълнение на играчката корпусът 1 е изпълнен с овална форма, като във вътрешността му е запълнена с пълнеж 4 и в нея е разположен електрически / електронен елемент 5, който издава звук при натискането му от детето. Електрическият елемент 5 се захранва с батерия, непоказана на фигурите. В зависимост от възрастта на детето и развитието му подходящо е в корпуса да са разположени повече от един електрически звуков елемент 5, всеки от които при натискане издава различен звук, като по този начин при завъртането, разклащането или стискането на играчката тя издава различни по сила и големина звукове.
Съгласно едно вариантно изпълнение на играчката, в единия край на корпуса са закрепени закрепващи елементи 2, а в другия край са закрепени допълнителни елементи 6 за игра, например обемно топче от мек материал или повече от едно топче.
С оглед на активно и полезно използване на играчката е възможно на детето да се показват различни игри с играчката, обект на полезния модел. Примерни игри, насочени към развитие на различни двигателни, слухови и зрителни усещания могат да бъдат:
а/ галене, докосване, натиск и потупване по различните части от тялото на бебето. По този начин се развиват тактичните рецептори. Бебето осъзнава границите на тялото си. Научно доказано е, че тези усещания са базови за правилното и равномерно развитие на мозъчната дейност.
б/ разклащане на играчката около бебето. По този начин се стимулира двигателната активност завъртане на главата и цялото тяло в посока на издавания звук. Така се стимулират слуховите рецептори на детето, както и улавянето на различните видове звук - по-силен, в по-бързо или по-бавно темпо.
в/ поставяне на играчката в зрителното поле на бебето. Цветовете на корпуса осигуряват пълноценна зрителна информация, постъпваща към мозъка.
г/ поставяне на играчката така, че детето да има възможност да я хване и заклаща, като по този начин се формира причинно-следствена връзка, която е основа за пълноценно развитие на мисловните процеси. Докосвайки я с пръсти се дава пълноценна тактилна стимулация, която детето контролира само.
Описаните по-горе игри имат само примерен характер, които не се ограничават само до тези примери и илюстрират идеята, като в зависимост от възрастта и развитието на слуховите, зрителни и двигателни навици и усещания на детето, подходящо е да се използват вариантни изпълнения на играчката, с които да се стимулират съответните за възрастта и степента на развитие усещания на детето. С оглед илюстрация на концепцията прилагам допълнително изображения на различни вариантни изпълнения на играчката, като са показани такива с различна форма на обемния корпус, изпълнени с различен цвят и характеристики на използваните текстилни материали, както и различен начин за затваряне на отвора, през който се помества пълнежа и източникът на звук, както и вариантно изпълнение с овална форма, по външната повърхност на която са закрепени допълнителни елементи 6.

Claims (1)

  1. Играчка, оформена като обемен корпус, в чиято вътрешност е поместен свободно подвижен елемент, характеризираща се с това, че обемният корпус (1) е изпълнен от мек материал, с един отвор (3), който е затворен с известни технически средства, като вътрешността му е запълнена с мек пълнежен материал (4), при което в обема на корпуса (1) е поместен най-малко един източник на звук (5), а към обемния корпус (1) са закрепени неподвижно най-малко два закрепващи елемента (2) и допълнителни елементи (6)
BG5687U 2023-03-06 2023-03-06 Играчка за бебета и деца BG4436U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5687U BG4436U1 (bg) 2023-03-06 2023-03-06 Играчка за бебета и деца

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5687U BG4436U1 (bg) 2023-03-06 2023-03-06 Играчка за бебета и деца

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4436U1 true BG4436U1 (bg) 2023-05-31

Family

ID=89033773

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5687U BG4436U1 (bg) 2023-03-06 2023-03-06 Играчка за бебета и деца

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4436U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Newson et al. Toys and playthings: In development and remediation
Stinson Dance for Young Children. Finding the Magic in Movement.
US4718876A (en) Child calming toy with rythmic stimulation
US5072998A (en) Stuffed anatomical members
US5292276A (en) Early childhood learning toy
US20070037474A1 (en) Child calming toy with rythmic stimulation
Williams Early listening skills
JPH11179061A (ja) Lcdの目を持つぬいぐるみ人形
US4900256A (en) Object-directed emotional resolution apparatus and method
BG4436U1 (bg) Играчка за бебета и деца
Apperley et al. Capitalizing on emotions: Digital pets and the natural user interface
Burlingham Developmental considerations in the occupations of the blind
Artemova et al. The choice of toys by early childhood children
Veronese et al. Off-the-shelf, robotic toys and physically impaired children: an analysis and suggested improvements
Johansson Language development in children with special needs: Performative communication
Bradway et al. How to Maximize Your Child's Learning Ability: A Complete Guide to Choosing and Using the Best Computer Games
Pipitpukdee et al. The study of the pet robot therapy in Thai autistic children
EP0218182B1 (en) A child calming toy with rhythmic stimulation
Harvey Mindful Little Yogis: Self-Regulation Tools to Empower Kids with Special Needs to Breathe and Relax
De Michael Sensory processing handbook for early childhood educators
Guilbaud Inheriting Steiner–How a Grandmother’s Learning Shapes a New Baby’s Daily Life
Laird The Sensory Processing Diet: One Mom's Path of Creating Brain, Body and Nutritional Health for Children with SPD
CN214209434U (zh) 一种带有表情变化功能的触觉球
Silberg 125 brain games for babies
Pica Acting Out!: Avoid Behavior Challenges with Active Learning Games and Activities