BG4315U1 - Система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки - Google Patents

Система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки Download PDF

Info

Publication number
BG4315U1
BG4315U1 BG5525U BG552522U BG4315U1 BG 4315 U1 BG4315 U1 BG 4315U1 BG 5525 U BG5525 U BG 5525U BG 552522 U BG552522 U BG 552522U BG 4315 U1 BG4315 U1 BG 4315U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
electrical stimulation
acupuncture points
housing
voltage
stimulating electrodes
Prior art date
Application number
BG5525U
Other languages
English (en)
Inventor
Павел Венев
Христов Венев Павел
Георги Кацаров
Петров Кацаров Георги
Иванка Венева
Петкова Венева Иванка
Пенко Пенков
Минчев Пенков Пенко
Димитър Чакъров
Иванов Чакъров Димитър
Гергана Александрова
Пенкова Александрова Гергана
Original Assignee
Институт По Механика-Бан
"Многопрофилна Болница За Активно Лечение "Хаджи Димитър"" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Механика-Бан, "Многопрофилна Болница За Активно Лечение "Хаджи Димитър"" Оод filed Critical Институт По Механика-Бан
Priority to BG5525U priority Critical patent/BG4315U1/bg
Publication of BG4315U1 publication Critical patent/BG4315U1/bg

Links

Landscapes

  • Finger-Pressure Massage (AREA)

Abstract

Настоящият полезен модел се отнася до система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки, която ще намери приложение в медицината и по-специално за стимулиране на различни акупунктурни точки на крака или ръката на човек, за възстановяване на естественото движение на крайниците, в случаите на увреждане на гръбначния мозък в резултат от заболяване. Създадената система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки се състои от електронно устройство за електростимулация (3) с корпус (1), което от една страна чрез USB кабел (13) е свързано с компютър (16), а от друга страна чрез многожилен кабел (22) е свързано с модул за електростимулиране (4). Модулът за електростимулиране (4) е съставен от гъвкава подложка (24), върху която е залепен слой от мек велкро материал (25) и върху него е разположена матрица от 64 подвижни стимулиращи електроди (21). Стимулиращите електроди (21) се състоят от пресовани метални нитове (27), върху външната страна на които е разположено електропроводимо покритие (28), а върху вътрешната им страна е закрепен залепващ велкро материал (26).

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки, която ще намери приложение в медицината и по-специално за стимулиране на различни акупунктурни точки на крака или ръката на човек, за възстановяване на естественото движение на крайниците, в случаите на увреждане на гръбначния мозък в резултат от заболяване.
Предшестващо състояние на техниката
Акупунктурата е терапия, разработена в Китай, която може да предотврати разстройство и да лекува болести без странични ефекти. През 1825 г. Сарландиер за първи път използва нискочестотна електрическа стимулираща игла за лечение на ревматизъм и неврологични заболявания. Това е първото използване на електрическо устройство за акупунктура.
От патентен документ US 5195517 е известно „Устройство за терапевтична електростимулация с дисплей за акупунктурните точки”. Известното устройство се състои от корпус, електронна система за акупунктурните точки и система за електростимулиране. От външната страна на корпуса са монтирани превключвател на захранването, светлинни индикатори, комплект регулатори и дисплей. Във вътрешността на корпуса е разположена електронната система за акупунктурните точки, която включва USB входно/изходен порт, микропроцесор, памет, генератор на времева последователност, дисплей, както и конектори. Системата за електростимулиране се състои от отделни стимулиращи електроди и електрически акупунктурни игли, свързани с кабели към съответните конектори на устройството. Микропроцесорът извлича данни от паметта, които се визуализират на дисплея, като показват местоположението и описанието на съответните акупунктурни точки върху човешкото тяло. След това, като се позовава на дисплея, операторът прилага стимулиращите електроди върху съответните акупунктурни точки на тялото за провеждане на терапия. Чрез комплекта регулатори върху корпуса, операторът регулира напрежението, и честотата на електрическия сигнал за стимулиране. С известното „Устройство за терапевтична електростимулация с дисплей за акупунктурните точки” ръчно се прилагат стимулиращите електроди върху отделните акупунктурни точки и ръчно се регулира напрежението и честотата на електрическия сигнал за стимулиране, което може да доведе до грешки в изпълнението на подходящата терапевтична процедура. Освен това, възможностите на изходните сигнали са ограничени, както са ограничени и възможностите за настройка и обратна информация в реално време, което не създава възможност за изготвяне на персонализирани профили на отделните пациенти и съответно за следене на тяхното развитие след електростимулацията.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да се създаде система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки, която да е автоматизирана и да осигурява възможност за създаване на персонализиран терапевтичен профил и проследяване на терапията за всеки пациент.
Задачата е решена като е създадена система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки, която включва електронно устройство за електростимулация с корпус, в който са разположени микропроцесор, памет, входно-изходен порт и конектори за връзка. Съгласно полезния модел, във вътрешността на корпуса на електронното устройство за електростимулация е поместена печатна платка, върху която са разположени вход за външно захранване, акумулаторна батерия и входно-изходния порт, който е USB, свързани с регулатор на напрежение. Регулаторът на напрежение е свързан с хаптик драйвер за високо напрежение, с високоволтов 64-канален конвертор и с микроконтролер, включващ микропроцесора и паметта. Микроконтролерът е свързан с хаптик драйвера за високо напрежение и с високоволтовия 64-канален конвертор, който е свързан с първи многоканален конектор. Корпусът е затворен с капак, а към гърба на корпуса е прикрепена щипка. Системата включва и компютър, свързан чрез USB кабел с USB входно-изходния порт, и модул за електростимулиране, който чрез многожилен кабел и втори многоканален конектор е свързан с първия многоканален конектор. Модулът за електростимулиране е съставен от гъвкава подложка, върху която е залепен слой от мек велкро материал и върху него е разположена матрица от 64 подвижни стимулиращи електроди. Гъвкавата подложка е снабдена с ластични колани. Стимулиращите електроди се състоят от пресовани метални нитове, върху външната страна на които е разположено електропроводимо покритие, а върху вътрешната им страна е закрепен залепващ велкро материал.
Предимство на създадената система е това, че осигурява автоматизирано стимулиране на различни акупунктурни точки на крака или ръката на пациента, чрез прилагане на електрически импулси. Системата има възможност за създаване на персонализиран терапевтичен профил и проследяване на терапията за всеки пациент. Освен това, системата осигурява оптимизиране и съхраняване на отделните профили.
Пояснение на приложените фигури
Настоящият полезен модел е илюстриран на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява принципна схема на системата за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки, съгласно полезния модел;
фигура 2 показва общ вид на електронното устройство за електростимулация от фигура 1;
фигура 3 показва електронното устройство за електростимулация от фигура 1 със свален капак; фигура 4 представлява блок схема на електронното устройство за електростимулация от фигура 3;
фигура 5 показва общ вид на модула за електростимулиране от фигура 1; и фигура 6 показва напречен разрез на два съседни стимулиращи електрода от модула за електростимулиране от фигура 5.
Примери за изпълнение на полезния модел
Създадената система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки, показана на фигура 1, се състои от електронно устройство за електростимулация 3 с корпус 1, което от една страна чрез USB кабел 13 е свързано с компютър 16, а от друга страна чрез многожилен кабел 22 е свързано с модул за електростимулиране 4.
Във вътрешността на корпуса 1 на електронното устройство за електростимулация 3, показано на фигури 3 и 4, е поместена печатна платка 11, върху която са разположени вход за външно захранване 15, акумулаторна батерия 8 и USB входно-изходен порт 12, свързани с регулатор на напрежение 18. Регулаторът на напрежение 18 е свързан с хаптик драйвер за високо напрежение 19, с високоволтов 64 канален конвертор 17 и с микроконтролер 14, включващ микропроцесор 5 и памет 10. Микроконтролерът 14 е свързан с хаптик драйвера за високо напрежение 19 и с високоволтовия 64-канален конвертор 17, който е свързан с първи многоканален конектор 9. Отвън на корпус 1 е монтиран превключвател на захранването 6, като корпусът 1 е затворен с капак 2, а към гърба на корпуса 1 е прикрепена щипка 7 (показано на фигура 2).
Компютърът 16 е свързан чрез USB кабела 13 с USB входно-изходния порт 12.
Модулът за електростимулиране 4 чрез многожилния кабел 22 и втори многоканален конектор 20 е свързан с първия многоканален конектор 9. Модулът за електростимулиране 4, показан на фигури 5 и 6, е съставен от гъвкава подложка 24, върху която е залепен слой от мек велкро материал 25 и върху него е разположена матрица от 64 подвижни стимулиращи електроди 21. Гъвкавата подложка 24 е снабдена с ластични колани 23. Стимулиращите електроди 21 се състоят от пресовани метални нитове 27, върху външната страна на които е разположено електропроводимо покритие 28, а върху вътрешната им страна е закрепен залепващ велкро материал 26.
Създаденият полезен модел се използва по следния начин.
Електронното устройство за електростимулация 3 се включва през USB порта 12 чрез USB кабела 13 към компютъра 16. Включва се и превключвателят на захранването 6. Когато акумулаторната батерия 8 е достатъчно заредена, се появява съответната светлинна индикация. Ако няма светлинна индикация, следва през входа 15 да се включи външно захранване, чрез което регулаторът на напрежение 18 ще зареди акумулаторната батерия 8.
Съгласно персонализирания профил на пациента за електростимулация чрез компютъра 16 се определят специфичните акупунктурни точки за въздействие. Всеки един от подвижните стимулиращи електроди 21 се поставя на съответното място върху гъвкавата подложка 24 така, че залепващият велкро материал 26 да залепне върху мекия велкро материал 25 на подложката 24 и електропроводимото покритие 27 да има възможност за допир с кожата на пациента. След това гъвкавата подложка 24 се стяга с ластичните колани 23 така, че да се осигури добър контакт с кожата. Вторият многоканален конектор 20 се включва към първия многоканален конектор 9 на електронна система за акупунктурните точки 3, след което корпусът 1 се закрепва към тялото на пациента чрез щипката 7.
Включва се компютърен интерфейс и за съответния персонализиран профил на пациента, се задават: напрежение, честота и широчина на импулса за стимулиращите електроди 21. Стартира се електрическата 4 стимулация, при което микроконтролерът 14 приема персонализираните технически параметри и започва да генерира управляващи сигнали. Управляващият сигнал за амплитудата на изходното напрежение се подава към хаптик драйвера 19, където се усилва. Управляващият сигнал за избор на специфична комбинация от стимулиращите електроди 21, както и управляващият сигнал за честота и широчина на импулса, се подават към високоволтовия конвертор 17. Микроконтролерът 14, хаптик драйверът 19 и конверторът 17 се захранват от регулираното напрежение на регулатора 18. Чрез първия 9 и втория многоканални конектори 20 и многожилния кабел 22, електрическият сигнал се подава към стимулиращите електроди 21 за изпълнение на терапевтичната процедура. В процеса на изпълнение на процедурата операторът проследява терапията като следи на компютърния монитор изменението на изходните данни и реакциите на пациента, след което оптимизира данните и ги съхранява в персонализиран профил на пациента.

Claims (1)

  1. Система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки, включваща електронно устройство за електростимулация с корпус, в който са разположени микропроцесор, памет, входноизходен порт и конектори за връзка, характеризираща се с това, че във вътрешността на корпуса (1) на електронното устройство за електростимулация (3) е поместена печатна платка (11), върху която са разположени вход за външно захранване (15), акумулаторна батерия (8) и входно-изходния порт (12), който е USB, свързани с регулатор на напрежение (18), като регулаторът на напрежение (18) е свързан с хаптик драйвер за високо напрежение (19), с високоволтов 64-канален конвертор (17) и с микроконтролер (14), включващ микропроцесора (5) и паметта (10), при което микроконтролерът (14) е свързан с хаптик драйвера за високо напрежение (19) и с високоволтовия 64-канален конвертор (17), който е свързан с първи многоканален конектор (9), като корпусът (1) е затворен с капак (2), а към гърба на корпуса (1) е прикрепена щипка (7), при което системата включва компютър (16), свързан чрез USB кабел (13) с USB входно-изходния порт (12), и модул за електростимулиране (4), който чрез многожичен кабел (22) и втори многоканален конектор (20) е свързан с първия многоканален конектор (9), като модулът за електростимулиране (4) е съставен от гъвкава подложка (24), върху която е залепен слой от мек велкро материал (25) и върху него е разположена матрица от 64 подвижни стимулиращи електроди (21), които стимулиращи електроди (21) се състоят от пресовани метални нитове (27), върху външната страна на които е разположено електропроводимо покритие (28), а върху вътрешната им страна е закрепен залепващ велкро материал (26), като гъвкавата подложка (24) е снабдена с ластични колани (23)
BG5525U 2022-05-13 2022-05-13 Система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки BG4315U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5525U BG4315U1 (bg) 2022-05-13 2022-05-13 Система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5525U BG4315U1 (bg) 2022-05-13 2022-05-13 Система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4315U1 true BG4315U1 (bg) 2022-09-15

Family

ID=88513704

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5525U BG4315U1 (bg) 2022-05-13 2022-05-13 Система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4315U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1282457B1 (en) Apparatus for electromedical therapy
JP2009504258A (ja) 治療及び診断刺激を発生するための方法及び装置
US20020193844A1 (en) Combination electrode-battery assembly for a miniature wireless transcutaneous electrical neuro or muscular-stimulation unit
JPH08511445A (ja) 神経刺激装置および連係支持装置
US20140277323A1 (en) Oral neural stimulator
CN108434595B (zh) 一种头带式脑部电刺激仪及其电刺激方法
US11116973B1 (en) System and method for a medical device
KR101512555B1 (ko) 휴대 단말기의 이어폰 잭 접속단자에 연결시켜 피부 표면에 부착된 전극 패드로 전기 자극을 인가하는 커넥터 기기
WO2015071850A1 (en) Apparatus for therapeutic transdermal electrostimulation
CN111803351A (zh) 一种患肢局部感觉触发式脑中风后手功能康复治疗仪
BG4315U1 (bg) Система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки
CN216629424U (zh) 可穿戴式经皮神经电刺激偏头痛治疗仪
BG113532A (bg) Система за неинвазивна електростимулация на акупунктурните точки
TW202402343A (zh) 定位足三里(st-36)用於治療骨關節炎疼痛的經皮神經電刺激及熱模式傳遞裝置
CN115779269A (zh) 电刺激啮齿类动物治疗间质性膀胱炎的装置及可穿戴设备
CN213130701U (zh) 一种患肢局部感觉触发式脑中风后手功能康复治疗仪
RU2016109027A (ru) Аппарат электрической стимуляции вен, соответствующий способ и применения аппарата
US20220184395A1 (en) Current stimulation apparatus
KR101396191B1 (ko) 스캐닝 방식의 저주파 자극기
KR100409100B1 (ko) 휴대폰을 활용한 탈부착형 전기자극장치
KR20210064108A (ko) 파동중첩형 미세전류 생체인가 장치
CN218980247U (zh) 一种电脉冲按摩装置及系统
US20240024692A1 (en) System and method for a wearable pain treatment device
CN110721403A (zh) 中频电刺激可穿戴终端及中频电刺激可穿戴系统
CN219764300U (zh) 一种便携式的电流刺激装置