BG4297U1 - Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол - Google Patents

Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол Download PDF

Info

Publication number
BG4297U1
BG4297U1 BG5505U BG550522U BG4297U1 BG 4297 U1 BG4297 U1 BG 4297U1 BG 5505 U BG5505 U BG 5505U BG 550522 U BG550522 U BG 550522U BG 4297 U1 BG4297 U1 BG 4297U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
simulation model
model
breast
tissue
excision
Prior art date
Application number
BG5505U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Иванов
Валентинов Иванов Валентин
Original Assignee
Медицински университет – Пловдив
Валентинов Иванов Валентин
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Медицински университет – Пловдив, Валентинов Иванов Валентин filed Critical Медицински университет – Пловдив
Priority to BG5505U priority Critical patent/BG4297U1/bg
Publication of BG4297U1 publication Critical patent/BG4297U1/bg

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Abstract

Реалистичен симулационен модел на женска гърда дава възможност да се извършват както диагностични процедури, така и терапевтични такива, а именно - ексцизия на непалпираща се туморна формация под ехографски контрол. Целта е да бъде премахната лезията с чисти резекционни линии и на второ място да бъде съхранена повече здрава жлезна тъкан. Постигането на последните гарантира онкологична акуратност и по-добър следоперативен естетичен резултат, рефлектиращ върху живота на болните. Симулационният модел притежава следните качества: текстура и съпротивление подобно на човешка тъкан; тъканта на симулационния модел не позволява туморните формации да бъдат докоснати; необходимата ултразвукова проницаемост, което да позволи идентификация и локализация на структури в дълбочина; тъканта позволява извършване на тънкоиглена биопсия; тъканта позволява извършването на широкоиглена биопсия; тъканта позволява извършването на секторална ексцизия на туморната формация под ехографски контрол; симулационният модел позволява интратъканно манипулиране; тъканта е лесно поправима или заменима при манипулация; мишените се разграничават ехографски от заобикалящата ги тъкан; икономическа достъпност; не създава предиспозиция за инфектиране; лесен за транспортиране; предлага различни нива на сложност, които да могат да бъдат променяни; може лесно да се произвежда; след експлоатация, материалът може да бъде използван повторно за възпроизвеждане на симулационния модел на женска гърда.

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол и намира приложение в обучението на специалистите и специализантите по обща хирургия, както и тези по образна диагностика.
Предшестващо състояние на техниката
По време на специализацията по хирургия, в световен мащаб, постепенно навлиза симулационното обучение. Употребата на симулатори за извършването, както на неинвазивни, така и на инвазивни методи на изследване и лечение придобива все по-голяма популярност. Именно използването на подобни пособия гарантира на първо място безопасността на пациента. Методиката може да бъде упражнена многократно до достигане на определени постижения и минимален риск за грешка в реални условия. Подобен тип симулатори биха имали потенциал и при обучение на специалистите и специализантите по образна диагностика. Тези симулационни модели трябва да отговарят на различни изисквания и да бъдат произведени или закупени, което зависи от финансовата им достъпност.
В 21 век карциномът на млечната жлеза представлява заболяването с най-висока заболеваемост и найвисока смъртност в световен мащаб от всички онкологични заболявания при жената. Напредъкът в диагностичните изследвания и въвеждането на скрининговите програми водят до диагностициране на все повече туморни формации в ранен стадий. Най-често тези тумори са под 2, а в някои случаи под 1 ст. Малката големина на подобен тип лезии често е свързана с това, че те са непалпиращи се или с други думи, не могат да бъдат докоснати през кожата.
Новите онкологични препоръки и тенденции се развиват в посока към по-близки резекционни линии и целенасочено съхраняване на по-голям обем здрава жлеза тъкан, което се отразява съществено на качеството на живот на пациентките с карцином на гърдата.
Това налага използването на различни методи за интраоперативна навигация при ексцизия. Сред използваните в литературата се откроява методът на интраоперативна ехография с множество предимства. Един от неговите недостатъците е, че е пряко зависим от способностите и опита на хирурга при работа с ултразвук. Тук идва ролята на симулационната медицина.
В научните бази данни са публикувани редица трудове, описващи необходимите консумативи и методи за направата на фантоми за палпация, ехографски позитивни симулационни модели за тънкоиглена, щанцова биопсия, поставяне на фиксираща се иглена кука и аспирация на прости кисти на женска гърда.
В статиите си McNamara и Sisney [1, 2] представят направата на ехографски позитивен симулационен модел за извършване на биопсия, като не се коментират неговите качества при манипулиране. Техните симулационни модели са предимно на базата на желатин. Прозрачността и неустойчивостта им при натиск компрометират целта, а именно да бъде ексцизирана лезия, която е „невидима“ за човешкото око и ръка.
За симулационният си модел Nicholson [3] използва латексови слоеве, което обаче, би възпрепятствало използването на скалпел и премахването на „тумора“.
Ustbas и неговият екип [4] представят симулационен модел на базата на силикон и полидиметилсилокса, който е с добра ултразвукова проницаемост и външен вид, подобен на реална женска гърда. Използваните за симулационния модел вещества не позволяват повторната им употреба, а след крайната експлоатация, той трябва да бъде унищожен.
Morehouse [5] представя желатинов симулационен модел, към който добавя метамуцил с цел по-добри ехографски свойства, като получената смес съхранява в пликове. Опитът показва, че подобна микстура би могло да се разпадне и да не позволи манипулиране с ехографски трансдюсер в самия симулационен модел.
От патентната литература са известни различни симулационни модели, например разкритият в заявка за патент CN 104658388 A, Breast operation training model. Симулаторът дава възможност за извършване на оперативни интервенции или акупунктура върху симулационен модел на гърда, снабден с определени сензори и алармиращи системи. Няма данни показващи, че моделът е ехографски позитивен, както и дали туморните формации се палпират или не.
В заявка за патент CN 102477191 A, Preparation method for breast self-inspection model, е описан симулационен модел, подходящ за обучения за самоизследване за туморни формации на млечните жлези. Няма данни, че симулационният модел е подходящ за извършване на оперативни техники или ултразвукова диагностика.
Описаният в заявка за патент JP 2014095869 A, Breast cancer palpation training model симулационен модел е подходящ единствено за извършване на палпация на туморни формации на женска гърда. Симулационният модел не позволява да бъде извършена ексцизия под ехографски контрол. Фокус на предложеното от нас изобретение е именно невъзможността за опипване (палпиране) или визуализиране на туморната формация. Необходимо е консистенцията на симулационния модел да дава възможност за осъществяване, както на биопсия, така и „оперативно премахване на находката под ултразвуков контрол.
Разкритият в регистриран полезен модел CN 210535151 U, Breast lump operation model модел за операция на туморна формация на гърда се състои от цяла операционна маса, на която се разполага самата гърда. Авторите съобщават, че върху модела може да бъде извършвана всякакъв тип биопсия - тънкоиглена, широкоиглена, вакуум-асистирана и отворена такава. Не се открива информация, дали моделът е подходящ за извършване на ехография, дали наличните „туморни формации“ са ехографски позитивни и дали изобретението позволява многократно възпроизвеждане на симулационния модел от матрицата и повторното използване на материала, от който е изработен симулационият модел, след експолатацията му.
В международна заявка за патент WO 2019221188 A1, „Breast ultrasound phantom, method for producing breast ultrasound phantom, and accommodating box for accommodating said breast ultrasound phantom е предложен изключително детайлен и уникален по рода си симулатор за ултразвукова диагностика на млечна жлеза, който съставлява всички слоеве на женската гърда до самата гръдна стена, както и туморни формации. Не е описано, дали симулаторът е подходящ за извършване на оперативни техники, както и диагностични такива. Тъканната сложност на фантома предполага невъзможността за възпроизводство след експлоатация.
Описаният в заявка за патент CN 109859600 A, Ultrasound-guided breast neoplasm puncture model and preparation method thereof симулационен модел е подходящ за извършване на различен тип биопсии. Няма 4 данни дали същият е възможно да се възпроизведе от налична матрица и дали позволява манипулиране с ехографския трансдюсер при ексцизия.
В заявка за патент US 2016180745 A1, Ultrasound Phantom Models, Materials, and Methods е разкрит ехографски фантом на женска гърда, позволяващ ултразвуково диагностициране на различни туморни формации. Не се описва, дали същите е възможно да бъдат биопсирани или ексцизирани.
Патент US 4867686 A, Breast Cancer Detection Model and Method for Using Same разкрива модел на женска гърда за обучение за преглед на гърдата, като моделът включва непрозрачна, еластомерна мембрана, симулираща кожата, прозрачен поддържащ елемент, свързан с непрозрачната мембрана, за да дефинира камера между тях, като се симулира мастна тъкан, разположена в камерата, и се симулира, също така, тумор в камерата и средства за непрозрачност, които покриват и са подвижно прикрепени към прозрачния поддържащ елемент. Изобретението е насочено към метод за обучение на лица за откриване на тумори на гърдата чрез палпиране на споменатия модел.
За разлика от изобретението, предмет на настоящата заявка, изобретението, предмет на защита от патент US 4867686 A демонстрира модел за тактилно установяване на туморни формации на млечната жлеза, което не е обект на настоящото предложение за симулационен модел на женска гърда. Напротив, цел на заявеното изобретение е именно такива формации да не бъдат открити чрез допир. Посоченият в патент US 4867686 A колектив не коментира, дали материалът, от който е направено изобретението, както и туморните формации подлежат на биопсично изследване. Не се коментира също така, дали моделът е ехографски позитивен и дали тъканта, от която е направен, е подходяща за оперативно манипулиране. Не се коментира също така, дали материалът е подходящ за самовъзпроизвеждане след експлоатация.
Не е известен симулационен модел на женска гърда, който да съчетава едновременно адекватна ултразвукова проницаемост, т. е. да притежава хетероехогенна ехографска структура, позволяваща трениране на тънкоиглена или широкоиглена биопсия на непалпиращи се туморни формации, да позволява тяхната ексцизия под ултразвуков контрол и който да бъде многократно възпроизвеждан от матрица при повторна употреба на материала за направата на симулационния модел.
Задачата на настоящия полезен модел е създаването на реалистичен симулационен модел на женска гърда с необходимата консистенция, която не позволява, както визуализиране, така и палпиране на поставените в нея туморни формации. Същата трябва да предоставя възможността за осъществяване, както на тънкоиглена или широкоиглена биопсия, така и извършването на симулационната ексцизия на лезията под ултразвуков контрол. Същевременно симулационният модел следва да позволява поставяне на високочестотния трансдюсер в самата „оперативна рана и манипулация във всички необходими оси, без тя да се разкъса до състояние, в което стане негодна за експлоатация. При това симулационният модел да може да бъде многократно възпроизвеждан от матрица, а материалът за направата му да може да бъде повторно използван след приключване на употребата на модела.
Техническа същност на полезния модел
Поставената задача е решена чрез разработването на реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол, със структура непозволяваща визуализиране и палпиране на поставените в нея туморни формации.
Същият дава възможност за извършване на биопсично изследване на лезиите, както и тяхното оперативно отстраняване под ехографски контрол. Допълнително реалистичният симулационен модел може да бъде многократно възпроизвеждан от матрица, а материалът за направата му може да бъде повторно използван след приключване експлоатацията на модела.
Реалистичният симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол, е изработен от материал, представляващ смес от вода, фармакопеен глицерин (С3Н8О3), псилиум на фин прах и свински желатин в съотношение приблизително 20:10:1:3, чиято визуална плътност е постигната с добавена ½ част титанов диоксид (Т1О2) и 1/10 част оцветител с телесен цвят, като ареоломамиларният комплекс, допълнително е оцветен с 1/20 част водоразтворимо розово багрило. Реалистичният модел на женска гърда, отлят в матрица на гърда, има диаметър на основата на гърдата между 18 cm и 21 cm и височина от 9,5 cm до 10,5 cm, при общ обем 1100 ml до 1500 ml, а диаметърът на ареоломамиларния комплекс е в диапазона от 4,5 cm до 5,3 cm, с височина на мамилата от 0,9 cm до 1,5 cm. Във вътрешността на материала на модела на гърдата са разположени имитиращи различни туморни формации от растителни зърна, избрани от групата, съдържаща нахут и/или грахово зърно и/или бобено зърно и/или царевично зърно и/или гроздово зърно, както и малък балон с течност, имитиращ киста.
Пояснения на приложените фигурите
Фигура 1 и 2. Изглед отгоре и отстрани на модели за матрица от глина за моделиране за изработването на реалистичен симулационен модел на женска гърда
Фигура 3 и 4. Изглед отгоре и отстрани на матрица от уретанова смола за изработване на реалистичен симулационен модел на женска гърда.
Фигура 5. Ехографска характеристика на реалистичен симулационен модел на женска гърда, изработен съгласно предложения полезен модел.
Фигура 6, 7 и 8. Ехографски изображения на „туморни образувания“, разположени в симулационния модел, изработен съгласно предложения полезен модел.
Фигура 9 и 10. Изглед отгоре и отстрани на неоцветени реалистични модели на женска гърда, получени съгласно предложения полезен модел.
Фигура 11 и 12. Изглед отгоре (ляво) и отгоре (дясно) на реалистичен модел на женска гърда съгласно предложения полезен модел, по време на ехография.
Фигура 13. Извършване на биопсично изследване - пункция на киста, чрез спринцовка, под ехографски контрол.
Фигура 14 и 15. Игла за широкоиглена биопсия с материал от биопсично изследване.
Фигура 16 и 17. Извършване на ексцизия под ехографски контрол.
Фигура 18. Премахнато туморно образувание (представляващо гроздово зърно), с резекционно отстояние.
Фигура 19. Симулационен модел на женска гръда по време на ексцизия.
Изработването на реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол, се състои от няколко етапа.
Първият етап представлява създаването на модел за матрица на симулационен модел (фиг. 1 и 2), с реалистична форма и размери, от глина за моделиране, полимерна глина или гипс. Моделът за матрица следва да пресъздава гърда с диаметър на основата между 18 cm и 21 cm и височина от 9,5 cm до 10,5 cm при общ обем 1100 ml до 1500 ml. В съответствие с пропорциите на човешкото тяло, диаметърът на ареоломамиларния комплекс е в диапазона от 4,5 cm до 5,3 cm, а височината на мамилата - 0,9 cm до 1,5 cm.
Вторият етап представлява създаването на матрица от получения в първия етап модел за матрица (фиг. 3 и 4). За целта се изработва достатъчно висок борд, покриващ с над 1 cm модела на матрицата и отстояние от 1,5 cm от него. За създаването на матрицата се използва двукомпонентна уретанова смола.
Третият етап представлява създаването на реалистичен симулационен модел на женска гърда от получената матрица. Вместимостта на матрицата варира в зависимост от размера на модела от 1100 ml до 1500 ml.
Материалът за изработването на реалистичния симулационен модел представлява смес от вода, фармакопеен глицерин (СзНвОз), псилиум на фин прах и свински желатин в съотношение приблизително 20:10:1:3. На водна баня, при температура на водата над 100°С, сместа се загрява до хомогенизиране, след което се оцветява с ½ част титанов диоксид (ТЮ2) до постигане на плътен бял цвят и се добавя 1/10 част оцветител с телесен цвят.
Оцветената в телесен цвят смес изстива и се сгъстява под въздействието на желатина. От леко охладената и оцветена течност в отделен съд, се отделя малко количество, достатъчно за изработването на ареоломамиларния комплекс, който допълнително се оцветява с 1/20 част водоразтворимо розово багрило. Допълнително оцветената смес се излива в създадената матрица, така че да покрие отпечатъка на ареоломамиларния комплекс. Върху нея се налива 1/2 от останалата смес с телесен цвят. Напълнената до половината матрица се охлажда до температура под 10°С за период от минимум 1 h. На този етап върху повърхността на сместа, разпръснато, се добавят различни обекти от растителни зърна, имитиращи различни туморни формации, както и балон, пълен с оцветена в червено течност, имитиращ киста. Около час по-късно, върху вече охладената смес с добавените обекти, се отлива останалата оцветена смес, по такъв начин, че имитиращите туморни обекти да останат по средата на симулационния модел. Напълнената матрица се охлажда при температура под 10°С за период от 8 h, след което реалистичният симулационен модел е готов за работа (фиг. 11. и 12). Съхранението на готовия симулационен модел следва да се извършва при температура под 10°С, като времето за експлоатацията му на стайна температура надвишава 168 h. След извършване на всички манипулации, дори и разделен на отделни части, симулаторът позволява многократно възпроизвеждане, както и повторно използване на материала, след като бъде разтопен на водна баня при температура над 100°С и поставен по гореописания начин в матрицата. Наблюдава се, че след всяко следващо претопяване на материала за направата на симулационния модел, същият намалява своето количество и постепенно се изчерпва, но може да бъде допълван или изцяло заменян в матрицата.
Експлоатацията на симулационния модел може да бъде осъществена на няколко етапа, според принципите на съвременната онкологична хирургия.
Първо, извършва се мануален преглед, при който се установява, че формациите не могат да бъдат докоснати.
Второ, извършва се ехографско изследване, което доказва наличието, характеристиката и големината на формациите, тъй като същите не могат да бъдат опипани или видени с просто око. Симулаторът е конструиран по такъв начин, че лезиите да бъдат разположени приблизително в средата на модела и неговата консистенция да не позволява тактилна чувствителност на туморите.
Трето, извършва се биопсично изследване. При наличие на кистично образувание, червената течност съдържаща се в балона се аспирира (фиг. 13). При диагностициране на солидна формация, същата може да бъде биопсирана с широкоиглена биопсия под ехографски контрол (фигури 5, 6, 7 и 8). При извършване на пункция на киста, чрез спринцовка се аспирира секрет с червен цвят (фиг. 13). При установяването на солидна формация се прилага широкоиглена биопсия, при която след екстракция на иглата се открива различна тъкан от тази на симулационния модел, което доказва попадението в тумора (фиг. 14 и 15).
Четвърто, след откриване на тумора, същият следва да бъде ексцизиран под ехографски контрол (фиг. 16, фиг. 18), като основна цел е да бъде премахнат целият, с необходимото резекционно отстояние и същевременно да бъде съхранен повече здрав жлезен паренхим (фиг. 17).
След отстраняване на ексцизираната зона, същата е възможно да бъде измерена и сравнена по определени показатели, като по този начин бъде демонстриран хода на обучителната крива на курсистите.
Примери за изпълнение на полезния модел
Представените примери не изчерпват възможните примерни изпълнения.
Пример 1: Изработване на модел за матрица с диаметър на основата 18 cm и вместимост 1100 ml
За създаването на модел за матрица се използва глина за моделиране или гипс по избор. Получената форма на женска гърда се различава от реалната, за да се създаде възможност за биопсиране и ексцизиране във всички квадранти на женската гърда. Причината за това са измененията във формата на гърдата при легнало положение на пациентката, наличието или липсата на поза и промените в структурата на млечната жлеза, варираща през годините. Предпочетено е при диаметър на основата на модела на матрицата от 18 cm, височината й да бъде 9,5 cm, а диаметърът на ареоломамиларния комплекс да е 5,3 cm, от които височината на мамилата е 1,4 cm. Моделът на матрица се скулптурира от достатъчно количество глина за моделиране или гипс, като материалът се втвърдява на стайна температура за 24 h.
Пример 2: Изработване на модел за матрица с диаметър на основата 21 cm и вместимост 1500 ml
За създаването на модел за матрица се използва полимерна глина. Пропорцията, която се използва за изработката на модела за матрица предполага, че диаметърът на гърдата към нейната височина са в приблизително съотношение 2:1. Предпочетено е при диаметър на основата на модела на матрицата от 21 с m, височината й да бъде 10,5 cm, а диаметърът на ареоломамиларния комплекс да е 5,3 cm, от които височината на мамилата е 1,5 cm. Моделът на матрица се скулптурира от достатъчно количество полимерна глина, която се втвърдява при нагряване в съответствие с указанията, употреба на съответната полимерна глина.
Пример 3: Изработване на матрица за реалистичен симулационен модел на женска гърда с диаметър на основата 18 cm
Полученият съгласно пример 1 модел за матрица с диаметър на основата 18 cm и общ обем 1100 ml, се използва за изработването на матрицата, като предпочетеният материал е двукомпонентна уретанова смола. Равни количества от двата компонента на смолата се смесват в съд до протичането на термична реакция, след което уретановата смола е готова за експлоатация. Полученият съгласно пример 1 модел за матрица се поставя във форма с размери надвишаващи неговите собствени, както следва: диаметър 19 cm, височина 11 cm. Готовата за употреба уретанова смола се излива върху модела за матрица до запълване на гореописаните размери. Двукомпонентната уретанова смола стяга за период от около 3 min, но е напълно готова за отделяне от модела за матрица след 1 h. Готовата матрица може да бъде използвана многократно за отливане на реалистични симулационни модели на женска гърда.
Пример 4: Изработване на матрица за реалистичен симулационен модел на женска гърда с диаметър на основата 21 cm
Полученият съгласно пример 2 модел за матрица с диаметър на основата 21 cm и общ обем 1500 ml, се използва за изработването на матрицата, като предпочетеният материал е двукомпонентна уретанова смола. Равни количества от двата компонента на смолата се смесват в съд до протичането на термична реакция, след което уретановата смола е готова за експлоатация. Полученият съгласно пример 2 модел за матрица се поставя във форма с размери надвишаващи неговите собствени, както следва: диаметър 22 cm, височина 12 cm. Готовата за употреба уретанова смола се излива върху модела за матрица до запълване на гореописаните размери. Двукомпонентната уретанова смола стяга за период от около 3 min, но е напълно готова за отделяне от модела за матрица след 1 h. Готовата матрица може да бъде използвана многократно за отливане на реалистични симулационни модели на женска гърда.
Пример 5: Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол
Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол, изготвен от материал, представляващ смес от 20 части вода, 10 части фармакопеен глицерин, 1 част псилиум на фин прах и 3 части свински желатин. Получената смес е оцветена с ½ част титанов диоксид до постигане на плътен бял цвят и 1/10 част оцветител с телесен цвят. Отделена е 1 част от телесно оцветената смес, която допълнително е оцветена с 1/20 част водоразтворимо розово багрило. Към оцветената в телесен цвят смес са добавени различни обекти, имитиращи различни туморни формации от растителни зърна (нахут, грахово зърно, бобено зърно, царевично зърно и гроздово зърно), както и малък балон с течност (вода и червен оцветител), имитиращ киста.
Пример 6: Изработване на реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол
За изработването на реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол се използват 20 части вода, които се смесват с 10 части фармакопеен глицерин. Към тях се добавя 1 част псилиум на фин прах и 3 части свински желатин. Сместа се загрява на водна баня, при температура над 100°С, до хомогенизирането й. Получената смес се оцветява с ½ част титанов диоксид до постигане на плътен бял цвят и 1/10 част- оцветител с телесен цвят, за постигане на реалистичен вид на симулационния модел. Освен постигане на реалистичен вид, основна цел на използването на титановият диоксид и другите багрила е именно „скриване на туморната формация, 9 която вече освен непалпираща се, не може да бъде визуализирана. След изстиване и сгъстяване на сместа, 1 до 2 части от нея се отливат в отделен съд и се оцветяват допълнително с 1/20 част водоразтворимо розово багрило. Допълнително оцветената смес се налива първа в създадената матрица, така че да покрие отпечатъка на ареоломамиларния комплекс, след което се налива половината от останалата смес с телесен цвят. Наполовина напълнената матрица се охлажда за 1 h при температура под 10°С.
Към охладената в матрицата смес се добавят различни обекти, имитиращи различни туморни формации. Матрицата, заедно с получената микстура отново се поставя в охладител и след още 1 h в нея се налива останалата смес, по такъв начин, че добавените обекти, имитиращи туморни формации, да останат по средата на получената маса. Напълнената матрица се охлажда в продължение на 8 h при температура под 10°С, след което реалистичният симулационен модел може да бъде изваден от матрицата и е готов за работа.
Пример 7: Експлоатация на симулационния модел - първи етап
В първия етап от експлоатацията на симулационния модел, се извършва оглед и палпация на същия с цел установяване на признаци на „туморна формация“. След това се извършва ехографско изследване на симулационния модел. Установява се разположението, броя, вида и отстоянието от „кожата“ и ареоломамиларния комплекс на непалпиращите се „туморни формации“.
Пример 8: Експлоатация на симулационния модел - втори етап
След уточняване вида на „туморните формации“, при наличието на кистична такава, се извършва тънкоиглена аспирационна биопсия, която се позитивира след аспирация на секрет (фиг.13).
При откриване на солидна формация, задача на курсиста е извършването на широкоиглена биопсия под ехографски контрол. Същата се валидира, тогава когато има ексцизиран материал от предполагаемата туморна формация в самата биопсична игла (фиг. 14, фиг. 15).
Пример 9: Експлоатация на симулационния модел-трети етап
След диагностичното уточняване на „туморната формация, следва същата да бъде „оперирана“. За целта се използва ехографски апарат за непрекъснат мониторинг на разположението на „тумора“ по време на ексцизията. Извършва се листовиден разрез на „кожата“ над формацията и посредством екартиране и манипулиране с високочестотния ехографски трансдюсер в самата „рана“, се цели отстраняване на формацията в чисти резекционни линии и съхраняване на повече здрав паренхим (фиг. 16, фиг. 17, фиг. 18).
Пример 10: Повторно използване на материала за реалистичен симулационен модел на женска гърда след експлоатация на симулационния модел.
За повторното използване на материала за реалистичен симулационен модел на женска гърда, след експлоатация и нарушаване целостта му, се премахват обектите, имитиращи туморните формации и кистата. Така очистеният материал се поставя отново при температура над 100°С на водна баня за стопяване. След това се повтаря процесът на съставяне на модела съгласно пример 6.

Claims (1)

  1. Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол, характеризиращ се с това, че материалът за изработването му е смес от вода, фармакопеен глицерин (С3Н8O3), псилиум на фин прах и свински желатин в съотношение приблизително 20:10:1:3, чиято визуална плътност е постигната с добавен 1/2 част титанов диоксид (ТiO2) и 1/10 част оцветител с телесен цвят, като ареоломамиларният комплекс, допълнително е оцветен с 1/20 част водоразтворимо розово багрило, при което реалистичният модел на женска гърда, отлят в матрица на гърда, има диаметър на основата на гърдата между 18 cm и 21 cm и височина от 9,5 cm до 10,5 cm, с общ обем 1100 ml до 1500 ml, а диаметърът на ареоломамиларния комплекс е в диапазона от 4,5 cm до 5,3 cm, с височина на мамилата от 0,9 cm до 1,5 cm, във вътрешността на материала на модела на гърдата са разположени растителни зърна, избрани от групата, съдържаща нахут и/или грахово зърно и/или бобено зърно и/или царевично зърно и/или гроздово зърно, имитиращи различни туморни формации, както и балон с течност, имитиращ киста
BG5505U 2022-03-31 2022-03-31 Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол BG4297U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5505U BG4297U1 (bg) 2022-03-31 2022-03-31 Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5505U BG4297U1 (bg) 2022-03-31 2022-03-31 Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4297U1 true BG4297U1 (bg) 2022-08-15

Family

ID=85241312

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5505U BG4297U1 (bg) 2022-03-31 2022-03-31 Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4297U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7155095B2 (ja) 模擬切開可能組織
US20210343186A1 (en) Simulation features combining mixed reality and modular tracking
US10083632B2 (en) Patient specific anatomic kidney phatnom
CA2704317C (en) Medical procedures training model
US7845949B2 (en) Ultrasound training mannequin
CA2293585C (en) Clinical and/or surgical training apparatus
US9123261B2 (en) Surgical simulation models, materials, and methods
CN107452266A (zh) 制造模型的方法和模型
JP2016525391A (ja) 外科研修及び撮像脳ファントム
US20150056591A1 (en) Device for training users of an ultrasound imaging device
Baba et al. Development of a tailored thyroid gland phantom for fine-needle aspiration cytology by three-dimensional printing
US20220238043A1 (en) Total mesorectal excision surgical simulator
RU2691524C1 (ru) Симулятор для освоения навыков выполнения операций на почке
RU204097U1 (ru) Тренажер урологический
Fidvi et al. Advanced 3D visualization and 3D printing in radiology
CN209895642U (zh) 用于肾穿刺活检术教学与操作训练的人体模型
US20190130791A1 (en) Method of assessing the performance of a human or robot carrying out a medical procedure and assessment tool
BG4297U1 (bg) Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол
CN208093027U (zh) 一种前列腺穿刺手术练习模型
BG113512A (bg) Реалистичен симулационен модел на женска гърда, позволяващ извършване на биопсия и ексцизия на непалпиращи се туморни формации под ехографски контрол
RU194122U1 (ru) Тренажёр для обработки навыков эндоскопического удаления внутримозговой гематомы
JP7280446B2 (ja) 3d気管・気管支モデル、及びこれを用いた気道再建トレーニング方法
CN216902030U (zh) 基于超声导声体的肝脏血管瘤穿刺模拟结构
Ruiz Alba Building and validation of low-cost breast phantoms for interventional procedures
CN216362003U (zh) 一种手术训练模型