BG3549U1 - Челен ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане - Google Patents

Челен ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане Download PDF

Info

Publication number
BG3549U1
BG3549U1 BG4612U BG461219U BG3549U1 BG 3549 U1 BG3549 U1 BG 3549U1 BG 4612 U BG4612 U BG 4612U BG 461219 U BG461219 U BG 461219U BG 3549 U1 BG3549 U1 BG 3549U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
inertial
impact
hammer
striker
fuse
Prior art date
Application number
BG4612U
Other languages
English (en)
Inventor
Трифон Гидиков
Ганчев Гидиков Трифон
Данаил Читаков
Альошев Читаков Данаил
Никола Николов
Христов Николов Никола
Красимир Иванов
Василев Иванов Красимир
Original Assignee
Иновативен Проект Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Иновативен Проект Ад filed Critical Иновативен Проект Ад
Priority to BG4612U priority Critical patent/BG3549U1/bg
Publication of BG3549U1 publication Critical patent/BG3549U1/bg

Links

Landscapes

  • Air Bags (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до челен ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане, който обезпечава мигновено сработване на разривния заряд на боеприпаса при среща на боеприпаса под малки ъгли с преградата, като едновременно с това повишава безопасната дистанция в началния участък на траекторията на боеприпаса при излитането му от цевта на оръдието или гранатохвъргачката. Състои се от корпус (1), в челната част на който е монтирана мембрана (16), над която е закрепен неподвижно предпазителен капак (17), като в горната част на корпуса (1) е оформен предпазителен механизъм, съдържащ инерционен ударник (2) с цилиндрично-конусна форма и централен отвор, в който е разположен реакционен ударник (3).

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася за взривател челен ударен със странично-ударно действие и далечно взвеждане, който намира приложение във военната техника и се използва за комплектация на артилерийски и гранатохвъргачни изстрели при бойни и учебни стрелби. Взривателят се използва за привеждане в действие на осколочни, и осколочно-фугасни гранати, влизащи в състава на изстрелите.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е взривателно устройство О-4М е пневматичен механизъм за далечно взвеждане, който се състои от челна втулка, в която е поместен инерционен предпазителен механизъм. Характерно за тази конструкция е, че ударника на инерционния предпазителен механизъм се състои от жило и обтюратор, който представлява бутало на пневматичен механизъм, а челната втулка има функцията на цилиндър на пневматичния механизъм за взвеждане на взривателното устройство. В предната част на споменатата челна втулка са монтирани мембрана и притискаща капачка, които осигуряват херметизация на взривателното устройство и едновременно е това създават необходимото надналягане в пневматичния механизъм. В задната част на челната втулка е закрепена неподвижно детонаторна чаша или тяло е детонаторна чаша, в която е разположена разривна пресовка.
Описаната конструкция на взривателното устройство притежава недостатъци които се изразяват в технологични и технически затруднения при изработването, сглобяването и настройването на взривателното устройство. Настройването на времето за далечно взвеждане изисква внимателен подбор на хлабината между челната втулка и обтюратора е жило, поради което се налага изработването на тези елементи е висок клас на точност, както и прецизното им измерване и разделяне на селективни групи. Челната втулка се изработва от високоякостна стоманена сплав е последващо галванично метално покритие, при което е невъзможно да се увеличи точността на изработка на отвора, в който се движи обтюратора.
Освен това известните взриватели са е ниска височина на безопасно падане - до 2,5 ш.
Известен е механически взривател RU 2228513 С1, състоящ се от корпус, в който са разположени набождащ механизъм, състоящ се от жило и капсул-възпламенител, привеждащ в действие пиротехнически стопор на механизма за далечно взвеждане и пиротехнически заряди на механизма за самоликвидация, а така също ударен инерционно-реакционен механизъм, монтиран в челото на взривателя, който създава първичния импулс за иницииране на капсул-детонатор, монтиран в подвижна шибърна преграда, при което в невзведено положение е изместен спрямо централната ос на взривателя.
Известен е механичен артилерийски взривател RU 2397436 С1, състоящ се от корпус, в който са разположени реакционен ударник е жило, инерционен ударник е капсул-възпламенител, основна предпазителна гилза, основна предпазителна пружина, горна ограничаваща сачма, основни стопорни сачми, затворени в корпуса чрез мембрана, прикрита от предпазителен капак.
Описаните известни конструкции на челни взриватели са недостатъчно ефективни при среща на боеприпаса под малък ъгъл е преградата, което се дължи на обстоятелството, че не е предвиден странично-ударен механизъм, в резултат на което се понижава надеждността на работа на взривателя. Освен това известните взриватели са е малка долна граница на далечно взвеждане, която определя безопасността на взривателя, респективно на боеприпаса при изстрел.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да се създаде челен ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане, който да е надежден и ефективен при среща на боеприпаса под малки ъгли е преградата, да се отличава е повишена безопасна дистанция в началния участък на траекторията на боеприпаса при излитането му от цевта на оръдието или гранатохвъргачката, както и да има безопасната височина на падане на боеприпаса без наличието на допълнителна предпазна чека.
Задачата се решава е челен ударен взривател със странично-ударно действие, който се състои от
3192 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 04.2/30.04.2020 корпус, в който е разположен инерционно- реакционен механизъм, монтиран в челото на взривателя и включващ реакционен ударник с жило и инерционен ударник с капсул-възпламенител, механизъм за далечно взвеждане, предпазни пружини, ограничителна сачма, стопорни елементи, мембрана и предпазна капачка.
Съгласно полезният модел в челната част на корпуса е монтирана мембрана, над която е монтиран неподвижно предпазен капак, закрепен неподвижно към горната част на корпуса, в която е оформен предпазителен механизъм, съдържащ инерционен ударник, с цилиндрично-конусна форма и централен отвор, в който е разположен реакционния ударник, като предпазният механизъм съдържа и инерционен стопор с пружина, поставени в надлъжен отвор, оформен в инерционния ударник и изместен успоредно спрямо оста му, а в долната част на корпуса е разположена дънна втулка, в която е поместен странично-ударен механизъм, състоящ се от странично-ударна шайба с конусен отвор, в който е разположена идентичната по форма конусна част на инерционния ударник, като под странично-ударната шайба е поставен предпазител, а в долната част на дънната втулка е закрепена неподвижно детонаторна чаша с разположени в нея разривна пресовка и капсул-детонатор.
Реакционният ударник е изпълнен като монолитно тяло, което е разположено в отвор на корпуса, с диаметър D1, изпълнен с висока точност, при което цилиндричната част от главата на реакционния ударник е изпълнена с диаметър D с висока точност, където: 0,007 mm < (D1-D) < 0,025 шш и с дължина δ от 0,2.D до 0,35.D.
Съгласно едно предпочитано изпълнение на взривателя, в инерционния ударник е оформен наклонен отвор А, в който е поместена заключваща реакционния ударник сачма.
Пружината на инерционния стопор е разположена в надлъжен отвор „В”, изпълнен в инерционния ударник, при което отворът “В” е изместен успоредно спрямо оста “С” на инерционния ударник.
В инерционния ударник е монтиран капсулоносач, изпълнен с опашна част „Е”, в който е разположен високочувствителен капсул-детонатор убождащ тип, като в капсулоносача е оформен отвор ,,d”, в който е монтиран единия край на мустаката пружина, другият край на която е притиснат до упор в отвор „G” на инерционния ударник.
За предпочитане е корпуса на челния ударен взривател да е изработен от алуминиева високоякостна сплав.
Челният ударен взривател, обект на полезния модел, се отличава с надеждна конструкция и може да бъде ефективно използван в конструкцията на осколочни и осколочно-фугасни гранати, стабилизирани с оперенни стабилизатори с ниска скорост на въртене по време на полета им и изстрелвани от гладкостволни артилерийски и гранатохвъргачни системи.
Предложеният челен взривател позволява лесно обезпечаване на зададеното време за далечно взвеждане благодарение на предвидените диаметър с висока точност в главата на реакционния ударник, изпълняващ функцията на бутало на пневматичния механизъм и диаметъра на отвора на корпуса също изпълнен с висока точност изпълняващ функцията на цилиндъра на пневматичния механизъм. Конструктивното изпълнение на челния ударен взривател обезпечава мигновено сработване на разривния заряд на боеприпаса при малки ъгли на среща на боеприпаса с преградата.
Пояснение на приложените фигури
По-нататък в описанието е представено едно примерно изпълнение на челния ударен взривател съгласно полезният модел, което е онагледено с помощта на придружаващите описанието чертежи, където:
фигура 1 представлява общ вид на механизмите на взривателя в служебно обръщение първи изглед; фигура 1а - общ вид на механизмите на взривателя в служебно обръщение втори изглед, с предпазен капак;
фигура 16 - напречен разрез по V-V от фиг. 1;
фигура 1в - изглед М от фиг. 1;
фигура 1г - аксонометрично изображение на предпазен капак;
фигура 2 - общ вид на механизмите на взривателя при изстрел първи изглед;
фигура 2а - напречен разрез по V-V от фиг. 2;
3193 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 04.2/30.04.2020 фигура 26 - общ вид на механизмите на взривателя при изстрел втори изглед;
фигура 3 - общ вид на механизмите на взривателя по траекторията на полета на боеприпаса първи изглед;
фигура За - напречен разрез по V-V от фиг. 3;
фигура 36 - общ вид на механизмите на взривателя по траекторията на полета на боеприпаса втори изглед;
фигура 4 - общ вид на механизмите на взривателя при среща на боеприпаса е целта, при ъгли на срещата от 0° до 45° от нормалата към директрисата на стрелба;
фигура 4а - общ вид на механизмите на взривателя при среща на боеприпаса е целта при ъгли на среща от 45° до 75° от нормалата към директрисата на стрелба.
Примерно изпълнение на полезния модел
Челният ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане (фиг. 1) се състои от корпус 1, в който са разположени предпазителен механизъм „I”, съдържащ инерционен ударник 2, е цилиндрична горна част и конусообразна долна част, в който е монтиран реакционен ударник 3, заедно е чашка 4 и пружина на ударника 5 така, че същият е заключен посредством фиксиращ елемент 6, за предпочитане сферичен елемент 6 /сачма/, поместена в наклонен отвор „А”, оформен в инерционния ударник 2. Описаното взаимно разположение на инерционния ударник 2 и фиксиращата сачма 6 възпрепятства движението на реакционния ударник 3.
Предпазителният механизъм „I” съдържа инерционен стопор 7 е монтирана в него пружина 8 на стопора 7, разположени в надлъжен отвор „В”, изпълнен в инерционния ударник 2, при което отворът “В” е изместен успоредно спрямо оста “С” на инерционния ударник 2, като при това положение инерционния стопор 7 не позволява на сачмата 6, заключваща реакционния ударник 3 да изпадне при отключването му, т.е. при неговото осево преместване.
В долната част на корпуса 1 е разположен странично-ударен механизъм “П”, състоящ се от странично-ударна шайба 9, в горната част на която е оформен конусен отвор, идентичен е конусното оформяне на долната част на инерционния ударник 2, при което под странично-ударната шайба 9 е разположен предпазител 11, изпълнен е ограничителни краченца “а”.
Странично-ударният механизъм “П” е затворен от дънна втулка 12, която е горната си част притиска упорна шайба 10 в корпуса 1. Към долната част на дънната втулка 12 е закрепена неподвижно /завита на резба/ детонаторна чаша 13, в която са поместени разривна пресовка 14 и капсул-детонатор 15.
В инерционния ударник 2 е монтиран капсулоносач 18, е опашна част „Е” /фиг. 16/, в който е разположен високочувствителен капсул-детонатор убождащ тип 19, като в капсулоносача 18 е оформен отвор „сГ‘, в който е монтиран единия край на мустаката пружина 20, другият край на която е притиснат до упор в отвор „G” на инерционния ударник 2. Капсулоносачът 18 заедно е пружината 20 са притиснати посредством реакционният ударник 3 в крайно ляво положение в отвора „F” /фиг. 1/. В челната част на корпуса 1 е монтирана мембрана 16, над която е монтиран неподвижно предпазен капак 17, съдържащ три отвора “Ь” /фиг. 1в и 1г/, разположени на 120° един от друг, като при това се образува съсредоточена ударно-предпазна маса от метал.
Използване на полезния модел
За целите на разясняване на взаимодействието на елементите на челния ударен взривател, обект на полезния модел, по-нататък в описанието представяме детайлно описване на действието на челния взривател в четири различни състояния.
При служебно обръщение: Детайлите и възлите се намират в положение, осигуряващо безопасността на взривателя, а именно: капсул-детонатора убождащ тип 19 (фиг. 1), който е монтиран в капсулоносача 18 е изместен от оста на взривателя съответно от оста „С” на инерционния ударник 2. При това изместване не е възможно инициирането на капсул-детонатора 15 от продуктите на взрива на капсул-детонатора убождащ тип 19 при неговото случайно сработване, а оттам съответно и отсъствие на детонация на разривната пресовка 14.
Преместването на капсулоносача 18, в който е поставен капсул-детонатора убождащ тип 19 се
3194 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 04.2/30.04.2020 възпрепятства в служебно обръщение от реакционния ударник 3, който от своя страна е заключен със сачмата 6, поставена в наклонения отвор , Д”, и по този начин не позволява движението на реакционния ударник 3 заедно е чашката 4, под действието на пружината 5 на ударника 3 във вертикално направление по оста „С”. Свободното движение на сачмата 6 в посока отключването й е ограничено от инерционния стопор 7, който е притиснат в основата на пружината на ударника 5 от монтираната в отвора му пружина 8 на стопора 7.
При изстрел: При изстрел боеприпасът, респективно взривателя изпитват едновременно осеви инерционни сили, при което реакционният ударник 3 заедно е чашката 4 (фиг. 2) се придвижват “надолу” по оста „С”, като преодоляват силата на съпротивление на пружината 5 на ударника 3, при което се отключва сачмата 6. При това положение реакционният ударник 3 изминава разстоянието „1” (фиг. 1) и спира своето движение, като остава в това положение до момента, когато силата на инерция остава по-голяма или равна на силата на съпротивление на пружината 5 на ударника 3. В същото време инерционният стопор 7 се придвижва “надолу” в отвора „В”, като преодолява силата на съпротивление на пружината на стопора 8 и след като измине разстоянието “L” (фиг. 1) освобождава свободното движение на сачмата 6, която се премества през отвора „А” в отвора „В”.
В това положение движението на капсулоносача 18 заедно е капсул-детонатора убождащ тип 19 е възпрепятствано от реакционния ударник 3, при което взривателя остава безопасен и по време на изстрела. Предпазителният механизъм „I” под действието на силата на инерция притиска чрез конусната част на инерционния ударник 2 странично-ударната шайба 9 и предпазителя 11 в дънната втулка 12, като по този начин ограничава движението на странично-ударната шайба 9, в резултат на което странично-ударният механизъм „II” е блокиран и не действа по време на изстрел.
По траекторията: След като боеприпаса излезе от цевта на оръжието или малко преди боеприпаса да напусне цевта на оръжието, силата на инерция на реакционния ударник 3 заедно е чашката 4 е по-малка от силата на съпротивление на пружината на ударника 5, в резултат на което реакционният ударник 3 започва да се движи заедно е чашката 4 “нагоре” по оста „С”, под действието на силата на пружината 5 на ударника 3. Движението е забавено поради факта, че в горната си част реакционният ударник 3 е изпълнен е точен диаметър „D” на разстояние ,,δ”, който представлява буталото на пневматичния механизъм, а отвора „D ” на корпуса 1 е неговия цилиндър.
При това разположение на елементите, в пространството над диаметъра „D” на реакционния ударник 3, затворено откъм горната страна от мембраната 16 се образува надналягане. Времето на закъснителното движение на реакционния ударник 3 заедно е чашката 4 се определя основно от тяхната маса, параметрите на пружината 5 на ударника 3 и от масовия секунден разход, зависещ и определян от диаметрите „D” и „D/’.
След придвижване на реакционния ударник 3 на определено разстояние вертикално по оста „С”, същият освобождава фиксирането на капсулоносача 18, който под действието на мустакатата пружина 20 се премества в крайно дясно положение и поставя капсул-детонатора убождащ тип 19 на оста на взривателя, респективно на оста „С” на инерционния ударник 2, под заострения край на реакционния ударник 3. При това положение взривателя е взведен. По време на закъснителното взвеждане на взривателя, боеприпаса е изминал определено разстояние от дулния срез на цевта, което практически осигурява безопасността на стрелящия.
При комплектоване на взривателя е оперени боеприпаси, изстрелвани съответно от гладкоцевни оръжия, в момента на излизане на боеприпаса от дулния срез на цевта се разтварят перата му, при което се появява сила на инерция, е направление посоката на движение на боеприпаса, действаща на инерционния ударник 2, респективно на предпазителния механизъм „I”. При тази ситуация инерционният ударник 2, съответно предпазителния механизъм „I” е неподвижен благодарение на опашната част „Е” на капсулоносача 18, която до момента на освобождаването му от реакционния ударник 3 е обхваната в канала “К” на корпуса 1 (фиг. 1). След освобождаване движението на капсулоносача 18, същият се премества в крайно дясно положение, при което опашната му част „Е” излиза от обхвата на канала “F” на корпуса 1 и потъва в инерционния ударник 2.
По време на полета на боеприпаса, при появата на сътресения възникнали от силите на нотация
3195 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 04.2/30.04.2020 инерционният ударник 2, заедно е капсулоносача 18 е монтирания в него капсул-детонатор убождащ тип 19 е възпрепятстван от политане напред към заострения край на реакционния ударник 3 - от силата на пружината 5 на ударника 3, а така също предпазителя 11 на механизъм странично-ударен “П” чрез краченца “а” ограничава преместването на странично-ударната шайба 9 респективно преместването напред на инерционния ударник 2.
При среща е целта: При среща на боеприпаса е целта (фиг. 4) при ъгли на среща от 0° до 45° от нормалата на преградата към директрисата на стрелбата (фиг. 4а), под действието на силата на реакцията на преградата се деформира мембраната 16, вследствие на което реакционният ударник 3 се премества, при което деформира пружината 5 на ударника 3 и със заострения си край убожда е висока скорост капсул-детонатора 19. В същото време под действието на високи ускорения, които възникват при рязкото снижение на скоростта на боеприпаса при среща е целта, инерционния ударник 2 заедно е капсулоносача 18 се премества (полита напред), които също деформират пружината 5 на ударника 3 и насочват е висока скорост капсул-детонатора 19 срещу заострения край на реакционния ударник
3. При това положение рязко се повишава енергията на убождане на капсул-детонатора 19, съответно повишава се чувствителността и бързодействието на взривателя при среща е целта и в резултат се повишава осколочното действие на боеприпаса.
При сработване на капсул-детонатора 19, инициираната от него детонационна вълна разрушава отслабеното сечение „Δ” на дънната втулка 12 и продуктите на взрива възбуждат детонация в капсулдетонатора 15, който инициира разривната пресовка 14, а нейните продукти на взрива заедно е осколките на чаша детонаторна 13 инициират основния разривен заряд на боеприпаса.
При малки ъгли на среща на боеприпаса е преградата от 45° до 75° от нормалата на преградата към директрисата на стрелбата (фиг. 46), вследствие на което се получават отсъстващи реакционни и слаби инерционни осеви сили надеждно сработва странично-ударния механизъм “П”, като страничноударната шайба 9 под действието на силата на инерция възникнала при страничния удар се премества в посока перпендикулярна на оста „С” на взривателя, преодолявайки силата на съпротивление на крачетата “а” на предпазителя 11 и е конусната си част изстрелва инерционния ударник инерционен 2 заедно е капсулоносача 18, деформирайки пружината 5 към заострения край на реакционния ударник 3, при което същия убожда капсул-детонатора 19, вследствие на което по описаната по-горе схема се инициира основния заряд на боеприпаса.

Claims (7)

  1. Претенции
    1. Челен ударен взривател със странично-ударно действие, който се състои от корпус, в който е разположен инерционно-реакционен механизъм, монтиран в челото на взривателя и включващ реакционен ударник е жило и инерционен ударник е капсул-възпламенител, механизъм за далечно взвеждане, предпазни пружини, ограничителна сачма, стопорни елементи, мембрана и предпазна капачка, характеризиращ се е това, че в челната част на корпуса (1) е монтирана мембрана (16), над която е закрепен неподвижно предпазителен капак (17), а така също в горната част на корпуса (1) е оформен предпазителен механизъм “I”, съдържащ инерционен ударник (2), е цилиндрично-конусна форма и централен отвор, в който е разположен реакционния ударник (3), като предпазният механизъм “I” съдържа и инерционен стопор (7) е пружина (8), поставени в надлъжен отвор, оформен в инерционния ударник (2) и изместен успоредно спрямо оста му, а в долната част на корпуса (1) е разположена дънна втулка, в която е поместен странично-ударен механизъм “II”, състоящ се от странично-ударна шайба (9) е конусен отвор, в който е разположена идентичната по форма конусна част на инерционния ударник (2), като под странично-ударната шайба (9) е разположен предпазител (11), а странично-ударният механизъм “П” е затворен от дънна втулка (12), в долната част на която е закрепена неподвижно детонаторна чаша (13) е разположени в нея разривна пресовка (14) и капсул-детонатор (15).
  2. 2. Челен ударен взривател съгласно претенция 1, характеризиращ се е това, че закрепеният в челната част на корпуса (1) предпазителен капак (17) е изпълнен е три отвора, разположени през 120°, образуващи по оста му съсредоточена ударна маса метал.
  3. 3. Челен ударен взривател съгласно претенция 1, характеризиращ се е това, че реакционният ударник
    3196 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 04.2/30.04.2020 (3) е изпълнен като монолитно тяло, поместено в отвор на корпуса (1), с диаметър D1, изпълнен с висока точност, при което цилиндричната част от главата на реакционния ударник (3) е изпълнена с диаметър D също с висока точност, където: 0,007 mm < (Dl-D) < 0,025 mm и с дължина δ от 0,2.D до 0,35.D.
  4. 4. Челен ударен взривател съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в инерционния ударник (2) е оформен наклонен отвор “А”, в който е поместена заключваща сачма (6).
  5. 5. Челен ударен взривател съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че пружината (8) и стопора (7) са разположени в надлъжен отвор „В”, изпълнен в инерционния ударник (2), при което отворът “В” е изместен спрямо оста “С” на инерционния ударник (2).
  6. 6. Челен ударен взривател съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в инерционния ударник (2) е монтиран капсулоносач (18), изпълнен с опашна част „Е”, в който е разположен високочувствителен капсул-детонатор убождащ тип (19), като в капсулоносача (18) е оформен отвор ,,d”, в който е монтиран единият край на мустаката пружина (20), а другият й край е притиснат до упор в отвор „G” на инерционния ударник (2).
  7. 7. Челенударен взривател съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че корпусът (1) е изработен от алуминиева високоякостна сплав.
BG4612U 2019-11-28 2019-11-28 Челен ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане BG3549U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4612U BG3549U1 (bg) 2019-11-28 2019-11-28 Челен ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4612U BG3549U1 (bg) 2019-11-28 2019-11-28 Челен ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3549U1 true BG3549U1 (bg) 2020-03-16

Family

ID=74855724

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4612U BG3549U1 (bg) 2019-11-28 2019-11-28 Челен ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3549U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU134628U1 (ru) Предохранительно-исполнительный механизм взрывателя
CN113865449B (zh) 线膛火炮榴弹弹底机械触发引信
CN112945031A (zh) 一种炮弹不敏感弹头机械触发引信
US3491693A (en) Rifle grenade capable of being fired by conventional ammunition
BG3549U1 (bg) Челен ударен взривател със странично-ударно действие и далечно взвеждане
WO2021102526A1 (en) Front impact fuze with side action and remote blasting
BG3912U1 (bg) Челен ударен взривател с реакционно - инерционно действие и далечно взвеждане
RU2205362C2 (ru) Головной взрыватель
US4619200A (en) Impact ignition device for a plurality of stab type primers
NO170782B (no) Slagtennroer
RU2397436C1 (ru) Артиллерийский взрыватель
EP4065925A1 (en) Front impact fuze with side action and remote blasting
RU2242704C1 (ru) Малогабаритный ударный взрыватель
RU145954U1 (ru) Головной взрыватель артиллерийского малокалиберного снаряда
KR20010034736A (ko) 발사체 신관용 안전 시스템
RU2125706C1 (ru) Донный взрыватель
RU2567474C2 (ru) Пуля сверхмалого кумулятивного боеприпаса
CN114279279B (zh) 一种弹道安全性好的中大口径线膛火炮榴弹触发引信系统
RU2738687C2 (ru) Бронебойный оперенный подкалиберный снаряд
RU91158U1 (ru) Головной взрыватель
RU2412426C1 (ru) Головной взрыватель
RU220821U1 (ru) Практический выстрел для гранатомета
RU2255300C1 (ru) Головной взрыватель
CN114111470B (zh) 一种能预防弹道炸的中大口径旋转炮弹弹头机械触发引信
BG3433U1 (bg) Взривателно устройство с пневматичен механизъм за далечно взвеждане