BG3217U1 - Модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от морските и океански вълни - Google Patents

Модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от морските и океански вълни Download PDF

Info

Publication number
BG3217U1
BG3217U1 BG4010U BG401018U BG3217U1 BG 3217 U1 BG3217 U1 BG 3217U1 BG 4010 U BG4010 U BG 4010U BG 401018 U BG401018 U BG 401018U BG 3217 U1 BG3217 U1 BG 3217U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
modules
waves
generator
floats
metal structure
Prior art date
Application number
BG4010U
Other languages
English (en)
Inventor
Георги Колев
Петров Колев Георги
Original Assignee
Петров Колев Георги
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Петров Колев Георги filed Critical Петров Колев Георги
Priority to BG4010U priority Critical patent/BG3217U1/bg
Publication of BG3217U1 publication Critical patent/BG3217U1/bg

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/30Energy from the sea, e.g. using wave energy or salinity gradient

Landscapes

  • Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)

Abstract

Настоящият полезен модел се отнася до модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от енергията на морските и океанските вълни, с опростена конструкция, при което модулите (1) са захванати помежду си посредством триточкова система, при което движението на модулите (1) директно е преобразувано в електроенергия чрез линеен електрогенератор (9). Полезният модел е приложим в областта на възобновяемата енергетика.

Description

4809 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 09.1/16.09.2019 (54) МОДУЛНО УСТРОЙСТВО ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ, ЗАДВИЖВАНО ОТ МОРСКИТЕ И ОКЕАНСКИ ВЪЛНИ
Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от енергията на морските и океанските вълни, с опростена конструкция, при което модулите са захванати помежду си посредством триточкова система, при което движението на модулите 1 директно е преобразувано в електроенергия чрез линеен електрогенератор 9. Полезният модел е приложим в областта на възобновяемата енергетика.
Енергията на вълните е възобновяем източник на енергия, при използването на който не се замърсява околната среда и не се отделят вредни газове като въглероден диоксид. Използването на енергията на вълните все още не е намерило широко разпространение, тъй като повечето генератори на енергия задвижвани от вълните са скъпи, имат сложна конструкция, лесно се повреждат, трудно се транспортират и инсталират.
Предшестващо състояние на техниката
US 6791205 В2 представя линеен електрически възвратно-постъпателен генератор, прикрепен с твърда връзка към долната страна на океанска шамандура, който директно превръща вертикалното движение на океанските вълни в електрическа енергия. Твърдата връзка позволява генераторът да бъде разположен достатъчно дълбоко под шамандурата, за да бъде в неподвижна вода, което позволява само движение нагоре-надолу, и възпрепятства разклащане на шамандурата. Магнитният корпус на генератора фокусира магнитно поле през генераторната намотка, създавайки електродвижеща сила в намотката от относителното движение между намотката и магнитния корпус. Магнитният корпус се състои от централна магнитна сърцевина и множество външни магнитни ядра. Капачки в двата края на генератора свързват централната магнитна сърцевина с външните магнитни ядра.
И други известни решения имат подвижна и неподвижна част. Известен е например генератор, при който под въздействието на вълните дисковиден поплавък се движи нагоре и надолу спрямо неподвижна част. При това движение поплавъкът задвижва линеен електрически генератор, който произвежда електрическа енергия. Произведената електроенергия се подава към брега. Неподвижната част на този генератор може да се разглежда като недостатък спрямо предложеното ново решение, тъй като увеличава общия му обем и тегло.
При генератора с дисковиден поплавък и неподвижна част, усвоената енергия при голяма вълна ще бъде много по-малка. При устройството, предмет на настоящата заявка, енергията на вълната се трансформира поетапно в зависимост от това колко модула са закрепени един зад друг, като минималният брой модули е два, но могат да бъдат и много повече. По този начин при по-големи вълни енергията на вълната поетапно се отнема и, ако модулите са достатъчно на брой, може да се оползотвори много голям процент от енергията дори на голяма вълна. В допълнение, напречното сечение на предложеното устройство е много по-голямо и следователно ще произвежда повече енергия.
От US 5347186 А е разкрит възвратно-постъпателен линеен генератор за получаване на електрическа енергия от механична енергия на периодически действаща сила, който се състои от най-малко един редкоземен магнит, създаващ магнитно поле; най-малко една бобина, разположена в това магнитно поле, като те са разположени така, че позволяват двупосочно, линейно или приблизително линейно движение едни спрямо други, за да се получи електрически ток в бобината; безресорни ориентационни средства за поддържане на неутрална позиция, при отсъствие на посочената сила, на магнита и бобината, от която се получава посоченото двупосочно, линейно или приблизително линейно движение; първа шамандура и втора шамандура, като най-малко един магнит е разположен в посочената първа шамандура, и най-малко една бобина е разположена в посочената втора шамандура, като тези шамандури са разположени върху вода с вълни така, че двете шамандури се движат една спрямо друга. Двете шамандури могат да имат еднаква плътност и диаметър, но различна дължина, което определя различно относително движение при различни вълни. То води до посоченото двупосочно, линейно или приблизително линейно движение на магнитите относно бобините, което генерира електрическа енер4810 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 09.1/16.09.2019 гия. Шамандурите могат да представляват цилиндричен прът, съдържащ фиксирани магнити, който се движи свободно в плаващ пръстен, съдържащ поне една цилиндрична бобина. Цилиндричният прът се движи възвратно-постъпателно в плаващия пръстен, като по този начин движи магнитите в бобината. Това движение създава напрежение в бобината.
Посоченото устройство принципно се различава от устройството, предмет на настоящата заявка относно конструкцията на линейния генератор, по-конкретно относно разположението на постоянните магнити и бобината, и цилиндричната му форма, която предполага по-малко сечение в сравнение е предлаганото в настоящата заявка устройство, поради което следователно ще произвежда по-малко електрическа енергия.
Предлаганото в настоящата заявка устройство е е опростена конструкция, която е по-изгодна икономически.
В областта на техниката са известни множество електрически генератори, задвижвани от енергията на морските и океански вълни. Голяма част от тях трансформират енергията на морските и океанските вълни посредством различни хидравлични системи, като впоследствие хидравличната енергия се трансформира в електрическа. Например модулен генератор, при който вълните движат отделните модули един спрямо друг, като това движение се оползотворява посредством хидравлична система, задвижваща хидравличен двигател. Хидравличният двигател, от своя страна, задвижва електрически генератор, който произвежда електрическа енергия. Тази електрическа енергия се подава към брега.
Предимствата на предложеното устройство спрямо този генератор са, че за производството на електроенергия не е необходимо използването на хидравлична система, тъй като движението на модулите един спрямо друг директно се преобразува в електрическа енергия чрез линеен електрически генератор, като по този начин се опростява устройството. Допълнително предимство на предложеното решение е, че напречното сечение е много по-голямо, следователно ще произвежда повече енергия. В допълнение, триточковата система за захващане на отделните модули е опростена и здрава.
При друго известно решение, модулите представляват поплавъци, закрепени към бетонен фундамент. Вълните движат тези поплавъци нагоре и надолу спрямо фундамента. Това движение се оползотворява посредством хидравлични цилиндри, които също задвижват хидравличен двигател. Хидравличният двигател задвижва електрически генератор, който произвежда електрическа енергия.
Предимствата на предложеното устройство спрямо този генератор са, че за работата на устройството не е необходим бетонен фундамент, което го опростява и поевтинява. Освен това, за действието на предложеното устройство не е необходимо използването на хидравлична система, тъй като движението на модулите един спрямо друг директно се преобразува в електрическа енергия. Това опростява устройството му. В допълнение, известно е, че когато вълните наближат брега, те усилват въздействието си, поради което разглежданото техническо решение би могло лесно да дефектира. Предложеното устройство се разполага далеч от брега, където вълните са по-малки и вероятността за повреди е помалка, като същевременно не отнема място от бреговата ивица.
Друг известен генератор на енергия от морските и океанските вълни, имащ подвижна и неподвижна част, е такъв, снабден е поплавък, който под въздействието на вълните се завърта спрямо неподвижна част на генератора. При това завъртане той задвижва хидравлични цилиндри, които от своя страна задвижват хидравличен двигател. Този хидравличен двигател задвижва електрогенератор, който произвежда електроенергия, а тя се подава към брега.
Предимство на предложеното устройство спрямо разглеждания известен генератор е отсъствието на неподвижна част, което го прави по-лек и по-компактен. Енергията на вълната се трансформира поетапно в зависимост от това колко модула са закрепени един зад друг, което прави възможно попълното усвояване на енергията на вълната, като движението на модулите един спрямо друг директно се преобразува в електрическа енергия.
Известни са генератори, които са трайно прикрепени към морското или океанското дъно, при което от движението на вълните се задвижва подвижна преграда - осцилатор, която задвижва хидравличен цилиндър. Получената хидравлична енергия се подава към брега, където се трансформира в електрическа. Необходимо е осцилаторът да бъде монтиран под вода, което усложнява устройството и обслужването
4811 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 09.1/16.09.2019 на генератора. В допълнение, трайното закрепване към дъното затруднява евентуални ремонти, както и транспортирането на генератора до мястото за инсталиране. От своя страна, предложеното устройство се транспортира, ремонтира и обслужва лесно, тъй като се разполага на водната повърхност.
Както и други известни решения, така и осцилиращият генератор се монтира в близост до брега, където вълните усилват въздействието си, а това увеличава вероятността от повреди.
От своя страна, предложеното в настоящата заявка устройство се разполага далеч от брега, където вълните са по-малки и вероятността от повреди е по-малка.
Познати са генератори от типа осцилиращи водни колони, при които вълните повишават налягането на въздух в камера. Този въздух се подава към турбина, задвижваща електрически генератор. Електрическият генератор произвежда електроенергия, която се подава към общата електрическа мрежа.
Предимствата на предложеното устройство спрямо генераторите от типа осцилиращи водни колони са, че не се изисква въздушна камера, която обикновено се изгражда на самия бряг. А при предложеното устройство подобна сложна и скъпоструваща камера липсва и не се отнема пространство от крайбрежната ивица. Освен това и при генераторите от типа осцилиращи водни колони се намира недостатъкът с усиленото въздействие на вълните в близост до брега и съответно повишеният риск от повреди при силно вълнение.
Предложеното устройство не използва въздух, а директно преобразува движението на модулите в електроенергия чрез линеен електрогенератор. Това опростява конструкцията му.
Известно е техническо решение, при което генераторът представлява повърхностно разположени групи от поплавъци, които се завъртат спрямо оста си от движението на вълните. Това движение се предава посредством вал към електрогенератор. Електрогенераторът произвежда електроенергия, която се подава към брега. Даденият генератор има възможност да променя напречното си сечение при прекалено големи вълни, като така намалява вероятността от повреди, но тази функция усложнява конструкцията му и намалява ефективността му при големи вълни.
Предимствата на предложеното устройство спрямо горепосоченото са, че има по-малък брой подвижни части, следователно има опростена конструкция и е намалена вероятността от повреди. Поради естествената здравина на триточковата му конструкция не е необходима система за намаляване на напречното сечение на генератора, което позволява на устройството да запази ефективността си при по-големи вълни и да произвежда по-голямо количество енергия. Намаляването на сечението при известното решение означава, че производството на енергия е по-малко, докато предложеното решение позволява енергията на вълната да се усвоява по-пълно, като се трансформира поетапно, в зависимост от това колко модула са закрепени един зад друг.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да създаде модулно устройство, задвижвано от енергията на морските или океански вълни, предназначено да преобразува тази енергия в електрическа.
Задачата е решена като е създадено модулно устройство за производство на електроенергия, което съдържа линеен електрически генератор, който се състои от постоянни магнити и/или електромагнити, и индуктивни елементи, разположени по страните на модулите. Линейният електрически генератор превръща енергията на морските или океански вълни в електрическа енергия.
Модулното устройство за производство на електроенергия, задвижвано от морски или океански вълни е свързано чрез електрически кабел с електропреносната мрежа на брега.
Устройството представлява група от най-малко два модула, разположени на повърхността на водата чрез поплавъци, като в най-долната си част модулите са снабдени с тежест.
Модулите са снабдени и с елементи, намаляващи хидродинамичното съпротивление, неподвижно закрепени към страните на стоманени профили на металната конструкция на модулите.
Модулите са свързани един зад друг посредством триточкова система на скрепване с три плъзгащи връзки, състоящи се от релси и плъзгачи. Две от плъзгащите връзки се намират в двата края на поплавъците, а третата плъзгаща връзка е разположена между два поплавъка, непосредствено над тежестите.
Във всеки край на релсите е разположен по един еластичен елемент, като релсите и еластичният
4812 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 09.1/16.09.2019 елемент са закрепени неподвижно за стоманените профили на метална конструкция на модулите чрез капак, разположен към края на всяка релса и закрепен неподвижно за стоманени профилите на металната конструкция на модулите чрез болтово съединение. Плъзгачите и втори еластични елементи, разположени между плъзгачите и стоманените профили на металната конструкция на модулите, са захванати неподвижно за профилите на металната конструкция на модулите с друго болтово съединение. Плъзгачите също имат еластични елементи. Чрез тях се осигурява известна гъвкавост на съединението плъзгач-релса, като по този начин се увеличава здравината на свързване на модулите.
Цялата метална конструкция на модулите е снабдена с херметична обвивка.
Постоянните магнити и/или електромагнити, и индуктивните елементи на линейния електрически генератор са разположени съответно по страните на модулите по такъв начин, че при закрепването на два съседни модула един за друг, да бъде образуван един цял линеен електрически генератор.
Модулното устройство е закрепено за дъното чрез гъвкава връзка и котва.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1. Група от три модула под въздействието на вълна.
Фигура 2. Разглобена група от три модула.
Фигура 3. Устройство на краен ляв модул.
Фигура 4. Устройство на среден модул.
Фигура 5. Устройство на краен десен модул.
Фигура 6. Схема на закотвянето на модулното устройство към дъното и кабела, който пренася електрическата енергия към брега.
Фигура 7. Разглобена група от два съседни модула.
Фигура 8. Компоненти на плъзгащата връзка.
Примерно изпълнение на полезния модел
Модулно устройство за производство на електроенергия, което съдържа линеен електрически генератор 9. Линейният електрически генератор 9 се състои от постоянни магнити, електромагнити и индуктивни елементи. Линейният електрически генератор 9 превръща енергията на морските или океански вълни в електрическа енергия.
Устройството е свързано чрез електрически кабел 15 с електропреносната мрежа на брега, като е закрепено за дъното чрез гъвкава връзка 13 и котва 14. За предпочитане е гъвкавата връзка 13 да е изработена от стомана (стоманено въже), а котвата - от бетон или чугун.
Устройството съдържа група от най-малко два или три модула 1, разположени на повърхността на водата чрез поплавъци 4. Всеки модул 1 е снабден с по два кухи поплавъци 4, които могат да са с цилиндрична, елипсовидна или друга форма, която да осигурява здравина и ефективност на устройството.
Възможно е по-голямата част от модулите 1, с изключение на линеен електрически генератор 9, плъзгачите 8, релсите 7, еластичните елементи 11 и 16, тежест 5 и болтовите съединения 17, да бъдат изработени от композитни материали, например, стъклопласт.
Модулите 1 са снабдени със стоманени профили 6, които са кухи с квадратно или правоъгълно сечение, за предпочитане от метал. Металът може да е стомана или алуминий. Също е възможно конструкцията на модулите 1 да бъде от тип монокок. При такава конфигурация стоманени профили 6 биха отпаднали.
Модулите 1 са снабдени с тежести 5 в най-долната си част. Тежестта 5 на всеки един модул може да се изработи, например, от стомана, олово, чугун, бетон или друг тежък и здрав материал. Тежестите служат за придаване на устойчивост на модулите 1.
Освен това модулите 1 са снабдени с елементи 10, намаляващи хидродинамичното съпротивление. Елементите 10 могат да бъдат изработени от стомана, алуминий или композитни материали, например стъклопласт. Функцията им е да намалят хидродинамичното съпротивление, което вълните пораждат при работата на устройството.
Модулите 1 са свързани един зад друг посредством триточкова система на скрепване с три плъзгащи връзки, състоящи се от релси 7, изработени от бронз, и плъзгачи 8, изработени от легирана стомана.
4813 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 09.1/16.09.2019
Триточковата система за скрепване е снабдена с еластичен елемент 11, изработен от гума. Релсите 7 и еластичният елемент 11 са закрепени неподвижно за стоманените профили 6 на метална конструкция на модулите 1 чрез капак 18, който е закрепен за профилите 6 от стомана чрез болтово съединение 17.
С друго болтово съединение 17, за профилите 6 на металната конструкция на модулите 1, са захванати втори еластични елементи 16, които са разположени между плъзгачите 8 и профилите 6 на металната конструкция на модулите 1.
Релсите 7 и плъзгачите 8 са изработени от материали, които са с голяма здравина, малък коефициент на триене, корозионно и износоустойчиви. Например, релсите могат да бъдат изработени от бронз (който може да е синтериран), а плъзгачите - от легирана стомана.
За предпочитане е еластичните елементи 11 и 16 да са изработени от гума.
Друг вариант за изпълнение на релсите са различните инженерни пластмаси като: полиоксиметилен (РОМ), полиетилен висока плътност (HDPE), поливинил хлорид (PVC). За изпълнението на релсите са подходящи и инженерни пластмаси, които включват в състава си политетрафлуоретилен, който понижава коефициента на триене.
Електромагнитите, постоянните магнити и индуктивните елементи на линейния електрически генератор 9, са разположени, съответно по страните на модулите 1.
Металната конструкция на модулите 1 има херметична обвивка 12. Тя може да бъде изработена от метал, за предпочитане стомана или алуминий или композитни материали, например стъклопласт. При използване на конструкция от тип монокок, херметичната обвивка 12 осигурява и здравина на модула 1.
Модулите 1 се движат един спрямо друг под въздействието на вълните. Това движение е породено от архимедовата сила, която вълните оказват върху модулите, преминавайки под тях. При липса на вълни всички модули 1 са неподвижни и разположени в една плоскост. Това положение е нулево. Всяка вълна преминава последователно под всеки един модул. При това преминаване отделните модули 1 започват да се движат нагоре или надолу спрямо нулевото положение. Освен спрямо него, модулите 1 се движат и един спрямо друг, защото всяка вълна преминава под всеки един модул 1 по различно време. Устройството преобразува това движение на модулите 1 в електрическа енергия чрез линеен електрически генератор 9.
Броят на модулите 1 на устройството зависи от големината на вълните в конкретния район, както и от линейния електрически генератор 9, който ще се използва: такъв с постоянни магнити или такъв с електромагнити, или с комбинация от двата вида.
Устройството може да бъде мащабирано, при което размерите на модулите 1 също зависят от големината на вълните в конкретния район.
На фигура 1 е показана група от три модула 1. Всеки модул 1 е в различно пространствено положение в зависимост от това до каква степен най-високата точка от вълната 3 е преминала под него. Преобразуването на движението на модулите 1 в електрическа енергия се осъществява чрез линейни електрически генератори 9. Всеки линеен електрически генератор 9 се състои от две части. Едната част се състои от постоянни магнити, електромагнити или комбинация от двата вида, а другата - от индуктивни елементи. Тези части са разположени по краищата на модулите 1, по такъв начин, че при закрепянето на два съседни модула 1 един за друг, те да образуват един цял линеен електрически генератор 9.
Поради възможностите за разполагане на частите на линейния генератор 9, са възможни три типа модули 1: краен ляв модул 1, среден модул 1 и краен десен модул 1. При крайния ляв модул 1 половината от линейния генератор 9 е разположена по дясната му страна. Средният модул 1 е снабден с две различни части от линеен генератор 9, разположени съответно по лявата и по дясната му страна. А крайният десен модул 1 е снабден с другата половина от линеен генератор 9, която е разположена по неговата лява страна. По този начин, общият брой на линейните генератори 9 на група от три модула 1 са два. А ако групата е съставена от два модула 1 - линейният генератор 9 ще е само един, както е показано на фиг. 7.
Устройството стои над водата благодарение на леки поплавъци 4, които могат да бъдат изработени с различна форма. Показаните на фигура 2 поплавъци 4 са с цилиндрична форма.
4814 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 09.1/16.09.2019
Устройството е закрепено към дъното чрез гъвкава връзка 13 и котва 14, както е показано на фигура 6. Електрическата енергия се изпраща към брега чрез електрически кабел 15, (фиг. 6). Отделните модули 1 са свързани един спрямо друг чрез плъзгащи връзки. Плъзгащата връзка се състои от релса 7 и плъзгач 8. И двете части са изработени от материали, които са с голяма здравина, малък коефициент на триене, корозионно и износоустойчиви. Например релсата 7 може да се изработи от бронз (който може да е синтериран), а плъзгачът 8 от легирана стомана. Друг вариант за изпълнение на релсата 7 са различните инженерни пластмаси като: полиоксиметилен (РОМ), полиетилен висока плътност (HDPE), поливинил хлорид (PVC). За изпълнението на релсата 7 са подходящи и инженерни пластмаси, които включват в състава си политетрафлуоретилен, който понижава коефициента на триене.
На фиг. 2 е показано разглобено устройство, което се състои от три модула 1. На фигурата са означени с позиции отделните части на модулите 1.
На фиг. 3 по-подробно е показан краен ляв модул 1.
На фиг. 4 схематично е представено устройството на среден модул 1.
На фиг. 5 схематично е представено устройството на краен десен модул 1.
На фиг. 6 е показано прикрепването на устройството към дъното и кабела 15, по който електроенергията се пренася към електропреносната мрежа.
На фиг. 7 са показани два съседни модула 1. На фигурата се виждат компонентите на триточковата система за закрепяне на модулите 1 един спрямо друг. Триточковата система представлява система от три плъзгащи връзки, чрез които два съседни модула 1 се закрепват един за друг. Две от плъзгащите връзки се намират от външните краища на поплавъците 4, а третата е под тях, непосредствено над тежестите 5. Това разположение на плъзгащите връзки осигурява максимална здравина. Системата от плъзгащи връзки (триточкова система) осигурява и правилното движение на отделните модули 1 един спрямо друг, а оттам и правилното функциониране на линейния електрически генератор 9, който се движи заедно с тях. Плъзгачите 8 от триточковата система са закрепени към металната конструкция на модулите 1 посредством болтово съединение 17, фиг. 7, с еластичен елемент 16, фиг. 7. Това съединение е здраво, поема ударни натоварвания и осигурява гъвкавост.
Плъзгащите връзки са показани по-подробно на фиг. 8. Триточковата система позволява движение на модулите 1 нагоре и надолу един спрямо друг. Това движение се превръща в електрическа енергия чрез линейните електрически генератори 9 разположени в средната част на модулите 1, под поплавъците 4 и над долната плъзгаща връзка. Разположението на генераторите 9 се променя в зависимост от гледната точка. На фиг. 8 генераторите 9 се виждат разположени в средата на модула 1, а на фиг. 7, поради изгледа, са от краищата на модула 1. Линейните електрически генератори 9 са изобразени и на фиг. 2, 3, 4, 5 и 7. Разположението им осигурява максимално голямо (дълго) движение на двете части на линейния електрически генератор 9 една спрямо друга. Оттам и максимално голямо преобразуване на енергията на вълната в електроенергия, като същевременно повишава и устойчивостта на цялото устройство във водата. Това се дължи на значителната им маса, която в случая се пада под поплавъците.
На фиг. 7 е показано и разположението на еластичен елемент 11, който се намира накрая на релсата 7. Той служи за омекотяване на удара между плъзгачите 8 и капака 18 на релсата при голямо вълнение.
На фиг. 8 е показана плъзгащата връзка. Чрез разрез е показано закрепването на плъзгача 8 към профила 6 на металната конструкция на конкретния модул 1. Релсата 7 се монтира в профила 6 на металната конструкция на конкретния модул 1. Тя е неподвижна спрямо него. Накрая на релсата 7, освен еластичния елемент 11, има и капак 18, който е закрепен чрез болтово съединение 17 към профила 6 на металната конструкция на конкретния модул. Капакът 18 осигурява неподвижността на релсата 7 и не позволява на плъзгача 8 да излезе от нея. Този начин на закрепване, освен неподвижността на релсата 7, осигурява и лесната й подмяна при повреда или износване.
Начин на работа на устройството
Устройството се състои от два или повече модула 1, разположени на повърхността на водата, които се движат един спрямо друг под въздействието на вълните. Това движение е породено от архимедовата сила, която вълните оказват върху модулите, преминавайки под тях. При липса на вълни всички модули 1 са
4815 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 09.1/16.09.2019 неподвижни и разположени в една плоскост. Това положение е нулево. Всяка вълна преминава последователно под всеки един модул 1. При това преминаване отделните модули 1 започват да се движат нагоре или надолу спрямо нулевото положение. Освен спрямо него, модулите 1 се движат и един спрямо друг, защото всяка вълна преминава под всеки един модул 1 по различно време. Линейният електрически генератор 9 преобразува това движение на модулите 1 в електрическа енергия. Тази електрическа енергия се предава посредством кабел 15 към електропреносната мрежа на брега.
Пояснение на позициите от приложените фигури
Позиция 1 - Модули;
Позиция 2 - Схематично изобразена вълна;
Позиция 3 - Най-висока точка на вълната;
Позиция 4 - Поплавъци;
Позиция 5 - Тежест;
Позиция 6 - Стоманени профили на металната конструкция;
Позиция 7 - Релса на плъзгащото съединение;
Позиция 8 - Плъзгачи;
Позиция 9 - Линеен електрически генератор;
Позиция 10 - Елементи, намаляващи хидродинамичното съпротивление;
Позиция 11 - Еластичен елемент;
Позиция 12 - Херметична обвивка на металната конструкция;
Позиция 13 - Гъвкава връзка;
Позиция 14 - Котва;
Позиция 15 - Електрически кабел, който пренася електроенергията към брега;
Позиция 16 - Втори еластични елементи на плъзгача;
Позиция 17 - Болтово съединение;
Позиция 18 - Капак на релсата.

Claims (1)

  1. Претенции
    1. Модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от морски или океански вълни, съдържащо линеен електрически генератор (9) с постоянни магнити и/или електромагнити, и индуктивни елементи, преобразуващ енергията на вълните в електрическа енергия, свързано чрез електрически кабел (15) с електропреносна мрежа на брега, с поплавъци (4), характеризиращо се с това, че представлява група от най-малко два модула (1), разположени на повърхността на водата чрез поплавъците (4), като в най-долната си част модулите (1) са снабдени с тежест (5), при което модулите (1) са снабдени и с елементи (10), намаляващи хидродинамичното съпротивление, които са неподвижно закрепени към страните на стоманени профили (6) на металната конструкция на модулите (1), и са свързани един зад друг посредством триточкова система на скрепване с три плъзгащи връзки, състоящи се от релси (7) и плъзгачи (8), като две от плъзгащите връзки се намират в двата края на поплавъците (4), а третата плъзгаща връзка е разположена между два поплавъка (4), непосредствено над тежестите (5), при което във всеки край на релсите (7) е разположен по един еластичен елемент (11), като релсите (7) и еластичният елемент (11) са закрепени неподвижно за стоманените профили (6) на метална конструкция на модулите (1) чрез капак (18), разположен към края на всяка релса (7) и закрепен неподвижно за стоманените профили (6) на металната конструкция на модулите (1) чрез болтово съединение (17), при това втори еластични елементи (16) са разположени между плъзгачите (8) и стоманените профили (6) и са захванати неподвижно за стоманените профили (6) с друго болтово съединение (17), като цялата метална конструкция на модулите (1) е снабдена с херметична обвивка (12), а постоянните магнити и/ или електромагнити, и индуктивните елементи на линейния електрически генератор (9) са разположени съответно по страните на модулите (1) по такъв начин, че при закрепването на два съседни модула (1) един за друг образуват един цял линеен електрически генератор (9), при това модулното устройство е закрепено за дъното чрез гъвкава връзка (13) и котва (14).
BG4010U 2018-04-17 2018-04-17 Модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от морските и океански вълни BG3217U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4010U BG3217U1 (bg) 2018-04-17 2018-04-17 Модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от морските и океански вълни

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4010U BG3217U1 (bg) 2018-04-17 2018-04-17 Модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от морските и океански вълни

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3217U1 true BG3217U1 (bg) 2019-08-15

Family

ID=74126166

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4010U BG3217U1 (bg) 2018-04-17 2018-04-17 Модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от морските и океански вълни

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3217U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6791205B2 (en) Reciprocating generator wave power buoy
US8319366B2 (en) System for converting tidal wave energy into electric energy
US7319278B2 (en) Ocean wave generation
US8102065B2 (en) Wave energy converter
AU2011202488B2 (en) Apparatus for Converting Wave Energy
JP5858241B2 (ja) 波動から電気エネルギーを生成するための装置
KR101604780B1 (ko) 파력 발전 장치
US10415539B1 (en) Tidal electricity generator
CN107917039B (zh) 一种全封闭惯性点吸式波浪能装置
US20130069368A1 (en) Wave power generating apparatus and method
CA2666259A1 (en) Wave energy converter
JP5926428B2 (ja) 発電システム及び発電システム用往復運動機構
WO2015042346A1 (en) Ocean wave energy absorbing kite system and method
US8810056B2 (en) Ocean wave energy converter utilizing dual rotors
CN108223253A (zh) 多浮体海浪二级转换发电装置
WO2008048050A1 (en) Wave energy converter
CN102361417A (zh) 多功能海上移动式发电与宜居平台
WO2013159056A1 (en) Wave energy conversion systems and methods
BG3217U1 (bg) Модулно устройство за производство на електроенергия, задвижвано от морските и океански вълни
Chandrasekaran et al. Deep ocean wave energy systems (dowes): experimental investigations
KR101953979B1 (ko) 부이(buoy)와 파도에 의한 부이 운동을 이용한 파력발전기, 그리고 파력발전기와 부이의 운전 및 유지관리 방법, 그리고 파도 에너지 농장
KR20180104994A (ko) 선형발전기를 이용한 복합형파력발전구조물
GB2608387A (en) Energy converter for ocean waves and method for using thereof
JP2022551226A (ja) 波力エネルギー吸収変換装置および発電システム
US20140084589A1 (en) Hydrokinetic energy converters on bridge structures