BG3105U1 - Средство против патогенни и условно-патогенни микроорганизми - Google Patents

Средство против патогенни и условно-патогенни микроорганизми Download PDF

Info

Publication number
BG3105U1
BG3105U1 BG4151U BG415118U BG3105U1 BG 3105 U1 BG3105 U1 BG 3105U1 BG 4151 U BG4151 U BG 4151U BG 415118 U BG415118 U BG 415118U BG 3105 U1 BG3105 U1 BG 3105U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
probiotic
pathogenic
utility
inmia
lactobacillus acidophilus
Prior art date
Application number
BG4151U
Other languages
English (en)
Inventor
Иван Лесев
Панов Лесев Иван
Original Assignee
"Медик Трейд" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Медик Трейд" Еоод filed Critical "Медик Трейд" Еоод
Priority to BG4151U priority Critical patent/BG3105U1/bg
Publication of BG3105U1 publication Critical patent/BG3105U1/bg

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до средство против патогенната и условно- патогенна микрофлора в човешкия организъм с участието на активни млечнокисели бактерии от щам Lactobacillus acidophilus 3171402, ИНМИА 9602. Съдържанието на активни клетки на щама в крайния продукт в общо количество не по- малко от 106 до 107 Cfu/g, предоставя възможност за приложението му като вагинален пробиотик, пробиотични капки за нос, пробиотик за апликация в дебелото черво, пробиотични капки за уши и пробиотична вода за уста така, че да осигури ефективна защита от инфекции през естествените отвори на човешкия организъм.

Description

1662 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 03.1/15.03.2019 (54) СРЕДСТВО ПРОТИВ ПАТОГЕННИ И УСЛОВНО-ПАТОГЕННИ МИКРООРГАНИЗМИ Област на техниката
Полезният модел се отнася до средство против патогенната и условно-патогенна микрофлора в човешкия организъм, приложимо за профилактика и лечение на инфекции в човешкото тяло.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че нерядко решението на крупни медицински проблеми е предвидено от природата. Към това може да бъде отнесено, например, съществуването на микроби-антагонисти, явяващи се облигатни за макроорганизма, но едновременно с това препятстващи развитието на патогенните и условно-патогенни микроорганизми посредством продуктите на своя метаболизъм. Безусловно към такива антагонисти се отнасят млечнокиселите бактерии.
Ацидофилната бактерия от вида Lactobacillus acidophilus живее в много по-кисела среда, отколкото останалите млечнокисели бактерии (pH 4-5 и по-ниско) и се развива при температура около 30-37°С. Тя е важна част от чревната микрофлора на човека и играе съществена роля за поддържането й в балансирано състояние. Млечнокиселите бактерии създават различни отпадни продукти от своята дейност, но единствено глюкозният метаболизъм на ацидофилната бактерия се определя като хомоферментативен, доколкото млечната киселина е основен биопродукг, представляващ най-малко 85% от крайните метаболитни продукти. При други видове като L. brevis и L. fermentum, глюкозният метаболизъм е хетероферментативен - при тях млечната киселина представлява около 50% от метаболитните продукти, а останалите 50% са етанол, оцетна киселина и въглероден диоксид. Освен това, млечнокиселата бактерия от вида Lactobacillus acidophilus живее в червата на човека от неговото раждане и заедно с бифидобактериите съставляват 95% от облигатната микрофлора. Тази бактерия има много висока антагонистична активност по отношение на патогенните и условно-патогенните бактерии и унищожаването й води до манифестиране на болестни проявления, които изчезват след нейното възстановяване.
Известно е също, че възпалителните процеси на женските полови органи представляват 60-65% от всички гинекологични заболявания. Причина за възникване на тези възпалителни процеси нерядко са условно-патогенните бактерии. Бактериологично изследване, проведено върху 148 жени с вагинит в медицински център Малатия, Армения през 2000 г, показало, че заразяването с условно-патогенни микроорганизми сред всички болни представлява 93,1 %, от които със стафилококи 5 6,1 %, с гъбички от род Candida 3 7,6% и с грам-отрицателни микроорганизми 40,7%, от които най-често (20,1 %) срещана е Escherichia coli. Ето защо се приема, че водеща роля в етиологията на заболяването играят стафилококите, дрождите от род Candida и грам-отрицателните, факултативно аеробни бактерии Е. coli. Макар, че жените са по-податливи на генитални кандидозни инфекции, мъжете също могат да бъдат инфектирани.
Прилагането на антибиотици и други химически препарати, обаче, са причина за задълбочаване на дисбактериозата. Един от начините за намаляване интензивността или прекратяване на циркулацията на условно-патогенните микроорганизми, се явява създаването у болните на изкуствена биоценоза с участието на безвредни микроби-антагонисти в тези зони, които могат да станат входна врата за инфекции.
Един от начините за корекция на нарушена вагинална микробиоценоза е прилагането на пробиотични препарати. Така например, съгласно заявка за патент WO 2014021733, е предложен консорциум от млечнокисели бактерии, притежаващи антагонистична активност спрямо патогенни и условно-патогенни микроорганизми, приложим като средство за лечение на урогенитални инфекции при жени в репродуктивна възраст. Консорциумът включва конкретни щамове от род Lactobacillus, по-специално принадлежащи към видовете Lb. crispatus, Lb. gasseri и Lb. plantarum. Съгласно представените примери, средството се предлага във вид на закваска за киселомлечен продукт и биологично активна добавка, като се твърди, че е успешно и за профилактика и лечение на кандидоза при жени в репродуктивна възраст. Крайният ефект на продукта се определя сумарно от физиологичните характеристики на използваните щамове от различните видове млечнокисели бактерии.
Задача на полезния модел е да отговори на необходимостта от намиране на средство против патогенната и условно-патогенна микрофлора на организма, което да е безвредно и да осигурява ефективна защита от инфекции на „входните врати“ на човешкото тяло за продължителен период от време.
1663 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 03.1/15.03.2019
Техническа същност на полезния модел
По своята същност, полезният модел представлява средство против патогенната и условно-патогенна микрофлора в човешкия организъм със състав (в тегл. %):
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - от 1.0 до 10.0;
- хранителна среда, избрана от групата, включваща хидролизирано мляко и/или обезмаслено мляко и/или MRS хранителна среда и/или Модифицирана MRS (mMRS) хранителна среда и/или захари - от 0.5 до 15.0;
- дестилирана вода - до 100.
По-специално, модифицираната хранителна среда (mMRS) представлява стандартна хранителна среда MRS (среда на Man, Rogosa u Sharpe) - бульон, към която са добавени лактоза, лактулоза или рафиноза, а захарите са избрани от групата, включваща захароза, фруктоза, лактоза, глюкоза, галактоза, левулоза, малтоза и рафиноза.
Щам Lactobacillus acidophilus 317/402, депозиран в ИНМИА под номер 9602 и включен в състава съгласно полезният модел, е киселинообразуващ, което създава благоприятна среда за устойчиво развитие на локалната биоценоза; активно потиска условно-патогенните микроорганизми; притежава изразена колонизираща способност; притежава изразена антагонистична активност към патогенните и условно-патогенните микроорганизми и проявява устойчивост към антибиотиците цефалотин, цефотаксим, рокситромицин, норфлексацин, пиперацилин, кпиндомицин, цефазолин, цефалексин, цефуроксин, клатромицин, цефтизоксин, меропенем, цефоперазон, азлоцилин, цефриаксон, карбеницилин, имипенем, цефаклор, цефамендол, линкомицин и еритромицин. При секвениране в специализирана микробиологична лаборатория със съвременни средства за анализ, щам Lactobacillus acidophilus 317/402 показва идентичност с Lactobacillus helveticus щам D75.
Благодарение на изключително ценните физиологични особености на използвания микроорганизъм, съставът осигурява защита от инфекции на т. нар. „входни врати“ на човешкото тяло и за създаване на локална биоценоза. Съдържанието на активни клетки на щама в крайния продукт в общо количество не по-малко от 106 до 107 Cfu/g, предоставя възможност за приложението му като вагинален пробиотик, пробиотични капки за нос, пробиотик за апликация в дебелото черво, пробиотични капки за уши и пробиотична вода за уста, така че да осигури ефективна защита от инфекции през т.нар. „входни врати“ на човешкия организъм с патогенна или условно-патогенна микрофлора.
Съгласно един предпочитан вариант на изпълнение, средството против патогенната и условно-патогенна микрофлора в човешкия организъм, съгласно настоящия полезен модел, представлява състав, който е приложим като вагинален пробиотичен продукт и който включва (в тегл. %):
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - от 1.0 до 10.0;
- хранителна среда MRS - от 0.5 до 15.0;
- лактоза - от 1.0 до 15.0;
- дестилирана вода - до 100.
Съгласно втори предпочитан вариант на изпълнение, полезният модел представлява състав, приложим като пробиотични капки за уши, включващ (в тегл. %);
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - от 1.0 до 10.0;
- хранителна среда MRS - от 0.5 до 15.0;
- дестилирана вода - до 100.
Съгласно трети предпочитан вариант на изпълнение, полезният модел представлява състав, приложим като пробиотик за апликация в дебелото черво, включващ (в тегл. %):
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - от 1.0 до 10.0;
- хранителна среда MRS - от 1.0 до 15.0;
- малтоза - от 1.0 до 15.0;
- обезмаслено мляко - от 0.5 до 5.0;
- дестилирана вода - до 100.
Съгласно четвърти предпочитан вариант на изпълнение, полезният модел представлява състав, приложим като пробиотична вода за уста, включващ (в тегл. %):
1664 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 03.1/15.03.2019
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - от 1.0 до 10.0;
- хранителна среда mMRS - от 1.0 до 15.0;
- захароза - от 1.0 до 15.0;
- дестилирана вода - до 100.
Съгласно още един следващ вариант на изпълнение, полезният модел представлява състав, приложим като пробиотични капки за нос, включващ (в тегл. %):
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - от 1.0 до 10.0;
- хранителна среда MRS - от 0.5 до 15.0;
- глюкоза - от 1.0 до 15.0;
- дестилирана вода - до 100.
Във всички варианти на изпълнение, съставът съгласно настоящия полезен модел осигурява изразена корекция на дисбиотичните нарушения, ефективна защита срещу патогенните и условно-патогенни микроорганизми и съдейства за подобряване здравният статус на хората.
Полезният модел се илюстрира със следните примерни изпълнения, без да ограничават неговия обхват.
Пример 1. Състав за приложение като вагинален пробиотичен продукт
Съгласно настоящият пример, съставът включва (в тегл. %):
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - 3.0;
- хранителна среда MRS - 10.0;
- лактоза - 7.0;
- дестилирана вода - до 100.
За получаването на крайния продукт, хранителна среда MRS се разтваря в дестилирана вода, към така получения разтвор се добавя лактозата и дестилирана вода до 100%. След разтваряне на съставките, разтворът се филтрува през филтър с подходяща големина на порите, стерилизира се чрез автоклавиране, охлажда се до 39°С, след което се добавя стартерната култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 и се поставя в инкубатор за протичане на ферментацията. Ферментацията протича в продължение на 24 h при температура 39°С. Крайният продукт, със съдържание на от 106 до 109 Cfu/g, се поставя в подходящи опаковки и е готов за приложение като вагинален пробиотик.
Пример 2. Изследване за ефективност на вагиналния пробиотичен продукт съгласно Пример 1
Вагиналният пробиотичен продукт, съгласно полезния модел, е изпитан за ефективност върху 31 жени с бактериална вагиноза, причинена от поне един от следните фактори: Антибиотично лечение; Използване на хигиенни вагинални душове; Използване на менструални тампони. 28 от пациентките са имали поне два от следните симптоми; повишено по количество белезникаво или сивкаво вагинално течение; неприятна миризма на секрета от влагалището и сърбеж и/или парене във или около влагалището, а 3 пациентки - само повишено по количество белезникаво или сивкаво вагинално течение.
Всяка от тези жени е апликирала във влагалището си в продължение на пет дни еднакви дози (по 20 ml) от вагиналния пробиотичен продукт, съгласно полезният модел и е наблюдавана от гинеколог в продължение на 30 дни за следните показатели: а) влияние на пробиотичния продукт върху динамиката на симптомите, предизвикани от бактериалната вагиноза и подобряване на здравословното състояние на пациента; б) безопасност на пробиотичния продукт и в) заболеваемост през периода.
Критериите за оценка на въздействието на препарата са два: 1. Лекарската оценка на резултатите, изготвена въз основа на скалата Intergrative Medicine Outcome Scale - IMOS, включваща оценка за: пълно оздравяване; значително подобрение; умерено или незначително подобрение; без промени; влошаване и 2. Оценката на удовлетвореността на пациента от резултатите, изготвена според скалата Integrative Medicine Patient Satisfaction Scale - IMPSS, включваща самооценките: напълно доволен; доволен; неутрално отношение; не съм доволен и изобщо не съм доволен.
След приключване на изпитването, резултатите от лекарската оценка за всички пациентки показват: 48,4% от пациентките - „пълно оздравяване“; 41,9% - „значително подобрение“; 9,7% от пациентките - „умерено или незначително подобрение“; 0% - „без промени“ и 0% - „влошаване“.
Оценката за удовлетвореността на пациента след приключване на изпитването показва следните
1665 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 03.1/15.03.2019 резултати: 29% от пациентките - „напълно доволен“; 64,5% от пациентките - „доволен“; 6,5% от пациентките - „неутрално отношение“; 0% - „не съм доволен” и 0% - „изобщо не съм доволен“.
При всички пациентки е наблюдавано подобрение по отношение на симптомите вагинално течение, парене, сърбеж и дискомфорт около влагалището, като най-добър резултат се наблюдава след 8-я ден.
Изводът от изпитването на вагиналния пробиотичен продукт, съгласно полезният модел е, че има добра поносимост, високи потребителски качества и ефективност за възстановяване на влагалищната микрофлора.
Пример 3. Състав за приложение като пробиотични капки за уши
Съгласно настоящият пример, съставът съгласно полезният модел, включва (в тегл. %):
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - 5.0;
- хранителна среда MRS - 8.0;
- дестилирана вода - до 100.
За получаването на крайния продукт хранителна среда MRS се разтваря в дестилирана вода, разтворът се филтрува през филтър с подходяща големина на порите, стерилизира се чрез автоклавиране, охлажда се до 39°С, след което се добавя стартерната култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 и се поставя в инкубатор за протичане на ферментация. Ферментацията протича в продължение на 24 h при температура 39°С. Крайният продукт, със съдържание на от 106 до 109 Cfu/g, се поставя в подходящи опаковки и е готов за приложение като пробиотични капки за уши.
Пример 4. Състав за приложение като пробиотични капки за нос
Съгласно настоящият пример, съставът съгласно полезният модел, включва (в тегл. %):
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - 3.0;
- хранителна среда MRS - 8.0;
- глюкоза - 10.0;
- дестилирана вода - до 100.
За получаването на крайния продукт, хранителна среда MRS се разтваря в дестилирана вода, към така получения разтвор се добавят глюкозата, обезмасленото мляко и дестилираната вода. След разтваряне на съставките, разтворът се филтрува през филтър с подходяща големина на порите, стерилизира се чрез автоклавиране, охлажда се до 39°С, след което се добавя стартерната култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 и се поставя в инкубатор за протичане на ферментация. Ферментацията протича в продължение на 24 h при температура 40°С. Крайният продукт, със съдържание на от 106 до 109 Cfu/g, се поставя в подходящи опаковки и е готов за приложение като пробиотични капки за нос.
Приложението на продукта се осъществява след предварително изследване в специализирана лаборатория за определяне на видовете патогенни и условно-патогенни микроорганизми, населяващи носната кухина на пациента. Пациентът накапва от пробиотичните капки за нос във всяка ноздра, докато усети да се стичат в гърлото. Третирането се осъществява в продължение на 5-6 дни, по 3 пъти на ден. След 3 седмици от началото на поставянето на пробиотичните капки за нос се прави отново микробиологично изследване на носен секрет, при което се констатира пълно отсъствие на патогенни и условно-патогенни микроорганизми.
Пример 5. Състав за приложение като пробиотична вода за уста
Съгласно настоящият пример, съставът съгласно полезният модел, включва (в тегл. %):
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - от 6.0;
- хранителна среда mMRS - 15.0;
- захароза - от 7.0;
- дестилирана вода - до 100.
За получаването на продукта, съгласно настоящия пример, се работи както в Пример 1. Крайният продукт, със съдържание на от 106 до 107 Cfu/g, се поставя в подходящи опаковки и е готов за приложение като пробиотична вода за уста.
Пример 6. Състав за приложение като пробиотик за апликация в дебелото черво
Съгласно настоящият пример, съставът съгласно полезният модел, включва (в тегл. %):
- стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - 5.0;
1666 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 03.1/15.03.2019
- хранителна среда MRS - 7.0;
- малтоза - 8.0;
- обезмаслено мляко - 3.0;
- дестилирана вода - до 100.
За получаването на продукта, съгласно настоящия Пример, се работи както в Пример 1. Крайният продукт, със съдържание на от 106 до 107 Cfu/g, се поставя в подходящи опаковки и е готов за приложение като пробиотик за апликация в дебелото черво.

Claims (2)

  1. Претенции
    1. Средство против патогенната и условно-патогенна микрофлора в човешкия организъм с участието на активни млечнокисели бактерии, характеризиращо се с това, че включва (в тегл. %):
    - стартерна култура от щам Lactobacillus acidophilus 317/402, ИНМИА 9602 - от 1.0 до 10.0;
    - хранителна среда, избрана от групата, включваща хидролизирано мляко и/или обезмаслено мляко и/или MRS хранителна среда и/или Модифицирана MRS (mMRS) хранителна среда и/или захари - от 0.5 до 15.0;
    - дестилирана вода - до 100.
  2. 2. Средство против патогенната и условно-патогенна микрофлора съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че захарите са избрани от групата, включваща захароза, фруктоза, лактоза, глюкоза, галактоза, левулоза, малтоза и рафиноза.
BG4151U 2018-10-16 2018-10-16 Средство против патогенни и условно-патогенни микроорганизми BG3105U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4151U BG3105U1 (bg) 2018-10-16 2018-10-16 Средство против патогенни и условно-патогенни микроорганизми

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4151U BG3105U1 (bg) 2018-10-16 2018-10-16 Средство против патогенни и условно-патогенни микроорганизми

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3105U1 true BG3105U1 (bg) 2019-02-15

Family

ID=74105567

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4151U BG3105U1 (bg) 2018-10-16 2018-10-16 Средство против патогенни и условно-патогенни микроорганизми

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3105U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Marcone et al. Effectiveness of vaginal administration of Lactobacillus rhamnosus following conventional metronidazole therapy: how to lower the rate of bacterial vaginosis recurrences.
RU2465320C2 (ru) Композиция штаммов рода lactobacillus для производства лекарственного средства
Galask Vaginal colonization by bacteria and yeast
Kurbonalievich et al. Experience of the Combination of Tiflox and Immunomax in the Treatment of Trichomoniasis Combined with a Bacterial Process
US11235060B2 (en) Urogenital medical device formulation based on suitable biochemical compositions for the stabilization of the acidity and the redox state of the vaginal fluid
US12029766B2 (en) Pharmaceutical composition and methods for the prevention and/or treatment of Staphylococcus aureus using artificial bacterial colonization
RU2580002C1 (ru) Способ получения аутопробиотика, содержащего живые бифидобактерии и лактобактерии
Richardson et al. Use of nonoxynol-9 and changes in vaginal lactobacilli
CN109674826A (zh) 一种护理女性生殖系统的益生菌组合物
RU2504580C1 (ru) ПРОБИОТИЧЕСКИЕ ШТАММЫ Lactobacillus И ИХ КОНСОРЦИУМ ДЛЯ ПРОФИЛАКТИКИ И ЛЕЧЕНИЯ УРОГЕНИТАЛЬНЫХ ИНФЕКЦИОННЫХ ЗАБОЛЕВАНИЙ У ЖЕНЩИН
Juliano et al. In vitro antibacterial activity of antiseptics against vaginal lactobacilli
Stepanović et al. Staphylococcus sciuri: an unusual cause of pelvic inflammatory disease
CN106047767A (zh) 一种用于卫生巾、护垫的微生物菌粉添加剂及其制备方法
BG3105U1 (bg) Средство против патогенни и условно-патогенни микроорганизми
de Melo et al. Effect of mucin on Campylobacter jejuni association and invasion on HEp-2 cells
Milanov et al. Characteristics and importance of the genus Prototheca in human and veterinary medicine
RU2500411C2 (ru) Способ индивидуального подбора препаратов, содержащих пробиотические штаммы лактобактерий для эффективной интравагинальной терапии
RU2367454C1 (ru) Средство интимной гигиены "фемивит"
CN112501051A (zh) 一种益生复合制剂及其在阴菌道菌群调节以及和抗hpv中的应用
Ezeonu et al. Direct instillation of Lactobacillus plantarum into rat bladder inhibits urinary tract infection (UTI) and protects the integrity of urinary organs
EP4215202A1 (en) Composition based on substances for use in the treatment of vaginal mucosa
EP4247334B1 (en) Pharmaceutical composition for use in the prevention or treatment of a condition associated with a reduction in the number of lactobacilli in the vagina
TW201121580A (en) Vaginal cleaner and manufacture method thereof
CN114574405B (zh) 植物乳杆菌菌株wka86及其在制备防治口臭制品方面的用途与制品
RU2703260C1 (ru) Способ дифференцированной коррекции биоценоза влагалища при цервиковагинальных инфекциях у женщин в i триместре беременности